Pôrodná asistentka radí

🙂 keďže robím na sále, stretávam sa s budúcimi mamičkami neustále a viem, koľko majú otázok... žiaľ, vôčšinou nemajú správne informácie a riadia sa tým, čo im povedala sestra či kamarátka o tom, ktorom lekárovi, sestre, pôrodnici.... preto som sa rozhodla vstúpiť do Vášho "sveta" plného otázok a nervozity z nepoznaného. Rada odpoviem na akúkoľvek otázku, pokiaľ to bude v mojich silách. Teším sa na našu komunikáciu. PA

1porodnaasistentka1
autor
9. lis 2011

Ako prvý príspevok Vám sem dávam zoznam vecí, ktoré nutne potrebujete v pôrodnici

na pôrodnej sále:
*doklady- prefotený sobášny list alebo v prípade nevydatej rodičky Prehlásenie o priezvisku dieťatka pre potreby matriky, občianský preukaz, zdravotnú kartu
*3 balíky hyg. vložiek, najlepšie bez krídelok a hrubšie
*6-7 ks jednorazových podložiek( kúpite v lekárni)- vaša posteľ ostane čistá :D
*toaletný papier, papierové vreckovky, všetky hygienické potreby
*s mobilom nezabudnúť nabíjačku
na šestonedelie:
pre Vás-
*župan
*2 osušky + 1 uterák na tvár
*2 nočné košele (aspoň jednu vpredu na zapínanie, oceníte to pri dojčení)
*5 ks voľnejších bavlnených nohavičiek b
*2 dojčenské podprsenky
*1 balenie tampónov do podprsenky
* pri ponožkách je dobré zobrať si aj jeden pár hrubších
* papuče, ale aj š+apky do sprchy
* kalciovú masť (pomáha pri popraskaných bradavkách)- je aj na oddelení
* odsávačku na materské mlieko
* pre mamičky s plochými bradavkami sú vhodné
pre bábätko-
*plienky ( pre deti 3-5 kg)
*čistiace obrúsky
väčšina nemocníc dáva svoje oblečenie pre bábätká, ale keby náhodou, tak pribalte aj:
* zavinovačku
*3 dojčenské košieľky alebo tričká veľ. 56 – 62
*bavlnenú čiapočku
*bavlnené rukavičky (novonarodené deti majú väčšinou dlhé, ostré nechtíky, ktoré sa môžu ostrihať až niekoľko dní po pôrode. Bavlnené rukavičky ich chránia pred poškriabaním tváre)
*1 bavlnený svetrík alebo tenký kabátik veľ. 56 – 62
*1 bavlnené dupačky
*2 páry bavlnených ponožiek
* pri odchode z nemocnice pri prevoze nezabudnúť na autosedačku.

Je toho celkom dosť, však?

veruska007
9. lis 2011

@1porodnaasistentka1 Ahojky, já mám dotaz. Rodila jsem poprvé tak, že mi odpoledne praskla voda, celou noc poslíčci, ráno vyvolávací tablety, oxytocin, malý se narodil v poledne, 22h po prasknutí plodové vody, bolesti snesitelné. Druhý potrat v 19.tt, v sobotu mi odpoledne praskla voda, v neděli poslíčci, v noci se pak narodil chlapeček, spontánně, bolesti snesitelné. Poslední porod: ráno mi praskla voda, kontrakce co 5 minut, porod po 30h šílených bolestí. Dodnes se mi o tom zdají noční můry. No, a manžel by si moc přál třetí dítko, starší chlapeček taky a já vcelku nejsem proti, za rok za dva. Ale chci se zeptat, jak se vyhnout tomu, aby mi praskla voda a mimino se pak narodilo až za tolik hodin bolestí? Poslední porod byl opravdu horor (i když personál super, manžel, soukromí, alternativní techniky, všechno dobré), jen ta délka a bolesti byly strašné. Jak tomu zabránit nebo urychlit? Obě přeživší děti se narodily o dva týdny dřív.

1porodnaasistentka1
autor
10. lis 2011

ahoj, na začiatok ti chcem povedať, že kedže som nevidela tvoju zdravotnú dokumentáciu, všetky moje pripomienky sú len odhadom...
tvoj 1. pôrod sa mi zdá úplne vporiadku. prvorodičky rodia dlhšie a čo sa týka tých 22 hodín... pôrod musí nastať do 48 hodín po prasknutí plodovej vody. takže v pôrodnici robili všetko, čo robiť mali, správne...
2. tehotnosť- neviem, čo sa stalo, o predčasnou pôrode, alebo potrate ti napíšem o niečo nižšie.... tie bolesti boli menšie, pretože celková veľkosť dieťatka je v tomto prípade oveľa menšia
3. tehotnosť- 30 hodín sa mi zdá nereálne dlho. neviem, čo sa s tebou dialo, preto môžem znovu len odhadovať, a to nechcem. neviem, aký je postup v tej nemocnici, kde si rodila. u nás by sa ten pôrod pravdepodobne ukončil oveľa skor cisárskym rezom z dovodu nepokračujúceho porodu.
Verím, že pre teba to musel byť neznesiteľný zážitok, ktorý ťa veľmi odrádza od dalšieho bábatka, ale teraz ti niečo poradím:
skús celú dalšiu tehotnosť naplánovať so svojím gynekologom. sadni si s ním, on ťa určite vypočuje a dobre poradí, ved každý dobrý lekár by mal byť aj psychológom 🙂
On vie, alebo aspon má teoriu,čo mohlo byť príčinou nedonosenia tvojich detičiek do konca tehotnosti.
Príčin predčasného porodu môže byť niekolko, poviem ti pár príkladov: genetické príčiny, ak sa liečiš na nejakú chorobu, ale aj nachladnutie na začiatku tehotnosti, ktoré oslabí plod, znížená pružnosť svalov maternice, zmenený tvar tvojej maternice, zlé naliehanie placenty a tak dalej.
Preto ti hovorím, že poradiť ti môže len tvoj lekár, ktorý pozná tvoj stav a dovodu predčasného pôrodu pri druhej tehotnosti.
Čo sa týka 1. a 3., pôrod v 38. týždni je úplne normálny. Podľa mudrych kníh je predčasný porod definovaný medzi 24- 37. týždnom tehotnosti. V 38. by malo byť dieťatko pripravené na porod a adaptácia do "nášho" sveta by mu nemala robiť nejaký problém.
Takže ti pôžem povedať, že vyhnúť sa tomu, aby ti praskla plodová voda sa asi nedá. Pokým nemaš predpísaný klud na lôžku a nie si riziková tehotnosť...
Môžeš len počúvať odborné rady lekárov a byť nimi sledovaná možno o niečo pravidelnejšie, nezdvýhať ťažké predmety, ani svoje dieťatko 😒 a vyhýbať sa stresovým situáciam, pretože velmi vela spravý aj psychika ženy.
Ak máš ešte nejaké dotazy, alebo sa ti zdá, že som na niečo neodpovedala dostatočne, alebo som niečo vynechala, napíš mi.
Budem rada, ak mi dáš vedieť, ako si sa s tým tehotenstvom rozhodla.

veruska007
10. lis 2011

@1porodnaasistentka1 Ahoj, tak třetí miminko asi bude, zrovna to vypadá, že se budeme stěhovat do většího bytu. Mě spíš zajímalo, jestli jsou nějaké bylinky nebo postupy, jak uspíšit porod, pokud by mi zase praskla plodová voda a měla bych jen kontrakce nesměřující k porodu.

Celé těhotenství jsem si píchala Fragmin kvůli genetické poruše zvyšující riziko potratu (ne trombofilie), v dalším těhotenství budu také. Proto lékaři nechtěli do porodu nijak zasahovat. Oxytocin jsem nyní nedostala, protože poprvé jsem po něm nemohla dýchat a malý se narodil s hypoxií a měl špatné ozvy, sondu na hlavičce... takže teď to nechali přirozeně, vč. šití bez umrtvení (malý špatně natočil ručičku a udělal mi v podstatě obřízku), ...no, fakt mám z dalšího porodu hrůzu. Ale bojím se, že ten scénář fakt bude podobný 😖

nae
10. lis 2011

@1porodnaasistentka1 Dakujeme za tuto temu, myslim, ze otazok budete mat nad hlavu, aj sa Vam o tom bude snivat 😉

1porodnaasistentka1
autor
10. lis 2011

@nae som tu preto. rozhodla som sa prihlásiť vo svojom volnom čase a budem len rada, ak moje rady a postrehy pomôžu 🙂

klarra
10. lis 2011

Ahoj, předem moc děkuji za tvou odpověď. Při prvním těhu jsem týden přenášela, poté v 41+0 indukce. Pár dní před tímto "zákrokem" se mi na břiše udělala vyrážka, která nesnesitelně svědila....nechala jsem to ale být s tím, že jak se kůže roztahuje, tak je to asi důsledek + udělaly se mi příšerný strie. No a běhěm porodu se mi ta vyrážka ( svědivá hrozná kopřivka) udělala po celém těle...Musím uvést, že mi taky píchali PNC kvůli streptokokovi v pochvě( a to antibiotikum mě zřejmě dorazilo a vznikla obrovská alergická reakce...byla jsem celá posetá kopřivkou, připadala jsem si jak kdybych měla lepru....doktoři mi dávali nějaká antihistaminika, ale jinak se tvářili, že to ještě neviděli🙂)) .....Tedˇ mě čeká každým dnem 2. porod a já se bojím, že se to bude opakovat...tentokrát si penicilin píchnout nenechám, dají mi jiný typ antibiotik, ale já vím, že ta vyrážka nemá spojitost pouze s léky ( vznikla už před podáním), prostě se v mém těle asi splašily hormony, já nevím....Setkala jsi se někdy s něčím podobným, že se žena před a běhěm porodu v důsledku hormonálních změn tottálně osypala? ( mimochodem té příšerné vyrážky a svědění jsem se zcela zbavila až tak 5 týdnů od porodu, takže jsem měla super šestinedělí☹((

skajana
10. lis 2011

Ahoj, taky bych měla jeden dotaz - první porod mi začal spontánně v 40+6 odtokem plodové vody, do porodnice jsem dorazila na 3-4cm otevřená, s pravidelnými kontrakcemi. Po cca dvou hodinách jsem byla na 5 cm, poté mi dali epidurál a vzápětí nato automaticky i kapačku s oxytocinem - do té doby jsem měla kontrakce pravidelné a celkem silné, potom dost zesílily (podle záznamu z monitoru, jinak jsem je až tak necítila). Za zhruba 7-8 hodin jsem se otevřela na nějakých 9cm (asi ne úplně, ale prý už by to šlo) - nicméně to něšlo, porodní asistentka mi několikrát tlačila na břicho, ale ničemu to nepomohlo. Doktor potom konstatoval "že to nepůjde" a jeli jsme na císaře, diagnóza distokia cervicocorporalis (snad to píšu správně). No a ta otázka - na sále zjistili, že jsem měla ucpanou kanylu (jak dlouho, to nikdo neví) a tudíž mi ten oxytocin z infuze nekapal - je možné, že to byla příčina komplikací a následné sekce? Předem moc díky za odpověď Jana

jitulik4
2. led 2012

Taky se chci zeptat1.dítě 3,5+50, šílený porord v 1996, po nuceném odtoku pl.vody 34hodin a porod taky děs. 2. dítě 1999 4,85+57 po vyvolání jen 20minut, oba dokončený 42.týden těhotenství.
Těď jsem znovu těhotná ve 39letech a děsím se předem co bude, ani jsem nebyla schopná ani jednoho kojit, v podstatě vůbec, nyní jsem 25 tt a chci se zeptat zda s tím mohu něco dělat už dopředu.Díky za odpověď

loretana
4. led 2012

ahojk, mám taky dotaz - jsem prvorodička ve 37 tt. Už nějakou dobu mě trápí křížové bolesti a tuhnutí bříška. Dnes v noci to ale bylo takové "jiné" . Budila jsem se často, vždy s intenzivní bolestí v kříži, musela jsem změnit polohu a to bylo několikrát za noc. Ráno to byla už spíš dlouhodobá intezivní bolest, teď už je to mírnější.... mám pocit, jako bych za posledních pár dní připrabrala snad 10 kg, bříško mi hodně ztěžklo, ale váhově jsem na tom stejně. ráno jsem cítila jako by měla přijít menstruace, ale asi jen dvakrát. Také za posledních pár dní mám intenzivnější výtok (světlý, bez zápachu). Vždy se v noci cítím hůř, nemůžu moc dobře ležet, ani na boku (to mám pocit, že se mi bříško hrozně natahuje a tlačí), na zádech mám zase pocit, že nemůžu dýchat, proto ty noci jsou asi takové intezivnější, přes den je to mírnější, někdy jen s mírnou bolestí zad....
Nevím, jestli se třeba nejdedná o poslíčky, ale když jsem mluvila s kamarádkami, které už rodily, říkaly, že poslíčci nebo začínající porod jsou klasické kontrakce, které odezní a za určitý interval se vrátí. to u mě takhle neprobíhalo (až na dnešní noc, a le itak bolest trvala třeba 20-30 minut).
Můžu se zeptat na radu, jestli se může jednat o poslíčky popřípadě, jak ulevit těm křížovým bolestem? Podotýkám, že na kontrolu do porodnice jdu pozítří a na poslední kontrole u mé dr. jsem byla před týdnem, říkala, že je vše v pořádku, CS2, že mimi se zatím nechystá...
Moc moc děkuji za radu.....

tehulka12
5. led 2012

@loretana ,protože porodní asistentka už moc neradí, a nikdo ti nenapsal,tak zkusím já.
Ano,jsou to poslíčky.U každe ženy to může být jinak.,nemusí to být jen pravidelné kontrakce,které odezní.Může to také být začátek porodu,ale to by se ta bolest spíš zhoršovala,než ustupovala.
Zkus teplou vanu,ta by mohla pomoci i na křížové bolesti.
Jestli se mimi před týdnem moc nechystalo,tak třeba už začalo,ale to pozná poní doktorka při vyšetření.

loretana
6. led 2012

@tehulka12 děkuji moc! Byla jsem dnes u dr a říkala že se dostane na prst do děložního hrdla (to znamená, že jsem na prst otevřená????) a CS mám 4 (před týdnem 2) a dělala mi i UTZ,... říkala, že zatím se to nechystá, že se za týden ještě uvidíme🙂 takže nakonec mi spadl kámen ze srdceže je všechno v pořádku🙂

tehulka12
7. led 2012

@loretana Jo,to znamená,že jsi na 1 prst otevřená.S tímhle nálezem to ještě nějaký čas může vydržet.Ono ještě taky záleží,jak je to hrdlo děložní tuhé a kde je umístěné.
Ale i kdyby jsi už porodila,tak se nic neděje miminko je skoro donošené.Teď ty poslíčky můžou být častěji.Mužou vypadat různě,ruzné pobolívání břicha eventuelně třísel nebo zad.Zkus vždycky teplou vanu a když to budou poslíčky,tak by to mělo povolit,když by to bylo k porodu ,tak to po teplé vodě zesílí.

loretana
7. led 2012

@tehulka12 moc moc děkuji, aspoň vím, na čem jsem🙂 malý se v bříšku víc a víc mrská - celé těhu byl hrozně hodný, cítila jsem ho spíš večer, teď je jak z divokých vajec.... tak uvidiím, jestli vyjde termín 1. února a nebo to bude dřív🙂 každopádně moc moc děkuji za rady!!!

kotatko_nikolka
10. kvě 2017

Dobrý den,měla bych otázku ohledně přirozeného porodu. První dceru jsem na poslední chvíli rodila císařským řezem pro nepostupující porod (při kontrakcích jsem se zavírala) v roce 2011,tak by mě zajímalo,jestli mám nějakou šanci teď (21.5.TP) rodit přirozenou cestou? Hrozně moc bych si to přála,ale pokud není reálná šance,tak bych se nerada trápila několik minut či hodin na sále,když by to ve finále skončilo sekcí. Děkuji Friedrichová🙂

blanka512
10. črc 2019

Dobrý den, neznáte náhodou nějakou porodní asistentku v okolí Myjavy nebo Skalice na Slovensku, popřípadě i Hodonína, která by byla ochotná po domluvě mě mohla soukromě provázet obdobím před porodem, porodem a šestinedělim. Děkuji za odpověď Petráková

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru