Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

sisa.b
23. zář 2008

urcite by som ju nepretacala nasilim. jedine, co skusam, je macaci chrbat. viac sa bojim urobit. ona urcite vie, preco sa nepretocila. mozno sa jej nechce chodit hlavickou dole 😀

sisa.b
23. zář 2008

a co ste si vybrali? spinal, ci celkovu narkozu? citala som, ze doporucuju spinal, lebo nie je taky narocny ani pre babatko ani pre maminu. lenze ten pocit, ze sa vo vas zaziva niekto hrabe... ☹ ☹ ☹
ja som osobne odpadavala aj po amniocenteze 😢 ked vidim krv u inych, tak mi to nevadi. ale u mna ano.

barca1
23. zář 2008

ahoj holky já se taky přidávám stejně jako sisa jsme byli ve 31tt KP na kontrolu jdeme ted ve čtvrtek tak jsem zvědavá ale myslím že je stále stejně pohyby cítím stále na stejném místě jednou asi před měsícem se nám už otočila ale při další kontrole měla polohu opět koncem pánevním ☹

sisa.b
23. zář 2008

ahoj barca 🙂 tak aj tvoja mala strajkuje? mne na to svokra povedala, ze chvala bohu, aspon jej oko nevypichneme 😀 😀 😀

pass
24. zář 2008

ahojte - môj malý je tiež KP a očividne sa mu v tej polohe veľmi páči 😅 podľa jeho predpokladanej váhy to vyzerá tak, že ma nechajú rodit prirodzene, tak teraz mám obavy, aby sa drobcovi niečo nestalo pri neskúsenom doktorovi, tak zvažujem "predplatiť" si niekoho skúseného 😖

lukin
24. zář 2008

Do kolikátého týdne se mimi může přetočit? Známá je v 35. a furt je mimčo KP. Ale zase je to mimčo malé (porodní váha - odhad 2800 g). Nejdřív ji nechají rodit normálně a pak případně císařem?

saudi
24. zář 2008

ja som pred 2 mesiacmi porodila KP prirodzene, bez epiduralky. dcerka bola ale mala, 2580 gr. odhad bol 3000 gr a nechali ma aj tak prirodzene. teraz som rada. cvicila som na otocenie, ale nic nepomahalo.

saudi
24. zář 2008

neboj pass, pri porode KP musia byt 2 lekari.

betina
24. zář 2008

saudi,

to jsem nevěděla, že musí být dva doktoři. Moje malá je taky KP a už se zjevně neotočí, se jí nechce 😀 ale protože prý bude mít tak 2500 g, tak nás nechají dokud to půjde přirozeně. Ale mjsím říct, že se celkem bojím ☹

jadviga
24. zář 2008

beti,
že mají být 2 Dr. vím, tak mě to celkem uklidňuje, bývá to tak, že jeden z nich je primář a druhý nějaký mladší (profesně) 😀

Jinak taky bojim, bojim

pass
24. zář 2008

Saudi, ani ja som nevedela, ze musia byt striktne dvaja - ale aj tak mam strach, ci sa to v praxi naozaj dodrzi 🙄 ked som si precitala, co vsetko najma chlapcom pri prirodzenom porode KP hrozi, tak mam o drobca strach. Ako sa ti rodilo?

Inak baby v nasej rodine je to uz tradicia, ze druhe babo byva KP 😅

sisa.b
24. zář 2008

ahoj pass, tak aj ty tu? 🙂 ja idem este 9.10. na uzv, tak som zvedava, co mi povedia... ale mala sa stale nepretocila, loptu mam stale pod rebrami. dnes robila take kreacie - mala som pocit, ze sa chce vo mne postavit. tu hlavicku vystrkuje, akoby mi tam treti prs rastol 😀

fialkas
24. zář 2008

maju byt dvaja dr.? ja som rodila prirodzene KP a bol len jeden 😖

linddi
25. zář 2008

aj u mňa bol len jeden lekár - no on je úžasnýýýý a stačil! 😵

pass
25. zář 2008

ahoj sisa 😀 veru, aj môj drobec štrajkuje 😅 ja idem na kontrolný uzv už 2.10. - ale krpec je otočený stále rovnako, pretáča sa zásadne len zo strany na stranu 🙂 vidíš,siska, ďakujem za ten zoznam a držím palce na uzv 😀

sisa.b
25. zář 2008

pass, drzim palce aj ja tebe 😉 potom daj vediet, ako ste dopadli, ale zelam ti, aby sa ti krpec pretocil. ja by som tiez velmi chcela, aby som mohla rodit prirodzene ☹ ☹ ☹ akurat krpata si asi mysli nieco ine... 😝

fialkas
25. zář 2008

linddi a ktory to bol ak to mozes prezradit? lebo aj som mala pana dr.uzasneho 😵

barca1
26. zář 2008

ahoj holky tak mám za sebou včera kontrolu a málá je stále koncem pánevním potvůrka jedna se jí nějak nechce 😉 no snad to přežijeme a opadne to ok 🙂

saudi
26. zář 2008

no aspon na Antolskej v BA su pri porode KP 2 lekari, jeden bol moj zaplateny a potom primar - zastupca prednostu kliniky. porod bol ok, necele 3 hodiny. bol aj nastrih, hojil sa 2 tyzdne. bolo to moje 1. dieta a mala som 32 rokov.

sisa.b
27. zář 2008

tak ja uz vobec neviem, ako je tam otocena 😒 citim ju uplne vsade. raz mam pocit, ze to tvrde velke je chrbatik, potom zas, ze je to stale ta hlavicka... kazdu chvilu ma kope inde 😀 ale ani raz som nedostala kopanec do rebier - tak ako pri jej surodencoch... tak asi este stale nebude v spravnej polohe ☹ mudrejsia budem za 2 tyzdne po UZV

pass
2. říj 2008

ahojte 🙂

tak po dnešnej kontrole je drobec priečne a máme zakázané aj polohovanie 😎 ale vraj do 36 týždňa je veľká šanca na otočenie, tak uvidíme 😉

modra_kobylka
3. říj 2008

pro JANA.SUN - hlavně, že jste celí, živí a zdraví. S tím traumatem pro miminko při CŘ to není pravda - při CŘ dostaneš zabrat ty - i když i to je relativní - ale mimi vůbec ne, což je na druhou stranu u zdravého miminka taky špatně, protože není tak dobře adaptované na vnější prostředí. Porod mimi zkrátka "promasíruje". Císařem se rodí mimi, které by to nezvládly - malé, se slabým srdíčkem. Kdyby to pro ně bylo takové "trauma", tak by se to nedělalo. Stejně musím říct, že mě štve, že tady o způsobu porodu rozhodují doktoři a ženy se na názor neptají. Tlačit rodičku do volby, ze které má vysloveně špatný pocit, není fér. Mělo by platit: "Tvoje tělo, tvůj život, tvoje volba."

sisa.b
3. říj 2008

ahoj pass 🙂 ake polohovanie mate zakazane? 😕 ja stale neviem, ako je mala natocena, lebo kazdu chvilu ju citim inde. ale vacsinu dna ju citim tak, ako aj bola, takze nepredpokladam, ze sa otocila... 😒 uvidim buduci stvrtok na UZV.

annag
3. říj 2008

sisa.b - ako boli otočené Tvoje prvé detičky? Rodila si CR či normálne? Ja som mala obe správne otočené a táto tretia potvorka sa mi zatiaľ neotočila - som na konci 37 týždňa, tiež čakáme dievčatko. Pevne verím, že sa ešte umúdri.

Pridám čo som zistila - prešla som veľa článkov na internete k pôrodu KP a veru nie som veľmi nadšená. Dočítala som sa napr., že pri viacrodičkách sa to stáva, lebo máme ochabnuté svaly maternice a bábetku sa hlavička dobre nefixuje - aj keď by sa napr. otočilo v 30 týždni otočí sa späť. Na KP pripadá 4 deti zo 100 a až 70% pôrodov KP končí CR, takže v podstate sa len 1-2 bábetká zo 100 sa narodia prirodzenou cestou. Pri chlapčekoch sa skoro automaticky vedie CR, lebo môže dôjsť k poškodeniu pohlavných orgánov a následnej neplodnosti.

Sú tu dosť veľké riziká - k pôrodu KP treba skúseného pôrodníka, preto sa odporúča a aj praktizuje, že ho vedú dvaja lekári - väčšinou najskúsenejší, teda primár a ďalší, mladší kolega, ktorý sa učí ako bábo odrodiť. Problém je v tom, že keďže ide von najprv zadoček a nôžky, tak nemusí byť rodička dobre otvorená a hlávka sa zasekne v pôrodných cestách, hlávka je totiž najväčšia. Kontrakcie pri pôrode KP bývajú slabšie, čo tiež sťažuje situáciu, bez oxytocínu to ani nejde. Odporúča sa epidurál, aby sa lepšie pôrodné cesty uvoľnili.

Podmienkou KP na začiatku je, aby nebola odtečená plodová voda a blany boli celé, aby sa pupočná šnúra nedostala von skôr, aby pôrodný vak zostal neporušený až kým sa zadoček nedostane na hrádzu, nesmie sa v priebehu pôrodu zakliesniť rúčka či nôžka. Ak sa bábo zakliesni, majú na to pôrodníci špeciálne hmaty, resp. použijú kliešte, na čo treba veľa skúseností lekára, je to tzv. extrakcia plodu.

V priebehu pôrodu sa dá aj bábo otočiť, zase to musí robiť skúsený pôrodník, ktorý cez pošvu chytí nôžky a bábetko otočí a napraví mu nôžky. Pred samotným pôrodom sa dá bábetko otočiť aj vonkajšími hmatmi.

No a veľa lekárov sa KP obáva, najmä v súvislosti s väčším rizikom poškodenia bábetka, a následnými žalobami zo strany rodiny. K poškodeniu dochádza pri nedostatočnom okysličení, teda keď sa bábu zakliesni hlávka, keď sa priškrtí pupočník, keď musí dôjsť k kliešťovému vytiahnutiu - krvácanie do mozgu, následne detská mozgová obrna ... Bábetko by nemalo byť veľké podľa ULZ max do cca 3,5- 3,7 kg, ale ani nedonosené, lebo tam je veľká pravdepodobnosť poškodenia hlavičky.

No na druhej strane, KP je fyziologická poloha a dobrý a skúsený pôrodník môže odviesť bezproblémový pôrod, ktorý netraumatizuje ani mamičku ani bábo.

sisa.b
4. říj 2008

annag, ked to vidim takto rozpisane, tak to vyzera naozaj hrozivo 😕 ja som svoje dve deticky rodila prirodzene - obaja boli natoceni spravne. doteraz som sa utesovala, ze ked som zvladla skoro 5kilove babo porodit, tak zvladnem aj polohu KP ☹
vo stvrtok idem na UZV, tak uvidim, ako je natocena a co mi povie doky. ja som mala doteraz pocit, ze je zrejme moc malinka, nakolko sa vo mne vela vrti a pokazdej ju citim niekde inde. ze by to mohlo byt uvolnenymi svalmi ma vobec nenapadlo 🙂
drzim palce, aby sa ti este otocila. pozeram, ze mas termin kusok predo mnou, tak daj potom vediet, ako ste dopadli 😉 vlastne ja aj tak chodim pozerat teraz do temy oktobroviek - krasne ste sa rozbehli a uz sa tesim, ako sa rozbehneme aj my v novembri 😵 😵 😵

xsipm04
4. říj 2008

annag: Nevím, jaký byl zdroj informací, ze kterých si čerpala, ale já jsem měla malou kp do 38tt takže jsem si tehdy taky hledala informace týkající se přirozeného porodu kp a našla jsem trochu jiné věci.

Jednak už od porodních asistentek jsem se dozvěděla, že porody KP jsou velmi citlivé na lékařské zásahy a že bez komplikací probíhají právě pokud je jim nechán opravdu volný průběh. PA nám to vysvětlovala, at si to představíme sami na sobě, kdybychom jeli po nohách dolů tobogánem, je důležité, abychom měli ruce u těla, abychom se do tobogánu vlezli (a tak se prý děti, které jsou pro porod KP správně natočené - některé jsou tam příčně a to fakt porodit nelze - do porodních cest chystají), tak kdyby nás někdo chytnul ze spodu za nohy a začal táhnout ven - tak je přirozené, že se člověk lekne, snaží se v tobogánu zachytit a dá ruce nahoru. tím se prý miminko v porodních cestách zapříčí a komplikace je na cestě. Pokud porod probíhá přirozeně, není nijak urchylován a lékař trpělivě vyčkává, až se miminko protočí, tak jsou prý porody KP dokonce často jednodušší než porody hlavičkou dolu. Taky nám PA říkala, že i v některých pražských porodnicích to moc dobře vědí a tak tam, kde nechávají rodit, se většinou jedná o porody opravdu přirozené. Druhá PA, která mi tohle říkala, byla z Vrchlabí a zažila prý mnoho porodů KP, kde při některých se rodily děti i přes 4 kg.

Dál jsem informace hledala v jedné zahraniční knize, nejsem si už jistá jejím názvem, ale bylo tam taktéž uvedeno, že porod KP není o nic víc rizikový, než porod mimi hlavičkou dolů. Stejný názor jsem našla tehdy i od WHO, ale už nevím, kde jsem to tehdy hledala 😝

annag
4. říj 2008

xsipm04, ale ja si nemyslím, že by som písala o čomsi inom, veď som to aj v poslednej vete uviedla, len som písala o možných komplikáciách a ich riešení. Pretože každý pôrod, aj pôrod hlavičkou sa môže skomplikovať a nielen vinou lekára. Za najväčší problém považujem nedostatok skúseností, nie každá z nás môže rodiť v Prahe. Moja prateta bola tiež pôrodná asistentka v prvej polovici minulého storočia a bábetká bežne odrodila KP a pri stovkách pôrodov jej umreli za celú prax pri pôrode tri detičky. No dnes tá prax takto nefunguje.

a tu sú niektoré odkazy, bolo ich veľa, ale tiež som ich už všetky nenašla a okrem toho, mi to pripadá príliš tvrdé pre mamičky, ale kto chce, nech si pozrie:

http://eamos.pf.jcu.cz/amos/kpk/externi/kpk_140...

http://www.porodnici.cz/porodnicke-operace

http://eamos.pf.jcu.cz/amos/kpk/externi/kpk_140...

http://www.jinyporod.cz/clanky/porod/porod-konc...

A ešte chcem dodať, že ak to má byť z akéhokoľvek dôvodu pre moje bábetko rizikovejšie než CR, tak uprednostním CR. A tým dôvodom môže byť aj málo skúseností pôrodníkov, pretože mne nevadí, ak ma dorežú, ale veľmi by mi vadilo, ak by som na klasickom pôrode trvala len preto, že sa bojím CR alebo že chcem rodiť prirodzene a moje bábetko by malo mať problém. Jeho zdravie je totiž pre mňa to najdôležitejšie. 😉 🙂

annag
4. říj 2008

sisa.b, určite sa ozvem, ja pevne verím, že sa tie naše potvorky ešte otočia. Aj ja som mala dosť veľké deti, malá mala 4,36 kg, možno aj toto hrá svoju rolu, ktovie ... Dnes som sa stretla s jednou mamičkou, ktorej sa dcérka otočila tri dni pred pôrodom, vážila 3,15 kg. No a tá moja je teraz tiež dosť maličká podľa meraní, tak si myslím, že sa otočí a mám pocit, že aj porodím o pár dní neskôr než mám termín. Možno ma predbehneš. 😉 🙂

Vieš, zažila som problémové pôrody v blízkom okolí a naozaj nie je také dôležité akým spôsobom sa bábo narodí, hlavne nech je zdravé. Je hrozné, keď sa bábo poraní pri pôrode a vidíš ho modré s nejasnou prognózou. To nestojí za to, diktovať pôrodníkovi, čo chcem. Predsa len, oni majú iný pohľad na vec, než my. Tiež by som najradšej rodila prirodzene, ale nezbláznim sa z toho, ak to bude sekciou. 😉

zukab
5. říj 2008

ahojte, tak ja sa pridavam, aj moja mala je zatial stale nenatocena spravnym smerom, takze ak do najblizsej prehliadky ostane tak ako je, idem na cisarsky. KP rodit urcite nechcem, to viem na sto percent. mame v rodine zle skusenosti a nemienim byt dalsia.
v UK mi dali na vyber z viacerych moznosti porodov a poloh, takze rozhodnutie je na mne. v kazdom pripade neodporucaju klasicky porod, najma prvorodickam. nemam co riesit, ak sa neotoci bude to cisarsky a je mi to v podstate jedno, hlavne nech je vsetko ok. a aspon si vyberiem datum 😀

sisa.b
5. říj 2008

annag, tak ja mam pocit, ze tiez budem prenasat. oboch som prenasala. a co sa tyka porodu, tak to necham urcite na doktorov. aj tak sa mi vsetci divia, preco chcem rodit normalne, ked si mnohe zeny za cisarsky platia 😝
moja malicka je podla merani akurat, tak uvidim, co povie terajsie sono. maleho som mala v 36tt velkeho na 40tt.
a pozeram, ze asi do temy oktobroviek moc nechodis...

zukab - teba zas nevidim v nasej teme novembrovky 2008 a ani v nasej tabulke https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu... 😉
krasne vecicky mas v albume 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru