Porod v dřepu nebo na stoličce. Máte zkušenost ?

sarka11
3. bře 2008

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli některá máte zkušenost s porodem v dřepu nebo na stoličce?

frola
21. pro 2008

raada: neviem ako to je ale mam taky pocit ze vramci EU by ti malo platit tvoje poistenie co mas v cechach. A radsej si odrod tam u vas ... 🙂

etnicka
21. pro 2008

frola, v Brne maju preplnene porodnice, takze by som tam nesla. Dulu si mozes najst na ww.duly.sk 😉 je tam aj pekne vysvetlene, aka je funkcia duly, co robi a co nerobi... Inak k tym porodniciam - boli sme v Topolcanoch, v Banskej Stiavnici, v Dunajskej Strede, sama som bola v Ruzinove, v Brne u Milosrdnych a v Bohuniciach a ta Dunajska vyzera podla mna najlepsie. Je to z BA myslim 35 km, od nas z domu pol hodina cesty autom 🙂
Najradsej by som rodila doma s dulou a porodnou asistentkou, ale manzel si mysli, ze prvy porod by sme mali mat v nemocnici, keby daco... Inak mozne to je - rodit doma, akurat je to trosicku komplikovane, treba si zohnat porodnu asistentku, ja som sa o to snazila, ale ziadnu som zatial nenasla a uz ani nehladam. Snad sa to v buducnosti zlepsi.

raada - pokial by si rodila v SR, preplatila by Ti to Tvoja poistovna, ale na Tvojom mieste by som teda radsej rodila v CR 😉

luciauk
21. pro 2008

frola, nerodila som na stoličke, iba v sede 😉 v anglicku. tu sa tak rodí štandardne

etnicka, no práve som na to myslela, že čo ty nejdeš rodiť doma 😀 mne sa midwife čudovala, že prečo do nemocky, pri treťom,ale tak som sa rozhodla,lebo náš dom nie je velmi pohodlný.

etnicka
21. pro 2008

lucia, v tej porodnici je aj ta vyhoda, ze sa tam o nas 5 dni budu starat, nemusime varit, upratovat, mozeme sa naplno venovat babatku, taky klud by sme doma nemali 😉 este k tomu mame 3 psikov. Ale to druhe babatko uz planujeme na doma, budeme mat dom so zahradou, takze pohodicka 🙂

dula_renka
21. pro 2008

frola, zopar kamaratiek rodilo v brne a boli spokojné 😉 . Záleží na tom, akú máš predstavu

mamina
22. pro 2008

Holky,ve dřepu se rodí krásně pohodově.Jen ten podřep je dobrý dopředu potrénovat.Já jsem se třeba poslední dva měsíce takhle dívala na telku.Chvilku v podřepu s roztaženýma kolenama(syn na mně koukal pěkně blbě 😀 ),pak chvilku v sedě,pak zase na bobku..Po pár dnech jsem už vydržela v podřepu docela dlouho a ani mi to nepřišlo.. 😉

etnicka
24. pro 2008

mamina, to je vyborny napad, hned zacnem trenovat 😉

babulka
25. pro 2008

Etnicka, teraz budem off topic, a nic ma do tvojich myslienkovych pochodov nie je, a su Vianoce, sviatky pokoja, ale prosim ta, odkedy je na Slovensku povoleny domaci porod? Najdes mi, prosim Ta, nejaky relevantny zdroj, kde je napisane, ze zena u nas moze rodit doma bez zbavenia sa trestnopravnej zodpovednosti za pripadne nasledky? rada by som si ho precitala.
Vies o tom, ze v Ziline mamicke ako Ty, ktora sa rozhodla, ze bude rodit doma, zomrelo babatko, a ona bola odsudena podla §155 TZ (vrazda novonarodneho dietata matkou), teda ze v pripade domaceho porodu a komplikacii nejde o fazulky )trestna sadzba 3 až 8 rokov)? Prosim, prestan balamutit ostatne dievcata.

etnicka
25. pro 2008

babulka, ukludni sa 😉

babulka
25. pro 2008

Ja som pokojna. Domaci porod legalny nie je. Len tolko som chcela povedat.

zzuzana2
25. pro 2008

podla mna domaci porod nie je nelegalny." V našej krajine žiadna právna norma neupravuje možnosť rodiť doma a ani nie je prepracovaný plán starostlivosti o rodiacu ženu."http://www.slovenka.sk/index.php?id=blog&no=3287

zzuzana2
25. pro 2008

nakoniec poznam par z juhu sr, ktory si chcel zabezpecit pa z madarska, aby mohli rodit doma. a tieto horory, kde ako zomrelo dieta....deti zomieraju aj v nemocnici, je to strasne, ale nemocnica nie je zarukou, ze babo alebo matka budu ok, ludia nie su bohovia a su tiez omylni....neviem o tomto konkretnom pripade, to znamena, ze nepoznam okolnosti. naozaj by ma zaujimalo, ci ta nestastna zena mala fyziologicke tehu alebo nie a preco sa rozhodla rodit doma. na porod doma treba splnat iste podmienky, tou najzakladnejsou je bezprobl. tehu. rovnako by pri domacom porode mala byt pritomna kvalifikovana pa s nalezitym vybavenim a matka by si mala byt vedoma rizik s tym spojenych. velmi nemam rada taketo vykriky do tmy a bu bu bu, problematiku treba poznat a posudzovat ju od pripadu k pripadu.

betelgeuzz
26. pro 2008

Zuzana, naprosto s tebou souhlasím. Babulko, hoď sem prosím odkaz na ten případ z žiliny, ať známe podrobnosti.

babulka
26. pro 2008

tak teraz sme uplne mimo temy, tak nas asi zmazu.
Betelgeuzz - ja neviem, ci to bolo v mediach, bol to trestny pripad, ale mozno nejaka zmienka niekde bude.
Zzuzana2 - v sulade s platnou legislativou nie je PA opravnena vykonavat domace porody, resp. porody vseobecne, vzdy musi byt pritomny lekar. nevravim, ze je to spravne, podla mna by zena mohla rodit hoc aj v balone, ak sa tak rozhodne. Ja len chcem dat na spravnu mieru etnickine slova, na ktore som bola upozornena - teda ze je mozne rodit doma. Samozrejme, je to mozne, a tvarit sa, ze ja nic, ja muzikant, to nebolo planovane a pod... boli aj take, a potom sa modlit, aby sa nic nestalo dietatu. A samozrejme, zavolat 155. Len tak, porodit doma, zostat doma, to bohuzial mozne nie je.
Ja sama som za co najprirodzenejsi porod, pokial je to mozne, nemam nic proti porodnym planom, hoci sama som si vyberat nemohla. Ako som pisala, nech si zena rodi kde chce, ako chce, malo by to byt na jej slobodnom uvazeni. Ale samozrejme, zaroven si musi byt vedoma vsetkych nasledkov, dosledkov svojho rozhodnutia, aj tych fatalnych. Podla sucasnej legislativy je vsak za porod zodpovedny lekar a nik iny.

babulka
26. pro 2008
betelgeuzz
26. pro 2008

V článku se nepíše, že by žena byla odsouzena, pouze to, že je vyšetřována. A z popisu nevyplývá, že by šlo o plánovaný porod doma s porodní asistentkou, spíš to vypadá, že byla doma úplně sama. Takhle plánovaný porod doma nevypadá.

zzuzana2
26. pro 2008

presne tak. cele je to velmi zahmlene. ano, u nas je za vsetko zodpovedny lekar a je to dost absurdne. este aj v porodnici, ak ta chce rodit pa, tak musi mat pisomny suhlas lekara. je to velmi diskriminujuce. stale vsak trvam na tom, ze domaci porod nie je nelegalny, pohybuje sa niekde v serej hranici legality 😒 mne vadi, ze u nas nie su ziadne alternativy, bud porodnica alebo nic. a vo vacsine porodnic rodis ako kus masa v tej najneprirodzenejsej polohe, aby sa lekar nahodou nemusel zohnut, za pritomnosti ludi, ktori tam nemaju co robit a s dietatom sa naklada, ako keby ani nebolo tvoje.

etnicka
27. pro 2008

babulka, asi som sa predtym zle vyjadrila, alebo si ma Ty zle pochopila, to je jedno, tak len vysvetlim, co som chcela povedat: Neviem, ako je to z pravneho hladiska a mam pocit, ze to nie je ani zakazane, ani povolene (miesto zakonnikov si v tehotenstve radsej citam literaturu ako napr. Michel Odent - Birth Reborn /Znovuzrozeny porod/ alebo Vlastimil Marek - Nova doba porodni, odporucam vsetkym tehulkam 🙂 ). To ale neznamena, ze to je nemozne. Tym nikoho samozrejme nenavadzam k tomu, aby rodil doma na vlastnu past 😉 . Ako uz bolo spomenute, porod v nemocnici nezarucuje, ze vsetko dopadne dobre, naopak, statistiky zo zahranicia, kde su porody doma bezne (Anglicko, Holandsko) ukazuju, ze porody doma su menej rizikove ako tie v nemocniciach. Treba na to vsak mat skusenu porodnu asistentku, fyziologicke tehotenstvo, porod v termine, zabezpeceneho pediatra atd. Je to legalne uz aj v CR, aj ked nie velmi popularne (zatial). Viem o 1 zene, ktora porodila mimo nemocnice, na Slovensku, je to Saska a jej porodny pribeh je opisany aj tu na Koniku, takze mozne to naozaj je. Pomahala jej pri tom myslim PA z Nemecka, lebo tie slovenske si prave kvoli nasim zakonom netrufali. Ja len dufam, ze sa u nas legislativa zmeni a zeny si budu moct vybrat, ci chcu rodit v porodnici, alebo doma s odpovedajucou zdravotnickou podporou. Lebo zial malo porodnic na Slovensku je schopnych poskytnut mamickam a babatkam laskyplny a uctivy pristup v case, ked ho najviac potrebuju...

etnicka
27. pro 2008

Inak by sme mohli v tejto zaujimavej diskusii pokracovat v nejakom inom vlakne, napriklad v Prirodzenom porode 😉

luciauk
27. pro 2008

etnička, no pri prvom možno, ale mňa by asi porazilo, keby sa mi týžden o dievčatá starala svokra a podobne. a navyše, mne to bolo nepohodlné. doma si robíš čo chceš, tam som musela čučať na izbe. a dieťa mi skoro neukázali. tu som si doma robila po svojom a pri hocijakom probléme dobehla midwife. ale to je na inú tému 😉

betelgeuzz
27. pro 2008

Etnicka, ani v ČR není porod vyloženě legální. Taky je to na hraně zákona. A zatím se na lepší časy neblýská 😠

babalala
27. pro 2008

Betelgeuzz - v České republice platí, že co není zákonem zakázáno (což porod doma není), je dovoleno..

Tudíž tvoje formulace "není vyloženě legální" je přinejmenším - nesmyslná.. 😉

A k tématu - mi připadalo nejpřirozenější rodit ve dřepu, tož jsem celé těhotenství poctivě trénovala (podle Alexandrovy techniky), rodit na tvrdé stoličce jsem považovala za nehoráznou blbost..
..takže jsem nakonec samozřejmě ve dřepu šílela bolestí a radši si v klidu a pohodě si užívala porodu na stoličce.. 😵

betelgeuzz
27. pro 2008

babalala, promiň, já se příště budu vyjadřovat přesněji 😉 Za porod doma tě nezavřou, ale pokud dojde k nějaké komplikaci a je nutný převoz, nebo následné ošetření mimča v nemocnici, dají ti to doktoři pěkně sežrat. Tady je jedna dost špatná zkušenost: http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?...
A jeden mediálně známý případ se týká ambulantního porodu, kdy na matku, která odešla krátce po porodu domů, poslali sociálku a následně policajty, aby ji odvezli zpátky.

babalala
27. pro 2008

To byl právě ten případ, kdy se protiprávně zachovali lékaři - pokud vím, Aperio poté obeslalo porodnice s právním výkladem celého případu a snad už by k něčemu takovému dojít nemělo..

A doktoři ti dají sežrat kdeco, když se necháš.. já sama jsem případ, kdy byl "nutný převoz" - a chování celého personálu bylo naprosto bezchybné. (To uvádím jako důkaz toho, že se najdou i civilizovaní zdravotníci - a takovým Čest a sláva!!!)

etnicka
28. pro 2008

luciauk, presne z tychto dovodov chceme druhe babatko rodit doma 😉

aniska
2. bře 2009

baby, k tomu pripadu "domporodu" ked dieta umrelo
http://www.sme.sk/c/3579674/Matke-zomrelo-dieta...
citala som to uz asi pred pol rokom, v jednom casaku, nie na nete, boli tam aj podrobnosti. slo o alkoholicku, asocialku, ktora sa vychrapala na brigade v cesku s kadekym, ani vedela s kym je tehotna. potom sa vratila na rodnu dedinu,tajila to, do poradne nesla ani raz. dieta nechcela. este den pred porodom za nou boli myslim panie zo socialky, aby aspon zasla na nejaku kontrolu na gyndu, a aby sla rodit do porodky(mali strach, ze aka je blba, porodi doma a dopadne to presne takto-zytocna smrt zdraveho dietata). este en pred porodom ju bideli opitu poflakovat sa s chlapmi, miestnymi tiezalkacmi a aasocialmi. no, tak len tolko k tomu, ze co vsetko je povazovane za ten "porod doma" 😉 kto ma mozog, pochopi o com to je;) a potom vyjde hrozostrasne znejuci titulok, porody doma jsou hazard se zivotem matky i ditete, kazdy rok umre 5-6 deti po porodu doma. ked si zistime detaily, tak to uz vypoveda o inom, ze?

aniska
2. bře 2009
weronique1
2. bře 2009

tu je pekne popisany porod v drepe aj jeho vyhody, je tam prilozene aj video domaceho porodu na stolicke a neskor v drepe

http://www.omimine.cz/video/detail.aspx?item=5

konja
2. bře 2009

weronigue1: to je krásný video 😉

weronique1
4. bře 2009

bodaj by to išlo tak dobre aj v našom prípade ...manžel je z toho síce trochu v strese keď si to pozrel, ale pevne veríme, že to obaja zvládneme 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru