Používáme cookies. Více informací zde. OK

Porod po předchozím císařském řezu

pavlaed
29. srp 2019
Milé maminky,
vlastní zkušenost s "císařem" mě přivedla k myšlence napsat bakalářskou práci na téma Porod po předchozím císařském řezu. V praxi se jako porodní asistentka setkávám s různými názory, někdo si nemůže vynachválit císařský řez, někdo má po něm téměř psychické trauma. A tak bych ráda znala názory vás, které jste po císařském řezu znova stály před rozhodnutím, jakým způsobem chcete rodit (pokud, jste tuto volbu vůbec měly) a jak to nakonec dopadlo. Budu Vám moc vděčná, pokud vyplníte můj anonymní online dotazník. Tady je odkaz:

https://www.survio.com/survey/d/W4H9W6E7J3H8R5J4K

Moc děkuji všem za vyplnění a případně i sdílení odkazu na dotazník s dalšími císařovnami!
mahafi
29. srp 2019
Vyplnila jsem, at se prace hezky pise 🙂
patmouse
29. srp 2019
Jakožto dvojitá císařovna jsem vyplnila 😉 i kdy raději bych byla jednou císařovna a jednou vaginálka 😉 ale nepoštěstilo se...
denca033
29. srp 2019
Vyplněno. Dva cs mám za sebou letos mě čeká další
xcassiopea
29. srp 2019
Vyplněno, jen bych v jedné otázce ohledně podpory rozhodnutí bych tam vyplnila, že mě nikdo nepodpořil. Sice tomu rozumím jelikož druhé těhotenství bylo s dvojčaty a 2 měsíce před porodem jsem nemohla chodit díky kyčlím a šíleným otokům a zlobil mi tlak, ale kdyby to bylo jen trochu možné, odřu si to jako poprvé i když to nakonec dopadlo císařem.
pavlaed
autor
29. srp 2019
Díky moc mamky, jste úžasné, moc si toho cením. Já jsem císařovna trojnásobná, taky se nepoštěstilo, ale zaplať pánbuh jsme to vždycky všichni ve zdraví přežili
denca033
29. srp 2019
@pavlaed můžu se zeptat jak jste třetí cs zvládla? Já vím že u každé je to jiné ale čeká mě třetí v listopadu nebylo třeba hojení jizvy horší než předtím? Jako vím do čeho jdu mám dva za sebou ale přece jen třetí je třetí.
pavlaed
autor
29. srp 2019
hojení jizvy naprosto v pohodě, řekla bych, že jizva vypadá líp, než po předchozích 2 sekcích. A co si budeme povídat, se 2 dětmi doma jsem jí zvláštní péči nevěnovala. Jednou denně trochu masáž a to je vše
pavlaed
autor
29. srp 2019
jinak třetí sekce asi emocionálně nejhezčí. V porodnici, kde jsem porodila mi přinesli malou na hrudník a nechali mi ji u sebe po celý zbytek sekce
pavlaed
autor
29. srp 2019
@denca033 přeji Vám pohodovou sekci a hodně zdraví
lucie_j
29. srp 2019
Vyplněno. Po sekci jsem porodila přirozeně. Musím říct, že vás obdivuji, jak jste zvládla péči o další dvě děti. Já se bála, že bych se po další sekci nedokázala o první dítě postarat.
pralinka21
29. srp 2019
Vyplněno, mám za sebou 1 císař a 1 vaginální porod.
miky
29. srp 2019
Vyplněno 🙂 . Bylo by možné se pak potom dat také nějaké výsledky dotaznku?
cizinkaa
29. srp 2019
Posledni otazka ma 500 znaku. Je to malo. Vypisu tedy zde a jinak mate vyplneno. 🙂

Prvni porod jsem mela po 26 hodinach ukonceny cisarskym rezem. Diteti byly videt vlasky, ale proste nesel vytlacit. Nepomohl by ani nastrih, ani kleste ani nic. Primarka mi rekla, ze mam poslednich 15 minut a pak to bude muset ukoncit. V tu chvili sem ji o to uz pozadala. Po 26 hodinach total vysilena sem to chtela mit za sebou jakkoliv. Doted jsem se pres to neprenesla. Nevim, jestli to beru jako sve selhani, ze se to proste nepovedlo, ale mrzi me to. Syn se narodil s rudofialovou hlavou a delali sono, zda je a bude v poradku. Ze sem si o cisare ke konci rekla jsem nikdy nelitovala. Litovala jsem celeho prubehu porodu, ktery nikam nevedl... castecne si myslim, ze na tom mel vinu i personal, ktery byl ten den pretizen porody. Do propousteci zpravy jsem dostala “nepostupujici porod”, ktery je s ohledem na to, ze hlavicka uz byla videt, hloupost.

U druheho porodu sem si tohle zklamani chtela odpustit. Jizvu uz jednu mam, rizika jsem znala. Pozadala jsem gynekologa o planovany cisarsky rez. Radosti neskakal, ale pochopeni mel. Porod/operace probehla v poradku, objevily se nasledne komplikace v podobe dehiscence, zustala jsem 2 tydny v porodnici. Nicmene ani na okamzik nelituju rozhodnuti a udelala bych ho znovu.
patmouse
29. srp 2019
@pavlaed To muselo byt krasny!! Mne u te druhe sekce primo na sale rekli,ze dalsi dite bych uz mit nemela,ze by to deloha nemusela vydrzet...🙁 bohuzel mi jizvu posledni 3 tydny pred porodem nikdo nekontroloval a ta povolila,takze plodove obaly byly volne vyklenuty ven a kryty jen adhezi mocoveho mechyre... Na kontrole po 6nedeli mi teda moje lekarka rikala,ze mysli,ze za par let by to slo,ale rikam si,ze doktor,ktery mi tu delohu pak daval primo po sekci do poradku,asi vi nejlip,jak na tom byla... 🤔 ne ze bysme treti planovali,synovi je dnes teprv 11 mesicu a mam toho vseho kolem deti ted opravdu dost....ale tak nejak vnitrne po dalsim stejne touzim... tak uvidime za par let 😉
pavlinatomsova
29. srp 2019
Vyplněno, dva porody. Sekce a vaginal. Konečně jsem si splnila sen porodit přirozeně. A krásné.
llluckaaa
29. srp 2019
U mě taky třikrát sekce 😉 Chceš ho vyplnit, i když jsem napodruhé a napotřetí neměla na výběr? (aneb v rizikové poradně v nemocnici: "...tohle Vám tu vaginálně nikdo neodrodí.")
pavlaed
autor
29. srp 2019
@llluckaaa jasně vyplň taky 🙂, napiš, jaké bylo Tvoje přání, i když to pak nedopadlo a do poslední kolonky, že jsi nedostala na výběr. Moooc díky
pavlaed
autor
29. srp 2019
@cizinkaa úplně chápu to rozhodnutí, při prvním porodu jsi si to teda pořádně "užila"
pavlaed
autor
29. srp 2019
@patmouse já jsem na tom byla stejně, při druhé sekci už defekt v centrální části jizvy, další těhotenství nedoporučeno a zcela neplánováno. Po 2 IVF a sdělení, že spontánní početí prakticky nemožné jsme to vůbec nečekali. A kupodivu, stalo se. Jizva povolila už 5 týdnů před termínem, naštěstí jsme to obě přežily
pavlaed
autor
29. srp 2019
holky, díky moc za všechny ty odpovědi a příběhy, moc, moc si toho vážím. Výsledky sem samozřejmě dám
penelopaw
29. srp 2019
@pavlaed Vyplněno, ať se práce dobře píše a ještě líp obhájí 😉. Za mne bylo v dotazníku zavádějící zdůvodnění první sekce: Dítě bylo v pozici kp, ale císař nebyl plánovaný, po odtoku plodové vody (tři týdny před termínem) a přejezdu do porodnice jsme se s dr dohodly, že si ani jedna netroufáme rodit dítě nohama napřed. Jako důvod jsem v dotazníku uvedla "akutně před porodem", ale ten vlastně prasknutím plodové vody běžel... Jinak mám za sebou první porod sekcí, zbylé dva spontánně a vaginálně. Zážitky ke všem mohu napsat do e-mailu nebo sz, 500 znaků je málo 🙂).
summer2012
29. srp 2019
Vyplněno...i za mě zdůvodnění první sekce těžký výběr...císař nebyl plánován, ale ani akutní...po praskniti vody ve 3 ráno zjištěn při příjmu kefalopelvický nepoměr a naplánován císař na 16hod odpoledne...
pavlaed
autor
30. srp 2019
@penelopaw moc diky, dobře jsi to zaškrtla, já měla první mimčo hodně předčasně, odteklou vodu jsem měla pět týdnu (nechali nás, aby malý co nejvíc vyrostl), takže bych taky zaškrtla "akutně před začátkem porodu". Asi by se mi těžko vysvětlovalo, že jsem 5 týdnu rodila.... 🙂 Moc díky ještě jednou
pavlaed
autor
30. srp 2019
Pokud někdo chcete napsat víc, nevejde se to do dotazníku a nechcete psát na diskuzi, tak mi můžete psát na mail: paja.edge@seznam.cz. Teda některé ty příběhy jsou opravdu silné. Je až neuvěřitelné, co my ženský všechno zvládneme. Velká poklona vám všem!
patmouse
30. srp 2019
@pavlaed Tak to je super,ze vse dobre dopadlo!
Mne by docela zajimalo,kdy ta jizva povolila mne.
3.zari bylo vse ok,byl mi dovolen vaginalni porod...
Na sal jsem sla az 29.,protoze nalez nebyl k porodu,nic se nedelo... V poradne v motole se mi stridalo vic lekaru,ale zadny jizvu neresil...doktorka na posledni kontrole 27.9. (To uz jsem byla dva dny po terminu) se divila,ze jsem nemela ultrazvuk casteji,ze to neni prece mozny,nicmene ani ona me uz na zadny neposlala a objednala za dva dny sekci. Byla jsem ve 40+4.
Moje gynekolozka,se pak tukala do cela,ze mi jizvu nehlidali... 🙈 hlavne ze vse bylo ok.
pavlaed
autor
30. srp 2019
@patmouse Ono je to s tou jizvou takový dvojsečný, někdy vypadá na UZ o.k. a pak se otevře břicho a jizva je úplně "papírová" nebo i úplně povolená a jindy se udělá s.c. zbytečně předčasně právě kvůli jizvě a ta je nakonec úplně v pohodě. Takže někteří gynekologové se spíš řídí bolestivostí jizvy než podle UZ. I když nevím jak u Tebe, ale mě u před druhou s.c. nic nebolelo a stejně už tam byla "díra"
l_baruska
30. srp 2019
Vyplněno
kittyy17
30. srp 2019
Vyplněno.
Moje pocity u prvního císaře, po deseti dnech přenášení, dvou dnech marného vyvolávání:
Proboha, už ho ze mě vyřežte...
patmouse
30. srp 2019
@pavlaed Mne prave taky nebylo vubec nic,na bolestivost se me ptali vzdy,to jo...
Jako nebudu kecat,ze mi neni lito,ze jsem neporodila prirozene. Ne kvuli nejakemu pocitu “selhani”, tohle jde mimo me,ale proste jsem to chtela zkusit a stve me,ze jsem to nezazila 🙈😃
Presto byly pro me obe sekce krasny zazitek,kdyz jsem mohla byt aspon pri vedomi,videt a ocuchat si svoje cerstvy miminko...🥰
I obe tehotenstvi jsem mela bezproblemova,po sekci rychle vse ok (i kdyz prvni zvednuti se z postele po tom druhym cisari bylo teda velka sila a to ja vydrzim dost,nefnukam,nestezuju si...ale tehdy jsem myslela,ze je to muj konec😉) Mozna i proto me tolik “laka” predstava dalsiho ditete...jeste jednou si tu nadheru prozit,videt vedle sebe dalsi novy zivot a davat mu lasku... akorat si prave rikam,aby to nebylo rouhani,aby kvuli tomu stavu moji delohy nebyly nejake komplikace,nedej boze aby to nedopadlo spatne...mam prece dve zdrave deti,holku a kluka,tak proc to “pokouset”... 🤔
pavlaed
autor
30. srp 2019
@patmouse no jo, tomu rozumím. Taky jsem si plánovala úplně jiný porody... S tou jizvou těžko říct, jak by to dopadlo. Moc bych Ti to přála ještě jednou zažít - v tom dobrém. Statisticky jsou takové komplikace vzácné. Chápu, že to nechceš pokoušet. Já kdyby třetí mimčo nepřišlo neplánovaně, taky do toho nejdu

Sem začni psát odpověď...

Odešli