Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

betelgeuzz
27. lis 2010

@ludva Ale dá se pomáhat. Právě že mě PA tlačila na břicho.
Já myslím, že největší problém je ve volbě polohy. Musela jsem rodit v leže na zádech, což je pro porod jedna z nejhorších poloh. Odent (francouzský dr známý pro propagaci přirozených porodů) tvrdí, že porod KP ano, ale podmínkou je, aby rodička rodila v širokém dřepu, kdy jsou porodní cesty nejprůchodnější. To se ale ve většině českých porodnic nepraktikuje. Bohužel nemám v dosahu porodnici, kde by se i KP dalo rodit v jiné poloze.

svatule
1. pro 2010

ahoj holky, tak dneska jsem byla na poslední prohlídce, prcek je KP, takže v neděli do nemocnice, sice se ještě může přetočit, ale ta pravděpodobnost je malinká, tak uvidíme, jak to dopadne. Ptala jsem se p. dr jak to je s tou indikací řezu u KP, tak mi říkal, že to je indikace vždy,sice přihlíží k nějakým kritériím, ale že záleží na mamince, jak se rozhodne, že se dá porodit normálně, ale prý lékař by měl preferovat volbu maminky, tak nevím, jestli to je tak všude, ale podle mě by mělo být.

slavuska30
1. pro 2010

@svatule ahoj aj ja som mala maleho otočeneho KP s predpokladanou vahou 5kg a dr sa nevedeli zhodnut ako porodit, jeden vravel sekciou a druhy ze prirodzene, lebo ze je to tretie, tak to zvladnem 😝 ..nastastie sa maly otocil tak ako ma byt a vážil 4390g 😀

svatule
1. pro 2010

@slavuska30 tak super, že se otočil, já už tomu moc neveřím, ale uvidíme, upřímně řečeno, měla bych strach i u třetího... přece jen, to mimčo jde hlavičkou naposled, no je to fakt asi dilema každé rodičky a doktora...

slavuska30
1. pro 2010

@svatule mne bolo povedane, ze xlapci KP by sa mali rodit sekciou vylučne, kvoli vajkam....mne sa otocil na poslednu xvilu, ani sme tomu neverili, cumeli sme s dr aj s asistentkou na sono ako blazni, aj sa ma pytali, ci som to necitila ked sa otacal, ale nie, lebo bol velmi aktivney a silno kopal cele tehu, ale citila som ked sa otocil zadkom dole, nemohla som dobre dýchat pri pohybocha brucho bola sama hrca, ked sa stacal 😀 😀 ..neboj treba verit a zvladneš to , bude to ok 😉

svatule
1. pro 2010

@slavuska30 děkuji za povzbuzení, uvidíme, v neděli mě mají přijmout před plánovaným řezem, tak se nechám překvapit 🙂

slavuska30
1. pro 2010

@svatule tak ti držim palce, potom daj vediet ako ste dopadli 🙂 🙂 🙂 🙂

dagina
1. pro 2010

@svatule já nejsem stále dost rozhodnutá. Dnes mě známá docela navnadila, rodila druhé KP a ještě k tomu chlapečka, a prý úplna pohoda, lepší jak první porod, který byl normální hlavou. Mám se hlásit v porodce v rizikové poradně, tak uvidím na čem se s něma domluvím... .

@slavuska30 naše druhé je v břiše také hrozně akční..., ale dobře se mu asi sedí na prdelce 😀, také moc nevěřím v otočení.

HOlky, ještě jedna věc, při prvním porodu jsem měla problém s tlačením, nevím jestli to už bylo vysílením(porod byl dlouhý a pomalu sjem se otvírala)prostě sjem asi špatně tlačila...ač jsem se snažila co mohla. Snažila jsem se tlačit jak na velkou stranu, ale manža říkal, že jsem tak netlačila 😅, no asi ne, když jsem byla v horní polovině těla kropenatá jak slepice a oči pak zalité krví. Jak tedy správně tlačit????

blueapple
2. pro 2010

@dagina
hlavně se nerozhoduj podle toho, jak rodila jiná holčina ! Je to individuální.
Já osobně bych nic neriskovala a preferovala císaře.

Co se týká tlačení, tak se tlačí jako když chceš na "velkou", ne do břicha a jinam.

sirinka
2. pro 2010

@dagina ja som tiez pri rpvom porode zle tlacila, nakoniec mi pomohla sestra...
aj tak som si verila a do druheho porodu aj ked tiez bola mala KP som sla odhodlane, ale k tlaceniu nakoniec nedoslo, malinka nezostupila vobec do porodnych ciest a voda mi odtiekla predcasne, skoncilo to CR...
tak uvidime, ci do tretice to pojde....kazdopadne zvazujem, ze navstivim nejaky kurz...nemozes sa aj ty este obratit na nejaku PA alebo dulu nech ti poradia?

dagina
3. pro 2010

@blueapple já vím, já vím....., jen tak špekuluju, co kdyby to náhodou šlo normálně..., ale jde přeci jen o mrňouse. Dík za info o tlačení 🙂.

@sirinka u první dcery jsem chodila na porodní kurzy, plavání kde nám vše vysvětlovali...., ale teorie je asi hold jiná než praxe. Porod byl dlouhý, pomalu jsem se otvírala... . Teď s druhým těhu vůbec žádný kurz nestíhám, navíc ani nemám hlídání..., nejde to. Takže jsi byla u druhého odhodlaná porodit normálně....., trochu dobrý je, že když porod fakt nepostupuje, tak hned najedou na císaře...., nevím zda to aspoň nezkusit. Navíc ani nemám dost energie, jsem dost vyčerpaná těhotenstvím a dcerou..., často jsem byla nemocná... s dechem bych nevydržela asi nic při tlačení... 😖.

sirinka
3. pro 2010

@dagina ja prave naopak...u prvej mi hrozil predcasny porod od 27tt, takze som len lezala, pri druhej som bola v kondicke, takze som si trufala...
mala som aj epidural, kedze pri KP po odteceni vody musis lezat, bolo to fajn, kontrakcie ma vobec nevycerpali, museli mi porod vyvolat, aj som sa pekne otvorila....no ale mala zahaknuta za rebro a ani bohovi zostupit dole...takze 24 hod po odteceni vody mi urobili rez...

dagina
4. pro 2010

@sirinka jj, také jsem jsem s první ležela přes měsíc v porodnici skrz hrozící předč.porod, cpali do mě dost silné léky a kapačky na zastavení, možná proto byl porod takový masakr, kdo ví... .
No mudr mě říkal, že by mě teď píchli epidurál, a zadarmo 🙂. Jak byla malá zaháklá za žebro??? To jde?????? Šmarjááááá.

sirinka
4. pro 2010

@dagina nieeee...to len ja tak hovorim...ona sa zrejme tlacila chudatko za hlavickou, cely cas som ju citila napchatu uplne pod pravym rebrom...

vean
4. pro 2010

ahojicek.zdravim.hezky večer.mohu se přidat?podělit se.....mě dr.pořád říkal,ze mimi neni otočené,a že se mi muže den porodu,před porodem otočit.ale neotočila se.....a to že pujdu na cisaře,jsme se dozvěděla tak2hod.před.....

dagina
5. pro 2010

Ahojky, ještě taková jedna poznámka, nebo spíš můj postřeh..., zdá se mi, že když už se mamina rozhodla pro normál. porod KP, tak je většinou vyvolávaný..., to jako že se sám jen tak nerozběhne???? Mě teda mudr také říkal, že by mi ho asi vyvolali, aby mimi nebylo moc velké. V úterý jdu do rizikové poradny v porodnici, tak jsem zvědavá, na čem se dohodneme...

@sirinka jj, poslední dobou cítím mimi také hodně na žebrech, ale nevím co tam strká, když má nohy na mém boku, že by ruce měly takovou sílu?! A pravda, někdy mám obavu, aby nebyla skříplá 😅 jak hodně to tlačí 🙂.

sirinka
5. pro 2010

@dagina mne vyvolaval iba preto, ze mi predcasne odtiekla plodova voda, hned na zaciatku 38tt ale ziadne kontrakcie sa nedostavili ani po 12 hodinach. inac ja nie som za vyvolavanie bez dovodu...

nika30
6. pro 2010

@dagina mne budú robiť sekciu koli KP

sussanah
6. pro 2010

@dagina neee, normos se rozbehne 😉 Kamaradka rodila KP, musela si ale obehnout asi 3porodnice, chtela rodit normalne a vsude ji nutili cisare 😒 Ale pak se dohodla a cekali na termin a mala se narodila 3dny pred terminem, mela 3,5kg (jako z ucebnice) 🙂

pajcula
Autor odpověď smazal
Zobraz
dagina
7. pro 2010

Ahojky, tak mám termín na císaře, nastupuji v úterý a ve středu řez. Bylo to rozhodování jak před popravou. Nejdřv jsem byla 100% přesvědčená, že císař je jediná a správná volba..., ale teď nevím..., jsem z toho nějaká přepadlá, zklamaná... . Psychicky jsem úplně KO.

@pajcula to dřív vyhraju ve sportce první cenu, než aby se mimčo otočilo - tomu fakt v mém případě nevěřím, i když bych ráda byla zítra v poradně překvapená 🙂.

blueapple
8. pro 2010

@dagina
nemáš proč nad tím přemýšlet, rozhodla ses podle mě správně. Pamatuj, že způsob porodu z nás nedělá lepší maminky, nemáš žádný důvod si něco vyčítat. a už vůbec ne být zklamaná..užij si, že za chvíli bude mimi na světě. Dáš mu svou lásku, péči, vše co potřebuje. To je to důležité ! To jak rodíme - vůbec ne.

evuse
8. pro 2010

@dagina já při prvním pododu taky tlačila blbě, travalo to dlouho, vyčerpání... taky jsem byla kropenatá, krvavý voči a ještě mi PA musela lehnout na břicho, aby Tereza vylezla.. Při druhém mi PA pložila ruku na spodní část břich a řekla, at jí tlačím jakoby do té ruky . A v pohodě, asi na 4 zatlačení byl malej (4 kilovej) venku a já bez podlitin a krvavých očí. Ale porod byl celkově krátkej 2,50h a měla jsem tím pádem dost energie, to se na tom určitě hodně podepsalo.

xkacatkox
9. pro 2010

@dagina já měla také podobné pocity, ale nakonec jsem se rohodla, pro SC,i když nakonec mi to potvrdili i DR, (váhový odahad, malá výška matky, malá páve),když si vzpomenu, že některé děti měli komplikace po spont porodu KP, je to jen tím, že dělám v boru a mohu posoudit, uvidíš, jak ti Mudři poradujou, ale SC bych se fakt nebála, dáš mu lásku, a péči, a jak se narodí je jedno

svatule
13. pro 2010

ahoj holky, tak hlásím, že máme císaře za sebou, malá se narodila přesně před týdnem, nakonec se to dalo, i když teda, že by císař byl úplně v pohodě nemůžu říct, nejhorší je to omezení hybnosti první den a samo bolest poté, ted po týdnu už to však je milionkrát lepší a hlavně, člověk vidí tu malou holčičku a říká si, že kvůli ní to bylo nejšetrnější, měla nožičky úplně schoulené, kdoví, jak by to dopadlo...
dagina držím pěsti, at vše dopadne dobře a opravdu věř, že ses rozhodla správně!

terkytka
14. pro 2010

ahoj, já se vůbec divím, že někdě ještě tlačí doktoři k normálním porodům KP. V Praze v Podolí to nikdo nedělá, automaticky císař. Tak jsem to tak brala, jako osud, že to tak má být a šla 14dní před termínem na plánovanýho císaře. Takže Dagi: neměj žádný pochybnosti či výčitky a neboj se toho, rozhodla ses správně. Aspoň máš za sebou normoš porod a můžeš to pak porovnat, já bych to někdy chtěla zažít rodit normálně... Držím palce!

natama
14. pro 2010

@terkytka ahoj, ja mam taky po sekci kvuli KP 9 dni pred terminem. taky v Podoli a do ted mi vlastne neni jasne proc to planuji takhle brzo pred terminem, kdyz neni zadny problem, k porodu se neschyluje atd. Ty jsi mela nejake komplikace proc to tak bylo? Tohle me zpetne dost mrzi, pravdepodobnost, ze by se jeste otocil je mala, ale nejaka prece a hlavne podle tech miminek jeste neni ten spravny cas k porodu, tak proc tak brzo? No a taky mi prijde skoda, ze ani neinformuji o tom, ze je mozne zkusit miminko otocit zevnim hmate, jak to delali jedne zname v motole a pak rodila prirozene. No a mimo to, mam dalsi dve, co rodily KP, ale v porodnicich, kde to delaji, takze to umi... oni do toho tlaci dost proto, ze se toho boji, nemaji s tim zkusenosti...

terkytka
15. pro 2010

Natama: nejsem doktor, takže nemůžu přesně soudit, brzo mi to taky přišlo, vůbec jsem neměla žádný náznaky porodu, poslíčky apod., takže malou doslova vyřízli a vyndali a to byla ještě drobek 2,75kg, ale s tím se nedá nic dělat. Žádný následky z toho nepozoruju, naopak byla tak klidný a spavý dítě (vlastně je pořád) tak mi to kamarádky i záviděly a hned říkaly, že teda dítě rozený sekcí je v pohodě. Věřila jsem jim, podle mě nejde o to umět rodit KP, je tam spousta komplikací, přidušení skoro vždy a zlomený klíční kosti, do toho bych nikdy nešla, měla bych takovej strach, že bych to psychicky nedala. A to, že to bylo 14 dní dopředu je z důvodu, aby se nerozjel normální porod sám, protože to je pak prý život ohrožující, že může vypadnout placenta, alespoň takhle mi to doktor vysvětlovat, že kdybych měla jakejkoliv náznak porodu i dřív, tak rovnou hned volat záchranku. Takže to berou aby bylo dítě donošený což je 38.tt a hned se jde na to. Doufám,že podruhý se mi podaří rodit normálně, abych věděla, o co jde 😉

sirinka
15. pro 2010

@natama
@terkytka no prave preto sa to planuje tak skoro pred terminom, aby sa porod nahodou nerozbehol...potom prave moze dojst ku komplikaciam, resp. stavu, ked uz samusi rodit vaginalne a ked to robit nechcu, asi tomu chcu predist za kazdu cenu...
ja osobne by som si nenechala babatko otacat v brusku, ale ani sekciu by som nebrala ako jedine mozne riesenie pri polohe kp....

golymetr
15. pro 2010

muzu pridat svou zkusenost s KP,od 28 tydne jsem byla v nemocnici pro hrozici predcasny porod a taky byl malej KP takze me naprali kapackama a pak malimu v 32tt zacali padat ozvy na CTG takze mi delaly ultrazvuk jestli nema snuru kolem krku a zjistili ze nemam plodovku zacalo rozhodovani ze mi musi okamzite ukoncit tehotenstvi CS proto se uz ani nemohl otocit bez ty plodovky pri narozeni vazil 1,85kg ale vse zvladnul a uz mu byl rok a ma ted 9,60kg. muzu taky porovnat porod cisarem a normalni protoze jsem prvniho syna rodila uplne prirozene a kdyz bych si mohla vybrat tak normalni porod je stokrat lepsi nez cisar prome ta omezenost v pohybu po cisari byla hrozna ale k vuli malimu jsem na vse rychle zapomela

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru