Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

anjelicek26
6. lis 2010

@petra.vavra - Max sa otocil az v 34. tyzdni 🙂 Mozno si to aj vas drobec este rozmysli... my sme to tiez preberali... cisarsky je lepsi pre dietatko... nemoze sa nijako vzpriecit, ani si vyklbit nozicky... porodit sa da, ale chce to velmi skuseneho porodnika, kto ti zaruci, ze v hodine X bude prave ten a ten pan pritomny a nebude tam nejaky mladucky lekar rodit svoj prvy porod?? Ja by som to neriskla...

fim
6. lis 2010

@petra.vavra Péťo, mně se Toník otočil právě cca v 34tt zpátky na KP a nakonec tak zůstal až do konce. Ale ten náš drobeček měl 4,15, takže místo na zpáteční manévr skoro žádný. U holčiček, které jsou drobnější a navíc nevystrkují přitom svůj "vercajk" do světa, by to mohlo být v pohodě. Přeju ti, ať to malá vyřeší za tebe a ještě je poslušná. 😉 Já teda volila CS, ale vzhledem k výše popsaným důvodům - velikost a že to je kluk. 😉

petra.vavra
6. lis 2010

holky, děkuju, tak rychlé reakce jsem ani nečekala... 😉
@anjelicek26 já mám domluveného porodníka, takže v tom problém není, spíš jsem na jednu stranu posera a na druhou mě brzdí fakt, že jsem měla první porod fakt hezký a nechci si to "zošklivit" nějakým problémem toho druhého, co kdybych se ještě někdy rozhodla pro další mimi...já prostě doufám, že se mimi otočí a bude rozumné 😉
@fim teda to je legrace, kde my dvě se nepotkáme 😀 . tak to mě nějak uniklo, že se malý narodil nakonec císařem. Fim a jak se cítila, kdy jsi byla aspoň +- schopná fungovat?? a jak kojení, rozjela se ti laktace?? 🙂

adulikka
6. lis 2010

ja som rodila normálne pri dvoch KP ,pri druhom tehu to doktor zistil až tesne pred pôrodom , a keď sa pri treťom tehotenstve zistilo KP ,tak som chcela rodiť stále len prirodzene. ,spravili mi aj predoperačné ,keby sa vyskytli komplikácie ,ale pôrod prebehol veľmi dobre ,si myslím ,že aj veľmi dobre ...ešte som sa dr: pýtala ,, to už " ?trval nejakých 5-7 minút a bez bolesti 🙂

brisalek
7. lis 2010

mala byla KP a na rady doktoru jsem o normalnim porodu prestala uvazovat. Mela jsem CS se spinalem a bylo to naprosto v pohode. Mala mela 3950g a mela pupecnik 3x otoceny kolem krcku. Takze by normalni porod akutnim cisarem urcite skoncil a buh vi jak by to dopadlo. Oni deti jen tak bez duvodu nejsou spatne otocene, priroda vi vetsinou co dela. Ale nechci strasit jen moje zkusenost.

brisalek
7. lis 2010

bricho me vubec nebolelo, vstala jsem asi 20 hodin po pordu(byla v tom noc) a laktace zacala 2-3 den po porodu, kojila jsem bez problemu do predvcera🙂= skoro 16 mesicu🙂

betelgeuzz
7. lis 2010

@petra.vavra Já jsem taky rodila KP, ale už jsem to tu někde popisovala. Podle mě se v tomto nedá radit. Porod KP i císař mají svá rizika a je na každém, jak je vyhodnotí. Taky záleží na historkách z okolí, někdo zná o strašných porodech KP, někdo zase o císaři. Máš výhodu, že znáš porodníka, který by byl u tvého porodu. V klidu se zamysli a třeba si i sepiš plusy a mínusy. Jednou jsem slyšela dobrou moudrost - člověk vždycky ví,jak se chce rozhodnout, ale jenom hledá důvody, jak své rozhodnutí vysvětlit okolí. 😉

kaja73
7. lis 2010

tak ako piš betelgeuz,každa s tychto porodov ma svoje rizika.Podla mojho porodnika a aj podal mna, ma však pekne naplanovany cis.rez pred porodom panvovym koncom svoje vyhody.Vačšina komplikacii pri cisarovi totiž vznika ak je robeny akutne.Planovany pekne dieta šetri,hlavne ak by šlo zadočkom.Mozog ma vtedy babo dlhšie neprekrveny,pretože je pupočnik pricvaknuty v porodnych cestach dlhšie, ako ked ide babo hlavičkou. Proste pre babo je iste lepši planovany CS, pre mamičku ako kedy. Ja som tak napr.rodila 2 krat.Raz pre tu polohu, druhy raz pre riziko roztrhnutia jazvy-poukazoval na to ultrazvuk. Prvy raz som rodila v celkovej a druhy raz v spinalnej anesteze.

fim
7. lis 2010

@petra.vavra 🙂 No to teda jo..... Císařem se narodili nakonec oba dva a poprvé jsem nekojila, ale spíš proto, že Toník vůbec netušil, jak si má prs chytit a já neměla dost trpělivosti. Důkazem toho je teď Vojtíšek, kterej se chytil docela dobře a zatím kojíme. Takže to nechce vzdávat a jít si trpělivě za svým. 😉
U prvního CS si už ani nevzpomínám, ale teď funguju normálně už několik dní. Ale je fakt, že tentokrát to cítím celkově tak, že se regeneruju lépe. Asi záleží kde přesně je vedená jizva, jak byl šikovnej doktor a na vůli - já chtěla být co nejdřív s malým, páč mě kvůli cukrovce dali na úplně jiné oddělení, kde na to mají údajně lepší školení. Takže snaha byla o to větší. 😉

petra.vavra
12. lis 2010

ahoj všem...děkuju vám za příspěvky, které velice povzbudily 😉 . Slavnostně ohlašujeme, že jsme se včera dozvěděli, že máme netopýra, takže pokud si to znovu nerozmyslí, tak budeme rodit normálně 🙂 .

dagina
25. lis 2010

Ahojky maminy, pár příspěvků jsem přelouskala, ale moc moudrá nejsem... . Mimi na včerejší kontrole stále KP zadečkem pěkně dolů, což je dle mudra nejpříznivější poloha pro porod KP. O císaři nechtěl moc slyšet. První porod jsem sice měla normální, a právě proto si na porod KP přirozeně netroufám- samozř. kvůli miminku - kdyby se mu cokoli stalo ..., no ani na to pomyslet. Navíc prý ani asistentka nemůže pomoci "skočením na bříško" jak je tomu u polohy HD, tak to si už vůbec nedovedu představit... . Bez této pomoci by se první dcera ani nenarodila. Za týden mě mudr pošle na konzultaci do porodnice, domluvit co a jak. Jsem z toho docela rozhozená. Nevím zda přeci jen "risknout" a rodit normálně, nebo si nějakým způsobem vymrčet císaře.... .

svatule
25. lis 2010

@dagina já mám taky miminko KP, šance na přetočení už minimální, navíc jsem prvorodička, lékař mi dal na výběr, říkal, že lepší je spontánní porod, ale...prostě to riziko tam je vyšší, takže jsme se nakonec domluvili na císaři...je to asi individuální, já jsem celkově štíhlá a užší, navíc první dítě i věk už nad 30 let. Jako odvázaná z císaře nejsem, raději bych rodila přirozeně, ale prostě pro miminko je bezpečnější ten císař...
Takže si myslím, že ti navrhnou postup, navíc při poloze KP maminka může o CS požádat, tak uvidíš. Já osobně bych asi i u druhého při této poloze volila Cs, protože při poloze KP nemůžou porod vyvolávat, musí ho nechat postupovat samovolně a při jakékoli komplikaci stejně akutní císař. Tak přeji hodně štěstí, ať to dopadne dobře

petra.vavra
25. lis 2010

@dagina na císaře máš v tomto případě právo si o něj říct, nechápu spíše doktora. Můj mi řekl, že by mi porod KP prostě nedovolil a vzhledem k tomu, jaká je kapacita a kolik porodů ma za sebou mu věřím, že ví proč to říká. Chápu, že z fyziologického hlediska je to přirozenější porod, ale na druhou stranu mít roztříhlou pipku až na konečník a nebo břicho, tak nevím, co je vlastně lepší....Držím palce, třeba se mimi ještě umoudří. Zkoušíš kočičí hřbet, já mám pocit, že mi to pomohlo 😉

svatule
25. lis 2010

@petra.vavra tak já zkoušela kočičí hřbety a polštář pod zadek, ale u mě to vliv nemělo 🙂 je ale pravda, že mám i malé bříško a plodovky na spodní hranici normy, tak asi i to je důvod, každopádně prckovi se asi sedí dobře 🙂 tak asi ví proč to dělá 🙂

dagina
25. lis 2010

@petra.vavra jj, kočičí hřbet jsem cvičila, pak jsem se na to teda vyprdla, bo se bojm, aby mimi třeba neměla krátkou šňůru nebo jiný problém, také mám málo plodovky, takže ten pohyb je omezenější... .

Jak se to řeší v případě, když se rozrodím přirozeně dřív, než by byl naplánován císař. To se pak dělá akutní císař či jak???

petra.vavra
25. lis 2010

@dagina no je to tak,jak píše @svatule, že ten porod musí být opravdu přirozený. Mě řekl doktor, že kdyby odtekla plodovka, okamžitě do porodnice, když nastanou kotrakce,musí je zastavit, aby se mohl udělat SC. Proto se u KP CS plánuje o nějaký den dříve, aby se tomuto předešlo. MOc vám holky držím palce, ať už se rozhodnete jakkoliv. 😉
@svatule u tebe mě tedy překvapuje, že by tě někdo jako prvorodičku nechal rodit KP, to se nedělá. standard u prvorodičky s KP je automaticky CS 😕

svatule
25. lis 2010

@petra.vavra taky mě to trochu zarazilo, ale oni to asi musí nabídnout jako možnost, protože, když jsem řekla, že raději císaře, tak nebyl problém, naopak, hned hledal termín, kdyby náhodou něco, taky mám hned dorazit do porodnice, prý by stejně volili řez...taky říkal, že ten přirozený porod KP je dost hlídaný, musí být přítomen primář, no a stejně když se něco děje tak je ten řez, tak si myslím, že nakonec ten plánovaný bude lepší pro mě i miminko...

betelgeuzz
25. lis 2010

@petra.vavra nevím, odkud máš informaci, že u prvorodičky je standart CS. Já sama jsem rodila KP jako prvorodička a vím i o dalších holkách.
@svatule A ty zase píšeš, že u KP nemůžou vyvolávat. To asi taky není úplně všude, protože mně původně dávali v jedné porodnici na výběr buď CS, nebo vyvolávaný porod, protože jsem na konci měla problémy. Ale vyvolávat bych si ho nedala. Nakonec jsem porodila sama.
Takže ono to je asi názor od názoru.

petra.vavra
25. lis 2010

@betelgeuzz mám dva kamarády gynekology a svého doktora, kterému 100% důvěřuju...ani jeden z nich by KP prvorodičku rodit nenechaly... 😉
slova MUDr.KOuckého z www.porodnice. cz- KP v současné době preferujeme s.c. - více se dozvíte,když zadáte do vyhledávače např. seznam či google Term Breech Trial ...a pochopíte.

betelgeuzz
25. lis 2010

@petra.vavra No vidíš a jiný doktor by nechal 😉

petra.vavra
25. lis 2010

@betelgeuzz jj, já se taky nehádám 😀 😀 ..jsem ráda, že je viět i z druhé strany, že to jde...ale jak jsem psala hned na začátku já jsem srab, takže bych do toho nešla, takže velký obdiv 😉

svatule
25. lis 2010

@betelgeuzz je to možné, že se to liší, mě toto říkala moje dr a teď lékař v nemocnici, se kterým jsem nakonec naplánovala CS, asi to je individuální, mě nakonec císaře spíš doporučili, abych řekla pravdu, asi bych se toho přirozeného víc bála...docela tě obdivuji jako prvorodičku 😉

dagina
26. lis 2010

Ahojky maminy,

@svatule a kdy ti naplánují císař?? Myslím v kolikátem týdnu??? A už se to u tebe trochu chystá na normální porod?? U mě už trochu jo, otevřená na špičku prstu, prý týden 14 dní můžu ještě vydržet.... , ten císař si prostě vymrčím, nejde o mě, jde o mimi..., hodně jsem to zvažovala...

@betelgeuzz a jak tedy probíhal porod KP?? A koukám, že máš první dítě... . Byla nějaká nepatrná komplikace, nebo vše OK...

svatule
26. lis 2010

@dagina mám ho naplánovaný na 6.12. příjem do nemocnice 5.12. odpoledne, kdyby něco, mám hned dojet, aby se to stihlo, jinak otevřená ještě nejsem, ale čípek mám zkrácený už od cca 32 tt, naplánoval mi to 4 dny před termínem podle utz, tak uvidíme, jak to dopadne

betelgeuzz
26. lis 2010

@dagina probíhal v podstatě stejně, jako porod hlavičkou. Trval necelých 9 hodin od prasknutí vody. Ke konci jsem měla problém malou vytlačit, mám celkem úzkou pánev.

dagina
26. lis 2010

@betelgeuzz A vytlačila jsi sama, nebo nějak pomáhali? Stejně se mi moc nechce riskovat...., i když porodit se určitě dá....

@svatule tak to si davají mudři na knop, snad jim vydržíš...

ludva
26. lis 2010

@dagina při tlačení KP se moc pomáhat nedá. Hloupé je, že hlavička, která je největší a nejtěžší jde nakonec. Při normálním porodu hlavička prodere porodní cesty, ale tady je to naopak.
Kleště podle mě použít nejdou, jen velké stříhání hráze, bohužel....
Porodila jsem jako prvorodička dcerku 3,7 kg. Páni doktoři se kapku sekli ve váhovém odhadu 😀

lukza
26. lis 2010

Holky prominte že vám sem lezu jen vám chci napsat co mě řekl doktor malý se narodil CS skrz KP.a dokro mě narovinu řekl že jako prvorodičce mě to vubec nedoporučuje že je to hodně nebezpečné a že chlapečci se KP nerodí skrz plodnost že jak jsou prvně spodkem a nejsou ještě cesty protáhlé(než když jde první hlavičkou) tak vznikne skrašný tlak na varlata a muže a dochází často k deformaci a pak případné neplodnosti do budoucna.já čekala syna takže se semnou nikdo o porodu KP nebavil ale rovnou mě naplánovaly císaře nakonec mě praskla voda už v 37 týdnu takže jsem se datumu ani nedočkala.snad nevadí že to semka píši ale narazila sme na toto téma tak sem chtěla napsat svoje zkušenosti protože o té plodnosti se moc nemluví,

dagina
26. lis 2010

@lukza také mám tu informaci, že chlapečci by se KP neměli rodit..., a jedna známá tak zrovna porodila kluka, byť druhý porod. Já teda pohlaví neznám, ale mudr asi jo 🙂 když mě tlačí rodit normálně 🙂, ale jistý si být nemůže...

lukza
26. lis 2010

@dagina no já nevím jak je to s druhým porodem protže jedna známa druhého kluka rodila KP ve stejné porodnici jako já mě doktro řekla že jen jako prvorodička a kor když čekám kluka.ono totiž u toho druhého porodu se ty cesty více roztáhnou a jde to asi lépe ale to nevím to si jen myslím.
já právě chtěl moc rodit normálně ale doktor mě to nedovolil že to nebude riskovat a pak sem si přečetla vše o KP chlapečku a byla sem ráda že pujdu na císaře

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru