Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

gloria78
15. pro 2010

@golymetr 😉 už som si myslela, že sa tu nenájde nik kto preferuje prirodzený pôrok pred SC 😅 ja som mala 2 deti KP a obe som rodila prirodzene, nič nelutujem, práve naopak, mám na ne oooovela krajšie spomienky, treba si veriť a lekárom tiež, a hlavne nechať si poradiť od lekárov so skúsenosťami. Tí nikdy bezdôvodne nenútia do SC a dali žene zažiť čo je narkoza, rezná rana, zašívaná maternica, obmedzenie pohybu a problémy s dojčením po pôrode, obmedzovanie počtu dalších pôrodov, atd., atd., atd.........

golymetr
15. pro 2010

@gloria78 prvni syn mel normalne polohu hlavickou dolu ale otocil se taky az dlouho, jinak ted nebyt ty plodovky tak bych KP rodila taky prirozene protoze jsem uz jeden porod mela zasebou tak by to pry riskli ja si to druhe tehotenstvi vubec neuzila kdyz jsem mesic lezela v nemocnici a pak rodila o 8 tydnu driv jsem zase rada ze je malej vporadku

terkytka
15. pro 2010

Gloria: já samozřejmě preferuju normálí porod před sekcí, ale že ty jsi měla zrovna štěstí a oba porody v pořádku to je jedna věc. Stačilo, aby jsi zažila poprvé jakékoliv komplikace a hned bys blahořečila sekci. Právě proto jsem důvěřovala lékařům... Mně stačí jen malý procento rizika poškození plodu při porodu a za to mi to nestojí, nemám jistotu, že zrovna já budu mít štěstí.

natama
15. pro 2010

no jo, duverovat lekarum... kdyz prijdes do Podoli, neprichazi prirozeny porod KP v uvahu a naopak zase v Motole, Benesove a treba ve Vrchlabi, v tom nevidi problem. O tom, ze uz to dr. ani neumi, ani tak nemam ze svoji hlavy, ale od gyn. kdyz jsem to s nim zpetne resila, tak to byla prave jeho slova, ze svoji manzelku by nechal porodit prirozene KP, jen kdyby vedel, kdo tam bude, jestli je to starsi dr., ktery s tim ma zkusenosti, protoze driv to zkratka bylo bezne a proste to umi. Dneska uz se to mladi dr. ani nemaji moznost naucit, protoze s prirozenym porodem KP ani nemohou mit moc zkusenosti, kde se to naucit, prave proto, ze je to casto indikace k CS.
a stejne tak, je to i s tim terminem, co jsem slysela, nekde cekaji, az se zacne schylovat k porodu nebo i na zacatek porodu a pak teprve delaji sekci, aby to bylo zkratka skutecne v dobe, kdy uz je k porodu cas.
no a je fakt, ze mam kolem sebe nekolik maminek, co rodili spontalne KP a zadna z nich, respektive jejich deti, s tim nemely problem... spis vim o tech, co po prvnim cisari mely problem pri pokusu o prirozeny porod.

betelgeuzz
16. pro 2010

@terkytka vypadnout placenta??? 😲 Co to je za blbost? Placenta se odlučuje na konci porodu. Pokud myslíš předčasně se odlučující placentu, tak je to života ohrožující situace a dochází k ní bez ohledu na polohu dítěte. S KP vůbec nesouvisí. nemyslel náhodou vyhřezlý pupečník? Ale k tomu taky může dojít i při poloze hlavičkou. Takovýhle zastrašování nemám ráda. Kamarádku taky strašila dr, že musí naplánovat císař brzo, přece nechce jet s nožičkou venku 😲 To je jako tvrdit, že se musí naplánovat CS i před přirozeným porodem, aby náhodou nejela do porodnice s hlavou venku.
Já osobně dr moc nevěřím. Těžko se radit s dr, který třeba porod KP ani neviděl, případně jich viděl pár v životě. Já jsem dala na svoji intuici a na studie, kde jsou výsledky z tisíců rodiček.

brusinka.pusinka
16. pro 2010

dobré ráno děvčata ,já měla syna koncem pánevním také až do porodu,sice to bylo skoro16 let zpět ale čekali jsme do poslední chvíle na přirozený porod. Ve 23 týdnu mě zašívaly neboť jsem se otvýrala a v 38 týdnu mě čípek uvolnili. Ve 40 týdnu v noci jsme měla bolesti tak jsme jeli do porodky a tam jsem byla 16 hodin v bolestech, ráno mě poslaly na ultrazvuk a tam zjistili že kluk bude cvalík veliký a že mám uzkou pánev a že ho prostě neporodím ☹ takže císařský řez byl hned na řadě. Díky tomu že to bylo už urychlené uspaly mě a pak odvezly na jipku o 3 patra níž než je novorozenecké ☹ Kluka mi neukázaly celý víkend jen jsem věděla od babi a manžy že je krásnej je ok a je zdravý, hold personál se vůbec neobtěžoval na mé prosby reagovat. Druhou holčinku jsme měla také císařem ale to už jen díky tomu že mám dva kovové hřeby u páteře a prej by to nebylo moc dobré mít přirozený porod s tlaky a bolestmi. takže já rodila 2xa pokaždé císařem , moc si nestěžuji jizva mě nebolí od druhého dne rána jsem měla mali celý den u sebe a jen na jednu noc jsem ji nechala na novorozeneckém pak už byla semnou celý den i noc. a v pátek tedy 4 den po porodu jsem šla s malou dom . Malou jsem měla ve spinální anestezii a manžel byl u porodu s námi, takže to bylo moc krásné. Dostala jsem malou hned po vytažení na holou hruď jen jsem ji nemohla obejmout měla jsem ruce na přístrojích a manžel jsi ji špinavou odnesl omýt očistit označit a vyfotit. bylo to krásné a nikdy na to nezapomenu hold u syna si nic nepamatuji jen strach že je něco v nepořádku a nevědomost je nejhorší věc pro prvorodičku. ☹ Přeji vám dobré porody a krásné miminka nezaleží přeci na tom jak se narodí hlavní je že je vše v pořádku 😉

dagina
17. pro 2010

Ahojky maminy, tak jsem týden po SC a cítím se úplně super, vlastně samotný porod byl krásný, bolesti téměř vůbec žádné, dávali kapačky a po té injekce na bolest, jediná bolest byla jako slabé menstr. bolesti. Večer jsem vstala, šla se osprchovat, přešla na normální pokoj a další den jsem skoro pořád drandila po chodbě s malou 🙂. Sestry na mě čučely jak na exota, a druhý den večer jsem už ani léky na bolest nechtěla. Jsem moc nadšená, porod jsem si užila maximálně.
Ale co tomu předcházelo. Minulý čtvrtek mě v noci praskla voda (těsně týden před plánovaným císařem). TAk jsme hned valili do porodky. Při přijmu sjem byla už na 5 cm otevřená téměř bez bolesti, kontrakce teprve začínaly sílit. Mudr říkal, že lepší podmínky pro porod KP být nemohou, že je porod krásně rozběhlý.... a že doporučuje porodit normálně. S manžou jsme se ještě asi hodinu rozmýšlely, mezi tím kontrakce zesílely...., ještě jsme se trochu radili s PA, ty říkaly že je to těžké rozhodování, tak 50:50 a že ty rizika tam prostě pro mimčo jsou....a pak ten první těžký porod tomu moc nepřidá... takže jsme se rozhodli pro sekci. Hned zastavili kontrakce gynipralem - to byla úúúúleva a za chvíli se jelo na sál.
Udělala jsem nejlepší rozhodnutí ve svém životě, když jsem viděla malou a nedej bože se něco při normálním porodu stalo..., ani na to nemyslet. Je pravděpodobnost, že by normální porod proběhl dobře, ale to nikdo nezaručí, je to moc velký risk.

Všem též přeji jen krásné porody a hlavně zdravé, krásné děti 🙂.

apollo11
17. pro 2010

@dagina Gratuluji 🙂 rozhodla ses dobře, když jsi dala na svou intuici (ale stejně jako by se dobře rozhodl někdo jiný, kdo by věřil a chtěl přirozený porod kp). Já jsem to měla velmi podobně (taky kp a sc), bývala bych si moc přála rodit normálně, kdyby to šlo, ale člověk neovlivní, jak to cítí, a já jsem necítila, že chci riskovat zdraví malé. Nikdy jsem toho nelitovala; krásný porod je sice životní zážitek, ale kolik takových si s malýma ještě užijeme 😵

lucia2207
24. bře 2011

@gloria78 Ahoj, konečne som našla niekoho kto rodil prirodzene koncom panvovým.Prosím ťa mohla by si mi napísať niečo bližšie o tomto pôrode? Rodila si aj chlapčeka KP? Je ten pôrod naozaj taký nebezpečný pre dieťa ako tu mamičky píšu?Alebo prebieha úplne v pohode?Narovinu ti napíšem že ja sa bojím jediného a to toho že keď budem rodiť Kp tak neviem prečo mám strach že sa tam hlavička mimi zasekne.......Ja som si už zažila normálny pôrod aj sekciu a preto by som radšej rodila normálne len sa bojím tej polohy KP, moje posledné mimi malo 3820g a predpokladám že tento bude mať ešte viac, 😒 vopred ti ďakujem za odpoveď L.

linddi
24. bře 2011

@lucia2207 ahoj, aj ja som rodila KP, ale pôrod bol celkom "OK". Linda mala 2700 g, takže je to troška iný prípad ako 3820g. Ono, bábo by nemalo mať viac ako 3500 g a nemal by to byť chlapec, takže sa čudujem, že pôjdeš rodiť prirodzene. Myslím, že by si mala ísť sekciou..... Je to dosť veľké bábo, takže sú tam riziká....(nechcem ťa strašiť, ale keď sa sama bojíš, a si proti pôrodu prirodzenou cestou, môžeš sa tým ohradiť).Keďže som prvorodička, neviem porovnať normálny pôrod a pôrod KP.
Ešte sa spýtam, predchádzajúce tehotenstvá si nemala polohu KP? Hovorí sa, že je veľká pravdepodobnosť, keď máš jedno dieťa v takejto polohe, že aj ostatné tehotenstvá budú KP 🙄

lucia2207
24. bře 2011

@linddi ahoj, moje dve predchádzajúce tehotenstvá boli OK a obaja synovia boli od začiatku hlavičkou na dol, toto je prvý krát, tak neviem, práve že je to chlapec a bude mať viac ako 3500g ma trápi,že ma chcú nechať rodiť normálne, myslím pozitívne a dúfam,že všetko dobre dopadne 🙂

linddi
24. bře 2011

@lucia2207 nechcem Ťa nejako ovplyvňovať alebo strašiť, ale zdá sa mi to naozaj čudné, že ideš normálne, lebo keď som sa na to pýtala, či nie je možnosť sekcie, povedali mi, že sú 2 podmienky pre sekciu a to: pohlavie - chlapec (vraj sa môžu poškodiť pohlavné orgány - semenníky) a váha - nad 3500 g. Čo i len 1 možnosť bude splnená, nie je o čom....... Bohužiaľ alebo bohuvďaka (vtedy pre mňa veľké bohužiaľ, lebo som sa naozaj bála), bolo to dievča a bola naozaj malinká (2700g).
Veľmi ti držím palce a dúfam, že Ti to všetko vyjde, tak ako si predstavuješ a budete obaja zdraví. 😉

lucia2207
24. bře 2011

@linddi no ja sa viac a viac prikláňam k sekcii po tom čo tu všetko čítam, tak naozaj neviem, ty si kde rodila?

linddi
24. bře 2011

V Trenčíne

kwetinka1
24. bře 2011

rodila som sekciou pre KP a moj nazor je taky, ze ja by som neriskla prirodzeny porod. ide o zdravie babetka, lebo pri takom porode sa moze vyskytnut kopec komplikacii. vraj pri polohe KP je to 50 na 50 ze to aj tak skonci sekciou. tiez som sa rozhodovala, ale nakoniec som rozhodla spravne pre sekciu, lebo malinka naliehala nozickami a porod by tak ci tak skoncil sekciou a to akutnou, co je este vacsie riziko.
myslite hlavne na to malinke...

betelgeuzz
25. bře 2011

@kwetinka1 to není pravda, že je to 50 na 50. KP je druhá nejlepší poloha pro porod. Pokud byla malá nachystaná nohama, tak je jasný, že je to na sekci. Ale když je dítě nachystané zadečkem, tak není důvod řešit to rovnou sekcí.

jasekd
25. bře 2011

Ahoj, presne jak pise @betelgeuzz , KP je druha nejlepsi poloha po poloze podelne hlavickou, neni to stopro indikace k sekci, kdyz je teda dite opravdu spravne natocene, jenze... Ono uz to dost doktoru ani neumi rodit a nevyhoda je, ze nejvetsi cast telicka, cili hlavicka, jde az na konec, proste rizikovejsi to je. U nas mi teda normalni porod ani nenabidli, mam termin na plan. sekci a asi jsem za to rada, protoze prvni porod nebyl nic moc, co se tyka tlaceni, dite bylo na moji uzkou panev relativne velke, ted teda nemam vahovy odhad. Bude to muj druhy porod a cekame holku. Slecna si dela co chce, uz byla hlavou, pak zas KP, ted zas hlavou, takze termin sekce se zrusi event. na posl. chvili, ted me budou kontrolovat a uvidi se. Ja bych sla do prirozenyho, kdybych prijela rozrozena, relat. odpocata a otevrena a rekli mi, ze je to na dobre ceste a podporili me v tom 😀 To je ale az moc idealni situace, ze. Ale z fleku jit rodit KP, bych si netroufla, po prvni zkusenosti. Rozhodne bych ale netvrdila, ze kdo do toho jde, ze je hazarder. Tady je treba nechat to na doktorech a mit tam nejakeho starsiho, zkuseneho, ty to vetsinou jeste umi rodit a umi i spravne posoudit situaci.
Co mi neni jasne, jak je to s tim kluk/holka. Nekde se kluci takhle rodit nenechaji, nekde ano...

147258
28. bře 2011

taky přispěji svým porodem do diskuze...před měsícem jsem rodila holčičku (2800g) polohou KP přirozeně v Brně Bohunicích, bylo mi řečeno, že na císař by to bylo pokud by měla nad 3,5kg, rodit to tam umí...porod byl teda vyvolávaný, ale rychlý a naprosto bez komplikací a malou jsem vytlačila strašně rychle, na páté zatlačení byla venku. Nastřižená teda jsem řádně, ale hned jsem na tom mohla sedět a nedělalo mi to nejmenší problém. Aňule jen jak šla prdelkou měla hematom na pipce, na to jsme dostali hned mastičku a než jsme šly z porodnice, tak to bylo pryč a myslím, že ji to ani nebolelo, kyčle i když seděla 9měs. na nožičkách vypadají taky ok...když jsem tam nastoupila, tak za mnou přišel primář a říkal mi, že KP je více hlídaný, že budou připraveni i na variantu císaře, ale že mám 70% šanci ji porodit normálně, tak ať se snažím 😀 jinak jak jsem nastoupila, tak mě vyšetřili, zda jde opravdu rodit normálně, jestli se nějak nehla a přeměřili mimčo a mou pánev a pak už se šlo na to...mám pocit, že nejhorší na tom mým porodu bylo to první zavedení tablety na vyvolání 😉

147258
28. bře 2011

ještě dodám, že já měla taky obrovské obavy rodit KP, pořád jsem měla v hlavě představu, že jí tam zůstane hlavička, ale asi je to nesmysl, když ze mě vyletěla, byla pěkně schoulená a šla ven prostě celá zaráz, přemýšlela jsem i, že změním porodnici a nechám si udělat císaře, ale jsem moc ráda, že jsem to neudělala...rodila mě vedoucí oddělení, starší doktorka, která byla moc fajn...pokud vám doktoři doporučí rodit přirozeně, šla bych do toho, já mám porod fakt za pěkný zážitek...ale věřím, že jsem docela výjimka, dost se teď automaticky posílá na sekci...

dzejnysek
28. bře 2011

Ahoj holky, jen jsem se chtěla zeptat, od kolikátého týdne se plánuje císařák, když je mimi stále KP? Jsem teď ve 32. týdnu a malá je stále hlavičkou nahoře... Dnes na 3. screeningu o tom začala doktorka mluvit, tak mě to docela vyděsilo... Do kdy mají místo na otočení? Předem díky!

jasekd
28. bře 2011

@dzejnysek Hele, ja na kontrole v 32. tt mela holku uz spravne, a na kontrole v 36. tt byla zpet KP, dostala jsem termin na predoperacni a 4.4. nastup na sekci. V 37. tt byla zas hlavickou, no a dnes na zacatku 39. tt je stale hlavickou, a prej uz sance, ze se otci zas KP, je mala, takze v patek volam na porodnici a rusim cisare. Muj prvni byl dlouho KP a velkej a tvrdili, ze uz se asi neotoci, a otocil, cca na 33. nebo 34. tt, a ten byl hodnej a uz tak zustal. I tak jsem mela velkou sanci skoncit nakonec sekci z duvodu nepomeru dite/panev, ale dopadlo to dobre. Tak se zatim neboj, mas cas. Pokud ma dite dost vody, tak se muze otocit i takhle pozde jako u me, i kdyz ani ted asi necekam uplnyho drobecka. Ja tu sekci obrecela a asi zbytecne 🙂

petaov
29. bře 2011

Ahoj holky, jestli taky můžu vstoupit do diskuze, též by mě zajímalo, od kterého týdne se domlouvá císařský řez. Od 37. t. už chodím na monitor do nemocnice, ale zatím to neřeší. Normálně uvažují o porodu KP. Přitom moje gynekoložka mi císaře doporučila, že je pro mimi bezpečnější. Tento pátek jdu znovu na kontrolu, tak jsem zvědavá, jestli tam bude jiná dr., která už se se mnou domluví, nebo fakt budu rodit normálně...

blueapple
29. bře 2011

asi je to v každé porodnici jiné, ale CŘ se dělá od ukončeného 38tt - tedy, to už je mimi považované za donošené a připravené (když je to plánovaný zákrok, tak je lepší když se nerozjede normální porod), takže domluva probíhá např. u nás v porodnici v 36.-37.tt. Předoperační vyšetření si oběhneš (EKG,...) nebo je udělají přímo v nemocnici.Já rodila císařem 38+5 (v noci se mi rozjel normální porod), termín jsem měla až o týden později, tedy 39+5, bylo totiž naplánováno plno jiných operací...jinak bych šla pod kudlu dřív...

@petaov přesně to samé mi doporučila moje gynekoložka, je prý málo zkušených doktorů, kteří to odrodit umí a kdo Ti zaručí, že u Tvého porodu bude ten správný...nech si napsat písemné doporučení od své doktorky, to by neměli v porodnici ignorovat, aspoň tak to fungovalo u nás, na jihu Čech...

aneta29
29. bře 2011

Ja by som neriskla prirodzený pôrod, môžu sa vyskytnuť komplikácie. Tvoja gynekologička by ťa už mala poslať na predoperačné vyšetrenia a za primárom tej nemocnice kde budeš rodiť.

jasekd
29. bře 2011

@petaov Ja jsem psala vyse, ze budu sekci rusit, mala si dala rict a snad tak zustane. 🙂 Nastup jsem mela domluveny ted v pondeli 4.4., kdy budu asi 39+0, vlastni sekci pak na utery 5.4. 39+1, predoperacni a ARO konzultaci mi objednala moje Dr, na 31.3. a 1.4. Asi taky zalezi, jak se otviras apod, ja ne a na monitoru nemam zadne kontrakce, tak to objednali v tomhle terminu, jinak by to slo i o neco driv. Jinak drzim palce, pokud siprejes sekci, aby to tak dopadlo, a nebo vydareny normal porod, ono fakt zalezi, jak je dite natocene, velike, jak mas sirokou panev atd, nemusi to bejt vzdycky spatny, ale chapu, ze mas z toho nervy, kor kdyz je to prvni dite.

petaov
29. bře 2011

@jasekd No, já ani nevím, co si přeju. Zkoušela jsem různé cviky na otočení a doktorka mě poslala i na nějaké moxování. Věřím, že má k tomu mimčo důvod, tak to nechávám na něm. Kdyby se na poslední chvíli otočil, tak budu rodit normálně. K porodu KP jsem četla spoustu komplikací, tak se toho bojím. Asi ani císař není žádná sranda, takže fakt nevím. Na posledním UTZ mi ale dr. řekla, že má pravděpodobně šňůru kolem krku, tak mě překvapilo, že to pro ni stále nebyl důvod, že by mi navrhla císaře. Jen mi řekla, že bobek má ideální váhu na klasický porod. Uvidím v pátek, jestli tam tu šňůru už lépe uvidí a zkusím se tam domluvit. Slyšela jsem, že co doktor, to názor, tak třeba tam bude v pátek někdo jiný.

blueapple
29. bře 2011

Když se mimi neotočí, má k tomu svůj důvod, většinou to je zamotaná pupeční šňůra, která ho drží. Takže nijak násilně bych ho rozhodně nenutila. Proti srsti mi jsou různé ty hmaty a otáčení ještě v děloze. Sama jsem zkoušela nějaké cvičení, např. hodně být na čtyřech...atd. I když v mém případě by nepomohlo nic....
Na UTZ pupečník prý moc dobře není vidět, záleží na přístroji...Můj malý měl šňůru dvakrát omotanou kolem krku a do tohoto pletence ještě zamotanou nožičku, takže byl jak baletka..jednu nožku u ucha. V porodnici mi po porodu řekli, že je to naprosto neporoditelná poloha normální cestou. Hlavně, když se mimčo dostane zdravé ven, na ničem jiném mi nezáleží. Bezproblémový vaginální porod je samozřejmě lepší než císař, ale na druhou stranu dnes císaře doktoři umějí a není čeho se bát. 😀

svatule
30. bře 2011

Taky jsem rodila pro KP císařem, nevím, jak jinde, ale u nás v porodnici je konečné rozhodnutí na mamince, takže i když lékař řekne, že by šlo porodit přirozeně a maminka má přesto strach, je císař. Plánují ho od ukončeného 38tt, já jsem takto dceru porodila v 39+1tt naprosto bez komplikací, měla 3000g, ale nožičky řádně propletené, takže jsem ráda, že nakonec sekce byla, teď má i řemínky na kyčle, ale jinak vše ok.
Ze začátku mi to bylo líto, cvičila jsem poctivě s epi nem a na porod se těšila, ale pak jsem raději neriskovala, bylo to mé první dítě, tak jsem raději volila císaře, ale je to individuální, někdo si věří...
Jediné, co mi teda přišlo horší po porodu CS je laktace, hůř se rozjížděla a i tak nebyla 100%, kojila jsem plně 6 týdnů, pak do 3. měsíce částečně a teď už jsme na UM, dcera je ale spokojená, mrzelo mě to, ale hlavně, že je v pořádku.
No a na podzim zkusíme pomalu druhé, jizva by už měla být zhojená, tak uvidíme.
Přeji všem správné rozhodnutí a zdravé miminko!

bubusik88
1. dub 2011

@lucia2207 mna dost prekvapuje ze sa niektorich mamiciek sa to lekar opytal ako si zelaju rodit.mna sa na to nikto nepytal.len pre porodom som vedela ze je viac pravdepodobne ze porodim cis.rezom.ked som vsak prisla do porodnice cakala som devat hodin v bolestiach(len poslednu hodinu uz to bolo na nevydrzanie tak mi pichli epidural) vobec sa ma nikto nepytal ci chcem rodit cisarskym jednoducho som rodila normalne a o cisarskom nebola ani zmienka a to som chuda ako trdlo🙂 tak som si myslela ze cisarak je isty a prt ☹ ale nakoniec som bola rada ze som rodila normalne nebolo to vobec hrozne samotny porod nebolel vobec

lucia2207
1. dub 2011

@bubusik88 a ty si rodila chlapca KP?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru