Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

gloria78
30. kvě 2010

zuzan - je to veľmi individuálne ale rozhodne veľa záleži na skúsenostiach lekára, a pokiaľ ide o pupočnú šnúru naša Karolínka bol aunikát, 3x ju mala omotanú okolo krku a záchranou jej bola práve poloha KP, ak by bola hlavičkou, ťahala by si ju a ....A vďaka jeho skúsenosti zvládol aj to, že vo "východe" bol nielen zadoček ale i jedna nožička, vysvetlil mi to tak laicky, že ju pridržal a zadoček mohol ísť von. Ďalej to, že hlavička nejde von je vo veľkej miere vec psychiky a dôvery....všetok personál robí vždy pre šťastný koniec všetko a ver tomu, že budú pri tebe všetci službukonajúci (pri mne boli lekár, ktorého som si vyžiadala, ďalší 4, 2 asistentky, 2 sanitárky a primár na telefóne) a to je obrovská opora, fyzická i psychická....no a hlavne prečo som žiadne obavy nemala bolo to že prvý syn bol ťažší ako predpokladaná váha dievčat. Ak môžem, aká veľká sa ti maličká narodila?

keminek
31. kvě 2010

apollo, není to tak, že s porodem koncem pánevním se podepisuje informovaný souhlas stejně tak jako s císařem? Papír, kde máš vypsaná všechna rizika..? Pokud ano, není co řešit 😉 🙂 Je to tvoje právo. V ČR nemůžeš rodit císařem, když se ti zachce jen tak. Ale když je indikace, tak je to něco jiného.. 😉

jinak mě zajímá to samé co už jednotlivě vypsala zuzan. Bojím se problémy s kyčlemi, s krčkem, hybností.. A pak se taky bojím, že hlavička si neproráží cestu, nezmenší se, jde ven krkem a bradou, může se zaseknout.. jak vás v těchto bodech doktoři uklidnili? Co vám řekli, vysvětlili?

betelgeuzz
31. kvě 2010

Tak já můžu vypsat komplikace, které se vyskytly u nás. Malá měla natržený krční sval, ale když jsem hledala info ohledně toho, zjistila jsem, že ten natržený sval se vyskytuje i u porodu CS. Dále cvičíme vojtovku kvůli asymetrii páteře a predilekce hlavičky, ale opět, kvůli tomu často cvičí i děti porozené CS. Nesouvisí tototiž až tak s porodem, ale samotnou polohou v břiše. Kyčle má malá OK, ale když jsem hledala vysvětlení zprávy našla jsem, že dysplazie kyčlí se častěji vyskytuje u dětí, které byly KP v poloze KP. Prostě tato poloha už sama o sobě dává k dispozice k některým problémům a nesouvisí to se způsobem vedení porodu.

keminek
31. kvě 2010

betelgeuzz, ano.. toto jsem si taky myslela. Bojím se císaře, bojím se porodu KP a bojím se i té polohy jako takové. Jedna věc je pohled gynekologa porodníka a druhá věc je pohled neonatologa, pediatra.

zuzan
31. kvě 2010

Gloria i ostatní, moc děkuju za odpovědi, ale ve svých vnitřních otázkách pořád tápu - nicméně tohle je asi situace, která nejde naplánovat - nikdo neřekne, kolik miminko za ty 2-3 zbývající týdny přibere a stejně nezbývá, než se řídit aktuální situací, až porod nastane... Pokud doktoři shledají všechny faktory v normě a usoudí, že jsou minimalizovaná všechna zjistitelná rizika - velikost pánve versus velikost hlavičky atd. a je reálná šance porodit KP "bez problémů", tak do toho půjdu, ale pokud se vyskytnou byť jen náznaky možných nebo reálných komplikací, tak okamžitě souhlasím s CS...
Naše holčička měla při porodu v 37+5tt přesně 3000g a 47cm, takže byla relativně prťousek - vzhledem k tomu, že se tento týden stěhujeme, tak mám v plánu aktivně se zapojit a třeba se díky tomu porod rozběhne také o něco dřív, miminko bude tím pádem menší, i když plně donošené a tím přizpůsobivější porodním cestám i porodu KP... Ale už to nějak neřeším, až to přijde, tak to přijde a někudy to miminko ven musí 🙂)) Tak ještě jednou díky a všem, co mají toto rozhodování přes sebou přeji, ať je jejich volba správná a miminka zdravá!!!

gloria78
31. kvě 2010

zuzan - samozrejme, zabudla som, že sa váha zisťuje ešte v deň pôrodu, predpokladám, že aj ty tak ako ja budeš hospitalizovaná aspoň 2-3 dni pred termínom, protestovala som, ale bolo to super, bo pôrod bol veľmi rýchly a po odtoku vody je nutné ostať v ľahu, takže lepšie, že si pod kontrolou a súbežne je pripravená oper. sála pre príp. CS.
Držím palčeky!!!!

betelgeuzz
31. kvě 2010

Gloria, tak se zůstáváním v lehu já vůbec nesouhlasím. Takhle bych porod prožít nechtěla. Celou první dobu porodní jsem byla v pohybu, jak mi vyhovovalo. Jak by mohlo dítě postupovat a rotovat, když bych celou dobu ležela?

gloria78
31. kvě 2010

Po odtoku vody je riziko vniknutia nožičky, a dieťa je v pohybe aj v ľahu, ak má maminka panvu neustále uvolnenú. Je to len ťahšie pre maminku prežívanie 1. doby, to je fakt, pohyb je lepší, príjemnejší, ale to riziko tu je, tak za tých pár hodín obety to ešte stojí!

keminek
31. kvě 2010

Jde o to, že když praskne vak blan a vyteče voda, může s sebou vzít pupečník. Asi se to u KP může stát spíš, než když to tam ucpe hlavička. Proto i po umělém píchnutí vody napojí maminku na monitor a právě nejlépe v leže či pololeže. Sledují stav miminka po zákroku a také případný výhřez pupečníku. I u porodu hlavičkou (kdyby např. byla moc vysoko a pupečník se dolů dostal dřív, ale to je v termínu zřejmě vzácné). Jinak trávit porod vleže je děs (tedy pro mě osobně).

betelgeuzz
1. čer 2010

KDyby mě nutili při porodu ležet a porod by chtěli vyvolávat, tak bych teda radši volila CS. Ono samotné vyvolání porodu s sebou nese rizika, píchnutí vody také, ležení na zádech také. Takže místo snižování rizik bych je ještě zvyšovala.
Ale je zajímavé, jak na to jdou v každé porodnici jinak. Někde vyvolávají, někde nutí polohu na zádech a neustálý monitoring, já jsem se v 1. době mohla volně pohybovat, ale na 2. dobu jsem musela ležet na zádech a znám rodičku, která rodila KP chlapečka 4,5 kg v kleče na čtyřech a byla bez porodních poranění. Ale to bylo ve Vrchlabí, kde se přímo přirozenými porody zabývají. Je vidět, že i takto to jde a ne to, co nám jinde nutí, je opravdu nutné.

bufina
2. čer 2010

Nevím jak je to teda v jiných nemocnicích, ale já jsem se mohla pohybovat jak sem chtěla a to sem už měla odteklou vodu. Ty bolesti se přece jen líp snáší když se můžou rozchodit, než když se musí ležet. Doktor mně teda říkal že pak až u tlačení budu muset tak jak bude říkat on a ne podle sebe. A navíc když řekl u KP se dělá automaticky nástřih, tak sem nakonec byla za toho císařa ráda.

opica
2. čer 2010

moje skusenosti- VZDY meraju rozmery panvy, nielen pri polohe KP. akonahle sa porod rozbehne, tak pozru polohu plodu, odhadnu velkost. ja osobne si naozaj myslim, ze pokial nie je dieta obrovske, poloha vyhovujuca a rozmery panvy matky dostatocne, tak by som sla prirodzenou cestou. pokial si vyberiete porodnicu s lekarmi s dostatocnymi skusenostami, tak urcite to odhadnu spravne.
gregor sa narodil KP (to som tu uz neraz pisala) a musim povedat, ze ziadne problemy nema a nemal (milion krat klop klop klop). pre matku i dieta je podla mna rizikovejsi CS, kedze je to naozaj operacia.
ved sa pozrite kolko klasickych porodov konci CS, ak sa vyskytne problem.
samozrejme, rozhodnutie je vzdy na lekarovi a pacientovi...pamatam si aj ja svoje rozhodovanie a teraz viem, ze som sa rozhodla spravne pre mna i moje dieta (a to ma a mal gregor teda riadnu hlavu 😀 )

opica
2. čer 2010

bufin...ale epizetomia sa hoji o dost lepsie a rychlejsie ako rana po sekcii. ja som bola nastrihnuta od a po zet, co je samozreme,ale ked vidim kamosky, ktorym sa jazva po CS hojila aj vyse pol roka, tak som rada. ja som s mojim zasitim nemala vobec ziadne problemy a aj pre moju psychiku to bolo o dost lepsie, kedze som nejaky ten nastrih cakala tak, ci tak 😉

co sa pohybu tyka, tak po prvom monitore som chodila asi 2 hodky,ale posledne 2-3 hodiny som bola na stole, kedze museli monitorovat vsetko a nebola to sranda hoci som mala EPI. ale zas, musim na svoju obhajob povedat,ze som mala velmi rychly porod (7 hodin dokopy) a aj lekarka povedala, ze uz davno nezazila taky lahky porod KP.

gloria78
2. čer 2010

opica - súhlasim s tebou vo všetkom a pokiaľ ide o rýchlosť tiež sa sťažovať nemôžem 1. KP pôrod 6hodín a 2. 2hodiny 🙂 a to "povinné" ležanie som mala len pri 2. pretože vtedy mi hneď na začiatku voda odtiekla, takže 2 hodiny ležať (hoci sa bolesť znáša ťahšie) mi vôbec nepripadá strašné

hanit
7. čer 2010

zdravím,když se miminko od 30 týdne nechtělo otočit tak mi prostě doktoři řekli že to pujde přirozeně.jak já měla strach a nervy,co kyčle co když se zasekne.ale muj doktor a pakj i primář mi vše vysvětlili že musím absolutně poslouchat porodníka a spolupracovat.všichni mi řikali at si nechám udělat sc.DR. řekli že váha a míry odpovídají tomu že porodím přirozeně.Podotýkám že to bylo druhé dítko a že kdybych byla prvorodička tak automaticky na císaře. rodila jsem v Roudnici nad Labem a uplně super.trošku to šití bolelo ale byla jsem ráda že je holčička v pořádku. Holky nebojte se musíte duvěřovat porodníkovi,když ne pak je problém. mějte se heky a at vše dobře dopadne

denisocka
9. čer 2010

musim si vas prečítať , my sme od víkendu KP tak som zvedava čo bude 😖

denisocka
9. čer 2010

ináč som sa pýtala dokyny,či ma budu nitiť rodiť Tobiasa prirodzene,tak vravela neviem --- čiže ktovie,asi aj budu 😅

miriam11
9. čer 2010

🙂 prajem pekny den vsetkym, musim vam napisat, ze vas vsetky neskutocne obdivujem s akym odhodlanim sa staviate k porodu KP prirodzenou cestou. Mate u mna velky obdiv, lebo ja by som sa asi neskutocne bala, ze nastane problem. Vsak uz aj samotny porod moze dopadnut zle a este ked je babo polohou KP. Drzim vsetkym palce, co to maju pred sebou, aby vsetko prebehlo hladko a tak ako si predstavujete 🙂

gloria78
9. čer 2010

denisočka-a ty sa chceš veľmi brániť keď ťa budú nútiť? Ver tomu, že zle ti nechcú🙂 A prvé si rodila hlavičkou? Akú mal váhu, ak môžem?

denisocka
9. čer 2010

prvy bol normálne , tušim ale aj on bol v 31tt ešte KP,niesom si ista .... mal 3000g a narodil sa tuším 38+niečo tt

denisocka
9. čer 2010

gloria, ja neviem ako velmi sa budem braniť. ale nemažem ani epi ani nič kvoli poruche zražania krvy,tak sa budem asi velmi braniť ..... aby som nebola dotrhana a ja neviem, aby mi to nespučilo vajička abo čo

gloria78
9. čer 2010

Ja som niekdy nemala žiadnu analgézu a ako som tu už písala KP išli ooooveľa rýchlejšie ako hlavička, tá bola 1. ako u teba 🙂
No ale keďže si 1.drobčeka nemala veľkého asi ti doporučia sekciu, jedine, že by predpokladali aj 2. drobčeka maličkého...

denisocka
9. čer 2010

Tvoj mal kolko?

gloria78
9. čer 2010

4400g

gloria78
9. čer 2010

Ale veď sa ti ešte môže otočiť, tak sa odteraz neplaš! Môj pôrodník videl priamo pri pôrode ako sa dieťatko otočilo, alebo deň pred pôrodom, môžno tvoji majú taký zvyk 🙂 Viac mu pomôžeš ak budeš pokojná, teraz aj potom 😉

denisocka
9. čer 2010

Ja som pokojna,sak uvidime. Inac velke babo si mala,ja by som potom mala 3kg len tak vyplut aj ked Kp

gloria78
9. čer 2010

No tie KP boli menšie, preto mi dovolili prirodzene (3460 a 3780).

luciaj
7. črc 2010

ja som mala dceru tiez KP, bola som prvorodicka a rodila som SC ... kedze sa mi porod zacal odtecenim plodovej vody v noci o druhej a kontrakcie prisli vvelmi rychlo a dost silne, pritom som musela lezat na monitore, co ma riadne vysilovalo, bola som rano o 7mej rada, ze mi lekar navrhol sekciu, kedze som sa otvarala ale mala nezostupovala, vraj mala kratky pupocnik. ale je pravda, ze hojenie po sc bolo veeeelmi dlhe komplikovane. tentokrat verim, ze budem rodit spontanne.

majatob
1. srp 2010

ahoj holky, uz jsem tu psala nekdy v unoru 🙂 mala se tocila jak diva v nedeli nad ranem mi prdla plodovka, to jeste byla KP, kdyz jsme dojeli do porodky byla napric a nez jsem poposla 5 metru na ultrazvuk, tak se dotocila hlavickou 😀 takze pro me od te doby plati....nadeje umira posledni 😀

petra.vavra
6. lis 2010

Ahoj holky,
tak snad se některá ozve 🙂 . My jsme také stále KP a už týden nepřemýšlím nad ničím jiným než, jak to porodit 😀 . Jsem rozhodnutá pro CS, ale je to operace a zase známý porodník mě přemlouvá, ať jdu do normálního porodu, že to v pohodě porodím. Čemu dát přednost?? 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru