Porod s heparinem (fraxiparinem). Máte zkušenost?

hrozinka
7. led 2009

Ahojky maminky, na diskuzích jsem se snažila najít někoho kdo si píchal celé těhotenství heparin (fraxiparin) včetně šestinedělí, ale bohužel se mi nepodařilo najít nikoho, kdo by popsal jak to chodí v tomto případě i u porodu.
Před 5 lety jsem měla trombozu z HA, od 20tt jsem na heparinu, po částech mi zvětšovali dávky a kontrolovali nohu jestli se v ní tromboza netvoří, ted už jsem 36tt dostala jsem sebou injekce do porodnice s vysvětlením, ale začínám se strašně bát porodu. Přece jen mám krev hodně zředěnou.
Najde se tu prosím někdo podobný mému problému? zajímalo by mě jak to v tomto případě u porodu chodí. Dr. mi sice vysvětlila, že budu muset být v porodnici už dřív než termín porodu, aby na mě byli lékaři připraveni, ale co když budu rodit předčasně? ☹ ☹ ☹ moooc děkuji za jakékoliv info na případné dotazy jistě odpovím 😉

roryna
13. črc 2011

Takze i kdybych ten clexan treba vubec nemusela mit a picham si ho tak by se teda myslis nic nestalo krome toho ze bych nezastavila krvaceni jo? Myslim tim pro mrnouska ze by se nic nemelo stat? A prosimte ty jsi ten pristroj koupila kde? Dostanu ho koupit v lekarne bez predpisu? A co je prosimte jeste mi napis to INR ja totiz o tom vubec nic nevim asi budu vypadat jak blb ale ja opravdu o tom nic nevim abych ti to trosku priblizila ja totiz v Cesku jsem mela 5 zamlklych tehotenstvi pak jsem presla k jine doktorce ktera se timto zabyva a ta me poslala na veskere vysetreni a na poslednim a to byla hematologie mi zjistili nejakou mirnou mutaci o ktere jsem v zivote neslysela a taky mi rekla ze pokud otehotnim tak musim prijit a budu si muset prave pichat fraxiparin nebo neco podobneho ale jelikoz jsme se odstehovali do Anglie a tady jsem otehotnela tak jsem si musela sama vybojovat ty injekce tak si je picham asi od druheho mesice tehotenstvi a mam porad stejnou davku nejakych 0.4mg a prave ze oni mi vubec neberou krev a nezjistujou nejake hodnoty aprave ze co tady ctu tak maminy chodi pravidelne na odbery a berou jim krev a prave toto zjistujou a ja vubec nic nevima kdyz jsem si opet vydupala odber krve tak uz je to mesic co mi ji brali a moje midwive mi tvrdila ze pokud by bylo neco spatne tak bu uz volali takze zase nic nevim a tak to je porad dokola ja uz jsem z toho zoufala tady protoze tady vlastne nic nereknou jen ze je vse v poradku a nic vic z odberu nejake hodnoty proste nic takze jedine asi ze bych si pro svuj klid koupila ten pristroj a merila bych si to sama a chodila bych jim to ukazovat nebo ja nevim nebo to mam nechat tak a pichat si to teda do konce tehotenstvi tak jak rikali a doufat ze bude vse o.k no proste uz opravdu nevim tak mi zase prosim pisni at se trosku uklidnim. Mej se pekne a dobrou noc ti preju

roryna
13. črc 2011

@martinamil tento clanek byl pro tebe zapomela jsem dat odpoved tak aby jsi vedela tak se mej krasne

martinamil
14. črc 2011

@roryna - to je dost divné, že k tomu mají takovýto přístup. Přeci jen ředění krve není to samé jako jíst hroznový cukr s vitamíny. Ale buď v klidu, to se zvládne. Já už mám 2 letého naprosto zdravého syna. 😉 🙂 😀
Přístroj jde objednat ve zdravotnických potřebách. V ČR stojí cca. 28.000 Kč. Objednala jsem si ho v lékárně v Německu a stál mě 850 € - docela rozdíl. Zkus se zeptat strejdy Googla, zda by se nedal koupit např. přes ebay. Nepotřebuješ certifikovaný, stačí Ti orientační hodnoty +/- 0,3
V každém případě bych naplánovala alespoň jednu cestu do Čech za tou doktorkou co Ti zjistila mutaci. Případně jí zavolat, napsat email, poradit se.

roryna
14. črc 2011

@martinamil a ty to mas odjakziva a nebo ti to zjistili taky v tehotenstvi nebo jak ty jsi to zjistila ze neco takoveho ma? A ty mas trombofilii a nebo taky nejakou tu mutaci a to si pichas i ted po porodu tak dlouho? Ja jsem z toho jelen me rikali ze do porodu pichat a pak me nechaji asi tak? No do cech uz se nepodivam do porodu takze jedine opravdu ji zavolat a zeptat se co a jak dal jenze po telefonu to je takove na prd ona se nejak moc nechce bavit a mail pry nedava ze nema dost casu aby odpovidala pacientum tak vis to je taky takove ale kazdopadne ji zavolam za pokus to stoji jestli se se mnou bude bavit kazdopadne ti moc dekuji ze si o tom se mnou pises moc mi to pomaha ja se totiz tady nemam o tom s kym bavit a jeste kdyz o tom vubec nic nevim ja se pokusim zeptat se tady v lekarne jestli o tom budou vedet o tom pristroji a uvidim kolik by to tady stalo pokud to teda tady maji. Mej se krasne a jeste jednou ti moc dekuji

martinamil
15. črc 2011

@roryna - mě trombofii zjistili dlouho před těhotenstvím. Měla jsem již 3x trombózu hlubokých žil v nohách. Tedy já mám více zdravotních problémů. Brala jsem warfarin a ok. Když jsem otěhotněla najela jsem automaticky na injekce a píchala do konce šestinedělí a pak zase warfarin. Jenže ten se nedaří vyrovnat, takže protože mám nízké hodnoty INR tak si k warfarinu ještě píchám. Než se to vyladí. Pak budu dál jen na warfarinu. Tedy doufám 😉 Já jsem po rodičích podědila snad všechno co bylo možné ☹ Ale co, hlavně, že je Kryštof ok!!!

roryna
15. črc 2011

@martinamil nejdulezitejsi je zdravi nasich milacku to vis ze jo. Ale chtela jsem se prosimte zeptat dnes mi prisly vysledky a zjistili mi streptokoka /malo toho mam/ a dali mi prasky metronidazol ale v pribalovem letaku pisou ze by to mohl byt problem pokud beres neco na redeni krve ale doktor rekl ze nemusim mit strach tak se te ptam jestli i o tomhle treba neco nevis protoze ja v hruze jeste cekam co dalsiho zase jeste prijde.

martinamil
19. črc 2011

@roryna pokud máš injekce, tak je to ok. Je to jiná látka. Problém by byl u léků. Takže v tomto se nestresuj 😉

roryna
19. črc 2011

@martinamil dekuji ti moc za uklidneni a budu verit ze bude vse o.k. Mej se krasne a at ti Krystofek dela jen samou radost.

martinamil
16. zář 2011

@roryna Tak jak bojuješ? Už se Ti to výrazně krátí 😉

Holky, tak 1.9. nastoupil Kryštof do školky. Výsledek = když jsem pro něj po obědě přijela, tak že domu nejde, že musí jít spinkat, že budou číst pohádku. Přijela jsem ve 14:30, že domů nejde, že budou papat svačinku, tak šel až v 16:30 hod.

Minulý týden jsme byli na dovolené v Chorvatsku a teď už zase makáme a chodí se do školky.

roryna
18. zář 2011

martinamil Porad stejne navic ted mam takovy hnusny vytok nevim jestli je to tim streptokokem ale mam ho cim dal horsi a to uz mi ho jednou prelecili a stejne to nepomohlo jdu az v patek na ultrazvuk tak se musim zeptat co s tim mam strach aby to neuskodilo mrnouskovi. Jinak super fotecky meli jste se asi krasne ze?

roryna
18. zář 2011

@roryna to melo byt pro tebe

roryna
18. zář 2011

@martinamil to melo byt pro tebe ja uz blbnu

silviutti
24. únor 2012

Zdravim vsetky mamulienky 😉 , chcem sa opytat o radu....pichate si niektora Clexan do ramena? Ja som si doteraz pichala Fraxiparin 0,3 do bruska, ale asi mam alergiu , tak mi lekar predpisal skusmo Clexan 0,2 a mam si to pichat do ramena 😝 . A este jedna otazocka: ake je riziko pri porode pre mna, ci babatko. Som teraz v 33 tyzdni a Fraxiparin som si tak 37 dni pichala. Dakuuuujem!!! 🙂

martinamil
24. únor 2012

@silviutti . já píchala jen do břicha či nohy. O rameni ani nevím, že by šlo. Píchala jsem Fraxiparin. Píchala jsem od začátku cca. 6 týden těhotenství (už si přesně nepomatuji) a ještě 6 týdnů po porodu. Ale pak jsem najela zpátky na tablety Warfarinu. Jenže já jsem silný trombofilik, takže to je trochu jiná situace, takže se neděs 😉

Rizoko pro dítě ani pro Tebe - jsi-li pod kontrolou není žádné. Oni srážlivost hlídají. Určitě Tě ale budou hlídat ke konci více - častejší kontrola srážlivosti. Cca 12 hodin před porodem by se už nemělo píchat. Já rodila císařem, takže to bylo jednodušší než přirozený porod.

peta79
26. únor 2012

@silviutti já taky píchala jen do břicha a do horní části stehna. Jinam nedoporučovali.

evabelk
28. únor 2012

@silviutti Ahojky...Fraxiparin si píchám celé těhotenství,od 8.týdne, jsem 28.týden.(i první těhu jsem si píchala) Fraxiparin a Clexane je v podstatě to stejné,jen jiná firma. S tou alergiií mi doktor řekl, že je to v podstatě to stejné.Pokud ti nesedí jeden, tak druhý nebude o nic lepší. Tyto injekce obsahují látky obdobné jak včelí píchnutí, takže tě to předpokládám svědí a udělá červený flek. Já ty fleky a svědění řeším právě tím, že se to snažím pokaždé píchat jinam. Do 20.týdne se může do břicha, pak už ne. Pak jen stehno nebo paže. A jelikož mám jen 2ruce 😀 tak mi to do ruky píchá manžel. Na počátku jsem tedy měla 6míst, kam si to mohu píchat, teď už jen 4. Během těhu mi občas zkontrolují srážlivost a mění dávku toho Fraxiparinu. Začínala jsem na O,4 ml, a teď se mi to drží. V minulém těhu jsem skončila na O,8ml.Porod probíhal stejně jak kdybych nic neužívala, Jen tuším těch 12hod by se neměl Fraxi píchat. A myslím, že pak nebudeš moc epidurál při spont. porodu ani spinál při císaři. Ale to já si už přesně nepamatuji. Já je stejně nechtěla a rodila jsem spontánně. Jde o to, aby nedošlo ke krvácení do míchy...do 3dnů po porodu mě převedli na Warfarin. Fraxi je zakázaný při kojení. Ale slyšela jsem, že některé maminky si píchají i dál po porodu, třeba při alergii na Warfarin. S Warfarinem se pak chodí často na kontroly,než ti nastaví potřebnou dávku. Užívá se tuším 8týdnů po porodu. Tak jsem to měla i já...Uvidíš jaké zvyky jsou ve vaší porodnici a hemotologii. Fakt co nemocnice, to jiné postupy. Mějte se s miminkem krásně 🙂

martinamil
1. bře 2012

@evabelk @silviutti - epidural mít můžeš, já rodila císařem v epidurálu. Záleží na aktuální hladině INR.

petulinqa
16. bře 2012

Zdravím holky, myslíte, že bych se taky mohla na něco zeptat 😉 ? Tři děti už máme a chtěli bysme ještě jedno (strááášně moc bych si přála ještě tu holčičku 🙂 ). Když třetímu dítku byl rok, byla jsem na operaci s břichem, po operaci jsem vstala až čtvrtý den a dostala jsem trombozu do lýtka, týden mi doma píchali Fraxi a pak přešla na Warfarin, který jsem brala půl roku........ Teď bysme s manželem chtěli ještě jedno miminko (před měsícem jsem si nechala vyndat Mirenu). Sestra na gyndě měla opět zbytečný starosti a než mi stačil doktor odpovědět, co by pro mě znamenalo těhu s prodělanou trombozou - podotýkám, že jsem byla na hematologických testech a vše bylo v naprostým pořádku, žádná porucha srážlivosti není, Sestra na mě hnedka zpustila, že jsem sobec, že už tři děti mám a že bych za ně měla být ráda (což jsem), že když jsem měla trombozu, že ji určitě dostanu znovu, budu z toho mít embolii a nechám tu tři děti s tátou samotný. Já tam jen ležela a poslouchala tu ježibabu. A doktor mi jen řekl, že určitý rizika tam jsou a že si budu píchat injekce, a že podle hodnot krve třeba až od 20 tt. Ze začátku jsem se docela bála a řekla si , že toho mrňouska nebudu opravdu riskovat, pak jsem ale mluvila s jedním gynekologem z fakultky u nás v Hradci a on říkal, že tý sestře měl hned můj dr. zavřít hu*u, že to není určitě pravda, i když rizika tam opravdu jsou, ale že lidí s poruchou srážlivosti (já nemám poruchu srážlivosti) co chtějí mít děti je opravdu moc a tromboza že není důvod k otěhotnění. Trombozu jsem prodělala před 4 lety a něco. Není tu prosím někdo kdo by mi poradil, jak postupovali lékaři nebo někdo s něčím podobným? Moc vám děkuji za odpovědi.

petulinqa
16. bře 2012

prosím prosím, teprve se tu zorientovávám, mola byste mi některá poradit jak si toto téma přidat na této diskuzi k oblíbeným?

hhranolka
16. bře 2012

@petulinqa neboj, i po tromboze muzes mit v klidku dalsi mimco 🙂 ja mam i genetickou vadu(srazlivost) po tromboze a masivni plicni embolii a mame ted zdravou holcicku... injekce jsem si pichala cca od toho 20tt. jeste v porodnici jsem se nechala prevest na warfarin. jo a koukam, ze jsi taky z HK 😉

petulinqa
16. bře 2012

Děkuji za uklidnění, i když pořád mám v hlavě slova tý naší sestry 😖 ....... Může se i přes Fraxi udělat tromboza? Podle mýho ne, ale když si budu píchat Fraxi, proč bych měla dostat embolku? Božínku, jsem z tý sestry tak rozhrkaná 😒

evabelk
16. bře 2012

@petulinqa Ahojky...nejdřív k tomu mít 4.děťátko- kámoška se taky nedávno rozhodli jít do čtvrtého dítka 🙂 a už je těhotná- je to v dnešní době odvaha, klobouk dolů, ale je to krásné 🙂 a držím jí moc pěstičky! Já sama prodělala po užívání hormonální antiko plicní embolii,před sedmi lety. Nejspíš tomu předcházela i tromboza,ale nějaké obtíže jsem neměla. Nedoporučovalo se tuším rok otěhotnět, hlavně při užívání warfarinu, a já si nechala tělo odpočinout 3 roky. První celé těhu jsem si tedy hned od začátku píchala fraxiparin., tj. od 8.týdne. A Teď jsem těhotná podruhé a taky tak nějak od 9.týdne si už píchám. Teď jsem 30.týdne. Zatím jsem trombozu neměla teď ani v prvním těhu 😀 ale člověk je pořád ve střehu, ale to už budu celý život. Jak mě třeba začne pobolívat noha,nebo se mi hůř dýchá, tak si říkám, jestli je vše OK. No, ale nepotěším tě tím, a já sama z toho byla dosti překvapená, že opravdu při píchání fraxiparinu trombozu dostat můžeš ☹ stalo se to jedné známé. Má genetickou vadu se srážlivostí, zlomila si nohu a tak hned jí začali preventivně píchat fraxiparin a trombozu dostala i přes to. Možná měla jen dostat vyšší dávkování toho fraxiparinu. On se dělá 0,3 pak 0,4 pak 0,6 pak 0,8 a pak 1. Záleží na váze pacienta. Ale většinou se během těhu berou nějaké kontolní odběry na srážlivost a tam by se to mělo hlídat. Mně tedy v prvním těhu nic nebrali, ale navyšovali s přibývající váhou a teď berou a nezvyšujou 🙂 za ty 3roky asi zase nové postupy. Ale já nechodím během těhu na hematolku,jen do rizikové poradny pro těhotné. Nemám zjištěnou genetickou vadu. Ale pozor, pokud není genetická vada, tak může být onemocnění krve a následky jsou stejné. Moje sestra totiž shodou okolností trombozu v těhu měla taky, genetiku má dobrou jako já, ale ji ještě poslali na další vyšetření, zda tam není něco jiného. Na výsledky čeká...každé pracoviště a lékař ale postupují trochu jinak.Tak snad jsem tě moc nevylekala, ale psala jsem jen pravdu, jsem navíc zdravotník. Tak teď se ještě správně rozhodnout 🙂

petulinqa
17. bře 2012

Děkuji, já mám krev úplně v pořádku, dělali těch testů několik a nic nepotvrdilo nějakou vrozenou, dědičnou nebo jinou poruchu srážlivosti. Teď ve středu jedu na hematolku, že to udělají znovu a udělají i quicka atd..... Ale před půl rokem bylo vše OK, ruku jsem měla rozpíchanou, ale nakonec pár kapek krve nabrali, neb mě vždy nemůžou napíchnout žílu a když už ji napíchnou, tak nic neteče a kroutí mi v ruce s tou jehlou a já jim k tomu padám ze židle 🙂. A tak na hematolce už vědí jen co mě uvidí, že musím ležet u otevřenýho okna, aby mě nemuseli zase sbírat 🙂 ......... Ve středu to tam s nimi všechno proberu a snad budu chytřejší 😒. Určo pak dám vědět jak to dopadlo. Děkuju za odpověď .

Dá se tromboza poznat z toho, že se jen odebere krev?

melis7
18. bře 2012

@petulinqa co to má tvůj pan doktor za sestřičku?Asi žije někdy před 20-ti lety.Kamarádka měla taky trombozu po operaci kolene a čeká miminko.Je to bez problémů,alespoň co já vím.Píchá si Cleksane a dobrý.Kdyby jí něco takového někdo řekl,tak by jí asi trefilo,protože čeká první.Jsem taky z HK a vím,že u nás na hematolce jsou dobrý.Zeptej se jich,co si o tom myslí,ale já myslím,že ti to rzmlouvat nebudou.

evabelk
19. bře 2012

@petulinqa Tak ségra (měla trombozu přímo v těhotenství) se dnes dověděla výsledky na hematolce. Krev má v naprostém pořádku, jak z genetického, tak jiného hlediska. Další těhotenství být klidně může 🙂 jen si bude muset celé těhu píchat Fraxiparine. Tromboza byla vlivem hormon.změn v těhotenství. Jen žádná hormonální antiko už nepřipadá v úvahu. Tak pokud jste pro miminko rozhodnutí a chcete ho, tak běžte do toho 😀 Držím palečky 🙂

martinamil
20. bře 2012

@petulinqa - už Ti to nepsaly děvčata nahoře. Sestru pošli do.... důležité jsou krevní testy - srážlivost. Pravděpodobně by jsi to zvládla i bez injekcí, ale určitě Tě pro jistotu zajistí injekcemi a vše bude ok. NEBOJ!!!
Jen už nikdy po tromboze nebudeš moci hormonální antikoncepci a taky pak hormony při přechodu.

petulinqa
20. bře 2012

@melis7
Děkujůůů, fakt jste mě uklidnili :-* . Jsem si i doma říkala, že nejsem první ani poslední s trombozou co chce miminko. Jo, jinak k tý sestře - všichni o ní ví, jaká je to kráva, ale ženský to holt skousnou, neb se nechtěj vzdát tohodle dobrýho doktora, co nejspíš chudák tu semetriku taky musí poslouchat. Zítra jdu na hematologii, tak se na všechno vyptám. Jinak jsem rozhodnutá, že už to mimčo zase chci a žádná sestra mě od něho neodradí. Jen ještě "zařídit" aby to byla ta holčička 🙂

petulinqa
20. bře 2012

@evabelk
I tobě děkujů . Jj o hormonální antiko vím, měla jsem 5 let Mirenu a pokud se těhu zadaří a všechno bude v pořádku, tak pak jdu do ní taky.......

petulinqa
20. bře 2012

@martinamil
Marti, o injekcích mi dr. říkal a jsem s tím tak nějak "smířená" ....... Nooo, budu se s nima každopádně cejtit líp 😉 . A na injekce se už těší můj nejstarší syn, že mi je bude píchat 😖 . Píchal mi je i při tý tromboze ten první týden než jsem úplně přešla na warfarin......... Holky, díky vám všem za podporu - jdu do toho!!! Teď už jen aby manža byl "šikovnej " a mimi dopadlo 🙂.

martinamil
20. bře 2012

@petulinqa - alespoň kluci nebudou mít blok z injekcí, budou vědět, že je to normální a nebudou mít z nich fóbii - vidím to na Kryštofovi 😉
Držím palce, ať se mimi povede co nejdříve a bez stresu! 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru