Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

jihajiha
10. srp 2009

HOlky, když tady tak píšete ty pozitivní věci, tak přestávám mít stach, ale jakmile jsem sama se svýma myšlenkama, tak jsem grogy. Pořád se ujišťuju, že musím věřit doktorům, že udělají všechno pro to, aby vše dopadlo dobře, ale i tak strach tam je šílenej. 😅

Martulikk - s tím kojením jsi mě uklidnila, že to jde tak " v pohodě" , ale asi to je taky případ od případu. Když někdo má mít problémy s kojením, tak je hold bude mít a asi nezáleží na tom, jakým způsobem porodí.

Lafay - moc díky za informaci, budu to muset ještě občíhnout ve středu na kontrole a pořádně se zeptat, jak to tam při císaři chodí - hold informovanost je jistota! Ale díky.

martulikk
10. srp 2009

jihajiha: jasně, jestli máš kojit, tak budeš po jakémkoliv porodu - nezáleží na tom, jestli jde o normální nebo sekci... já jsem se rozkojila úplně normálně a to mi malou přinesli až po nějakých 3 hodinách... na druhou stranu moje kamarádka po normálním porodu téměř nekojila... hlavně nevěš hlavu a netrap se zbytečně dopředu 😉 (jako já 😀)... taky mi tu holky doporučily kojící čaj, začala jsem ho pít nějaký 2. nebo 3. den po porodu

jihajiha
11. srp 2009

Martulikk - ten kojící čaj mám koupenej. Už jsem ho dokonce na doporučení kamarádky začala pít měsíc před porodem, ale přestala jsem s tím, protože jsem vyčetla, že je to blbost a zbytečnost.
NO jinak víš jak to je, člověk si většinou ty scénáře kreslý spíš v tom horším světle, takže snad to s tím kojením klapne!!! 🙂

martulikk
11. srp 2009

jihajiha: jasně, to je fakt hloupost 😀 fakt stačí až po porodu 😀 a neboj, nejsi v tom takhle sama... já se taky děsně nervovala, četla všechny ty špatné zkušenosti (protože ty pozitivní napíše málokdo) a samozřejmě si to malovala jak nejhůř to šlo... a nakonec to vše dopadlo na jedničku a já jsem za to moc ráda! 🙂 uvidíš, že to bude dobré a pak se tomu svému plašení hezky zasměješ 🙂 přeju hooodně štěstí!

jihajiha
12. srp 2009

martulikk - já vím, je zbytečný se stresovat, ale člověk dokud to opravdu nemá za sebou a neví na čem je, tak ten strach má pořád. Tak doufám, že to dopadne tak, jak to dopadlo tobě a všechno bude OK 😉

juliankaaa
16. srp 2009

ahojte, moja princezna si tiez sedela vo mne, nakoniec som rodila cisarskym, ale musela som si to vybavit, inak by ma asi najskor trapili normalnym porodom 🙄
nam sa to trosku skomplikovalo, mala bola na infuziach a dali mi ju az na 4 den 😠 , no ale musim sa pochvalit, kojim uplne v pohode

emily76
16. srp 2009

ahojte, ja som rodila moje dvojicky tiez cisarskym, pretoze boli obidvaja ritkami dolu. A to bola najskor mala hlavickou dolu a syn priecne. Potom sa nejak pootacali ale na sono v 36 tt bola mala uz ritkou dolu, maly este stale priecne a den pred porodom, ked mi robili zase sono, uz bol ritkou aj on. Tak nech mi niekto hovori, ze uz tam miesto nemaju... 😀

Rodila som predtym normalne a teraz som od zaciatku vedela, ze pojdem na cisarsky, pretoze dr mi povedal, ze ak je prve inak ako hlavkou a navyse druhy priecne, ina alternativa nepripada do uvahy. Najskor som sa z toho stresovala ale potom som si povedala, ze hlavne je, aby boli babatka v poriadku a s tym som isla aj na salu. Jedina komplikacia bola, ze mi nezabrala anestezia a museli ma uspat, takze babatka, hlavne to druhe boli trosku prispate a museli ich rozdychat. 1 az 2 dni po porode boli trochu bolestivejsie, hlavne ked som sa musela posadit ale potom to uz islo. A ked zacali vyberat stehy, tak potom to uz bolo celkom fajn.

Manzel cakal zatial na chodbe pred salou a ked babatka vybrali a isli vazit a merat, tak ho k nim zavolali. Takze ocino videl deticky skor ako ja. 😖

Jihajiha, poriadne sa povypytuj na vsetko co ta zaujima, kludne si to napis ak ta nieco napadne aby si potom nemusela rozmyslat, co si to este chcela..... dr ti vsetko pekne povysvetluje a uvidis, ze sa budes bat ovela menej. Drzim ti vseky palceky. 😉

jihajiha
18. srp 2009

Holky, taky jste přenášeli? Já mám týden po termínu, druhý termín mám dnes a prý diky tomu, že je mimi hlavičkou nahoru nesestupuje.

julianka - ty jsi chtěla císaře? já bych udělala všechno pro to, aby do mě nemuseli řezet. Ta představa mě děsí, i když vím, že s tím nic neudělám. 😖

emily - u dvojčátek je to všechno složitější, ale je zajímavé, že se tam ještě oba prcci dokáží nějak otočit, když doktoři říkají, že jedno mimi už s otočením koncem těhotenství má problémy.

Já jdu zítra na kontrolní UTZ, kde budou zjišťovat skutečnou polohu mimča, tak jsem napnutá, jak to dopadne ☹

martulikk
18. srp 2009

jihajiha: to jsem fakt překvapená, že tě nechají přenášet, když máš KP 😲 já jsem rodila v 39+1tt a dokonce jsem neměla ani poslíčky... asi to bude tou polohou míma... taky jsem se sekce strašně moc bála, chtěla jsem rodit normálně a tak mě to hodně vzalo... ale teď už jsem po a nemůžu si to vynachválit 🙂 jasně, ty dny poté nejsou žádný med, ale to neřeším... zvládla jsem to a uvidíš, že to i u tebe dobře dopadne... bude to asistovaný porod, takže kolem sebe budeš mít hromadu doktorů připravených jen a jen pro tebe a mimíska 🙂 držím palečky!

juliankaaa
18. srp 2009

jihajiha: ja som chcela rodit normalne, lenze ked som sa dozvedela ze mala sa neotocila, tak som robila vsetko preto aby sa mala narodila zdrava a cela, a viem ze pri normalnom porode by som dost riskovala, takze chcela som cisarsky
Informovala som sa u 3 doktorov co bude najlepsie a kazdy mi povedal ze prvorodicka plus moj vek(31) a babetko neotocene, tak urcite cisarsky ze normalne by to bolo velke riziko.
a neboj sa, da sa to prezit, ale ak pojdem este raz na cisarsky, tak sa dam uspat uplne
inak ani normalny porod nebude nic-moc, akurat je vtom vyhoda ze po par hodinach uz behaju
A zvladnes to, mysli na to ze aj inych rezu a nemaju po operacii ziadne potesenie, ale ty budes mat maly krasny, vonavy balicek, ktory bude uplne zavisly od teba 😉

rychnov3
8. zář 2009

Ahoj holky, 10/7 (na str. 24) jsem nakoukla, byla jsem 37. tt. Slíbila jsem, že dám vědět výsledek. Tak tedy: prvorodička, až do porodu KP, velikost miminka od 30. tt nikdo nezkoumal, můj gynekolog tvrdil, že to říznou, ale ze zpráv okolo jsem věděla, že kvůli statistikám se u nás v porodce (Rychnov n. Kn.) císař nedělá.
Zkrátím to: v den termínu večer s kontrakcemi do porodnice, ale že prý to k porodu není. Už večer jsem dost diskutovala s primářem, že to spontánně rodit nebudu, on ale trval na přirozeném porodu. Jela jsem se domů "vyspat", ale jaksi to nešlo, kontrakce celou noc, ráno v 6 mi praskla voda, tak jsme jeli. Druhá diskuse s primářem, stála jsem si na svém, že chci SC. Nakonec rezignoval.
Mimochodem na kontrole po šestinedělí mi můj gynekolog řek, že díky tomu, že jsem bojovala, že jsem porodila zdravou holčičku, že kdyby se rodila normálně, nemuselo to tak dobře dopadnout...

Měla jsem spinální analgezii. Manžel byl se mnou. Vše proběhlo rychle a naprosto bez bolesti. 24 hodin po operaci jsem "běhala". Ale fakt, bylo mi dobře, pořád jsem čekala, kdy ten císař bude tak strašně bolet, jak říkají, a ono nic... Malá měla jen 2,5 kg, navíc byla v poloze nožičkama napřed, ne zadkem, a zkalená plodová voda.

Takže když to shrnu: vzhledem k rizikům KP trvejte na SC. Pokud si můžete vybrat, spinální analgezie (pokud dobře snášíte narkozy aj.) je v pohodě a ten pocit "být u toho" stojí za to!
Držím všem palce 🙂

rychnov3
8. zář 2009

... taky se tu probíralo kojení a souvislost s přiložením po porodu. Malou mi na sále jen ukázali, přinesli asi za 90 min. na pokoj na přisátí, jen na pár minut, a pak asi po 3-5 hodinách, v noci ani to ne. Do péče jsem si ji vyžádala po 48 hod. Kojíme (dnes 2 měsíce) naprosto bez problémů.
Spíše než způsob porodu mají vliv jiné věci - kojící čaj a já brala homeopatika na tvorbu mléka - doporučuju! Stojí to pár korun, ale stojí to za to! 😉

kalerat
23. říj 2009

arwenka • 3d • 21. říjen 2009 v 15:13
Milé maminky,máte některá miminko narozené koncem pánevním? Pokud ano, jak probíhá jeho vývoj a jaký je zdravotní stav?

manika77
23. říj 2009

kalerat ja som bola narodena KP.. 😉 a vsetko v pohode

crawler
23. říj 2009

moje ségra taky a byla vždycky fyzicky i mentálně normální ;-DDD

mami78
23. říj 2009

ahoj, ja som po prvom pôrode chlapčeka záhlavím porodila ešte 2 dievčatká. Obe KP. Sú v úplnom poriadku. Druhá dcérka bola dokonca väčšia ako tá druhá. To ale lekári nevedeli. Ten fungel nový milionový stroj im vyrátal ze bude o 900g menšia, tak súhlasili s norm. pôrodom. Sekciu som odmietala, nemala som totiž žiadnu zlú skúsenosť s prvým pôrodom KP. Už som vedela ako na to 😉 Nič neľutujem, sme zdraví.

kafulienka
23. říj 2009

ahojte,

ja som rodila malinku, ktora bola KP, samozrejme sekciou. (aj dalsich 10 deti takymto sposobom 😀 😀 😀)
Moj gynekolog mi ale vravel, ze za jeho 'mladych' cias sa KP deti rodili normalne, proste bol to sice tazsi porod a bola potrebna ina technika pri nom atd, ale ze sa to rodilo uplne v pohode.
V dnesnej dobe sa ide automaticky na sekciu - ak je nahodne 'prekvapko', ze rodicka dojde na spontanny porod a ukaze sa, ze dietatko je otocene, tak porodnici sa toho 'boja', kedze uz v tom nemaju prax a rodia takyto pripad zriedkavejsie.... 😉

mami78
23. říj 2009

to samozrejme ale treba isť do pôrodnice, kde s tým skúsenosť majú. obe KP som rodila normálne, žiadne rezanie, žiadna jazva, ešte v ten deň mobilná. záleží od váhy dieťatka.

sampo
20. lis 2009

ahojte,
aj moja mala bola KP, no tiez som sla automaticky sekciou. Mne dr. povedala, ze ona by KP nechcela rodit ani vlastne, ze je to riziko 😅

nevestinka2010
20. lis 2009

KP je mene obvykla, ale normalni pozice plodu
bohuzel se toho, ale dnes doktori boji a casto automaticky planuji sekce 😒
pokouseli se vam alespon detatko pretocit? vsak na to existuji manualni metody, ale to by je museli trenovat
😖

sampo
21. lis 2009

nevestinka to ano, existuju, lenze babo vie, preco sa v bruchu neotocilo a keby to urobili nasilim, mohlo by sa zamotat do snury alebo ine... 🤐 niekedy tam proste nema miesto, ako to bolo v mojom pripade.. neotocili by ju nijako 😝

verunkamandarinka
22. lis 2009

souhlasím se sampo. Mě se taky ještě neotočil, ale já to beru tak, že má důvod. Jedna rada je i to, že se má svítit baterkou dole. Tak občas svítim, aby viděl všechny ty překážky a šnůry 😀 a třeba se otočí, ale když ne, ví proč. My tam nevidíme. CŘ se bojím, to jo, ale riskovat porod KP nebudu. Slyšela jsem o spousta ošklivých poranění atd. Tak mu jen fandim a čekám a i doufám, že to má naplánovaný na pozdějc, ted to ještě prostě nejde a snad to stihne do datumu císařskýho řezu...no... A já se mu ani nedivim, že se mu tam dolu nechce. Co všechno musí udělat aby se narodili ty chudinky malinký....

gloria78
22. lis 2009

ahoj maminky,ja som rodila 2 deti KP, normálne. peredoperačnými vyšetreniami som bola pripravená na prípadnú sekciu, ale nič sa nekonalo. každé z nich som rodila v inej nemocnici a nikde mi sekciu nevnucovali, práve naopak. poprvýkrát som sa "trochu" bála a myslela som, že sa to ináč ako sekciou nedá. išlo to veľmi rýchlo a hladko. druhýkrát som navrhla prirodzený pôrod ja. išlo to ešte rýchlejšie. 😉 záleží od predpokladanej váhy drobčeka. som rada, že nemám operovanú maternicu, mohla som hneď dojčiť a môžem ešte rodiť. 😉

xkacatkox
27. lis 2009

Ahojky, já se zezačátku přiklíněla k tomu porodit KP spont., ale pak měl malý nad 3,5, tak jsme se s lékaři dohodli na ukončení SC. Přeci jen dělám ve zdravotnictví a ty komplikace nám za to nestály.Malý se narodil plánovanou SC ve spinální anestezii a super.Měla jsem ho pak hned u sebe sestřičky my ho tam nechávaly a já mohla si užívat prcika i s tatkou na gyn JIP,pokud máte někdo pochybnosti, nebo si připadáte , že jste selhaly jako matky, že nerodíte spont, tak to hoďte za hlavu.Hlavní je že budete v pořádku.Kojení se nám rozjelo v pohodě.POkud se někdo bojíte SC, tak se nebojte.

blueapple
10. pro 2009

ahoj holky,
dovolte mi přispět moje zkušenosti na téma konec pánevní. Od 30. týdne byl malá hlavoustále nahoru, takže se začal rýsovat císařský řez....
Podstoupila jsem ho před skoro dvěma týdny (podle těhu kontrol jsem byla 38+1, ale podle vody a miminka 40+5 !!! Malej se přihlásil na svět sám, odešla mi zátka s krví, přestože jsme termín císaře měli přesně o týden později !!! to by už bylo 41+5.
Takže jsem vlastně přenášela, plánovaní císaři se mají dělat od ukončeného 38.tt, aby se právě předešlo tomu, že se porod spontánně rozjede, což se stalo mně. A je vidět, že se doktoři sekli o více než 2 týdny !

Ale zpět k CŘ.
Jinak bych už rodit nechtěla!!!!
Poloha plodu koncem pánevním, nakonec se zjistilo, že to byla navíc naprosto neporoditelná poloha, mám větší jizvu, doktor musel dovnitř prý po loket, aby mimi vymotal, protože malej měl nohu u hlavy , držela mu jí tam pupečníková šňůra, proto se neotočil.
To když jsem se dozvěděla samozřejmě až po porodu, naštvalo mě, že na ultrazvuku to není vidět, prý jen na 3D v osmém měsíci se dá poznat obmotání šňůrou, to se ale platí, takže všem doporučuju spíš sáhnout do peněženky a vědět na čem jsme. Pokud se v budoucnu zadaří a budeme čekat další mimi, neváhám a v 8. měsíci si ten UTZ zaplatím.
Již při plánování termínu císaře mě v nemocnici na rovinu řekli, že normální porod je menší riziko pro matku, ale větší pro dítě. Císař naopak menší riziko pro mimi a větší pro matku.

Porod normální cestou je hrozně nebezpečný, v mém okolí se teď událo hodně nepěkných věcí při porodech normálně - od přidušení, následné šilhání, cukrovka, po bohužel úmrtí miminka, takže jsem trochu zaujatá (sice je pravda, že jiných milion ženskejch porodí přirozeně normálně), ale já pořád vidím jen ty možné komplikace. Jak se kolem mě teď nahromadily.

Při CŘ mimi prostě vyndají za 10 minut a je to. Pro mimi minimulm potenciálního nebezpečí.
Není to bezbolestné, to je jasné !!! Co na tom, že to pak bolí, člověk se plouží první dny, nemůže si pořádně dojít na wc bez pomoci, cítí se mizerně, ale NEVYMĚNILA BYCH TO ZA BEZPEČNÝ A RYCHLÝ POROD MIMINKA, pro které je CŘ ta nejlepší cesta ven.
Po přirozeném porodu to také není žádný med, kamarádka si nesedla 2 měsíce, u někoho prostě neplatí, že odrodí přirozeně, tělo se zregeneruje a je jako rybička...

Pokud to jen trochu půjde, jinak než CŘ rodit nechci ! Některé porodnice mají certifikát na to ,aby se tam dalo zažádat o císaře i bez lékařské indikace. V mojí porodnici (Č. Budějovice) prý skoro automaticky druhé mimi rodí také císařem (pokud první porod byl CŘ), navíc o ten certifikát zažádali. Jinak budu hledat nejbližší porodnici, kde mi CŘ udělají.

Všem přeji co nejméně bolesti a co nejvíce RADOSTI ZE ZDRAVÝCH MIMINEK !!!! 😉 😉 😉

avicena
10. pro 2009

Blueapple,to ,čo píšeš je dosť skreslené a mylné .Myslím, že to môže zavádzať a aj postrašiť ostatné mamičky .Preto uvediem niektoré veci na pravú mieru.
Plánovaný CS sa robí po dokončenom 39. t.tehotenstva. Termín pôrodu sa počíta najpresnejšie podľa sonografie do 12 t. tehotenstva. Pri takto stanovenom termíne pôrodu je chyba približne 2-3 dni. Stav plodovej vody, ani hmotnosť plodu neurčujú presne vek dieťaťa. Predpokladám,že si mala robené sono a tým pádom aj stanovený termín presne. Dosť pochybujem, že by sa lekári sekli o 2 týždne.
Pri polohe plodu koncom panvovým je úplne normálne, že dieťa má nožičky pri hlavičke a práve tento typ polohy koncom panvovým je poroditeľný aj spontánne. Pokiaľ sú splnené určité kritéria, primeraná hmotnosť plodu, normálne rozmery panvy, poddajné pôrodné cesty , tak aj spontánny pôrod koncom panvovým môže prebehnúť úplne normálne a pohodovo a nie je HROZNE nebezpečný.
Omotaná pupočnú šnúra je pomerne bežný jav, veľa detí ju má omotanú okolo ručičky,pliecka, nožičky aj krku a len výnimočne spôsobí komplikácie v tom zmysle, že sa " zatiahne" a spôsobí úmrtie dieťaťa. Aj keby ti zistili omotanú šnúru na 3D NIE je to dôvod na plánované ukončenie tehotenstva CR.
Plánovaný CR po dokončenom 39 t. je o niečo menej rizikovejší pre dieťa ako spontánny pôrod. Rozdiel je však minimálny. Na druhej strane matka je vystavená operácii, ktorá môže byť komplikovaná krvácaním, infekciou operačnej rany, anesteziologickými komplikáciami ,tromboembolickou chorobou atď.
Vybratie dieťaťa pri CR tiež nemusí byť vždy jednoduché- to je mylná predstava. Rozhodne si to netreba predstavovať tak, že dieťa po rozrezaní maternice samé vykĺzne von. Niekedy je to naozaj dosť ťažké a treba výdatnú pomoc.
Každý CR je iný a aj každý spontánny pôrod je iný. Aj CR, aj spontánny pôrod majú svoje riziká. A rozhodne sa nedá paušálne povedať, že by CR bol ideálny a bezpečný a spontánny pôrod hrozne nebezpečný.

blueapple
11. pro 2009

avicena, jen jsem prezentovala svůj názor, nikomu ho nevnucuju, chtěla jsem se podělit s holkama.
z porodnice mám informace o tom, že moje mimi bylo 40+5, podle UTZ z 1.trimestru ale termín moje ho porodu odpovídal 38+1, tak si spočítej, jaký je to rozdíl ve dnech... VÍCE NEŽ 2 TÝDNY. v porodnici mi řekli, že termíny z utz u mě nebyly přesné, že mimi bylo vyvinuté, plodová voda už zkažená, takže se samo vydalo na svět a nečekalo na termín dle prvního trimestru.
Každá porodnice řeší polohu koncem pánevním jinak, někde to řeší spontánním porodem do poslední chvíle.
Vysvětlili mi to, že tyto porody u nás spontánně nedělají často, takže chtějí předejít riziku. A že je běžnou praxí udšlat CŘ kdykoliv od ukončeného 38 tt. A že NIKDO není neomylný, chyba se může udělat i v UTZ měření. Tak to mám brát. Když jsme u těch omylů, váha mimi byla lékařem na příjmu v porodnici odhadnuta na 2900, nakonec můj malej vážil 3230, což je také docela rozdíl...

Po šestinedělí chci vyrazit do nemocnice - nahlédnout do dokumentace, prohlédnout si, co k mému porodu nemocnice oficiálně archivuje.

Nechtěla jsem nikoho strašit, tak snad můj příspěvek výše nevyznívá, doufám, to jsem nechtěla, mým záměrem bylo jen popsat vlastní zkušenost a svůj vlastní názor , že bych císaře nevyměnila a rodit normálně bych prostě nechtěla, vzhledem k okolnostem. 😉

Sama porodní asistentka mi potvrdila, že v mém případě to byla neporoditelná poloha, nepustilo by to mimi do porodních cest, císař byla jediná správná volba, proto mám prý větší jizvu než obvykle. také mi potvrdila stáří mimi a chybu termínů prvních ultrazvuků, doporučila příště v 8. měsíci 3D UTZ ke kontrole polohy končetin a šňůry, navíc je to krásný zážitek.

Máš pravdu v tom, že zamotání šňůrou je normální, ale v mém případě bych se normáním porodem jen trápila x hodin a stejně by pak musel ppřijít císař, to mi řekla podrodní asistentka a já jí v tomhle věřím.

Závěrem chci říci, že máš pravdu - některé PPKK URČITĚ JDOU ODRODIT normálně, osobně neznám konkrétní přčípady, ale tady na koníkovi jich je spousta, ale je to na pracovištích, kde si věří a dělají to a okolnosti (šňůra) pustí mimi postupovat do porodních cest. pak je to v pořádku.

U mě tomu tak nebylo.

misicka455
12. pro 2009

Ahojky holky, jsme v 36tt a mimčo ještě pořád není obráceno každej řiká, že je ještě čas, ale já si myslím, že ta naše potvůrka se asi už neobratí. Máte někdo zkušenost jak to chodí v Brně na Obilňáku když je to dítě KP?

misicka455
18. pro 2009

Holky tak pořád jsme se neotočila dr. řiká, že ještě můžeme mánme čas zhruba dva až tři týdny pak nám budou porod vyvolávat kvůli cukrovce. Jen jsme se chtěla zeptat není nějaké omezení vahové? do kdy ještě rodí normálně a kdy přistupují k CŘ ?

betelgeuzz
18. pro 2009

Mišičko, říká se, že do 3,5 kg, ale možná to má každá porodnice jinak. Já rodila KP, ale do vyvolávání bych určitě nešla, to radši CŘ. Držím palce, ať se ještě otočí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru