Porod je krásný zážitek, a to vždy. Můj pohled

bambosa
27. lis 2008

Dobrý večer holky🙂

už dlouho jsem si říkala, že napíšu, k čemu jsem dospěla skoro půl roku po svém porodu. Když tak procházím různé diskuze, pořád se něco řeší. A většinou to nejsou příjemné věci. Jako ta, co už rodila mám na srdci následující. V současné době je bohužel velice rozšířený přístup k porodu ten, že to se nějak přetrpí. Ano, přivádění miminka do tohoto světa není bezbolestné. Ale tady nejde o bolest, ale o celkový přístup k porodu.Nechci to nikomu vyčítat, sama jsem to tak chvíli také měla, ale všechny myslíte jen na sebe. Pro dítě je porod daleko horší než pro vás. Ono si to miminko neumí odůvodnit proč jej nějaká síla po devíti měsících klidu táhne ven, proč je zkroucené a všechno na něj tlačí...proč vykoukne někam kde je zbytečně zima a světlo... Porod je krásný zážitek at už je jakýkoliv a je to jedna z nejvíce smysluplných věcí, které se vám poštěstí udělat. Když mi o půl jedné v noci začaly první kontrakce, nejprve jsem nevěděla jestli je to už ono. Chodila jsem po bytě, zkusila všechno možné a nic nepomohlo. Připadala jsem si jako když mě za břicho svírá železná pěst. A pak jsem toho nechala. Můžete to znít jakkoli divně, ale nechat se tou porodní prací-bolestí plně unášet- bylo v určitém smyslu opojné. Je to něco, proti čemu nemůžete nic udělat. co si vás zcela vezme a pohltí. s každým stahem jsem si říkala, že se otevírám pro svoji holčičku a společmě s vědomím, že přijde další a další stah, silnější a silnější...když jsem si začala pobrukovat, bylo jasné, že už bychom měli jet do porodnice. po příjmu mi doktorka řekla, že jsem na deset at rychle zavolají mého muže, že zachvilku bude malá venku. a mně v té chvíli bylo skoro líto, že to zachvíli skončí. malá se narodila dvacet minut po příjezdu do porodnice. celý pobyt jsem si to neustále přehrávala v hlavě a vracela se k tomu...dotěd na mě funguje jako velice uklidnující, když si detailně vzpomínám na porod. To, že rodíte znamená, že dáváte život! jste schopné se otevřít natolik ,aby miminko vyšlo ven a pak se zase vrátit do původního stavu. když se pak díváte na to mimi, které ještě před pár hodinami lechtalo vaše žebra, věřte mi, to je nepopsatelný zážitek. porod vás jako ženy změní. nedokážu popsta jak přesně, ale změní vás zcela jistě. a budmě za to rády...protože v dnešním světě se už dá téměř cokoli nahradit, ale porodem zakoušíme jako ženy zkušenost nenahraditelnosti. nebojte se toho a jděte do porodu s odvahou. dá se zvládnout, i bez epidurálů, ta úleva, která příjde po prožité bolesti je daleko smysluplnější než úleva od bolesti. držím vám všem palce a užijte si svůj porod. je to ten nejkrásnější dárek, který můžete dát samy sobě🙂
S pozdravem Eva

tannawe
1. pro 2008

Devcatka...ze vsech tech prispevku vidim, ze porody to je proste ohromne tema. Jinak chapu "zdeseni" nad orgasmic birth, ale cilem toho vlakna bylo vyvolat emoce, dostat je napovrch. Opravdu nejsem fanaticka, protoze vzdycky ve vsem hledam rovnovahu. Dokazala bych se i stotoznit s bambosou ve spouste veci, i ja verim, ze psychika je "mocna carodejka", ale je tam to velke ALE. Nelze to aplikovat proste plosne a predkladat to jako jedinou moznou alternativu na vsechny probelmy.
Me to proste pripomina takove to budovatelske nadseni, kdy si treba neco vystuduju nebo prectu a mam pocit, ze to tak musi citit vsichni, protoze to je preci genialni myslenka atd.
Ale porod to je tak krehke tema. Jinak ja nemam pocit, ze bychom se do bambosy nejak oprely...to by dokazalo byt tedy jeste mnohem agresivnejsi pokud by clovek treba sdilel nejaky opravdu bolestivy porod a slo to z nej ven!
Jinak me se narodila holcicka s epidermolyzou bullosis "nemoc papirove kuze, kuze jemna jak motyli kridla" pokud nekdo slysel...jeji porod zpetne nemuzu ani omylem povazovat za euforicky...takze mame aplikovat traumata i na geneticka postizeni??? Ja studovala i Deepaka Chopru atd. atd. a myslim, ze o funkci podvedomi vim fakt hodne, ale stejne genetika je genetika...
Kluk mel pri narozeni rovna ctyri kila! Prirozenou cestou v porodnici,klasika...ale porod byl pro me uzasny proste jen proto, ze uz jsem vedela! A stejne je nakonec vsechno jinak...bamboso, chapu tvoji snahu, ale vis...podle tebe by kazda zena mela asi projit psychoanalyzou nez se rozhodne pocit??
Tak to preci neni...kazda cesta je cil..a nase deti jsou ti nejlepsi ucitele, ja jsem vzdycky rikala usnadnit jim to co nejvice,ale budme realiste! Porodni system mame takovy jaky mame, kdyby byl jiny verim, ze tady dneska pisou jen same nadsene maminky, ktere si odnesly z porodu jen to nejlepsi.
Ale je moc tezke se rozhodnout treba rodit doma, protoze strach je velky nepritel...a tak proste rodime v porodnici se vsim co k tomu patri, se strachem, s cizimi lidmi, osamele a vystrasene z kazde dalsi kontrakce...a tak proste rikam, ze lepsi je uprimna osveta, podlozena fakty a ne pohadky o tom jak to MUZE byt nadherne, ale taky proste NEMUSI...Ono pak kdyz prijedes do porodnice, kde te donuti vylezt si na kozu, ty mas bolesti jak prase a trpis tim, ze nevis realne co s tebou vlastne bude, neumis dychat, neumis tlacit, no tak je jasne, je tvuj porod bude proste jednim z tech obycejnych bolestivych porodu o kterych se pak mluvi jen potichu... 🙂 🙂

campi
1. pro 2008

tannawe: myslim, že se na druhou stranu zveličuje ta hrůza v porodnicích. Cizí lidi, osamělá a vystrašená... tak to vůbec nevidím. Bude tam manžel, budu sama ve svém porodním pokojíku ve své sprše a když si na chvíli vylezu na kozu, tak mi nevadí. Dýchání jsem cvičila s PA, ledacos jsme s manželem načetli. A taky doufám ve fajn porodní asistentku, která mi pomůže (bohužel takové všechny nejsou, ale je jich hodně i ve státních porodnicích, nejsou to jenom ty soukromé). Ale s bolestí počítám, tu bych měla i doma.

Jak píše bambosa o těch blocích z dětství, tak to je dost možné, že máme nějaká potlačená traumata apod., ale nemá smysl o tom psát, pokud nenapíšeme zároveň co s tím. Nemohla jsem otěhotnět 5 let a co mě dostávalo, tak to byla vysvětlení typu: "to si neseš z minulých životů, neakceptuješ sama sebe jako ženu apod., tvoje matka měla traumatický porod, ty sama se otěhotnění podvědomě bráníš, abys nemusela rodit..." No, a co s tím??? V ničem mi to nepomohlo, akorát to ve mně vyvolávalo pocity méněcennosti, že nejsem tedy ta pravá žena.

tannawe
1. pro 2008

campi: ja myslim, ze se dnes tak nejak zvelicuje uplne vsechno! Nejlepsi je zlata stredni cesta a to ve vsem.
Jinak me to prijde straslive arogantni v podstate nekoho nejak soudit ve smyslu ty delas blbe to a to a kdyz to budes delat takhle tak se vylecis, otehotnis, dostanes praci atd.
Podivej, moje zivotni zkusenost mi rika, ze se mohu spolehnout na tu vnitrni silu, ale nestalo se to pres noc. A byla to mravenci prace, v podstate nejsilnejsi zkusenost jsem mela prave paradoxne po porodu holcicky a to kdyz lezela na JIP v Motole /pro ilustraci v albu mam fotky...mozna uz jste nektere videly/
a ja jsem se proste tak nejak pustila a padala jsem do te bolesti, do takove te prazdnoty a rikala jsem si dobre, ja to prijimam. Neptala jsem se proc ja? Ne, spolehla jsem se prave na neco "vyssiho" uvnitr sebe a proste vim, ze zazraky se deji /ostatne diky tomu mam i dceru v podstate zdravou a krasnou holku/,takze fakt vim, ze to jde.
Ale na druhou stranu bych si nedovolila nekomu svoji zkusenost podavat jako tu jedinou spravnou.

Vzdyt malokdo ma vubec silu se na nejake sebepoznani vydat...ja asi tusim kam bambosa miri, ale v jejim podani se nemuzu zbavit pocitu, ze je to kazani z pozice sily a ne pokory... ☹

lenkabu
1. pro 2008

campi:vidím to stejně, "hrůza" v porodnicích mi přijde hoodně zveličená,určitě se toho neboj.Někdo má třeba strašný zážitek,ale to od zubaře taky a neznamená to že všechny návštěvy zubaře jsou hrozné. 😉

sisstin
1. pro 2008

campi: já taky žádný trauma z porodnice nemám 😉 jo..těšila jsem se domů...ale to asi každej..jinak úplně v poho 😉

lenkabu
1. pro 2008

Já se třeba ani extrémně netěšila domů 😅 Ne že bych nechtěla jít ,ale vůbec mi nevadilo tam být...spolubydlící fajn, jídlo skoro do postele,sestry v pohodě...připadala jsem si jak na hotelu,jediný co jsme dělala bylo starat se o dítě...a doma mi ještě přibyla domácnost.

sisstin
1. pro 2008

jinak..po píchnutí oxytocinu jsem porodila do dvou minut..já si na něj nestěžuju..neměla jsem ani žádné strašné bolesti..ale chápu, že každej to má jinak 🙂

marci
1. pro 2008

Já to vidím úplně stejně. Žádné trauma z porodnice nemám, žádná hrůza se mi tam neděla. Pro mě byla spíš noční můra to, že do porodnice nestihnu dojet nebude mě mít kdo odvézt, porodním na ucpané dálnici atd. 😀 Pro mě byl příjezd do porodnice spíš úlevou než stresovou záležitostí 🙂

lenkabu
1. pro 2008

Já zase nedám dopustit na píchnutí vody,ale s těma urychlovačema je to hodně individuální a rutinně by se to dělat nemělo.

sisstin
1. pro 2008

lenkabu: mně bylo řečeno, že oxytocin proto, že malej už byl hodně nalokanej plodovky a měl špatné ozvy..jinak bych po tom všem těsně před tlačením šla na císaře..takže zlatej oxytocin 😅

campi
1. pro 2008

Taky jsem ledasco v životě už pochopila, ale je to nepřenositelné. Tak o tom povyprávím, když to někoho zajímá, ale snažím se to nepodávat jako jediný návod. A to bude asi i důležité pro výchovu dětí, i ony si musejí projít určitým vývojem a my to za ně udělat nemůžeme, i když má člověk už určitý nadhled. Jenom tak z dálky vést a být k dispozici a doufat, že si poradí co nejlépe.

lenkabu
1. pro 2008

sis:to je přesně případ kdy to má smysl 😉 To jsi pak tlačila 2 minuty?To je dobrý,já to měla za 9 a myslím si jak jsem dobrá 😀 😀 😀

kaciska
1. pro 2008

Moc pěkně napsané,já měla ůžasnej porod a nebrala jsem to jako že to bude bolet a asi to nevydržím a ty podobný kecy...prostě jsem se táááák moc těšila až budu mít v náruči toho mini človíčka 😵 a že budu pro někoho užitečná a že to malé stvoření bude na mě zcela závislé...porod trval op příjezdu do porodky 2 hodinky a byli to krásné 2 hodinky...jasně boleleo to jako svina 😀 ale každá bolest mě dodávala sílu že už to bude a já budu konečně MAMOU.... 😵 bylo to krásné...a těším se na další ale vím že ten první je prostě PRVNÍ.... 😵

sisstin
1. pro 2008

lenkabu: no to fakt bylo děsně rychlý, dvakrát a bylo to..a žádnej tlak na konečník a tak..já to fakt neznám...jedině křížovky...to bylo fakt nejhorší..bolesti do břicha jsem neměla vůbec..a pak, když už jsem měla tlačit..tak to bylo hned 😕 a nic jsem u toho necejtila... 😕 ale taky měl 2940g..a nevim, jestli to bylo tim, ale fakt jsem poctivě pila maliník..ale to je spíš asi placebo 😅

sisstin
1. pro 2008

já jsem teda brala, že to bude strašný..a nejhorší...a realita ušla..ale jak jsem psala, k dokonalým životním prožitkům bych to fakt nepřirovnala 😅

tannawe
1. pro 2008

campi: asi tak... 😉
Jinak treba starsi rocniky maji zafixovane, ze byt v porodnici je fajn, protoze opravdu realne se nemusite o nic starat! A je to velka pravda...trochu zmenit prostredi, pristup a bylo by to skoro jak ve filmu ne? Jen se obavam, ze namalovana jsem tedy rodit nesla...sakra... 😀
Jinak ja u prvniho porodu sla z porodniho salu sama po svych na pokoj a nejak mi prislo legracni proc mi sestra nabizi vozicek na odvoz...a u druheho vim, ze me hrozne "iritovalo", ze nemuzu odejit po svych, ale doktor trval na tom, ze me tech deset metru na pokoj preveze zrizenec! Chapu ho, po me ztrate krve bych treba mohla omdlit atd. Ale rikala jsem si v duchu, ze uz bych davno doma kmitala...jsem totiz hyperaktivni...takze ja ctyri hodiny po porodu litala kolem mimina a byla jsem spokojena. Ale chapu i maminky, ktere si chtely pospat, mimco daly k sestram a spokojene si odpocivaly! To neni preci zadny zlocin, byt unavena a chtit si dadnout... 😉
Ja tedy hrozne moc chtela mit maleho u sebe prave proto, ze mala byla od narozeni na JIP...ale kdyby treba nejak hrozne rval nebo tak neco, co ja vim, co by se ve me otevrelo... 😀 😀
Ale jidlo az pod nos, pokecate s ostatnima mamkama, pokud to nejsou vylozene tedy nejake typy co vam nesednou a nekdy se pak vidaji i dal...,poradi vam s miminkem...takze ten kdo rodi poprve a ma pomalu strach miminko prebalit, tak ho muze porodnice vylozene uklidnovat a dat mu pak pocit jistoty. 😉 😉

tannawe
1. pro 2008

siss: malinik je fakt dobrej! Ja ho pila i po porodu... 🙂 ,ale jako ze bych si ted sla udelat hrnek to tedy ne... 😅

sisstin
1. pro 2008

tannawe: já moc chtěla nadstandart, abych tam byla sama..a naštěstí se povedlo 🙂 cizí ženský bych na pokoji asi moc nesnesla..navíc sprcha pro tři lidi..to mi přijde šílený 😕 já teda tenn rooming moc nechtěla..byla jsem fakt šííííleně unavená, oteklá...nejradši bych spala tři dny v kuse..ale jaksi mi to nedovolili 😅

tannawe
1. pro 2008

Ale jinak treti miminko /kdyby nas v patek neopustilo... ☹ /jsem chtela rodit bud ve Vrchlabi nebo doma...ale to spis kvuli mym rychloporodum nez ze bych si v tom nejak libovala. U me spis hral roli fakt, ze jsem se proste racionalne zamyslela nad tim kam stihneme dojet, aby to zase nebylo jak u Zakyho, sup sup na prijem a hlavicka venku ve vytahu cestou na sal... 😅 😅

sisstin
1. pro 2008

jako ale..třeba mně ten povinnej rooming taky přijde jako omezování..já bych prostě v porodnici brala mít na výběr..bud mít mimčo neustále u sebe..a nebo fakt třeba jen chodit na kojení..a když budu chtít..a ne ho mít neustále u sebe..já byla fakt totálně vyřízená..a ten odpočinek by mi bodnul 😕 od porodu jsem měla čtyři dni v kuse skoro 40-tky..fakt z nevyspání..takže když jsem přišla domů...tak se holt postarala jednu noc mamka..protože já bych se snad složila...takže jsem se vyspala 12h v kuse..a horečky i oteklost byly najednou p ryč 😕

lenkabu
1. pro 2008

tannawe:to je mi líto že to s třetím miminkem zatím nevyšlo ☹ Snad brzy.

sis:to jsi tlačila fakt luxusně 😉

mirjanka
1. pro 2008

tannawe ... k tomu Vrchlabí, teď jsem koukla na jejich stránky a zjistila jsem další změny...vrátil se tehdejší primář pan doktor Kavan - teď dělá zástupce primáře a s novým primářem přišla změna - na přání maminky je možné dát epidurál , primář Vanko je vlastně přesmyčka příjmení Kavan
Už minule při poslední návštěvě poradny, se hromadily rodičky z jiných měst (jedna dokonce z Prahy)...takže asi vše probíhá v zaběhlých kolejích
Přiznám se, že jsem hodně smutná z jednoho příspěvku v kojencích...z vyvolaného porodu (nejspíš z důvodu přenášení) a následně tragického stavu miminka

☹ vlastně mě tak trochu mrzí rutinní přístup porodníků...proč se trošku nepočká na přírodu a miminko se násilím musí rvát chemicky z bříška, kde je mu do té doby dobře...je mi fakt smutno, hodně smutno, že se nerespektují přír. zákony (vím, že v naléhavých případech to prostě nejde) - ale dva podobně vyvolané porody, které skončily smutně...řekla bych právě násilným vyvoláním...

tannawe
1. pro 2008

leni: no zacinam si pod tlakem okolnostim myslet jakeze trauma na to mohlo mit vliv... 😠 😖 😒 ,ale su baba statecna takze to beru jako dalsi krok,i kdyz samozrejme si sem tam poplacu 🙄 ,ale tak si rikam, ze ty porodni pribehy jsou fakt luxusni "zbozi" a ze urcite novopecena tehulka by mohla ocenit vic zkusenosti od vicero maminek...preci jen nekdy jsou porad porody tak trochu tabu a dostat nejake informace do detailu treba z tety nebo z babicky muze byt pro nekoho problem... 😉

sisstin
1. pro 2008

holky..já jsem asi dement..ale já jsem si myslela, že oxytocin se vždy dává z nějakého důvodu..( u mě ty srdeční ozvy např.) a ne jen tak 😕

jinak, co je špatné na epiduralu na přání? 😕 Já ho chtěla..ale měla jsem kulový 😅

aponchie
1. pro 2008

ja ho chtel moc pac sem srab a pak mi byl naordinovan nakonec kvuli zdr.stavu ,ale stejne pusobil jen dve hodky a pak uz sem to citila..ale dalo se to na dve nebo tri zatlaceni a nastrih byla venku najednou ne hlava a telo ale sup a ostrikla jeste zed naproti tak snad ten druhej porod bude aspon jak ten prvni..s uvodnim prispevkem moc nesouhlasim v tom smyslu,ze napsane je to slohove hezky,ale kazda ma na porod svuj nazor a zazitek ovlivneny spoustou veci nez aby se dal stylizovat do jednoho mustru jakej by mel byt 😝

sisstin
1. pro 2008

apon: mně pak teda píchli něco do zadku...s tím, že to nebude lepší..ale už to nebude horší...takže to přežít šlo..bůhví, jaký by to bylo bez toho 😕

lenkabu
1. pro 2008

tannawe:kdyby za to mohlo trauma,tak zrovna ty bys to asi věděla 😉 Příroda si tohle prostě zařídí jak je potřeba.

sis:dává se dost i když se nemusí...když jde porod pomalu apod...a někdy pak předávkujou dělohu oxytocinem až ztratí schopnost kontrakcí a to je průser jak vrata 😖

Epidurál nepůsobí moc dobře na dítě a má dost rizik..ale já říkám taky že záleží na případu...lepší epi než vyčerpaná rodička co nemůže tlačit.A někdy pomůže k otevření porodních cest.

lenkabu
1. pro 2008

Jen jsem teda pro to aby si ho rodičky plně hradily pokud pro něj není lékařská indikace...je to nadstandartní služba a docela drahá.

sisstin
1. pro 2008

lenka: já měla jednu kapačku..a fakt jsem okamžitě porodila 😕 jako ten epi by byl asi fakt zbytečnej..ta injekce stačila..aby se to dalo v poho přežít..ale bohužel já jsem ten odsouzeníhodný typ 😝 , co řval epi už na příjmu..pro jistotu 😅

aponchie
1. pro 2008

no ja nevim jaka by az byla ta bolest kdybych to nemela pichle,ale nemohla sem stat ani lezet ,mela jsem priserne krizove bolesti(mam po operaci zada)takze se to nasobilo patricne a oxytocin sem taky mela pac sem mela epi to se prej dava asi nebo ja nevim a pak taky jsem rada,ze sem rodila par minut v podstate a ne hodiny a dny..dokonce sem mela nejake ATB do zily na streptokoka ,ale co nadelas..nebudu na ne mavat papirem,ze to nechci kdyz to potrebuju ,ale siti byl brutus to uz mi nikdo neumrtvil a vim,ze uz bych bojovala o injekci 😝

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru