Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

natama
12. led 2012

@mismar s tim druhym jsem byla v porodnici, kde nedavali po CS na JIP, ale na normalni pokoj. Byl volny nadstandart takze jsem byla i s manzelem tam. Maleho chteli mit asi hodinku u sebe a pak uz jsem ho mela u sebe na hrudniku a staral se o nej manzel dokud jsem nebyla schopna ja. To teda trvalo, protoze jsem pak mela sileny prujmy zas... no a pokud bych dalsim, tak bych rada porodnici, kde mi ho daj hned po vyndani rovnou na hrudnik jako pri noralnim porodu a uz nebudou vubec odnaset, coz i u nas uz mozny nekde je.
Treti bych jeste mooc chtela, za par let 🙂

konsa
13. led 2012

@mismar jojo, chystám se za ním (ale tady do Prahy - mívá 2x týdně tady gyn.ordinaci). Slíbila jsem mu to, když jsme se "loučili" a taky mu dlužím ještě "hmotné" poděkování za to, co pro nás udělal 😉
prosimtě tuhle Dr. jsem tam vůbec neviděla. Já tam měla většinou doktory a pak takovou červenovlasou dlouhovlasou vysokou doktorku. Já jsem na jména taky mimoň 😝 Jojo, pouštěli nás na štědrý den, tak jsme si to užili 🙂

konsa
13. led 2012

@mismar co se týče PA, tak se mi tam vystřídali dvě směny. Na první byly dvě PA a na druhé jedna ale musím říct, že já spokojená vůbec nebyla. Mě přišlo, že vůbec nedělají funkci PA, ale fungují jen jako sestřičky (pravá ruka doktora). Neradily, nepodporovaly, jen se přišly občas zeptat, jak mi je a natočit monitor.
Je pravda, že z Neratovic jsem fakt zvyklá, že PA je "někdo", podporuje, radí, pomáhá a že dokonce vede celý porod pokud není nějaký problém (u mě Dr, přišel až na placentu), takže v tomhle vidím velký rozdíl. Nutno ale dodat, že já od nich ani žádnou podporu nevyžadovala - tentokrát mi stačil naštěstí manžel.....

mismar
13. led 2012

@konsa ta moje PA měla cca 45-50let, drobná, dlouhovlasá tmavovlasá a byla skvělá, ta kolem mě "skákala" hodně, takže spokojenost .... jinak v chom. porodnici taky PA rodí děti, ale pouze, když jsou hlavou dolů, KP tady rodí osobně pouze primář Zeman 🙂 .. takže možná proto ti to tak připadalo, že PA fungují jako sestřičky, aleje fakt, že při prvním porodu se mi vystřídaly celkem 3 směny, tzn. 3 PA, dvě byly sice hodné, ale jakoby bez zájmu a ta třetí to byla ta moje Drahuška 🙂
hele, co se dává jako "hmotné" poděkování .. se tam taky chystám, ale jsem děsná a to mám jen 5km 🙂

@natama hele, tak to držím palce, aby ti to 3.mimčo "povolili" 🙂

janina_f
23. led 2012

Ahoj všem, jen chci podpořit všechny budoucí maminy, které se rozhodnou rodit KP vaginálně. Já jsem o císaři nebyla přesvědčena už od začátku, co jsem se dozvěděla, že se malá neotočila. Ve 35. týdnu už jsem věděla na jisto, že se neotočí, protože jsem měla zároveň méně plodové vody a malé bříško, takže neměla místo. Někteří doktoři mi říkali, že SC bude lepší a někteří, že když jsem přesvědčená o přirozeném porodu, tak ať to tak zkusím, ale že se uvidí až podle toho, jak se porod bude vyvíjet. Nakonec jsem do porodnice přijela v deset večer. Do jedné hodiny do rána jsem ještě ležela a jen maličko prodýchávala kontrakce a od velkých bolestí (tedy od 1 hodiny) jsem porodila za tři hodiny (4. hodina ranní). Vše šlo naprosto bezproblémů, jen malá měla modřinu na prdce a trošku jí měla natrhlou, ale to se zahojilo, než jsme šli domů. Byl to můj první porod. Jen by se tu taky někdo měl zmínit, že tím celé trápení polohy KP nekončí. Většina miminek má pak problémy s kyčlema a moji známí jsou teď dokonce na trakci, takže to nepodcenit. Ale každopádně to neovlivní způsob porodu, jestli SC nebo přirozený KP. Pokud je někdo přesvědčený,že by chtěl rodit přirozeně, pak ať do toho jde, pokud i lékař bude vstřícný. Záleží totiž i na podpoře lékaře.

minerva
28. led 2012

@janina_f Ahoj, díky za příspěvek. Nenapsala bys ještě něco víc? Porod ti teda začal spontánně? V termínu nebo dřív? Já v úterý nastupuju do porodnice, asi mi ho budou vyvolávat. Zkusím rodit vaginálně, pak případně císař. Snad to doktoři zvládnou ohlídat. Kolik vážilo tvoje miminko?

usounek25
28. led 2012

@janina_f Ahoj, taky by mě k tomu zajímalo víc. Naše malá je taky pořád hlavičkou nahoře a chtěla bych zkusit rodit vaginálně. Byla jsi třeba hodně nastřižená? A jak ti šla ve finále vytlačit hlavička, někdo straší, že se občas zasekne a někdo zase říká, že nevidí rozdíl tlačit prvně zadek anebo hlavičku. Mě teda příjde, že mám malou pořád hodně natlačenou nahoře, tak uvidíme jak to půjde, ale určo to chci zkusit pokud budou dobré podmínky. Díky.

luckarokyc
29. led 2012

Ahoj,taky by mě zajímaly podrobnosti. Já jsem prvorodička, je mi přes 30,malá ma hlavičku na hoře a stále je hodně nahoře, neklesá. Ani se neotáčí z leva do prava, mám ji už od začátku ve stále stejné poloze. Doktor to zatím neřeší, prý až to přijde, tak se uvidí, jestli normální porod nebo císař. Mně přijde divné, že se malá vůbec neotáčí,že je stále na stejném místě, jen cítím kopance a jak se hýbe. Bojím se, aby neměla třeba omotanou pupeční šňůru kolem krku.. Aby se při klasickém porodu něco nestalo.. Někde jsem četla, že mimčo ví, proč se neotáčí, že je něco špatně. Díky za názor..

usounek25
29. led 2012

@luckarokyc ahoj, mám to podobně. Taky bych řekla, že je malá už cca od toho 30. týdne stále ve stejné poloze. Hýbe se normálně atd., ale taky si říkám jestli nemá někde omotanou šňůru. Ale to se prý na normálním ultrazvuku moc poznat nedá, snad jedině na 3D. Ale někdy prý nemusí být zamotané do šňůry, ale může být třeba atypický tvar dělohy a jiné věci, které prostě tomu mimču se nedovolí se otočit. Anebo se mu taky prostě nechce. Jinak mě k tomu můj gyndař taky nic moc neřekl - jedině taky to, že je v poloze která se dá porodit a že ten porod probíhá trošičku jinak, hlavně finální tlačení, jelikož jde prvně zadek a pak až teprve hlava. A když jsem byla v porodnici na monitoru, tak mě tam dr. prohlížela a dělala ultrazvuk kvůli váze, tak mi k tomu taky něco povídala - hlavně teda taky k tomu tlačení, že je tam pak důležitá spolupráce maminky a doktora, že tě dr. navádí jak tlačit případně netlačit. Hlavně mě teda všichni uklidňují, že kdyby se cokoliv nezdálo, tak pofrčím na císaře. Já upřímně doufám, že všechno půjde dobře a bez komplikací, můj první porod byl super a kdyby byl takový i tenhle druhý, tak bych byla šťastná. Ale samozřejmě jsem z toho trošku nervozní, ale to bych asi byla i kdyby bylo mimi normálně hlavičkou dolů, stát se může cokoliv při jakmýkoliv porodu. Ale pokud se na ten přirozený porod necítíš, zvlášť jako prvorodička, tak se zkus rovnou zeptat na císaře, mě se třeba v porodnici ptali, jak chci rodit, když jsem jim řekla, že je malá KP, takže možná kdybych řekla, že chci císaře, tak by mi vyhověli. Nejvíc mě teda štve, že komukoliv řeknu, že je malá KP a že bych chtěla zkusit rodit normálně, tak je z toho každej strašně zděšen, proč nejdu na císaře a že KP je těžký rodit atd. atd. 😒 . Ale přece každý porod má svoje rizika a co jsem si tak různě pročítala o tomhle tématu diskuzu, tak názory jsou různý - někdo si porod KP nemůže vynachválit, některý ženský tak třeba rodily dvakrát a někdo na to zase nadává. Ale i normální porod záhlavím přece může trvat dlouho a může třeba skončit císařem. Tak uvidíme, nějak to mimi ven musí, takže buď to půjde normálně anebo císařem. Ale už bych to taky ráda měla za sebou, to čekání, kdy to příjde je na prd.

lenkagl
29. led 2012

@luckarokyc
@usounek25 pridavam sa k vam, som na tom tak isto, som prvorodicka, moja mala bola uz otocena hlavickou dole ale v 34tt sa otocila KP, najprv mi lekar hovoril, ze pojdem sekciou, mam porobene aj interne predoperacne, ale teraz v piatok som bola na ultrazvuku, kde zistili vahu 3kg. takze sa viac priklanaju k porodu prirodzenemu, jedine ak by to neislo, pristupili by k sekcii. Budem mat aj epidural, tak mi to dufam zmierni tie bolesti.Ja som uz teraz 40+3, takze to asi kazdu chvilu pride... 😝

evicaevica
29. led 2012

Ja som prvú dcérku rodila KP, druhú normálne. Jediný rozdiel bol pre mňa v tom, že pri tom prvom pôrode som mala bolesť sústredenú do inej oblasti a tlačila som o čosi dlhšie. A aj ma museli trochu viac nastrihnúť. Ale inak to nebolo o nič horšie ako normálny pôrod a ani netrval dlhšie. Obe dcérky som mala zhruba do 5 hodín porodené, teda od tých pravidelných asi 5minútových kontrakcií. Ale priznám sa, že znovu rodiť KP by som nechcela, ale nie kvôli sebe, ale kvôli dieťatku. Malá bola totiž dole celá spuchnutá a modrá a aj nôžky mala vyvrátené a trvalo asi mesiac, kým ich ako tak mala v normálnej polohe. Takže priznám sa, že ak by som mala druhú otočenú ritkou dole, tak by som sa snažila dohodnúť na cisaráku.

lenkagl
29. led 2012

@evicaevica no lenze lekari tvrdia, ze tie nozky a modriny su z toho ako si tam sedka...no neviem..

usounek25
29. led 2012

ano, ohledně těch nožiček jsem to také slyšela - to prý způsob porodu neovlivní, prostě je to od toho jak je mimi v bříšku uložené. Co se týče modřiny na prdelce apod., tak to je samozřejmě od toho jak zadeček tlačí, přece jen hlavička je tvrdší, ale i tak se přece stane, že má spousta dětí hematom na hlavičce anebo ji má různě pomačkanou atd. I můj malej ji měl takovou šišatou.

usounek25
29. led 2012

@lenkagl no vidíš to a mě zase dr. v nemocnici říkala, že se při porodu KP epidural nedává, že je potřeba aby kontrakce byly silné a maminka pak mohla dobře spolupracovat při tlačení. Takže si vyber 😝 .

evicaevica
29. led 2012

@lenkagl
@usounek25
k tým vyvráteným nožičkám sa síce vyjadrili, že to má čiastočne z toho, ako bola uložená v maternici, teda bolo to jedno s druhým, vraj aj s tým pôrodom, ale ide hlavne o tú spuchnutú modrú rituľku. Ja neviem, pokiaľ by som si nebola na 100% istá, že sa mi narodí dievča, tak by som ozaj mala obavy. Predsa len, na chlapcovi by pri takých zraneniach, aké mala moja dcérka, bolo veľmi pravdepodobné, že by mal následky. Jasné, že hematom môže byť pri akomkoľvek pôrode, aj druhá mala modré čielko, ale nedá sa to porovnať so stavom, aký mala prvá dcéra. Ona bola fakt celá opuchnutá, aj jej dávali lieky od bolesti. Inak ja som za prirodzený pôrod, myslím, že je to lepšie ako pre bábo, tak i pre mamičku, je skôr fit, ako po sekcii, preto som aj bola šťastná, keď sa mi druhá otočila dolu hlavou, lebo ja som chcela rodiť prirodzene. Ale netajím, že ak by sa tak nebolo stalo, tak by som sa snažila vybaviť si cesársky, hoci by mi to bolo ľúto, ale nemala by som odvahu riskovať. Ale aby som vás nestrašila, prvá dcérka je v naprostom poriadku a dokonca trénuje atletiku a je z nej super bežkyňa 😉

usounek25
29. led 2012

@evicaevica tak to máš určitě pravdu s těmi modřinami apod., taky jsem četla, že u chlapečků to může mít různé následky na varlátka atd. Já bych to právě chtěla aspoň zkusit porodit normálně, ale když by to nešlo a byly nějaké komplikace, tak samozřejmě souhlasím s císařem, hlavně aby mimi bylo zdravoučké, já už to nějak přežiju tu bolavou jizvu atd.

evicaevica
30. led 2012

@usounek25 pozerám, že ty čakáš dievčatko a naviac je to tvoj druhý pôrod, tak to snáď pôjde. Hlavne musíš veriť, že všetko dobre dopadne a dôverovať lekárovi, čo ťa bude rodiť. Ja som mala dobrého doktora (teda tých doktorov tam bolo viac, ale tento to viedol) a ešte lepšiu sestričku. Dokonca ma sama od seba počas pôrodu držala za ruku 🙂 . Prajem ti, aby si mala na sále tiež takých super ľudí, lebo z veľkej časti je to celé o psychike. Inak takýto pôrod nebol pre mňa o nič horší ako normálny a po oboch som sa cítila skvelo, aj odtancovať zo sály by som mohla 😀 .

irriss
30. led 2012

@usounek25

Ja si myslim, ze i negat. zkusenost muze prispet k zaverecnemu rozhodnuti...a pripravam...
Kazdy jsme jiny..
Ale toto je zkusenost me kamaradky, se kterou jsem se seznamila prave na Jipce.....
V teto mistnosti lezely napojene na monitory moje dvojcatka a zaroven jeji chlapecek...Chlapecek byl porozeny koncem panevnim, ma dodnes nasledky, ale je sikovny, verim tomu, ze se to bude jen a jen lepsit...Dnes mu bude 9 let, ale "poruch", kterymi si potacel bylo dost a nektere setrvavaji - mozna ne vsechny jsou dane a priraditelne k porodu panevnim - t.j. nechci strasit... 😉 🙂
Ale bylo tezke na neho i jen pohledet v inkubatoru...nemohl mu nikdo pomoci dostatecne od bolesti...a stacilo tak malo...porodit vcas cisarem...
Sama modrina a neuveritelne bolesti, hlavicka z jeho umisteni brisku "deformovana", ale cvicenim a neuveritelnou silou a vydrzi jeho maminky se vse dostava do normalu..ale 9 let je 9 let... 😉
Jinak pro povzbuzeni: tato maminka ma dnes 4 deti a tento chlapecek byl jeji prvni zkusenosti... 😉
Hodne stesti 😉

evicaevica
30. led 2012

@irriss presne pre toto, by som sa bála takto rodiť chlapca. I pri dievčatku je väčšie riziko ako pri normálnom pôrode, ale pri chlapcovi mi to príde už ako hazard so zdravím dieťaťa.

irriss
30. led 2012

@evicaevica
souhlasim

Modriny nejsou totiz jen "estetika" ale hlavne BOLEST

svatule
30. led 2012

holky, jsem taky pro přirozený porod a proto fandím všem maminkám, které i KP takto zvládnou. Podle mě je tady ale hodně důležitá přesná poloha miminka, prostor v pánvi dané maminky, pohlaví dítěte, zda jde o prvo či vícerodičku atd... prostě těch faktorů je více a pokud je vše ok, tak proč to nezkusit.
Já nakonec musela na císaře, malá měla nožky zaklíněné a nelituji, i když jsem to ze začátku nesla těžce...jenže jde hlavně o to miminko, takže pokud si některá nejste úplně jistá, raději bych volila CS.
Teď čekáme druhého prcka, má zjištěnou vrozenou vadu srdíčka a po porodu půjde na operaci, porod asi bude taky CS, protože jsem dost rychle po prvním otěhotněla, zatím je i tento prcek KP, tak jsem zvědavá, zda se otočí nebo ne. U mě je to dáno hlavně prostorem v pánvi, mám ji úzkou a je možné, že děti nemají tolik místa...
Je ale pravda, že ten eventuální druhý CS mě už nestresuje, hlavně, ať je pak miminko i po operaci v pořádku!
Všem přeji zdravé děti a bezproblémové porody 🙂

miroslava2207
30. led 2012

moja malá bola tiež otočená KP. Nevedeli sme, čo budeme mať a odhadovaná váha v 37tt bola 2190g. Nakoniec sa teda narodilo dievčatko, ale o kilo ťažšie! Takže na ultrazvuk by som sa vôbec nespoliehala. XY báb čakalo dievčatká a má chlapcov a tie odhadované váhy majú často ďaleko od skutočných. Cisársky sa dá prežiť, hlavne, že je malé v poriadku 🙂 pri normálnych pôrodoch hrozia všeliaké komplikácie, ale nakoniec aj pri pôrode hlavičkou dopredu sa môže hocičo stať....ale ak niekto porodí KP prirodzene, tak klobúk dole, ja by som nato nemala odvahu 😉 ale ako píše @svatule - prajem zdravé deti a bezproblémové pôrody 😉

evicaevica
31. led 2012

@miroslava2207 s tým odhadom váhy máš pravdu, mne tiež hovorili, že to asi bude málo pod 3 kilá (pod 3 vraj rodia prirodzene) a malá mala nakoniec 3300g. A ja som tiež nevedala, čo to bude, ešte počas kontrakcií mi robili sono, aby zistili pohlavie, ale nebolo vidno. Takže som bola prvorodička, nevedeli pohlavie, váha nad 3kg - všetky predpoklady na sekciu, ale asi bolo bábo už príliš nízko v rodiacich cestách a ťahať ho stadiaľ by bolo väčšie riziko. Ale to je len môj dohad, nič také mi nepovedali, možno ma nechceli strašiť, keby som náhodou dieťa nedokázala vytlačiť a museli by i ten cisársky spraviť. Nakoniec som ďakovala bohu, že to bolo dievčatko 🙂 .

knedluska
31. led 2012

Tak já měla malou taky KP. Hodně jsem to před porodem řešila, jak rodit, ale primář v porodnici mi pořád tvrdil, že se dá porodit přirozeně. Ale vůbec nic neřešil, ani utz neudělal, aby jsme věděli, jak je mimčo velké, ani pohlaví jsme nevěděli jistě.Tak jsem ráno nastoupila na vyvolání, dostala jsem první tabletu, která nezabrala, pak mi šla tedy jiná doktorka udělat utz a řekla, že prcek má 3.500 g, takže prý hraniční váha pro porod KP. No, ale dali mi druhou tabletku, která to trochu rozjela a do toho mi začala porodní asistentka říkat, jak je porod KP nebezpečný, vysvětlila mi všechna rizika pro mimčo a že ona by do toho nikdy nešla. Tak se mi to nějak rozleželo v hlavě, do toho ty kontrakce, tak jsem souhlasila s císařem. Jenže ouha, nebyl volný sál, takže jsme čekali 5 hodin na operační sál, do toho už jsem se otevřela na 5 cm a PA mi nabádala, jestli to nakonec nezkusíme přirozeně. Nakonec mě ale ještě vyšetřila jiná doktorka a řekla, že ne, že se jde na sál. Když mě převezli na pokoj, tak za mnou přišel zase jiný doktor, který mě operoval a říkal, že bych malou nikdy neporodila sama, že byla moc velká, měla 3.800 g. 😒 Jako mrzí mě, že jsem neporodila přirozeně, ale jak pan dr. říkal, nezvládla bych to, tak jsem ráda, že jsme nečekali a šla jsem rovnou na tu sekci 🙂

evicaevica
31. led 2012

@knedluska nemá ťa čo mrzieť. Najdôležitejšie je, že je malá v poriadku. Veď pôrod je len cesta k dieťatku, nie niečo, čím si hladkáme ego, že sme to zvládli 😉 Je úplne jedno, aký mala ktorá pôrod, či ťažký, ľahký, dlhý, či krátky, hlavné je, že na jeho konci je zdravé dieťatko 🙂

melis7
1. únor 2012

@knedluska jsi velká hrdinka,že jsi to zkoušela přirozeně.Máš můj velký obdiv.
Přijde mi divná,že ti dali 2 tabletky a teprve potom,ti porodní asistentka řekla rizika, myslela jsem si,že tohle se říká na začátku.Asi by mě potom trefilo,když bych měla čekat těch 5 hodin na ten operační sál.Já jsem taky porodila holčičku KP řezem.Jsem hrozná poseroutka a bála jsem se ,že bych to spontánně nezvládla a miminko by bylo špatné,tak jsem šla na plánovaného císaře.Takže fak tě obdivuju,že jsi to chtěla zkusi,že to potom nakonec nedopadlo,to nevadí.Hlavně,že jste obě zdravé.

knedluska
1. únor 2012

@melis7 - díky, ale hrdinka fakt nejsem. 😉 On mi totiž ani ten primář, co jsem k němu chodila na těch pár prohlídek před porodem nedal na výběr, prostě je KP a co jako, to se dá porodit normálně. 😒 Ani ty rizika mi neřekl, až pak ta PA. No, hlavně, že jsme zdravé. 🙂

minerva
6. únor 2012

@usounek25
@luckarokyc
Ahoj,
rodila jsem vaginálně. Do nemocnice (Kyjov) jsem nastoupila den předem na vyvolání (dva dny před termínem). Po tabletě se mi rozjely bolesti, byly krátké a časté, přidali oxytocin. Otvírala jsem se pomalu, po píchnutí vody se to rozjelo. Bolelo mě to teda strašně, ale to je silně individuální. Na tlačení přišel primář, nějaký jiný doktor a dětská sestra. Nastřihli mě a malého jsem v pořádku vytlačila. Nepoznala jsem, kdy tlačím zadeček a kdy hlavičku. Malý měl jen modřinu na jedné půlce, ale nebolestivou. Nožky se mu samy srovnaly. Epidurál jsem neměla, myslím, že může zpomalit porod, ale jinde jsem zas četla, že u KP bývá. Celou dobu mi monitorovali ozvy. Celé to trvalo asi 9 hodin.
Holky, ptejte se, ráda odpovím. Jen trochu nestíhám, zaměstnává mě můj nádherný syn 🙂

usounek25
7. únor 2012

@minerva ahoj, tak to byl super průběh, hlavně, že jste oba o.k. A ještě kolik měl tvůj drobeček míry a byl nějaký důvod proč se neotočil - třeba někde omotaná p. šňůra anebo se mu prostě jen nechtělo hlavou dolů? 🙂 Užívej si prcka.

minerva
7. únor 2012

@usounek25 Měl rovná tři kila a 49 cm. Šňůru měl kolem krku, ale to není nic neobvyklého, asi ji měl i krátkou, protože se mi v břiše vůbec netočil. Jinačí důvod nevím, těsně po porodu mě to bylo jedno a pak už jsem po tom nepátrala.
Ničeho se neboj, doktoři si tě ohlídají a všechno bude v pořádku. Držím palce 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru