Porod s heparinem (fraxiparinem). Máte zkušenost?

hrozinka
7. led 2009

Ahojky maminky, na diskuzích jsem se snažila najít někoho kdo si píchal celé těhotenství heparin (fraxiparin) včetně šestinedělí, ale bohužel se mi nepodařilo najít nikoho, kdo by popsal jak to chodí v tomto případě i u porodu.
Před 5 lety jsem měla trombozu z HA, od 20tt jsem na heparinu, po částech mi zvětšovali dávky a kontrolovali nohu jestli se v ní tromboza netvoří, ted už jsem 36tt dostala jsem sebou injekce do porodnice s vysvětlením, ale začínám se strašně bát porodu. Přece jen mám krev hodně zředěnou.
Najde se tu prosím někdo podobný mému problému? zajímalo by mě jak to v tomto případě u porodu chodí. Dr. mi sice vysvětlila, že budu muset být v porodnici už dřív než termín porodu, aby na mě byli lékaři připraveni, ale co když budu rodit předčasně? ☹ ☹ ☹ moooc děkuji za jakékoliv info na případné dotazy jistě odpovím 😉

erzenka
17. bře 2013

@matilduska Ahoj, to je opravdu zvláští, že jsi dostala clexane jen kvůli tomu, že je ti 35let. O tom jsem nikdy neslyšela, takže bohužel neporadím. Chápu píchání do břicha po císaři nebo při problémovém těhotenství nebo špatné genetice v rodině. Já to znám spíš u fraxiparinu(ale prý je to stejné jako clexane), u toho jsem normálně kojila a epidurál, myslím, můžeš dostat po 12 hodinách od píchnuté injekce. Rodila jsem normálně, bez epidurálu a už po porodu mi píchali chybějící dávku fraxiparinu na ředění krve, takže jsem dost krvácela. Vybav se do porodnice hodně vložkama.

erzenka
17. bře 2013

@julia06 Ahoj, kdyžtak mi napiš o porodu víc na mail evabutterfly@seznam.cz. Docela by mě zajímali podrobnosti, hlavně, kde jsi rodila, že tě to tak dostalo a příště chceš jinam. U mě zatím pořád stejný, těhotná nejsem, takže zatím nepíchám.

jennyska
18. lis 2013

@petulinqa @evabelk @melis7 @hhranolka @roryna @erzenka@julia06 @matilduska @veruska007 @ashlee @martinamil @malamarty

Na MK funguje Wiki Modrého koníka, která je knihovničkou pojmů, znalostí a zkušeností maminek maminkám.
Máte-li tedy znalosti a nebo osobní zkušenosti s trombofilií, prosím, vložte je do https://www.modrykonik.cz/trombofilie/ .

Sdílení osobních zkušeností je ve Wiki daleko přehlednější než ve fóru a proto se snažíme, aby měly pod daným tématem místo právě ve Wiki Modrého koníka.

Děkuji Vám za sdílení svých znalostí a zkušeností, které budou spoustě snažilkám, těhulkám a maminkám k pomoci a radě 🙂

Je skvělé, že si takhle navzájem pomáháme! 🙂
Mějte krásný den!
Janča

PS: Přispívat může každý - knihovnička je otevřená každému, vždy a neomezeně.

modralentilka
17. pro 2013

Ahoj holky, narazila jsem na tuto diskuzi a i když jsem nečetla vaše zkušenosti na všech 41 stránkách, rozhodla jsem se, že se s Vámi podělím o ten svůj zážitek a zkušenost.
Prodělala jsem kdysi 2x trombózu pravé nohy (jednou po úraze cca ve 22 letech - 10 let zpět, po druhé asi 4 roky na to, když jsem chtěla zkusit začít brát antikoncepci), se kterou jsem ležela pokaždé v nemocnici, poté půl roku ředila krev Warfarinem a chodila na kontrolní vyšetření krve. Doktoři mi řekli, že pokud ještě jednou prodělám trombózu, tak se budu léčit již doživotně….
S manželem jsme se pokoušeli o mimi, nešlo nám to, tak jsme navštívili CAR a po různých neúspěšných pokusech jsme se rozhodli pro IVF. Následovala všelijaká vyšetření - dědičná tromboza se neprokázala. Ale měla jsem strach, že by se mi opět mohla dostavit, tak jsme se s doktory dohodli, že si již při stimulaci budu denně píchat fraxiparin. Podstoupila jsem interní vyšetření, na kterém mi bylo řečeno, že si budu píchat až do konce šestinedělí. Nasadili mi tedy preventivně 0,3. Nám se povedlo hned na první pokus otěhotnět (bylo to na začátku tohoto roku, k Valentýnu jsme si nadělili ten nejhezčí dárek, pozitivní těhotenský test). Již v 6. týdnu mě začalo bolet lýtko. A vzhledem k tomu, že tu bolest znám, hned jsem to při dalším UZ nahlásila, okamžitě mě poslali na sono žil, které ale nic neprokázalo. Pro jistotu ale zvýšili dávku, dostala jsem Clexane 0,4. A jak bolest přišla, tak i odešla. Trvalo to asi 2 týdny. V druhém trimestru se to opakovalo a to dokonce 2x. K doktorovi jsem již nešla, noha neotékala, teploty taky nebyly, takže jsem to přetrpěla. Nakonec jsem až přestala chodit. I dojít na záchod jsem považovala za svou smrt (a pak že druhý trimestr je pro budoucí mamču nejkrásnější, pro mě to bylo utrpení). Po měsíci to opět ustalo a my se dál těšili na mimi. Zjišťovali jsme, zda není nějaký problém s porodem, když si ředím krev, ale bylo mi řečeno od více doktorů, že je to v pořádku. Pouze při použití epiduralu musí být odstup minimálně 12 hodin od poslední aplikace.
Rodit jsem začala přesně týden před termínem, porod se povedl na jedničku, jen jsem ztratila více krve. Stále jsme píchali clexane (tedy manžel, ten aplikoval injekce už začátku).
Poslední týden v pátek, 4 dny před koncem šestinedělí, mi začalo při nádechu bolet v pravém rameni. V noci na sobotu jsem se vzbudila bolestí na pravé straně hrudi, nemohla jsem dýchat. Šlo to pouze hodně povrchně. Nasypala jsem do sebe prášky a šla si zase lehnout. Na pravém boku bolestí ležet nešlo, pouze na levém a bez hnutí. Když jsem nedýchala, tak to bylo v pořádku, ale jak víme, bez dýchání to nejde 😀... Manžel mě mazal Dolgytem a nahříval gelem, tím se to maličko zlepšilo, ale pouze na chvilku. Večer mělo dojít na píchání, ale lehnout na břicho nešlo, takže jsme pravidelnou dávku nepíchli. V neděli, to už mi teplota vyskočila na stupňů, jsem manžela se synem vyhnala na procházku, abych si mohla na chvíli nerušeně lehnout. Večer se už na mě manžel nemohl koukat, jak jsem bolestí nemohla dýchat a když viděl, že mě nemůže znovu píchnout, protože jsem si nemohla lehnout na záda, vyhnal mě na pohotovost. Z pohotovosti mě vyhnali rovnou na plicní, kde si mě i přes to, že jsem měla 5 týdenní miminko, nechali s tím, že v pondělí udělají veškerá vyšetření, aby vyloučili embolii. Začali okamžitě ředit krev, dali mi prášky proti bolesti, antibiotika a kyslík, jelikož měření prokázalo, že ho mám nedostatek. Ráno, i přes dlouhé čekací lhůty, jsem jela okamžitě na CT plic (rengen prý není tak přesný), který prokázal, že jsem prodělala oboustranný infarkt plic. Měla jsem být prý ráda, že jsem to přežila. Manžel paní, která se mnou ležela na pokoji, taky prodělal embolii, okamžitě volali záchranku a ráno si paní měla zavolat, zda to její muž přežil. Nesměla jsem chodit, pouze na záchod a měla jsem mít klid a nestresovat se, což už nesmím nikdy.
Můj manžel tedy zůstal doma na paragrafu a staral se o malýho, mohla jsem se na něj plně spolehnout, to byla jediná výhoda. Ve středu jsem šla na sono žil, které trombózu neprokázalo (mě ani nic nebolelo) a také na sono srdce. To naštěstí přes veškerou zátěž nebylo poznamenané. V pátek jsem absolvovala rentgen plic, který neukázal žádné zlepšení, ale i přes to mě pustili domů k mým chlapům s injekcemi (z 0,4 a jedné denně jsem přešla už v nemocnici na 2,4 a 4 injekce, břicho mám úplně žluté). Minulý týden kontrola na rentgenu ukázala, že je tam rapidní zlepšení, z čehož mám radost, i když se mi ještě dnes (3 týdny po tom, co se to stalo), nedýchá nejlíp.
Mléka jsem neměla moc už v porodnici, po příchodu domů z nemocnice jsem neměla už ani kapku, takže ve čtvrtek u obvodní doktorky již přejdu z injekcí na warfarin, který budu brát již do konce života a také budu týdně sledovaná, jak je krev dostatečně zředěná.
Sice bych měla jít po novém roce na kolenoskopii, gastroskopii, měla bych podstoupit vyšetření na rakovinu, ale i tak si doktoři myslí, že se to stalo z porodu.
Takže trombóza, které jsem se tak strašně bála v těhotenství se sice nedostavila, ale vyžrala jsem si rovnou embolii, což by mě nikdy ani nenapadlo.
Přeji všem budoucím i současným maminkám, aby je toto nikdy nepotkalo, protože to nemusí dopadnout vždy takhle dobře jako u mě.

ppravvdaaa
6. bře 2014

@jana.cb ahojholky, jsem v 9 tydnu tehotencstvi, picham si fraxiparin. bylo mi receno dnes, ze pry si ho budu pichat prevetnivne po celou dobu tehotenstvi. dokonce pry nebudu muset ani docházet na kontroly na hematologii. to me teda dost prekvapilo, po me otázce, jako ze všude ctu ze by se to mělo hlidat, odpověď ze to není třeba. nechapu. nechtěla jsem byt drza, ale ted se mi to rozlezelo v hlave a zda se mi jako by me chtěl odbyt doktor. ssude se delaji same kontroly a vse a me by nemohli brat apso jednou za mesic krev zda mam nebo nemam naredenou, zda je třeba upravit davky atd. muzet emi někdo poradit, kdy se tedy musíš chodit na hematologi v tehotenstvi, zda ma na to nejake pravo, nebo prost eje vse na doktorech aja jsem v haji? diky

martinamil
8. dub 2014

@ppravvdaaa bohužel Ti poradit neumím. Já mám přístroj Colagulcheck, takže si zředění měřím doma, stejně jako cukrovkáři hladinu cukru. Ale kamarádka má Fraxiparin a na kontroly chodí 1x za 3 měsíce. Tak nevím ☹

marketov
3. bře 2018

Ahoj, je tu nějaká lékařka, která by mi mohla poradit? V 2010 jsem prodělala v noze menší trombozu. Od té doby mám klid, krev je v pořádku. Při prvním těhotenství, i když byla krev v pořádku, napsala do zprávy,že mi mají při porodu aplikovat fraxiparin a po porodu po dobu 6tinedělí jsem brala warfarin - pro jistotu. Teď to napsala znova. Je opravdu nutné aplikovat ten fraxiparin,když od 2010 nemám již žádné problémy? Při prvním mě kvůli tomu museli nastřihnout,aby mě dcera nepotrhala vevnitř.Dost to pak krvácelo,tak musel dr.při šití celkem kmitat. Nestačilo by pak brát jen ten warfarin? Díky moc

lili_2
19. čer 2018

Ahoj holky jsem v 34 týdnu a rozhoduji se kde budu rodit, máte některá čerstvé zkušenosti z jindřichohradecké porodnice?

samantha44s
Autor odpověď smazal
Zobraz
marketaholasova
31. srp 2021

@samantha44s nenabizeli vam warfarin. Nez redit injekce dozivotne. Doktorka mi rekla ze nez abych se trapila do konce zivota s injekcemi varfarin a je i bez doplatku.

lili_2
31. srp 2021

@marketaholasova pokud je paní těhotná a nebo má těsně po porodu tak se warfarin užívat nesmí. Co mi bylo řečeno tak warfarin se nasazuje až se stabilizuje srážlivost.

marketaholasova
1. zář 2021

@lili_2 pokud je tehotna nebo kojici tak ji doktori napisou kolik potrebuje a nepotrebuje zadonit po druhych. Jsem stejne lecena a pro tyto pripady me napisou kolik potrebuju. Jen kdybych to chtela pouzivat dal tak pry ne. Neni to hrazene pojistovnou. Tak ze pres 3000 za mesicni davku je dost a to jsem brala nejnizsi davku. Vzdycky neco zbyde. Mam leidenskou mutaci a vzdy mi rika zbytek si nechte kdyby jste musela lehnout a nemohla do 3 dni prijit.

samantha44s
Autor odpověď smazal
Zobraz
samantha44s
6. zář 2021

taky mi bylo zeceno ze warfarin,ne po tehu spise pradaxa ja mam taky mutaci, ja jen, ze kdyby nekomu zbylo fraxiparin nebo clexane a uz to nepotrebuje, ze mi to muze poslat, za par kacek se dohodneme.lepsi nez 3000 lekarne, radeji dam jine mamce,kdyz redim dozivotne.

samantha44s
Autor odpověď smazal
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru