Porod je krásný zážitek, a to vždy. Můj pohled

bambosa
27. lis 2008

Dobrý večer holky🙂

už dlouho jsem si říkala, že napíšu, k čemu jsem dospěla skoro půl roku po svém porodu. Když tak procházím různé diskuze, pořád se něco řeší. A většinou to nejsou příjemné věci. Jako ta, co už rodila mám na srdci následující. V současné době je bohužel velice rozšířený přístup k porodu ten, že to se nějak přetrpí. Ano, přivádění miminka do tohoto světa není bezbolestné. Ale tady nejde o bolest, ale o celkový přístup k porodu.Nechci to nikomu vyčítat, sama jsem to tak chvíli také měla, ale všechny myslíte jen na sebe. Pro dítě je porod daleko horší než pro vás. Ono si to miminko neumí odůvodnit proč jej nějaká síla po devíti měsících klidu táhne ven, proč je zkroucené a všechno na něj tlačí...proč vykoukne někam kde je zbytečně zima a světlo... Porod je krásný zážitek at už je jakýkoliv a je to jedna z nejvíce smysluplných věcí, které se vám poštěstí udělat. Když mi o půl jedné v noci začaly první kontrakce, nejprve jsem nevěděla jestli je to už ono. Chodila jsem po bytě, zkusila všechno možné a nic nepomohlo. Připadala jsem si jako když mě za břicho svírá železná pěst. A pak jsem toho nechala. Můžete to znít jakkoli divně, ale nechat se tou porodní prací-bolestí plně unášet- bylo v určitém smyslu opojné. Je to něco, proti čemu nemůžete nic udělat. co si vás zcela vezme a pohltí. s každým stahem jsem si říkala, že se otevírám pro svoji holčičku a společmě s vědomím, že přijde další a další stah, silnější a silnější...když jsem si začala pobrukovat, bylo jasné, že už bychom měli jet do porodnice. po příjmu mi doktorka řekla, že jsem na deset at rychle zavolají mého muže, že zachvilku bude malá venku. a mně v té chvíli bylo skoro líto, že to zachvíli skončí. malá se narodila dvacet minut po příjezdu do porodnice. celý pobyt jsem si to neustále přehrávala v hlavě a vracela se k tomu...dotěd na mě funguje jako velice uklidnující, když si detailně vzpomínám na porod. To, že rodíte znamená, že dáváte život! jste schopné se otevřít natolik ,aby miminko vyšlo ven a pak se zase vrátit do původního stavu. když se pak díváte na to mimi, které ještě před pár hodinami lechtalo vaše žebra, věřte mi, to je nepopsatelný zážitek. porod vás jako ženy změní. nedokážu popsta jak přesně, ale změní vás zcela jistě. a budmě za to rády...protože v dnešním světě se už dá téměř cokoli nahradit, ale porodem zakoušíme jako ženy zkušenost nenahraditelnosti. nebojte se toho a jděte do porodu s odvahou. dá se zvládnout, i bez epidurálů, ta úleva, která příjde po prožité bolesti je daleko smysluplnější než úleva od bolesti. držím vám všem palce a užijte si svůj porod. je to ten nejkrásnější dárek, který můžete dát samy sobě🙂
S pozdravem Eva

tannawe
1. pro 2008

no leni, me je to az trapny fakt... 😅 😅 ,ale ja za to nemuzu...ja jim poustela hodne bacha a dalajlamu, kdyz byli kojenci takze mam takove "jine" deti ... 😵

tannawe
1. pro 2008

siss: pockej, u vas jako je jen rooming in a nic jineho? To mi prijde divne, protoze ja jsem tedy rodila podruhe tak nejak "normalne" se vsim vsudy a mohla jsem maleho taky dat k sestram...samy mi to nabidnuly... 😨 ,tak se divim, ze by nekdo nejakou vyrizenou maminku nutil se starat o dite, kdyz viditelne nevladne...

sisstin
1. pro 2008

tannawe: fakt..tam ti dítě prostě daly 5h po porodu..po CR za 10h 😉 já byla pořád v těch horečkách..kruhy jak svina..tak mi sestry na šestinedělí řekly, at dám dítě na novorozenecké..a odtamtud mě zas vyhnaly, že ony se o děcka nestaraj, že to musim já sama 😕 a tak celkově mi přišlo, že sestry z šestinedělí a novorozenecké se moc nemusely 😕

lenkabu
1. pro 2008

sis:asi tam byly pěkně líný sestry páč mně taky nabízely že k nim můžu malou dát

tannawe:myslíš že je to tou hudbou?Tak to jsme v řiti páč Vanda se mnou od těhotenství poslouchá rock,nejvíc Landu 😅 Snad to trochu zpraví Nohavica a Kryl 😀

sisstin
1. pro 2008

lenkabu: no mně to taky přišlo..měly tam vždy tak 4děti, co se právě narodily..a tři na sluníčku..a tím to haslo...když jsem tam šla v noci, tak jedna dokonce chrápala na stole 😅

lenkabu
1. pro 2008

sis:já chrápala na stole každou noční 😅 Ale unás se pacienti volně nepohybovali tak to šlo 😀

tannawe
1. pro 2008

siss:to je kruty...fakt mi to necim prijde fakt az kruty, protoze ne kazdy ma hned matersky pud 150% 🙄
leni: no uprimne receno, malej poslouchal bacha specialne pro deti, ella tedy jinou kompilaci a hodne toho dalajlamu a oba dva jsou hoooodne napred na svuj vek! Malej dokonce zacal vstavat v 7.mesicich a chodit v 8.mesici!! Coz bych ozelela! Protoze je to blizenec jak brno,takze je vsude...
ale mluvi plynule ve dvou a pul letech pomalu jak o rok starsi deti,je hrozne chapavy,vnimavy a citlivy hosik. Ella uz umi psat,cekam kdy zacneme se ctenim,netlacim je do niceho,jdou do toho sami od sebe! Ale hlavne, ty deti jsou extremne socialne zdatne, proste maji takovy jiny rozmer...nevim jak to nazvat...takze ja bych kazdy mame doporucila toho bacha fakt ze zkusenosti...
Jinak ja landu taky miluju,muj muz u toho zvraci z okna... 😀 😀 ,ale nase deti ted vyrustaji na Radiohead takze ffff kliiidecku... 😀 😀

sisstin
1. pro 2008

tannawe: jj..já jsem jako pro rooming, ale ne fakt za každou cenu..to mi teda jako vadí..ale ted vidim, že to asi není všude 😕

larakroft
1. pro 2008

Tannawe: Tak to tedy taky zírám (slova tvý dcerky o porodu), jinak NZ, cesty Páně si v duchu říkám taky 😉 A ještě jednou držím palce.

sisstin
1. pro 2008

jinak tatínka u porodu jsem též nevyužila..za a) byl v práci b) by mě tam sral 😅 ale uvítala jsem ten nadstandart, že tam pak se mnou mohl být skoro celý den..to bylo super 😵

lenkabu
1. pro 2008

sis:tady to teda není...nebo asi záleží jak u koho.Švagrový taky chtěly sestry brát holku na noc když viděly jak vypadá.

tannawe:písni mi do IP co konkrétně máš,příp. kde se to dá sehnat,to mně fakt zajímá.Otázka je nakolik za to může bach a nakolik tvoje výchova 🙂

tannawe
1. pro 2008

laro...moc dekuju, kazde dobre slovo podpori. Ja tady ted ubijim myslenky na MK...no jo...su jen clovek 😅

kacka.va
1. pro 2008

mně sestřičky taky nabídly, že můžu nechat malou na noc u nich. Myslím, že by měla být možnost se rozhodnout, na druhou stranu mi nepřijde divné mít mimčo u sebe, protože pak by bylo pro mě o to horší, když by nás pustili domu. 🙂

sisstin
1. pro 2008

kacka.va: mně to taky nepřijde divné..rozhodně jsem tím nemyslela, mít ho u sester celou dobu pobytu v porodnici jak za zminovaných komančů 😉 ale prostě, když potřebuješ, aby ti vyhověly..což teda já v porodce neměla 😒

larakroft
1. pro 2008

K tomu rooming -in - po prvním porodu (SC) jsem malýho dostala hned při převozu na šestinedělí, tzn. asi po 6 hodinách (do tý doby ho TM nepustil z ruky - asi proto je to prostě tátův kluk), asi hoďku tam se mnou ještě TM byl (donesli mi trošku jídla - od snídaně jsem nejedla, malý se narodil ve 14 h.), pak už musel mazat...já se teda nijak extra necejtila, ale ani mi to nepřišlo, to až pak co jsem se o tom pooperačním stavu dočítala. Nohama jsem vládla špatně, v pravým rameni mě tak bolelo, že jsem moc nevládla ani celou rukou...takže mi na malýho zbejvala plně funkční jen levačka 😒 ...ale šlo to...byl hodňoučkej, vzala jsem si ho do postele (nikdo nic neříkal, ani když se chodily ptát na kojení - on byl drobek (2,59), tak musel mi. po třech hodinách jíst). Jinak jsem samozřejmě kdykoli mohla zazvonit na sestry...ale ani tu první noc jsem to moc nevyužila...snad jednou....

sisstin
1. pro 2008

larakroft:jj.kámoška si vzala dítě ihned po CR..jak říkám, každýmu to vyhovuje jinak..ale jde o to, mít tu volbu 😉

larakroft
1. pro 2008

Mně vůbec nenapadlo to odmítnout...psychicky jsem byla naprosto v pohodě a děsně jsem se na něj těšila...po fyz. to bylo horší, ale šlo to....sice jsem sebou druhej den sekla (naštěstí u toho TM byl 😉 ).

sisstin
1. pro 2008

larakroft:no prostě každej to má jinak..já byla fakt vyčerpaná jak psychicky, tak fyzicky a ta jedna prospana noc mi bodla..ale bohužel..vyspala jsem se až pátej den doma..do tý doby fakt žádnej spánek 😕

larakroft
1. pro 2008

To samo chápu...netvrdím, že to máme každá stejně 🙂

sisstin
1. pro 2008

larakrof: no fakt mi 100% rooming přijde jako buzerace..porod je sice fyziologická záležitost..ale ne každej se po něm cítí v poho ve všech stránkách 😕 ale jak tady čtu..tak to fakt všude takhle není 😉

larakroft
1. pro 2008

sistin: nemůžu posuzovat, jak to chodí kde v Čechách, naštěstí mám jen zahraniční zkušenosti 🙂

mikca
1. pro 2008

tak u nas to taky fungovalo ze se me ptaly jestli chci mit dite u sbe jako prvorodicka jsem byla natesena takze okamzite ano..jenze jsem rodila v púl ctvrte rano nez jsem se dostala na pokojuz jsem nazachrupla pak se zacly budit maminy pak mi privezly Klarku... a ja se pak do konce sestinedeli nevyspala..tak jsem si rekla ze u druheho chci mit jen pokj pro sebe a maleho mi budou nosit na krmeni a tak...no jenze jsem mela smulu jelikoz byly zavrene dve porodnice a bylo naprasknuto..takze jsem mela smůlu, byla jsem rada za postel 😀
jinak porody s roku raz dva byly dost sila...se didvim, ze nektere mamcijeste remcaji kdyz maji takovy komfort 🙂

konja
1. pro 2008

to stím hlídáním miminek sestřičkama podlemě záleží na konkrétní sestře. Setkala jsem se jak se sestrou která v tom nechala maminy "vymáchat" ať se dělo co se dělo, ale také sestru, která když slyšela, že mimi pláče, tak se přišla podívat, nejdříve zkusila poradit a když nepomáhalo a maminka toho měla opravdu dost, tak bez nějakého remcání se sama nabídla, že si ho na chvilku vezme k sobě. Tahle sestřička, to byl anděl! 🙂 Sama měla !osm! dětí, takže ženská na pravém místě!Dětská sestra se jmenuje dětská proto, že její starostí je starat se o děti!Ne jenom dohlédnout na kojení, ukázat jak se maže prdelka a pápá poraď si sama! Bohužel k tomu tak často přistupujou 😒

andara
2. pro 2008

konja - mne rikala mamka,ze driv nesmely delat sestry na porodnici zensky,ktery samy nerodily 😉

konja
2. pro 2008

andara: no bylo by to asi nejlepší 🙂

tannawe
2. pro 2008

O vikendu jsme byli s manzelem u jeho kamaradky z dob studii, ktera ceka svoje prvni miminko a v unoru maji termin...potud nic zvlastniho...ale Tereza je vozickarka 😕 ,takze jsme spolu jako kazde spravne maminky rozebiraly porody, kojeni a vsechno kolem miminka. Musim rict, ze po rozhovoru s ni dostal nazev tohoto vlakna jeste aktualnejsi rozmer...myslim, ze pro ni zrejme porod krasnym zazitkem nebude, vzhledem k tomu, ze v Cechach se u vozickaru nikdy neuvazuje o prirozenem porodu narozdil od zapadnich zemi... ☹ ,kde se o to alespon pokusi a sal na CR mohou mit vzdy pripraven v zaloze. Terka musi uz rovnou jit na CR bez moznosti vyberu pokusit se sve prvni detatko privest na svet prirozene...je to skvela a statecna holka! A bohuzel kvuli poskozeni michy nemuze mit ani epidural, takze pro ni bude porod v celkove anestezii v podstate jen jako jeden dlouhy sen....mysak!!! Takze to me pripavdi k myslenec, vazme si toho, ze my mame na vyber...protoze zdravi je dar, ktery nam muze byt kdykoliv vzat!

lenkabu
2. pro 2008

tannawe:to je odvážná kamarádka 🙂 Přiznám se že mně přirozený porod u vozíčkářky ani nenapadl....neumím si to představit....předpokládám že je paraplegik a tedy od pasu dolů ochrnutá.Fakt mně vůbec nenapadlo že by se s tím dalo přirozeně rodit 😕

wxx
2. pro 2008

Zajímavý článek: Orgasmický porod ... přečtěte si ho 😉

tannawe
2. pro 2008

leni: no abych pravdu rekla, my jsme byli v soku i pri oznameni jejiho tehotenstvi, ale "vevnitr" vsechno funguje normalne! A v cizine se prave snazi i paraplegicek o normalni porod a jen v pripade, ze nastanou velke komplikace tak se jde na CR, takze jsme to spolu probiraly a bylo videt, ze kdyby to slo tak by to taky chtela zkusit, ale takhle je smirena... 😔
wxx...no orgasmicky porod...ano...o tom neco vime 😀

sisstin
2. pro 2008

holky..tak třeba kontrakce cítit může ne? 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru