Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

blondynka400
24. kvě 2010

apollo, KP se většinou vyvolávají kvůli menší váze o nějaký ten den dříve, většinou v průběhu 39tt...
Já ho vyvolaný měla, v 38+5 nebo 4 teď nevím 😀 . rimář na to měl vyhrazených 32 hodin co byl v nemnocnici, slíbil mi, že to za tu dobu zvládnem a zvládli jsme to ani ne za 7 hodin po podání vyvolávací tabletky 😀

apollo11
24. kvě 2010

@blondynka400 to obdivuju, kdyz do toho nekdo takhle jde a bojuje za to 🙂 musela jsi mit pak ohromny pocit. To pri cisari clovek nikdy neprozije. Ale prave proto, ze je to hodne o psychice, neda se to lamat. Ja mam prave taky v okoli zkusenost, kdy tyto porody nedopadly dobre a je to pro me prilis silny motiv. Samozrejme to se muze stat i pri porodu hlavickou, ale proste to riziko je vyssi, zvlast u nekoho. Ale ta sebeduvera je asi nejdulezitejsi...
Odhad mam dnes v 37tt 2970 g, coz pry muze jeste docela narust 😉 poloha I nebo II nevim, o tom se dr nezminovala. Nechali tomu zatim volny prubeh a urcite by me do niceho nenutili. Nechci pusobit jako rodicka, ktera za kazdou cenu chce cisare.. nejradeji bych prirozeny porod! ale ne KP.. ale treba me mala prekvapi a jeste se otoci, to bych docela cucela 🙂

bambulka77
24. kvě 2010

Ahojte, ja len chcem prispiet mojim porodom ;) tiez som mala maleho KP - asi od 29.tyzdna a robila som vsetko mozne aby sa otocil a on nie a nie 😀 no tiez ma pripravovali na moznost cisarskeho rezu a ked som bola 39+1 rano na kontrole v porodnici (rodila som 3.12.2008 v Benesove pri Prahe) tak mi doktor povedal,ze si ma hned ten den zoberu,lebo odhadom maleho az na 4,5 kg a bal sa komplikacii a ze urcite cisarsky....trochu som sa zlakla,ale co uz.... mala som rodit pomocou epiduralky - vraj je to lepsie pre mimi - ale po 3 vpichu sa mu zlomila ihla a ostala vo mne, tak ma museli dat rychlo do celkovej anestezy, rychlo vybrat maleho a potom este s rontgenom najst ihlu a vybrat ju ☹ ale vsetko nastastie dopadlo uplne v pohode a bez nasledkov (nastastie pre mna) akurat ma celu noc bolela hlava a mala som tlak 170/110 a nevedeli mi ho stiahnut...ale maly uplne zlaticko - 4,2 kg nakoniec, uz na druhy den ani nie 24 hodin po porode som vstala a aj ked to bolelo - tak len to po prvy krat a potom uz v pohode. Mrzi ma,ze som nepocula maleho nadychnut sa a nevidela ho hned po porode a nezazila vsetko to o com som citala a videla predtym v telke....moje pocity boli zvlastne, preberala som sa z narkozy ked mi ho priniesli a velmi som ho ani nevnimala....no ale nelubim ho o nic menej, som stastna,ze je v poriadku ako on tak aj ja a cisarsky zase nie je az take strasidlo a keby aj druhe mimi malo byt tak ako syncek,tak idem bez uz tolkeho strachu do cisarskeho...aj ked by som chcela porodit normalne keby to slo...ale v ziadnom pripade nechcem ohrozit malu (aspon dufam,ze to bude dievcatko 😅 ) no uvidime....zatial este polohu neriesia,vraj je dost casu tak som zvedava 🙂 vsetkym Vam drzim pri Vasich porodoch palce 😎

latvia
24. kvě 2010

😔 ufff, no, nic prijemne, ihla na spinal je velmi tenka a ohybna, lahko sa da zlomit 😒

petromilla
24. kvě 2010

Ještě že před 18-ty lety nebyl net, abych si mohla přečíst všechna rizika porodu KP.
Narodil se mi přirozenou cestou syn v poloze KP, nikdo nemluvil o CS a případných komplikacích, neměla jsem na výběr, jen řekli, že to půjde a hotovo. Kluk měl 3,4 kg, porod trval 6 hodin, jedinou nevýhodou bylo, že jsem nesměla chodit, ale celou dobu jsem ležela. Rodila jsem týden po termínu a ten týden jsem ležela na oddělení "kdyby náhodou", nakonec mi porod vyvolali. Pan primář měl zlatý ručičky 😵 , ať je mu země lehká.

blondynka400
25. kvě 2010

apollo, já jsem tomu prostě veřila a k tomu jsem věřila i tomu primářovy. Ale já ho znám několik let, takže je to taky trošku o nečem jiném. I když se mi spousty lidí divilo, proč jdu z velké porodnice z Prahy kam všichni chtějí do nějaké malé 😀
Asi se budu opakovat, ale aby jsi do toho šla, musíš fakt tomu musíš celkově věřit, jestli máš pochybnosti, tak bude CS lepší řešení (sa to jsem jejich velký odpůrce 😀 ).
Ten odhad váhy by byl po KO ideální, tu přesnou polohu by jsi měla mít zapsanou v těhu knížce, je to poměrně podstatné, kdyby jsi chtěla rodit přirozeně.. 😉
K tomu otočení, jsou případy, kdy se mimi otočí i třeba těsně před porodem, ale bohužel to nebývá moc často. Já jsem měla malou KP v pdostatě od začátku, už i na UTZ ve 20tt byla hlavičkou nahoru a na všech dalších UTZ taky. Zkoušela jsme všechno možné aby se otočila, ale je to tvrdohlavka, prostě nic. Žádná zjevná příčina proč tomu tak bylo u mne nebyla (je pár důvodů proč mimi zůstane KP)... Ale zas na druhou stranu já věřím, že když mimi zůstane halvičkou nahoru, dělá to z nějakého důvodu a je to pro něj prostě tak lepší...
Jo a aby jsi neviděla jen nevýhody KP, výhoda je ta, že miminka většinou bývají hezčí, mívají krásně pravidelnou hlavičku takového hezčího tvaru 😉 😀

ludva
25. kvě 2010

Blondýnka, můžu se zeptat, kde jsi rodila?
Já rodila KP v Motole 😀 😀 😀 o nástřihu ani nemluvím, jakmile vlezu na gyndě na kozu, tak se ošetřující lékař lekne 😀 😀 😀 Před rokem se porodní asistentka na Bulovce vyděsila 😒
Ale nikohío nezrazuju, porodit se KP dá, komplikace můžou nastat i u normálního porodu. Ale KP je rizikovější.

eunike83
25. kvě 2010

Chtěla bych se podělit se svojí zkušeností s porodem KP. O tomto druhu porodu se často píšou hrůzostrašné historky - že jsou to porody dlouhé, komplikované, s množstvím rizik atd. Nemusí to tak být vždy. 4.8.2009 se mi v Praze na Bulovce narodilo první děťátko (holčička - pohlaví jsme se s manželem dozvěděli až po porodu, chtěli jsme překvapení). Hrozně moc jsem nechtěla císaře a nikdo mi ho díky Bohu ani nenabízel. Už během předporodních kontrol mi lékař oznámil, že se mimčo už nejspíš neotočí, ale že bude možné porodit normálně. Porod nebyl vyvoláván, proběhl v termínu, spontánně, bez medikamentů a komplikací. Před jedenáctou večer mi praskla voda, před druhou v noci jsem dorazila sanitkou na Bulovku, o hodinu později dorazil manžel autobusem. V pět hodin a čtyři minuty ráno byla malá na světě. Byla zdravá, krásná (neměla pomačkanou hlavičku, ale jen půlku zadečku). Když takhle probíhal porod KP, říkám si, jak bude vypadat další porod, kdy půjde dítě hlavičkou - abych vůbec stihla dojet do porodnice 😉 Děkuju Bohu, že to dopadlo takhle skvěle 🙂 Na porod ráda vzpomínám a na personál na Bulovce si vůbec nemůžu stěžovat. Takže holky, pokud vám doktor řekne, že byste mohly rodit KP normálně, využijte to. Na císaři jsem nebyla, ale co jsem slyšela, není o co stát. Byla bych pro císař jen opravdu v nutném případě. Po nekomplikovaném porodu se dáte hrozně brzo dohromady, císař, to je přecejenom operace...

apollo11
26. kvě 2010

Ono to, ze je cisar operace se vsemi riziky, clovek v tyhle situaci samozrejme respektuje a ja z toho taky nemam dobry pocit... Jediny duvod proc bych to podstoupila by byl, abych neohrozila dite - coz je zase riziko porodu KP, i kdyz netvrdim, ze vzdy a vsude, ale zkratka je. Pro me to, jak dopadnu ja, neni vubec tak dulezite jako zdravi meho ditete! Ale porad se pripravuji na to, ze doktori me budou chtit nechat rodit spontanne a ja to proste budu muset zvladnout. Jen nevim, zda jit do toho s takovou obavou neni uz predem samo o sobe problem... 😢 (dnesni vahovy odhad je uz 3200g a za dva tydny to muze byt vic - a co kdyz se UZ plete.. 😔 )

blondynka400
26. kvě 2010

ludva, v Chomutově.
No jo, on nástřih musí doktor umět, a pak o šití ani nemluvím 😝 😀

apollo, tady nejde o to, co chtějí doktoři ale co chceš ty, nikdo tě nenmůže do ničeho nutit. Je to tvoje tělo a tvoje mimi. Fakt se opakuju, ale jestli se na to necítíš, je to nemysl do toho jít....
Jo jinak nesouhlasím s tím, že pro tebe není důležité, jak dopadneš ty. Mimi až se narodí, bude tě potřebovat a ne aby jsi třeba prležela půl roku po nemocnicích. A i to se bohužel může při CS stát, je to opravdu velká břišní operace se všemi riziky, i když si to spousty lidí neuvědomuje. Samo něco podobného se může stát i při porodu záhlavím. V podstatě vždycky se může cokoliv stát, ale je ptořeba rizika co monžná nejvíce eliminovat...
Jo UTZ se neplete, je to matematický výpočet dle naměřených hodnot. Bohužel žádný UTz nedokáže posoudit, jak jsou těžké kosti a kolik je toho na nich 😝 😀

janab78
26. kvě 2010

Plánovaný císař není pro matku rizikovější než normální porod. viz KOucky na porodnice.cz a jiný zdroj.

gloria78
26. kvě 2010

blondynka a eunike - pridávam sa k vám, mám dvojnásobnú veeeeľmi dobrú skúsenosť s pôrodom KP (ale myslím, že som to tu už písala). Pokiaľ ide dobu trvania, náročnosť atď. dovolím si porovnávať s tým jedným hlavičkou: KP boli jednoduchšie a rýchlejšie.
Prajem to všetkým, ktorých to ešte len čaká!

apollo11
26. kvě 2010

blondynka, neni to tak vzdy. Doporuceni Ceske gyn.-por. spolecnosti je respektovat v teto veci prani rodicky (zvlaste prvorodicky), ale i napr. ten dr. Koucky rika, ze je to jen doporuceni a zalezi porodnici. No a treba v brnenske fakultce to skutecne neplati 😒 to rikam jen pro upresneni.
Jinak o vyhodach a nevyhodach obou zpusobu se prit nechci 😉 a vim, ze cisar je co se tyce nasledne schopnosti pecovat o miminko mnohem horsi.. ale prece jen je to jine nez riziko postizeni zpusobeneho napr. pridusenim v porodnich cestach. Tot muj nazor.

Moc vam vsem preju, ze se vam to podarilo uspesne - kez by to byl pripad vsech 🙂

blondynka400
27. kvě 2010

apollo, tak bych šla jinam a ať si trhnou nohou... Navíc to jsou docela odvážín, protože když se něco staneš a zažaluješ je, tak 100% vyhraješ. A takovéhle spory a náslené náklady si pak moc nemocnic dovolit nemůže...

qloria, taky už jsem od někoho slyšela, že při porovnání porod KP a záhlavím byl KP rychlejší a pohodovější... 😀

janab, no to je silně diskutovatelné tvrzení.... Navíc plánovaný císař není dobře pro mimi, protože jde ven tehdy, když ještě na to není připravené a to není nikdy dobře... Proto to miminko je to hrozný stres a nikdo dodnešního dne neví, jaké to na ně může mít následky....

romana29
27. kvě 2010

Holky, nejsem žádná zastánkyně císařů, i když jsem ho právě díky KP, velkému plodu a silným dioptriím měla a byl ABSOLUTNĚ bez problémů, ale nestrašte tady. Pokud je všechno v pořádku a to ve většině případů je, jde matka po císaři domů 5 dnů po porodu dítěte a není absolutně žádný problém se o dítě postarat.
Nemůžu srovnávat s normálním porodem, ale rozdíl bych neviděla. Samozřejmě, někdo se možná z operace vzpamatovává déle, někdo rychleji. A kdo chce, tak si výmluvu vždycky najde. Já se na operaci nevymlouvala, protože nebyl důvod. Že mě ještě pár týdnů táhlo břicho, když jsem špatně a rychle vstala z postele, to je snad po operaci normální.
KP nechávají rodit, když všechno vypadá v pořádku a dítě je spíše menší - podle ultrazvuku a pak taky záleží na doktorovi, že.
A o tom stresu - no někde zase psali, že pro dítě je stres i klasický porod, takže tak. Stejně nepřirozené pak může být také vyvolání porodu, i když se rodí klasicky.
Jsem osobně pro, aby záleželo spíše na doktorovi, co určí, ale zároveň, aby s tím souhlasila i rodička. Zejména co se týče přirozeného porodu KP, když bych s tím vnitřně nesouhlasila, věřím, že by to pro mě i dítě byl mnohem větší stres, než kdybych to sama chtěla a souhlasila stím

janab78
27. kvě 2010

blondynka400-tvrzeni neni diskutovatelne, ale studiemi overene, je to fakt, at se to nekomu libi nebo ne.
romana29-souhlas 😉

blondynka400
27. kvě 2010

romana, tady nejde o císaře, který proběhne bez komplikací... Bohužel i u CS mohou nastat komplikace....
V tvém případě bylo každopádně CS správná volba, zkoušet to přirozeně by byl totální nesmysl 😉

janab, že jsem tedy těch studií moc neviděla, které by to dokazovali...
A to že to řekne nějaký doktor, rádoby kapacita... Zrovna na tohle téma se ty názory ve světě poměrně liší. Sorry, ale to jek kdyby mi řekl, že je dobré spát na hlvě a já bych od té doby spala pouze na hlavě 😝 😀

janab78
27. kvě 2010

blondynka-to bude asi tim, ze nejsi lekarka a dana tematika ti je cizi. Pisu to sem nicmene jen proto, aby se ty, kterym lekar cisarsky rez doporuci kvuli KP a ony se tak i rozhodnou, aby je to treba trochu povzbudilo a nemyslely si, ze je ceka neco strasneho. Vic se k tomu vyjadrovat nebudu.

latvia
27. kvě 2010

@blondynka400 citujem ta: Navíc plánovaný císař není dobře pro mimi, protože jde ven tehdy, když ještě na to není připravené a to není nikdy dobře... Proto to miminko je to hrozný stres a nikdo dodnešního dne neví, jaké to na ně může mít následky....

a aky je v tom rozdiel, ked KP porod vyvolas? tiez nieje na to pripravene 😉

apollo11
27. kvě 2010

@latvia souhlasím, jde hlavně o to, aby jak císař tak vyvolávání neproběhlo _předčasně_. Pokud je to v termínu (ukončený 38-40tt), už bych neřešila, zda je mimi připravené - naopak by se při KP nemělo moc otálet nebo dokonce přenášet (kvůli váze, plodové vodě, riziku začínajícího porodu, kdy se včas nezasáhne atd.)
No jak je vidět, úplně přirozené to stejně není, ať to vemete jak chcete 😒

romana29
27. kvě 2010

Moc bych tomu vlivu na psychiku nevěřila. Když jsem viděla uřvané, protivné a věčně nespokojené děti matek, co rodily normálně a našeho veselýho usměvavýho a vždy dobře naladěného Daníka, tak jestli to bylo tím, že byl v klídku vytažený na světlo Boží - odtekla mi plodová voda v 38+1 a hned jsem jela do porodnice, takže plánovaný nebyl, spíš neplánovaný 🙂, tak jestli to je stresované dítě, tak nevím, co jsou ty děti kamarádek.
Myslím, že je to už v každém dítěti zakódované, jaké bude. Já byla jako miminko uřvaná taky 🙂, brácha absolutní opak, flegmoš a zůstalo mu to dodnes, já jsem nervák a citově labilní taky dodnes :( oba nás máti rodila normálně a oba v bolestech a nevzpomínala na to v dobrém.

monaart
27. kvě 2010

Baby pridám svoj "zážitok"našťastie je už 2 roky potom...čakala som dvojičky- chlapcov, od začiatku samozrejme rizikové...ležali sme 2 mesiace a starali sa o mna fajn- celý čas mi hovorili že kvôli menšej postave a užším bokom- rodila som 1x takmer 30.ročná...163 cm a 49 kg pred tehotenstvom- proste určite to bude cisársky...nakoniec boli obaja chalani dole nohami,proste "stáli" a strašne sa tlačili von. Ráno ked to bol 35. tt ukončený a nedalo sa už nič robiť-ma pripravili slovami- idete rodiť, klasicky , ak bude treba, budeme rezať! skoro som umrela od strachu čo sa aj pichnutia bojím...našťastie- klop.klop, bolo tam plno doktorov a sestričiek a ja som len čakala kedy bude potom a kedy budú malí na svete. bola som týždeň mimo, ale dostala som sa z toho celkom fajn. sú to riadni chlapi, ale sú poriadne nervózni a hákliví na seba a vnemy po tých "záležitostiach" . Prajem vám, snáď aj vy všetky KP- ka natrafíte na správne rozhodnutie lekárov 🙂 😉 🙂

blondynka400
28. kvě 2010

latvia, no on ani vyvolávaný porod není ideální,bohužel 😒 ale pořád je to pro mimi lepší než CS.... Navíc ono vyvolání má svá specifika a dost často dokud plod nechce a není ještě připraven, tak se porod stejně nedaří vyvolat, a že těch případů je, kdy se maminky trápí vyvoláním klidně 3 dny...

romana, nikdo neříká, že to mimi tím umí být poznamenané, spíš jen že se to může stát... Navíc jestli ti odtekla plodovka, tak mim už bylo připravené, jen šlo na svět jinou cestou 😀
Navíc na to, jaké mimi je, má hodně velký vliv, psychická pohoda matky v těhotenství a pak její následná péče. Vynervovaná matka bude mít skoro vždy vynerované dítě, tak to je... 😖

latvia
29. kvě 2010

pytala som sa kamosky gynekologicky ako taky porod KP vyzera.....mne hned napadlo, ze to proste lezie ako klasicke dieta skoro na jeden sup....ale nieje tomu tak, velmi malo KP vylezie na 1 zatlacenie....vacsinou to vyzera tak, ze telo a hrudnik vylezie prve,, hlava ostane "zaseknuta" v cestach....poda sa oxytocin a caka sa na dalsiu kontrakciu....vraj do 3 minut sa musi porodit hlavicka, inac nastanu komplikacie....
toto mi fakt lepsie ako CS neprijde

gloria78
30. kvě 2010

Tak ja a moje 2 dievčatá sme živým príkladom, že s to dá. Ja som našťastie stavila na skúsených lekárov. A ak bude treba urobím to zas. Bez narkózy, jazvy, zásahu do maternice. Pri Karolínke som skutočne tlačila 2x ale nechcem si ani predstaviť, čo by sa stalo ak vy som mala medzi zatlačeniami 3min. prestávku?!?! Bolo to asi 20-30 sek.! Pri Lucii som to už neriskovala a v správnej chvíli som zatlačila 1x. A oxytocín? Ten poznám len preto, že som mala zápal prsíka. Tak podľa mňa a skúsených lekárov, s ktorými som mala tú česť je toto lepšie ako CS.
Pravdou je, ale že to nebol prvý pôrod, takže v prípade prvorodičiek to posúdiť neviem. Určite sa rozhodujú podľa predpokl. váhy drobca.

bufina
30. kvě 2010

Ahoj, já jsem měla obě děti KP a narodily se císařem. Bylo to super, na cisařa si nemůžu stěžovat. Bylo to potom jen nepříjemný že mě táhla jizva, ale jinak sem si ani nepotřebovala nechat píchnout něco proti bolesti. A když se mnou byla na pokoji holka, ktará po přirozeným porodu nemohla bůbec sedět, tak mně to už bylo úplně jedno. A navíc obě děti jsou úplný zlatíčka, naprosto pohodoví. Ani s jedním jsem nezažila prořvanou noc, vždycky se v noci pěkně spinkalo, max. se vzbudily na kojení.

opica
30. kvě 2010

no, ja sa pripajam ku glorii...a to som bola prvorodicka, KP prirodzenou cestou bez problemov a tiez na 2 zatlacenia a to bolo na dve kontrakcie, nie 3 minuty, tak tiez neviem 😉
ak aj druhe bude KP, tak tiez budem preferovat prirodzenu cestu, teda ak nebudu komplikacie. ja som zas mala fobiu z CS.
treba vsak doverovat lekarom a nejak sa tym extra nezatazovat. oni vedia, co robia a neriskli by si komplikacie

bufina
30. kvě 2010

U mě to taky mělo být nejdřív přirozeně, malá měla odhad 2350g, jenže porod vůbec nepostupoval, takže proto jsme šli na císaře. Tím že jsem už měla 11 hodin dost silný bolesti, tak už mně to bylo jedno a nakonec jsem s císařem byla spokojená, takže když mně u druhýho řekli že udělají rovnou císaře, tak už mně to přišlo normální. Taky jsem vždycky chtěla rodit přirozeně, kdyby byly obě děti hlavičkou dolů, tak by mě to asi mrzelo že to skončilo císařem. Ale takhle to bylo asi lepší.

zuzan
30. kvě 2010

Ahoj holky, mám stejný trable a teď jsem ve fázi, kdy se mám rozhodnout pro způsob vedení porodu - termín mám za 3 týdny, takže už se nedá moc předpokládat, že by se miminko otočilo - můj gynekolog mne poslal do porodnice, abych se domluvla, tam mi řekli, že je na nějaké plánování ještě strašně brzy, nicméně jsem dostala papír s riziky obou porodů (jak KP, tak CS) a mám si vybrat, co je pro mne přijatelnější - doteď jsem byla přesvědčená, že chci určitě rodit přirozeně a pokud by byl náznak jakýchkoli - by't sebemenších komplikací, tak souhlasím s okamžitým císařem, nicméně určitě nechci nijak ohrozit své dítě, jsem druhorodička, komplikace přirozeného porodu mi nikdo nevysvětlil, když jsem se chtěla ptát, stály za mnou v ordinaci další dvě těhulky, takže jsem nechtěla zdržovat, ale ráda bych nejdřív podstoupila další doplňující vyšetření, jako je změření rozměrů pánve, velikosti miminka a zvážení dalších důležitých faktorů, popovídala si min. se 2mi doktory a znala jejich nezávislý názor... Doteďka vlastně nevím, jaké riziko s jakými následky miminku hrozí, kromě toho, co jsem se dočetla na netu, ale víceméně nic kontrétního... Je tu někdo, kdo by mi tohle dokázal říct? Může se jednat o vykloubení kyčlí, ramének, zaklínění hlavičky pod žebry, utlačení pupečníku hlavičkou a následnému přidušení nebo udušení dítěte - vyjma posledního případu je dle mého názoru všechno léčitelné, nebo řešitelné okamžitou sekcí... Horší je to, když už je tělíčko venku a hlavička nejde, tak už je to pořádnej průšvih, ale dá předem odhadnout, jak moc velké je riziko, že k tomu dojde? První dcera byla hlavičkou napřed venku na první zatlačení a bez nástřihu...nepočítám délku porodu přes 35 hod. od odtoku plodové vody...

melis7
30. kvě 2010

milá Apollo!četla jsem vaší diskuzi.Já bych se na brněnskou fakultní nemocnici asi vykašlala a šla rodit taky někam jinam,kde bych věděla,že mi toho císaře udělají na 100%.Odborník lékař - neodborník.I odborníkovi se nemusí všechno povést.Jestli máš hraniční pánev a strach ze spontánního porodu,tak bych šla určitě.Porod KP spontínně je moje noční můra,taky znám několik případů,kdy to nedopadlo dobře.Mám šzěstí,že u nás ve fakultce respektují při poloze KP přání rodičky,tak to naštěstí nemusím řešit.Navíc jsem rodila svoje mimi hlavičkou,ale obavy jsem fakt měla,aby se nerozhodla jinak.Moc držím palce,ať to všechno dopadne podle tvých představ.Hodně štěstí.Mel

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru