Porod velkého miminka. Rodí se přirozeně nebo císařem?

teddyx2
24. kvě 2010

Ahoj holky,
dnes jsme byli na ultrazvuku a zatím to vypadá, že naše "malá" holčička už teď váží 4,2 kg. Máte některá zkušenosti s porodem velkého miminka? Rodí se přirozeně nebo císařem?

nuali
2. lis 2014

@leeena_4 Náš "malý" měl v 39tt odhadem 3600g, což je váha odpovídající 41tt ... Taky mi to nikdo neřeší a ještě doktorka řekne, že nebude tak velký ... Přenášet nebudu kvůli tlaku, ale jinak by mě asi nechali. Na prvorodičku nic moc. Tak ale doufám, že zdravotně budeme oba v pořádku a nečeká nás nějaké drama, jako u vás. Štěstí, že jste všichni zdraví...

leonik
2. lis 2014

u syna mi odhadli váhu v 32tt na 3200g a narodil se v 38tt s váhou 4200g. Byla jsem ráda, že jsem nepřenášela, to by měl určitě aspoň těch 4,5kg 😅

martinahost
2. lis 2014

Ahoj, malá se narodila presne na termín a odhad váhy byl 3700g a hned me brali na cisare, ale kvuli tomu že mám uzkou pánev a jsem malá, nakonec mela 3920g..

sikulik
2. lis 2014

U nás byl první syn, nechali mě 10 dnů přenášet, i když odhad byl kolem 4kg, nakonec mě zavřeli na rizikové a čekali, až vše začne přirozeně, po 4 hamiltonech a neustálé kontrole plodové vody jsem po 4 dnech v porodnici začala konečně rodit (jak já jsem byla šťastná, že už konečně 🙂 ), syn měl 4260g a 53cm, já dost potrhaná a sešitá. Druhá byla dcera, odhad kolem 5kg, nechali mě den přenášet a pak jsem si doslova vydupala vyvolání porodu. Byla to síla, stahy začali hned od začátku po minutě a trvalo to 7 hodin. Dcera měla 4820g a 53cm. Já opět potrhaná a dost zašívaná. Mám 177cm a tak u obou dětí řekli, že to zvládnu přirozeně. U obou porodů bych šla raději do CŘ, i když jsem byla na sebe pyšná, že jsem vše u obou zvládla bez jakýchkoli utišujících léků. Ale sáhla jsem si až za dno svých sil. Manžel byl obrovská podpora 🙂

castava
2. lis 2014

@sikulik Nedokážu si představit, že bych rodila přirozeně dítě s váhou přes 4kg. To klobouk dolů! V některých porodnicích jak je odhad víc jak 4 kg, tak dělají automaticky CŘ.

orchidis
2. lis 2014

Jedno moje dítko mělo váhu 4 kg, jsem spíše drobný typ, ale zvládla jsem to v pohodě. Automatické CŘ? Proboha! Nikdy nepochopím, proč do sebe nechat zbytečně řezat! Stačí si věřit, zvolit správnou polohu, být v klidu, nechat miminko správně dorotovat a porodíte krásně i čtyřkilový mimino a bez nástřihu. Jsme ženy, jsme na to uzpůsobené, abychom to zvládly 🙂.

blondynka400
2. lis 2014

@orchidis souhlas. A ještě dělát závěry z totálně nepřesných odhadů... 😝
Akorát něco jiného je maličko při porodech po umělém oplodnění. Tam bohužel může přirozený mechanismus ne úplně fungovat 😝 Ale i tam mi přijde automatický CS kvůli váze totální šílenost.

marcicek84
2. lis 2014

@orchidis - no tak já jsem ten případ co jsem měla téměř 4 kilové dítě, al měřím jen 157 cm,ctěla jsem rodit řirozeně, porod kvůli váze vyvolávali a stejně jsem díky bohu skončila s císařem...při dalším mimi kdyby mi nabídli při přenášení císaře, tak jdu do toho, vyvolávaný poroduž mít nemůžu,přirozený jen pokud by nastal sám od sebe...

jenny.kay
2. lis 2014

@leeena_4 Wau, teda Leni, klobouk dolů. Neuvěřitelné a smekám, jak jsi to zvládla, jsi u mě naprostá hvězda. Já rodila dvě dvouapůlkilové pididěti a neumím si toto představit. Hlavně, že bude Aninka Helenka v pořádku, ale myslím, že tohle doktoři značně podcenili (víme, že i u Tomíka se zrovna nepředvedli, že?)

25ka
2. lis 2014

ja jsem samozrejmne chctela jit prirozene i vse tomu nasvedcovalo ale syn mal 53 cm a 3980g a velku hlavu kontrakcie mi zacali vse slo ok len strasne pomali rodila som 16 hodin a nakoniec mi aj tak povedali po takom dlhom trapeni ze keby siel prirodzene moze umriet a mna moze zvnutra roztrhnut hned ako mi povedali ze du na cisar tak kontrakcie prestaly. v tehotenstve som skoro o syn prisla v piatom mesiaci som strasne krvaca bola som tyzden v nemocnici pchali domna xy liekov plus injeksie na zastavenie krvacania nakoniec vse ok a maly je zdravy teraz ma sice alergie a ekzem ale to uz mame pod kontroulou. niekto zvladne porodit velke babo oiny nie mne rikali ze to zalezi aj od sirokej panvy a svalstva vo vnutry

blondynka400
2. lis 2014

@marcicek84 a nemyslíš si, že to skončilo "špatně" spíš kvůli tomu vyvolání? Protože to je prostě zásah, porod už pak není přirozený a v případě velkého dítěte je to hodně podstatné.... (jo a není pravda, že po CS už nemůžeš jít na vyvolávaný porod)

leeena_4
2. lis 2014

@jenny.kay Dekuju 🙂. No sepisuju to do diskuze o Podoli. Podle me ti posrali a mame velke stesti, ze je to bez vetsich nasledku, ufff
@orchidis Zkus si predstavit, ze ti dva dny po porodu petikiloveho ditete reknou, ze vinou tezkeho porodu asi nebude hybat rukou. Jsem pro prirozeny porod a bolesti se nebojim, ale svuj porod ditete s 5,3 kg povazuju za risk jeho zdravi a radeji bych do sebe potreti nechala rezat.

marcicek84
2. lis 2014

@blondynka400 - no tak pravda to je, neb mi to říkali doktoři, že vyvolávanými kontrakcemi by mi mohla po císaři prasknout děloha, přirozený lze, pokud nastane sám od sebe
jinak já už hoodně přenášela, vyvolávat opravdu museli, byla jsem už 41 +6, nebo si snad myslíš, že se s tím porodem mělo čekat až do vánoc a měla jsem ji nechat v břiše břibrat třeba ještě o půl kila? neporodila jsem ji údajně kvůli velikosti, k císaři přistoupili po 14h kontrakcí po 1 minutě, jinak bych ji rodila ještě den, dva a možná bych ji porodila přirozeně, taky by se v porodních cestách mohla přidusit, takže za toho císaře děkuji bohu...

blondynka400
2. lis 2014

@marcicek84 když se zeptáš jiných doktorů, řeknou ti, že ruptura dělohy není zase o tolik vyšší. Je to o zvyklostech daného pracoviště, jak se vyvolává a o tom, jak jdou doktoří s dobo.... 😝
Do vánoc ne, stačily by velikonoce 😀 Říkáš to správně, údajně, nikdo to totiž nikdy přesně vědět nemůže.... To samé dítě obvykle doroste do nějaké velikosti a pak už neroste a nebo minimálně, není tedy pravda, že když budeš hodně přenášet, že dítě bude vždy o tolik větší než v termínu. A ano, díky zbytečným zásahům doktorů pak žena opravdu za ten CS může děkovat, bohužel 😝

orchidis
2. lis 2014

@marcicek84 Vyvolávané porody končí císařem skoro vždy. To opravdu není velikostí dítka. Ale to je jen osobní postřeh podložený čísly 🙂.

orchidis
2. lis 2014

@leeena_4 Tak 5,3, to už je docela maso 😀. Mělas cukrovku nebo něco tak? To už podle mě není normální váha novorozence. Představovat si nebudu, tohle je nepřenosné 🙂.

leeena_4
2. lis 2014

@orchidis Nemela jsem cukrovku. Jen mam extremne funkcni placentu.

marcicek84
2. lis 2014

@orchidis - no a ty bys dělala ve 41+6 co, nenechala by sis ho vyvolat, navíc když máš málo plodovky? Po boji každý generál, že? Takové řeči tu mám nejradši, jak říkám, ještěže udělali toho císaře, pořád lepší než kdyby čekali, že se to rozběhne přirozeně a pak třeba přidušené miminko tahali z porodních cest kleštěma...
A osobně, kdybych měla rodit znovu dítě kolem 4 kg a nabídli mi císaře, tak ho asi beru...

finist
2. lis 2014

Omlouvám se, ale často se tu zmiňujete o velikosti hlavy, ale největší obvod a potažmo ,to se dělá riziko většího poranění a možnost poranění hybnosti rukou u dětí, je obvod kolem ramen a ten se na UZV nedá změřit .Říká se tomu ,, dystokie ramének". Ale je samozřejmě větší předpoklad , že u větších dětí( váhově) toto může nastat .

marcicek84
2. lis 2014

@blondynka400 - řeknu to tak, za poslední 3 týdny mi v břiše nabrala 700 g, já nevím, nejsem moc pro alternativní medicínu ve stylu rodím doma na seníku, takže když už nebylo zbytí a vlivem dalších okolností - málo plodovky, proporce mé pánve, na ten vyvolávaný porod jsem ve 41+6 šla, odhad váhy měli doktoři přesný, sekli se snad o 20 g, ale at si to udělá každý jak chce, moje mamka měla takté první porod vyvolávaný a všeho všudy trval 4 h, z toho těžká byla poslední hodina no a nepodědila jsem po ní nic, co bych za ty 4 h dala....

blondynka400
2. lis 2014

@marcicek84 no to mohla nabrat a taky nemusela, jsou to jenom odhady a výpočty... Ale to je jedno, to není důležité. Důležitý je stejně rozměr hlavy, a ramena a ne celková váha, jak se s oblibou trvdí. Jinak taky nejsem proto, aby ženy rodily doma, považuji to za nebezpečné, ale stejně tak považuji za nebezpečné to, jak se do porodů uměle zasahuje. A nejvíc mi vadí to, jak jsou ženy skoro až vděčné za to, že jim doktoři dítě "zachránili" a přitom z velké části za to, že se porod zkomplikuje, můžou oni sami umělými zásahy, zbytečným urychlováním a pod. Jak už jsme psala, ona ta situace díky umělým oplodněním už teď není tak jednoduchá, protože i to hraje velkou roli u porodu. Já netvrdím, že by jsi porodila bez problémů, kdyby se to nechalo jenom na přírodu, spíš že když ti do toho zasahovali uměle plus větší váha (a díky tomu asi i větší hlava), nebylo to ideální kombinace.
Ad to vyvolání, podle mne schopnosti proto se nedědí, navíc kdysi se vyvolávalo jinak, šíleně záleží kdy se vyvolává, jestli už je plod a tělo najeté a nebo zabetonované, dítě na výstup není připraveno a stejně se vyvolává. Já ho mám za sebou třeba taky, kvůli KP, prostě to v tu dobu jinak nešlo a bylo to pro mne jediné řešení, abych nemusela na CS a nelituju toho, i když dnes bych se možná zachovala jinak...

castava
2. lis 2014

@orchidis Jen píši to, co jsem slyšela. Já s tím zkušenost nemám. Mě začal porod spontáně ale jelikož jsem nebyla otevřená a miminko nebylo sestouplé, tak mi pomohli a do 5-ti hodin od podání tabletek se malej narodil. Jinak druhý porod bych chtěla také přirozeně, tak snad se mi to splní. Po přirozeném porodu jsem si mohla po třech sednout, kdežto po CŘ bych byla omezena delší dobu.

marcicek84
3. lis 2014

@blondynka400 - co se týče porodu, tak asi raději volím menší zlo pro mimi a klidně se obětuju já, tedy volím CŘ než průchod většího dítěte porodními cestami za cenu přidušení, nebo zlomených kostí nebo nehybných končetin... 😉

blondynka400
3. lis 2014

@marcicek84 no toť taky otázka. Protože on CS není pro mimi tak neškodný jak s oblibou někteří doktoři tvrdí, jak v tu chvíli, tak do budoucna. Ale je to jedno, je to zbytečná diskuze a každého věc.....

tamarila
3. lis 2014

@blondynka400 Já jsem rodila chlapečka 4430 g před třema týdnama. I když jsem upozorňovala několikrát na vysoký váhový odhad a chtěla CŘ, tak mě nevyslyšeli. Prý jako druhorodička v pohodě. První porod jsem měla přirozeně, bez nástřihu, rychle a hladce. Holčička měla ale 3200.
Výsledkem přirozeného porodu je paréza ručičky malého, zlomená klíční kost, já sešitá všude kde to jde... Zpětně bych neupozorňovala, ale rovnou uplatila komukoliv cokoliv, zdravé dítě mi za to stojí. Propagátorky přirozených porodů za každou cenu ať se jdou bodnout, trvalých následků po porodech velkých dětí je čím dál víc, čím víc se tlačí na přirozenost. To mi říkala rehábka i neuroložka, že ty obrny ruky z porodu se teď hrozně množí. Plánovaný CS je pro mimčo prakticky bez rizika, a teorie o tom jak škodí jsou neprokázané konstrukce propagátorů přirozenosti. Uvědomujete si vůbec, že přirozené je taky určité procento poškozených a mrtvých dětí i rodiček z porodů? Omlouvám se pokud je můj příspěvek příkřejší, ale vztek a bolest z toho že můj syn mohl být zdravý a není je příliš čerstvý...

spirulina
3. lis 2014

@tamarila jenže to co probíhá v poslední době v porodnicích nejsou absolutně přirozené porody. vyvolání, analgezie, epidural, oxytocin, dirupce vaku blan, nemožnost svobodné volby polohy, nedostatek času a hlavně nepřipravenost žen na porod vůbec. absolutní neinformovanost ŽEN o tom, jak má vůbec fyziologický porod vypadat a jak se mají při něm chovat. což u velkých dětí obzvlášť hraje roli.

spirulina
3. lis 2014

pak je snad ten CŘ i lepší, s tím souhlasím

mpavlinka
3. lis 2014

@tamarila naprosto rozumím. Dceru 4,2 kg jsem rodila "přirozeně"( i přes velký váhový odhad) - oxytocin, epidurál, naprosto nevhodná poloha pololeh, ke konci opět oxytocin, malá nešla vytlačit, CŘ už nešel udělat, takže kompletní ruptura 3. stupně, šití 1,5 v narkoze. Následující 3 měsíce nehorázný bolesti, půl roku jsem chodila jak kachna. Naštěstí malá ok, málem došlo na kleště.
Syna jsem rodila císařem, ale jen díky mé důraznosti (proktolog mi řekl, že tohle by už tak zmasakrovaný konečník nemusel dát, ale přesto se pár doktorů divilo, proč by to nešlo přirozeně ☹). Váhový odhad při porodu v termínu byl 4,5 kg, malý se narodil týden před termínem a měl 4250g, takže by se moc nespletli. Zlatý císař oproti těm mukám při prvním porodu.

spirulina
3. lis 2014

@mpavlinka to o čem mluvíte není přirozený porod ale vagiální medicinsky vedený porod.

jinak je mi strašně líto miminek i žen, které toto musí prožívat. a přeju všem ať se všechny rány brzo zahojí

blahova_andrea
3. lis 2014

já myslím, že dost záleží na konstituci maminky a poloze miminka 😉 maminka, která má 150cm jde i s menším mimčem na císaře, nebo při konci pánevním. ale jinak normální slovanská ženská do 4,5kg většinou miminko porodí a předem se to nijak moc neřeší. já měla první dítě o měsíc dřív a už měl 3,2kg takže v termínu čtyřkilák jak vyšitej a s druhou mě to neminulo. ta si do termínu počkala a přes 4kg měla. kdyby nebyl porod tak rychlý, tak by to možná nebyl tak hrozný masakr. šlo to vše moooc rychle a tělo nestihlo pořádně připravit, ale narodila se přirozeně. šitá jsem byla hodně i s o kg menším synem, takže to ani neřeším. je to daň za ty poklady. rodila jsem obě děti bez epiduralu, takže ono to jde. možná, kdybych cvičila s epi-no nebo se kdo ví jak připravovala, tak by to bylo s menšími následky, ale kdo ví, že? 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru