Porod je krásný zážitek, a to vždy. Můj pohled

bambosa
27. lis 2008

Dobrý večer holky🙂

už dlouho jsem si říkala, že napíšu, k čemu jsem dospěla skoro půl roku po svém porodu. Když tak procházím různé diskuze, pořád se něco řeší. A většinou to nejsou příjemné věci. Jako ta, co už rodila mám na srdci následující. V současné době je bohužel velice rozšířený přístup k porodu ten, že to se nějak přetrpí. Ano, přivádění miminka do tohoto světa není bezbolestné. Ale tady nejde o bolest, ale o celkový přístup k porodu.Nechci to nikomu vyčítat, sama jsem to tak chvíli také měla, ale všechny myslíte jen na sebe. Pro dítě je porod daleko horší než pro vás. Ono si to miminko neumí odůvodnit proč jej nějaká síla po devíti měsících klidu táhne ven, proč je zkroucené a všechno na něj tlačí...proč vykoukne někam kde je zbytečně zima a světlo... Porod je krásný zážitek at už je jakýkoliv a je to jedna z nejvíce smysluplných věcí, které se vám poštěstí udělat. Když mi o půl jedné v noci začaly první kontrakce, nejprve jsem nevěděla jestli je to už ono. Chodila jsem po bytě, zkusila všechno možné a nic nepomohlo. Připadala jsem si jako když mě za břicho svírá železná pěst. A pak jsem toho nechala. Můžete to znít jakkoli divně, ale nechat se tou porodní prací-bolestí plně unášet- bylo v určitém smyslu opojné. Je to něco, proti čemu nemůžete nic udělat. co si vás zcela vezme a pohltí. s každým stahem jsem si říkala, že se otevírám pro svoji holčičku a společmě s vědomím, že přijde další a další stah, silnější a silnější...když jsem si začala pobrukovat, bylo jasné, že už bychom měli jet do porodnice. po příjmu mi doktorka řekla, že jsem na deset at rychle zavolají mého muže, že zachvilku bude malá venku. a mně v té chvíli bylo skoro líto, že to zachvíli skončí. malá se narodila dvacet minut po příjezdu do porodnice. celý pobyt jsem si to neustále přehrávala v hlavě a vracela se k tomu...dotěd na mě funguje jako velice uklidnující, když si detailně vzpomínám na porod. To, že rodíte znamená, že dáváte život! jste schopné se otevřít natolik ,aby miminko vyšlo ven a pak se zase vrátit do původního stavu. když se pak díváte na to mimi, které ještě před pár hodinami lechtalo vaše žebra, věřte mi, to je nepopsatelný zážitek. porod vás jako ženy změní. nedokážu popsta jak přesně, ale změní vás zcela jistě. a budmě za to rády...protože v dnešním světě se už dá téměř cokoli nahradit, ale porodem zakoušíme jako ženy zkušenost nenahraditelnosti. nebojte se toho a jděte do porodu s odvahou. dá se zvládnout, i bez epidurálů, ta úleva, která příjde po prožité bolesti je daleko smysluplnější než úleva od bolesti. držím vám všem palce a užijte si svůj porod. je to ten nejkrásnější dárek, který můžete dát samy sobě🙂
S pozdravem Eva

sisstin
1. pro 2008

apon: tak mně to umrtvil i na tři stehy 😕

sisstin
1. pro 2008

lenkabu: já bych si ho klidně zaplatila 😅 i kdyby mi řekli 10litrů 😅

aponchie
1. pro 2008

me ne 😝 hajzlice jedna to bylo priserne a stipalo to jak hrom ja mela taky si jen tri stehy ,ale nevim co tam tak dlouho mezi nohama jako delala snad 20min a jizva neni ani videt teda citit jde pohmatem ale jinak nic..a pak lezet dve hodky na sale sem byla uknucena jak prase aji me davali pak led mezi nohy pac to silene palilo a stipalo a navic mam alergii na cistej lih tak doufam,ze me tam dole tim neoblejvali

tannawe
1. pro 2008

siss: no jo no jak se s tebou mame pak bavit vid?? 😀 tys nechtela trpet pro svoje miminko???
Woe...ja mela to predavkovani oxytocinem u prvniho porodu...chutne,kontrakce najednou zmizely a vim, ze jsem pak musela vyvinout maximalni usili, abych holku vytlacila a sestra tak vydesene porad kontrolovala ozvy, no mely jsme dvoje ozivovani... 😖 a ja fakt dekuju nevim cemu, ze to tak dopadlo...takze jako prvni porod oznacit za krasny vzdy tedy nemohu, sorrrry... 😉

sisstin
1. pro 2008

tannawe: to je fakt případ od případu no 😒 akorát bych si teda nedovolila tvrdit, že porodnice vesměs jsou strašné atd., prostě každej to cítí jinak..měl jiný personál, atd. 😕 já si fakt nestěžuju na nic...jako na průběh porodu..asi byl lehký..i když pro mě nic moc..ale oproti jiným zážitkům dost lehký 😕 mně spíš vadil ten neustálý rooming, kdy jsem byla fakt strašně vyčerpana..že jsem myslela, že ani nevstanu z postele 😕 ...a např. sestřičky na šestinedělí mi řekly, at mimčo donesu na novorozenecké..že fakt nejsem ve stavu, abych se o něj starala..a odtamtud mě zas poslaly zpátky, že ony se o děcka nestarají 😕

tannawe
1. pro 2008

a jinak nastrih? Boze boze, to bylo snad nejhorsi na obou porodech, uprimne...jenze halt moje nepoddajna hraz a u drhuheho ctyri kila zive vahy miminka udelaly taky svoje, takze jsem to brala jako nutne zlo a lepsi nez se roztrhat asi az nevim kam...

sisstin
1. pro 2008

tannawe: tak nástřih jsem necítila vůbec...prý to tak má být 😕

tannawe
1. pro 2008

presne jak pises...ono to tak ma fungovat, ze kdyz hlavicka tlaci na hraz tak se smikne, jenze ouvej u obou to nevyslo nebo ja nevim jestli mam proste tak citlive vnimani, ale siti hodinu u prvniho a pres hodinu u druheho to bylo tedy na zblazneni! To jsem pak manzelovi rikala, ze rodit klidne budu jeste petkrat,ale jestli mi u tretiho udela nekdo nastrih tak ho snad nepreziju, a to uprimne. No zatim to resit nemusim... 😠

sisstin
1. pro 2008

tannawe: tak já s tim neměla problém..ale zato, ted tu jizvu cítím pořád 😒 u Dr. jsem byla..a prý je to zhojené krásně..a lepší už to nebude 😕

mirjanka
1. pro 2008

No holky, já neměla nástřih asi kvůli té vaně...i když u druhého byl porod nakonec tak rychlý spíš překotný (asi na tři zatlačení) a malý měl taky pořádnou hlavu...cítila jsem, jak se mi něco trhá...nevěděla jsem co, ale pak mi p. doktorka oznámila, že mám trochu natrhlý pysk...ale že to vůbec ničemu nevadí, nekrvácí...jestli si přeji, že mi ho sešije, ale není to nijak nutné a ničemu to nevadí...vlastně, jsem po porodu žádnou bolest necítila, sedět jsem mohla...jen jsem dodatečně litovala, že jsem nebyla dýl ve vaně a porod neproběhl trochu pomaleji...tak teď nevím, snad mi to nesešité natržení pomůže k dalšímu nešití po porodu 😉

sisstin
1. pro 2008

ja si myslim, že bych to možná dala i bez nástřihu..že ten byl opravdu rutinní asi 😕

mobina
1. pro 2008

Já k porodu přistupovala velmi pozitivně. Byla jsem zvědavá na kontra a všechno okolo. Ještě mě navnadila moje fyzioterapeutka, která mi dávala cenné rady a říkala klidně zpívejte, při kontra se uvolněte a dýchejte, budete mít těžší porod (pánevní svalsvto), ale tohle vám pomůže. No a pak se to v mžiku všechno posralo ☹ Rodila jsem 33 hodin, což by mi ani tolik nevadilo. 24 hodin kontrakcí jsem byla doma, dávala si vanu, koníkovala, šla se projít s manžou, to byla pohodička, ale jak jsme dorazili do porodky, tak to začalo. Malej měl špatný srdeční ozvy, takže jsem až do konce byla připoutána na monitoru, nikdo nic neřekle, měla jsem hrozný strach o malýho, ještě do mě nacpali nějakou sondu dost brutálním způsobem, prodýchávala jsem kontra po 2 minutách, epi odmídli dát, aby se porod nezastavil ještě víc, nakonec jsem o císaře prosila já sama, nikam to nevedlo. Do dneška když na to vzpomínám, tak mám slzy v očích, užírám se tím, že jsem selhala hned na začátku. Poporodní depku jsem měla brutální, dítěte jsem se pomalu bála dotknout. Doma se to pak všechno srovnalo a i to druhý dítě možná někdy bude, ale bohužel s názvem tématu já souhlasit nemůžu ☹ Je porod a porod....

mikca
1. pro 2008

ahoj u me prod taky dobry taky si nejak nemuzu stezovat..krasny je kdyz mi deti prinesly to pred uz min a to jsem rodila 4 doky obe..ale jako ze bych si bolesti nejak uzivala to ne...nastrich taky v poho nic jsem necitila ale je jasny ze ne kazda ma tokove stesti.....no a porodnice..sice ne jedna z nejmodernejsich, ale bylo mi to tak nejak fuk..taky nejak nemam potrebu resit jestli mam na zdi prisernou zelenu barvu nebo jestli je vse ruzove...
tuhle jsem cetla pani co rodila v 86stym a popisovala..zadne navstevy volani manzelum po taji..ukazovani deti jen zokna..erarni zaprane kosile..kdyz se uspinila postel, tak sestry radily jak cerna ruka..dite videli az dva dny po porodu..no a ve finale si maminy pred odchodem museli sami prevleci postel....to musel byt zazitek z porodu .panecku 😝

tannawe
1. pro 2008

mikca:no to je proste komanc jak remen... 😲

paolin
1. pro 2008

ja jsem se narodila nekde mezi sanitkou, vchodem do porodky a vytahem a mamku pry nejaky doktor serval, co si to jako dovoluje, nerodit na sale 😀 jinak taky rikala-prijem, oholit, klistyr, na hekarnu, lehnout, kapacka do zily a smitec. lezet a lezet. tak to muselo byt fakt skvely 😒 😝

tannawe
1. pro 2008

no ty nase porody jsou proti tomu fakt vesmirny ne? 😵 😵
Ba ne,ceske porodnictvi kraci kupredu sice po kruckach, ale kraci a to je nejdulezitejsi... 😉

simi.w
1. pro 2008

mikča 😝

larakroft
1. pro 2008

Tannawe: k tvému třetímu mimču (je mi to líto, že nebude - zatím) - my o druhé taky přišli, Macík je vlastně až třetí - jasně, že jsem to taky ořvala, ale dost mi pomohlo, že prostě byl dobrý důvod, aby nebylo...díky tomu máme teď Macíka, že...
Zkrátka, tehdy jsem moc chtěla pro Ondru sourozence, prosila jsem Boha (nejsem nijak zvlášť věřící v klasickém smyslu slova, ale to, čemu věřím, říkám Bůh, nač vymýšlet další slova), abych jeho druhé narozeniny oslavila těhu, stalo se...pak jsem potratila...no a znovu otěhotněla jsem až smířená s tím, že O. bude jedináček. Říkám si, že by asi ten sourozenec byl pro Ondru moc brzy...a jak to tu pročítám, tak jsem asi potřebovala lekci pokory. Což neříkám proto, že bych si myslela, že třeba ty potřebuješ pokoru, právě naopak...jen určitě je nějaký dobrý důvod, abys to miminko neměla teď. Jen ten důvod neznáme. Držím palce 😉

vikvik
1. pro 2008

nemam sanci docist vsechny prispevky,ale dekuji, ze nekdo tohle tema zalozil a maminky, ktere porod teprve ceka, se tady muzou uklidnit 🙂
ja jsem k porodu pristupovala pozitivne,strasne sem se na to tesila a celych 33hodin sem si uzila a doted si to prehravam v hlave... jj, bolelo to, pokazilo se toho spousta, ale stalo to za to. kazdou kontrakci sem si rikala, ze je Erinka zas bliz a zas bliz a zas bliz...

jak tady popisujete ty porody z roku raz dva tak skoro nemuzu uverit, ze nektere by to nejradsi vratily! zadne tatinky u sebe, dite odnest nejlepe na tyden, aby si rodicka odpocinula, porod pekne lekarsky vedeny...brrrr

sisstin
1. pro 2008

vikvik: já nic vracet nechci, jen bych ráda měla možnost, zda rooming od začátku ano či ne..páč já třeba fakt unavená a vyčerpaná strašně byla 😉

tannawe
1. pro 2008

laro diky...cesty pane jsou nevyzpytatelne...to je pekna veta, kterou si ted casto vybavim... 😕 a ja si myslim, ze pokory neni nikdy dost takze nejak vnitrne tusim proc se to asi stalo, preci jen o vsech detech si mi vzdycky zdalo, ja jsem takova duchvnejsi matka...takze nas Sam mel sve duvody proc to vzdal hned na zacatku a ja mu to nemam za zle, rozhodne nezakysnu, ale o to vic duvodu se dal ucit a hledat jak to napotreti zvladnout jeste lepe...
🙂

paolin
1. pro 2008

sis, naprosto rozumim. ja jsem nechala u sestricek pres noc prvniho synatora. myslela jsem, ze se vyspim, ale stejne houbelec 😀 jine prostredi, plac deti a zazitek z porodu me nenechali. rekla jsem si, ze druhe u sebe urcite chci. ale vzhledem k tomu, jak jsem po porodu vypadala-nemohla jsem se narovnat, nadechnout, malem nedosla na pokoj a druhy den se jim elegantne slozila, tak jsem rada, ze byl maly u sestricek. pak uz jsem kluky samozrejme nedala 😉

sisstin
1. pro 2008

paolin: mně nechali 5hodin..samozřejmě jsem neusnula..prostě to nešlo..a pak už jsem byla mimo...sice spal, ale jak je všechno nový...budil mě každý jeho zvuk..jak miminka dělají..a fakt bych byla vděčná za to, kdyby si ho třeba na noc vzaly..a já chodila jen na "kojení", který u mě stejně nebylo...fakt by mi stačila ta jedna noc..a celej pobyt bych byla v pohodě..ale v naší porodce tohle neexistuje..prostě rooming za každých okolností 😕

aponchie
1. pro 2008

ja jsem tak straaasne chtel amalou u sebe a pak sem byla rada,ze je pres noc u sester pac sem byla vyrizena jak pero z budiku a ted uz bych se tak vehementne nervala za to ji mit hned u sebe 😝

lenkabu
1. pro 2008

sis:mohly si ho vzít aspoň na noc 🙄

ad nástřih a šití...pro mně nejhorší z celýho porodu...nástřih proveden ve správnou dobu na špatném místě...takže jsem se pěkně natrhla,šili mně hodinu(vevnitř jen 2 stehy ale bez uzmrtvení...dr se asi nechtělo a tvrdil že to není možné),ta spousta stehů venku už s umrtvením,to bych jinak utekla nezašitá 😅

tannawe
1. pro 2008

Devcatka ja mela malou mesic na JIP a kdyz me prijali do Motola na pokoj, kde uz jsem ji mela a mohla mit konecne u sebe tak jsem ji stejne musela davat k sestrickam,kdyz jsem sla na snidani, na obed, na veceri...zkratka jinak to neslo...a tipnete si jake je to dite? Vesele, bajecna pomocnice, miluje me az za hrob a tuhle mi rika /mam trochu osvicene deti diky me tvrde laskyplne vychove... 😀 /maminko ja ti ten muj porod odpoustim! Ja jsem se jen bala, ze te to cervene zabije /to mluvila o svem infrazarici ve kterem mesic lezela...vyhrivane luzko/a byla jsem moc sama...no mam psat, ze jsem se malem slozila???
Takze mile holciny, ja mam u svych deti dukazy z prvni ruky, ze ano porody si pamatujeme,nekteri malo,jiny moc, ale jsou tam...a u moji dcery je videt, ze at uz udelam tisice chyb ta laska to dokaze napravit! Jen kdyz laska chybi tak muze nastat tezka cesta pro vsechny...takze asi tak... 😉 😉 😉

lenkabu
1. pro 2008

tannawe:to je neuvěřitelný 🙂

lenkabu
1. pro 2008

Ještě k nástřihu...asi bych byla bez něj,nikdo se k tomu nechystal dokud Vandě nepadaly ozvy,pak musela rychle ven a už se stříhalo.

paolin
1. pro 2008

tannawe, tak to mi spadla brada!

sisstin
1. pro 2008

mně jde prostě o tu volbu...bud můžu mít dítě odzačátku..ale když potřebuju,tak by chvíli pohlídat mohly..někdo je fit ..a někdo ne...děcka rvaly ženským i 10h po CR..a starej se, jak chceš 😠

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru