Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

juliankaaa
9. črc 2009

martulik, ak prve pojde von cisarskym tak druhe pojde tiez cisarskym vtedy ak bude porod do dvoch rokov od prveho, alebo budu nejake komplikacie
lenze pri normalnom porode hrozi aj to ze babetko sa ti priskrti pupocnou snurou, takze radsej neriskovat
inak cisarske mozu byt 3x
jedna moja znama rodila dvojicky cisarskym a potom rodila normalne, a povedala ze keby mala ist este raz, tak podplati celu nemocnicu, len aby mala cisarsky
takze neboj sa cisarskeho, musis rozmyslat co je naj

martulikk
9. črc 2009

juliankaaa: je mi jasné, že každý způsob porodu má svá rizika... a určitě se u každého způsobu najdou maminky, u kterých byl průběh bezproblémový, ale i ty, u kterých to byl prostě děs... no, chtěla bych to mít už za sebou...

juliankaaa
9. črc 2009

martulik potom mi daj vediet ako si rodila a ci si bola spokojna, dufam ze ja to vtedy este nebudem mat za sebou

martulikk
10. črc 2009

juliankaaa: jestli to na mě nepřijde dřív 😅 , tak doktorka říkala něco o datech 22. nebo 24.7., blíží se to... blíží... 😅

betina
10. črc 2009

holky, opravdu nestersujte předem, taky jsem stresovala, jenže není to dobrý ani pro mimi ani pro vás...pak jsem si řekla, že prostě budu doktorům věřit a opravdu mi bylo řečeno, prvně to zkusíme normálně a pak kdyžtak císař. a když to půjde, pořád se hádejte o císaři!!!!! aby i vy jste měly klid, já si teda říkala, že porodím normálně a pak stejně prd. navíc mi porod vyvolávali (měli podezření, že mi už nevyživuje placenta), dostala jsem 2 vyvolávačky a po 7 hodinách jsem byla otevřená na 1,5. malé se prostě ven nechtělo. pak jsem dostala epidurál (zaplat pánbůh za něj), ale furt jsem se meotevírala, tak pak byl císař. ale jak jsem psala, 2 kamošky rodily KP normálně a úplně v pohodě.
hlavní je, že se to dá přežít!!!!!!!!! a další a poslední věc. doktoři vás nenechají trápit a nevystaví zbytečnému riziku, je to jejich odpovědnost.

martulikk
10. črc 2009

no jo, ale nepřinese to pak zbytečně víc komplikací, pouštět se do normálního porodu? myslím tím, že když to "chvííííííííííííííli" zkoušíš a pak tě stejně čeká cř? toho se bojím...

betina
10. črc 2009

martuli, nevím, jestli to přináší mín komplikací, oni prostě toho císaře volí neradi, aspon já v Brně jsem se s tím setkala, protože přirozneý je prostě přirozený a císař taky nese komplikace 😠

martulikk
10. črc 2009

betina: jejda, tak u nás v Mostě to asi nebude problém... protože doktorka mi to rovnou navrhla... je pravda, že mi teda teď na poslední schůzce řekla, že se můžu rozhodnout, když bude moje malá v tom váhovém rozmezí co jsem psala výše... ale možná to bylo i tím, že věděla, že jsem chtěla rodit normálně... jinak si nedělám iluze, že cř je pohodovka ☹ je to prostě velká břišní operace a ty následky, ach jo... ☹

betina
10. črc 2009

martuli, ale ono se všechno zahojí! někomu to tvrý dýl, někomu kratší dobu, ale měla jsem špatný hojení a ted si na to už ani nevzpomenu a těším se, že bude druhý mimi. a mimochodem patřím k těm poserům, který omdlívajkí i při braní krve 😀 a měla jsem infuzi antibiiotik (pozitivní streptokok), epidurál, oxytocin a nakonec celkovou narkózu a všechno se to dalo, prostě je to u toho porodu jiný a ty se jen těšíš na to mimi, tak to všechno i jinak vnímáš.

martulikk
10. črc 2009

betina: no, jsem děsnej srab 😅 četla jsem samozřejmě všechny odstrašující scénáře... ty pozitivní totiž nikdo moc nepíše, uf... jo a braní krve mi radši nepřipomínej 😀

valentovasasa
10. črc 2009

ahoj holky, nemáte někdo radu jak mimi otočit? Já jsem 30tt a mám mimi zadkem dolů. První dítě jsem rodila císařem - byl KP a byl velkej, ale ten se otočil až deset dní po termínu na zadek, takže jsem neměla šanci mu pomoct... Ale ted když vím že zatím není otočený, tak bych chtěla poradit jak ho otočit...

reruna
10. črc 2009

saso, takže zase KP? na otočení je ještě čas, do 32-34 tt se to ještě může změnit i samo, někdy i potom, ale to už jen vzácně, i když mě i tobě se to tak stalo. Existují cviky, lehneš si na záda a nohy pokrčíš v kolenou a zvedneš pánev nahoru- miminu je tato poloha nepříjemná a bude se snažit otočit, ale jestli se povede není zaručené.

valentovasasa
10. črc 2009

a co ty reru? ty jsi na tom dobře??? Je fakt, že u domína to bylo OK, pořád byl hlavou dolů - dva dny po termínu hlavou dolů a desátý den už zadkem... A to měl skoro 4kg

martulikk
10. črc 2009

holky, protože moje malá byla skoro celé těhu hlavičkou nahorů, začala jsem se cvičením už někdy v 31 tt... vyčetla jsem, že se má cvičit 2x denně (na min. 10 minut) a to tak, že si lehnete na záda a podložíte zadeček tak, aby pánev byla výš než žaludek nebo si kleknout na všechny 4, hlavu položit na ruce a zadeček zvednout co nejvýše... no a protože bude naše pánev výš než žaludek, umožní to děťátku uvolnit hlavičku a tím ho to podpoří k obratu... PRÝ... fakt jsem to poctivě zkoušela... bohužel, u mě bez odezvy ☹ mímě se prostě líbí hezky sedět na prdelce

reruna
11. črc 2009

saso naposledy na utz v 27 tt byl malý taky KP, ale pořád se ještě točí, cítím to, že někdy kope nahoře a někdy přímo do čípku, což je děsné... ty cviky můžeš aspon zkusit, za to nic nedáš. některá miminka prostě jsou KP, protože jinak ani nemůžou, nějaký vrozený tvar dělohy, nějaké anomálie v děloze nebo se mu tak prostě líbí. A já zažila taky, že byl Míša pořád hlavou dolů, aspoň podle dr. zevním pohmatem a v posledním týdnu se přetočil KP a ještě k tomu nožičkou...tak jsem fakt zvědavá, jak tento druhý dopadne...

brisalek
28. črc 2009

Chtela bych napsat vsem maminkam, ktere maji mimi koncem panevnim...nase mala, ktera se narodila pred 14 dny mela pupecnik omotany trikrat kolem krcku, takze normalni porod by byl velky risk!!! a stejne tak nejake snahy miminko pred porodem otocit. Takze nazor, ze existuje duvod PROC se mimisek neotoci hlavickou dolu je podle me spravny!!! A nema se to chtit zmenit!!! V pordnici se mnou byla dalsi maminka take to bylo stejne - omotany pupecnik a tady na konikovi jsem cetla to same. Jsem rada, ze jsem zadne otaceni nezkousela a nechala vse tak jo chce priroda a ze jsem vubec neuvazovala rodit normalne i kdyz me to hodne mrzelo.

nicole_11
29. črc 2009

ahojky...podle mého názoru rodit přirozeně ,když dítě není otočeno hlavičkou dolů je velký risk..už jsem slyšela o pár případů, kdy dítě žena nedokázala vytlačit a mimčo zemřelo...Dr. by měli automaticky dělat císaře a né nechat ženu trpět a riskovat život mimča, ale jak tu píšete tak někdy ty porody dopadnou dobře, ono je to dost různý..i když dítě je správně otočený,tak porod může být dost komplikovaný..mám za sebou jeden úspěšný porod a s mužem plánujeme další dítko,ale popravdě mám z porodu dost strach 😢

jihajiha
31. črc 2009

AHOj, já jsem ve 38tt a jsme taky koncem pánevním. Rodit bych chtěla normálně, v nemocnici nejsou proti, pokud teda mimčo nebude moc velký a nebudou další komplikace. Kamarádka rodila taky KP a malá se má už 4 měsíce čile k světu. Sice porod trval krapet dýl, ale všechno zvládly bez problémů. 😉

martulikk
1. srp 2009

Ahoj, my jsme také měli KP. Od počátku těhotenství jsem chtěla rodit normálně, ale díky KP jsem to přehodnotila. Hrozně jsem se sekce bála... Ale mám vše úspěšně za sebou a fakt není čeho se bát. 🙂 Jasně pooperační průběh žádný med, ale zvládnout se to dá - no, prostě musí 😉 Podle mě je hodně riskantní pouštět se za těchto podmínek do normálního porodu, jasně, někomu se to v pohodě povede, ale to riziko komplikací!!!

ajvi
3. srp 2009

ahoj, my jsme taky neriskovali. prý by při KP přirozeně měly být splněny 4 podmínky. dostatečně široká pánev, dostatek plodové vody, mimčo max. 3,5 kila a tu čtvrtou si nepamatuju - sorry 🙂 .
já mám úzkou pánev, vody už moc nebylo a dva týdny před termínem mi podle utz dva nezávislý lékaři řekli, že prcek má 2,8 kila. a narodil se za týden a měl 3,57. kdybych nešla na sekci, rodila bych třeba až za dva týdny, prdolka by byl ještě větší a bůhví jak by to dopadlo. taky mě mrzelo, že nebudu rodit normálně, trošku jsem se obviňovala, ale nakonec vím, že jsem se rozhodla správně, nemá cenu něco riskovat.

jihajiha
7. srp 2009

HOlky, ještě se zeptám... když dělají sekci, tak jak to je s přítelem (manželem) u porodu, Může tam být a za jak dlouho se vlastně po uspání člověk probudí... mě jde o to, že když vlastně budu uspaná, tam mi mimíse nepřiloží k prsu a mám strach, že se nezačně tvořit mlíko. Jak to vlastně je?

martulikk
7. srp 2009

S přítomností manžela je to v každé porodnici jinak, na to se musíš zeptat konkrétně v té tvé, kde budeš rodit. Nevím jak je to s celkovou anestezií, já měla epidurál a tak jsem byla celou dobu při vědomí. Také jsem se bála, že nebudu moct kojit, když mi malou hned nepřiložili k prsu. Navíc mi jí přinesli po více než dvou hodinách od porodu... Ale světe div se, kojíme úúúúplně v pohodě! 🙂 Tak se neboj, hlavně v klidu a ono to půjde 😉

jjanulka
8. srp 2009

Ahoj holky,

jen mám dotaz jestli se nemůže něco stát miminku při císaři nebo po něm?Také mám polohu KP.Díky za odpvědi

janka79
8. srp 2009

jihajiha:
ja som bola pri plnom vedomi asi za 3 hodiny po anesteze...malu mi prilozili az na druhy den, mlieko sa mi spustilo na stvrty a teraz kojim v pohode...myslim, ze ked dietatko budes casto prikladat, mliecko bude

jjanulka:
ja som nedavno rodila cisarskym...mala bola otocena dopredu nozickami, co bolo riskantne, keby rodim normalne...pre cisarsky sa lekari rozhoduju, ked je to menej riskantne ako normalny porod...babatku sa moze hocico stat aj pri normalnom porode (ked babatko nie je KP)aj pri cisarskom, vzdy tu riziko je...ale nemusis mat obavy, treba verit lekarom...oni urobila vsetko pre to, aby porod dopadol dobre 🙂

reruna
8. srp 2009

jihajiha, na manžela u císaře se musíš zeptat přímo v porodnici, někde ho nechají, někde jen za sklem, někde vůbec... já měla celkovou a manžel čekal na chodbě, pak mu hned malého ukázali a on ho nafilmoval a fotil, já se probudila ve výtahu, jak mě převáželi ze sálu na pooperační pokoj a malého mi donesli asi 3 hodiny po porodu, to už přešly ty nejhorší bolesti... ale stejně se malý nechtěl moc přisát, pak mi ho přinesli ještě večer a v noci vůbec, další den mi ho nosili asi tak co 3 hodiny, pak ještě jedna noc bez malého a pak mi ho ráno konečně dali na pokoj a odpoledne ten 3 den se začalo dělat mléko, kojili jsme do 11,5 m. ne, že by to bylo bez problémů, byly ragády, retence, bojkoty ze strany malého, ale kojení po císaři i po celkové jde a nenechej se vystresovat tím, že se všude píše, že jak se mimi nepřiloží do 30 minut, tak je to nenapravitelná chyba, není!

jihajiha
8. srp 2009

NO ono právě všude píšou ty horší scénáře a člověk když to čte, tak mu pomale stávají vlasy na hlavě. Já jsem taková, že si "přivlastňuji" ten nehorší scénář a zbytečně se tím asi stresuju. Ale člověk hold z neznámího má strach. Na to, jeslti bude moct bý přítel u císaře se ještě zeptám. Ráda bych ho tam měla u sebe, ale kdo ví jak to bude. Pořád nepřestávám doufat, že se prcek "umoudří" a otočí se 😢
Četla jsem, že miminka KP jsou jen ve 3 případech ze 100, tak mě celkem "štve", že zrovna já patřím mezi tu "menšinu"

lafayette
8. srp 2009

jiha:: v Ivancicich muze byt pritel u CR. My jsme se na to taky ptali 😉 . A jeste maminka, co byla vedle me v pokoji, kdyz jsem byla po porodu, tak rodila CR a mela manzela u sebe...

martulikk
8. srp 2009

jihajiha: já jsem taky četla co se dalo a samozřejmě se bála nejhoršího... ale opravdu to není třeba... nezapomeň, že to špatné napíše skoro každý, ale pochlubit se dobrým málokdo... a těch, co to měly v pohodě je opravdu většina 😉 mě se malá také neotočila, ale to mě trápilo opravdu jen do nástupu do porodnice... měla jsem ukázkově úžasný průběh a budu na to vždy ráda vzpomínat 🙂 také mě trápilo, že u nás není možná přítomnost otce u sekce... ale když jsme ráno šli do porodnice, hodila jsem to za hlavu, bylo mi to v tu chvíli už jedno... nakonec jsem manžela u sebe měla, protože je lékařem v naší nemocnici (takže menší protekce, uf... 😅 ), ale i kdyby to nešlo, tak je tam tolik lidí na sále, že bych se tam vůbec necítila nijak mimo...

martulikk
8. srp 2009

jo a ještě jsem chtěla k tomu kojení... malá se narodila v 9:15 a na první kojení mi jí poprvé sestřičky přinesly asi ve 12:30... holčička se krásně přisála 🙂 ten den jsem jí měla jen 2x na asi 10 minut a kojíme zatím úplně v poho! takže to přiložení do 30-ti minut je fakt jen strašení 😉

zukab
8. srp 2009

baby nestresujte, cisarsky nie je nic strasneho 🙂
aj moja mala bola KP a este k tomu zaseknuta nozickami pod mojimi rebrami, bola skoro priecne, takze sanca na otocenie bola v podstate neexistujuca.

ja sa stale opakujem, ale ja som bola maximalne spokojna, s celkovym porodom, s hojenim rany, so vsetkym. ak druhe dieta, tak cisar znovu. ale iba v tej nemocnici, kde som bola aj prvykrat (istota je gulomet 😀 ).
mala som tam aj manzela, dcera bola od prvej sekundy so mnou, hned po vybrati z brucha, este pocas sitia mi ju midwife prilozila na prsia, ako po klasickom porode. potom ju uz isiel manzel spolu s nou umyt, obliect, prebalit a hned mi ju dali zasa ku mne.

co sa tyka tej pritomnosti otca, ako pisu vyssie, je to indi-vindi. kazda nemocnica ma svoje pravidla. ale vacsinou na SK pri CS partnerov nepovoluju. aj ked nechapem preco. vyhovorky typu sterilita a podobne absolutne neberiem.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru