Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

martamarta
2. črc 2008

Ďakujem,Jarka. Mňa dosť vystrašilo,prečo sa náhle otočila pár týždňov pred pôrodom,či tam nie je nejaký problém. Preto sa aj bojím skúšať nejaké cviky,keby mala obmotanú šnúru. ☹

smisela
2. črc 2008

Ahoj marti,ako som už písala,moja bola do 35tt otočená normálne a zrazu do porodu ostala KP 😖 tiež som bola z toho vystrašená a najma z predstavy cisarskeho rezu a nakoniec som ju odrodila normalne,sice KP ale vsetko dopadlo dobre a navyse bola vonku behom 3 hod 🙂 a nemala šnúru omotanú 🙂 mne povedala dr.že aj táto poloha bábatka je prirodzená 😉

jarka007
2. črc 2008

Marta mam podobne pocity, nechcem radsej nic unahlit a radsej necvicim, lebo sa trochu bojim, ze by za tym mohol byt nejaky problem. Akurat zoberiem asi homeopatika (mozu sa od 34.tyzdna), tym nic nepokazim.
Ked cakate dievca, nemal by byt az taky problem s porodom. Citala som si, ze niektore baby odrodili normalne a bez problemov. U chlapcov to moze byt vacsi problem a aspon tu niektore nemocnice v tejto polohe normalny porod ani nerobia.
Ja mam planovany min. este jeden ultrazvuk, na spresnenie terminu a prave kvoli polohe. Tam by sa mohlo aj urcit, ci nema omotanu pup. snuru alebo ci nie je kratka a pod.
Drzim palce.

martamarta
2. črc 2008

Smisela,to vážne? Bože,nerozumiem,prečo to tie bábätká urobia. Chápem,ak je tam nejaký problém a vôbec sa neotočia dole hlavičkou,ale opačný problém. 😲 No,čo už narobím. To je super,že si odrodila normálne a nemala si ani veľký nástrih,ani použité kliešte a malinká bola úplne ok? Tak ti gratulujem!!! Ja neviem,dosť by som sa bála ísť prirodzene. 😒
Jarka,myslím,že máš väčšiu šancu na otočenie,ako ja,lebo už zajtra som v 36.tt a malá sa otočila začiatkom 34.tt opačne. A vraj má už skoro tri kilá,tak neviem. Najviac sa bojím,aby sa mi nejako nezamotala do šnúry a tak. 😢 Držím palce,aby sa ti otočila!!!

jitulena
2. črc 2008

Ahoj holky, jsem v 34 tt a malý je pořád KP, cítím tu hlavičku vpravo pod žebry 😒 můj dr zatím nic neřeší, prý mě pošle na obrat do porodnice, pokud se neotočí do 36 tt a pak se uvidí...
já bych radši rodila přirozeně, už mám doma malou holčičku a potřebuji se o ni postarat, nikdo mi s ní moc nepomůže, a docela se bojím té jizvy a těch bolestí, jak bych to všechno zvládla. Holky napište kdo jste měly císaře, jak je to s kojením? Kamarádka teď rodila KP císařem, a donesli jí malou na kojení až třetí den, to se mi zdá hrozné, na to rozkojení pozdě. Jenže dřív nebyla stejně schopnná si malou podat.
No čtu si to tady už třetí den a jeden den jsem rozhodnutá pro sekci, druhý den zas pro přirozený porod....jsem já normální?
Ty indický lehy mi dělaj hrozně špatně, tak je nepraktikuju, kočíčí hřbet si večer dám, přes den jaksi nemám čas 😖 držte mi palce ať se mi teď na dovolené otočí!

smisela
3. črc 2008

Marti,nástrih som mala,kedže išla zadočkom,ale nebol velký a ani som ho necítila,kliešte nebolo treba a mala bola úplne v poriadku,Apgar skore mala 10-10-10 😉
Jitulena,ja som nemala cisársky a aj napriek tomu sa mi laktácia poriadne rozbehla až doma,dovtedy sme sa trápili 😒 a myslím,že ak budeš rodiť cisársky a budeš sa cítiť fit,na ďaľší deň by ti mali dieťa priniesť,tak sa neboj 🙂

cikousek
4. črc 2008

jituleno já jsem rodila sekcí 3.6.2008 byl to akutní císař, také kvůli KP. Porod se mi rozběhl sám, tak se muselo rychle jednat. Přirozený porod mi nedoporučili a ani bych ho sama nechtěla. Může to být v pořádku, ale také může dojít k přidušení dítětě, nebo zlomení klíční kosti či vykoubení ručiček.. Císař samozřejmě není taky žádný med, ale jak píšeš pro matku. Miminko je v pohodě. Mě nosili malou na kojení hned ten den po třech hodinách, kojila jsem v leže, mlíčko se mi spustilo za dva dny a úplně v pohodě. Ostatní maminky co byly se mnou na pokoji a rodily přirozeně měly s kojením větší problémy. Jizva bolí dost ty první dva dny, ale podávají tišící léky. Třetí den jsem už běhala a čtvrtý skoro v pohodě. Teď jsem měsíc po sekci a o jizvě skoro nevím.. Držím palce 😉

jitulena
9. črc 2008

Ahojte, tak jsme se vratili z dovolene, pokud se to tak da nazvat...chvili se mi zdalo ze se malej otocil ale uz as mam bouli mezi prsama a kopance do mocaku...jdu si precist co je noveho 🙂

jitulena
9. črc 2008

Cikousku, a o koliik dřív jsi rodila? Taky se toho bojím že už to nevydržíme do konce. Mám takový pocit, je to jiné než minule. tedy je to takové jak u Marti před porodem. Jen ta hlenová zátka zatím neodchází.
U malé jsem měla s kojením problémy právě, v porodnici mi ji dokrmovali a rozkojili jsme se pořádně až doma, tak se obávám toho co by to udělalo po císaři. Ale teď to může být úplně jinak to je fakt.

jarka007
9. črc 2008

Nas maly sa vcera otocil, potvrdil mi to dnes doktor na ultrazvuku. Som v 35 tyzdni (ale podla velkosti by som mal mat uz 37). Dlho sa otacal a otacal az som potom citila iny tlak dole a mala som pocit, ze je nieco inak. Bolesti a tlak dole na kost az palenie. Tiez citim uz kontrakcie, ktore sa pocituju pri postupnom klesani plodu. Tie ale mozu este trvat, kedze sa len vcera otocil.

jitulena
10. črc 2008

Jarko, tak to ti moc gratuluji! Taky mi bříško hodně sestoupilo dolů a cítím teď malého jinak, ale už si netroufám odhadovat jeho polohu radši vůbec....tak snad neporodíš dřív! Kolik bobek váží a měří?

jarka007
10. črc 2008

Verim, ze nie vsetky to citia. A kym som nevidela ultrazvuk, tak som svojim pocitom ani velmi neverila. Ale ak mas zadocek hore, je to vacsie a tvrdsie ako ta hlavicka pred tym. A hlavne iny tlak na kosti a rebra. U mna je to horsi pocit, ako ked mal hlavu hore :(. Nemam potuchy kolko meria a vazi, viem len, ze podla obvodu hlavy a brucha je uz v 37 tyzdni. Zatial doktor ani nezmenil datum porodu, 18.8., ale nemyslim, ze dovtedy vydrzi. Este o 2 tyzdne mi to znovu skontroluju, pretoze je velmi aktivny, ci sa nahodou znova neobratil hlavou hore 🙂.

A ja uz mam 2 porody za sebou a mozem Ti povedat, ze kazdy bol iny. Predpokladam, ze tento tiez. Takze necakaj na hlienovu zatku, moze sa to rozbehnut tentokrat uplne inac. A mozno je uz predsa len hlavou dole, ked mas pocit, ze je nieco ine ako predtym.

Tie posledne tyzdne su najtazsie, hlavne ked mas este jedno dieta, tak sa setri a drzim palce.

ryangi
10. črc 2008

Ahojky holky, já měla malou taky KP, při posledním srdíčku jsem si stěžovala na tvrdnutí břicha, tak mi udělali ještě kontrolní UZ kvůli váze odhadem 3670g a protože prý nenechávají KP nad 3500g rodit normálně tak mi na termín naplánovali císaře, nástup jsem měla v sobotu 28.6, a měli to dělat v neděli, při příjmu mě vyšetřili a protože jsem byla už otevřená na dva prsty, dr mi řekl že si myslí, že by mi praskla v noci voda, takže to uděláme, jestli jsem pro už v sobotu, ve 21:15 jsem šla na sál a malá byla ve 21:25 na světě, přítel jí viděl ihned po porodu. Nechala jsem si dát úplnou narkozu, vzbudila se za hodinu po zákroku, malou mi přinesli ukázat hned jak jsem se po ní zeptala a na kojení jí přinesli už ráno asi okolo 10h, sice mi jí nechali na pokoji ale dokrmovali jí a když jsem chtěla spát tak jí odnesli, přes noc mi jí nenechali. Vstala jsem ráno v 6h a šla se opláchnout s pomocí sestry, a ve 14h už jsme došly až do sprchy. Jsem chudokrevná, takže se mi párkrát udělalo zle, malou mi dali až třetí den přes noc. Jizva sice bolela a bolí trochu i teď, nejhorší bylo to vstávání. Rozkojili jsme se asi 4den po zákroku, 6 den jsme šly už domů. Za císařský řez jsem byla nakonec ráda malá měla totiž šňůru okolo krku, proto se nemohla otočit.

jitulena
10. črc 2008

Jarko, no to mi dáváš naději že je už hlavou dole, protože opravdu je to větší co je mezi prsama a taky mi dává kopance nahoru, tak leda by takhle šermoval rukama....bříško mi hodně sestoupilo dolů. Já jsem tak napnutá co se ve středu dozvím. Ale taky je hodně aktivní, pořád sebou mele a ty boule co mi dělá to mi dělala Martinka až v den porodu, jinak mě jen občas šťouchla🙂
Ryangi, tak to je moc dobře že to takhle dopadlo, stejně by ti nakonec dělali císaře, když by porod nepostupoval, takhle sis aspoň nezažila oboje bolesti. Jste holky statečný, že jste krásně zvládly rozkojení a vůbec.

ryangi
13. črc 2008

jitu, jj taky jsem ráda, že nám jde hezky kojení. Já nevím jak u vás ale u nás prý nenechávají KP nad 3500g rodit normálně, tak nevím- 😉

jitulena
16. črc 2008

Hurá tak dnes jsem byla na kontrole a malej se otočil hlavou dolů! A dokonce vím kdy, protože jsem si říkala že už je asi hlavou dole, asi tak před třemi dny mě začal tlačit močák a musím chodit pořád na záchod, to mi dělala Marťa když mi naléhala hlavou dolů. Takže paráda, na císaře nemusím! Otočil se v 35 tt🙂 🙂

ryangi
16. črc 2008

tak to gratuluju 😉 🙂

iwuskaaa
16. črc 2008

Tak pripájam sa k Vám s rovnakým "problémom"...Náš malý bol pekne otočený dole hlavičkou ešte na veľkom uzv v 30tt 🙂 . Keď sme boli v 33tt na prietokoch, lekár nám oznámil, že je otočený KP 😖 . Povedal mi, že keď budem cítiť pohyby, aby som si kľakla na kolená a podoprela sa rukami, že sa vtedy zvyknú detičky otočiť, že majú viac miesta...ale keď si ja kľaknem, malý vtedy zrazu skončí 😀 . Takže ja veľkú šancu tomu nedávam, že sa otočí...

evixa
17. črc 2008

ahojte, aj my sme. Snazim sa to nebrat nejak dramaticky, ale tiez by som radsej rodila prirodzene. Hlavne pre kojenie. Jeden lekar mi povedal, ze sa babetka tocia do cca.35tt. No ina lekarka, ze sa moze poloha zmenit aj v den porodu. Si myslim, ze to uz ale musi byt ina supa. Gregorko aj ked sa mrvy a presuva, stale sa vrati na pravy bok a tlaci hlavenkou do brucha. Spominali ste tu nejake cviky. Kde by som nasla o nich nieco blizsie? Aj ked bojim sa nieco podnikat, aby som mu neublizila, ak sa mu neda pretocit pre pupocnu snuru.

certica
17. črc 2008

evixa, ja som mala obidva cisarske, prvy mimochodom kvoli KP a mlieka som mala aj mam habadej.
teraz moj 3-mesacny krpec, ktoreho len kojim vazi 8,8kg a to mal priemernu porodnu vahu, ziadny vallibuk. myslim, ze laktacia az tak velmi nezavisi od typu porodu, resp. momentu prilozenia, aj ked dobre to urcite je (mysllim co najskor babo prilozit. u mna tomu tak bolo az po nejakych 17h od porodu)

evixa
17. črc 2008

dakujem certica 🙂

iwuskaaa
17. črc 2008

Ďakujem aj ja certica za pozitívne info ohľadom dojčenia, lebo ani nie z cisárskeho ale z dojčenia po ňom som mala obavy, kedy a ako nastane 🙂 ...
Evi, ja cviky nemám žiadne, akurát ten, čo som opísala vyššie. Ale tiež to nepreháňam 😀

certica
17. črc 2008

podla mna to vobec netreba riesit.... ja som sa pred porodom, v tehu nikdy nezaoberala myslienkami, ci chcem, nechcem dojcit, ako dlho atd. priroda to jednoducha tak zariadi(la) a bud to pojde - co je super alebo z nejakeho dovodu mozno nie, no ale netreba sa tym stresovat a trapit. su aj dolezitejsie veci na svete 😉

terkatrin
20. srp 2008

Ahoj holky
jen bych chtela uklidnit holciny, kterym se mimi jeste neotocilo...taky jsem z toho mela strach, i kdyz na Bulovce nas uklidnovali, ze porody koncem panevnim zvladaji dobre, kdyz neni miminko moc velke nebo je tam ta moznost pretoceni jeste v brisku pod ultrazvukem. Nicmene jsem hrozne chtela rodit normalne, a v tak jsem na doporuceni porodni asistentky delala kocici hrbet a pak davala panev nahoru, lezla po ctyrech, chodila na dlouhe prochazky a hlavne kazdy vecer miminko ukecavala, no a dneska jsem byla na ultrazvuku, koncim 34tt, a mimi uz je otocene hlavou dolu! Vubec nevim, kdy se to stalo, dokonce uz ted muzeme konecne videt, ze to je holka. Sice neporadim, co z tehle aktivit mi pomohlo, protoze fakt nevim, ale nadeje umira posledni 😵
tak preji vsem, aby si miminko samo naslo takovou polohu, kde to spolu nejlepe v den D zvladnete

apfele
22. srp 2008

Ahoj holky, dnes začínám 37.tt a malý je stále KP. Začátkem 1. týdne v září jdeme na plánovaný císařský řez. Do poslední chvíle jsem doufala, že se otočí, ale zřejmě má důvod být hlavičkou nahoře. Takže teď řeším zda se uspat nebo jen epidural atd. Jsem z toho špatná, chtěla jsem rodit normálně. ☹

dukie
23. srp 2008

terkatrin: Ve 34. týdnu je to ještě O.K., miminka prý zaujímají tu svoji "konečnou" polohu až někdy v 36. týdnu. Pak se ještě taky můžou otočit, ale pravděpodobnost klesá. Takže do nějakého toho 36. týdne není vůbec třeba si s tím dělat hlavu. Naopak... nikdo neříká, že se v tom 34. týdnu nemůže ještě několikrát otočit. 😉 Ale prý to už v tomto stupni těhotenství málokdy. Jak jsou mimísci hlavičkou dolů, prý už tak většinou zůstanou. 🙂 Takže držím pěsti, aby malá zůstale hezky tak, jak je. 🙂

apfele: Trošku jsi mě vylekala, to už máš tak "dlouho" dopředu dohodnuto? 😕 Ono to asi bude v Praze trošku jiné než u nás v Brně, aspoň tedy doufám, protože mě paní doktorka ještě do porodky neodeslala... a to dnes končíme 38. týden... 😕

vejinka
23. srp 2008

apfele..tiez som na tom podobne a furt rozmyslam ci spinal alebo narkoza 😖

dukie
23. srp 2008

vejinka: A co u Tebe zatím vede? 😕 Já taky nevím... 😖

vejinka
23. srp 2008

u mna narkoza...este furt ale stale je to na vazkach..vies ja sa hrozne bojim injekcii a skor rpezijem injekciu do ruky ako do chrbata ktory ma boli od 20tt..a ten pocit ze polka tela nefunkcna ma tiez odradza..radsej nech spim..sak muzicek maleho nakameruje aby som o nic neprisla a ja ho uvidim uz pekne poumyvaneho a cistuckeho 😅

dukie
23. srp 2008

vejinka: Myslím, že Ti rozumím, protože dost podobně to vidím taky. Neděsí mě injekce jako takové, ale ta mezi obratle... ta mě děsí řádně. 😝 A stejně tak i to, že budu slyšet na sále všechno, co se děje... takže bych taky raději celkovou narkózu. Jen to, že všude čtu, že je pro tělo i pro miminko náročnější, mě od toho zrazuje a nutí mě to přemýšlet i nad tou spinální... no, prostě stále nevím... 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru