Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

kalo
25. srp 2007

dhav: moc gratuluju k Verunce! Máš naprosto stejný příběh jako já s malou 🙂 Akorát mě řekli, že malá bude mít 2,10 a měla 2,68 a taky 49 cm...hubeňourek. Na ty chvíle po císaři se rychle zapomene. Hlavně, že je všechno v pořádku!!!!

emjee
27. srp 2007

cucoriedka01 • 36tt • 27. aug 2007 o 11:22
Ahojte, chcem sa opytat, ci tu je nejaka nastavajuca mamicka,ktora ma babatko v 36.tyzdni v polohe koncom panvovym. Ak ano , co jej poradil doktor, ci klasicky porod alebo cisarsky rez.

katusha • 1d • 27. aug 2007 o 11:26
ahoj, moja mala bola tiez koncom panvovym, a môj doktor odporucil cisarsky este v 35.tyzdni ked sa neotocila. ale povedal ze vzdy je sanca ze sa este otoci. ale jej sa nakoniec nechcelo 😅 ked si prvorodicka tak doktori zvolia zrejme cisarsky. nemaj strach, vsetko dobre dopadne 😉

cucoriedka01 • 36tt • 27. aug 2007 o 11:32
Ahoj Katusha,
a preco tak skoro? To uz by som musela teraz rodit. Moja mala ma momentalne 2,70 kg lekar povedal, ze je uz mala pravdepodobnost ze sa otoci, ale poznam pripady ked sa babo otocilo dva tyzdne a dokonca aj dva dni pred porodom.Mam dilemu, ci si vybavovat zdravot.indikaciu na cisarsky nakolko ma nastrasili, ze ked to je dievca mozu skusat klasicky porod, ked je chlapec neskusaju kvoli tomu, aby neposkodili genitalie. Ty si kde rodila a kto rozhodoval o cisarskom Tvoj doktor alebo primar?DAKUJEM

katusha • 1d • 27. aug 2007 o 11:43
vies mne môj doktor tiez povedal ze sa este môze otocit, ale ze sa to stane malokedy. presne ako ty pises, aj 2 dni pred porodom si to moze mimi rozmysliet 🙂
ja som rodila v Považskej Bystrici. mna môj doktor poslal tyzden pred terminom do nemocnice s odporucanim na sekciu. tam ma vysetrili a primar to nakoniec len odklepol. rodila som teda v 39tt. mala bola v poriadku , ja tiez. mala som spinal, to bolo pre mna neprijemne ale da sa to zvladnut.

cucoriedka01 • 36tt • 27. aug 2007 o 11:50
A aky je rozdiel medzi spinalom a epiduralom? mna v zivote neoperovali, tak neviem, do coho idem, co bolo neprijemne a kolko kg mala vazila?dakujem

dendisa
27. srp 2007

Ahoj holky, pořád máme hlavičku nahoře. Je vůbec nějaká šance, že se mě někdo jako prvorodičky zeptá, jak bych rodila raději? Můžu si vybrat, nebo je to čistě jenom o tom, co bude chtít doktor na příjmu v porodnici?
Můj gynekolog se pozastavil nad myšlenkou, že normálně, protože je to holka (viděl to na UTZ jenom jednou a všechny víme, jak se těm jejim spekulacím o pohlaví dle UTZ dá věřit. Na amniu jsem nebyla.). Nevím, proč za každou cenu musí doktoři trvat na normálním porodu. Známá trpěla v bolestech 8 hodin, pak ji teda vzali na milost, KP vzdali a dorodila si to císařem. Pěkně si to vyžrala a zdaleka není jediná z mého okolí.
Termín mám příští neděli a podle toho, jak se mi tam dítě vrtí, si troufám tvrdit, že na otočení o 180 stupňů je už moc velké. Nezvládne ani otočení o 90 stupňů, přestože je aktivní až moc, hlavu mi cpe pořád jakoby mezi prsama ven, přesně na opačnou stranu, než by měla, že jo.
Představa porodu KP mě děsí, nebyla jsem ani na jednom přípravném kurzu a bojím se, že to fyzicky nezvládnu a dítě se mi přidusí, nebo oběsí na pupečníku... prostě nevím, do čeho jdu. Nejsem žádná atletka, i mimo těhu mám problém vylézt po schodech 3 patra bez zadýchání.

dendisa
30. srp 2007

... tak si sama odpovím, třeba to ještě někomu pomůže. Včera jsem našla v IP vzkaz od jedné koníkářky, která na tom byla před porodem úplně stejně. Akorát měla rozumnější gynekoložku, která ji poslala na konzultaci do porodnice. A hádejte, jak to dopadlo. Samozřejmě císař - pro velké riziko hrozící dítěti.
Volala jsem hned poté, co jsem si její zprávu přečetla, do svojí porodnice. Zvedla mi to lékařka - porodník a hned jak mě vyslechla, vyzvala mě, abychom přijeli. Že si mě proklepne sama a poradíme se, jak povedeme porod.
Závěr: mám už málo plodové vody = je minimální pravděpodobnost, že se může ještě dítě přetočit. Malá už teď váží 3,3 kg a navíc jsem docela silně krátkozraká. Přes rizika hrozící mi anestezií a vůbec porodem vedeným císařem je zde nesrovnatelně větší riziko pro mimino, takže malé dali po poradě s ostatními porodníky do pondělka šanci a jestli bude v pondělí na kontrole stejný nález, naplánujou mi císaře.
O tom, že jsem teď mnohem klidnější, asi není třeba psát. Jenom děkuji prozřetelnosti, že existuje internet. Někdy se důvěřovat svému doktorovi nevyplácí (podle něj bych opravdu měla čekat na bolesti, krvácení nebo odtok plodovky, a pak až volat sanitku - stejně by mě rodili císařem, akorát akutním a bez jakékoliv přípravy. Stres jako prase, ale můj gyndař by měl body ještě za tu poslední kontrolu, která už takhle neproběhne.).

jahodka11
30. srp 2007

Mila dendisa, tesim sa spolu s tebou 🙂 ja zatial koncim 31 tyzden, maly sa este neotocil, ale myslim, ze este mame dost casu 🙂)) zatial sa nestresujem, aj ked neviem,ci by som najradsej nerodila prirodzene 🙂)

luciaj
31. srp 2007

ahoj dendisa, ja mam podobny problem ako ty ... stale neviem, ci to bude cisar alebo prirodzeny, lebo lekarka mi v 37 tt povedala, ze sa este moze otocit, tak to tak skoro riesit nebudeme. a tento tyzden je na dovolenke, takze buduci tyzden, to uz budem v 39tt verim, ze sa rozhodne, ako budem rodit, lebo tiez nevie na 100%, ze je to dievcatko. a aj ja som z toho totalne nervozna ... tak dufam, ze vsetko dobre dopadne a buducu stredu sa o vsetkom rozhodne. Teba kedy objednali na cisara? kolko dni pred TP?

katusha
31. srp 2007

cucoriedka - spinal je ked ti zavedu ihlu do chrbta a si umrtvena aby si necitila bolest, ale ty si pri vedomi a vsetko vnimas.
mala mala 49cm a 3200g 😉
mne bolo neprijemne ze som si necitila nohy a nemohla som s nimi pohnut, a potom som musela lezat 24 hodin na chrbte, po tom spinale.
mna predtym tiez nikdy neoperovali a mala som strach, ale neboj da sa to zvladnut 😉

dendisa
1. zář 2007

jahodka, taky jsem původně chtěla za každou cenu normální porod, ale teď chvilku před realitou jsem z toho byla posraná strachy. Ne kvůli sobě, ale kvůli děcku. Přečetla jsem si moc příběhů nepodařeného porodu koncem pánevním a sama si udělala závěr, že císař bude pro mimino méně rizikový. Určitě ale nejsem zastáncem císaře, jenže vybírat si nemůžu.
Každopádně, Tobě to určitě ještě vyjde normálně, miminko má pořád dost času, držím palce!
Luciaj, ještě mě neobjednali - byla jsem v porodnici myslím ve středu a doktoři si mě pozvali na toto pondělí, jestli nebude pořád otočená, tuším, že to nabere rychlý spád, protože termín podle menstruace i UTZ mám 8.9. Myslím, že císař se vždycky dělá tak o týden až dva dříve. Jestli tam v pondělí rovnou nezůstanu, ještě dám vědět, jaké jsou nemocniční postupy u nás v Karviné 🙂.

zlatka
1. zář 2007

Ahojky holky,Dendi, no u mě to bylo jako u Tebe, jezdila jsem do porodnice na KO a nikdo nic neřešil, vždycky se jen zeptali, jak se mi daří a v den porodu, když mi rupla voda, tak se až mrkli, jestli se to mimi přetočilo. Přetočená nebyla a ještě k tomu hodně vysoko, tak se rozhodli pro císaře. Já jsem teď moc ráda, protože to bylo šup, šup, bolest po operaci se dala vydržet, žádná hrůza- o nic menší než po normálním a za týden jsem byla O.K.A jak píšeš, hlavně kvůli malé, je to takový spokojený miminko, myslím, že kdyby se natrápila v těch cestách, tak by byla úplně jiná.Taky jsem moc chtěla rodit normálně, ale teď jsem ráda, jak to dopadlo.No, ale když se mi to začalo rozjíždět,(kontr.po 6 min.), tak mě dr. vyšetřoval a říkal, že kdybych měla druhý, tak už mě nechá rodit normálně. Záleží taky na velikosti miminka.Tak držím pěsti, přeju hodně štěstí.A toho napichování do páteře se neboj- je to nepříjemný, ale nebolí to nějak strašně.

sofa
1. zář 2007

Ahojte, ja som to mala tak isto ako Zlatka, len mna nechali sa trápit zhruba 16 hod. v bolestiach, ale ked zistili, že sa neotváram a voda bola už dávno fuč, tak sa rozhodli pre cisarský, to bola ulava, a tú injekciu som ani necitila. Tak sa drž a veľa štastia 🙂

jahodka11
1. zář 2007

ahoj dendisa, tak drzim palce, nech to uz mas za sebou 🙂
ja nie som uplny odporca cisarskeho, v podstate mi je jedno ako budem rodit, hlavne, nech je to co najlepsie a najlahsie pre babo...ja uz to vydrzim 🙂
hlavne sa mi nepaci, ako niektori lekari nechaju x hodin maminu s babom sa trapit a potom sa rozhodnu pre cisarsky....takze v podstate trpia aj pred aj po porode... v dnesnej dobe sa mi to zda smiesne...ale co narobime...:(
a ozvi sa potom ako si dopadla, drzim palce 🙂

sisstin
1. zář 2007

holky..já jsem byla ve 30tt na velkém UZV a malej taky přetočenej zatím nebyl...na poradnu jdu až ve čtvtek..tak uvidím..řeší se to pak nějak..když se mimi furt neotáčí? 😕

dendisa
3. zář 2007

ahoj holky, tak mi dneska naplánovali císaře na středu ráno. Děkuju za rady i podporu a čekatelkám přeju, aby se toho otočení ještě dočkaly.
sisstin: někdo to řeší (rozuměj gyndař) a někdo se na to vysere a řekne matce, že má počkat až se něco začne dít a v porodnici ať už se pak o ni postarají... Jak psala jahodka, je nechutné vyžrat si ty bolesti, a pak stejně skončit rozpáraná na JIPce. Jen proto, že Tvůj kundolog si chce zrovna v době Tvojí prohlídky přečíst poštu na Seznamu a nemá čas zjišťovat, kolik dítě váží a jakou má přesnou polohu. O množství plodovky ani nemluvím.
Když budeš mít pochybnosti, domluv si před porodem prohlídky přímo v porodnici, pokud teda rovnou nemáš gyndaře tam, kam plánuješ jít rodit. Porodník bude mít čas dopředu odhadnout, jak to uděláte.
Myslím, že lékařka, která mě bude rodit, byla za moji aktivitu ráda - byla bych asi nechutně akutní císař, čekat na ty kontrakce nebo odtok plodovky. Už tak jsou ty porodnice momentálně narvané.

sisstin
13. zář 2007

dendisa: super popis..jsem se nasmála 😀 no..na minulé poradně jsem se nedozvěděla nic...a jdu příští čtvrtek, tak to se už zeptám, protože myslím, že je furt stejně a neotočil se 😕

janyjany
13. zář 2007

Siss: já měla malou v příčný poloze a někdy na šikmo, a když jsem šla v úterý do poradny s tím, že se teda domluvíme s doktorem co a jak(vyhrožovali s preventivní hospitalizací od ukonč. 38tt)jestli CR nebo obrat 😖 (bléé - ani slyšet jsem o tom nechtěla), tak mi doktor s klidem řek, že malá nasedla hlavičkou na vchod - koukala jsem jak zjara, protože jsem nic nepozorovala, že by byla v jiné poloze, a to se tam točila pokaždé jinak (hlavou nahoru, dolu, napravo, nalevo... 😅 ) A byla jsem běhěm 5 minut venku bez jakýchkoliv otázek - a že jsem jich měla připravenejch!! 😀 😀 a bylo 😎. Ale stejně si myslím, že to nemusí být definitivní, páč mám někdy pocit, že je zase jinak, ale fakt to asi nepoznám... 😒

sisstin
13. zář 2007

janyjany: já bych ho měla mít v podélné poloze..hlava nalevo..zadek nasedá na porodní cesty a nohy napravo 😉 minule mi Dr. fakt neřekla nic...tak nevím 😕 třeba se už otočil a ani jí nenapadlo mi to říct, že zapomněla, že nebyl..fakt nevím...byla minule taková divná..tak jsem se neptala..ale za týden se určitě zeptám 😉

katusha
13. zář 2007

sisstin, moja mala bola tiez koncom panvovym, a myslim ze môj gyndos do nebral na lahku vahu. uz ked videl v 35tt ze sa neotaca, tak ma oboznamil s tym ze to bude sekcia 😉 potom mi zakazdym robil sono a kontroloval malu, ci sa neotocila.
do porodnice ma poslal v 39tt, ze pre istotu, nech je to naplanovane, ze je to tak istejsie. urcite lepsie ako by mal cakat, kym mi odtecie voda a potom by ma narychlo isli rezat 😖

sisstin
13. zář 2007

katusha: já tam byla naposledy ve 34+2 a neříkala naprosto nic..a UZV už mi asi dělat nebudou..pojištovna ho platí jen 3x za těhu..a to už mám 😒

katusha
13. zář 2007

ano plati ho len 3krat, ale mne ho bez problemov robil na kazdej poradni, ked zistil, ze mala sa neotaca 🙂 ja si myslim, ze v takomto pripade by ti ho mala urobit 😒 a ty necitis ze by sa malinky inak otocil??? lebo ja som ju stale citila rovnako a veru sa ani neotacala

sisstin
13. zář 2007

katusha: no já mám pocit, že je tam furt stejně 😕 břicho mi tvrdne podélně...a to i cítím, kde má hlavu a zadek 🙄

katusha
13. zář 2007

ved sa este moze otocit 😉 mozno aj 2 dni pre porodom 😀

sisstin
13. zář 2007

katusha: to jo..ale štve mě, že Dr. to vůbec neřeší..a to jsem si myslela, že je skvělá 😒

katusha
13. zář 2007

to mi je luto, ze jej to je jedno 😒 ty si sa jej ani nepytala, ako chce dalej postupovat???

sisstin
13. zář 2007

katusha: ona byla minule taková divná, tak jsem se neptala..třeba už otočenej je, ani o tom nevim 😕 prostě to vůbec nekomentovala..jen mi udělala stěr na streptokoka..řekla, že čípek a vše je v pořádku..a šla jsem 🙄

janyjany
13. zář 2007

Tak to se holky máte, že to poznáte 🙂 , já jsem si byla taky skoro jistá, že je tam na šikmo nebo na příč a že velká změna nenastala, ale pan doktor mě uvedl z omylu 😉
A to jsem na tom byla jako ty Siss, doktor 3 ultrazvuky a šmitec a ještě jinak než je standard (myslím týden, ve kterým se správně má dělat, ale to je na jinou diskuzi - prostě doktor debil 🙄 🙄 ) no a v 34TT mě vyšetřil spodem a řekl, že je to příčka a hned mě odpálkoval do porodnice, kde mě teda vyšetřili 2x ultrazvukem, ale pak pokaždý jenom spodem - to opravdu nechápu, jak nemůžou mít v poradně (navíc v rizikové)v nemocnici ultrazvuk - musela jsem se objednávat na jiné patro 😲 😝

sisstin
13. zář 2007

janyjany: no moje Dr. UZV má 😉 takže jako není problém..ale prostě mi fakt nic neřekla, že je vše v pořádku..tak už je třeba otočenej 😕 a nepoznala jsem to 😕

janyjany
13. zář 2007

je dost možný, že je už otočenej a jenom ti to DR zapomněla sdělit, třeba si fakt nepamatovala,(ale zas na druhou stranu mají kartu a těhu průkazku, kam si to píšou 😔 ) že minule byl KP, ten můj doktor si na to vzpomněl skoro až když se se mnou loučil, že by se teda měl kouknout jak tam je... 😕, a taky měl UZV v ordinaci, ale on byl vážně velký pako 🙄 😝
A kdy začneš chodit do poradny v nemocnici?

sisstin
13. zář 2007

janyjany: já právě do nemocnice chodit nebudu..moje DR. má i monitor na kontrakce..takže to absolvuju všechno u ní 😉 jinak mě vyšetřuje spodem pokaždý 😕

janyjany
13. zář 2007

já vím 😔,některý doktoři to mají jak na bežícím pásu, nedělám si iluze, že si nenapíšou na pojišťovnu bůhví jaký vyšetření(který samo nedělaj) a na tebe kašlou... člověk je z toho pak rozmrzelej a nervní, když slyší, že to jde u jinech Dr. taky jinak a lépe, a co všechno nevyšetřujou ☹, teda aspoň já to tak měla u svýho doktora, kterej mi ani moč nevyšetřoval... 😠 , asi šetřil na papírkách 🙄, tak jsem byla ráda, že jsem se ho konečně zbavila a šla jsem do porodnice... a tam mi zase pořád chtěli rovnat polohu a taky dvakrát rovnali 😕 , jsem nestačila říct ani ň, po třetí jsem se už ozvala... a pak teda pan porodník MUDr. xxx, PhD začal trochu připouštět CR, ale pořád: to nějak porodíme,maminko, kdyby byla malá pořád umanutá, my si ji nějak natočíme...grrr 😠

sisstin
13. zář 2007

žjanyjany: no z toho mám právě děsnou hrůzu 🙄 že to budou chtít rovnat...a CR fakt až v poslední možnosti..já se bojím už tak jak svina..natože, aby se mi někdo válel po břiše a rovnal 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 mně by CR nevadil vůbec...no uvidíme, příští týden už se fakt ozvu, jestli to nebude stále komentovat 😕 ..ale prý kluci se KP rodit nesmí..tak mě to trošku utišuje..ale ne moc 😖

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru