Porod na porodní stoličce. Zažily jste?

ashlee
15. kvě 2010

ahoj rodili jste některa na porodni stoličce?

konja
17. kvě 2010

ashlee: já ano a nemůžu si to vynachválit. Bylo mě to mnohem pohodlnější než porod na lůžku, ikdyž polohovacím 😉

keminek
17. kvě 2010

konjo, můžeš mi prosím napsat v čem to bylo pohodlnější a lepší? Já rodila minule na koze a měla jsem podepřená záda, ruce i nohy, mohla jsem se chytit a zapřít. Byla jsem v polosedě. A právě by mě zajímal rozdíl mezi polosedem na koze a sedem na té stoličce.

staninka77
17. kvě 2010

Ahojky.
Já rodila na porodní stoličce a taky mohu jen doporučit.
Muj přítel seděl za mnou a já se o něj mohla krásně opřít bylo mně to pohodlnější než na porodním lužku v roce 1999.
Minulej rok jsem rodila na porodním lužku taky ale to byli ty novější a za to mně klouzaly pod prcínkou ☹ a docela mně to vadilo a nedávaly mně tam ty madla takže jsem se nemohla do toho porodu pořádně opřít až porodní asistentka mně nohy podložila a já potom porodila bez problému.
Takže jedině do vody bych rodila a nebo na té stoličce. 😉 🙂

mamina
22. kvě 2010

Při porodu na porodní stoličce může učinkovat gravitace,nemusí se tolik tlačit-je to snazší,pohodlnější a je menší riziko natržení. 😉

ashlee
autor
22. kvě 2010

ahoj.ja bych chtěla rodit na porodni stoličce ale řekli mi v porodnici že je to lepší na tom polohovatelném lužku.Spíš je to pohodlny pro ne.Přitom na strankach pordnice maji napsany že se u nich da rodit ve vane i na ty stoličce.

demoisellem
22. kvě 2010

Při poloze vleže je poševní vchod až o 30% menší a to nezdůrazňuji fakt, že tlačit dítě "do kopce" je taky na hlavu. Takže si nenechejte věšet bulíky na nos, že vertikální poloha je špatná. 😎 Je špatná akorát tak pro lékaře, protože to nemají tak pohodlné. Však si stačí přečíst pár odborných stránek (lamaze.org cochraine databáze, doporučení WHO) a každému musí být jasné, co je lepší.
Ale shrnula bych to tak. Pro průběh porodu je určitě lepší vertikální poloha a hlavně volný pohyb. Ale koneckonců o správné poloze může a musí rozhodvat jen rodící žena! Ta nejlíp vycítí, co je pro ní nejlepší!!! 😉

mamina
22. kvě 2010

Ashlee,nenech si nic namluvit,dem má naprostou pravdu! Doktoři jsou prostě jen líný ohnout párkrát hřbet.Navíc je štve,když některý maminky něco věděj dopředu,protože oni tím pádem riskujou,že maminka bude vědět něco,co oni neví a přijou o svůj pocit neomylnosti!Prostě buď si prosadíš svou(nejlepší je stavit se tam před porodem s porodním plánem a nechat ho dr přečíst a nechat si ho od něj podepsat,aby se po porodu nebo při něm nevymlouvali,že o tom nic nevěděli-a druhou kopii si nech založit na porodním sále do porodopisu...-ten podepsanej originál si pak nezapomeň vzít s sebou k porodu),nebo jdi rodit do jiný porodnice.Je to Tvoje tělo,Tvůj porod,Tvoje dítě! Oni jsou tam kvůli Tobě,ne Ty kvůli nim... 😉 A Ty máš právo rozhodovat o svým těle.
A po porodu ne lékař,ale Ty! máš před zákonem odpovědnost za svý miminko.Takže pokud bude mimčo bez problémů,nenech si ho nikam odnášet,ať ho ošetřej u Tebe na bříšku,koj ho a chovej a užívej si ty 2 hodiny po porodu s miminkem a s manželem.Preventivní nahřejvání v inkubátoru nebo na vyhřívaným lůžku je taky totální BLBOST! Stačí,když Vás něčím přikryjou a Ty svým tělem malýho prohřeješ nejlíp sama. 😵

konja
22. kvě 2010

keminek: když jsem rodila na stoličce, byl to můj první porod. Nejprve jsem začla tlačit ve stoje opřená o vanu aby hlavička dobře sestoupila.Pak jsem si dřepla na stoličku, nohy zapřela do podlahy, záda jsem si opřela o manžu a tak jsem si mohla klidně volit jakou potřebuji polohu, víc se položit, míň atd. Byla jsem prvorodička a syn byl venku asi na tři, čtyři zatlačení, bez nástřihu a poranění. Dceru jsem rodila na polohovacím lůžku, kde se nedaly zapřít nohy, trochu mě nadzvedli záda,ale když jsem chtěla víc, tak mě bylo řečeno, že bych si seděla na rodidlech a nohy jsem si musela sama držet pod koleny. V této poloze tlačit byla docela chutovka, naštěstí byla dcera také rychle venku, ale znovu bych takhle rodit nechtěla. Bylo mě to strašně nepříjemné, ruce se mě potily a víc než na tlačení jsem se soustředila na to, že nemám už sílu ty nohy udržet 😅 Asi na těch super moderních křeslech, kde máš podpěrky snad úplně na vše je to lepší, ale i tak sem spíš pro stoličku. Na stoličce máš sílu zapřít se do podlahy, mít rodidla níž než kolena, takže se rodidla mohou mnohem lépe otevřít a hlavička snadněji projde. Ale je to hlavně o pocitech ženy. Co vyhovuje jedné nemusí být dobré i pro druhou. Moje sestřenice také začla tlačit na stoličce a nešlo ji to, tak přešla na křeslo a tam porodila bez problémů. Žena by měla mít hlavně možnost volby a personál ji tu volbu umožnit. V našich porodnicích ale spíš vidíme, že mamču naženou do jedné polohy, v které prostě musí porodit stůj co stů j, max. maminky různě směrujou do polohy na bok, ale než by se zkusila třeba stolička, poloha ve stoje, v závěsu, v kleku, tak radši naběhnou dvě pořádné sestry a hupsaj mamkám po břichách, stříhaj,atd. Ale to je už o jiné diskuzi 😉 Já jsem každopádně pro stoličku, aspoň ji vyzkoušet a zjistit jestli je to to pravé pro vás nebo ne 😉

konja
22. kvě 2010

ashlee: máš pravdu, poloha na křesle je pro personál mnohem pohodlnější, protože, když jsem rodila na stoličce, musela si sestra předemně kleknout a lékařka si sedla na bobek vedle mě a jen přihlížela, což v našich porodnicích také není příliš časté, protože většinou vede porod lékař a některým se prostě klekat před pacientku nechce, vždyť u křesla si pohodlně stojí nebo sedí na židličce 😉 . Ashlee, pokud chceš zkusit porodit na stoličce, nenech si to rozmluvit, určitě to aspoň vyzkoušej a pokus se s personálem domluvit že teprve pokud by ti to nevyhovovalo a nešlo by to, př ejdeš si na křeslo 😉

ashlee
autor
22. kvě 2010

konja , me řekla ta sestra že přece nebudu rodit na zem miminko.že lepši je to křeslo.
Ale chtěla bych radši zkusit rodit na ty stoličce,snad se domluvim v porodnici s personalem.

ashlee
autor
22. kvě 2010

taky mi řekla že nemam čist internet,to co je na internetu o porodu tak pišou lidi a že si někdy vymyšlí

mamina
22. kvě 2010

Ashlee,evidentně je to jedna z těch,který se nechce ohýbat záda,ne? 😀 Ať se ta geniální osoba koukne na to,co doporučuje světová ZDRAVOTNICKÁ organizace... 😀 A když budeš na stoličce a ona mimčo nechytí,aspoň nespadne z takový vejšky,ne? (Promiň,vím,že je to trochu černej humor...-taky mě čeká se s nima hádat-jsem 35.tt... 😉 )Ale díky gravitaci jde to miminko přece VŽDYCKY směrem k zemi-ať jsi na stoličce,v posteli,nebo na koze... 😉

konja
23. kvě 2010

ashlee: no tak hláška o porodu miminka na zem mě teda docela rozesmála, ikdyž je to spíš k pláči,že něco takového může vypustit zdravotní personál. To zní jak kdyby jsi měla dítě vytlačit někam na udusanou zem uprostřed pralesa 😅 Je přeci jasné, že pod stoličku se musí dát podložka, nikdo neporodí a nepoloží dítě přímo na podlahu 😅 Když rodíš na křesle, je pod tebou daná úplně stejná podložka a mě dali pod stoličku ještě žiněnku, aby to bylo měkké a sestra si měla na co kleknout. Navíc na podložku mě syna ani nikdo nepokládal, jen co vykouknul tak mě ho dala sestra do náručí a já si ňufala ještě s pupečníkem, který mu pak přestřihli také u mě. To jen dceru mě po porodu ihned plácli mezi nohy na podložku než to tam všechno zasvorkovali a přestřihaly a já jak jsem ležela na zádech tak jsem ji pořádně ani neviděla 😒Takže pokud půjde vše bez problémů, tak bych si tu stoličku nenechala vymluvit 😉 A v které porodnici budeš rodit?

ashlee
autor
23. kvě 2010

konja, v kyjově.

demoisellem
23. kvě 2010

ashlee: Ta sestra, to je teda něco. Neříkám, že na diskuzích je vždycky všechno 100%, ale například právě ta Cochrain databáze je, jak řekl jeden porodník (ještě mladý, nezkažený), bible lékařů, že tam by měli všichni lékaři hledat, co je nového, co se zjistilo, co je nejlepší. A hlavně, je veřejně přístupná každému! Tzn. přečteš si to, co lékaři. Takže jaképak copak, že je to blbost! Tenhle přístup mě fakt vytáčí. Jakoby jenom ti, co nosí bílý plášť, měli přístup k informacím a jenom oni věděli všechno nejlíp. V dnenší době už to dávno neplatí! Každý, kdo chce, má přístup ke stejným informacím. Spíš bych si troufla říct, že někteří lékaři jsou líní si něco jiného, než se kdysi dávno učili, najít. A tak pak hrajou na tuhle notu - na internetu jsou jen samé blbosti, jen my to víme nejlíp.
Takže znova: jen ty můžeš vědět, co je pro tebe lepší, nikdo jiný! 🙂 Takže se nenech odbýt někým takovým, kdo tvrdí, že ví něco líp než ty 😉 Držím pěsti, ať najdeš takové místo, kde ti vyjdou ve všem vstříc a budeš se tam cítit naprosto skvěle ;)

skuba
1. čer 2010

Ashlee, taky se přidám k holkám a nenech si to rozmluvit. Já jsem teď nedávno rodila syna a představa, že jsem měla vylézt na lůžko byla pro mě naprosto nepřijatelná, protože jsem měla pocit, že bych tam ani nevylezla 🙂 Porodní asistentka mi teda sama řekla, ať zůstanu ve stoje, respektive jsem se opírala o lůžko, byla v podřepu a zezadu mě podpíral manžel. Ovšem právě přístup doktorů byl teda otřesný, protože na doktorce bylo vidět, že se jí to vůbec nelíbí, takže stála asi 5 metrů ode mě a jenom se dívala a měla naprosto šílený pohled. Jen díky asistentce jsem tedy prožila porod jak jsem to cítila. Měli jsme s manželem pocit, že se doktoroce právě nechtělo ohýbat. Jedinou nevýhodu bych možná viděla v tom, že asistentka se ke mně nemohla pořádně dostat tak, aby mi chránila hráz a těžko by jí v této poloze nastřihávala, takže jsem se trochu natrhla. Ale to vem čert....
A děťátko rozhodně nepadalo na zem 😀

konja
2. čer 2010

skuba: no tak mě na porodní stoličce chránila sestra hráz perfektně, myslím, že je to o zkušenosti. Jako prvorodička jsem nástřih nepotřebovala a ano, přiznám natrhla jsem se - na jeden steh a natržení nebylo v oblasti hráze, ale nahoře, takže já to nikde ani nezmiňuju, protože kdyby mě nastřihli, tak s jedním stehem prostě nevyjdu. Takže to beru jako absolutně zanedbatelnou věc. No taky bych chtěla zmínit,. že v porodnici kde jsem rodila, se rodí v téměř každém případě jinak než na lůžku a nástřihy hráze tam jsou naproto minimální záležitost, PA vědí co a jak dělat aby nebylo potřeba stříhat a střihnou opravdu jen v případě, že by se maminka jinak příšerně potrhala. V běžné porodnici převažují maminky s nástřihem, v této bez nástřihu což je super 🙂

demoisellem
2. čer 2010

Konja: Promiň, jestli jsi to tady už někde zmiňovala, ale v které porodnici mají takový fajn přístup? 🙂

konja
2. čer 2010

demoisellem: Vrchlabí 😉

demoisellem
3. čer 2010

konja: Dík. Ale že mě to nepřekvapuje 😀 Kéž by takových míst bylo víc 🙂

mamina
3. čer 2010

Dem,já taky Vrchlabí.. 😉 😀

gepe
9. črc 2013

Nejake novejsi zkusenosti od roku 2010? Pripadne i porodnice, diky 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru