Porod s heparinem (fraxiparinem). Máte zkušenost?

hrozinka
7. led 2009

Ahojky maminky, na diskuzích jsem se snažila najít někoho kdo si píchal celé těhotenství heparin (fraxiparin) včetně šestinedělí, ale bohužel se mi nepodařilo najít nikoho, kdo by popsal jak to chodí v tomto případě i u porodu.
Před 5 lety jsem měla trombozu z HA, od 20tt jsem na heparinu, po částech mi zvětšovali dávky a kontrolovali nohu jestli se v ní tromboza netvoří, ted už jsem 36tt dostala jsem sebou injekce do porodnice s vysvětlením, ale začínám se strašně bát porodu. Přece jen mám krev hodně zředěnou.
Najde se tu prosím někdo podobný mému problému? zajímalo by mě jak to v tomto případě u porodu chodí. Dr. mi sice vysvětlila, že budu muset být v porodnici už dřív než termín porodu, aby na mě byli lékaři připraveni, ale co když budu rodit předčasně? ☹ ☹ ☹ moooc děkuji za jakékoliv info na případné dotazy jistě odpovím 😉

petreva
23. črc 2009

Ahojholky,
MARTI, bezva!! Přidali vám cviky? Zase si na ně zvykne, uvidíš!!Ale je to o nervy, viď 😒 Co mlíčko? Jak to máte s blinkáním? A kolik K. už váží?? A jak je tobě jako mamině??
GANCAV, taky jsem prodělala trombozu, ostatně jako téměř všichni tady, a v těhu si píchala...Marťa celé těhu...určitě to zvládneš. Třeba to z počátku nebude lehký, ale třeba LENKA píše, že už píchanečky zvládá sama 😉 dá se to , vážně. Hodně štěstí!

martinamil
23. črc 2009

Ahoj Evi, přidali nám cviky, abyse začal pokládát na záda (zatím je pořád na boku). Takže se učíme dávat lopatky na podložku. Pláče u toho, ale už ne tolik jako na začátku, spíš se rozčiluje. S mlíčkem je to těžké. Kryštof sní 180ml na jedno krmení (měl by sníst 120ml). Já jsem schopná odstříkat tak 400 ml. Víc ne. Tak mu to nechávám na noční krmení. V noci mu to zahustím Nutritonem a nakrmím ho stříkačkou. Pro mě je to tak jednodušší, je rychle nakrmený a můžeme brzy pokračovat ve spánku 🙂 S láhve jí hodinu, ze stříkačky 15 min. UM máme Bebu A.R. ten reflux máme pořád hodně silný. Prý by mohly i ty cviky z vojtovky tomu pomoci, ale ne moc. Je to ovlivněno tím zděděným tvarem žaludku. ALe krásně roste a přibírá. Dnes měl 3650g.Některá 56 je nám už malá.

lenkabm
25. črc 2009

Ahoj holky,
všechny Vás moc zdravím 😉 .

Marti,to je dobře,že neflákačíte 😉 -VYDRŽ! Opravdu to stojí za to! Je jasné,že nové cviky se mu nebudou zamlouvat, když Ti u toho začne míň bulet, tak to je pro Tebe signál, že buď stimulujete málo nebo jste pokročili, malej začíná používat svalíky,co byly ,,líné,, a v pohodičce dostanete nové 😅 .No,ale opravdu to nevzdávej!
Bětušku jsem vypiplala a nejmladší brácha je po DO,a taky lítá jako čert-a ten mělprognozu ,,ležáka,,. 😉

Gancav: Všechno se dá vydržet 😉 ,
říkej si,že jsou mnohem horší věci.
Já za dva týdny začnu včelky dvakrát /den a hrůzu už nemám. 😉

Petreva: Týdny se načítají,to máš pravdu 😉.Podle ultrazvuku jsem už v 21.tt,podle mrchy o dva týdny méně 😉.

A holky,
normálně mi začíná téct mlezivo 😀,
a to mám takovou hrůzu,abych měla mlíčko 😉,
tak snad ze mne bude ,,kojná,,.

michellka2
25. črc 2009

Ahoj holky,
ráda bych vás poprsila o radu, o váš názor. Jsem na počátku 40tt. Celé těhu se potýkám s dost hroznýma křečovýma žílama. Do 7měs. těhotenství se mi křečáky neskutečně zhoršovaly, pak se ale díky reflexním masážím, na které jsem začala pravidelně docházet, zlepšovaly (ku překvapení doktorů). Jinak na sonu žil mi řekli, že jde pouze o křečové žíly na povrchu, není chycen vnitřní žilní systém.
Na poslední prohlídce v porodnici mi Mudr. řekla, že při porodu mi píchnou Fraxiparin jako prevenci k případné trombose. Můj problém se může zdát z vašeho pohledu jako banalitka, když si tady pícháte celé těhu, ale mohla byste mi některá prozradit, pokud víte, jestli když jsem Fraxiparin nikdy nebrala a tělo na něj není zvyklé, jestli mi to potom při porodu nenadělá v těle nějakou neplechu apod. Nevím o tom vůbec nic. Nejradši bych, kdyby šel porod přirozeně bez chemie, injekci odmítla, ale zase nechci nic podcenit.. ☹
Moc děkuji za radu.. 🙂

martina76
26. črc 2009

Ahoj holky, hlásím že na kontrole vše O.K. Na příští už jdu 4.8. 😉 Teď budu chodit každých 14 dní už do rizikovky, tak snad bude vše O.K. 😉 Přeji vám krásnou slunou něděli 😉

martina76
26. črc 2009

Ahoj Michelko 😉 Ničeho se neboj. Heparin už píchají v této době po každém císaři a i po normálním porodu když má mamina naběhnuté žíly 😉 Nejsem lékař ale píchnou ti ho pravděpodobně hned po porodu a neznamená to že nemůžeš rodit přirozeně 😉 Fraxiparin je nízkomolekulární heparin a neprostupuje placentou, takže neohrožuje miminko a tvým žilám pomůže 😉 Přeji ti pohodový porod, koukám že už ti miminko klepe na dveře, takže hodně štěstí 😉 😉 😉

michellka2
27. črc 2009

Ahoj Martino,
moc díky za info a rady.. 🙂
Myslela jsem, že se injekce musí dát na počátku porodu, aby to k něčemu bylo jako prevence, aby nedošlo ke krevní sraženině.. To jsem nevěděla, že se to dává naopak až po porodu..
Pokud ještě stihnu do porodu další prohlídku u doktorky v porodnici, zkusím se jí na všechno víc optat. Posledně to na mě bafla bez komentáře a já si akorát stihla na papír napsat látku, o které mluvila, abych se mohla mrknout, o co tady vůbec běží.. A tak hledám, kde se dá, abych o tom co nejvíce věděla, dokud neporodím..
Jo jo, čekám každým dnem.. už aby to bylo.. 🙂
Porod máš sice za dýl, ale taky přeji co nejpohodovější a zbytek těhu co nejméně komplikovaný.. 😉

martina76
27. črc 2009

MICHELKO fakt nevím kdy ta injekce, jak říkám nejsem doktor a možné je vše 😉 Já když se ptala na hem. v Praze tak jsem se dozvěděla od Mudr. že v případě že cítím že to na mě jde 😕 tak už nepíchat a další hned po porodu. 😀 Tak uvidíme ono se to nějak vyvrbí a dobře to nakonec dopadne 😉 MUSÍ 😉

michellka2
28. črc 2009

Martino, to co Ti řekla tvoje doktorka, má asi smysl. O to víc řeším, proč bych injekci měla dostat před porodem, když dorazím v bolestech do porodnice a porod bude třeba už na spadnutí. Zkontaktovala jsem ještě jednu porodní asistentku a ta mi řekla, že je nejdůležitější dávku správně načasovat, že v rozjetém porodu by se to už nemělo dávat. Když se prý aplikuje v nesprávnou dobu, může to prý způsobit poporodní krvácení.. Navíc dle jejího názoru, pokud jde u mě jen o porvchové křečovky, vidí to jako zbytečně podaný lék. TAk jsem z toho teď zmatená. U tebe ale rozumím, že když si pícháš pravidelně, další dávku bys asi měla dostat co nejdříve, jak je to po porodu jen možné. Ale u sebe fakt nevím.. ☹

lenkabm
29. črc 2009

Michellko2:
Nejdříve Tě samozdřejmě zdravím.
Podání léku bych nechala na uvážení lékařů,kteří se o Tebe budou starat.
Z vlastní skušenosti vím,co může nastat pokud lékař zanedbá stav tím,že nepodá příslušný medikament.
Proto bych Ti chtěla popřát pohodový porod,krásné zdravé miminko a ordinování nechej na lékařích,
pokud se tak rozhodnou,tak určitě z dobré vůle uchránit Tebe před některýma možnýma komplikacema.
Hodně štěstíčka z malé vánočky 🙂 .

martinamil
30. črc 2009

Holky, jdu se chlubit! MÁME SLZY!!! V noci se rozčiloval, že mi dlouho trvá příprava jídla a když jsem ho krmila zjistila jsem, že má slepené řasy slzami. Tedy další krok vývoje 😀 😀 😀

Před zhruba 10 dny začal chytat prst (vaše děti to dělají od začátku) a teď slzy. Takže jsme se dostali do stádia v kterém by měl být po porodu. Uff, po 2 měsících. Teď nás čeká zvedání hlavičky a pasení hříbátek 🙂 😀

My jdeme v sobotu na svatbu švárovi. Tak konečně bodu moci Kryštofovi obléci jeho oblek (foto v albu). Aleš bude mít taky béžový s modrou košilí a já snad modrý kalhotový kostým (snad se do něj vejdu). Pak dám foto rodinky. Včera jsem koupila úplně božské prasátko - pokladničku. Velkou (asi jako balík vody). Dnes mi kámoš doveze kováky a napním ji (svatební dar). Aleš přijede snad zítra odpoledne, doufám, že to stihne před zákazem a razíme na chalupu.

lenkabm
30. črc 2009

Marti,
to je super novinka-gratuluji a jen tak dál 😉 .

alenka80
31. črc 2009

Ahoj, chtěla jsem se vás tu zeptat. Pokud máte trombofilní mutace, máte už otestované děti, resp. v kolika letech jste jim to nechali zjistit? Řešíme teď tenhle problém.....Díky

petreva
31. črc 2009

Ahoj holky,
MARTI, tak K. dělá takovýhle pokroky!! To máš radost, viď!!Jukala jsem do albíka, ale oblek ještě nebyl, přesto fotečky pěkný!!klučík roste krásně a ty v lehátku jsou hezký moc. Jé kdyby se ti podařilo, vyfoť nějak i to prase 😉 🙂
ALENKA, ahoj, holky možná ví, ale já ti s tím zatím neporadím. Slyšela jsem něco o osmi letech,ale fakt nevím...

martina76
31. črc 2009

Ahojky mě testování u kluka nabídli už teď. Je mu 9 let. U dětí pokud je rodinná dispozice se provádí kolem 10 let. 😀

martinamil
31. črc 2009

Ahojky,

Evi, oblek je, jen jsi ho nenašla 😉 https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

Alenko, pokázat se mohou u dětí až okolo 10 roku. I moji bratři mají Leiden, takže neteř se synovcem jsou sledováni na Dětské klinice v Praze u prof. Hyánka. U Kryštofa dělali test hned po narození (2 den), ale prý to není úplně spolehlivé. Je to spíš aktuální situace než zjištění genetického poškození (mutace).

martinamil
31. črc 2009

Alenko, pokud máš však dceru, tak trvej na testech dříve než jí někdo nasadí antikoncepci apod.

alenka80
31. črc 2009

Máme děti 3,5 roku a půl roku. Nám na hematologii taky řekli, že stačí před pubertou. Ale řekla bych co doktor, to jiný názor. Např gynekoložka mě přesvědčuje, že ona sama by to u svých dětí udělala hned. Že při zátěžových situacích se pak ví, co dělat.
Martinamil, můžu se zeptat, to jsou sledováni na dětské klinice kvůli trombofilii?

martinamil
31. črc 2009

Ne, kvůli hyperhomocystemii.

Alenko, troufám si říci, že gynekoložka moc o tom neví. Teprve okolo 10 roku se to ustálí. Chodím k prof. Kvasničkovi a ten je uznávaným hematologem, tak tomu věřím. U Kryštofa to zkoušeli (tatínek nemá žádnou mutaci) kvůli mé diagnoze hned v porodnici, ale na přesné testy půjde až okolo 10 let. Do té doby mám pouze hlásit, že já mám tyto mutace atd. I kdyby měl mutace, tak ho neohrozí do doby hormonální změny (puberta), ta to potom "rozjíždí".

Něco jiného je pokud máš diagnostikovanou k tomu hyperhomocystemii. To musí sledovat ihned, protože se jedná o vitamín B12, který je důležitý pro nervový systém.

alenka80
31. črc 2009

martinamil,
Mutace má u nás muž, ne já. Ale na tom to nic nemění. můžu říct, že gynekoložka je jediná, která mi s touto situací pomáhala i radila,ačkoli nemusela..Řekla bych, že jsem si od ní odnesla víc než z hematologie. Sama má pacientku, jejíž dcera prodělala trombozu v 5 letech po banální operaci. S její maminkou jsem opravdu mluvila a je to tak. A to má "jen" Leidena heterozygot.
Na hematologii opravdu přístup nic moc....Změření homocysteinu jsme si museli doslova vyprosit, až když doktor viděl, že o tom něco víme,tak teda souhlasil....
Takže těm dětem měřili homocystein? Je to teda důležité už takhle u dětí?
Moc nechápu, že po narození jsou ty testy pouze orientační??? Přece buď mutaci zdědí nebo ne.?

martinamil
31. črc 2009

Mutace se dědí, ale je to prý nějaké malé a jak se dítě vyvýjí. Ale přesně nevím, toto je jen laicky to co mi vysvětlovali.

Homocystemie způsobuje nedostatek vitamínu B12 a ten je důležitý pro vývoj nervoví soustavy, mozku atd. Kryštofovi měřili aktivní B12 a homocystein už 5 hodin po porodu. Ale je to tím, že já jsem sledována kvůli tomuto a před porodem jsem měla naprosto katastrofální výsledky. Teď už mu to dělají do roka 1x měsíčně a pak 1x ročně. Právě kvůli tomu nervovému systému.

Trombozu může mít i malé dítě, proto se má hlásit podezření na trombofilní mutace.

martinamil
31. črc 2009

Alenko odkud jsi?

alenka80
31. črc 2009

martinamil, tak to mě docela překvapilo. O tom homocysteinu vím,ale že by se měl preventivně sledovat i u dětí nám nikdo neřekl. Jsem z toho docela zaskočená!! Takže je v těchto letech pro nás důležitější vědět,jak jsme na tom s homocysteinem než jestli zdědili mutace? S těma mutacema, že se jako vyvíjí, to mi teda není pořád jasný. MTHFR má prý příznivější formu A1298C v homozygot. stavu.
Jsem z jižních Čech
Můžu se zeptat, jaké mutace máš ty? A trombozu jsi měla?

martinamil
2. srp 2009

Ahojky, v albumu fotky ze svatby 🙂 Počasí vyšlo krásně.

Alenko, já mám snad všechny. (MTHFR1298C hetero, Inhibitor aktivátoru plazminogenu 1 (PAI-1), Glykoprotein VI (GP6)-polymorfismus 13254 TC, Ser219Pro, V Leiden(1691 GA), Protrombin (20210GA), MTHFR 677CT). Trombozu hlubokých žil jsem měla 3x (nohy)

alenka80
3. srp 2009

martinamil, tak koukám, že taky nejsi troškař 🙂

ty ostatní zkratky neznám,nevím,jestli se to vyšetřuje i u mužů,ale myslim si, že nám to nedělali. Jinak by to ten můj určitě taky měl.
Teda, klobouk dolu před Tebou, s těmahle mutacema a po třech trombozách zvládnout těhotenství,porod,to jsi fakt formát!!
Takže jsi určitě na warfarinu,že bysme pokecaly o listovej zelenině a tak.....

Ještě jestli se můžu zeptat k tomu homocysteinu, to je odběr krve ze žíly? Myslíš,že bych to teda měla taky nějak řešit?A jestli to dobře chápu,tak u dětí teda do těch 10 let není prokazatelně jasné,jestli tu mutaci mají nebo ne??Nám na hematologii zase říkaly, že by to taky řešily tak nějak před pubertou, ale pro klid duše,že můžem klidně hned,ale o tom,že se to nějak vyvíjí neříkali nic. Je to prý tak půl na půl-někdo to vědět nechce a druzí si nechají udělat odběry hned na porodním sále.
Doufám, že svejma otázkama nějak moc neobtěžuju

martinamil
3. srp 2009

Alenko, no rodiče se snažili 😉 🙂 Profesor prohlásil, žese tyto dva lidé nikdy neměli potkat. A to vyrůstali 200 km od sebe 🙂 Pros´tě se to blbě zkřížilo. Ale já jsem v pohodě, bráchové to mají ještě horší 😉 U mě ale zhoršila stav hormonálka.

Těhotenství byla kapitola sama o sobě, to bych nepřála ani svému největšímu nepříteli, ale světe div se, problém nebyl ani tak ve srážlivosti jako v tom, že císař byla 13. operace břicha (ta nejlepší)

Homocystein je normálně z žíly. Některé mutace se normálně nedělají, ale já jsem zařazená v nějakém výzkumu. Profesor, když viděl mé výsledky před těhu prohlásil, že jsem učebnicový příklad jak by to být nemělo. Mimo jiného beru warfarin a listovku (Acidum folicum 1000 1x denně). Když jsem byla na I.trimestrálním screeningu, tak jim to zblblo počítač, když tam vložil tyto dávky 🙂

Jak to je přesně u dětí se Ti profesora zeptám. On je moc fajn, je to sice takový "Einstein", ale dokáže i vysvětlit, když já chci. Pro mě bylo důležité, že mám u Kryštofa hlásit podezření na mutace a hyperhomocystémii a že mu hlídají tu B12. Okolo 10. roku pak udělají testy na mutace apod. Ale má výhodu, tatínek žádné mutace nemá, tak mu to alespoň trochu rozředí.

alenka80
3. srp 2009

martinamil, díky
jojo, genetika je mocná čarodějka.....Muž to zdědil všechno po otci,mají to v rodině už x pokolení..
Já už jsem se o tyhle trombofilní mutace zajímala,hodně jsem toho načetla,ale nikde jsem nenašla nikoho,kdo by měl shodné mutace,resp. pár dotazů někde na internetu jsem četla,ale nic konkrétnějšího. Myslela jsem,že snad nikdo takový ani neexistuje a že je to nějaká rarita. Lidí s trombozou znám hodně,ale trvale warfarin nikdo nebere a mutace taky nemá. Tak jsem ráda,že jsem na Tebe narazila (ne že bych trombozu někomu přála, to v žádném případě),ale hledala jsem někoho na pokec.....

Teda 13 operací břicha, uff! A pak,že je třináctka smolné číslo 😎 .

Asi mluvíš o prof. Kvasničkovi, to je trombo centrum na Karláku? Doktorka z kardio koukala na výsledky z genetiky jak z jara, dokonce tam volala,jestli v tom neudělali chybu. Nikoho takového zatím neviděla ......A obvoďák, ten se rovnou přiznal, že neví, která bije, že tomu nerozumí....

Tvoji bratři mají Leidena nebo protrombina v homozygotním stavu? Ne že bych chtěla vyzvídat, ale zajímalo by mě to?

Doufám, že Tě nezdržuju od miminka, taky mám malou holčičku-půlroční,narodila se nám zrovna v těch nejtěžších chvílích...

Tak se měj

martinamil
4. srp 2009

Alenko, mluvím o prof. Hyánkovi (http://aplikace.homolka.cz/biochemie/personal_h...). To jemu a prof. Hájkovi (gynekolog a porodník od Apolináře) vděčím za zdravé mimi. On ten problém našel, on vyřešil a on měl poslal za prof. Kvasničkou na Karlák. Je zajímavé, že ač jsem měla trombozy, můj otec má chronický stav a léčí se od svých 30. let, tak mě nikdo na hematologii předtím neposlal. Jen do cévní poradny 2x ročně. Prostě jsou doktoři a doktoři.

Prof. Hyánkovi zemřela vnučka na trombozu, tak se o to začal zajímat a studovat to. Přesněji studuje vliv mutací a antikoncepce. Snad jediný říká nahlas, že anikoncepce není pro každého a že vlastně může i zabíjet.

Já znám více lidí, kteří mají obojí formu, ale to je tím, že se teď s nimi potkávám u doktora. Ale to, že máš mutace neznamená, že máě trombozu. Jen je vyšší riziko, že ano. Mutace mohou způsobovat třeba i potraty. O tom by Ti tady mohly holky taky vyprávět.

Jj, kluci (jednovaječná dvojčata) si to vyžrali úplně všechno. V Leiden, protrombin a obě MTHFR.

alenka80
4. srp 2009

martinamil, ,máš pravdu, jsou doktoři a doktoři.
V okolí znám taky pár slečen s trombozou po antikoncepci. Jedné ani žádné mutace nenašli,takže asi je to jen ta antikoncepce. ...
Je fakt, že někdo je jen nositel, viz tchán, přestože měl několik operací,jednu s dlouhodobým znehybněním, tak měl porvé trombozu v 63 letech,jen malou, cestovní,po dovolené. Asi měl štěstí, že se preventivně krmil anopyrinem. Přitom jeho bratr měl první trombozu v 35, od té doby taky několikrát a jejich matka od mládí bércové vředy. A je to rozptýlené po širokém příbuzenstvu. A zajímavé je, že mužovi sourozenci nemají ani jeden ani jednu mutaci. Na hematologii taky říkali, že to všechno vyžral on.
Ale je dobře, že je to v posledních letech takto sledováno. V tomhle jsou na tom ženy líp než muži, u těch se to zjjistí až když je zle, tedy s vyjímkou sourozenců.

Takže bratři mají všechno v homozygotní formě?Fakt jo? Můžu se zeptat, v,kolika letech měli první trombozu? A co jejich děti, jak to zdědily?

Omlouvám se, jsem strašně zvědavá,ale tohle je zajímavé. Opravdu jsem myslela, že ty homozygotní mutace se vůbec nevyskytují

martinamil
4. srp 2009

No právě for je v tom, že jim to zjistili, když hledali problémy u mě. Honza trombozu neměl, Míra v 28.letech, ale jen malinko, protože se na to přišlo v čas - sledovali to. A další sranda. Táta a jeho rodina hluboko do minulosti má problémy s trombozou a je heterozygot a máma, která je zdravá jako řípa a dokonce prodělala substituční hormonální léčbu při přechodu je homozygot. A teď se v tom čerte vyznej.

Homozygotní mutace jsou, když se potkají dva "špatní" lidé. Když se potkají "dobří", tak to rozdějí. Takže Kryštof je buď heterozygot nebo nic. Buď tatínek rozředil a nebo to po něm zdědil plně.

Kdyby měl Aleš taky mutace, tak by nám dítě vůbec nepovolili. U mne se počítalo s předčasným porodem a inkubátorem. Tak zjišťovali jaké má "šance" zdědit něco lepšího. Protože spojení homozygot + heterozygot nebo ještě hůř homozygot by neslo velikánské riziko plicní embolie a to by pro toho nedonošeného človíčka mohlo být smrtelné.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru