Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

akankeo
5. zář 2017

@fillipepi vite o tom, ze KP je obvykle poloha fyziologicka, nikoliv patologicka? Kazdy porod nese sva rizika, na KP je nebezpecna jedina vec, ze z nej maminky na diskusnich forech udelaly strasaka a ze jak je v mene procentech tehotenstvi, tak ne kazdy doktor s nim ma dostatek zkusenosti... Porod nikdy nebude bez urciteho rizika, doktori nejsou carodeji, ale v dnesni dobe uz to riziko je opravdu minimalni, ale urcita mira pokory tam proste byt musi, clovek nikdy nevi co se stane a jistota v tomhle neexistuje...

fillipepi
5. zář 2017

@akankeo Dobrý den. Ano, vím. Před rozhodování ohledně KP jsem byla postavena a přirozeně jsem zjišťovala vše, co se dalo. Jak jste napsala, každý porod nese riziko a mám v okolí nemalé množství porodů hlavičkou, které nebyly ukázkové. I z toho důvodu je pro mne fakt, že hlavička miminka jde poslední, prostě impulz k tomu, abych se takového porodu bála. Neříkám ale, že sekce je správná volba. Každý má na věc svůj pohled a je na něm, jak se cítí. Co se týká "strašáka na diskuzních fórech", myslím si, že na nich spíše převažují maminky, co by KP rodily, dle toho, na co jsem narazila já. Každopádně je to každého věc, můj názor je pouze příspěvek do diskuze pro kolorit různých pohledů, nejsem v něm radikální a už vůbec ho nikomu nevnucuji.

proste_veruse
7. zář 2017

Také mám zkušenost s KP. Do poslední chvíle jsme s manželem doufali, že se prcek otočí hlavičkou dolů, ale nestalo se tak. Na obrat jsme jit nechtěli protože tomu nevěřím a bála jsem se že miminku víc ublížím než pomůžu. Váhový odhad miminka byl cca 3600g. Chtěla jsem tedy zkusit porod normální cestou, samozřejmě po domluvě s primářem. V den porodu mi oddetkla plodová voda v porodnici se připravili na obě varianty jak na normální porod tak i císaře. Nakonec jsme porodili přirozenou cestou krásného chlapečka, který meril 52cm a vážil 4140g! Porod jsme zvládli bez komplikací. Jsme oba v pořádku.

akankeo
8. zář 2017

@fillipepi a mluvila si snejakyma maminkama, zo rodily kp? Vsechny si chvalili, ze nebyly potrhane, jak jde nejdriv prdelka jako predvoj, tak pak uz je hlavicka v pohode... Jinak me se to povida, ja to nerodila, moje tehu nesplnovalo obvykle predpoklady pro porod a sla ven akutni sekci, kvuli selhavajicim prutokum

fillipepi
9. zář 2017

@akankeo V okolí mám několik takový případů. Ve většině skončily akutní sekcí, protože miminko nedorotovalo, jak mělo. V jednom případě sekci nestihli. Mluvila jsem s maminkou, která takhle rodila dceru, druhá se jí taky neotočila a zvolila raději sekci. Říkala, že podruhé už by to zažít nechtěla (tady je ale otázka, jestli za ten pocit mohl porod KP, anebo spíš přirozený porod sám o sobě, těžko říct). Věřím tomu, že se dá porodit úplně normálně a možná lépe, ale já prostě nemám tolik osobní odvahy, abych do takového porodu šla.

maggiele
3. lis 2017

Take jsem na zacatku roku rodila prirozene KP. Porod se sam rozbehl ve 38tt a do porodnice jsem sla s tim,ze bude proveden cisar. Avsak zrovna slouzil primar oddeleni, ktery mel s prirozenymi porody KP zkusenost. Nakonec se tedy maly narodil prirozene, do porodnice jsme prijeli ve 14,30h a v 16,30h uz byl na svete (3,3 kg a 51cm). Porod probehl rychle a nerekla bych, ze byl tak narocny a strasidelny jak jsem ocekavala. Hrozne moc v tom hraje psychika. Drzim palce holkam co se do prirozeneho porodu KP take pusti🙂

ladyhacek
4. črc 2018

Ahoj obnovuji diskuzi 🙂 Malý ještě čas, takže se třeba otočí. Jsem ve 33 týdnu (32+3) a syn je KP, ale je spíše na šikmo tedy podle posledního UTZ.
Jeden porod mám už za sebou - syn se narodil 38+5 vyvolávaně (kvůli tlaku) 1.den zavedena 1/2 tablety - nic, druhý den zavedena tableta (primářem a ta boelst byla snad horší než celý porod - tu si teda pamatuji) za hodinu kontrakce a za dalších 4,5 hod byl syn nasvětě, byl malý )druhý syn je také menší-kolem3kg) byla jsem bez nástřihu a šití. A teď přemýšlím pokud se druhý neotočí zda rodit KP (řekněme že z toho mám respekt) a nebo tedy císař, ale do toho s emi moc nechce. Bojím se asi obou variant a nevím, která je lepší 🙂.
Vy co jste rodili oběma variantama - tedy jendo dítě KP a jendo normálně - co pro Vás bylo snažší? Měli jste nástřih?
Pokud se malý neotočí hlavičkou nebo normálně KP tak stejně skončím sekcí ☹ záleží jak se natočí zatím je tedy šikmo i když se přetoči zleva doprava 🙂

Děkuji

pavla555
4. črc 2018

@ladyhacek Já měla první KP a rodila jsem císařem, já bych do normálního porodu nešla i moje doktorka říkala, že by normálně nerodila. Vím, že některé maminky, tak děti porodily a OK, ale já bych se bála, je to risk. A druhé bylo taky KP, ale otočilo se ve 34 🙂

terkakerka
4. črc 2018

Ve 38. týdnu mi na první poradně v porodnici Dr. otočil malýho hlavou dolu svýma zlatýma ručičkama, přes břicho. Bolest na celý den, strach,že se otočí zpět a vše klaplo na jedničku! Do tý doby mi na gyndě Dr. pořád říkal a hrozil CS. Po tom otočení jsem se jim tam rozbrečela jak malá holka 🙂 A to měl syn 3,600g

ladyhacek
Autor odpověď smazal
Zobraz
jaja01k
4. črc 2018

@ladyhacek Ja jsem rodila KP Pepana. Moje doktorka i doktori v porodnici mi doporucovali rodit normalne, i kdyz konecne rozhodnuti nechali na mne. A ja se rozhodla do toho jit. Verila jsem jim, ze ve chvili, kdy se vyskytne sebemensi komplikace, okamzite to ukonci a jdu na sal. Coz se nastesti nestalo, krasne jsme to zvladli. Urcite to pro me bylo mnohem snazsi nez s Romcou, ktery byl hlavickou dolu. To tedy mohlo byt i tim, ze to byl druhy porod a navic dost brzy po prvnim. Nastrih jsem mela, na to me dopredu upozornili, ze ho u porodu KP delaji preventivne, ale myslim, ze bych to zvladla v pohode i bez nej. Ale porad mi to prislo lepsi nez cisar, tak jsem to neresila. To ale asi ma kazda nemocnice jinak, nektere porody KP vubec nedelaji a automaticky te poslou na cisar. Krome presne polohy miminka zalezi taky na vahovem odhadu, miminko nesmi moc male ani moc velke. Presne nevim kolik jsou ty hranice, ja mela odhad 3 500 g, coz je u druhorodicky ok.

lucinax
24. led 2019

Přidávám svou čerstvou zkušenost s koncem pánevním. Malá tak byla otočená už asi od sedmého měsíce a i když jsem doufala, cvičila a mluvila s ní, tak se hlavou dolů neotočila. Chtěla jsem rodit přirozeně, v čemž mě podpořil můj gynekolog i primář svitavské nemocnice, kde jsem se chystala rodit. Mohla jsem si vybrat, jestli chci přirozený porod nebo sekci - primář mě ujistil, že obojího se mi zde dostane. Vzhledem k tomu, že nebyly žádné komplikace, rozhodla jsem se pro přirozený porod a jsem za to ráda. Byl tedy preventivní nástřih, ale raději to, než císař. Mohla jsem mít malou hned po porodu už u sebe, bolesti byly jen z nástřihu. Průběh porodu nemám s čím srovnat, rodila jsem poprvé - od prasknutí plodové vody ale byla malá za 10h na světě, naprosto zdravá a čilá (3120g). Ne všude ale prý KP přirozeně rodí, i ve Svitavách to není každý lékař, jak mě primář upozornil. Mladí lékaři s tím už prý nemají zkušenosti, tak se toho bojí a raději řežou. Naštěstí jsem narazila na skvělého lékaře, který do toho šel a i díky jeho profesionalitě, lidskosti a optimismu jsem to zvládla. Takže za mě přirozený porod KP ano, pokud nejsou žádné jiné komplikace a je k dispozici ochotný a zkušený lékař.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru