Porodní plán. Co do něj napsat? Postupovali dle něj doktoři?

bajunka
18. lis 2007

Prosím nekamenujte mě jestli tohle téma už někde je, ale já ho fakt nenašla.

Chtěla jsem se zeptat holek co už to mají za sebou a použily porodní plán co do něj napsaly a jestli podle něj doktoři postupovali. A i těch co to mají teprve před sebou a píší porodní plán tak co do něj píšou.

Vím,že si člověk může plánovat jak chce a pak to dopadne úplně jinak,ale ráda bych,aby doktoři,sestřičky a PA věděi co si přeju a aspoň se snažili podle mých přání postupovat.

Takže klidně sem vkládejte celé své porodní plány ať se můžeme inspirovat.

bambusko
18. lis 2008

mna sa porodna asistentka aj dr. vyslovene pytali, ci mam porodny plan alebo nejake zelania. mala som, ale nevedela som ho najst, tak som to povedala a dr. ze - len to? este sme sa dohodli o polozeni dietata na brucho po porode 🙂 to je ono:

prajem si – ak to dovolí situácia a zdravotný stav dieťaťa
prítomnosť manžela pri pôrode aj po ňom
samostatný pôrodný box
možnosť prijímať tekutiny po dúškoch
informovanie o priebehu pôrodu a vykonaných vyšetreniach a úkonoch
pri tlačení polohu v polosede
čo najrýchlejšie prestrihnutie pupočníka
po prvom ošetrení a oblečení ponechanie dieťaťa s oboma rodičmi po dobu 20-30 min.

neprajem si – ak to nebude nevyhnutné
klystír
prepichnutie vaku plodových blán
podávanie liekov na urýchlenie pôrodu, kým sa neporodí dieťa
nástrih hrádze

v žiadnom prípade si neprajem
tlačiť na brucho
komentovanie môjho správania - nebolo treba hovorit, boli maximalne zlati

etnicka
18. lis 2008

bambusko, preco si chcela co najrychlejsie prestrihnutie pupocnika? a kde si rodila?

bambusko
18. lis 2008

lebo mame nezhodu krvnych skupin v systeme AB0, ktora zapricinila u dievcat velmi silnu zltacku, hlavne u mladsej to uz bolo dost zle, nasledne aj silnu anemiu. strasne som sa bala o maleho. doporucili nam to pediatricka aj hematologicka. takze preto. ale nastastie ma inu krvnu skupinu ako dievcata a vsetko bolo ok 🙂 rodila som v pp

lukin
18. lis 2008

bambusko: A jak je to s tím nástřihem? Jak napíšeš do porodního plánu, že ho nechceš, tak ti ho nesmí udělat? A jak je to v tom případu, když to bez něho nejde?

bambusko
18. lis 2008

lukin, to neviem, ja som ho mala pri prvom porode a bolo to hrozne ☹ tak som si to radsej pri daslich porodoch vydiskutovala dopredu a slo to bez. ale napr. pri kliestovom porode to robia pausalne. treba sa rozpravat s dr., oni su radi, ked vidia, ze si aktivna a spolupracujes, moje skusenosti su take, ze s otvorenostou a komunikaciou to ide 🙂

pasoa
18. lis 2008

Lukin, nemôžeš napísať, že NESMIETE mi urobiť nástrih. Je tam tá klauzulka, "ak to môj zdravotný stav dovolí" , alebo "ak to nebude nevyhnutné" a pod... V prípade, že počas pôrodu uzná pôrodní, že nástrih je potrebný, tak ti to oznámi, povie ti pre a proti (teda mal by) a až potom by ho mal vykonať. Lebo ak je hrádza priširoká alebo málo pružná alebo dieťatko priveľké, mohla by si sa potrhať a mohlo by dôjsť k poškodeniu konečníka atakďalej atakďalej...
Takže všetky tieto vychytávky, ako oxitocín, nástrih, lieky a pod, si môžeš "neželať", ale nemôžeš pôrodníkovi zakázať. On by to však - ak to raz máš v pôrodnom pláne - s tebou (alebo s manželom) vopred prediskutovať a objasniť prečo to chce urobiť atď.

lukin
18. lis 2008

Aha, no pro mě byl nástřih taky hrozný, ale myslím si, že bez něho bych asi neporodila ☹ A lepší nástřih, než tahat dítě kleštěmi či vakuovou pumpou. A ti doktoři čekají dost dlouho s nástřihem, když je v porodním plánu?

lukin
18. lis 2008

pasoa: Aha, teď už jsem chytřejší 🙂

pasoa
19. lis 2008

😉

etnicka
19. lis 2008

lukin, ono zalezi, kde chces rodit. Chod sa tam pozriet dopredu a prejdi si s nimi svoj porodny plan, aby si vedela, co Ti su ochotni umoznit a co nie 😉 je to hlavne o komunikacii.

dula_renka
19. lis 2008

lukin ahojcek, som rodacka z karvinej 😉

misakulicka
19. lis 2008

Já jsem: nechodila do žádnýho předporodního kurzu-nijak moc jsem necvičila, neučila se dýchat---prostě jsem si říkala-před 100 lety toto tady nebylo a ženský rodily.....jediný, co jsem pro porod aktivně udělala bylo, že jsem si napsala porodní plán. Musím říct, že jsem měla ten nejkrásnější porod na světě, porodní asistentka brala můj plán vážně a podle potřeb jsme ho samozřejmě měnily na místě----epidurál jsem už nestihla, bolelo to-ale krásně! pamatuju si, jak mi manžel nadšeně hlásil-už je vidět hlavička -a to původně VŮBEC NECHTĚL k porodu-a pak jsme to oba náramně zvládli a dojetím jsme plakali nad tím uzlíčkem s těma nejkrásnějšíma očičkama na světě a žasnem nad ním doteď. Pokaždé, když si na porod vzpomenu, tak mám na tváři úsměv od ucha k uchu.

petruci6
19. lis 2008

bambusko a dali ti nakoniec klystir,alebo nie? nepo...si sa tam?

bambusko
19. lis 2008

petruci, klystir som nemala ani pri jednom porode 🙂 ja som aj tak hned ako mi zacali pravidelne kontrakcie behala na wc, u mna to bol priznak rozbiehajuceho sa porodu. ked som si predstavila, ze po asi 10 navstevach zachodu mam este dostat klystir 😖 nepo... som sa 😀 trolinku stolice vyslo na ziaciatku pri tlaceni, ale s tym sa rata, vymenili uterak, ci co to bolo a ziadne osr... babetka neboli 😀

petruci6
19. lis 2008

ja tiez nechcem klystir,tiez ma zvyklo poriadne prehnat,ked som mala silnu MS,tak to mozno bude aj rovnake u mna

zajo79
19. lis 2008

petruci, ved ten klystir nieje taky hrozny...a uvolni to porodne cesty

bambusko
19. lis 2008

zajo, s tym vobec nesuhlasim, ze to uvolni porodne cesty. telo samo vie co robit a nie ho este v takej narocnej situacii navyse zatazovat a stresovat

http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=ActiveWe...

lukin
19. lis 2008

bambusko: Trochu se musím zastat zajy. Moje tělo jaksi nevědělo, co dělat 😀 Byla jsem ráda za klystýr 🙂

betelgeuzz
19. lis 2008

Holky, tady je závěr světové zdravotnické organizace ke klystýru:

Klystýry jsou stále rozšířené, protože se předpokládá, že stimulují děložní stahy a že prázdná střeva umožňují sestup hlavičky. Také se věří, že snižují znečištění a tím riziko infekce matky a dítěte. Jsou však nepříjemné a představují určité riziko poškození střev. I když některé ženy o klystýr žádají, mnoho žen se při nich cítí trapně. Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze.
Další dva postupy, klystýr a oholení pubického ochlupení, se již dlouho považují za nepotřebné a neměly by být prováděny, pokud o ně žena sama nepožádá.

bambusko
19. lis 2008

lukin, tak ty si vynimka potrdzujuca pravidlo 😉 a prva, o ktorej viem, ze mala z klystiru radost. kazda sme ina, najlepsi je urcite individualny pristup. ale naco to robit pausalne?

zajo79
19. lis 2008

to by vam nevadilo keby ste sa pototo na stole???

budete tlacit s tym ze sa budete bat aby z Vas nieco ine okrem babatka nevyliezlo?

nieje to take strasne, aby mala zena z toho traumu a moj nazor je ze to teda vobec neuskodi, ja som za...

zunka
19. lis 2008

Ja som tiež za klystýr

dula_renka
19. lis 2008

zajo79 ak máš klystír, tak nemáš záruku, že sa ti to na stole nestane ☹ a môže to byť oveľa nepríjemnejšie, vzhľadom na konzistenciu

nevesta
19. lis 2008

Ja som klystir mala a predsa zo mna nieco vyletelo 🤐 no co utreli, povedali, ze si z toho nic nemam robit (v tej chvili mi to bolo absolutne jedno, aj keby som niekoho trafila 😅 ) a rodili sme dalej 😀

lenkabu
19. lis 2008

Tak moje tělo se taky nečistilo samo,měla jsem Yal (vlastní) a byla za to ráda. Klystýry se už snad paušálně skoro nedělají,en?Všude je možnost odmítnout a je to docela běžné.

nevesta
19. lis 2008

Mne teda na vyber nedali 🤐 Rodila som minuly rok na Antolskej...

betelgeuzz
19. lis 2008

Zajo, co bych dělala na stole? A jak píše nevesta, ani klystýr ti nezaručí, že z tebe nic nevýjde.

Lenkabu, klystýr, nebo Yal, účinek je velmi podobný.

lenkabu
19. lis 2008

nevesto:na výběr ti třeba nedají ale násilím to do tebe asi necpali,ne?

betel:já vím 😉

zajo79
19. lis 2008

no tak na koze..to mas jedno.

Yal si das sice doma, ale odozva moze prist do hodny...co ak sa to zvrtne pojde to rychlo? Ze bude treba ist fakt rychlo do porodnice?

nieje to ziaden strasiak, ze sa mate bat klystiru..ak vsak trvate na svojom ze nechcete, tak by Vam ho nemali davat nasilu..inak myslim ze horsie veci sa deju pri porode ako klystir, takze strasit zrovna tym najmenej neprijemnym asi nieje zrovna to, co si zena chce precitat pred svojim prvym porodom.

dididi30
19. lis 2008

heh zajo kde si 😀 😀
baby ja som rodila v anglicku a ziaden klystir nedali 🙂 a veru islo zo mna vsetko a neva, menila podobnou podlozky a dokonca bol pri tom muz 😀 ale sak ked rodite to je uplne jedno, myslite na to aby to uz bolo za vami 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru