Porod zadečkem napřed nebo císař? Co myslíte?

haniccka
28. dub 2012

Miminko není otočené a už se ani neotočí podle lékařů. Ke všemu je zadečkem přímo nad vchodem. Proto se rozhoduji zda-li rodit spontálně a tím tedy zadečkem napřed, nebo císař. Co myslíte?

ined77
28. dub 2012

@haniccka ...ahoj 🙂 ,nechala bych to na doktorech.mám sice kamarádku a ta rodila přirozeně koncem pánevním, vše bylo v pořádku, ale myslím, že to byla řádná fuška 😉 .pro jistotu ale počítali i se sekcí, kdyby se něco zvrtlo.
určitě se to zvládnout dá, ale záleží na okolnostech 😉 .
a jen tak mimochodem, miminko se zvládne otočit i den před porodem, tak se třeba ještě umoudří 😉 😵 .

katyxq
28. dub 2012

Otázka spíš je, pokud chcete vaginální porod, jestli najdete porodníka, který porod koncem pánevním vést chce a umí to.

amallie
28. dub 2012

Spontánně se zkušeným, předem domluveným porodníkem, který má s takovými porody zkušenosti a pokud miminko má ormální odhad váhy a ne přes 4 kg, porod by měl být vyvolán před termínem

diviska
28. dub 2012

@haniccka kamarádka si "otočila " miminko kočičím hřbetem, pořád to cvičila, několikrát denně i hodinu a zabralo to, ale říkala, že to byla dost bolest teda..ale asi menší než rodit koncem pánevním nebo sekce...

haniccka
autor
28. dub 2012

Malej má odhad váhy cca 2600gr právě, takže je maličkatý což by nebyl problém. Jde taky o to, že porodník mi řekl že se asi už neotočí. Cvičím také...spíše se obávám komplikací...

amallie
28. dub 2012

@haniccka tak kdyz je takhle malej, tak bych rozhodne rodila prirozene, u cisare je 6x vyssi riziko komplikaci, nez u spontanniho porodu a taky neni dobre brzo po operaci otehotnet, u dalsich porodu hrozi riziko ruptury atd.....

spaghi
28. dub 2012

maly mel 2800 g kdyz se narodil, nechtel se otocit, tak jsem si mela jit naplanovat datum CR, ale prekvapil nas a rozhodl se prijit na svet trochu drive, takze jsem mela kontrakce a pak sla na sal... hodne zalezi, jak je miminko natocene tesne pred porodem (my jsme nemeli zadecek primo nad vchodem) a taky jak pisou holky, uz je malo zkusenych porodniku, co dovedou odrodit KP, proto se vetsinou pristoupi k sekci

diviska
28. dub 2012

@haniccka komplikace můžou nastat i když je dítě otočené, nastat ale taky vůbec nemusí! Já bych do císaře dobrovolně nešla ( jsem po sekci takže vlastní zkušenost)

tajemna30
28. dub 2012

@haniccka myslím, že to tady nikdo nerozhodne 😉 opravdu bude záležet na aktuální situaci. Já byla v podobné před cca rokem, malá odhad 2400 g - 2500 g, trefili se přesně, také neotočená, já chtěla stůj co stůj rodit přirozeně, a pokud je zkušený porodník, není v tom problém, určitě to není důvod hned jít na sekci. Ale okolnosti to potom mohou rozhodnout úplně jinak a nic s tím neuděláš - já nakonec musela rodit plánovaným císařem. Doktoři ti řeknou co si myslí že je nejlepší, když samozřejmě řekneš že chceš rodit přirozeně, a nejsou další komplikace neměl by být problém, aspon z mé zkušenosti - ale nech si vše vysvětlit, každá situace je jiná ... já měla názor několika lékařů včetně primáře, a pokud mi všichni řekli že jednoznačně doporučují císař (bylo více důvodů než jen poloha), nebudu riskovat život miminka a můj, jen pro pocit přirozeného porodu. Záleží na tobě. 😉 Jen kdyby to musel být císař, neboj se, zdaleka to nebylo tak hrozné jak se někde líčí, je to hodně individuální a každý máme jiný práh bolesti.

llluckaaa
28. dub 2012

@tajemna30 Já jsem slyšela, že když má mimčo odhadem jen kolem 2,5 kg a koncem pánevním, že je to indikace k sekci. Na přirozený porod je prý "moc malé".
@haniccka Já jsem konec pánevní přirozeně nerodila a jsem za to ráda. Některé maminky ale KP rodí v pohodě klasicky. Rozhodnutí je na každé z nás a hlavně záleží na konkrétní situaci a názoru lékaře.
Jo a mně se obě děti od 32 tt seděly na zadku a ani se nehly.

haniccka
autor
28. dub 2012

Mě lékaři tvrdí, že máme málo plodovky a krátký pupečník a proto se nestihne už otočit. Každopádně bych ráda spontální porod, přeci jen císař je operace...ale tak nebudu si vybírat...co mi poví a poradí prymářka 🙂 ona by měla být i u porodu. 😉

tajemna30
28. dub 2012

@llluckaaa to jsem nikdy neslyšela, a ani se mi to logicky nezdá, co předčasně narozené děti které nemají zdaleka ani 2,5 kg, to by všechny rodily císařem? 😉 A z vlastní zkušenosti kdyby bylo "jen" malé a otočené koncem pánevním a jiný problém nebyl nebyl problém rodit přirozeně. 😉

llluckaaa
28. dub 2012

@tajemna30 Píšu jen to, co jsem slyšela. Tak já nevím, jak se rodí předčasně s koncem pánevním? Taková blbost mi to nepřipadá, třeba není 2,5 kilové dítě na takovou "náročnou práci" dost silné 😉

ladybugie
28. dub 2012

já měla dvojčata, což je malinko jiné. Ve 35tt praskla plodovka. A bylo prdelkou, B hlavičkou, váha oba 2450g. Rodila jsem sekcí a jsem ráda. Přeci jen ty rizika, kdyby se mimi rodilo prdelkou napřed, jsou pro mě dost veliké. První porod jsem měla klasický, tak mohu porovnávat. Při klasickém je větší hormonální bouře, rychlejší zotavení. Císař byl pro mě na druhou stranu naprosto bezbolestný a rychlý, rekonvalescence taky v poho, jizva malinká, krásná. Takže klidně znovu císař, jen když bude mimi ok.

florule
28. dub 2012

ahoj, já jsem měla druhého chlapečka také koncem pánevním. Váhový odhad byl cca 3 kila, ale i tak jsem se rozhodla pro plánovaný císař a za sebe musím teda říct, že jsem po něm byla dříve fit, než po prvním, přirozeném, porodu. Malý se nakonec narodil s váhou 3,7 kg, takže se doktoři s odhadem dost netrefili 😒

blahovi
2. kvě 2012

@haniccka nevím jesli už nerodíš 🙂 ale já měla jsem stejný problém. Dítě otočené koncem pánevním (snad celé těhotenství) a já chtěla rodit normálně. Byl mi nabízen císař. Já stále odmítala a doufala,že se dítě otočí. Pár dní před termínem jsem se rozhodla. Nelituji. Než aby nastaly nějaké komplikace,šla jsem na císar. Jizva se zahojila dobře,jen mě chvíli bolelo břicho. Třeba další porod bude normální,abych mohla srovnávat 😉

chucky83
3. kvě 2012

Tak já jsem prvorod., 37+3 a malý také KP - doktor to však zatím nijak neřeší ani nekomentuje, váha nyní asi 3,2 kg. Ale tady u nás upřednostňují přirozené porody KP, takže proto se tím asi moc nevzrušuje. Já mám z toho ale obavy (hlavu musí vyndat do 3 minut, jinak hrozí hypoxie dítěti s následky kvůli skřípnuté pupeční šňůře - a kleště ani vakuexktraktor tady použít nelze jako u porodu záhlavím). Ad Florule: odchylka váhy 700 g, to je teda síla.

usounek25
4. kvě 2012

ahoj holky, moje dcerka byla taky od 32. tt KP. Samozřejmě jsem také doufala, že se umoudří a otočí, ale neotočila, asi k tomu měla nějaký důvod anebo se jí tak prostě líbilo. Jelikož jsem byla druhorodička a první porod byl rychlý a bez komplikací, byla jsem strašně zklamaná a obávala jsem se toho, že mě dr. bude nutit do císaře. Naštěstí tomu tak nebylo, dr. mi vše vysvětlil, hlavně mi řekl to, že poloha KP je také fyziologická poloha k porodu a dá se takto normálně porodit, jen to prostě není také časté a většina těhulek z toho má obavy. Samozřejmě k přirozenému porodu KP musí být dobré podmínky a to - vhodná poloha KP, váhový odhad dítěte, prostornost pánve rodičky, pokud je žena vícerodička, tak se také dr. dívají na porodopis u předchozích dětí, zda porod probíhal v pořádku apod. Já tyto podmínky splňovala a po přečtění mnoha diskuzí apod. jsem chtěla rodit normálně, nebo to alespoň zkusit, v případě jakéhokoliv problému by se samozřejmě porod ukončil císařem. V mé porodnici byli nadšení, že to chci zkusit, vše mi popsali, udělali váhový odhad miminka, který byl den před porodem 3,8 kila a hlavně mě uklidňovali, že v případě jakýkoliv komplikací nebo kdyby se někomu něco nezdálo, okamžitě se odjíždí na císařský řez. No holky, nakonec jsem měla porod, který by si snad přála každá maminka - v 23.15 mi doma praskla plodová voda a hned začly mírné bolesti po 5ti minutách. V 1.15 byla Nela na světě s váhou 3,97 kilo a 50 cm, takže žádný drobeček. Vše proběhlo strašně rychle, bez komplikací, nebyla jsem nastřižená, potrhaná, prostě super. A dcera je naporsto v pořádku, nožičky má také zdravé a pan dr. v porodnici řekl, že vůbec nejde poznat, že se narodila KP. Takže kdybych byla ještě jednou těhotná, jakože třetí dítě už neplánujeme a miminko bylo KP, tak bych určitě chtěla znovu zkusit rodit normálně. Ale záleží na každé z vás jak se rozhodnete.

3201
7. kvě 2012

Kamarádka rodila syna také KP.Byl to její druhý porod.Malý měl bezmála čtyři kila.Řekla,že měla trvat na císařském řezu.Málem vypustila duši.Já měla první porod spontánní,dva císaře.Nejmladší syn vážil přes čtyři kila,tak jsem nakonec byla za ten císař ráda.Ale to bylo z jiných důvodů,byl otočený hlavičkou dolů.Ale v porodnici ti ještě udělají ultrazvuk a váhový odhad dítěte.Do porodu se ještě může otočit.Ale jestli ti nabízejí císař,asi bych ho radši podstoupila.

velkaholka
16. črc 2012

Moje sestra rodila první dítě v osmém měsíci koncem pánevním a to přirozeně .Malý měl 3 kila .A vše proběhlo rychle a hladce .Druhé dítko rodila dva roky na to hlavičkou a nadřela se strašně moc .A to malá měla 2,6.
Já vlastní zkušenost zatím nemám .Vím jen od sestry.Mě to teprve čeká a moc se těším.Snad to bude mit v pohodě.

haniccka
autor
3. zář 2012

@blahovi až ted jsem se k této komunikaci proklikla 🙂 zrovna jsi mi psala kdyz jsem fakt rodila 🙂 nakonec šel císařem,vůbec nesestupoval a já se vůbec neotevírala...porod to byl šílený, snažila jsem se 6 hodin a nic a tak mě kuchli.

klenice
23. pro 2013

Protože jsem byla stejně vystrašená, jako vy, maminy s KP, píšu tu svůj příběh s dobrým koncem. Jsem prvorodička, náš malý se neotočil a celou dobu mi každý i můj doktor tvrdil, že je to automaticky císař. Ale holky – omyl, žádná automatika v tom není! Na CŘ nemáte v ČR nárok, jakože si řeknete, chci rodit raději císařem, protože je to KP a kluk (nemáte-li konexe, že…). Ve většině špitálů se to tak řeší, protože mají nekvalifikovaný tým, který by standardní porod KP nezvládl, tak to raději řeší CŘ, než aby zkusili porod. Byla jsem poučená, že porod KP se řeší, pokud má dítě 2,5-3,5 kg, vhodnou polohu přiléhající zadečkem, neomotanou pup. šňůru a rodička má širokou pánev. V opačném případě se skutečně řeší CŘ. Nepoužívají se kleště, ani žádné jiné “tahací“ nástroje, protože je to kontra produktivní. Já jsem byla stejně vystrašená, v porodnici mi prvně řekli, že to bude CŘ a v 37. týdnu prý že to zkusíme normálně – a teď babo raď. Všude na netu jsou jen černé kroniky, přidušené děti apod. Ale hodně jsem si o tom přečetla, konzultovala s více doktory … a nakonec šla na vyvolání v 38+2 s odhadem váhy 3100g. Je třeba se připravit, že porod KP je delší a rozhodně bych neváhala s epiduralem (mně ho teda dali automaticky). V 8:45 první vyv. tabletka, v 10:45 druhá, 11:15 odtok vody, 13:00 epidural a v 16:00 oxytocin. Byla to neskutečná dřina, než se tím zadečkem dostal, kam měl a ta nejhorší fáze tlačení trvala cca 45 minut (protože zadeček mimča vždycky vylezl ven a pak sklouznul dovnitř). Ve chvíli kdy vyšlo tělíčko ven, doktoři mu nějakým chmatem dostali ven hlavičku cca za 5 sec., takže naprostá pohoda – to bylo v 18:30 (3200g). Malý byl naprosto v pořádku a já neskutečně ráda, že jsem nerodila CŘ, protože je to přeci jen operace. Sice jsem byla nastřihnutá až ke krku a nechalo to ve mně hodně hluboký zážitek z porodu 😖 , ale dopadlo to 100%. Doporučuji, pokud vám doktor řekne rodit KP přirozeně, ať si domluvíte konzultaci i u jiného doktora, ujistíte se porodním týmem, možnosti CŘ v průběhu porodu v případě komplikací (jak to bude probíhat) ale rozhodně doporučuji zkusit to normálně. Hodně štěstí!!!

abalajda
23. pro 2013

Ja byla rozhodnuta rodit normalne,ale mala se neotacela a zustavala mi sedey v panvi,mela jsem naplanovany cisar s tim,ze doktorka,ktera me rodila mi rekla,ze pokud se porod rozjede sam,tak nebude vzhledem k vaze 2600 g gramu problem,jen ze je druha porodni faze delsi. Mala se nerozhodla prijit na svet driv,takze nakonec cisar probehl a az na jeden den na Jipu,coz ma kazda porodnice jine si nemuzu stezovat... Hned od druheho dne jsem mela malou nonstop u sebe...

birds
23. pro 2013

měla jsem 39tt plánovaný porod koncem pánevním, leč když byly kontrakce po dvou minutách, tak mi to rychle stopli, protože se prcek dral ven nožičkama a ne zadečkem, takže akutní císař. ... a rekonvalescence po císaři? stokrát raděj bych přirozený porod 😀
jinak bych porod dlouhý neměla .. v devět mi prdla voda, v deset kontrakce po 5-10ti minutách a v 11 jsem měla tlačit, takže nic zdlouhavého 🙂 .. a byl to kluk 3,5kg a dovolili mi klasický porod takže si myslim že to jde 😉

luckaa_
26. dub 2017

Dobrý den, jsem ve 38 tt. A mám malého otočeného zadečkem dolů, doktor mi řekl že si myslí že se už malej neotočí. Navíc mám málo plodové vody takže mě ho nemohly zkusit ani otočit 😞 Odhadovaná váha malého je 2,300 a chtěla sem se zeptat podle vašich zkušeností co by bylo lepší jestli císařský řez nebo přirozený porod?

andulind
28. dub 2017

Tak já měla před třemi lety dcerku KP a volila jsem císaře. Malá měla odhad 3500. Teď čekám druhý a asi za 14dní mě to čeká stejně. Zase je zadečkem. Sice zatím menší, než byla malá, ale doktor je hodně proti. V obou případech taky málo plodové vody a nemožné pokusy o otočení. Sice jsem se teď těšila, že všechno bude jinak, ale když už to tak je, tak to nějak zvládnu. Po prvním císaři jsem se dávala celkem dlouho do kupy. Jizva se zahojila sice rychle, ale to břicho pořád nebylo ono. Pokud dávají vybrat, tak bych to ale možná zkusila. Váhový odhad je malý. Jde o to, kdy přijde porod a jak ještě vyroste. A když jsem slyšela ty případy přidušených miminek a dětí doživotně na vozíku, tak si říkám, proč v dnešní době riskovat. Zase jsou ale maminky, které KP porodily v pohodě a budou mít úplně opačný názor. Mě tenkrát od přirozeného zrazoval i sám doktor, takže jsem nijak neváhala.

melis7
29. dub 2017

@luckaa_ Já bych to zkusila spontánně, ale dobře bych volila porodnici. Rozhodně bych šla tam , kde mají zkušenosti. Já rodila miminko KP a v pohodě. U nás v porodce v HK je teda normálně rodí (samozřejmě za nějakých podmínek), takže zkušenosti mají a fakt to bylo v klidu. Jen při tlačení se fakt musí spolupracovat. šla bych do toho, fakt.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru