Práva rodičky u porodu a účinnost lékařských výkonů při porodu

mamina
23. lis 2007

Přikládám stránky,které se tím zabývají.Je to hodně zajímavé čtení.Po třech lékařských a dvou přirozených porodech vím,že ty druhé jsou podstatně příjemnější.Toto je jen na doložení mého názoru,že není třeba bát se porodu nebo bolestí-může to být i velice krásný zážitek,ale je třeba se bát nepříjemných lékařů,kteří si myslí,že ONI jsou mustři světa a vy jen nesvéprávné a nezpůsobilé pacošky.Proto,si určitě sežeňte nějaké statistiky ohledně té vaší porodnice,ať máte větší jistotu a menší strach... 😉 😀 http://www.iham.cz/prava_tehotenstvi.pdf

mamina
autor
23. lis 2007
parybka
23. lis 2007

mamino, děkuju, žes to sem dala. Já se právě bojím arogantních doktorů a sester...
Jak se jim vyhnout? jak docílit svého? A jak já poznám, že lékařský zásah ještě není nutný, když nejsem odborník....? Ach jo...

pindruska
23. lis 2007

mamina: na ty stránky na iham.cz jsem už nedávno narazila a přečetla si, jaká jsou práva. jsou tam dobré komentáře paní z unie porodních asistentek a také jak se na celou věc dívajá WHO. bohužel musím s tebou souhlasit, že chování některých lékařů je skutečně takové, jak píšeš, bohužel je to tak... ☹

andreeej
23. lis 2007

mamina: dobrej nápad 😉

mamina
autor
23. lis 2007

Můžu jen doporučit,aby jste doma zůstali opravdu co nejdýl(pokud jste celé těhu v pořádku)a do porodnice jeli s intervalama mezi bolestma ne delšíma než po pěti minutách.Zvlášť první porody trvají často i 10,15 hodin a doma máte jistotu,že se můžete sprchovat jak často chcete a chodit jak chcete(mimochodem-čím víc,tím líp)a doma hlavně budete ve větší pohodě a 100% váš partner může bejt s váma. 😉
Zkuste si taky třeba na netu sehnat nějakou dulu nebo porodní asistentku,která vám pomůže a poradí.Já sama s tím mám jen tu nejlepší zkušenost.Prý si lze vzít k porodu i kamarádku nebo maminku-prostě někoho,kdo už někdy rodil,sám to zažil.Třeba se pak budete cítit jistější.. 🙂

zuzik03
24. lis 2007

Já nevím, holky, snad není nutné házet všechny doktory do jednoho pytle, jsou to lidi jako my. Kretény člověk potká všude, ale jsem přesvědčená, že primárním cílem všech doktorů i sestřiček nám pomoct, když je to potřeba.

pindruska
24. lis 2007

zuzik03: samozřejmě, že jsou lékaři a sestřičky, kteří dělají svoji práci s láskou a snaží se pacientům pomoci. takových doktorů a sestřiček si moc vážím. ale bohužel jsou lékaři i sestřičky, u kterých mi přijde, že svoji práci dělají, protože nějak se živit musejí. ano, je to jako všude kolem nás...

mamina
autor
24. lis 2007

Jde mi v první řadě o to,abych jako rodička nebyla ve stresu,nikdo na mě neřval a necpal do mě zbytečně medikamenty,který jsou některý i kontraproduktivní(aspoň na mě).Rodila jsem 2* v Pardubicích a 2* v Hradci a 1* ve Vrchlabí.Můžu srovnávat(trochu).A vím,že když na mě personál byl milej,já byla v klidu,a porod byl krásnej.Když je mamina vystrašená,stres způsobí(u všech),že se porod přibrzdí,víc bolí a můžou nastat problémy u mamky i u mimča.A to přece žádná z nás nechce,ne?
Občas mi přijde,že doktoři i maminky si připadaj,že těhotenství je nemoc.A to teda ROZHODNĚ NENÍ! Je to krásný a unikátní stav,vrchol Vaší lásky s partnerem a NAPROSTO PŘIROZENÁ VĚC!!!Kdyby nebyla,lidstvo by už dávno vyhynulo.. 😉 Až sami porodíte,vzpomenete si na mě.

mikca
24. lis 2007

já taky moc nechápu proč se tady "jede" proti doktorům..tak když se ne mě bude hnusnej tak mu to snad řeknu ne..nikdy do mě nikdo nic necpal..spíš naopak..moc léky dávat nechtějí, kvůli možným komlikacem..ale to je jedno..prostě je to komunikaci....upřímně kolik z vás si při porodu vzpomene jaké máte nebo nemáte práva.. se budete řídít svým mozkem ne...

mamina
autor
24. lis 2007

Šlo mi spíš o to,aby holky aspoň tušili,co můžou a co ne.A je vidět,žes nepochopila,že to není proti VŠEM doktorům.Jen proti bezohlednosti některých z nich!Některý z nich OPRAVDU NETUŠÍ,že taky můžou říct na něco ne!Jsem ráda,že ty máš jen dobrý zážitky..Píšu sem proto,že když jsem četla v jaký byl porod,90% porodů bylo:holení,klistýr,oxitocin,nástřih,skákání po břiše,neskutečný bolesti,občas i komplikace v podobě kleští nebo vakuové pumpy...A holky si to ještě CHVÁLILY!!! Spousta z holek ani neví,že to jde i jinak...

mikca
24. lis 2007

ty věci co jsi tu popsala jako je holení klystýr nástřich..já teda nevim ale zaplat pánbůch za ně...u prvního jsem to absolvovala..a u druhého ne...a byl to děsnej rozdíl...nástřich uleva..klyzma..klid že se nemůže nic stát holení..fakt super když tě stehy tahají za chlupy 😝 ....jsem zdravucha a v životě bych si neodvolila zasahovat doktorovi do toho zda má na mě použít zvon kleště nebo já nevim co ještě....to přeci nepoužívá proto se mu zrovnma chce nééé..je to pro mímo ..takže to jsou věci do kterých bych si neodvážila nikomu kecat....

mamina
autor
24. lis 2007

Mikco,já taky ne!!Jen chci,aby se k nám chovali slušně!! Je to moc? A pak klistýr fakt není většinou potřeba-tělo se čistí pár dnů před porodem samo,takže pokud mamča neměla zrovna zácpu...

myschka
24. lis 2007

je já byla za klystýr vděčná, udělalo mi to dobře a byla jsem trošku víc v klidu, že ze mě při tlačení nepůjde něco jiného než mimi 😀 myslím, že se kolem klystýru dělá zbytečně humbuk. Oholená jsem byla z domova tak jak se holím normálně a bylo to ok, a nástřih jsem necítila a byl bohužel nutný i tak trvalo než malá prošla. Celkově jsem měla dobrý pocit, všichni byli milý a myslím, že nedělali nic co by nemuseli. Měla jsem porodní plán a v čem to šlo mi vyhověli.

mamina
autor
24. lis 2007

a tak by to mělo být...aby mamina odcházela s pocitem,že to bylo fajn.. 😉

mikca
24. lis 2007

s tím já taky souhlasím že jde především o spokojenost mamči...ale já tady s toho mám pocit, že mamina co chystá k porodu jen co vleze do porodnice by měla očekávat ze strany personálu nějakou buzeraci...já kdybych měla rodit a přečetla jsem si to tady, tak bych sedla a sepisovala, abych na něco nezapomněla...já prostě myslím že jde především o komunakaci..
ty lidi to tam dělaj nějaký pátek, takže určo ví líp než já co je pro moje mímo nejlapší

minea
24. lis 2007

Musím se zastat Maminy, myslím, že vím, co měla tímto tématem na mysli - taky jako matka 5 dětí už má nárok do toho mluvit .
Já její příspěvek nevnímám jako útok na personál, spíš je to o uvědomělosti rodičky a o tom, že může mít do jisté míry kontrolu nad celým procesem, pokud má informace předem a je ochotná s personálem komunikovat. Osobně nemám nic proti klystýru a holení, ale mám dost velký problém se zbytečnými medikacemi, tak jsem zvědavá, jak to nakonec proběhne. Oxytocin na urychlení, aniž je k tomu lékařská indikace a rodička nikam nepospíchá, pak dolzin na potlačení toho, co bylo předtím uměle vyvoláno - to je podle mě neopodstatněné zasahování do toho, co vymyslela příroda a otázka typu "proč" směrem k personálu je zcela na místě.

mamina
autor
24. lis 2007

Mineo,DÍKY!!! 😀

binki
25. lis 2007

Já se přidám, ikdyž mám jen jedno miminko. Nechali mne pěkně vydusit. 25 hodin kontrakcí po pěti (ale jen s kapačkou v ruce), horečka, tlak jak prase a při odpojení jen na 5 minut, kontrakce slábnou. Zvýšené riziko embolie. Nakonec jsem šla císařem a to jsem byla už úplně vyřízená. A to nejsem poseroutka. Jsem ráda, že jsem spoléhala na svého muže, sebe a na zdravotníky, kteří přemýšleli, jestli by takhle postupovali v případě někoho jim blízkého. Znám svoje tělo nejlépe, znám jeho reakce a už mockrát se mi vyplatilo nedat na názor odborníka. Nejsme všichni zapasovatelní do tabulek.

musko
25. lis 2007

chcem povedať jedno - som zdravotník aj mama a teta- takže mám pohľad z oboch strán. Som rada, že sa dnes ženy možu rozhodnúť, ako a s kým chcú rodiť, ža sa cítia za seba zodpovedné - aj za miminko - ale na druhej strane - je to ten lekár, kto to má celé v konečnom dosledku na krku.... Pochopte, dnes si veľa lekárov - myslím 90% 2x premyslí, ako ku komu pristupovať a snažia sa byť ústretoví a slušní, nedávajú zbytočne lieky a snažia sa vyhovieť požiadavkam mamičiek... Ale keď sa niečo stane, je to ten doktor, ktorý nesie následky a nie je to jednoduché - robil, čo bolo v jeho silách, snažil sa vyhovieť a ..... potom sa to zvezie na neho.... Nachcem, aby ste to chápali tak, že sú to mučenníci, ale sú zodpovední a napriek snahe sa niekedy niečo pokazí.... a musia to urobiť tak, ako uznajú za vhodné a VEDIA, že budú musieť znášať NÁSLEDKY svojho rozhodnutia....
Ad klyzma - nie je to len na to, aby sme sa vyprázdnili, ale keďže je to teplá voda, tak trochu zmierni porod. bolesti....Ad nástrih - pokiaľ je miminko primerane veľké a porod dobre postupuje, tak súhlasím, nemusí byť, ale ak je veľké mimino, to by ste chceli byť dievčatá - potrhané? jednak sa to potom horšie, dlhšie a komplikovanejšie šije, aj hojí...
A ako som už písala v jednej diskusii tu na MK - som za alternatívne formy porodu - je to prirodzená vec, ale nech sú po ruke a za rohom všetci, kto by boli treba pri komplikáciách.....

mamina
autor
25. lis 2007

Musko,já měla děti přez 4 kg.Janička měla 4,10kg a já neměla ani jeden steh s PA a přirozeným porodem.Hlavičku mají všichni naše děti velikou(Jana v 5 letech má čepici jak na 10).Takže ani stříhat preventivně se nemusí,když to není nutný. 😉Spíš je to taky trochu o tom,jestli se nechá pořádně dorotovat hlavička,myslím...
Jinak se mi líbí,co říkáš o alternativním porodu.To je právě fajn na Vrchlabí-tam to takhle funguje.Asistentky vedou porod a doktoři(a SKVĚLÍ!) jsou tam,kdyby se něco stalo(nedej Bože..).

evercila
25. lis 2007

ja som tiez za prirodzeny porod...rodila som uplne v pohode, na fit-lopte , v sprche, pritomnost otca samozrejme, bola som spokojna s pristupom personalu...

... ale teda k tomu holeniu nechapem, to tam pride aj normalne zarastena zena a nechce oholit? to si teda neviem predstavit......
k klystyru: ja som ho mala, vobec mi nevadil, ziadne krce, "oteplilo" mi to brucho zvnutra, mala som ovela lepsi pocit.a porod sa zrychlil.
a k nastrihu: no, ono je to na doktorovi...ale vobec sa nedivim, ze radsej strihnu, ja by som teda nerada mala na svedomi mladu zenu, ktora neudrzi nielen plyny, ale aj stolicu. ja som nastrih vobec necitila, aj som si ho doslova vyziadala, ranka sa zahojila krasne a rychlo.

to je moj nazor a moje skusenosti, ale chapem, ze niekto maj aj ine 🙂

listicka20
25. lis 2007

Ahoj holky, přidám zkušenost z Anglie - snaží se tady jít vstříc přirozeným porodům a musím říct, že mi to naprosto vyhovovalo. Nechtěla bych tedy rodit doma a nikomu bych to nedoporučila kvůli možným komplikacím - nikdy nevíte, co se přihodí. Nicméně jsem rodila v nemocnici za přítomnosti sester, tzv. midwives, doktoři tam běhali okolo jen kdyby se něco stalo. Klystýr mi nedělali, dostala jsem jen čípek, abych se vyprázdnila, s holením nevím jak to je, poněvadž se holím sama, nástřih dělají jen v nutném případě. Takže mi ho nedělali, resp. nechali mě potrhat přirozeně, měla jsem jen sedm vnějších stehů a ani mě po porodu nebolely. Manžel mohl být se mnou od začátku - od hospitalizace až po samotný tlačení, docela se divím, když čtu, že spoustu holek přijmou v čr do nemocnice a chlapa pošlou domů s tím, že´je ještě dost času. Já tu oporu potřebovala nejvíc ve fázi hekání, ve fázi tlačení už mi bylo fakt jedno, kdo tam je, protože jsem už byla dost duchem nepřítomná. Katka přišla na svět v pondělí ráno a v úterý večer jsme šly domů, protože jsme byly obě v pořádku. Samozřejmě by to bylo jiný, kdybychom v pořádku nebyly, a proto jsem pro porod v nemocnici a ne doma, ale obecně myslim, že se to v čr přehání, určitě by se dalo ze striktně lékařské péče slevit směrem k přirozenosti. Jo a mimochodem, všechny sestry se ke mně chovaly naprosto bezvadně a slušně, tady jsou spíš zvyklý, že pacienti nadávají jim, ne ony pacientům... 😒

mamina
autor
8. pro 2007

Lištičko,moje řeč!! 😉

aniska
15. pro 2007

musko- skoda ze ja som na takeho nenarazila. bohuzial som narazila na ignorantsho zakomplexovaneho blba ktory mi urobil obrovsky nastrih aky sa robi ked tak pri porode kliestami ale nie pri porode normalnom ako som mala ja. Ten nastrih mi chcel urobit bez mojho vedomia aj ked som mu na zaciatku slusne povedala, ze by som bola rada, keby mi dopredu povedal, ked bude chchiet nieco spravit, ze co a preco, eventualne varianty. No tak ten nastrih mi nepovedal vobec, len si moj chlap vsimol, ze pan doktor ma ide strihat, tak mi vravi- oni te snad jdou strihat, tak som zrukla na doktora ze nech ma nestriha, a on smik a bolo. Nedal tomu sancu ani jednu jedinu kontrakciu svina. Normalne ziram ze sa to stralo v tejto dobe ponevac pristup ako zo stredoveku. No a potom to neskutocne blbo zosil a mam velike problemy este 3 mes po porode. A pritom som citila sama, ze maly prejde, ze sa snad ani netrhnem, fakt. Takze MAMINA ma recht treba to tu aspon napisat aby sa napriklad taketo veci ako mne nestavali.

musko
15. pro 2007

aniska, je mi to ľúto, ale v každom povolaní, žiaľ, stretneš aj takých, aj takých.... 😒

aponchie
15. pro 2007

ja jsem rodila suprove ,rychly porod a hlavne se holim doma takze to jde mimo me ,klystyr si vyzaduju!!nesnesu pocit ze tlacim a muze ze me vyjit neco jineho takze to jsem chtela a jde koupit yal gel a je to setrne nez nejaka voda takze taky pohoda nastrih sem mela mala nesla ven museli ale necitila sem ale nevim pro c zakazali mi jist pri porodu pit sem mohla a mela sem nejakou kapacku a jeste asi oxytocin takze nevim jinak sem chtela epidural takze museli picnout zbytek vody prej aby se to nejak rozjelo a monitorovani blo az v poslednich 15min porodu takze pohoda manza semnou sprcha balon hudba aromalampa vse sme meli dovoleno jen sem to nejak v te bolesti nepotrebovala.no a tlaceni slo klasicky na zadech to me stvalo asi priste zkusim poprosit o lepsi polohu ale jinak super sestricky i dr.Opava

mamina
autor
15. pro 2007

Jestli se chceš odívat,jaký by to MĚLO být,koukni na Jaký byl porod,str.45.Popisuju tam porod ve Vrchlabí.Ty ostatní jsem vynechala,protože to byly porody vcelku standartní,jen s Janičkou tam byla PA,tak to šlo šetrnějc,ale tomuhle to nesahalo ani po kotníky... 😉

cert..ova
15. pro 2007

ahoj, já jsem měla první porod naprosto otřesnej díky dr.bylo to po novým roce a nechal mě vydusit 25 hodin, na sále mě nechal samotnou, až když jsem tam řvala, že nejsou slyšet ozvy, tak všichni přilítli a začali zmatkovat, nakonec mě po tom všem ještě šil medik, no děs, druhej porod byl fantastickej, dr. byl prostě bezva a teď doufám, že narazím na v poho lidi,ale abych pravdu řekla, tak se víc bojím sester

dareen
16. pro 2007

Tak nevím, jestli to mám přiznat...Ale jsem lékařka, na nikoho nikdy nekřičím. Mám kolem sebe super sestřičky, které obdivuji a taky na nikoho nekřičí..a slibuji, že nikdy nebudou,ano? 😉 To je jako mluvit o tom, že třeba všechny pošťačky jsou arogantní, nebo že číšníci všichni okrádají..no, nevím... 🙂 A taky jen pro Vaši informaci, ono je rozdíl, jestli rodíte první dítě nebo třeba čtvrté....Potom má každá žena z dalšího porodu jen lepší a lepší pocity...Ví už, co bude, porodní cesty jsou nachystány dříve,bolesti jsou menší..atd. 😉

mamina
autor
20. pro 2007

Dareen,u mně byl zaručeně nejhorší porod DRUHÝHO syna:doktorka pila kafe,já jsem ji obtěžovala,přišla jednou za 3 hodiny a ještě byla zlá.Zanedbala,co mohla,poškodila mi páteř,natrženej konečník,utrženej čípek,hodinový šití..Samozřejmě jsou i dobří a milí doktoři a PA a všem bych přála,aby právě takové potkaly při svém porodu.Protože právě chování doktorů je to,co maminka posuzuje po čase.Na bolesti i problémy zapomene během chvilky,ale na personál a celkovou pohodu nebo nepohodu pak bude vzpomínat celý život..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru