Porod s heparinem (fraxiparinem). Máte zkušenost?

hrozinka
7. led 2009

Ahojky maminky, na diskuzích jsem se snažila najít někoho kdo si píchal celé těhotenství heparin (fraxiparin) včetně šestinedělí, ale bohužel se mi nepodařilo najít nikoho, kdo by popsal jak to chodí v tomto případě i u porodu.
Před 5 lety jsem měla trombozu z HA, od 20tt jsem na heparinu, po částech mi zvětšovali dávky a kontrolovali nohu jestli se v ní tromboza netvoří, ted už jsem 36tt dostala jsem sebou injekce do porodnice s vysvětlením, ale začínám se strašně bát porodu. Přece jen mám krev hodně zředěnou.
Najde se tu prosím někdo podobný mému problému? zajímalo by mě jak to v tomto případě u porodu chodí. Dr. mi sice vysvětlila, že budu muset být v porodnici už dřív než termín porodu, aby na mě byli lékaři připraveni, ale co když budu rodit předčasně? ☹ ☹ ☹ moooc děkuji za jakékoliv info na případné dotazy jistě odpovím 😉

francina
19. zář 2012

Ahoj, mám navíc 3 bal. Fraxiparinu 0,6 ml., mě stačí 0,3 ml, tak posílám dál 🙂 Přenechám za 50% ceny doplatku, tj. 120 za balení, můžu nechat i po jednotlivých baleních (10 inj.) + pošta. Kdyžtak si o lék napište, ale fakt jen vy, které jej máte v tomhle dávkování předepsaný! a chcete ušetřit na doplatcích. 😉 Expirace je do 08/2013.

Ještě dotaz - to s tím, že mě při trombofilii nenechají přenášet je pravda? Nikdo o tom nic neříkal, naopak se dr. tváří, že mám malé mimčo, tak by bylo dobré ho nechat "uzrávat" v břiše co nejdýl. Tak teď nevím, na čem jsem. 😒

malamarty
12. lis 2012

ahoj vsem 🙂 .Jsem tu nova.Tez mi na hematologii nasadili fraxiparine.Nejdriv 04 a ted mi davku zvedli na 06.Jsem uz ve 25tt.Pry se davka ridi dle vahy matky.Chtela jsem se optat kam vsude si injekci davate.Do praveho boku moc nemohu kvuli pateri a pravou stranu mam uz dost bolavou. 😉

erzenka
14. led 2013

Ahoj, jsem tu také nová a ráda bych se podělila se svými zkušenostmi i se zeptala. V roce 2011 jsem v těhotenství prodělala hlubokou žilní trombozu v celé noze. Ležela jsem s tím na jipce, nemohla chodit. Naštěstí asi po 14 dnech jsem se dostala domu a od té doby a ještě v 6-ti nedělí jsem si píchala fraxiparin, protože na warfarin jsem měla reakci. Nikdy jsem nechodila na hematologii, vše řešili na gyndě i s odborníky internisty a občas se na hematologii ptali telefonicky. Leidenská mutace se nepotrvrdila. Fraxiparin mi dali 0,7ml 2x denně. To neexistují jednorázovky, a tak jsem si musela natahovat stříkačkou z ampule, tak zážitek. Injekce mi v nemocnici píchali do ramenou, doma já do nohy a manžel, kam se dalo. Za pár měsíců bychom chtěli další mimi, ale dost se bojím injekcí v celém těhotenství a navíc mám Rh- a manžel Rhplus. Nepřijde vám, že jsem měla nasazené dost vysoké dávky fraxiparinu? Přečetla jsem si pár diskusí a přišlo mi, že máte celkem malé dávky a jen jednou denně. Kéž by to tak bylo následně i u mě a byly to jednorázovky. Od kdy si musím začít píchat, když zjistím, že jsem těhotná? Děkuji za vaše odpovědi a děkuji za tuto diskusi.

martinamil
14. led 2013

@erzenka to nejde takhle říci. Já jsem měla vysoké dávky a vlastně mám do teď, jiné holky už v šestinedělí měly warfarin tablety. Já i nyní píchám + mám warfarin. Záleží na srážlivosti v té chvíli.
asi bych se dohodla s praktikem, ať Ti udělá kompletní INR, aby jste věděli na čem se odrazit. Pokud to bude jen trochu možné, určitě Ti dají jednorázovky, protože i pro ně je to pohodlné.

erzenka
15. led 2013

Martinamil, děkuji. Je fakt, že já dostala tyto dávky po tromboze v nemocnici a od té doby jsem si jen nechávala psát na gyndě fraxiparin a nikdo mi krev nenabíral. V dalším těhotenství, zda se zdaří, budu obezřetnější a nechám si tu krev na srážlivost brát častěji, aby se vidělo. Takže asi bude lepší, hned, co zjistím, že jsem těhotná, zajít si na gyndu, ať mi udělají tu srážlivost a nasadí fraxiparin, aby zase nedošlo k trombóze, co? Přešla jsem na gyndu do nemocnice, protože moje předchozí gynekoložka ani nepoznala, že mám trombózu a nechala mě doma ležet s horčíkem. Měla jsem tak ukrutné bolesti, že jsem se těšila, až mi napíše hospitalizaci v nemocnici. Ještě co se warfarinu týče, tak já měla už srovnané hodnoty, prý ukázkové, nemusela si píchat, jenže se mi po warfarinu udělala vyrážka, takže jsem se zase vrátila v 6-ti nedělí k injekcím.

martinamil
15. led 2013

@erzenka no já bych zrovna toto neřešila s gyndou, ale s praktikem či internistou. Srážlivost s těhotenstvím má společného jen to, že těhotenství srážlivost zhoršuje. Já mám např. měřák na INR doma a měřím si to obden (stejně jako cukrovkáři cukr z kapky krve).
Zašla bych na internistu, že se chcete začít snažit ať Ti udělá srážlivost. Protože chybná srážlivost může být i příčinou nemožnosti otěhotnění.
Já jsem chodila na gyndu jen z ženského a s krví do Trombocentra (Hematologiie).

erzenka
15. led 2013

Martinamil, děkuji. Budu to tedy řešit přes praktika, ví o mě nejvíc a internistu žádného neznám. V nemocnici na interně se pořád všichni střídají a mají jiné starosti s příjmem pacientů do nemocnice. Když mě bolela noha, bála jsem se podezření na trombozu, dělali mi tu srážlivost a dostala jsem detralex jako prevenci, jenže se nemůže v těhotenství.

Já právě jiné zkušenosti okolo srážlivosti nemám, chodila jsem jen na gyndu a tam mi vše dělali, s 6-ti nedělí brali krev na tu srážlivost, předepisovali fraxiparin, i z gyndy jipky mi posílali krev do čb na vyšetření trombofilních mutací, ale výsledky bohužel nemám, někdo je někam založil, jen mi z nich stačili přečíst, že nemám leidenskou mutaci. I po porodu jsem chodila do porodnice na odběry krve. Moc děkuji za rady.

ashlee
19. led 2013

@erzenka ahoj ja jsem měla hlubokou žilní trombozu ve stehne a v panvy po akutnim cisaři.Mám mthfr homozygot c677t .Ted jsem těhotna a picham si clexane,beru cyclo 3fort na cevy,cevni řikal že jsou lepši než detralex.chodim na hematologii i když nemam laidenskou mutaci.
Proč nechodiš na hematologii?

erzenka
20. led 2013

@ashlee Ahoj, jak už jsem psala dříve, dostala jsem se s trombozou do nemocnice. Poslala mě tam gynekoložka, na porodnici mě dali na normální pokoj, teprve pak na sonu žil vyšetřili nohu a od té doby jsem nesměla na tu nohu stoupat. Vůbec nevěděli, co se mnou. Stěhovali mě na jipku porodnice a teprve pak na jipku gyndy a tam mi dělali všechny ty odběry krve. Chodil za mnou internista, ale o hematologii nikdo nic neříkal, tak proto jsem tam nechodila. Vše jsem řešila na gyndě s doktory, co o mě věděli nejvíc a vše se mnou prošli. Ani moje praktička nic nevěděla, žádné výsledky se k ní nedostaly. Když jsem u ní byla s jiným problémem, tak jsem jí ještě o tromboze, vyšetřeních a výsledcích musela říct já. Slíbila, že si výsledky vyžádá. Detralex mi poradil internista, když jsem tam byla poslána od praktičky kvůli pnutí v noze. Tromboza se naštěstí znova nepotvrdila. Detralex se nesmí v těhotenství, hlavně v těch prvních měsících, kdy má dítě největší vývoj. Je fakt, že na hematologii jsou největší odborníci, co se krve týče. Myslím si, že se moje výsledky nenajdou a budou mi krve na dědičné rozbory posílat znovu. Uvidíme. A ten clexane, co to je zač? Něco jako fraxiparin, že? A jaké máš dávkování? A šlo ti otěhotnět v pohodě a od kdy jsi si začala píchat? Díky.

ashlee
20. led 2013

@erzenka ja byla s trombozou po porodu na interne kde mi pichali clexane na ředeni krve a pak nasadili warfarin,taky jsem chodila k internistovi a tam mi zjistili že mam toho c677t homozygot,a až jsem se vylečila,tak mě poslali na hematologii kde budu chodit pořad.Ja chodim i k cevnimu chirurgovi a ten mi piše cyclo 3 fort,piše je i těhotnym.Ten cyclo je podle cevniho lepši než ten detralex.Ja ted picham clexane 0,4 ,primařka na ematologii řikala že když jsem měla trombozu v 6nedělí tak je lepši když si preventivne picham injekce.Chodim na hematologii po 3tydnech kde mi berou krev a zjištuji kolik mam ddimery.Ten clexan si picham protože mi ho pichali na interne.

erzenka
21. led 2013

@ashlee A prosím, od kolikátého týdne těhotenství si pícháš clexane? Hned někdy ze začátku, nebo tě hlídali a dali ti clexane až podle hodnot?

ashlee
21. led 2013

@erzenka no clexane si picham od 20tt.ja si je picham preventivne.krev se mi nezhoršila.

erzenka
22. led 2013

Jestli se mi podaří otěhotnět, tak si myslím, že také budu chodit na hematologii nebo k praktikovi, protože někdo mě hlídat a předepisovat dávky fraxiparinu musí. O to se už gyndaři starat nebudou. Ashlee to už se těšíš viď na další mimčo. Já mám z dalšího těhotenství docela obavy, ale další mimčo bychom si moc přáli. Malej mi přijde teď takový unuděný. Rád si hraje s dětmi.

julia06
26. led 2013

Ahojky holky,

chci se Vás zeptat, včera jsem dostala injekce fraxiparinu, jsem v 36 týdnu těhu, včera mi to aplikovala sestra do břicha a dneska musim sama, jsem z toho teda dost rozhozená..na břichu nemám skoro žádnou kůži, dělá se mi špatně ta řasa, ale tak zkusim to, jen nevím jestli před aplikaci vytlačit ten vzduch co je v tý injekci, nebo to píchnout i s ním, mám dojem, že když zatlačim na píst, tak už rovnou stlačim tu látku..včera jsem si bohužel tohohle nevšimla..tak děkuji za odpovědi, zachvilku jdu na to, já a jehly,...a doopravdy to na mimčo nemá vliv?všude holky píšou že ne, doktoři uklidňují, ale pak ten příbalovej leták....atak 🙂 a chtěla jsem se Vás taky zeptat, jak je to pak s kojením, když si pícháte i v šestinedělí..asi je to tady zmiňované, ale na celou diskuzi jsem se nepodívala..díky moc pa

julia06
26. led 2013

Tak už jsem na to přišlo, nestlačovat - výborně 🙂 jedna injekce na vyhození, sama jsem si to nedokázala píchnout, musel muž a ještě k tomu jsme to píchli poměrně vysoko ☹ ach jo..myslíte že se něco stane??

erzenka
26. led 2013

@julia06 Ahoj, hlavně v klidu. Za chvilku na to přijdeš. Mně injekce aplikovali v nemocnici, internista samozřejmě doporučoval do břicha, ale naštěstí gyndaři mi to píchali do rukou. Bolelo to tam jako čert, ale dalo se to vydržet, zvlášť od odborných sestřiček, co se mnou i cítily. Pak jsem se dostala do porodnice (cca 31tt) než mě pustili domu a tam jsem si to začala píchat sama, byl to teda taky proces. Bála jsem se, ale já to píchala do nohy a když to stíhal manžel, tak mi injekce píchal on. Na rukou i nohou jsem měla modřiny, ale celkem dobře se to hojilo, když se střídala místa. Párkrát mi to manžel píchnul i do zadku a to bylo asi nejlepší. V šestinedělí jsem si také píchala, mám alergii na warfarin a vzduch z injekce jsem nejdřív vytlačila a teprve pak píchla. Po porodu to bylo do břicha super. Normálně jsem při tom kojila. Také jsem se bála následků na mimi, ale co se dá dělat, nic jen spoléhat, že to nebude mít žádný negativní vliv. Jen si pak dej pozor, až začneš mít bolesti a budeš rodit, tak si injekce nepíchej. Také myslím, že nemůžeme mít epidurál nebo možná jo, ale tak 12hod po injekci. Kdyby tě cokoli zajímalo a měla jsem na to odpověď, ráda pomůžu. Tak hodně síly na injekce. Už budeš mít mimčo za chvilku u sebe.

julia06
27. led 2013

Děkuju moc, jsi hodná 🙂 Já jsem měla zánět žil před 7 lety a od tý doby nic, prostě vše v pohodě, žádný bolesti nebo křeče..začali se o to zajímat až teď v nemocnici, co jsem nastoupila do poradny..od pátku tedy pícháme a dneska ráno jsem dostala po x letech křeč do lýtka (zrovna do toho kde jsem měla ten zánět) teď ho mám takový jakoby namožený, přesně jako tenkrát a mám pocit takových odkrvených nohou...tak si říkám, jestli mi ten fraxiparine spíš nemůže ten zánět způsobit..co myslíš?já vím možná jsou to hloupý otázky, ale já o tom nějak moc nevim 🙂 a do poradny jdu až příští týden, takže to víš, spoustu otázek a co když a kdyby atd 🙂 🙂 ještě jednou moc děkuju 🙂

erzenka
27. led 2013

@julia06 Také tomu zase tolik nerozumím, ale myslím, že fraxiparin za ten zánět nemůže, přeci jen je to látka, která ředí krev. Párkrát jsem také měla křeč do lýtka a je to nepříjemné. Když jsem křeč dostala, musela jsem na nohu rychle stoupnout a je fakt, že jsem to namožení (jak říkáš), cítila trochu ještě druhý den. Neboj, to bude dobré. Snaž se i víc pít, já to předtím trochu zanedbávala. Prostě jsem do sebe víc vody nedostala. Takže ti fraxiparin také řeší gyndaři na porodnici? Jakou dávku pícháš?

julia06
27. led 2013

Jj, hned jsem vstala a lítala po bytě 🙂 jj, prý jsem měla něco zvýšeného v krevních testech či co..mám připraveno hafo otázek na ten příští týden 🙂 tak doufám, že vše bude ok, i s tím kojením, protože kojit chci strašně !! píchám si 0,3 - slabou, naštěstí !!! mám to jako prevenci,ale vůbec by mi nevadilo kdybych si píchala úplně tu nejnižší 🙂 právě jsem si říkala, léky na ředění krve, celý těhotenství nic a po těch injekcích mám pocit, že se mi ty nohy začaly právě neprokrvovat..fakt divný..a ty pořád pícháš?a rodila si někde v Praze?

erzenka
27. led 2013

@julia06 Asi jsi měla zvýšené D-dimery, také se mi to stalo, když jsem se bouchla a měla modřinu, tak se to zvýší. Bála jsem se zase trombozy, ale ta se naštěstí nepotvrdila, bylo to asi rok po porodu. Já si píchala i v šestinedělí kvůli reakci na prášky warfarin, pak už nic. Po tromboze v těhotenství mi dali 0,7 ml z ampule, nejsou jednorázovky a po porodu jsem měla 0,6ml naštěstí jednorázovky(slabá krátká jehlička) 2x denně. Malej se narodil v srpnu 2011 a rodila jsem v Písku. Letos na podzim bych chtěla otěhotnět, ale nějak to nechám na přírodě, hlavně že jedno mimčo mám. On totiž člověk míní a pánbůh mění, tak uvidíme. Dávku ti asi nastavili podle hodnot z krve, protože mně to dali podle váhy a nemyslím si, že to bylo nejlepší řešení. Třeba jsem krev měla rozředěnou moc, ale naštěstí je po všem, nic se nestalo a malého jsem kojila plně do 6-ti měsíců a pak s příkrmy ještě do jeho roku. Myslím, že je to pro mimčo to nejlepší. Tak se zatím měj hezky a zase se ozvi.

julia06
1. únor 2013

Ahojky, jj jsou to zvýšené D-dimery, poprvý jsem si toho ve zprávě nevšimla..nikde jsem nenašla, že by někdo měl po fraxiparinu to co já, začaly se mi ty nohy spíš teď špatně prokrvovat, házej barvičky...no pícháme dál..teda kromě dneška, tu jehlu jsem hypnotizovala 20 minut, prostě si to sama nedokážu píchnout...praktická dnes není..takže dneska vynechávám...jeden den nevadí ne?nevíš jak je to s tím, když bych si to chtěla posunout z 10 hodiny na 6 hodinu ranní?jestli se to snižuje každý den o půl hodinu anebo jestli prostě můžeš druhý den po vynechání píchnout hned v 6 a takhle jet už pořád?praktická říkala, že to nevadí, ale radši bych se na to zeptala v poradně, mám fraxiparine ještě na zkoušku do středy, kvůli tomu, že se po něm necítím..Jsi dobrá, že sis zvládala píchat sama, já mám prostě blok...úplnou hrůzu...myslela jsem si že to dokážu a pak tu sedim a končí to brekem, že to prostě fakt nedám...s tim kojenim jsem se ptala a taky doktor říkal, že můžu, co tak nějak čtu, tak půlka má kojení zakázaný a další kojí normoš..to samý s tim pícháním, já nemám na břichu vůbec žádnou kůži, takže pícháme do boku..Jinak držim palce ať ti to na podzim vyjde!!a děkuju za informace 🙂 taky se měj hezky papa

erzenka
1. únor 2013

@julia06 Ahoj, tak ty to vlastně píchneš dřív, já bych to možná posouvala postupně, ale když říkala praktická, že to nevadí. Horší by asi bylo, kdybys to chtěla posunout obráceně, jakoby prodloužit interval. Úplně s tebou soucítím. Také se divím, že jsem si to byla schopná píchat, strašně jsem se bála, jenže v nemocnici jsem si to musela začít píchat, jinak by mě nepustili domu, a být ještě přes 2 měsíce v nemocnici jen kvůli tomu, to bych asi nedala a také finančně by nás to zrujnovalo. Já si to také píchala v 6 ráno a v 18 večer. Takhle začali v nemocnici a já pokračovala dál, vyhovovalo mi to. Do nohou, co jsem píchala já, to byl fakt masakr, ta jehla tam nešla propíchnout a strašně to bolelo. Snad si to pak nastavím tak, aby mi to ve většině případů píchal manžel a co to jen půjde, tak do bříška a na bok zadečku. Přeji pevné nervy a také, ať překonáš sama sebe a dokážeš to píchnout. Třeba ti to vymění za clexane, také tu o něm holky psali, ale myslím, že je to dost podobné, ale třeba ti bude vyhovovat lépe.

julia06
1. únor 2013

Dvakrát denně to by byl můj konec 🙂 jsem si jistá, že to nedokážu, vážně na to nemám, a můžu tu klidně sedět s injekcí v ruce dvě hodiny a nic 😀 do nohy to musí být šílený, uff....jenom doufám, že ta vynechaná dávka dneska nějak nevadí...

veruska007
1. únor 2013

@julia06 Ahoj, já píchám fragmin - donutila jsem se. Napřed jsem z toho byla celá špatná, ale počase už je to lepší. Zkus se na to píchání nekoukat 😉. No, a taky se neodhodlávej dlouho - čím déle na jehlu koukáš, tím je to horší. Prostě si řekni: teď půjdu do koupelny a píchnu to. A nepřipouštěj si výmluvy. Třeba si řekni, že to bude, než napočítáš do 10.

julia06
1. únor 2013

Ahojky, to jsem zkoušela, zkouším to tak od minulého týdne, mám blok že prostě ne, ani sestřička mě nedonutila, proto si to chci přehodit na tu 6 na ráno, aby mi to mohl každý den píchat muž..akorát ted nevim jestli zkracovat, nebo už zítra píchnout v 6 a jet tak až do konce šestinedělí..poradnu mám až příští týden..a nevíš jak je to s vynecháním?jestli to nějak hodně vadí? (jeden den)..jinak děkuju moc za rady holky, ale já jsem asi opravdu neschopná v tomhle případě,nevadí mi, když mi píchne někdo druhý, nebo když mi berou krev, nic, ale tohle nedávám, fakt vás obdivuju...🙂

veruska007
1. únor 2013

@julia06 No, vadit může a nemusí... záleží, jestli jsi těhu. V těhu bych to neriskla, dělám cokoli, abychom se miminka dočkali. Interval lze zkrátit, ne prodloužit. V šestinedělí by to tolik vadit nemuselo... ale to ti nikdo nezaručí. Jj, kdyžtak nech manžela, ať píchá on. Můj chtěl taky, ale nechtěla jsem na něm být závislá, tak jsem se to naučila sama. Je to o zvyku. Babička měla rakovinu a taky si musela píchat injekce - tož třeba se mi to jednou bude hodit 😉

julia06
1. únor 2013

Jj, jsem v 37 týdnu, prý to na mimi nemá vliv, je to prý jen pro mě..ještě minulý týden to šlo do břicha, ale ted už na něm nemám vůbec žádnou kůži..začala jsem píchat minulý týden..(nebo spíš muž a zdravotní sestra 🙂 ) .. v létáku nic není, jediný co jsem našla v jedný diskuzi, že paní si zapoměla píchnout, tak si píchla hned druhý den ráno (taky těhu) .. takže si říkám, že hned v 6 ráno píchnu a tak to už nechám do toho konce šestinedělí a příští týden to samozřejmě řeknu doktorovi v poradně...mě třeba praktická říkala, že je úplně jedno v kolik si to píchnu, hlavně že si to píchnu...ale bohužel, bez dneška .. ☹

erzenka
22. únor 2013

@julia06 Ahoj, jak se máš, nemáš už prcka a trápíš se s pícháním naštěstí už v šestinedělí? Ozvi se.

matilduska
14. bře 2013

Tehotenstvi po 35 a injekcie proti tromboze pri porode a pobyte v nemocnici - CLEXANE
Ahojte,
viete poradit?
som v 39. tyzdni tehotenstva, v decembri mi bolo 35 rokov.
Dnes som bola na poradni v porodnici a Dr. mi z nicoho nic predpisala injekcie CLEXANE - enoxaparinum natricum - proti tromboze, ktore si mam doniest k porodu, budu mi ich vraj pichat cely pobyt.
Som zdrava, nemam ziadna komplikcie, dieta bez komplikacii, rodit budem prirodzene.
Jediny dovod, ktory uviedla, preco mi ich predpisuje k porodu, je, ze som po 35.
Nikde som sa takuto informaciu nedocitala, nedohladala, zeby kazda rodicka po 35 bola rizikova na trombozu a musela si nechat povinne pichat injekcie pri porode a pobyte v porodnici, ak nema ziadne komplikacie a netrpi na trombozu a davat si do tela zbytocnu chemiu a taktiez miminku.
V pribalovom letaku k liecivu je napisane, ze sa pri jeho uzivani nema kojit, to ma dostalo uz uplne.
Na inom mieste som nasla, ze ho nie je vhodne kombinovat s epiduralom a inymi latkami.
Nejde len o farmaceuticky kseft?
Mam si skutocne nechat pichat injekcie proti tromboze, ktore nepotrebujem ? Preco, ak budem rodit prirodzene a som bez komplikacii? Je to tak u vsetkych rodiciek po 35?
Moc dakujem za informaciu, co mam robit a vase skusenosti. 😖

julia06
15. bře 2013

@erzenka

Ahojky 🙂

byla jsem akorát den po porodu - naprosto šíleným, jestli někdy budu rodit po druhý, tak volim jinou porodnici..jinak pořád fraxiparine, teď už 0,4 🙂 pořád mi to píchá muž, já bych to fakt nedala 🙂 a ke konci března jdu po prvé na hematologii, tak jsem zvědavá 🙂 a co ty?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru