Porodní plán. Co do něj napsat? Postupovali dle něj doktoři?

bajunka
18. lis 2007

Prosím nekamenujte mě jestli tohle téma už někde je, ale já ho fakt nenašla.

Chtěla jsem se zeptat holek co už to mají za sebou a použily porodní plán co do něj napsaly a jestli podle něj doktoři postupovali. A i těch co to mají teprve před sebou a píší porodní plán tak co do něj píšou.

Vím,že si člověk může plánovat jak chce a pak to dopadne úplně jinak,ale ráda bych,aby doktoři,sestřičky a PA věděi co si přeju a aspoň se snažili podle mých přání postupovat.

Takže klidně sem vkládejte celé své porodní plány ať se můžeme inspirovat.

guinea
24. dub 2015

@lu777 Tohle by mně moc zajímalo, jak vysvětlit staršímu personálu, že dítě v pohodě přežije i bez toho, aniž by se pár minut po narození natahovalo kvůli měření... Já mám celkem jasnou představu, co chci a co nechci a proč, ale nevím, jak to komunikovat, aby se personál neurazil. Mám svojí PA, která bude u porodu, ale ta mě taky upozorňuje, že je důležitý přístup "nebojovat". Já mám hrozný strach, že mně nebudou respektovat, a já pak někomu jednu vrazím :(

zo_ja
24. dub 2015

Porodní plán max A4 přehledného textu, vč. všeho, vybrat jen podstatné body - např. o holení je čas diskutovat, o klystýru taky, a člověk bude ještě ve stavu, kdy je schopen komunikace.
Jako formulář od @anjelita dobrý, ale šesti stránkama nikdo listovat nebude. 😉

@guinea asi jediná rada: vybrat si porodnici, která k Tvým představám má nejblíž.... a jet tam co nejpozději.

guinea
24. dub 2015

@zo_ja To já jsem už vybrala, ale stejně mám ty obavy... Tak by mě zajímaly nějaké osvědčené "komunikační techniky" 🙂

lu777
24. dub 2015

@guinea doporučuju mít tam dulu 😉 já u jednoho porodu měla a u druhého ne a rozdíl to byl dost 😉
samozřejmě jsem taky chodila na předporodní kurz a tam se mohla na leccos zeptat, ale to byla klasika...
já chtěla vědět jak si to víc prožít, ale i užít, jak to ulehčit sobě i děťátku 😉

šla jsem tam s úplně jinou psychikou, protože jsme se s dulou několikrát sešly, vše probraly... tím jsem si to víc zpracovala, ujasnila jsem si co je pro mě priorita.... zjistila jsem, že moje požadavky jsou normální a prosaditelné...
jak si to prosadit? jednoduše, vědět co můžu a co nemůžu a proč... jakmile jsem věděla,že to a to je legální a jiné klientky té duly to taky udělaly, tak jsem byla v klidu 😎

jinak můj porodní plán měl několik stran (tak 3 určitě)... nejdůležitější věci jsem měla tučně... a ty jsem si i hlídala - např. že chci rodit v polosedu (při prvním porodu mi leh dělal hrozně zle, bolest o dost větší)... že nechci nástřih (špatně se mi hojil).... že miminko nechci měřit ani koupat, pouze zvážit a přiložit na tělo, hlavně kvůli tomu, aby se zdařilo kojení...

všechno klaplo a dodnes na to vzpomínám... je to samozřejmě i o kousku štěstí... na druhou stranu dobrá psychika, když se člověk na porod těší, to taky dost pomůže 🙂

jinak za mě: holení není nic proti ničemu, lepší udělat si doma a je klid (lepší než tam pak z nějakého důvodu vzteklá sestra bez holicího gelu).... líp se pak udržuje hygiena...
klystýr je brnkačka 🙂 vyčistí střeva, miminku pomůže, nevidím v tom nic proti ničemu... jednou jsem měla, jednou ne (holení i klystýr), v tom procesu mi to nepřišlo nijak zvláš´t podstatné... ani pro mě, ani pro dítě...
ale každého věc 🙂

lu777
24. dub 2015

@guinea jinak vřele kromě duly doporučuju balónek Epi-no (stačí použitý, vydezinfikovat a používat s kondomem 😉 )....
jednak je to fyzický a druhak psychický trénink 😉

hlavně to neber jako boj... jdi dospělá ženská a máš svoje práva... stejně tak Tvoje dítě... stačí čistá asertivita - slušně, s vědomím toho co můžu a co ne (mně taky v těhotenství tvrdili, že např. musím na ty a ty odběry krve a já měla křeče, potratila a podruhé jsem pak na ty testy odmítla jít - obzvlášť proto,že mi ty samé dělaly za půl roku potřetí!...no tak jsem si zavolala na Ministerstvo zdr. a zjistila jsem, že ty testy nejsou povinné! (kromě těch na žloutenku a AIDS)... sestřička se mohla vzteknout, já jí prostě řekla, že se bojím, že zas přijdu o dítě a že přijdu na testy o něco později a půjdu nadvakrát, aby mi nebrali 5 zkumavek krve, když jsem měla anémii a mám po tom křeče... a bylo... stačilo znát svoje práva a pak vydýchat ten vražedný pohled...
mně prostě vadí, že Ti třeba řeknou, že to a to je ze zákona povinné, že "se to musí", "se to tak dělá", "každý to tak má".... často je za tím pohodlnost... stačilo by trošku vůle a mohli by vyhovět....

jo a bezva je mít taky s sebou manžela... ovšem poučeného, který ví co je v porodním plnu a hlavně proč to tam je.... protože když je člověku třeba zle, tak se to hodí....
já tam měla napodruhé muže i dulu, to byla pohoda 😀 😵

anjelita
26. dub 2015

@zo_ja no pokud se ti vsechny podminky vejdou na 1 A4 tak budiz. Ale vzhledem k tomu za porodni plan je I pravni dokument, tak by radsi meli ;) je to dost strucny a v bodech. Zadny okecavacky. Vzdycky si to nechavam orazitkovat nemocnici ze to vzali na vedomi.

aculka
3. črc 2015

Mě po pravdě přijde porodní plán jako zbytečnost. Jak jako laik můžu mluvit do porodu? A co jsem tak pochytila v porodnici, tak i lékařům to přijde zbytečné.
Jediné k čemu to je dobré, je možná to, že budoucí maminka je klidnější, možná by mi to pomohlo. Ale ve finále když mi praskla voda, objevily se komplikace a šla jsem na císaře. Takže porodní plán by byl k ničemu.
Myslím, že je hlavně důležité vybrat si dobrou porodnici a většina věcí, které jsou tady v těch porodních plánech jsou automatické.

verusky
3. črc 2015

ja u tretiho porodu, aby to nevypadalo, ze personalu kecam do remesla, jsem rekla, ze porod chci co nejvic prirozeny, ale ze to plne necham v jejich rezii. a pokud bude vsechno v poradku, chci miminko na sebe, nechat dotepat pupecnik a miminko merit a vazit az po case. presne to tak dopadlo 🙂 parada 🙂

piskac
3. črc 2015

Teda, já čučim, připadám si jak sto let za opicema,porodní plán, proboha, neni to kravina??? Přece v dobrý nemocnici nemusí být porodní plán třeba, ne??? No když si představim ty setřičky a doktoři, jak se jim tam nahrne pár porodu a najednou má každá rodička jiný nároky a požadavky, tak je mi jich vážně líto, přece k dobrému porodu bez komplikací neni potřeba nějaký připrdlý porodní plán!!

piskac
3. črc 2015

no kdyby byli nějaké komplikace, tak to porodnim plánem stejně neovlivníte

eileenk
3. črc 2015

@bajunka Příspěvky jsem nečetla, jen napíšu svou zkušenost: Napsala jsem si v bodech, co si přeji a nepřeji a proč, zabralo to celkem 3/4 A4, víc ani ťuk. Doporučuju hlavně nestahovat nic z netu, to znají v každé porodnici jak své boty a jsou na to určitě alergičtí... Prostě napsat jen to, co Tě opravdu zajímá nebo co nechceš a dokážeš vysvětlit proč. Personál moje přání respektoval (jen jedna postarší PA měla řeči ke klystýru, že ho nedávala nikomu věčnost) a doktorka, co mě rodila, mi řekla že mám PP hezky napsaný, že se hned pozná že jsem o tom opravdu přemýšlela a ne jen něco stáhla z netu. ....a perlička na závěr, když jsem se asi měsíc po porodu na sezení s kámoškama zmínila o porodním plánu, dozvěděla jsem se: "Cože, to si vážně někdo píše? My mysleli že to je jen výmysl z časopisu Maminka!" 😀

eileenk
3. črc 2015

@bajunka Pardon, nevšimla jsem si že jde o příspěvek z r. 2007 🙂

misimisi
4. črc 2015

@eileenk Neboj, to je určo stále aktuální téma 😉 😀

eileenk
4. črc 2015

@misimisi Vždyť jo, já se jen omlouvala Bajunce, že jsem jí označila, když pro ní to už dávno není aktuální 😉

misimisi
4. črc 2015

@eileenk Ahaaa 😀 Tak jsi jí to vysvětlila zpětně, no. Sranda musí být 😉

viavia
16. zář 2015

@lu777
@eileenk
ahoj, prosím - nemáš ten porodní plán ještě uložený? Moc ráda bych se inspirovala ;) děkuji

michalka_n
16. zář 2015

já taky nevěděla že se má odevzdávat nějaky porodní plán..

anelamates
16. zář 2015

nemusí, porodnice to zvládnou a ty taky i bez plánu, neboj

apacheee
AMBASADORKA
16. zář 2015

@viavia koukni ke mně na blog, mám tam článek o PP a je tam i ten můj🙂

lu777
16. zář 2015

@viavia to bohužel už nemám...

jinak člověk to zvládne i bez plánu... ale je lepší ho mít, mně to třeba pomohlo v tom, že jsem měla větší klid při porodu i po něm... mnohem víc mi vycházeli vstříc, protože viděli, že ten plán mám propracovaný a vím co chci a proč... taky mě nezastrašilo jen tak, že mi řekli, že se něco nesmí, protože jsem si zjistila dopředu co se smí a co ne... 😉

to je jako s dulou - samozřejmě tam být nemusí, ale když tam je, tak je to psychická opora...
a ono ta psychika dělá u porodu hodně 😉
já jsem moc ráda, že jsem se přípravě na druhý porod víc věnovala... už to vícekrát nezažiju a mám z toho krásné vzpomínky 😵

sromulenka
18. říj 2015

Porodní plány si psát můžete, ale z praxe, ten, kdo jej má, tak je to právě obráceně - komplikace. A pak, někdy tam jsou napsané takové nesmysly, vyloženě matky myslí jen na sebe a ne na to miminko. Ale pro klid duše, si ho můžete napsat.
Baby Friendly Hospital je zařízení které je přizpůsobené a přátelské k dětem. Co se týče porodnice, možnost Bondingování -mimi dát mamině na hruď hned po porodu. Rouming in - mamina s miminek jsou od začátku porodu 24 hodin spolu, atd.
Také přeji všem těhulkám spontání porod bez komplikací a zdravé šťastné miminko 🙂

thinuska3777
10. lis 2015

Děvčata, tady vám doporučuji výbornou brožurku. Byla jsem i na jejich předporodním kurzu a opět mohu jenom doporučit.
Je tam základních 10 bodů porodního přání i s vysvětlením.
http://pdcap.cz/Texty/PDF/BrozuraPrani.pdf

kinirka
19. dub 2017

Ahoj, napíšu svoji zkušenost s porodním plánem... Nejdřív jsem ho psát ani nechtěla, pak jsem si ale řekla, že přece jen některé věci by se mi líbily nebo jsem chtěla lékaře na něco upozornit, tak jsem ho napsala. Nakonec se všechno seběhlo úplně jinak než jsem doufala (po kontrole si mě rovnou nechali v porodnici) a když se mě ptali, jestli mám porodní plán, řekla jsem, že jo, ale že teď už mi v něm nic nepřipadá až tak aktuální... Nakonec jsem rodila tu noc a byla jsem zpětně vděčná své intuici, že jsem ten plán nevytahovala, asi by se hodně zasmáli! Všechna moje děsně uvědomělá přání by byla k ničemu, protože jsem porod zvládala špatně, dítě mělo navíc omotanou šňůru, já kolabovala z vyčerpání atd... Ve výsledku - polohy se musely vymyslet i bez plánu takové, že by mě předtím ani nenapadly, aby dítě vůbec lezlo ven, nástřih dělat museli jinak by se asi udusilo, pupečník nechali dotepat automaticky a nakonec jsem byla ráda, když malého ze mě vzali a dali ho tatínkovi na bonding... A místo abych se potom cpala na poporodní vyšetření dítěte, byla jsem vděčná, že mě nechali spát. Takže bych ty plány asi až tak nehrotila, je fajn mít nějakou představu, ale věřte, že někdy všechno dopadne úplně jinak a zbude vám jediný plán a přání - abyste to vy a dítě ve zdraví přežili.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru