Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

romuski
11. srp 2013

Právě že se také bojím, že hlavička zůstane zaseknutá v porodních cestách a pak se mimi musí různě páčit a tahat,a také nástřih hráze bývá hodně velký, aby se ta hlava dostala ven...

hagada
11. srp 2013

Nástřih nebývá o nic větší než u porodu klasického. U mě byl malý, jen pár stehů (odhaduji 3-4) a dobře se hojily. Bolesti byly tedy výrazně větší, zvláště v závěru při tlačení jsem měla nepřetržitou cca 4-5minutovou kontrakci. Ale na mimi jsem se těšila a věděla, že to zvládnu. Věřte si, maminky 😎 Porod je přece přirozená věc a doktoři jsou tam od toho, aby pomohli při možných komplikacích. Máme to jako rodičky hodně ve svých rukách...

eliska_z
11. srp 2013

@romuski Nástřihu se neboj. Já měla teda obrovský - cca 20 stehů, ale hojilo se to velice rychle. Do týdne jsem bez problémů seděla i bez kruhu 😉 Osobně jsem se víc bála císaře, protože mám za sebou několik operací, které měly docela dramatický průběh. Proti nim byl porod vlastně v pohodě, i když to brutálně bolelo. Prostě jsem věděla/cítila, že to bude v pohodě, i když jsem samozřejmě měla strach z komplikací.

romuski
12. srp 2013

No tak je to nakonec vyřešený, dnes jsem byla na kontrole a vzhledem k velikosti miminka jsem objednaná za týden na císaře... Ufff....!!!

eliska_z
12. srp 2013

@romuski To bude v pohodě, uvidíš 😉 Miminko za to stojí 🙂

romuski
14. srp 2013

Já vím, už se moc těšíme, děkuji 🙂 Také přeji vše dobré, ať mimi hezky roste a dělá Vám radost

apacheee
AMBASADORKA
2. říj 2014

@romuski
@eliska_z
Ohledně toho nástřihu - dá se to zvládnout i bez něj🙂

nnikaa
14. říj 2014

@marusinka Také mě čeká KPčko, všichni straší, jak ej to komplikované a o hodně delší než porod hlavičkou, co tvůj názor prosím..klidně napiš i do zprávy, děkuji 🙂

verushe20
14. říj 2014

KP jsem sice nerodila ale zajímalo by mě jaké to je vytlačit tu největší část až nakonec?

ludva
14. říj 2014

@nnikaa Ničeho se neboj a věř si 🙂 Dá se to zvládnout. Já měla první dceru KP překotný. Za 2 hoďky byla s námi 😉

misisule
14. říj 2014

Také jsem rodila syna KP jako prvorodička a vše bez problémů, zvládli jsme to na 1. 🙂

blondynka400
14. říj 2014

@nnikaa neboj, delší to být vůbec nemusí. Ano první doba porodní bývá o maličko delší, protože zadeček je měkkčí než hlavička, tím pádem na porodní cesty tolik netlačí. Ale neviděla bych v tom nějaký extrémní rozdíl. A co se týče druhé doby porodní (tedy vytlačení dítěte), byl pro mne jednodušší a rychlejší porod KP než hlavičkou 😉 Tak s neboj, ono to dobře dopadne, jenom si věř, to je to hlavní.
@verushe20 já už nic v podstatě netlačila, viděla jsem koukat nožičky, pak mi řekl, že mám zatlačit fakt jenom jemně a krouživým pohybem jí vyndal ven. Pocit to byl super, až mi bylo líto, že je konec. To u porodu zahlavím nebylo, tam jsem byla ráda, že je konec 😝
@apacheee KP se dá i bez nástřihu. Já osobně bych se bála, když se něco po..., je potřeba rychlá reakce a mít hlavně dobrý přístup, což bez nástřihu nejde a každá sekunda je pak cenná....

copa
14. říj 2014

@nnikaa taky jsem první rodila KP a za 3 hoďky byla venku 🙂 dali mi v porodnici vybrat mezi CS a spontánním, ale protože jsem přijela otevřená na 8cm, sám mudr říkal, že mám většinu porodu za sebou, že by bylo škoda dělat CS 🙂

apacheee
AMBASADORKA
14. říj 2014

@blondynka400 Ale proč hned předpokládat problémy? U mě to bylo bez nástřihu a s lékařkou jsme byly domluvené, že to není problém, pokud by bylo cokoliv potřeba, střihlo by se. Monitory byly pořád krásné, tak asi nebylo čeho se bát. Navíc jsem měla hodně nacvičeno s anibalem

blondynka400
14. říj 2014

@apacheee protože prostě nastat můžou. A není dobré před tím zavírat oči, jako že se nic stát nemůže... On u porodu záhlavím je to něco jiného, tam je ta hlavička jako první. A tohle nemá s monitorem ani se cvičením nic moc společného. Už vidím, jak se začně dítě dusít a oni budou čekat na kontrakci, aby to správně šmikli a nebo to budu blbě šmikat mezi 😝 Navíc na dobře vedeném nástřihu není nic tragického, jak to někdo vydává. Nemám ráda, když se dělá automticky zbytečně, ale taky si nemyslím, že je to největší zlo....

apacheee
AMBASADORKA
15. říj 2014

@verushe20 Řeknu ti, že nad takovými blbinami fakt nemáš čas přemýšlet🙂 Rodila jsem poprvé a hnedka KP, takže nemám srovnání, ale nic divného mi na tom nepřišlo. Cvičila jsem s anibalem, takže jsem s tlačením neměla žádný problém a ani mě to nebolelo. Jediné, co mi přišlo zvláštní bylo, že po prvním zatlačení vylezl zadeček - tzn., že ze mě čouhala strašně velká část miminka - nožičky měl až u hlavy, a trochu to jakoby tlačilo. Když pak šla ven hlavička (34 cm), tak proklouzla jako po másle a vůbec jsem ji nevnímala🙂

eliska_z
16. říj 2014

@nnikaa Neboj se, já přijela do porodnice s "poslíčky" po 5-7minutách, opravdové bolesti začaly asi 4 hodiny před tím, než se malý narodil (cca 6 hodin od příjezdu do porodnice). Samotné tlačení byla pohoda. Na 3 zatlačení byl venku. Nevím jestli je to tím, že jsem měla hodně nacvičeno s Epinem a přesně věděla jak tlačit, nebo je to tím, že šel napřed zadeček.
@blondynka400 U mě u nástřihu nikdo na kontrakci teda nečekal. Dali mi injekci, chvilku počkali a šmik, šmik, šmik. Musím říct, že to bolelo mnohem víc, než kontrakce.
@apacheee Já původně nástřih nechtěla, ale řekli mi, že bez toho to prostě nejde a hotovo. Možná kdybych tam nebyla v té době sama a měla tam třeba nějakou svoji PA, tak by to šlo bez toho. Třeba příště 😉

blondynka400
17. říj 2014

@eliska_z no jo, ale to je právě to špatně.... Když se to šmikne správně, tedy v kontrakci a ještě šikovně, je to hodně podobné přirozené ruptuře. Za prvé o tom ani nevíš a za druhé se to potom lépe hojí.
Já měla první domluvený z preventivních důvodů viz to co jsem psala, prostě bych to neriskovala (a to toho doktora znám fakt hodně let, a máme spolu i kamarádský vztah, ne běžný doktor-pacient, je to takový střelec, kdyby to byl obezepčné bez, určitě by mne do něho nenutil). A druhý nástřih byl na mé přání (byli jsme domluvení, že dle situace), protože jsme cítila, že mi něco brání tomu, aby šla malá ven, po nástřihu šla ven hned. Ani jeden nebolel a po porodech sem hned seděla a ani jsem o nich nevěděla. Musí se tu umět střihnout a pak zašít, jenže to mi přijde, že moc neumí, když to tak občas poslouchám 😝

zulitvi
17. říj 2014

Holky, já vás obdivuju, já bych na normální porod KP neměla gule. Nejprve mi doktor dal vybrat, tak jsem rekla hned, že pujde cisarem. Nakonec mi ale stejně klasický porod zakazali, protože se malej nevešel do bricha a byl tam tak, že si seděl na nožičkách a já bych mu je tim zlomila.

apacheee
AMBASADORKA
17. říj 2014

@eliska_z Tak ono asi nejvíc záleží na tom, jakého chytneš doktora. U příjmu jsem měla doktorku, která byla absolutně proti (tam bylo i vidět, že se jí moc do KP nechce), i mi to řekla, že neexistuje. Pak se vyměnila směna a oba doktoři byli super a i po porodu říkali, že by to byla zbytečnost stříhat🙂

beru229
16. lis 2014

Ahoj cecetka, mé zkušenosti s koncem pánevním-holčička byla v bříšku celé těhotenství hlavičkou nahoru, řešili jsme to až do samotného konce, protože jsem někde v sobě cítila, že zvládneme přorozený porod, je to moje první dítě, chodili jsme do Podolí, kde mi jednou řekli, že KP rodí a je to v pohodě a po druhé zase naopak, zjistovala jsem si porodnice, kde s tím mají zkušenosti a kde KP automaticky neřežou, což byli Hořovice, podmínkou bylo porodit do termínu, což se nám povedlo, rodila jsem v den termínu, ráno začly mírné kontrakce a v 15.45 byla prdolinka na světě, zažila jsem nádherný porod...dávám do placu pouze svou zkušenost, nic nedoporučuji, no je to na každé ženě a samozřejmě na velikosti dítěte a hlavně je to o tom, že musí člověk chtít, protože kdybych si to opravdu nepřála, tak mě asi dokážou doktoři přesvědčit o tom, že tímhle riskuji život svého dítěte a já vím, že jsem měla v sobě něco, co jsem si nosila devět měsíců jako poklad a nikdy bych neriskovala, je potřeba důvěřovat sobě i miminku, pak to jde nějak samo, jak už jsem psala, do porodnice jsme přifrčeli 13.30 a 15.45 byla na světě. Bohužel už je málo doktorů, kteří s KP mají zkušenosti, no Hořovickou porodnici vřele doporučuji... přeji, at máš zdravé miminko a at mu vysníte tu nejkrásnější cestu na svět, at je to přirozený porod, nebo císař,hodně sil, papa

blondynka400
16. lis 2014

@beru229 to je super, že už v Hořovicích někdo umí rodit KP a jsou k tomu svolní.... Před necelými 5 lety tam o tom nechtěli u provordičky ani slyšet....

dezyre
14. led 2015

Ahoj maminky, obnovuji diskuzi. Jsem sice teprve ve 36tt, ale holčička je koncem pánevním. Ve 34tt zaujala polohu koncem pánevním, po 35tt se na pár dní otočila hlavičkou dolů, už jsem měla strašnou radost, ale je to teď asi tři dny co jsme zase koncem pánevním. A jelikož už jsem před týdnem ležela v nemocnici kvůli rozbíhajícímu porodu, který mě ještě zastavili magnésiem, tak mám strach, že mě zase chytnou bolesti a malá nebude přetočená hlavičkou dolů. A mě samozřejmě trápí to, že mě chtějí nechat rodit přirozeně. Některé si asi na tom zakládáte,ale pro mě je nejdůležitější zdraví miminka a jelikož už se o jedno vážně nemocné dítě starám, tak mám prostě z porodu koncem pánevním upřímně strach, že se něco pokazí... prostě pokud bude malá koncem pánevním, tak chci za každou cenu rodit císařem. Myslela jsem, že konec pánevní je indikace k císařskému řezu, ale paní doktorka na v porodnici, na mě celkem ostře vyjela, že konec pánevní rozhodně rodí přirozeně, že není důvod, proč bych měla jít na císaře, že i při normálním porodu můžou nastat komplikace.. Řekla mě, že konec pánevní se rodí císařem jedině kdyby si miminko dalo pod sebe nožičky, jenže jak poznají při porodu, že si je tam v poslední chvíli nedalo??

zazana81
14. led 2015

@dezyre Já rodila konec pánevní automaticky císařem. Resp. řekli, že mi dávají vybrat, což znamenalo, že kdybych jó chtěla, tak to se mnou zkusí. Ale jelikož jsem byla prvorodička, nikdo na mě netlačil, naopak, MUDr. mi řekl, že vzhledem k mojí tělesné konstituci pro mě císař bude lepší.

blondynka400
14. led 2015

@dezyre tvému strachu rozumím a v tomto příapdě není dobré se hnát do přirozeného porodu. Za mne zkus jinou porodnici. Když je to KP, na CS máš prostě nárok a to plánovaný.
A ty nožičky je pravda, že jsou různé polohy, jak je mají. Není moc pravděpodobné, že si je pak dá jinak, už na to není místo.
Nebyla jsi náhodou na Obilňáku?

apacheee
AMBASADORKA
14. led 2015

@dezyre Udělají UTZ.

tarra27
14. led 2015

@dezyre KP je důvod k sekci... zajela bych do jine porodnice a domluvila se s nima, jaký mají názor oni.......vůbec se Ti nedivím, taky jsem nela KP a rodila jsem sekcí....

madry
14. led 2015

Já jsem rodila také konec pánevní a dr. mi doporučil císaře, prý je to pro všechny bezpečnější. Divím se, že doktorka ti ho nechce udělat, můj gynekolog a pak i dětská doktorka to brali skoro jako samozřejmost... Zkus jinou porodnici.

dezyre
14. led 2015

@zazana81
@blondynka400
tak právě u mě je předpoklad, že bych ten porod koncem pánevním měla zvládnout. Jsem teď 36tt,malá má váhový odhad 2,5 kg, nožičky pod sebou neměla. Mě už minulý týden řekli, že malá dost naléhá, že už by se přetočit neměla a ono ejhle, místečko si našla..
Ano, byla jsem na Obilňáku, s druhým porodem jsem byla naprosto spokojená, jenže je pravda, že jsem nepotřebovala doktory, vše jsme zvládli s PA sami, bez nástřihu. Ale teď,když je to "komplikovanější", tak jsem trochu rozčarovaná z neprofesionality doktorů. Nejedna doktorka prohmatem nepoznala, že miminko je KP, při prohmatu mě ujišťovali, že je to hlavička, za dvě miminuty na ultrazvuku mě bylo řečeno, že je tam opravdu zadeček. Mimochodem jedna doktorka dělala váhový odhad miminka ve 35tt a sdělila mě, že holčička má 1800 g a připadlo jí to naprosto normální, o dva dny později na ultrazvuku jiná doktorka a říkám jí, že se mě ten váhový odhad vůbec nelíbí, že je to strašně málo, první děti byli obříci, malou cítím, že mám plné břicho a to mám velké břicho, no a ona mě povídá, že se jí ta váha taky nelíbí, tak nový odhad a ejhle, hned "vážíme" 2,5 kg. A prostě když si představím, že by měli takový doktoři rodit konec pánevní, tak mě vstávají vlasy na hlavě.... Já jsem si původně taky myslela, že mě dají vybrat... Jako vím, že vše nese své rizika...

@apacheee při rozjetém porodu už ultrazvuk nedělají... Jen monitorují ozvy.

tarra27
14. led 2015

@dezyre přesne...jak se to rozjede, težko se dělá pak sekce....navíc i uz je jen odhad, muže mít klidne víc....

@madry přesne

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru