Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

ludva
1. dub 2012

@aanicka Terka měla taky nožičky do V 😀 Taková naše rozhoďnožka 😀 Ba ne, do teď má kyčle v poho 🙂

@mismar Terka je taky vovolávaná, přenášela jsem 🙂

Nejdřív mě v porodnici strašili, že musím před porodem ležet, žádná svislá poloha a pak mi porod vyvolali a skákala jsem na balonu 😕 Nakonec kontrakce ustaly, po pár hodinách prdla voda a Terka byla za 2 hoďky venku 😉 Taky jsem byla prvorodička.

Ségra rodila KP prvního syna taky, kyčle měl taky v pohodě 😉

aanicka
2. dub 2012

@mismar tak to by asi bylo nejlepší. V den termínu, to je od zítřka za týden mám přijít, udělá se ultrazvuk a uvidí se. Právě si myslím, že je důležitý nepřenášet, aby to mimi už moc nerostlo a určitě je dobrý naplánovat to na dobu, kdy tam má být primář 😉 .

Holky díky! Zatím mi dodáváte optimismus!

aanicka
2. dub 2012

@ludva super, díky! Tak to nakonec byl docela fofr, na to jak všude čtu, že porod KP trvá dlouho, když tam netalčí ta hlavička 😉 . A to jste si to vybraly ty i ségra? Na to, že tak mají být jen 4% dětí, tak jste se pěkně trfily 🙂 .

A holky, víte o důvodu, proč se mimi neotočilo? Četla jsem, že může být nějaká vada dělohy, krátký pupečník nebo i vývojová vada plodu 😖 !

ludva
2. dub 2012

@aanicka Trošku překotný porod KP taky jde 🙂 Já myslím, že je to o náhodě. Naše Terka je paličatá už od početí, prostě se nikdy neotočila hlavou dolů 😀 Bude to dobrý, uvidíš 😉 Měla taky trošku opouchlej zadek, ale hlavičku měla krásně kulatou :D No, vzhledem k tomu, že máme se ségrou ještě každá 2 kousky, tak to dělohou nebude 🙂 , spíš možná dědičné.....
Já pořád čekala až přijde to nejhorší, bála jsem se, že porod bude dlouhý.... Hlavně buď v klidu a nestresuj se! 😉

mismar
2. dub 2012

@aanicka mě porod trval cca 9 hodin od zavedení tabletky, hlavně jsem vůbec neležela, pořád jsem hopsala na balonu, takže Veru klesala, na posledních cca 20minut mě napíchli oxytocin, pak to bylo dosti intenzivní, aleo to rychlejší konec 🙂 ... pak dej vědět, jak to dopadlo ... mě primář po celou dobu říkal, hlavně klid, říznout vás můžeme vždycky 🙂

petromilla
5. dub 2012

@ludva jj, synátor má kyčle v pohodě. Jen do teď ty svý parníky sklápí k holením a to je mu 20! 😀 . Když se narodil, měl připlácnutý nárty k holením a moje sestra když ho poprvé viděla, chechtala se, že je jako skokan na lyžích 😀 . Cvičili jsme cvičili...aby se nožky narovnaly, nožky se narovnaly, ale občas si je tak dává i když je dospělák 😉 .

arlette
12. dub 2012

ahoj holky, mě se mimčo zatím neotočilo a vypadá to teda na porod KP. Teď na kontrole mi Dr. říkal, že KP se většinou hlásí samy od sebe dřív. Jak jste to měly vy, rodily jste dřív nebo + - v termínu?

janina_f
14. dub 2012

@arlette ahoj, já jsem rodila KP týden před termínem, ale poslední měsíc a půl jsem musela ležet, abych jí neporodila ještě dřív. Kamarádka měla císaře a přenášela přes týden.

katkarv
14. dub 2012

@arlette ahoj,ja som teraz rodila v nedelu cisarskym KP,ale nehlasila sa skor,no cisarsky sme naplanovali o 10dni skor.

babka
14. dub 2012

@arlette U nás to tedy platilo - v poradně jsme s doktorkou naplánovali císaře a ten samý den odpoledne mi praskla voda (36+4) 🙂

arlette
14. dub 2012

holky díky za odpovědi 🙂 Jsem zvědavá, jak to dopadne u mě. Ale už aby to bylo 😀

kofinka
14. dub 2012

Já jsem se narodila koncem pánevním jako prvorozené dítě, ale dřív ani nebyl ultrazvuk tak dnes to asi bývá jinak.

prinzesz
15. dub 2012

@minerva ahoj, velmi som rada ze si napisala zazitok o porode KP so synom.. doteraz som citala hlavne rodenie dievcatiek.. viem ze dievcatka su menej nebezpecne takto rodit.. u chlapcov je to vraj narocnejsie.. kedze im tam ide o tie dolezite organy 😀
tiez cakam chlapca a je KP, zvlastne je ze ja som sa tiez narodila KP a teda prirodzene ale je to uz 33 rokov a vtedy sa to tak neriesilo ako teraz.. moj dr. mi odporuca cisar.. maly ma zatial 2250g takze este by splnal poziadavky ale dr. si mysli ze budem mat viac ako 3,5kg a tym padom mi nedovoli rodit prirodzene.. v podstate mi to stale hovori ze cisar.. och, neviem ci som na to pripravena.. velmi by som chcela rodit prirodzene aj kvoli tomu ze sa zena dostava do pohody skor ako po operacii.. cize tebe to dr v pohode dovolil? ja budem rodit v Prahe a tu sa na to pozeraju nejak inac.. hehe.. moc dik ked sa ozves.. a gratulujem k syncekovi, zelam hlavne zdravicko!

minerva
16. dub 2012

@prinzesz Ahoj, taky jsem v sobě hodně řešila, jestli si přát rodit císařem nebo přirozeně. Dost jsem chtěla císaře kvůli bezpečí miminka, měla jsem strach z přidušení. Kvůli sobě jsem si přála rodit přirozeně - první dítě, rychlé zotavení a tak. Svěřila jsem se do péče porodnice v Kyjově a s primářem jsme se domluvili, že to půjde přirozeně. Měla jsem v něj důvěru, tak jsem téměř nepochybovala, i když strach jsem měla pořád. O riziku poškození varlat jsme se nebavili a ani jsem o tom neslyšela. Myslím, že porod dopadl tak dobře i díky tomu, že jsem byla v pohodě a vše přijímala jak je. Takže půjdeš-li ty na plánovaného císaře, prober to s někým, kdo to má také za sebou, ať se ujistíš, že to jde. Musíš se s tím smířit a věřit si, že to dokážeš. Je to operace, ale je to i porod, kterým přivedeš na svět své dítě. Kojení prý po císaři není vůbec problém, jen to déle trvá. Domluv se v porodnici, kde budeš rodit a klidně zajdi na konzultaci i jinam. Věř si 🙂

xkacatkox
16. dub 2012

já rodila KP císařem, dali nám šanci že pokud se to nerozběhne normálně do 39tt, ale už od 36tt mě říkali, že váha je fousová a já jsem malá, takže mě připravovali na SC, doktoři mě přesvědčili že to to to nejlepší v mém případě a byla jsem naprosto v klidu, měla jsem SC ve spinále, Marýska jsem hned chovala, po ošetření byl u mě na JIp, dokud tam byl manžel, pak si ho vzlali sestřičky na chvilku k sobě, manžel bly u mě celý den takže byl u nich akorát přes noc a druhý den jsem ho dostla k sobě na pokoj RI 24hod.bylo mi fakt dobře hned jsme kojila na nakojila mrcek si dal hnedka 20ml, za mě byl SC naprostá pohoda nic mě nebolelo, byla jsem v kondici, léky proti bolesti jsem nepotřebovala, ale každý vše zvládáme jinak 🙂

arlette
10. kvě 2012

Tak už i já můžu napsat svou zkušenost s porodem KP 🙂
Co jsem se dozvěděla, že je mimi KP jsem měla pocit, že se už stejně neotočí a s každou další kontrolou byla šance menší a menší. Protože předchozí děti byly docela velké (3850 a 3600g) bála jsem se, že i to třetí bude kusanec a že bych kvůli tomu musela na císaře. To jsem ale nechtěla. Chtěla jsem přirozený porod, pokud by tomu nic nebránilo. Už jen kvůli zotavení po porodu. Samozřejmě, kdyby něco nebylo v pořádku SC bych se nebránila.
Na poslední kontrole u mého Dr. mi sdělil, že poloha je poroditelná přirozeně a odkázal mě na další kontroly už do porodnice. To jsem byla 37tt. Tam jsem se při další kontorle domluvila s lékařem na termínu vyvolání. Váhový odhad dle utz byl 3200g. Další den jsem se už dostavila do porodnice "v polné polní" (38tt). V 8 ráno mi zavedli první tabletu, ale nice se nedělo. V 10 jsem dostala druhou a přišly kontrakce a křížové bolesti. Sotva jsem se plazila. Ve 13 h jsem si nechala dát epidurál. Porod nepostupoval, nález byl stejný jako při příjmu - branka 2-3 cm. Tak jsem dostala dávku oxytocinu v kapačče. V 15 h pořád nic, branka asi 4 cm. Asi to bylo tím, že jsem celou dobu ležela. Mimčo tak nesestupovalo. Lékaři mi taky tvrdili, že i to, že naléhá zadečkem má vliv. Že je měkký a netlačí na por. cesty tak jako hlavička. No, pak jsem se šla projít na wc a jakmile jsem se vrátila na sál, ucítila jsem najednou strašný tlak a věděla jsem, že je to tu 🙂 Sotva jsem se vyšplhala na lůžko. Tlačila jsem na pokyn lékařky. Na tři zatlačení vylezlo tělíčko a na další tři hlavička 🙂 Gábince při porodu vyšla smolka a dokonce i čurala 🙂 A to ještě, když měla hlavičku uvnitř 😀 Byla to rychlovka, 15:40 byla na světě. Zvládly jsme to bez nástřihu a bez šití. Měla jen 2950g 😵 2 hodiny po porodu jsem se šla sama osprchovat a bez problémů jsem se mohla i posadit. Klidně bych šla takto rodit z fleku znovu 😉
Jinak jsem měla u porodu doktorku a primáře, 2 porodní asistentky a přitomny byly i dětská lékařka a dětská sestra.
I když jsem měla částečné obavy, věřila jsem lékařům a PA. Vše proběhlo v pořádku a bez komplikací a jsem za to moc vděčná. Rodila jsem na Vsetíně 🙂

brisalek
10. kvě 2012

@xkacatkox pripojuji se , moje zkusenost je prakticky stejna. Bricho me po cisari bolelo chvilicku vecer tak jako pri prvnim dnu MS jen behem tech prvnich 4 dnu v porodnici, malou jsme normalne kojila (jeste vecer jsem ji prilozila k prsu, druhy den se mi nalili prsa, dalsi den uz bylo mlicko🙂,jeste v porodnici pila 50ml za den, doma jsme ji normalne nosila (mela 3950g) a uz jsem zadne bolesti nemela...zadne problemy s poraneni porodnich cest,,,,Jen mi ji prinesli az 5 hodin po porodu na prvni prikozeni a na pokoj mi ji dali az asi 20hodin po porodu. Ale bylo to tim, ze ten den meli k 6 planovanym cisarum jeste 10 akutnich a byl tam blazinec🙂. Take mi bylo hrozne lito, ze nemuzu rodit normalne, ale druhy den po porodu mi rekli, ze mela pupecni omotany 3x kolem krcku, takze jsem byla stastna, ze jsme rozhodla pro cisare, protoze pri normalnim porodu by byla velka snace , ze by se udusila. Ale mala byla od 30 tydne vzdy chvili koncem panevnim, pak zase byla poloha spis pricna nebo neco mezi, takze me porod normalne spis rozmlouvali. Jo a cisar byl naplanovany na 36+9tt a ze by se male chtelo ven to jeste nevypadalo🙂

prinzesz
10. kvě 2012

@minerva dakujem ti pekne ako si mi to napisala! uz som sa vyrovnala s cisarskym rezom, co uz? snad to zvladnem aj ja tak super ako tu pisu kocky! mne ale dr povedal v porodnici ze mi naplanuju cisar az ked ukoncim 39tt, co ma teda dost prekvapilo lebo to sa moze spustit porod aj sam.. tak uvidime! PA mi povedala ze ak by sa tak stalo mam rychlo prist a kricat, ze odtiekla plodovka, kontrakcie po tolkych minutach a miminko je zle otocene.. ze oni uz budu vediet co maju robit.. ze sa nemam bat! tak ja len dufam ze maly prijme termin porodu vtedy kedy mu to naplanujeme 😀 no uvidime.. uz nemyslim na to ake to bude, skor na to ze maleho prvy krat uvidim, pochovam si ho a vyboskam konecne! lebo fakt sa uz neviem dockat!

minerva
13. kvě 2012

@prinzesz Držím ti palce, za chvilku budeš mít miminko a změní se ti svět 🙂 Uvidíš, že to dobře dopadne. Bolest asi bude, ale to k tomu prostě patří. Všechno zvládneš 🙂

chucky83
17. kvě 2012

Tak já jsem 39+3 tt a jsem zvědavá, co mi dnes MUDr. řekne, neboť minule byl odhad 3,3kg a rodila bych přirozeně, o sekci ani slovo nepadlo. Dnes by ale mohla být váha už 3,5 kg, takže mne zajímá, jak to bude MUDr. řešit, když začne mimi nabírat přes 3,5 kg, což je prý u prvorodiček limit pro přirozený porod.

chucky83
17. kvě 2012

Tak máme odhad 3,6kg - opatrně doporučena sekce, ale kdybych chtěla přirozeně, tak po podpisu inf. souhlasu by mi vyhověli, ale naznačeno, že by to mohlo dopadnout taky špatně. Jasně volím sekci, chci zdravé dítě!

eeevvviiiccckkkaaa
14. čer 2012

Ahoj.
Já jsem rodila první dítě KP přirozeně (popravdě jsem nebyla žádná hrdinka - žádala jsem doktora o císařský řez, ale prostě řekl, že to zkusíme normálně). Změřili mi miminko v bříšku a usoudili, že je malý a že to přirozeně pude. Nakonec jsem porodila téměř čtyřkilovou holčičku a byl to celkem záhul. Navíc jsem přenášela a měla jsem vyvolávanje porod asi 10 dní po termínu. Při porodu se tam zasekla nějak ručička, ale nakonec bylo mimi v pořádku. Měla jsem pak asi 20 stehů na šití. S malou jsme pak ale museli ještě cvičit Vojtovu metodu, protože byla motoricky opožděná. Nakonec je z ní zcela zdravá holčička a je všechno v pořádku.
Teď jsem těhotná znovu. Ve třicátém týdnu mám zase holčičku KP. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne tentokrát...🙂

janina_f
14. črc 2012

@eeevvviiiccckkkaaa Dej pak vědět, jak ti to dopadlo. Já jsem měla první dítě tak KP a rodila jsem přirozeně (a z vlastní vůle). Měla jsem málo plodové vody. Malá měla abdukční peřinku na kyčle, cvičili jsme Vojtovku do 8. měsíce od narození, protože je asymetrická a teď cvičíme dále stlačování bodů, ale nevím, jak se to jmenuje. Dva gynekologové se ale shodli, že je velká pravděpodobnost, že se druhé dítě opět neotočí.

Držím palce, ať je u Vás vše v pořádku a malá se ještě otočí.

skarabeus1111
23. črc 2012

ahoj.... rodila som prveho syna KP..... mala som pre istotu vybaveny aj cisarsky rez, ale den pred porodom mi robili sono, vraj ma chlapec 2,5 kg, takze sa porodi normalne..... strach uuuzasny, ale porod super.... za 2 hodiny som mala aj po bolestiach, aj po porode.... chlapec sa narodil zdravy, ziadne komplikacie, vazil 2,8 kg..... a teraz ma 9 rokov prec a je z neho riadny valibuk 🙂

brita
26. črc 2012

Ahojte zienky, prosim vas poradte. Cakam dvojicky, jedno je dole hlavickou a jednou panvovym koncom. Som po 9. IVF, mam 36 rokov, za sebou jeden zamlkly potrat a konecne som po deviatom IVF otehotnela po 10. rokoch manzelstva a to este s darovanymi vajickami. Nebudem vam pisat, co vsetko sme si preskakali a kolko nekrestanskych penazi nas to vsetko stalo, no a psychicky ani nevravim... 😒 Dnes som sa ale v nemocke dozvedela, ze nemam indikaciu na cisarak!!!! Proste oni ma chcu nechat rodit spontanne a cakat az do konca. ☹ Uz som v panike cely den, neviem si to predstavit, ako ich porodim a to jedno je teda zadockom. Fakt neviem, co mam robit, ak mi ten cisarak nedaju a nenaplanuju dopredu. Som z toho zufala. ☹

evikj33
3. srp 2012

@brita Ahoj zrovna v pondělí jsem se na to ptala svého gyn.jak to chodí?Také čekám dvojčátka,ale už jsem jednou rodila spontalně,tak se zas bojím císaře.Dr. řekl že pokud je 1mimi hlavou dolu rodí se spontalně to druhé se po vypuzení 1dítka prej muže samo otočit a jde to,pokud by se jim něco nezdálo,určitě přistoupí k sekci.Má teta rodila své dva kluky před 32lety a měla to stejně jedno mimi hlavou a druhé koncem pánevním a porodila je oba v pořádku.Dnes už jsou to chlapi.Hlavně se pokus zustat v klidu,stres neprospívá ani tobě ani broučkum.Mysly na hezké věci jak budeš mít po tom dlouhém boji dva broučky v náruči.Moc držím pěsti at jde vše hladce a bez komp.Byla bych ráda kdybys dala vědět jak budete na světě.Čeká mně to za délší dobu ale taky jsem nejistá.A jste moc šikovní že už jste došli až do 36tt moc gratuluju 🙂

brita
3. srp 2012

@evikj33 Ahoj moja,dakujem za info. No nastastie sme primara prehovorili a tu sekciu mam uz istu. Mam od neho na to papier, takze naplanovali mi to na 23.8. A keby som aj dovtedy nevydrzala, aj tak ma musia rodit sekciou, je jedno, kedy pridem. Tak som sa ukludnila, ja si to vazne neviem predstavit ze odrodit normalne. 😒 Mozno niekto s tym nema taky problem, ale ja ano 😒 No a dalsie deticky mat uz aj tak nebudeme, tak primarovi sme vsetko predostreli a on to pochopil a povedal, ze suhlasi. Zelam ti krasne tehulkovanie 😉

evikj33
3. srp 2012

@brita Tak hlavně že jste se nakonec s dr.dohodli k vaší spokojenosti.Určitě už budeš klidnější a to je nejduležitější pro všechny 🙂 Moc děkuji za přání a doufám že to dotáhnu tak daleko jako ty.Je to dnes až neskutečné ale pro miminka to nejlepší 😉

luciko
3. srp 2012

Ahojky, i my jsme byli KP. okamzite jsme sli na sekciu. porod mi zacal 6.tydnu pred terminem, no nakonec mi to lekari v TT jeste udrzeli tri tydny. jinak mi jedna lekarka na Morave rekla, ze pokud je dite KP a je to chlapcek, je sekcia nutna, ze by pry pri normalnim porodu mohlo dojit k poskozeni semeniku. ale pri KP je asi lepsi cisar. drzim pesti, at vse dobre dopadne 🙂

janahus
22. srp 2012

Ahoj holky, včera na UZ, nám pan primař řekl, že je malý otočený KP,takže musím cvičit kočičí hřbet a uvidíme za měsíc.Chci vám poděkovat za příspěvky, dost mě uklidnily.Ještě že existuje modrý koník a internet🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru