Porod koncem pánevním (KP). Přirozeně nebo císař?

barbora_rozek
2. srp 2019

Jsem v 36.tt a naše zaltíčko je hlavou nahoru. Má už přes 2,5kg a prý už se nejspíše neobrátí. Já jsem se dlouho nemohla smířit s myšlenkou, že bych rodila císařem, když mi řekli, že je obráceně a včera mi volala má doktorka, že vzhledem k tomu, že jsem zvládla dobře první porod (syn byl sice velký 3,8kg a já byla dorvaná, že mně museli šít 2 hodiny a na druhý den znovu a za měsíc opět) nevidí důvod proč nerodit přirozeně. Já se toho ale bojím jak čert kříže.
Vy, které jste měly děti také KP, napište prosím vaše zkušenosti a zážitky z porodu ať už přirozeného nebo císařským řezem.

martinkkaa86
2. srp 2019

Druhý syn se narodil císařem kvůli poloze KP, zvažovala jsem přirozený porod, ale doktor v rizikové poradně mi to nedoporučil, takže jsem měla plánovaný císařský řez. Druhý den už jsem normálně fungovala a rekonvalescence stejná, jako po prvním přirozeném porodu, kdy jsem byla tak potrhaná, že mě šili v narkóze.

merope
2. srp 2019

Tak já rodila nikoli KP, ale císařem taky. Ano, druhý den po porodu jsem se zvedla a dokázala s doprovodem dojít k dítěti (co bylo na JIP), takže z této stránky dobrý. ALE - když mě po 10 dnech pustili z porodnice, byla jsem ráda, že jsem zvládla dojít k internistce a domů (a to jsem měla dítě na JIP, nestarala se o něj). Celkově jsem na převazy cca 2x týdně chodila 5 týdnů po císaři, než se to vše tak nějak umravnilo a mohla se ta jizva nechat definitivně zarůst a nebylo potřeba ji čistit (krev pod jizvou, tvorba zatvrdlých míst, co se pořád muselo uvolňovat a čistit).

bamimi
2. srp 2019

Mě můj gynekolog řikal že pokud je miminko KP a má napřed nožičky tak se rodí císařem(alespoň u nás ve Valmezu) a pokud by bylo mimi napřed zadečkem mohlo by se rodit i přirozeně ale záleží na okolnostech váha, atd.Já měla syna také KP s nožkami napřed a rodila jsem plánovaným císařem, maminka co byla se mnou na pokoji měla chlapečka s zadečkem napřed a rodila přirozeně(mimi bylo ok). Já ale primáři řekla že chci císaře(1.porod byl sice přirozeny a probíhal ok ale kvůli dalším třem potratům ve vyšším stupni těhu primář souhlasil a dal i na doporučení mého gyndaře).Myslím že je vše na domluvě.
@barbora_rozek

barbora_rozek
autor
2. srp 2019

@bamimi jé, tak já se chystám rodit na Vsetíně pokud se něco nepo....

bamimi
2. srp 2019

@barbora_rozek a ještě, vše mi vysvětlili co budou dělat, personál super, jen kvůli nedostatku anesteziologů jsem musela čeka do 10hod.(jinak se dělá kolem 7:30hod.), ale sestry za mnou chodily a hlídaly mě a o všem informovaly, měla jsem pouze lokální anestezii(vybrala jsem si ji), jakmile syna vytáhli hned mi jej ukázali(aspoň jsem mu dala pusu), odnesli zvážit a atd. a opět mi ho donesli ukázat.jak mě dovezli na pokoj,tak opět sestry super,donesli mi syna na kojení a pak jej odnesli abych si odpočinula, druhý den jsem se snažila pomalu vstát a chodit, a to mi docela pomohlo že jsem byla do týdne jako rybka.
Rozhodněte se vy sama na co se cítíte a dle toho se zkuste domluvit s lékaři.
Přeji Vám i miminku hodně zdravíčka.

bamimi
2. srp 2019

@barbora_rozek já mám nemocnici od domu asi 5minut autem,ale kdyby mi nedovolili císaře vybrala bych si jinou nemocnici.

pavca1982
2. srp 2019

@barbora_rozek Jen rodit na čtyřech pak to jde hladce.

blondynka400
2. srp 2019

@pavca1982 já to třeba zkoušela a nevyhovovalo mi to. Řekla bych, že toto je hodně individuální....

kittyy17
2. srp 2019

@barbora_rozek jdi na císaře. Je to bezpečnější pro vás oba. Máš doma ještě jedno dítě, které tě potřebuje živou a zdravou.
Mám za sebou dva císaře s epiduralem, není to taková hrůza. Nejhorší je prvních 10 dní, než vytáhnou svorky. Za dva týdny už normálně funguješ, a po šestinedělí i normálně sexujes 😉

jaja01k
3. srp 2019

Já jsem rodila KP druhého syna. Bála jsem se přirozeného porodu, bála jsem se císaře. Když mi tři doktoři nezávisle na sobě řekli, že v mém případě nevidí důvod pro císař, rozhodla jsem se, že budu rodit přirozeně. Moc mi pomohl pan doktor v rizikové poradně. Vysvětlil mi, že nejdůležitější je, jak si to stovnám v hlavě a musím být přesvědčená, že to půjde. A nějak se mi podařilo hodit se klidu a věřit sobě i miminku, že to zvládneme. A věřila jsem i lékařům, že kdyby se vyskytl sebemenší problém, okamžitě to ukončí a jdu na sál. To se ale nestalo, porod probíhal naprosto hladce a celkem rychle, syn měl 3,5 kg. V porovnání s prvním porodem to byla pohoda, všechno šlo tak nějak líp, hlavně fáze tlačení, a po porodu jsem se dala dohromady mnohem rychleji.

merope
3. srp 2019

@kittyy17 Jak jsem psala já výše - 2-3x týdně zajišťovat hlídání pro novorozence, abych mohla na gyndu a tam to někdy šlo rychle, ale čekala jsem tam i 3 hodiny (a to jsem říkala, že kojím). V podstatě nikdy mi to nevyšlo, že by chlap doma aspoň jednou nemusel krmit (nemocnici máme cca 30 minut). A to jsem větší část šestinedělí byla v nemocnici - nejdřív klasicky já a pak s malým na neonatologii a chlap naštěstí pracuje z domu. Poprvé jsem trnula, jak to dopadne a zda vše zvládne - i přebalil pokakaného, i nakrmil, jen malý hrozně brečel, ale zavolali jsme si telefonem, slyšel mě a uklidnil se. Pak už to bylo lepší, zvykl si i na tátu.

Po císařích těch komplikací s jizvou bývá víc a rozhodně to trvá dýl se dát dokupy. A ano, teoreticky bych mohla do porodnice s ním, ale venku byla šílená zima a doktorka doporučovala nikam moc nejezdit, nechodit ven, pokud to není nutné - a já tam jezdila MHD, protože autem bych se nedoplatila v parkovacích poplatcích.

marlenka34
3. srp 2019

@barbora_rozek já jsem 37tt a malý je taky KP. Celou dobu byl hlavou dolů, ale ve 32tt se otočit obráceně...
Doktorka se mi dala na výběr, jak rodit. Rozhodně chci císaře. Budu klidnější, když budu vědět, že mimino bude v pořádku;)
Měla bych strach z poranění sebe i dítěte....
Jinak bude to můj druhý císař kvůli KP a hojení po prvním bylo naprosto bez problémů a jedu skrz to až do Zlína

lucy1994
3. srp 2019

@teckadvojtecka Dřív ani pomalu nevěděli polohu miminka, proto se rodilo normálně. Můj brácha byl KP, mamka rodila normálně, ale ejhle - nešlo to. Brácha se málem udusil, museli rychle na císař. Naštěstí dopadlo vše v pořádku, proto když jsem se dozvěděla, že i můj syn je KP, ani jsem moc neváhala a řekla si, že za takové riziko zdraví dítěte mi to opravdu nestojí. Vyčítala bych si to do konce svého života.

@barbora_rozek Ahoj, moje dvě děti byli obě zadečkem. První syn byl KP, ale jelikož by to byl můj první porod a já se té polohy bála, raději jsem zvolila císaře. Tam je to "riziko" spíše pro tebe než pro dítě. Po dvou letech od císaře se mi povedlo otěhotnět znovu a dcera šla taky zadečkem, ale tam se jednalo i o předčasný porod, takže ukončeno císařem. Přirozený porod sice nezažiji, ale zdraví mých dětí bylo pro mě bez debat přednější. U polohy KP je docela velké riziko různých komplikací, zvlášť pokud se na to sama rodička necítí a bojí se toho. Někdo to zvládne jak když nic, někdo už by do toho nešel. Sama musíš cítit, zda se ti do toho "chce" 🙂 A císaře se neboj, je to sice po něm náročné, ale kvůli miminku to zvládneš a do pár dní bude lépe. Pak už o jizvě ani nebudeš vědět, neboj! 💕
Přeji, ať se rozhodneš tak, jak to cítíš ty a ne do čeho tě tlačí okolí a ať jste ty i holčička zdravé a vše půjde dobře 🍀

pavca1982
3. srp 2019

@blondynka400 Tak já si to ani jinak neumím představit.😉

barbora_rozek
autor
3. srp 2019

@pavca1982 já právě zkoušela rodit poprvé na čtyřech, na boku a tak různě a nešlo to. Neměla jsme síly tlačit a udržet se na nohou

maggiele
3. srp 2019

@barbora_rozek Ja se nikde na porod dopredu nedomlouvala. Prijela jsem az s kontrakcemi po 5 minutach, doktor me prohledl a az pak jsme se rozhodli jestli prirozeny porod nebo ne. Byli pripraveni hned na obe varianty. Jinak nevim jestli musi byt vzdy podan oxytocin, ale me velmi pomohl. A maly mel 3.390g a ja mam 180cm a 60kg takze jsem celkem tenoucka, ale to je jedno, jde spis o to jak prostornou mas panev a to zhodnoti lekar. Snad jsem ti nejak pomohla. Drzim palce

kittyy17
3. srp 2019

@barbora_rozek vzhledem k průběhu tvého prvního porodu. Píšeš, že jsi neměla sílu tlačit, skončila jsi dorvana, bylo hodně šití. A po takové zkušenosti přemýšlíš o porodu KP?
Vykašli se na to a jdi na operaci. Jako kdyby jsi první dítě porodila na dvě zatlačení bez nastrihu, řekla bych ti Jdi do toho. Ale po těžkém porodu bych to neriskovala...

lenkac2019
3. srp 2019

@barbora_rozek Pokud má miminko takovou polohu, tak Vás nikdo nutit nemůže. Oni doktoři umí sice odhadnout váhu , ale mně v den porodu o 5 týdnů dřív rikali, ze holčička má 2700 g a ze bych ji polohou KP mohla rodit normálně. Ale já měla jiné zdravotní problémy, takže jsem se s císařem rozhodla správně. Váha nakonec 3130g a jeste, ze byla rychle venku. Byla to pro obě správná volba. Držím palce.

pavca1982
3. srp 2019

@barbora_rozek Nedovedu si ale představit rodit KP jinak🤔

teckadvojtecka
4. srp 2019

@kittyy17 "Jdi na císaře... Nejhorší je prvních 10 dní..." Nebo jdi rodit normálně a když vše dobře dopadne, tak domů se budeš vracet bez bolestí a plně funkční. Ať je to tak či onak, přeju ať všechno dobře dopadne mamince i miminku a brzké zotavení. A hezký zbytek víkendu všem.

pavca1982
4. srp 2019

Zkus rodit přirozeně. Pokud na to nebudeš mít sílu sekci Ti udělají.

teckadvojtecka
4. srp 2019

@pavca1982 Přesně.

jancastromska
4. srp 2019

Zkuste homeopatika na otočení miminka .. název nevím ... A rodila jsem císařem a necítila jsem bolesti jen jsem musela dělat věci pomaleji ...a důležité je jizvu mazat a masírovat a už ani nevím že ji mám

lucy1994
4. srp 2019

@pavca1982 @teckadvojtecka Ale obě asi víte, že když se rodí přirozeně a najednou se musí udělat akutní císař kvůli komplikacím, nemusí to vždy dopadnout "bez následků". A u polohy KP je více % nějaké komplikace při přirozeném porodu, zvlášť pokud se na to rodička necítí. Já bych do tohoto risku dobrovolně teda nešla, když vím, že mohu volit pro miminko bezpečnější cestu.

teckadvojtecka
4. srp 2019

@lucy1994 Jakých následků konkrétně? Stačilo by si přečíst jaká rizika a jejich % hrozí při vaginálním porodu a při císařském řezu, ať už plánovaném nebo akutním a zjistíte, že vag. je bezpečnější.

pavca1982
4. srp 2019

@lucy1994 To je věc názoru. Já bych na sekci dobrovolně nešla.

pavca1982
4. srp 2019

Za mě to byl úplně normální porod nebýt toho oxytocinu který je protivný. Já si ho ale dávkovala sama takže jsem měla i klidové chvilky. Porod KP byl krásný. Byla jsem na čtyřech a můj syn stál. Nejdřív na jedné nožce a pak na dvou. Hlavičku měl ve mě a čekali jsme na kontrakci. Nezapomenutelný!!!

kittyy17
5. srp 2019

@teckadvojtecka a když to dobře nedopadne, skončí zase dole potrhaná, k tomu akutní císař, nejmíň měsíc se nepohne, na partnerský sex může na dlouho zapomenout. A jak k tomu přijde starší dítě, že maminka se stěží postará o miminko a na něj už nebude mít silu... A to je ještě ta lepší varianta ze špatných...
Jak už jsem psala dříve, kdyby první dítě porodila snadno bez nastrihu, radila bych, aby to zkusila přirozeně. Ale to není případ zakladatelky...

lucy1994
5. srp 2019

@teckadvojtecka Pro matku je určitě vaginální porod vždy bezpečnější, je Tobi pro dítě přirozené. Ale pokud se jedná o tuto polohu, je přirozený porod pro to dítě riskantnější. Císař je pro matku nebezpečnější (ale to prostě jakákoli operace je riziko, i když minimální, tak lékaři o tom informovat musí), ale já jsem v tomhle ohledu myslela na dítě a ne na sebe. Zotavování po císaři není zase tak nejhorší, pokud se hojíte dobře a pokud nemusíte několikrát za den chodit dlouhé trasy. Ale zásah do těla to bude už napořád, to je jasné. Mně šlo o následky i dítěte skrz přidušení, které se sice bohužel může stát i u klasické polohy miminka, ale u polohy KP je riziko podle mě větší, zvlášť pokud maminka se už dopředu bojí, že nebude správně tlačit a porodu nebude postupovat. Císař mohou udělat sice doktoři vždy, ale tím, že spěchají, tak je větší šance,že by se mohlo něco pokazit. Aspoň já z toho měla hrozný strach, že by v tom spěchu okolo se mohlo stát něco dítěti nebo i mně. Ale je fakt, že v tomhle mám asi ty nejhorší možné scénáře, které se dějí minimálně nebo vůbec 🙂 Ale co se týče porodu KP - když se na to matka necítí, tak do toho nemá jít. Přeci jen je to pro dítě větší riziko a jak už jsem psala, dobrovolně bych do toho nešla, když bych o této poloze věděla. Zvlášť když se jednalo o můj první porod. Paní teda už přirozený porod zažila, takže tam už trochu ví, co jí při porodu dělalo/nedělalo problém a může se lépe připravit i na porod KP. Ale jakmile se na to necítí, nešla bych do toho.

pavca1982
5. srp 2019

@kittyy17 A nejlepší je někoho zbytečně takhle strašit psaným slovem co kdyby... Spíš jí podpoř že to zvládne přece!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru