Porodní plán. Co do něj napsat? Postupovali dle něj doktoři?

bajunka
18. lis 2007

Prosím nekamenujte mě jestli tohle téma už někde je, ale já ho fakt nenašla.

Chtěla jsem se zeptat holek co už to mají za sebou a použily porodní plán co do něj napsaly a jestli podle něj doktoři postupovali. A i těch co to mají teprve před sebou a píší porodní plán tak co do něj píšou.

Vím,že si člověk může plánovat jak chce a pak to dopadne úplně jinak,ale ráda bych,aby doktoři,sestřičky a PA věděi co si přeju a aspoň se snažili podle mých přání postupovat.

Takže klidně sem vkládejte celé své porodní plány ať se můžeme inspirovat.

bajunka
autor
18. lis 2007

Na internetu jsem našla radu PA Konvalinkové z Vrchlabí, že by měl mít tři základní roviny:
1. co určitě chci
2. co určitě nechci
3. co jsem ochotna 'skousnout'

Vzor porodního plánu, který je psán formou dopisu take z internetu.

Vážení,
vybrala jsem si Vaši porodnici a přála bych si, aby můj porod proběhl tak, abych na něj mohla vzpomínat jen v dobrém. Proto budu ráda za Vaši odbornou pomoc, rady, podporu a trpělivost, protože jsem prvorodička a laik. Termín mého porodu byl podle ultrazvuku stanoven na 1.ledna 2007. Těhotenství probíhalo přirozeně a bez komplikací.

Pokud bude porod probíhat správně, budu ráda, když mi vyjdete vstříc v několika bodech.

Protože rodím poprvé, byla bych ráda informována o postupu porodu a o tom co bude následovat.
Byla bych ráda, kdyby porod probíhal pokud možno přirozeně a bez vnějších zásahů, pokud nedojde k vážnějším komplikacím.
Přeji si, aby byl po celou dobu porodu přítomen můj partner.
Souhlasím s odběrem pupečníkové krve, odevzdala jsem podepsaný formulář.

Během první doby porodní uvítám:

Co nejintimnější prostředí na porodním sále.
Informace o veškerých zásazích a nutném podávání léků. Nepřeji si žádný zásah bez mého vědomí a svolení.
Místo klystýru podání Yalu, který jsem si přivezla.
Holení je pro mne přijatelné, takže se přizpůsobím Vaši zvyklostem.
Poslech relaxační hudby.
Rady ohledně správného dýchání a úlevových poloh.
Ráda bych využila možnost epidurální analgezie.
Možnost volného pohybu a využití porodních pomůcek.
Omezení monitorování miminka na dobu nezbytně nutnou.
Neurychlování porodu, dodržení přirozeného a spontánního průběhu.
Nepřeji si přítomnost studentů medicíny a s tím spojené častější vyšetřování.

Během druhé doby porodní prosím:

O možnost výběru nejpohodlnějších poloh pro tlačení a jejich střídání.
Protože jsem prováděla masáž hráze, byla bych ráda, kdyby nebyla nastřižena pouze preventivně. Pokud budu natržena jen velmi málo, ráda bych, abyste poranění nechali srůst přirozeně.

V případě komplikací během porodu:

Přála bych si být informována o veškerých zásazích a nutném podávání léků. Nepřeji si žádný zásah bez mého vědomí a svolení.
Pokud bude nutný císařský řez a bude tak možno, byla bych ráda, kdyby proběhl pouze s epidurální analgezií a aby mohl být otec po celou dobu přítomen. V případě, že to možné nebude a budu muset podstoupit celkovou narkózu, přála bych si, aby mohl otec vidět miminko co nejdříve.

Po porodu prosím:

O přestřižení pupečníku až po jeho dotepání. Tento úkon by rád provedl otec.
O podání informací o zdravotním stavu miminka, příp.nutných zásazích, atp.
O položení miminka na bříško ihned po porodu.
O co nejčasnější přiložení.
O prohlédnutí miminka pediatrem přímo na porodním sále. Pokud toto nebude možné přeji si, aby dítě doprovázel otec.
Nepřeji si, aby bylo miminko ihned po porodu měřeno.

Na oddělení šestinedělí prosím:

O podání informací o tom, co se bude s miminkem dít po celou dobu, kterou strávíme v porodnici.
Plný rooming in po celou dobu pobytu.
Pokud bude možnost, nadstandardní pokoj.
Pokud bude nutno vyšetřování miminka mimo pokoj, chci být vždy přítomna.
O dodržení všech zásad správného kojení a poskytnutí všech rad, prosím o radu a pomoc s případnými obtížemi. Pokud bude nutný příkrm pak pouze mateřským mlékem alternativním způsobem.

Děkuji

Moje osobní údaje
Jméno:
Adresa:
Rodné číslo a číslo OP:
Kontaktní telefony (jméno, číslo):
Zdravotní pojišťovna:
Gynekolog:
Dětský lékař:
Jména pro miminko:
Zdravotní diagnóza, užívané léky, dieta:

A ještě porodní plán v bodech:

1)Kdo bude přítomen u porodu.
Otec, prarodič, kamarádka, dula, ...........

2)Studenty medicíny a zdravotní školy při porodu ano nebo ne.
Bez našeho svolení nemají přístup.

3)Použijete - li vlastní oděv nebo erární.
Většinou to nechají na Vás.

4)Je Vaším přáním rodit přirozeně s porodní asistentkou nebo chcete lékařské vedení.
Nezapomeňte na použití kleští při porodu. Ale jsou-li opravdu nutné, není vyhnutí.

5)Všechny zásahy před a během porodu byste rádi konzultovali a měli čas na rozmyšlenou.
Rozhodně byste neměli podstoupit nic s čím nesouhlasíte, pokud není ohroženo Vaše zdraví nebo zdraví dítěte. Neodmítejte bezhlavě monitoring dítěte během porodu.

6)Přejete-li si na vyprázdnění klystýr nebo YAL nebo ani jedno.

7)Přejete-li si oholení nebo ne.
Můžete se oholit i samy doma.

8)V případě císařského řezu způsob anestezie.
Epidural nebo celková narkóza.

9)Jaké pomůcky byste rády využily při porodu.
Porodní stoličku, balón, žebřiny, vanu, atd.

10)Pomůcky, které si přinesete.
Např. relaxační hudba, pomůcky pro aromaterapii,......

11)Jaké tišící prostředky jsou pro Vás přijatelné.
Epidurál či jiné tišící prostředky, homeopatie nebo pouze ty přirozené jako je sprcha, masáž, jiná poloha, akupresura, .............

12)Kde chcete strávit druhou dobu porodní.
Na porodním křesle, stoličce, ve vodě, ..........

13)V jaké poloze chcete rodit.
V leže, ve dřepu, v pololeže, v kleče, ve stoje,......

14)Přejete-li si urychlovat porod.

15) Je přijatelné vycévkování před tlačením nebo po porodu.

16)Zda odmítáte nástřih nebo s ním souhlasíte po konzultaci a v případě natržení.

17)Při velmi malém natržení šít nebo nechat srůst přirozeně.

18)Dotepání pupečníku nebo přestřižení pupeční šňůry otcem.
Má taťka tolik odvahy?

19)Darování pupečníkové krve.
Pravděpodobně jste vyplnili již před odjezdem do porodnice dotazník.

20) Souhlasíte v případě potřeby s transfůzí?

21)Budete fotit nebo, filmovat porod.

22)Zda chcete miminko po porodu položit na břicho umyté nebo jak ho vyndají. Zda zůstane s Vámi.

23)Zda si přejete miminko hned po porodu změřit či ne.
Není to životně důležité a pro miminko to může být nepříjemné.

24)Přejete-li si přiložit dítěte do 30 min po porodu.

25)Přejete-li si samovolný porod placenty, pokud vše probíhá jak má.

26)U všech poporodních vyšetření dítěte je žádoucí přítomnost matky nebo otce.

27)Chcete-li využít plný nebo částečný rooming-in. Nadstandard.

28)Pokud nebude bezpodmínečně nutné, dítě nedokrmovat a když ano, tak se souhlasem rodičů.

29) Uveďte též všechny osobní údaje:

Termín porodu (můžete porodit dřív), jména rodičů, adresu, rodná čísla, kontaktní telefony na příbuzné nebo přátele pro případ potřeby, zdravotní pojišťovnu, gynekologa, dětského lékaře, jména pro miminko (v případě, že se nebude jmenovat stejně jako matka, tak i příjmení), pokud máte zdravotní problémy nebo nějakou alergii, uveďte je a také sepište léky, které užíváte kvůli kontraindikaci nebo nutnou dietu.

janinininka
18. lis 2007

Ahojky Baju,
myslím, že jsi vymyslela dobré téma a asi se ho chytnu... 😉
Taky o tom přemýšlím, a nevíš, jak to probíhá, to se donese nejdříve do porodnice ten plán, nebo se to pošle e- mailem, nebo jak se to dělá? Asi se to donese, jeslti to vůbec jde, že?A platí se za to něco, nevíš? 😉

bajunka
autor
18. lis 2007

Ahoj Jani, no já si myslím,že bys ho měla mít aspoň přibližně sepsanej už když si vybíráš porodnici,aby jsi to tam s nima mohla konzultovat a pokud ti řeknou,že tak prostě postupovat nebudou tak najít jinou. Existuje ještě dost nemocnic,které porodní plány nerespektují a odmítají podle nich postupovat.
No a pokud se dohodnete,že tvůj porodní plán pro ně není problém tak jim ho doneseš buď předem nebo jak půjdeš rodit,aby si ho přečetl personál co tam s tebou bude a založili ti ho do karty(radši bych si ho vytiskla ve více kopiích).

bajunka
autor
18. lis 2007

Pokud vím tak se za to, že postupují podle porodního plánu neplatí,ale platí se za ty nadstandardy jako manžel u porodu,další osoba u porodu, použití vany, někdy i sprchy...

ladunka
18. lis 2007

Ahoj,
vložím svůj porodní plán. Měla jsem ho ve čtyřech kopiích uložený ve složce u dokladů k porodu, kterou manžel komplet předal sestřičce po příjezdu do porodnice. Nikdo z ošetřujícího personálu se mnou v průběhu porodu o plánu nemluvil, ale všichni ho myslím četli.

Porodní plán
(Lada ........., x let, 1. miminko)

Dobrý den,
porodnici na Bulovce jsem k porodu svého dítěte zvolila proto, že slibuje pokusit se respektovat individualitu jednotlivých rodiček a porodních procesů a nezasahovat do nich, pokud to je možné. Jsem si vědoma, že v průběhu porodu může dojít k situacím, které neumožní plně respektovat můj „plán“, a také si jsem vědoma toho, že během porodu mohu různé věci vnímat jinak než nyní, když svůj plán sestavuji. Věřím, že nebude problém se v konkrétní situaci s lékařem, porodní asistentkou či ošetřujícím personálem vždy domluvit.

Prosím Vás tedy o následující:
Ráda bych byla informována o všech úkonech, které budou mě i dítěti v průběhu porodu provedeny a ráda bych k nim vždy dala předem konkrétní ústní souhlas.

Přeji si, pokud možno, nezasahovat do průběhu porodu podáváním látek urychlujících porod ani utišujících bolesti. Nepochybně uvítám rady, jak bolesti zmírnit nefarmakologicky – o případné farmakologické tlumení požádám já nebo za mne můj manžel, který bude pravděpodobně u porodu přítomen zejména během první doby porodní.

Co se týče aplikace klystýru, ráda bych se rozhodla podle momentální situace.

Uvítám možnost zvolit si polohu při druhé době porodní a pomoc při vedení porodu tak, aby byla co nejméně poškozena hráz.

Přejeme si s manželem darovat pupečníkovou krev našeho narozeného miminka, prosím proto o provedení k tomu potřebných úkonů, bude-li to možné.

Pokud v okamžiku narození dítěte se mnou nebude manžel, prosím, aby se po narození miminka mohl sám podívat, zda se narodil chlapec nebo dívka a přítomný personál mu to předem nesděloval.

Pokud to nebude nutné ze zdravotních důvodů, prosím aby miminko nebylo po porodu odnášeno a bylo co nejdříve přiloženo k prsu. Uvítám provedení jeho poporodních vyšetření na svém břiše. Prosím, aby nebylo provedeno odsávání zbytků plodové vody z pusinky ani nosu dítěte, pokud k tomu nebude závažný důvod.

Prosím aby pokud možno nebyl urychlován porod placenty.

Prosím, aby v místnosti porodu byly pouze ošetřující osoby. Přítomnost studentů v rozumné míře nevadí, nicméně bych si ráda ponechala možnost požádat, aby nebyli porodu přítomni ani oni.

Přála bych si, aby miminku nebyla bez mého vědomí a souhlasu podávána umělá výživa, láhev se savičkou ani dudlík.

Děkuji Vám za čas věnovaný tomuto plánu.

caira
18. lis 2007

ja si taky urcite budu pripravovat porodni plan, myslim, ze to je dobra vec 🙂

kamila4
18. lis 2007

ahoj holky,
za 5týdnů budu rodit druhé dítě.Moc jsem přemýšlela o porodním plánu,tady je jen malé město a mohla bych být povžována za exota...ale i pokrok útočí na malé porodnice,že...a navíc bylo u prvního porodu pár věcí co se mi nelíbily a ktré nechci opakovat.jestli čekáte první dítě ,tak trochu nevíte co vás přesně čeká,ikdyž se nakonec věci můžou odehrát úplně jinak než se plánuje.

já si svůj plán taky sesmolím,pak vám ho ukážu.Nevím,ale myslím,že se má založit do průkazky a potom na něj decentně upozornit při hospitalizaci k porodu.

Moc mi u prvního dítěte vadilo ležet v kontrakcích na posteli s napojeným monitorem.Myslím,že se s ním dá i částečně chodit nabo alespoň stát,ale ležet s tím už mě nikdo nedonutí.

občas se stává ,že je moc porodů na jednou a maminy hlavně v těch m,alých nem,ocnicích musí být třeba dvě spolu a to třeba i s partnerem.Chtěla bych být opravdu sama jen s manželem,ikdyž chápu,že asi mají málo místa...

NECHCI RODIT KLASICKY NA "KOZE"!Buďto v polosedě třeba na posteli anebo je ve většině porodnic polohovací porodnické křeslo,stolička nebo vak.Rodit na koze je vlastně jako tlačit do kopce a malej měl 3850g...Takže dřina...

Holení ani klystýr mi nevadí,má to svůj účel a pokud to nestihnu sama doma,nevadí mi to.

Po porodu nechci ,aby mi dítě odnesli na několik hodin tak jako petříka.Chci aby bylo od porodu u mě,po narození se ihned přisál k prsu a aby nebyl nikam odnášen.Pouze na dobu nezbytně nutnou a to za účelem vyšetření.

NEPŘEJI SI ABY BYLO MÉ DÍTĚ DOKRMOVÁNO!U malýho mi to tak dvakrát hned po porodu udělali a dost mě to zlobilo.A to jsem měla mléka velice moc.ani se mě na to nezeptaly a neinformovali mě o tom.

Budeli volno,chci nadstandartní pokoj.

Takže tohle chci a nechci já,je to asi tak všechno a ikdyby se dělo něco nepředvídatelného,chtěla bych na tomhle trvat.
Nebojte se v nemocnici říct co chcete a co ne,měli by vám vyjít vstříc.
kamila

kamila4
18. lis 2007

no ikdyž se za porodní plán neplatí,měli by ho respektovat.ty maminky co porodíí po novíém roce budou za pobyt svůj a mimina platit tak sned by se tím mohl někdo zabývat.nebo se prostě toho dožadovat.

ještě mě napadlo...pro ty co budou rodit porvé...mě NIKDO nepomohl s kojením.měla jsem svatou tropělivost a moc dobrou paní co se mnou ležela,ta mi moc pomiohla.jinak bych se tam asi ubrečela.bylo by dobré si tam napsat taky o pomoc s kojením ,aby vám někdo vysvětlil správnou techniku kojení a potom vám trochu pomohl.co se pokazí na začátku se pak špatně dohání.já jsem nakonec kojila malýho 14 měs...ale ne zásluhou personálu...

luciehl.
18. lis 2007

Ahojky,tak já sem doposavaď nevěděla přesně co porodní plán je a co se to do něj píše.Takže sem ráda za toto téma a doufám že mi vaše vzory pomohou abych na něco co tam budu chtít napsat nezapoměla! 🙂

Možná se zeptám hloupě,ale ten porodopis se píše rukou nebo na PC?

bajunka
autor
18. lis 2007

Lucko to je na tobě,ale já škrábu takže rozhodně na počítači. 😉

milwa
19. lis 2007

Jo tak tohle tema mi tu taky chybelo, chci si porodni plan sesmolit tento tyden, tak diky moc za inspiraci.

minea
19. lis 2007

Luciehl.: Pozor na pojmy, porodopis a porodní plán jsou dvě různé věci 🙂
Porodopis je tvoje složka (karta) v nemocnici, kterou ti založí, až začneš chodit do jejich poradny a kde budou shromažďovat výsledky vyšetření a další podklady k porodu.

lu777
19. lis 2007

holky, supr téma! taky přemýšlím o porodním "plánu" (trochu se tomu názvu musím smát, jsou to spíš taková porodní přání, myslím 😅 ) a tak jsem hledala na netu a tady..
jinak jsem se ptala na kurzu PA a říkala, že porodní plány se snaží respektovat (pracuje v Praze v Krči).. doporučuje napsat to volnou formou a tak nějak neagresivně (viz plán co sem vložila Ladunka 😉 )... říkala, že jí jako PA se takový plán líbí, už proto, že maminka je informovanější a ví co chce a co asi ne

asi si ho sepíšu v průběhu několika dalších týdnů a taky se na to zeptám, až půjdu do Podolí (kde jsem registrovaná) na kurz...

janinininka
19. lis 2007

Ahojky,
včera jsem sem psala sáhodlouhej článek a vymazalo se mi to, tak píšu až dneska zase 😎
Mě to přijde jako dobrý nápad, ale rodička si musí uvědomit co přesně chce už před samotným psaním, a to já ještě úplně nevím, nějaké pojmy nechápu..
Například pupečníková krev- darování je dobrý, že tím můžeme pomoci nějakému nemocnému miminku? 😅 Ale prý jí nevezmou každé, záleží na porodu, snad i na délce, na průběhu těhotenství atd, je toho hodně 😝
Já osobně vím, že chci mít u porodu partnera, a to i hned po příjezdu do porodnice, stává se, že partnera pustí domů třeba na noc a žena je tam sama, já nikdy v nemocnici nebyla a mám z toho docela trauma 😝 , takže to bych tam určitě chtěla mít napsané!!
Dále chci určitě podle bolestí píchnout utišující lék, nebo i epidurál- nemám ráda bolest, takže to pro mě bude určitě lepší než se trápit a hekat tam jako kůň 😝
Chci, aby po porodu než miminku udělají vyšetření mi ho daly na bříško hned a k prsu, ale to asi dělají už skoro všude, zrovna dnes to říkala naše PA na plavání 😉 a při vyšetření aby byl tatínek u toho 😉
Klystýr mi nevadí, oholím se sama doma 😀 , takže to mi taky nevadí, an chci mít možnost se při porodu napít, já hodně piju, ale to už taky ani prý nezakazují..
při 2 době porodní bych si ráda vybrala polohu, chci mít volný prostor k chůzi, i s kapačkama, což už prý také jde 😉 a ráda bych rodila jinak než na koze, ale to asi záleží na vybavení nemocnice, a u nás, co jsem slyšela, tak snad všechny holky rodily na koze. 😠
Ale nevím, to závěsné lano třeba nebo ten porodní vak si neumím představit, jak ten vak vypadá, a v něm přímo se rodí? a na lanu se houpá, a to pomáhá?
Chtěla bych mít přístup ke sprše, aby mi ulevila od bolestí.. 😝
A potom bych uvítala pomoc laktační poradkyně, kdyby náhodou nešlo kojení, nebo by byl nějaký problém 😠
a hlavně osobní a lidský přístup celého personálu, což je jeden z nejdůležitějších bodů pro mě. 😉
představte si, že nevíte do čeho jdete, a oni na vás začnou být nevrlý 😒 já pak panikařím a chce se mi brečet, tak to by asi nebylo ono..
tak takhle nějak zhruba bych to chtěla dát dohromady, ještě mě určitě něco napadne, to je jen zkratkovitě, co mě napadá teď. 😉
co myslíte? 😅

susik77
19. lis 2007

ahoj, tady je pp ke stazeni:http://www.ds-soft.info/mimino/download.php
taky jsem chtela mit porodni plan, ale vsechno, co jsem tam chtela bylo v porodnici Podoli samozrejme 🙂

janinininka
19. lis 2007

Ahojky, Susi 🙂
gratuluji k holčičce 🙂
tak to je nejlepší, že tam bylo všechno samozřejmé, ale bohužel ne všude to tak je 😒
tak jsem přemýšlela o Podolí, ale jsem z KOlína, a nevím, co je lepší, abych se někam trmácela 😠 dokdy se tam musí zaregistrovat? je dobrá porodnice? Od kolikátého týdne se tam jezdí pravidelně na vyšetření? 🙂

xsipm04
19. lis 2007

Janinininka: Myslím, že to Podolí už jsi s registrací prošvihla. Registruje se tuším od 14 týdne a myslím, že tak maximálně do 16 ☹
Jinak porodní plán je fakt dobré mít. Já rodila v Podolí a tam jsou skutenčně zvyklý s ním pracovat a dokonce se po něm na příjmu ptali. Když jsme na konci porodu PA poděkovali za to, jak krásně nenásilně porod vedla, tak nám sama říkala, že je ráda, když si rodičky přinesou porodní plán a napíšou tam přesně co nechtějí (spíš na to se můj porodní plán redukoval 🙂, že se snaží o přirozené porody, ale určité postupy jsou holt v porodnici zažité a pokud rodička v porodním plánu vysloveně neuvede způsob, jak to chce, dělají to prostě rutinně. Jiná PA nám zase v jednom kurzu říkala, že to mají skutečně těžké, když rodička nemá porodní plána a oni vlastně nevědí, s kým mají tu čest. Že ačkoliv třeba nám připadá samozřejmé, že po porodu položí miminko mamče hned na břísko, tak jedné mamče to udělali a tatínek se začal hned rozčilovat, co je to za nechutnost, že jim dítě dávají ještě celé omatlané a odkrve a že jim ho nejdřív neumyli. Takže je lepší jasně říct, co kdo chce a od porodu očekává 🙂

lu777
19. lis 2007

Xsimpm: to jsi mě uklidnila, že v Podolí jsou na ty plány zvyklí.. já si pořád říkala, aby se mi někdo jako prvorodičce nesmál, pořád si představuju takové ty komunistické sestry 😝 😝

lu777
19. lis 2007

Susik: díky za ten link 😉

janinininka
20. lis 2007

Aha, tak to je blbé teda, zkusím mrknout na net, třeba se tam můžu zaregistrovat dýl 😉
tak asi zkusím něco sesmolit a dám to PA na plavání, ať na to mrkne. Prý 2 měsíce před porodem aby se popřípadě stihlo něco upravit, kdyby něco.. 😅

minea
20. lis 2007

Janinininko, pokud chceš rodit v Praze, ještě můžeš stihnout Thomayerku (Krč) - tam se registruje od 33tt a do poradny se chodí od 36tt. Dodávám, že Krč má jako jediná pražská porodnice certifikát Baby Friendly Hospital.

ao
20. lis 2007

janinininko: také stíháš Bulovku, stačí tam v 35tt zavolat a objednat se do poradny. předtím by šel ještě Motol, ale ti od listopadu taky zavedli registraci.

nissanek
20. lis 2007

Ahoj holky, chtela bych napsat nekolik mych postrehu tykajici se porodniho planu a prace s nim. Na upresneni, rodila jsem v Benesove, kde porodni plan naprosto respektuji.
1) Pokud muzete, seznamte s porodnim planem (nejlepe ustne a formou diskuze) doktora dopredu, napriklad na pravidelnych poradnach v porodnici (cca od 36tt). Nektere nemocnice (napr Benesov) umoznuji sjednat si konkretniho doktora k porodu, takze pak bude presne vedet kdo jste a co si prejete/neprejete
2) Vzdy si vyzadejte dopredu papiry, ktere budou po vas chtit podepsat v souvislosti s porodnim planem a precte si je dopredu. Myslim si, ze vetsina porodnic vas necha podepsat, ze jste odevzdali porodni plan, ze ho personal bude respektovat. Pak ale taky vyjmenujou pripady, kdy ho respektovat nebudou. Ja jsem tenhle papir podepisovala v dost silnych kontrakcich a vubec nevim co tam psalo!!! Manzel v tu dobu jeste se mnou nebyl, bylo to kratce po prijmu.
3) Doporucuji naslouchat radam doktora v diskusi nad porodnim planem a vyjasnit si sporne body predem. Prece jenom maloktera z nas ma nervy ze zeleza a pri porodu jsme to vetsinou my v te submisivni roli... 😖

Formy porodnich planu jsou jiz v teto diskuzi mnohokrat zmineny, ja jen pridam osobni zkusenost - preferovala bych bodovy format, prece jenom malokdo se vyziva ve cteni slohovych praci, zejmena ve frmolu jako je na porodnim sale.

Preju vsem (kterych se to tyka 🙂 ) pohodovy porod a prijemny pristup personalu.

ao
20. lis 2007

niss: díky za rady! tak jsem si uložila odkaz od susik, ten je přesně stručný a přehledný v bodech 😎 dáva to logiku, v tom frmolu...

janinininka
20. lis 2007

Minea- prosímtě co to přesně je Baby Friendly Hospital? 😨 Ty tam jdeš?
Já si to ještě rozmyslím, půjdu na prohlídku nemocnice tady a uvidíme 😉

minea
20. lis 2007

Janinininko, pošlu ti to do IP.

roasha
22. lis 2007

jej janinininka,v koline robi sesternica lekarku na neurologii. 🙂

janinininka
22. lis 2007

aha, no vidíš, jak je svět malej 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru