Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

dancamich
6. črc 2016

@jana_kyt já jsem min. rok v červenci rodila KP a kdyby mi to ti blbečci doktoři neurychlovali, tak na akutním císaři neskončím. Kdybych si měla podruhé vybrat, tak to zase zkusím přirozeně. Tvrzení MUDry, že je jedno, kde je jizva, mě akorát dokáže naštvat. Po císaři jsem tři týdny nemohla skoro vůbec fungovat a starat se o malou, takže za mě raději natrhlý spodek. Jinak to, že se v ČR rutinně provádí nástřih je kapitola sama pro sebe... ☹

dancamich
6. črc 2016

@jana_kyt Jo a s tou souloží to není slavné doteď 😉 Poznámka pod čarou - sex mě bolí doteď a měla jsem císaře...

jana_kyt
6. črc 2016

Tak asi případ od případu, zrovna teď jsem se o tom bavila s kamarádkou, kterou jizva po nastřižení zlobí ještě po třech letech a stěžovala si i na bolest při sexu :/ Rozhodně je mi ale stokrát přednější bezpečí mého dítěte než moje vlastní pohodlí.

jana_kyt
6. črc 2016

Doktorka mě spíš chtěla trochu utěšit, když viděla moje zklamání, že to asi nebude přirozený porod a překvapení a strach z toho císaře. A pravda je, že bezbolestný porod asi vážně neexistuje. Ale jak říkám, bezpečí miminka je prostě na prvním místě, pak až někde hodně daleko moje hrdinství a touha po přirozeném porodu.

dancamich
7. črc 2016

@jana_kyt na druhou stranu císařem zase ohrožuješ sebe. ☹ Přece jen by si měl Tvůj partner uvědomit, že je to velká břišní operace. V jeho okolí se vyskytuje dítko, které je možná následkem porodu retardované. Kdyby zase v jeho okolí byl někdo, kdo přišel o partnerku při operaci, tak Tě do toho netlačí. Strach je pochopitelný, ale já osobně mám větší bobky z dalšího císaře. V plánu je druhé miminko a doufám, že se přetočí. Tak hlavně ať je miminko zdravé a jsi brzy fit. Už to máš za pár ne? 🙂

jana_kyt
8. črc 2016

Jo, za 18 dnů, pokud vydrží! Tak doufám, že Tvoje se otočí 🙂
Moje lékařka tvrdí, že císařský řez je statisticky nejbezpečnější způsob vedení porodu pro matku i pro dítě, tak jí budu věřit.
Zrovna tento týden vyšel článek o rizicích vaginálního porodu (https://www.newscientist.com/article/mg23130813...) - je to anglicky ale ve zkratce, že každá rodička ví o rizicích císařského řezu, ale vaginální porody s sebou nesou jiná rizika, která jsou podceňována a rodičkám zamlčována (budoucí inkontinence, výhřez dělohy - 10% - 20% rodiček, komplikace natržení vagíny, konečníku, poškození mozku dítěte při průchodu porodními cestami). Rizika se zvyšují s věkem matky (vazy ztrácejí věkem pružnost). Samozřejmě zmiňují i možné komplikace císaře (infekce, ztráta krve, riziko pro budoucí porody) ale jádro článku je o tom, že rodičky jsou málo informovány o rizicích vaginálního porodu. Dle mojí lékařky je celých 30% vaginálních porodů komplikovaných. Porod je sice přirozený proces, ale zároveň je nutné říct, že dříve se při porodech běžně umíralo. Můžeme děkovat za vymoženosti dnešní medicíny.
Mimochodem včera jsem byla navštívit kamarádku,která má měsíc po císaři. Po prvním vaginálním porodu, který se nečekaně zkomplikoval a málem při něm o dítě přišla, si vymohla císaře. Doktor jí ho nechtěl na přání udělat, nakonec pomohly nějaké konexe. Po porodu jí řekl, že ještě že to byl císař, dítě mělo omotaný pupečník kolem krku a nějak šprajclou ručičku, kterou by při vaginálním porodu museli zlomit. Takže nic není černobílé a i vaginální porod je vždy pro oba riziko.

dusanba
14. črc 2016

Tak nakonec jsem musela rodit cisarem,protoze mela spatne jednu nozku a neslo by to.ale to mi zjistila az zkusena dr.,jina mi porad tvrdila,jakmam polohu pro vag.porod dobrou.navic me teda delali porod o 2tydny driv,protoze se jim zdalo,ze nepribira,udajne mela mit podle jedne dr jen 2500g,podlejine jen 2300,nakonec mela jeste vic nastesti.takze kdyby mi ji vbrisku nechalidyl,tak by urco nabrala jeste.ale mela jsem najednou i malo plodovky a uplne se jim nezdali ozvy jednu dobu,pak zas jo.tak jsem byla radsi,ze uz bude venku. Sice je to po cisari blby s pohyblivosti,me to bolelo hodne,pripadala jsem si neschopna,ale snazila jsem se i pres bolest.a tak za tyden uz To bylo lepsi,bolelo to,ale uz jsem se pohybovala normalneji.kamaradku pri porodu kp vaginalnim nastihli treba strasne moc,ze kdyz me pak videla,tak rikala,ze cekala,ze na tom budu hur.ze vypadam lip,nez ona potom.ale jasne,ze vsechno je individualni.sice me mrzi,ze jsem nerodila normalne,ale hlavni pro me bylo,aby byla mala v poradku

petankam
22. črc 2016

Chtela bych se podelit o muj porod nasi Michaely KP 🙂 treba to nekomu pomuze pri rozhodovani,doda odvahy ... Miminko se mi otocilo hlavickou nahoru uz ve 24 tt.a zustalo az do konce.Presne v 38 tt.mi rano odtekla plodovka a jelo se do porodnice kde mi dali na vyber cisar a nebo prirozeny.Zvolila jsem cisare,ale dr.na ranni smene me ,,ukecaval,,at to zkusim...kdyby neco,ze bude cisar.A tak sw diky skvelemu dr.,skvelemu porodnimu tymu( a ze jich byla na sale pekna banda) za 17 hod.po odtoku plodovky narodila nase Misa (49cm,3590g) ja bez nastrihu,bez poraneni a malicka naprosto v poradku.Nerikam,ze porod KP byl brnkacka,nebyl.Byly to dostihy a fuska,ale zvladly jsme to a muzu rict,ze daleko ,,lepsi,,nez porod prvniho syna,ktery byl hlavickou dolu.

jana_kyt
23. črc 2016

Tak to gratuluju, skvělý, že bylo všechno v pořádku, ale rozhodně bych to takhle nadšeně nepropagovala, jsou tam prostě pro to dítě hrozně velký rizika. Mezitím jsem mluvila ještě s pár známýma doktorama a všichni do jednoho mi řekli, že oni by vaginání porod KP rozhodně nedoporučili nikomu, natož prvorodičce. V případě více porodů je to něco jinýho, je jasný, že v porodních cestách není žádná překážka a že to rodička pravděpodobně zvládne, ale já bych do toho rizika nikdy nešla.

baruschka01
23. črc 2016

@jana_kyt
A byli to mladí lékaři nebo staří dejme tomu primáři? Protože porod KP je může být naprosto stejně rizikový jako normální porod....

petankam
23. črc 2016

@jana_kyt to je vec nazoru ;) tva vec !!! Pokud bych mela dalsi dite a dalsi rozhodnuti zda rodit KP a nebo cisar,tak jdu znova do toho.Stat se muze i pri klasickem porodu i pri cisari.Stat se neco muze ikdyz vyjdes ven a treba te prejede auto,ale to prece neznamena,ze budu ze vseho ustrasena.Me naopak primar,ktereho jsem mela u porodu,tak rikal,ze je skoda,ze KP zkonci vetsinou pod kudlou,ze maminky maji strach( mozna i diky prispevkum Vaseho typu) at se kazdy rozhodne dle sveho.Ja se rozhodla a zvladla jsem to a mala taky.Prvni ,,klasicky porod hlavickou,,jsem mela nakroceno ke spatnemu konci a proto za sebe nemuzu rict,ze porod KP je takovy strasak.Neni.Vzdy je riziko.

petankam
23. črc 2016

@jana_kyt to je vec nazoru ;) tva vec !!! Pokud bych mela dalsi dite a dalsi rozhodnuti zda rodit KP a nebo cisar,tak jdu znova do toho.Stat se muze i pri klasickem porodu i pri cisari.Stat se neco muze ikdyz vyjdes ven a treba te prejede auto,ale to prece neznamena,ze budu ze vseho ustrasena.Me naopak primar,ktereho jsem mela u porodu,tak rikal,ze je skoda,ze KP zkonci vetsinou pod kudlou,ze maminky maji strach( mozna i diky prispevkum Vaseho typu) at se kazdy rozhodne dle sveho.Ja se rozhodla a zvladla jsem to a mala taky.Prvni ,,klasicky porod hlavickou,,jsem mela nakroceno ke spatnemu konci a proto za sebe nemuzu rict,ze porod KP je takovy strasak.Neni.Vzdy je riziko.
@jana_kyt a za druhe 🙂 vy jste asi KP nerodila,ze? Tak coby kdyby asi k danemu tematu moc nepomuze;)

baruschka01
23. črc 2016

@petankam tak tak, taky jsem jako prvorodička rodila KP a ustrašené doktory, co to neumí a proto to raději vymlouvají i rodičkám, nemusím. Takovému doktorovi bych se osobně nesvěřila...

blondynka400
23. črc 2016

@jana_kyt jaká hrozně velká rizika? Je to normální fyziologická poloha, jenom je méně častá. Fakt nechápu, proč se z toho dělá takový strašák a koluje kolem toho tolik mýtu a polopravd a bohužel většina je právě šířena doktory.
Naprosto souhlas s @baruschka01 @petankam

akankeo
23. črc 2016

@jana_kyt proc tu siris bludy, vaginalni porod je setrnejsi pro matku i dite, z KP maji doktori respekt, protoze ho malokdy vidaj, kazdopadne v dnesni dobe ultrazvuku to neni zadne velke riziko pro dite, protoze presna poloha nozicek se kontroluje, navic jdenejdriv zadecek, takze je i mensi riziko natrzeni. Stat se muze vzdycky cokoliv,nic neni stoprocentni, nejaka uroven pokory je potreba i v dnesnim svete. Mam za sebou 3 sekce a radsi bych byla stupovana dole nez mit trikrat velkou brisni operaci se vsemi svymi nasledky a deti by nemely x mesicu vodu na plicich. Stupovani posevniho vchodu je porad zevni zraneni, ktere pokud se dobre nezahoji lze pomerne snadno resit, sekce je rezani 7 vrstev tkane v tele, riziko trombozy, srustu, jizva na deloze je tez naporad.

jannef
23. črc 2016

Osobně nechápu, proč se v dnešní době tak děsně shazují názory a praxe lékařů, oni přeci vědí, co dělají. Mám pocit, že každá žena, která jednou odrodí KP, se najednou chová, jak kdyby snědla všechnu moudrost světa. Nemyslím to zle a sama takové maminky za tento porod obdivuji. Ale vždycky, když se někde objeví tohle téma, zvrhne se to v doslova předhazování toho, jak jedině přirozený porod je ten správný a doktoři jsou ňoumové co na to nemají odvahu...
Sama za sebe můžu říct, že by se každá žena měla naprosto svobodně a sama rozhodnout a neponižovat pak jednu nebo druhou stranu. Já jsem rodit přirozeně KP chtěla, nakonec jsem skončila na plánované sekci. Doteď mi to vadí, že jsem dceru na svět nepřivedla sama, ale zvolila jsem tuto možnost. Od 32tt jsem byla střídavě v nemocnici, měla komplikace, téměř žádný čípek a předčasný porod na spadnutí, málo plodové vody, dcera měla malý váhový odhad a byla KP. Kdybych začala rodit, šla bych prý hned na sekci bez diskuzí. Doktoři mi neustále předhazovali, že porodím předčasně. Ale i přes to, jak reagovalo mé tělo, se malé asi nechtělo. Zkusila jsem obrat zevními hmaty, bohužel se nepovedlo dítko otočit. Nastala otázka způsobu vedení porodu. Po x konzultacích v porodnici jsem rodila v 39+1 plánovanou sekcí. Děsně jsem se toho bála, první dny v porodnici pro mě byl mordor, možná i proto jsem to tak špatně snášela, ale ležela vedle mě zdravá holčička a to mě nejvíc motivovalo k tomu vstát a chodit a zvládnout se o ní postarat. Teď je to dva měsíce a už jsem to vše skoro zapomněla. Na vztahu k malé nepociťuji žádné odcizení, plně kojím, malá se přisála ihned a mlíko jsem měla téměř hnedka.

Poloha KP je fyziologická, o tom žádná. Porod je ale může být rizikovější. U mně jako prvorodičky nebyli nadšení ani z jedné možnosti, jak přirozeném porodu, tak sekci. Za sebe můžu radit, zjistit si v klidu vše pro a proti a pokud se pro přirozený rozhodnu, tak zvolit porodnici, kde jsou k tomu nakloněni a budou stát při vás. To je podle mě nejdůležitější, podpora porodnice. (já jsem jinde rodit nechtěla, jsem nadmíru spokojená, ale klonili se spíš k sekci, protože mi narovinu řekli, že u nich minulý rok rodily přirozeně asi tři maminky...takové množství mluví za vše a ty zkušenosti prostě tolik nejsou).
Pro přirozený porod KP je také potřeba splňovat určitá kritéria, ne všechny ženy, i když mimča trůní zadečkem, tak rodit mohou. To, že je sekce velká břišní operace je pravda, ale je taky třeba si uvědomit, že denně se po světě operují miliony lidí a mnohým to zachrání život a nikdo neprská, že je operace riziko!!! Navíc v ČR máme zdravotní úroveň na vemi vysoké úrovni a netřeba se toho bát.

Za sebe tak můžu říct, že kdybych měla větší podporu porodnice a rodiny, která měla samozřejmě největší strach, do přirozeného bych šla. Pokud ale dostane žena na výběr, je to vždy jenom její svobodné rozhodnutí.

blondynka400
23. črc 2016

@jannef já s tebou i ve většině věcí co píšeš souhlasím. Ale s čím nesouhlasím je postup velké části doktorů, kteří dost často porod KP ani neviděli a tvrdí, jaký je to hazard, nerozum a atd..... A ty celkové mýty kolem. To mi prostě děsně vadí. Stejně tak jako komentáře žen, které takto nikdy nerodily a nebo se o tom nemusely ani rozhodovat. A občas i ty, co nakonec na CS šly, ale pořád se jakoby vnitřně přesvědčují, že to byla lepší volba (tím nemyslím tebe)
Úplně nejdůležitější je při porodu KP hlava (rodičky) a zkušený doktor, který ví, co dělá.
Na to první musí být žena hodně silná, aby tlak okolí ustála, tak jak je to pořád ještě nastavené (i když musím říct, že se to za poslední roky zlepšuje) a pak ten doktor a těch je v čr pořád ještě jako máku, ale i to se zlepšuje.
Každopádně nebýt blbých komentářů na netu a nezkušených doktorů, bylo by všem lépe 😉
Ad ta rizikovost porodu, tohle prostě není pravda, když jsou splněná kriteria pro porod KP. Každý porod je vlastně riziko, ať je záhlavím nebo KP.
Jo a ad názory a praxe lékařů, ten kdo má za sebou odrozené desítky porodů KP vás na CS v životě nepošle. To udělá jedině ten, kdo to viděl max na videu .-)

baruschka01
23. črc 2016

@jannef když mi teď podruhé hrozil porod KP, protože malé se nechtělo otočit se dolů, byla jsem se ptát ve dvou porodnicích o přirozeném porodu KP, doktoři se všelijak vymlouvali, jak je to rizikové, co všechno musí být splněno pro tento typ porodu.... blablabla( což stejně vím, protože jsem tak už rodila), až mi jedna sestřička mimořečí řekla, že se tam tak nerodí, protože z těch mladých dr.to nikdy nikdo nedělal, tže narážím na to množství třech maminek rodící KP....množství mluví za vše(to asi těžko), ono by tak možná totiž odrodilo více mamin, ale bohužel natrefily třeba na špatnou směnu s doktory, co takto rodit neumí.....a věřím tomu, že většinou mají primariát téměř v každé porodnici doktoři ve středním věku a tito rodit takto umí,ale to by museli mít služby furt. Takže ta čísla o rodicích maminkách KP by mohla být úplně jiná, kdyby bylo zkušenějších doktorů.
A nemyslím si, že my, které jsme odrodily KP, jsme něco víc, než ty, které takto rodit nemohly nebo měly strach. Buďme rády, že máme krásná zdravá miminka a je ve finiši úplně jedno, jakou cestou ho každá z nás přivedla na svět🙂

petankam
24. črc 2016

K porodu KP me smeroval i muj gynekolog,jak jsme se dozvedeli,ze mala neni hlavou dolu,hned jsem se ptala jestli me ceka cisar a jak si ho naplanovat.Muj gyndar se na me podival a rekl:,,porodite normalne,rodil jsem kvanta poloh KP.,,v duchu jsem si rikala,tobe se to rekne!!! Muj gyndar,velky odbornik ( ma dloholetou praxi ve svete,mimoto i Egypt) vubec nedaval moznost,ze pujdu na cisar.Vahovy odhad male byl 4 kg a dr.v porodnici mi tvrdil,ze rodil i pres 4kg KP.( nakonec mela 3590g) taky jsem nebyla moc adept na prirozeny porod,plodovka odtekla brzo,odhad velkeho ditete_,otvirani nic moc atd.Holky my,co rodily KP nejsme neco vic...jen mame proste jinou zkusenost a kdyz se na to nekdo zepta,tak odpovim.To,jestli se nekdo rodi KP prirozene a nebo cisarem je jeho vec.Riziko je vsude a bude vzdy,porodem at takovym nebo takovym jsme jednou nohou v hrobe.A strach? Taky jsem ho mela a rikala si co kdyz se neco stane,co kdyz jsem se rozhodla spatne,ale strach vas nemuze ovladnout.Jsem rada ze mam zdravou holcicku a je mi fuk ze je narozena KP,jsem rada ze je zrava.Jen at kazdy at rodi jak to citi 🙂 ja si verila( nebo dr,nebo male?) ze to zvladnem.

akankeo
25. črc 2016

@jannef bohuzel s temi doktory nemas pravdu, opravdu hooodne zalezi na jakou narazis smenu v porodnici. Sama sem si uzila s demti sve, vzdy, kdyz jsem se dostala k otitulovanemu nebo zkusenejsimu doktoru, tak me chtel rodit prirozene, jakmile jsem narazila na zajice do 35,tak jedine sekci, protoze to je neco, co zna a ma pod kontrolou, ostatne na porod KP sem mela nasmlouvanou hotovou armadu doktoru, co se na to prijdou podivat. Bohuzel se dceri nedostavalo vyzivy a hodne zhubla, takze sla ven akutni sekci. Totez bylo u druhe, ale tam, kdyz me vysetroval mlady doktor, tak mu vstavaly vlasy na hlave, ze pacham sebevrazdu, kdyz mam druhe dite takhle rychle po sobe, proc jsem si ho vubec nechavala, zkusenejsi vzdy rikal, jak to mam dole krasne, jako bych snad ani predchozi sekci nemela, ostatne zadny problem sem nemela, jen dcera byla obrik a u tretiho me mladi pomalu ani nechteli vysetrit zatimco zkusenejsi v pohode rikal, ze tady je sice zvykem po dvou sekcich vaginalne nerodit, ale ze objektivne to riziko neni o moc vetsi nez po druhe sekci diky zpusobu vedeni predchozich sekci, pouze me hnal na ultrazvuk, zda nemam ztenceni DDS a pojistovny davno tlaci na to ,aby se preferoval prirozeny porod i po treti sekci a ze pokud narazim na mladsiho doktora a rozjede se mi to, ze mu mam zavolat a ze se to s informovanym souhlasem sfoukne bez problemu. Doktorum verit? I prvni tehotenstvi muze skoncit smrti matky i ditete, nebo v pripade prorostle placenty prasknutim delohy s masivnim krvacenim a casto hysterektomii a prvni co po tom vetsina dnesnich lidi udela je, ze da doktora k soudu, takze at uz je sebemensi riziko u cehokoliv, chteji mladi doktori rovnou cisare, protoze kdyz se proste cokoliv stane spatne snaz se jeho postup u soudu obhajuje. I kdyz se u normalniho vaginalniho porodu s normalni polohou ditete bavime o pravdepodovnosti mene nez jedno procento a i po treti sekci se bavime o pravdepodobnosti kolem 1-2 procent komplikaci z cecoz je z celkoveho poctu tak vedenych porodu opravduk, ale opravdu malo. Treba z tech mych 1-2 procent komplikaci skonci cca 10 procen hysterektomii, cili z 1000 maminek rodicich prirozene po druhe sekci skonci 10 s hysterektomii a kvuli tomu jde automaticky kazda na sekci, i ty co chteji rodit normalne a nemaji ztenceni DDS... A jeste dalsi zajimvost, kdyz jsem lezela v porodnici a zeny rodily prirozene a byl tam zkuseny doktor, slo za smenu pres vaku ven jen jedno dite z 20 (byly nejake zmeny tlaku, tak se rodilo), druhy den tam byl mlady doktor a skoro vsechno to bral pres vaku a nektere i klestemi, az se to rozcileny detsky rozhodl resit povolanim zkusenejsich posil (zrovna sem cekala na vysetreni v noci ,tak sem si cely rozhovor vyslechla)...

jana_kyt
7. srp 2016

Tak samozřejmě je logický, že starší doktoři mají s vaginálními porody KP více zkušeností. Dřív nebyly ultrazvuky a tak se ani nezjistilo, že dítě je KP dřív,než při porodu vykoukla prdelka místo hlavičky. Teď prostě medicína pokročila a tudíž se postupuje tak, aby se minimalizovalo riziko, což je správně.
My už to máme taky za sebou. 26. 7. plánovaný císař v Děčínské nemocnici. Bála jsem se, ale všechno proběhlo naprosto bez problému. Operace trvala ani ne hodinu, malou mi pak nosili k přisátí vždy, když se probudila, kojení se rozeběhlo stejně jako těm, co rodily normálně. Jizva bolela jen druhý den, ale zvládla jsem vstávat, chodit i zvedat dítě. Teď po 12 dnech je jizva krásně zahojená a pěkná, ani se mi tomu nechce věřit jak dobře to vypadá, a to se to na mě učil mladý doktor. V ten den bylo v porodnici šest porodů. Dva z toho císařem, bez komplikací, čtyři normální, z toho dva s komplikacemi. Holka se mnou na pokoji vyhřezlý konečník, další paní potrhanou dělohu a roztržená až ke konečníku. Jsem ráda, že jsem se rozhodla pro císaře.

werik153
13. zář 2016

Ahoj holky, měla bych na vás prosbu. Potřebovala bych vysvětlit, co přesně znamená že je miminko KP. Jelikož jsem dnes ráno byla v poradně, hlavičku směrem dolu sice má, ale má jí jakoby do mého boku, takže leží spíš jakoby na šířku - šikmo. Ve čtvrtek si mě již přebírá porodnice a doktor mi do zprávy napsal že je poloha KP. Nechápu to moc, protože mi sám v ordinaci říkal, že hlavičku dole má, ale nesestouplou. Bývala bych se na to zeptala přímo jeho, ale to že je KP jsem si v průkazce všimla až doma a moc tomu teda nerozumím.... ? Jak to že je KP když má hlavičku směrem dolu ?

kolka88
5. dub 2017

Ahoj ženy... Nepročítala jsem diskusi. Jen info - v Liberci se nebojí odrodit vaginálně KP, obracejí i mimi v bříšku. Doporučuji rizikovou poradnu, dr. Bydžovská a dr. Zemanová. Kdyžtak info na telefonu porodnické ambulance ;)

melis7
7. dub 2017

@kolka88 To se nebojí ledas kde. Třeba Hradec Králové, Brno myslím i Ústí nad Orlicí, Tam co vím rodí mimka KP běžně. Já mám zkušenost s Hradcem a supr.

modryevik
26. črc 2017

Také pridavam zkušenost s porodem KP. Primář mi řekl, ze rizika porodu KP a císaře jsou stejná a ze je to na mně. Ale doktorka, le které jsem chodila na kontroly mi řekla, ze zkusenosti s porodem KP mají v porodnici velké (MB) a ze by mi doporučila přirozený porod, ze je to vždy lepší. Porod bolel, ale byl rychlý a mám zdravé a krásné miminko a jsem v pořádku. Nebojte se toho a nedejte na všechny ty komentáře ostatních, kteří vůbec nevědí o co jde 😉

camelie2
4. zář 2017

Ahoj, doktoři mě dnes dostali do menšího dilema a tak jdu sem pro radu. Nyní jsem 37+6 a malá je KP, celou dobu jsem chtěla přirozený porod, ovšem poslední měsíc trochu stagnuje s váhou (okolo 2kg) a minulý týden ve čt měla pouze dle utz 2250g. Doktorka mě více méně už tak ten měsíc připravuje na to, že půjdu na císaře. Vyjmenovala mi některé rizika, sama jsem toho taky načetla dost a tak nějak se přesvědčila v hlavě, že i když nerada, císař bude bezpečnější pro malou i pro mě. Ovšem dnes jsem šla na předoperační vyšetření a převzal si mě jiný dr. a ten mi sdělil, že váha je 2,5 kg a že by to šlo odrodit normálně, už jsem z toho trochu mimo.. Samozřejmě raději bych volila přirozenou cestu, ale už mám jisté obavy, přece jen už mě měsíc straší všemi problémy a moc mi to nepřidává.. Také se obávám, že odhad může být špatný, co když bude doopravdy moc malá? Vím, že nakonec rozhodnout musím já, ale i přesto, co byste dělaly v mém případě? Jinak bych rodila v Brně v Bohunicích. Díky za jakoukoli odpověď.

fillipepi
4. zář 2017

Přesnou váhu miminka Vám bohužel nikdo neřekne. Doktoři se mohou zmýlit o -+ půl kila. Mně v obou případech odhad vycházel méně, než byla skutečnost. A co se týká porodu KP. Musíte si ujasnit sama, zda vystavíte většímu riziku sebe, anebo své dítě. Za sebe bych do přirozeného porodu KP nešla, a také jsem nešla. Zvolila jsem sekci. Má kamarádka zvolila opačně a její miminko teď bojuje o život, i když v tomto případě šlo spíše o velkou smůlu. Můj názor je takový, že i porod hlavičkou je sám o sobě rizikový, co teprve, když jde napřed zadeček.... Nedejte na lékaře a sama zvažte, nač se fyzicky a hlavně psychicky cítíte + zvažte všechna rizika. Nemusí se stát vůbec nic, stejně tak se může stát hodně. To vám předem nikdo neřekne.

luckylee
4. zář 2017

@fillipepi vetsimu riziku sebe nebo sve dite?Jakoze cisar je pro dite lepsi?To vazne?😀

naste
4. zář 2017

@jana_kyt
To není pravda, že v době, kdy nebyly ultrazvuky se nevěděla poloha miminka. Každý porodník a porodní asistentka uměli zevním vyšetřením určit polohu a postavení plodu. Zrovna tak nebyly monitory a všichni uměli ozvy poslechnout stetoskopem. Takže určitě se nestalo, že by místo hlavičky vykoukla prdelka. Navíc spontání porod KP se vede trochu jinak, než porod hlavičkou. To jenom mladí doktoři jsou bez ultrazvuku a monitoru nemožní.

fillipepi
5. zář 2017

@luckylee Já jsem ale nepsala, že je císař pro dítě lepší. Pro dítě je samozřejmě nejlepší, pokud se může narodit přirozeně. Já jsem pouze psala, že pro mne osobně je v dané situaci přijatelnější císařský řez. A pokud jde o sekci, tak matka nese větší riziko než dítě, alespoň tak mne o tom informovali lékaři, možná ale máte lepší informace než mají oni, to netuším. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru