Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

rydal
27. lis 2011

@konsa Strasne moc Ti fandim a obdivuju Tvoje odhodlani jit proti pohodlnejsimu reseni! Ja bych na Tvem miste jednala uplne stejne a bojovala za prirozeny porod. Vzhledem k tomu, ze jsi druhorodicka a prvni porod byl bez potizi, mas obrovskou sanci na dalsi bezproblemovy porod. S nezmackanou hlavickou 😉

konsa
28. lis 2011

@rydal díky moc za povzbuzení 🙂 Je to fain slyšet taková slova, když reakce okolí jsou většinou opačné.....

@zaneta08 vím, že tam riziko je, ale tohle co píšeš se mohlo stát i u běžného porodu hlavičkou dolů, ne?

svatule
28. lis 2011

@konsa pokud se cítíš na přirozený porod a gynekolog není proti moc držím pěsti! Malá byla KP a jako prvorodičce po 30 mi doporučili císař, byla jsem z toho hodně špatná, ale nakonec to bylo správné rozhodnutí, protože malá měla nožičky propletené a neprošla by přirozeně, nebyla sice extremně velká, ale riziko tam bylo podle dr velké...
takže pokud lékař vyloženě nedoporučí císaře, přeji pohodový přirozený porod se zkušeným doktorem! 😵

rydal
28. lis 2011

@zaneta08

@konsa
Presne tak, pupecnik okolo krku se preci vyskytuje u obou poloh a mj. porod s pupecnikem se deje casto a bez komplikaci (prijde se na nej az po porodu - ultrazvuk se vetsinou nedela behem porodu..)

Dnes se v porodnictvi casto hraje "safe game" - proste radsi se jede na jistotu a zasahuje se driv nez je nutne. Zdravotnici uz nechteji moc riskovat. Kdyz udelaji cisare, nikdo jim nic vycitat nebude. KP bohuzel neumi rodit moc doktoru a cisar je pohodlnejsi jistota..

konsa
28. lis 2011

@svatule u mě zatím právě všechno nasvědčuje tomu, že by tam neměl být problém .mimi je KPII (zadečkem dolů, nožky nahoře), váhový odhad mi snad brzy udělají, ale břicho mám malé, tak nepředpokládám, že by to byl nějaký obřík. Terezka měla při narození 2,95 kg a to jsem přenášela (narodila se až 41+6). Porod byl parádní a vyprdla jsem jí jak nic, takže se toho nijak nebojím. Samozřejmě, pokud by tam mělo být nějaké riziko pro mimi, tak bych do toho nešla, ale takhle mi to přijde přirozené a nejlepší 🙂

@rydal naprostý souhlas 🙂 dost dobře nechápu tu pohodlnost doktorů, jak píšeš. Proč hned řezat, že!

svatule
28. lis 2011

@konsa určitě, přirozený porod je nejlepší, tak budu držet pěsti, ať to vyjde!
Jinak upřímně, já se ani těm dr nedivím, že se jim do toho moc nechce, riziko je vždy i u bezproblémového porodu a pak čelit žalobě za zanedbání péče...mají to někdy taky složité...

zaneta08
29. lis 2011

@konsa ja som ťa nechcela strašiť, len upozorniť. Mne povedali, že malý nemusel prežiť pôrod KP. Mne sa tiež lepšie rodilo spontánne, veď dve deti som tak porodila, takže nie som zástancom cisárskeho rezu z pohodlnosti.

Aj pri pôrode hlavičkou môže byť pupočník obtočený, ale to si všimnú skôr, lebo sa rodí hlavička. A záleží aj od toho, aká zostala dlhá pupočná šnúra, koľko ešte povolí vysunúť bábätko. Tak ako som vravela, veľmi ti držím palce, aby ste boli zdraví obidvaja a ak si vyberieš skúseného pôrodníka, v prípade komplikácií počas riadneho pôrodu stále môže urobiť akútnu sekciu, ak to bude potrebné.

konsa
29. pro 2011

Ahoj holky,
chci jen napsat a dodat případně odvahu všem, kdo váhají 😉
20.12. jsem porodila Gábinku spontánně koncem pánevním. A to měla 3,65 kg!

Porod byl sice náročný (ale kvůli vyvolávání), samotné tlačení nebylo o nic horší, než rodit hlavičku. Takže, pokud máte zkušeného porodníka (plus samozřejmě správnou polohu KP1 nebo 2 a rozumný váhový odhad, atd) není absolutně problém. Jsem vděčná, že jsem narazila na primáře z Chomutovské porodnice, díky němuž jsem mohla porodit vaginálně a nemusela do sebe nechat řezat.

rydal
30. pro 2011

@konsa Skvela zprava, Konsa! Moc gratuluju!! Vybojovala jsi to a jsi prikladem, ze kdyz se chce, tak toho hodne jde a ze spousta cisaru neni nezbytne nutna. Perfektni. At Gabinka krasne roste! 🙂

mismar
9. led 2012

@konsa
se přidám, 23.8. jsem porodila dceru KP (první dcera se narodila císařem) .... porodila jsem přirozeně, sice porod byl vyvolaný .. rodila jsem v Chomutově s výborným primářem 🙂

kalo
10. led 2012

@mismar 😲 😲 😲 Ty brďo....tak to nad tebou teda stály všichni andělé....jít rodit KP po císaři....Tohle bych nedala, takový obrovský risk...Ale jsi důkazem, že někdy se to může povést...Gratuluju!!!!!!!!!!!!!!!!!

blueapple
10. led 2012

@mismar gratuluju ! Jsi moc odvážná ! Hlavně, že je vše OK. Souhlasím se vším, co napsala @kalo
Ale fandím takovým holkám, jako jsi Ty. Já osobně bych do toho nikdy nešla, bála bych se.

konsa
10. led 2012

@mismar smekám, jsi fakt dobrá 🙂 a je vidět, že primář Zeman to fakt umí 😉

natama
10. led 2012

@mismar wow, tak to smekam a mooc gratuluju!!! 😵
a co jizva merili ti ji nejak? musela jsi podepsat nejaky papiry a to te do dalsi CS netlacili?

mismar
10. led 2012

holky, nejsem odvážná, byla jsem podělaná strachy, když mi zjistili, že malá je hlavou nahoru, tak jsem automaticky počítala s císařem, ale došla jsem k nám do porodnice, primář Zeman mě vyšetřil, udělal UTZ, domluvili jsme se, kdy nastoupím na příjem .... pak prostudoval můj první porodopis, znovu podrobné vyšetření, řekl, že nevidí důvod k císaři, působil na mě takovým svérázným dojmem (někomu by asi takový přístup připadal drsnější, mě ale seděl), no a druhý den se šlo na věc ... a jsem tomu moc ráda, i když jsem i během porodu pořád nad císařem přemýšlela 🙂, primář mě vždycky takovým jeho způsobem uklidnil a říkal, že na císaře je ještě čas, že říznout mě můžou vždycky .... ale zvládla jsem to, bez epidurálu a jsem na sebe pyšná 🙂

mismar
10. led 2012

@konsa a kde jsi prosím tě rodila, žes tam měla našeho chomutovského primáře Zemana? 🙂 ... byl skvělej, že?

mismar
10. led 2012

@natama nic mi neměřili, nic jsem nepodepisovala, do CS mě vůbec netlačili, právě naopak 🙂

@kalo si myslím, že to risk nebyl 🙂

natama
10. led 2012

@mismar tyy jo, no parada. taky mas na co byt pysna 😵
kdyz si vezmu, co vsechno se resilo, kdyz jsem po cs chtela rodit normalne... ja se nechala u prvniho nacpat do cisare kvuli KP. za to na sebe pysna fakt nejsem 😒
a jestli se jeste muzu vyptavat 🙂 kdy ti porod vyvolavali a uz jsi mela nejaky nalez k porodu? pardon, ja jsem z toho uplne paf 😀
vetsinou meri jizvu, nechteji vyvolavat, prirozene nechavaji jen do nejake vahy, chtej podespat papiry s riziky, cisare delaj kolikrat u KP i bez predchoziho cisare... a ted toto 😅

konsa
11. led 2012

@mismar no u vás v chomutově - dojela jsem si tam za ním 😉

mismar
11. led 2012

@natama já se po přirozeném porodu ani nepídila, prostě jsem vážně myslela, že mě jasně říznou 🙂
vyvolali mi ho 39+5tt (celkem vtipný), nález k porodu jsem neměla vůbec žádný, vyvolali mi ho kvůli váze, aby malá už nepřibírala, ve finále měla 3250g, což je ideální 🙂 .... a pro tvé uklidnění,je velmi málo porodnic, kde tě nechají porodit KP 🙂

@konsa ... tak to jsi mě pobavila 😅 ... neznám nikoho kromě tebe, kdo by z Prahy jezdil rodit do Chomutova 😉

konsa
12. led 2012

@mismar já mám ještě jednu známou, která tam taky jela kvůli KP až z Prahy - vlastně ona mi Zemana doporučila 😉 Ale proč si tam nedojet, když jsem prostě v Praze nenašla nikoho schopného, kdo by do toho šel....
Ten tvůj případ je teda ale daleko zajímavější 😉 Když šel Zeman i do tohodle, tak by mě zajímalo, jak by se stavěl k porodu dvojčat KP. Ted to řeší kamarádka, tak jsem si říkala, že se ho schválně zeptám, co na to on.....

konsa
12. led 2012

@natama a druhé se ti nakonec podařilo porodit spontánně?

natama
12. led 2012

@konsa kdyz uz se ho budes na neco ptat, zeptej se ho i na pripozeny porod po 2 cisarich, co se resi taky tady na MK prosim 🙂
nepodarilo. nechteli vyvolavat, do terminu jsem rodit nezacala a mela jsem jizvu jako papir...

mismar
12. led 2012

@konsa no skvělý, nakonec se ta naše porodnice proslaví, to by bylo super 🙂 ... a ten porod dvojčat mě zajímá, pak sem napiš, co on nato, ale tipuju, že by ji chtěl určo vyšetřit a pak by se vidělo 🙂

@natama a jak se zjistí, jakou tloušťku má jizva?

natama
12. led 2012

@mismar ultrazvukem a co jsem tak cetla, meri ji asi ve vetsine porodnic. Pak se porodnice ruzni do jake tloustky jeste nechavaji rodit prirozene. Nektere ale jizvu nemeri s tim, ze na tloustce nezalezi, ze zalezi na pruznosti. Dokonce i tu pruznost mi v Pribramske porodnici zjistoval primar na UTZ.

konsa
12. led 2012

@mismar @natama holky, optám se až se k němu dostanu (snad nějak po šestinedělí....) 🙂

mismar
12. led 2012

@natama tož vidíš, já ani nevím, jestli mi ji měřili, a jestli jo, tak mi nic neřekli, ale já jsem takový neřešící typ 🙂

@konsa ty za ním pojedeš na návštěvu? 😉

natama
12. led 2012

@mismar ja prave u prvniho nic neresila a dopadlo to jak dopadlo :( tak jsem tentokrat resila a nedopadlo to sice uplne jak jsem chtela, ale alepon jsem diky tomu reseni byla v porodnici, kde jsem broucka mohla i po te sekci mit temer hned u sebe 🙂

mismar
12. led 2012

@konsa prosím tě, nenarazila jsi během svého pobytu v porodnici na takovou mladou blonďatou brýlatou doktorku? si nemůžu vzpomenout, jak se jmenuje, nevíš? ona totiž byla u mého porodu i s primářem ... a jakou jsi měla PA? já Drahušku Řezníčkovou a byla boží 🙂 .. hele, Gábinka se ti narodila 20.12.? stihla jsi vánoce doma? 🙂

mismar
12. led 2012

@natama já první dceru měla normálně hlavou dolů, takže jsem měla normal porod, ale nakonec to dál nepostupovalo, zjistili, že mi leze ven obličejovou částí, tak mě řízli .. hojení děsný, byla jsem ráda, že mi malou dali na pokoj až 3.den, i tak teda nic moc ... takže obdivuju všechny holky, který byly schopné po císaři hned druhý den vstát a normálně fungovat 🙂 .. a ty bys ještě chtěla 3.mimčo?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru