Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

bubusik88
1. dub 2011

@lucia2207 nie ja som rodila dievcatko 52cm a 3340g

lensam
11. kvě 2011

ked ste mali dietatko otocene koncom panvovym, nemalo po porode (prirodzene, ci cisarskym) deformity noziciek? nasho cisarskym vytiahli a ani zmerat ho nemohli, kedze nohy mal stale vytocene smerom k hlave. a par mesiacov sme museli aj masirovat slapu a lytku, aby sa dostal do normalu.

hajanka
11. kvě 2011

@lensam kamaratka mala babo koncom panvovym cisarskym rezom, v brusku malo nozicky az pri hlavicke vystrete. Teraz myslim ze nema ziadne problemy, len musi poctivo siroko balit, az po kolienka (pamperska, + 2 bavl. plienky + postolky) zatial do 3 mesiacov veku, dalej sa uvidi ci bude potrebne rovnake balenie, alebo sa zredukuje o jednu plienku a bude balit dalej... neviem...

jana.sun
11. kvě 2011

ahoj,
taky přidám svou zkušenost s přirozeným porodem KP - chlapečka. 😉
Ve 35+5 tt mi začla odtékat plodovka, jeli jsme do fakultky v Brně-Bohunicích, ptže tam mají nejlepší novorozeneckou JIP, kdyby něco, když to bylo dřív. Tam byl mladý dr. (Jsou tam snad všichni mladí a pohlední 😅 😵 ) a řekl mi, že moje obavy z př.porodu nejsou důvodem k CŘ, že o tom rozhoduje lékař 😅 😝 Přeměřoval mě na utz opravdu dlouho, říkal, že malej má 2 cm ještě prostor navíc oproti hlavičce,tak nebyl důvod k sekci, ale že se to v průběhu porodu může kdykoli změnit.
Samotný porod - když jsem se otevřela a mělo se začít tlačit, sešlo se u mě hafo lidí 😅 , což je u KP normální, jen mi řekli, že se dělá u KP nástřih automaticky, což mi v tu chvíli bylo jedno, já to neřešila. Maty bohužel při průchodu hlavičky zvedl obě ručičky - takže mi ho nakonec dětská doktorka (musí být přítomna porodu KP) musela trochu vypáčit 😔 Nakonec ho kvůli tomu museli i prodýchávat takovou tou maskou- ale vše dobře dopadlo, dnes je to zdravej a spokojenej raubíř. MUsím dodat, že v tu chvíli, když zjistili komplikaci, tak byli neskutečně sehraní ti doktoři kolem, rychlí a profesionální - bylo vidět, že všichni vědí, co dělají, žádná panika, nebo děs, nebo něco podobného - jen "profesionální práce".
No, pro mě byl porod asi stejný jako kdybych rodila hlavičkou - pro Matyho ne, tedy kvůli tomu vypáčení, z čehož následky (fyzické) naštěstí neměl, jen měl od toho, jak se tlačil zadečkem hematom, ale to se brzy zahojilo. Pindíka má v pořádku, jen pár prvních dní ho měl fialového 🤐 ale dr.mi pak říkal, že ten hematom by měl při sekci taky, že by ho taky museli vytlačit a tím se to stane - tak nevím, no.
Po porodu měl pár dní nožičky od sebe, že ho nemohli přeměřit hned, ale cca za 3-4 dny je už natáhl, kyčle měl v pořádku, nemusela jsem ho ani balit naširoko.
Jo a díky předčasnému porodu jsme cvičili VOjtovku - možná na to měl taky vliv ten KP - to netuším.
A taky Maty začal později chodit - až v roce a třičtvrtě - měl slabší nožičky od lýtek dolů, což mohlo i nemuselo být vlivem toho porodu - to už člověku nikdo neřekne, jestli bychom ty "problémy" měli i kdybych rodila sekcí.
Závěrem řeknu asi to, že jsem ráda, že druhý syn je zatím hlavičkou dolů, pěkně nachystaný, jak má, tak pevně doufám, že mu to vydrží 😔

valentynkaa07
12. kvě 2011

Ahoj všem, tak taky přispěju se svou zkušeností s polohou KP. Na utz 34tt byla malá koncem pánevním a muj dr. mi řekl, že s největší pravděpodobností se už neotočí. A měl bohužel pravdu. V porodnici, kam jsem chodila 1xtýdně od 37tt pokaždé udělali utz a pokaždé byla KP, takže asi ve 38+3tt mě poslali na utz na odhad váhy. Byl to můj druhý porod a kdyby malá měla vyhlídky byt menší než první, tak by se přikláněli k porodu normálně jenomže.....odhad byl 3250 a předchozí dítě mělo jen 3150. No tak jsem vyměkla a rozhodla se pro plánovanou sekci, která byla 39+0. Ještě když srovnám oba porody, tak přirozený byl pro mě horší, byla jsem hodně šitá, takže mě to bolelo srovnatelně s jizvou po SC, měla jsem po porodu horečky a dlouho jsem se dávala dohromady. U sekce byl náročný týden po příchodu domů a pak už pohoda.
Malá je v pořádku a s kyčlemi zatím problém není. Nakonec měla 3430g, takže odhad byl dost blízko skutečnosti.
Nejvíc jsem se bála, že budu několik hodin rodit a pak nakonec skončím stejně na akutní sekci, a že se malá může přidusit, no prostě jsem se rozhodla jak jsem se rozhodla a nelituju toho. Ale taky jsem to obrečela 😉

mariabs
20. kvě 2011

Ahojte, dovolím si prispieť svojou skúsenosťou.
Rodila som KP dievčatko, 2870g, 46cm...našťastie drobček. Lekár sa ma pýtal či chcem normálny pôrod alebo cisára. Keďže som prvorodička, chcela som to najbezpečnejšie pre mimčo. Tak mi odporučil ísť cestou matky prírody. Samotný pôrod bol viac-menej v pohode, no postupné zisťovanie následkov mi ukázalo, že nie je všetko v pohode. Keďže jej ku koncu klesol tlak, museli ju trošku potiahnuť a následne rozdýchať ambivakom. Večer mi ju ani nedoniesli do izby, pretože následkom pôrodu mala celú šušku strašne opuchnutú a modročiernu...takú modrinu som ešte nevidela. Dali jej liečiky proti bolesti, no kým prestala plakať pri prebaľovaní prešli dva mesiace. Okrem toho mala nožičky celé pokrivené, no to sa našťastie pekne vyrovnalo a kĺbiky má v poriadku. Ďalším zistením bola zlomená kľúčna kosť, no to sa vraj stáva aj pri pôrodoch hlavičkou.
Posledné zistenie zlého rozhodnutia...teda rodiť KP...prišlo 3 týždne po pôrode. Malej som našla na krku hrčku, ktorá sa zväčšila zo dňa na deň. Záver vyšetrenia - vretenovito zhrubnutý torticollis po hemoragii, t.j. zhrubnutý kývač hlavičky, ktorý bol pri pôrode zhrubnutý a zakrvácaný.
Odvtedy ...teda 3 mesiace...3x denne cvičíme dojčenskú gymnastiku a Vojtovku. Hlavičku síce pekne otáča a držanie tela má ako zdravé bábo, dokonca sa už snaží sedieť, no kývač neodpuchol úplne, je hrubý a tvrdý a pri záklone viditeľne kratší. Pravdepodobne nás čaká aj operácia, ktorá by mala sval predĺžiť.
Toto všetko a každodenný srdcervúci plač mojej dcérky (nehovoriac o prípadoch, aké som sa dozvedela na rehabilitácii) ma utvrdili v tom, že pôrod KP nikdy viac.....škoda, že som sa musela poučiť na jej úkor

petaov
8. čer 2011

@mariabs Jak to tak čtu, tak na Slovensku je to asi jinak. Mi teda moje dr. v nemocnici vůbec nedala vybrat. Prostě řekla, že to bude porod KP, protože odhad váhy je malý. Ačkoliv jsem byla prvorodička a to by měl být jeden z důvodů pro SC. Jen tak mimichodem mi řekla, že má malý pupeční šňůru kolem krku, ale stále si trvala na svém, že mám rodit přirozeně. (A taky chlapečci by se tak rodit neměli). Po přečtení informovaných souhlasů, které jsem musela před porodem podepsat, jsem se rozhodla, že chci císaře a že si ho vybojuju. V papírech bylo uvedeno, že se v žádném případě nedělá na přání rodičky, že musí rozhodnout lékař. Každopádně pro porod KP tam bylo uvedeno nespočet komplikací pro mimi a u porodu SC bylo hodně komplikací pro matku, takže mi z toho jednoznačně vyplynulo, že je císař pro malého bezpečnější. Potom, co jsem si přečetla Tvůj příběh jsem se v tom akorát utvrdila. Nakonec jsem díky známé v nemocnici změnila doktora a ten se rozhodl pro císaře. Malý měl pupeční šnůru kolem krku, což je u porodu hlavičkou napřed běžné, protože ji hned, jak vykoukne hlavička odmotají. V propuštěcí zprávě jsem měla napsáno, že byl KP vysoko postavený, takže by ho zcela jistě přidusili, když by ho tahali dolů, už i tak měl modré ručičky.
Malý měl při narození 2900kg, takže podle té dr. dobrá váha pro porod přirozenou cestou, ale za jakou cenu? Jsem fakt ráda, že mi nakonec udělali císaře, měla jsem spinál a porod jsem si díky tomu užila, mám na něj krásné vzpomínky.
Taky ještě dodám, že jsem během těhotenství podstoupila řadu cviků (kočičí hřbety, moxování...), aby se malý otočil, opět na doporučení lékařů. I když jsem věřila, že má důvod se neotočit a taky měl. Taky se do té pupeční šňůry mohl zamotat po té, co jsem začala cvičit... Takže příště už doktory nebudu poslouchat a nebudu nutit mimi k otočení.
Přeju všem maminkám šťastné a krásné porody, ať už KP, nebo SC, hlavně ať jsou miminka zdravé 😉

lucisan
8. čer 2011

Ahoj holky, potřebuji poradit. Malá je v 37tt hlavičkou nahoru nebo se stáčí napříč. Mám se rozmyslet mezi sekcí nebo přirozeným. Je to naše už druhé dítko, tak nevím... Sekci jsem nechtěla, ale jak to tady tak čtu, na normální porod KP se vůbec necítim....

mariabs
8. čer 2011

@lucisan Ahoj, no ja poviem len toľko, ak by som mala ešte raz bábo, ktoré si v bruchu sedí ako malý Budha, na svet by išlo jedine cisárskym rezom. Nejde tu o mňa, pre mňa bol pôrod v pohode, no s tým čo už teraz viem a plus príbehy, ktoré poznám z rehabilitačného centra o deťoch čo išli na svet KP... nechcem nikoho strašíť, no ja by som už nikdy tak neriskovala zdravie svojho dieťaťa. Jasné, nemusí sa stať nič a rovnako sa môže stať niečo aj pri normálnom pôrode, no riziko pri KP je väčšie.
A vôbec, denne rozplakávať svoje smejúce sa bábo cvikmi, myslím nechce žiadna mamina. Ja to mám ako každodennú pripomienku svojho zlého rozhodnutia a len dúfam, že malinká z toho vyrastie bez následkov.
No nech sa už rozhodneš akokoľvek, držím palce, nech ste obe v poriadku a zdravučké 🙂

petaov
9. čer 2011

@lucisan přečti si tady ty informované souhlasy k porodu: Císařský řez a Spontánní porod koncem pánevním http://www.mnof.cz/klinicka_oddeleni/gynekologi...
Jsou tam uvedena všechna rizika. Pro mě z toho jednoznačně vyplynulo, že císař je bezpečnější pro miminko a to je podle mě to nejdůležitější.

melis7
9. čer 2011

@lucisan je to těžké rozhodování.Ono když si přečteě rizika císařského řezu,tak to taky není nic moc.Já být tebou,jestli se rozhodneš pro spontánní porod,tak bych jela rodit do velké nemocnice,tam kde mají dětskou JIP,kdyby se něco dělo,tak je všechno po ruce.A taky velké nemocnice mívají větší zkušenosti s takovými porody,už jenom tím,že těch maminek je tam prostě víc.Pokud se rozhodneš pro císař,tak ten ti udělají na malé nemocnici taky .Já sama jsem rodila naši kočku řezem,jsem tatiž poseroutka.Moje kamarádka normálně a obě máme děti v pořádku a nic se nedělo.Moje paní doktorka mě nikam netlačila a dala mi na výběr,kamarádku rodila taky ona.Je děsně šikovná s porody KP má zkušenosti.Kámoška porodila miminko asi za 3 hodiny od přijetí a nemůže si to vynachválit.Když mi to vyprávěla,tak jsem trochu zalitovala,že jsem to taky nezkusila.Moc ti držím palce,ať to všechno dopadne OK.Ještě drobnost,u miminek KP se tak neváhá s císařským řezem,když jsou nějaké komplikace,prostě ti ho udělají,alespoň u nás.Mel

happy8051
9. čer 2011

nechcela by som spontanny porod KP kvoli strachu o babatko... to je moj nazor

zdenush88
10. čer 2011

Ahojte, chcem sa opýtat... od 30tt je mala KP, aj dnes v 36tt na sone , neotočila sa... je ešte nejaká šanca, že sa otočí? Ako ja to neberiem tragicky, ked sa neotočí, primár povedal, že sa bude rodiť sekciou, ze je to po zdravotnej stranke lepsie pre dietatko a aj pre matku, duplom prvorodicku....tak uz len dufam, ze ked to povie primar tak to bude platit, to si u neho este vyzistim na dalsej poradni.... 🙂 🙂 Vobec nepozerala na váhu malej alebo rozmery, automaticky povedal, ze bude CR ak sa neotočí... tak chcem vediet ze aka je sanca na otocenie, ze na co sa mam teda psychicky pripravit.... 😉 A potom by ma este zaujimalo, ci to nechávaju na náhodu, ze ked odtecie voda, alebo pridu kontrakcie, alebo sa pri KP dohodne na nejakom tCR.... dakujem 🙂 🙂

kalo
10. čer 2011

@zdenush88 Spíš s tím nepočítej...Nechci ti brát iluze, ale těch případů, že se dítě otočilo těsně před porodem je mizivé procento. Miminko už je velké a má na otočení málo místa...
..........Většinou je ta sekce plánovaná...(leda, že by si začala spontálně rodit ještě před plánovaným termínem..)

zdenush88
10. čer 2011

@kalo no ako vravim, az tak ma to nestve, ze ci ostane KP, pokial to bude fakt CR, tak sa nebojim.. keby ma nechali normalne, tak by som sa bála...ale verím, že urobia to čo je pre mimi najlepsie... 😉 niektori lekari povedia, ze uz od 6 mesiaca sa babo neotoci ( jedna to tak tvrdila kamoske a ta isla CR tiez) a niektori povedia, ze sa este moze... ale tiez si myslim, ze sa neotoci, lebo sa nebude mat ako, fakt nemam dake extra velke brusko, ze by mala priestor na manevrovanie a uz niekolko tyzdnou je stále natlacena napravo....

haanhobe
10. čer 2011

Já jen trochu pozitivní informaci - dceru jsem taky rodila KP, měla sice jen 2700g, porod po odtoku plodové vody trval hodinu, malá neměla nijak deformovanou hlavičku, jen jsme podstoupili větší kontrolu kyčlí, preventivně doporučili široké balení, zakázali chodítko - o něm jsem ani neuvažovala.takže problémy mohou nastat ve všech případech, člověk nikdy neví.

jana.sun
12. čer 2011

@zdenush88 já jsem zrovna případ, že jsem se otočila prý v den porodu (mamka mě rodila o 3 týdny dřív a ráno jí prý řekli, že jsem podle utz kp - netuším, jaké tehdy byly utz 😅 - ale popoledni jsem "vylezla normálně" 😉 )
Můj syn byl od 25tt KP a neotočil se vůbec - ale taky jsem měla malé bříško, tak to možná bylo tím.
Každopádně ti přeju co nejpohodovější porod a hlavně, pokud přirozený, tak bez komplikací a pokud sekcí, tak at se vše v pořádku a co nejdřív zahojí 😉

zdenush88
12. čer 2011

@jana.sun no ved to, ze pocula som aj ja take, ze sa otocili v den porodu.... 😉 tak uvidime, ale nechcela by som byt do toho dna v napätí že čo ako bude, ked to pride... preto tak trochu dufam,ze teda ak sa neotoci, tak sa na poradni dohodoneme na nejakom termín, ze jednoducho bude to tak a hotovo..... nie ze este pockajme, vsak ked pridete s porodnými bolestami, tak dako bude... 😒 a tiez si myslim, ze sa neotoci ,lebo nemam dake extra brusko, pokial nevypucim a uz niekolko tyzdnou mi lezi len na pravej strane brucha, tam je, na lavej je prazdno.. 😉 aj ked mozno este prekvapi... 😉
dakujem , dáko bude.. len nech je zdravučka... 😉

jana.sun
13. čer 2011

@zdenush88 tak tak, hlavně at je mimi v pořádku 😉 Doktoři ve tvé porodce nelíp vědí, jak to naplánovat, aby vše proběhlo tak jak má a pokud nenechávají prvorodičky rodit KP přirozeně, tak ti určo dají termín o něco dřív, než máš TP 😵

evinkal
13. čer 2011

@zdenush88 ahoj,otočiť sa može aj nemusí.Moja bola od začiatku otočená KP.Mala som strach,ale všetko bolo o.k.Rodila som normálne,ani cisársky nebol,dr.vravel,že nevidí dovod,že cisarsky robia vačšinou len pri chlapcoch.Porod bol ešte rýchlejší a ľahší ako pri prvom.Za 10 min.bolo po všetkom.
@lensam Moja keď sa narodila nemala žiadne problémy s nožičkami,ani baliť som ju nemusela naširoko.Boli sme aj u dr.na sono nožičiek,ako každá po porode a všetko bolo a aj je o.k.Akurát povedal,že ak bude mať problémy s chodzou,máme prísť,lebo že takéto detičky mávajú problémy a pomalšie sa naučia chodiť..Ale našťastie /ťuk,ťuk na drevo/ je všetko v poriadku a ani nikdy nebolo vidno,že by sa narodila inak🙂

evinkal
13. čer 2011

@zdenush88 Ešte som zabudla..Pri dievčatách keď sú KP zvyknú robiť cisarák,len ak má mamina úzku panvu,alebo ak je nejaké riziko,

zdenush88
13. čer 2011

@evinkal ja uzku panvu nemam ale primar - teda moj doky povedal, ze to riesia sekciou u prvorodiciek... ze pre zdravie malej..vobec nerozoberal panvu,alebo vahu malej... ako vsak uvidime... 🙂 asi zalezi od lekarov ako sa rozhodnu...
@jana.sun juuj tak to by znamenalo, ze koncom juna je uz tu s nami... 🙂 🙂 🙂

jana.sun
13. čer 2011

@zdenush88 no, to záleží, jak ti termín určí dr.dle utz 😉 v pase máš 9.7. - jestli je to ten podle utz, tak počítám, že o víc jak týden to nebudou posunovat, taky záleží na odhadu váhy a jiných faktorech -no, myslím, že už se to brzo dovíš 😉
My s druhátkem taky do termínu nevydržíme, pořád nám to posunují na dřív 😉

zdenush88
13. čer 2011

@jana.sun no ja mam 9.7. a zatial nic nenasvedcovalo tomu, ze by som mala porodit skor... takze uvidime.. kludne by to mohol byt aj zaciatok jula, nenahnevam sa.. 😀 😀 😀 na ctg sme nemali jedine tvrdnutie, jedinu co i len slabu kontrakciu, proste sa jej u mna paci... 😉

jana.sun
13. čer 2011

@zdenush88 😉
se máš, to mně už hrozej předčasným porodem měsíc!!! 😝 😝 Ale zatím držím!!! 🙂

zdenush88
14. čer 2011

@jana.sun a vsak v podstate este slabý týždeň a už si vtermíne nie?? 😉 to už vydržíte.... 😀

petaov
14. čer 2011

@zdenush88 já jsem měla plánovaný císař týden před termínem porodu a doktoři se řídili podle termínu poslední menstruace, čili začátkem měsíce, ačkoliv podle ultrazvuku jsem měla termín až ke konci měsíce. Taky už jsem si pak přála, ať už se neotočí, když už jsem to měla naplánované 😉

zdenush88
14. čer 2011

@petaov ved ja som sa uz tiez tak s tm vžila, že už si prajem aby sa neotočila a bolo to naplánované a bude to fajn... 🙂 takze ak tyzden pred terminom,..hmm.. 1.7. je velmi pekny datum na narodenie.... 😀 😀 😀

jana.sun
14. čer 2011

@zdenush88 jj, už se mi ho podařilo donosit téměř do termínu, i odhad váhy máme super, tak ted už by to bylo v pohodě 😉 Ale ještě rodit nechci, nejdřív tak koncem př.týdne 😀
A 1.7. je pro mě nejzašší termín, kdy bych chtěla porodit - mmch má narozky manžel 😅 Ale raději bych už o týden dřív 😵
tak hlavně, at nám to dobře dopadne - hlavně teda tobě, když jste KP 😉 hodně štěstí 😵

zdenush88
14. čer 2011

@jana.sun moj má narodky 9.7. ale neviem ci sa mi chce az tak dlho cakat na malú... 😀 😀 😀 😀 aj tebe vela stastia, nech vsetko dobre dopadne....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru