Porod koncem pánevním ano či ne?

luca_on
20. pro 2013

Zajímají mě názory a také zkušenosti s porodem, dále je vůbec možnost si vybrat zda rodit normálně nebo zvolit císařský řez?

mabe
20. pro 2013

ahoj, tak ja mela první dceru KP, odhad vahy 3,80kg, takze rovnou rekly cisare. jako prvorodička a ještě koncem panevnim. pry kdyby mela pod 3,5kg a ja chtěla, ze to zkusime...takze je to asi o dr. a o tve vuli

lenkalenulka
20. pro 2013

Tot otazka🙂 ... taky bych nevedela jak se rozhodnout ale treba moje mamka kdysi taky prvorodicka , tehda se to jeste nevedelo ,a brachu porodila prirozene dupkou napred🙂 , a ted automaticky doporuci cisare, vse ma pro i proti...

llluckaaa
20. pro 2013

Záleží hlavně na tobě, na tvým proporcích a velikosti dítěte. Já na výběr měla a rozhodla jsem se pro císaře. Jsem přesvědčená, že jsem udělala dobře 🙂

blondynka400
20. pro 2013

V málokteré porodnici je možnost výběru a když už je, tak s tím většina doktorů nemá moc zkušenosti a je to risk. Vyjímka je jenom pár porodnic v čr, kde možnost výběru dají a ještě se tam najde člověk, který to fakt umí, což je pro KP stěžejní.
Třeba před čtyčmi lety nebyla v Praze jediná porodnice, která by mi umožnila KP přirozeně porodit. A já jsem názoru, že KP je fyziologická poloha a dítě ví, proč se neotočilo a pouze doktoři z toho udělali něco nebezpečného.. Ve skutečnosti je to skoro totožné jako porod záhlavím, jen to má svá specifika. A můžu potvrdit, že se to porodit se to dá bez jediného problému i jako provorodička. Navíc mám srovnání s druhým porodem, který probíhal záhlavím a můžu říct, druhá doba porodní zlaté KP, to šlo samo. Takže já kdybych si měla vyrat, tak bych znovu šla rodit KP 😀

anetka1701
20. pro 2013

Přímou zkušenost nemám, ale pokud je možnost výběru porodnice, kde si na to troufají a nejsi prvorodička, šla bych do toho... Pokud v porodnice KP rodit nechtějí a doporučují císaře, tak bych se zařídila podle jejich názoru - lepší císař, než porod KP který vede někdo, kdo to neumí - to každopádně... Mám za sebou dva císaře, lituji obou a zpětně, pokud bych měla možnost volby bych udělala cokoliv, abych se jim vyhnula :o( Ale stejně nejduležitější je zdravé dítě :o)

melis7
20. pro 2013

Ja mam 1. dite KP a musim se priznat,ze jsem ho rodila cisarskym rezem.Moje nocni mura koncem tehotenstvi bylo,ze miminko uvizlo za hlavicku a nemuze ven.Tak jsem byla rada,ze mi v HK dali na vyber.Ja chtela cisare.Dalsi ditko jsem uz pak mela hlavickou a to jsem rodila normalne.Ja za sebe bych nesla do spontanniho porodu KP,ale jinak zalezi na velikosti mimi a na co se hlavne citis.Donutit k cisarskemu rezu,pokud nejde o zivot,tak te nemuzou nikde.Ale preci jen se spontanni porod KP se muze castezi zkomplikovat nez porod hlavou.Tak hlavne,at to dopadne dobre ,at uz rodis jakkoli.

copa
20. pro 2013

já jsem první dítě rodila KP, v porodnici mi dali vybrat, ale všechno mluvilo pro spontánní porod - miminko malé, odhad 2,5kg, holčička (u kloučků může být pindík v "ohrožení" 😀 ) a přijela jsem do porodnice otevřená na 8cm, takže mi mudr řekl, že mám už většinu za sebou a že by to byla škoda dělat teď císaře, ale tu možnost volby mi dali, já byla jednoznačně pro spontánní porod a jsem za to ráda, od příjezdu do porodnice jsem porodila za 3h, dítě naprosto v pořádku
ale při porodu tam teda byla šílenýho obecenstva 😀 ale to prý při KP musí být

kooblich
20. pro 2013

já osobně zkušenost nemám,ale moje kamarádka.Její malá (2. dítko) měla při porodu skoro 4 kila a kamoška chtěla rodit normálně a taky že porodila . Za dvě a půl hodiny se vším všudy. Já bych do toho šla.Pokud by bylo vše OK samozřejmě a zbytek bych nechala na doktorech.Jako ,že když řeknou ne,vy či miminko jste v ohrožení tak bych se nechala císařem.To je jen můj názor. Spousta maminek se toho bojí,ale rekonvalescence po císaři je určitě horší než při normálním porodu. Pořád je to operace a při představě že se k miminku nemůžu ani schýbnout :-/........brrrr.Ale pokud je to životně nutné tak samozřejmě ano.

pisisvori
21. pro 2013

já jsem měla dceru taky polohu KP, dr. mi řekl, že oni dítě ani neotáčí ani nikoho do císaře nenutí, ale že tam prostě většinou je důvod proč se miminko neotočí, takže doporušuje císaře. Dcera měla 3.950g (odhad by v den porodu 3.450, prý se v této poloze špatně odhaduje) a mlě apupečník 3x kolem krku tak, že by bylo porod opravdu komplikovaný. Takže jsme ráda, že jsem si "nehrála na hrdinku" a důležitější bylo zdraví mé a dítěte.

dagina
21. pro 2013

Druhou dceru jsem měla otočenou KP. Strašně moc jsem se rozmýšlela, první dceru jsem měla malinkou, bála jsem císaře, bála jsem se rodit přirozeně KP. Jelikož první, přirozený porod byl celkem špatný - úzké porodní cesty, otvírala jsem se cca 20 hodin...rozhodla jsem se pro císaře a nemohla jsem se rozhodnout lépe. Nebála jsem se o sebe, ale o dítě - porod KP musí být veden spontánně - žádná pomoc zatlačením na bříško....(bezčehož bych první dceru neporodila). Pokud si rodička 100% nevěří, ať už díky předchozímu špatnému porodu či jiného důvodu, nemá cenu si hrát na hrdinku, na hrdinství v tomto případě není prostor.
Ale přiznám se, kdybych měla první porod jako většina mamin, asi bych s největší pravděpodobností druhou dceru rodila vaginální cestou....

bosoorka
21. pro 2013

Tak já chtěla rodit přirozeně KP, i gynekoložka mi řekla proč ne, že se doktorům do toho moc nechce, ale před několika lety to bylo zcela normální. U mě to nakonec možné nebylo,předčasný porod, byla moc malá a asi neměla idealní polohu a já měla silný zánět. Ale zjišťovala jsem si dopredu informace a je fakt, ze v Praze to teď údajně hodně porodnic nechce a posílají na císaře automaticky. Co jsem zjistila, tak to bylo možné v Krči a Hořovicích i tam mi ale řekli, že pouze ve váze 2,5-3,5kg. Takže hodně taky záleží kde budeš rodit, za sebe bych volila radši porod než operaci, jeli to možné.

dasha
21. pro 2013

Ja jsem take mela malou KP, navic mela nozicku v porodnim kanale a odhad vahy mela pres 4 kg. Takze mi doporucili cisare. Nakonec mela 3.740 kg. Prvni dceru jsem porodila normalne, take mela 3.860 kg, ale nebyla KP. Takze muzu srovnavat oba porody. Musim rici, ze jsem verila doktorum a dala na doporuceni, musela jsem uznat, ze je daleko lepsi cisare provest planovane nez se pokouset o prirozeny porod a pak stejne nakonec byt nucena vse zakoncit cisarem. Ted bych se rozhodla stejne. Myslim, ze to za pripadne komplikace nestoji. Cisar byl sice velice bolestivy, ve srovnani s normalnim porodem hruza a vubec nechapu, ze si nekdo cisare vybere dobrovolne. Ja jsem ale mela KP a vysokou vahu miminka takze jsem nechtela riskovat.

ela2
23. pro 2013

Já jsem ted čerstvě po CS kvůli KP. A jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Malá byla KP celé těhu, pro porod jsem si vybrala Podolí. Tam mi dali na výběr. Svoje 2 předchozí děti jsem rodila vaginálně. První porod nepostupující, 20 hodin. Malá se vracela, nešla vytlačit. Druhý porod překotný. Hodně jsem přemýšlela, moc jsem chtěla přirozený porod, kvůli manželovi, který nebyl ani u jednoho porodu. A ted se mnou chtěl moc být, chtěl ho konečně stihnout a být u toho. Ale když jsem si představila svůj nepostupující 1.porod a váhový odhad 3tího miminka byl 3,5kg, tj. hraniční (+ - 0,5kg může dělat rozdíl ve váhovéhm odhadu u KP - tj. velmi nepřesný) , tak jsem se rozhodla pro CS. Sla jsem tedy na předoperační vyšetření při plánovaném CS, ale tam mi zjistili špatný krevní obraz, hned jsem šla na ozvy, 3 doktoři zkoumali, proč to tak je, a co se se mnou děje. Okamžitě na sál, kde jsem podstoupila akutní CS. Takže za mě - miminko má svůj důvod být v této poloze. Ještě jsem se s tím vnitřně nevyrovnala, tak moc jsem chtěla normální porod, CS je prostě operace, stále to bolí, a rekonvalescence v mém případě bude dlouhá. ☹ ale když si řeknu, že jsem to podstoupila kvůli miminku, bůhví, jak by to dopadlo. Jak bych dopadla já, jak by dopadla malá? Manžel byl taky hodně vyděšenej, a nechce o tom vůbec diskutovat, prostě nás zachránili obě, a u normálníhoo porodu prostě bylo o mnohem vyšší procento nebezpečí, že se něco nepovede. Myslím, že kdyby bylo miminko menší, váhový odhad do 3kg, že bych zkusila normální porod, ale 3,5kg odhad + 0,5kg možná odchylka děla 4kg a to už by na mě bylo moc. Ke všemu tchán a tety do mě začali hučet, že v rodině měli 2 KP a nedopadli vůbec dobře, tahali to kleštěma a děcka jsou postižený. ☹

anetadr
23. pro 2013

Osobně zkušenost nemám, ale byla jsem na diskusi s primářem Nymburské porodnice který říkal, že podle něj není nic při porodu zoufalejší, než když žena rodí KP a po porodu tělíčka se zjistí, že hlavička pánví neprojde. Je to situace, která nejde řešit nijak. Ani císařem, ani tlakem na břicho, ani tahem za miminko, prostě nijak. Ano, dnes se již obvod hlavičky i rozměr pánve měří, díky tomu je tato situace nepravděpodobná, ale mohou dojít síly a pak je to situace podobná. Proto se hodně porodníků této polohy plodu bojí. Pravděpodobnost je malá, ale když nastane, situace je neřešitelná. Proto je porod KP považován za mírně rizikovější než porod hlavičkou napřed. Teď je jen na Vás, zda toto riziko podstoupíte.... sama nevím, jak bych se rozhodla, protože jsem hodně pro přirozený porod (já sice nerodila KP, ale dítě s odhadem 4500g - porodní váha 4700g - tak myslím, že je jasné, že přirozený porod opravdu preferuji). Přeji, aby jste se rozhodla dobře, ať už bude rozhodnutí jakékoli. Rozhodně ale doporučuji větší porodnici, která má s tímto způsobem vedení porodu zkušenosti.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru