Práva rodičky u porodu a účinnost lékařských výkonů při porodu

mamina
23. lis 2007

Přikládám stránky,které se tím zabývají.Je to hodně zajímavé čtení.Po třech lékařských a dvou přirozených porodech vím,že ty druhé jsou podstatně příjemnější.Toto je jen na doložení mého názoru,že není třeba bát se porodu nebo bolestí-může to být i velice krásný zážitek,ale je třeba se bát nepříjemných lékařů,kteří si myslí,že ONI jsou mustři světa a vy jen nesvéprávné a nezpůsobilé pacošky.Proto,si určitě sežeňte nějaké statistiky ohledně té vaší porodnice,ať máte větší jistotu a menší strach... 😉 😀 http://www.iham.cz/prava_tehotenstvi.pdf

sisstin
20. pro 2007

pořád zastávám názor, že lékaři a sestry vědí mnohem líp než já, co je dobré pro mě a pro dítě..a proto se tím budu řídit 😎

listicka20
20. pro 2007

Holky, mamina přece nikde nepsala, že jsou všichni doktoři špatní, chtěla jenom upozornit na to, že matka nemá být pasivní, má mít o porodu co nejvíc informací a doktoři s ní mají komunikovat a respektovat její přání, pokud to jde. Pokud to nejde, je věc jiná. V Čechách jsou v některých porodnicích zaběhané postupy, které jsou leckdy zbytečné (zase nikdo neříká, že jsou zbytečné vždy). A doktoři jsou taky jenom lidi. Narazíte na skvělý přístup i na blby. Švagrová měla výborný porod v Litoměřicích, super personál, všechno poho, ale jednu kamarádku pro změnu málem zabili v Motole. Nechali jí kus placenty v děloze a tyhle dvě tkáně začaly srůstat. Když za nima chodila, že abnormálně krvácí, tak s tím nic neudělali. Nakonec se vydala na soukromou kliniku, kde tohle zjistili. Neni jistý, jestli bude moct mít další děti. Takže ano, důvěřujte doktorům, ale při podezření, že něco není v pořádku, jděte hned za jiným. A pokud si u porodu něco přejete či nepřejete, zkonzultujte to s doktorem, který je ke konzultaci ochotný.

sisstin
20. pro 2007

já mám super zážitek z Pardubic narozdíl od maminy 😉 takž asi fakt záleží na personálu..a taky na tom, co očekáváte 😉

lenkabu
20. pro 2007

Já jsem asi dělala na klinice v Anglii....taky jsme byli zvyklý že pacienti nadávají nám než opačně 😅 😎 Upřímně přiznávám že jsem několikrát zvýšila hlas na pacienta ale vždy když mně fyzicky ohrožoval...na sprosté nadávky jsem byla zvyklá, to mi už nestálo za rozčilování.
To je jen pohled z druhé strany.....ani pacienti (nebo rodičky) nejsou vždy v právu a personál se nemůže věnovat jen jednomu. I když většinou dělá co může.

lu777
21. pro 2007

já jsem ještě nerodila, ale musím říct, že mám s doktory (kvůli zdr. problémům) hodně zkušeností, zhruba tak třetinu naprosto otřesných (že i mě pak připadá, že jsem si to snad musela vymyslet), třetinu ne příjemných, ale dalo se to přežít a třetinu vcelku ok nebo dobrých

musím říct, že hlavní, co jsem se naučila je, že je potřeba asertivita a komunikace.. a pokud mám jakékoli pochybnosti, tak hledám na netu, ptám se lidí okolo sebe apod. ... pokud jde o něco zásadního, tak bych se rozhodně nerozhodovala jen na základě názoru jednoho doktora, už se mi to párkrát dost vymstilo 😒
doktoři mají zkušenost, studovali - ale na druhou stranu to nejsou polobozi, taky dělají chyby, někdy nedrží krok s novými poznatky a nebo neberou ohled na individuální rozdíly a reakce..

přece jen jsme to my, které ve svých tělech žijeme x let, 24 h denně a pokud se slušně dovolím na něco zeptat a zdravotník mě ignoruje nebo ze mě vysloveně dělá blbce, tak je něco silně v nepořádku.. je to přece mé zdraví, hlavní zodpovědnost, jak tu někdo psal, přece nesu JÁ - a ne zdravotník!!

doktoři říkají, že lidi se o sebe mají víc starat apod. - ale na druhou stranu pak naznačují, že oni jsou ti, kteří se starají o naše zdraví.. to je protimluv, tak buď nesu zodpovědnost já a nebo někdo jiný rozhoduje za mě, jako za komunistů, protože ví, co je pro mě dobré...
o svoje zdraví se starám sama.. pokud jdu k lékaři, tak jdu pro radu a nebo kvůli prevenci... a i v případě, že mám potíže a jsou akutní, tak to neznamená, že mi najednou kleslo IQ a není to můj život a já si neponesu případné následky doktorova špatného rozhodnutí....

mimochodem, když jsem procházela IVF, tak jsem si říkala, že v tomhle oboru tomu OPRAVDU nemůžu rozumět, tak že to nechám na nich, nechala jsem si poradit - a výsledek?? místo těhotenství jsem z toho byla ještě nemocná a muž šel na zbytečnou operaci... po dvou cyklech jsme se poučili a hledali jsme sami, ptali se, četli, obvolávali... nakonec jsme našli doktora, který dělá operace, které jsou podle doktorů "k ničemu, je to jen zbytečná bolest na několik měsíců a stojí to hromadu peněz"... naštěstí jsme už byli tvrdohlaví a šli do toho - a výsledek se vyloupne příští měsíc 😵 😵

jak to bude u porodu nevím, ale snažila jsem se o tom něco přečíst, jdu s manželem a mám napsaný porodní plán, v porodnici jsem se byla podívat, popovídala jsem si i s porodními asistentkami.. tak uvidíme realitu, snad budu mít tentokrát dobrou zkušenost s chováním zdravotníků, byla bych moc ráda, nechci se s nikým hádat, byla bych radši, kdyby věci fungovaly tak jak mají, tzn. aby oni měli respekt ke mně a já mohla tím pádem mít respekt k nim 🙂

draga
23. pro 2007

já pořád nechápu proč se pořád tak všechny bojí klystýru a taky nechápu jistou paní co komentuje ve článku že klystýr je závadný...naopak pročistění je příjemná úleva a prohřátí k porodu, ale chápu, že by si měla maminka možnost mít vybrat...já jsem naopak byla doktorům a PA vděčná že se o mě starali a radili co a jak a nevím jestli bych byla schopná porodit podle "porodního plánu", který bych si někde opsala, protože teprve když rodíte tak víte co to obnáší 😀 😎

mamina
autor
23. pro 2007

Lu777,skvěle napsáno!
Bohužel,často si děvčata myslí,že na doktory nasazuju.Naopak ,vážím si jich,respektuju je.Ale na oplátku očekávám,že oni budou respektovat mně.

A Drago,o klistýru to není.Když ho chceš,máš ho mít.Ale když ho nechceš,máš mít možnost ho odmítnout!!!(Mimochodem,ve Vrchlabí jsem mohla(a nemusela) i sníst oběd,pít co chci,odmítnout ten klistýr,rodit v kleče,v sedě,vleže,ve vodě,na ribstolích,používat gym balon,závěsný popruh..Tam mi přišlo,že ani PA ani doktoři neberou tu svoji práci jako zaměstnání,ale jako POSLÁNÍ !!! Rodila jsem v Pardubicích,v Hradci a ve Vrchlabí a tam jsou prostě bezkonkurenční! Právě v tom přístupu k maminkám. 😵

karotky
23. pro 2007

Tak já rodila klasicky v Pardubicích a na přístup si stěžovat teda nemůžu. 🙂
Nevím ale,jestli bych si na Vrchlabí troufla jako prvorodička. 😅 Teď už třeba ano,protože vím jak porod vypadá,ale před tím jsem nevěděla do čeho jdu a tak. 😖

draga
23. pro 2007

karotky a siss přesně tak jak píšete 😉

mamina já vím, že to neí jen o klystýru ale stejně nechápu proč to považuješ(te) za strašáka...

sisstin
24. pro 2007

já teda měl yal..bylo to bezva...žádnej strašnej průjem..prostě normoš.. a moc mi to pomáhalo od kontrakcí..takže to spíš bylo příjemnný 😎

zanetka82
24. pro 2007

Ja měla klystyr u obou. a bylo vše v poho utikala jsem jak o zavod na zachod ale byla jsem jen jednou se vyprazdnit. 😀

karotky
24. pro 2007

Já měla klystýr před laparkou a byl účinější než Yal,který jsem měla před porodem.Musela jsem na záchod asi 5krát a jak blbec jsem se pořád sprchovala,protože jsem si myslela,že už nepůjdu. 😀
Ale s plnými střevy by to asi nebylo nic moc. 😅

mamina
autor
2. únor 2008

Karotky,tělo je nastavený tak,že se samo začíná před porodem čistí a sami maminky v průběhu porodu většinou hlad nemají,takže i bez klistýru a bez Yalu ze mně nevyšlo nic.A to jsem měla i oběd i večeři,jen jsem si pak musela odskočit. 😉 Tělo si řeklo samo,že mám jít na stranu.A vzhledem k tomu,jakej byl můj poslední porod rychlovka,tak bych nejspíš ten klistýr stejně ani nestihla.. 😀 😀

karotky
2. únor 2008

Tak já taky byla prvorodička a Ty si rodila 5.dítě. 😀

mamina
autor
2. únor 2008

Ahoj,Karotky.Já vím.A právě o to mi jde.Spousta prvorodiček ne-li většina má hrozně naivní představy a ani NETUŠÍ,co by mohly chtít a co jim může hodně pomoct.Bohužel.Jen bych si přála,aby jich co nejvíc mohlo na porod vzpomínat,jako na něco krásného a ne jako na nějakou krizovou stresující situaci,kde byla nakonec nutná operace.Jsem přesvědčená,že kdyby doktoři dělali míň zbytečných zákroků,naprostá většina císařů(netvrdím,že všechny!) by bylo zbytečných... Porod totiž může být úžasný zážitek!

kyri
2. únor 2008

dodržování práv rodiček? - doporučuju podolí 😀
před každým úkonem se mě zeptali 2x, jestli to chci, na klistýr jsem řekla, že jo, ale že už to asi nebude třeba, neb mě kontrakce vyklistýrovaly mohutně samy 😉
(tak mi ho nedali a nevypadlo ze mě nic)
na nástřih se ptali mě i mýho přítele, co u toho byl 😀
říkali, že to asi bude třeba, neb to bude rychlejc postupovat, tak jsem na to kejvla, a nikdy víc, protože mě stříhli do nějakýho cévního pletence a krve bylo jak z vola a podpovrchový 4 stehy a horní taky 4 😝 (to bylo nejhorší z celýho porodu)
nenutili mě do ničeho, akorát monitory mě trochu s*aly, ale zase jsem byla ráda, že slyším dítě 😉
před holením se ptali, jestli můžou, že mi udělají jen proužek, na případný to stříhání a šití, tak jsem souhlasila
před píchnutím vody se mě taky zeptali - i když teda zdůraznili, že je to lepší, až poleze mimi ven, aby na sobě nemělo blány... tomu jsem moc nerozuměla, jak to myslej, ale na přednášku nebyla moc nálada 😕

takže tahle porodka funguje vcelku lidsky, ale kdyby nebylo tenkrát zavřený vrchlabí, tak bych asi jela radši tam - mám hafo výborných referencí od kámošek...

kyri
2. únor 2008

mamino, souhlasim, porod je úžasnej - když se povede 😉

mamina
autor
2. únor 2008

Kyri,já tam rodila poslední dítko,a jsou opravdu senzační,naprosto jedineční!!!
Jinak plodová voda se nemá zbytečně píchat,protože sice bolesti podstatně zesílej,ale na délku 1.doby porodní to nemá téměř vliv.(To mi tam říkala PA)A navíc prý porod na sucho je taky komplikovanější.Dítko nemůže na té vodě vyklouznout,tak pak jsou maminky víc sedřený..
No a na monitoru já byla jen při příjmu,jinak sestřičky(i doktoři) měly takovej jakoby malej mobil,kterej mi každých 10 minut přiložily na břicho a ozvy jsem slyšela i já.Byla jsem klidnější(mimčo taky),mohla jsem bejt v jakýkoliv pozici a netrvalo to dýl než pár vteřin,než se napočet i tep.Myslím si,že doktoři to nepoužívaj tak často,protože jsou trochu(někdy i víc) líný si přidělat práci a ohnout při tom hřbet.
Ale je fakt,že na Podolí jsem moc špatných věcí neslyšela.(Já tam nerodila,nemůžu posoudit.)

kyri
2. únor 2008

tybrďo, stejně, jak jsi s tím urvaným čípkem donosila a porodila ještě další 3 děti? 😅
i když moje mamina měla taky krizovej 2. porod, měla ten čípek jakoby rozpůlenej 😝 brácha byl KP a měl přes 4 kila 😝 a pak taky ještě 2 děcka "dala" 😀

no, o tý plodovce a hladším vyklouznutí jsem slyšela, ale těma blánama mě zmátly - že by to jako mohlo vadit... 😕

a je teda vrchlabí, jako bývalo dřív (před tím uzavřením)?

mamina
autor
3. únor 2008

Jednoduše.Jen mi ho zase přišily. 😉 On je tam prý hlavně proto,aby bránil různým nemocem ve vstupu.(Taky proto se dělá stěr na sklíčko-aby se vyloučila rakovina ap. svinstva,a to nejen v těhu)

Jinak gratuluju!Umíš dobře pátrat po koňovi. 😉 (Což mě se občas nedaří. 😠 ) Moje děti měli taky přes 4 kg,jen Bety měla míň.Ale ono ani tolik nezáleží na váze jako na obvodu hlavičky,to taky maminky moc nevědí.Může se narodit malý mimčo na váhu s velkou hlavičkou a naopak.My ji máme z obou stran velikou.Měli jsme 36,kluci 37,což je téměř nejvíc,co sedá porodit přirozeně,s většíma hlavičkama 38+ se musí na císaře,protože by neprošly porodníma cestama.

Nevím,jaký byli ve Vrchlabí před tím,ale teď jsou dokonalí! 😀 Primář tam je novej,ale ten původní je tam taky.Oba jsem zažila(rodila jsem 2 dny nebo půl hodiny,jak se to vezme 😅 )Tak úžasný,milý,trpělivý,opatrný,jemný atd. atd.... jsem jinde nezažila(a Bohužel nečtu často,že by to holky zažily jinde).

karotky
3. únor 2008

Mamino...............myslela jsem to trochu jinak. 😀
Jako,..........že když jsem prvorodička,tak nemám ještě tak rozestouplé bříšní svalstvo jako ty po 4.porodech.To se pak tělo jinak vyprázdňuje. 😉
Až budu rodit(možná 😅 )podruhé,tak to třeba všechno proběhne tak rychle,že nebudu mít čas se pořádně vzpamatovat. 😝

mamina
autor
3. únor 2008

Jo takhle! 🙂 Jasně,máš pravdu,že porod prvorodičky trvá dýl,ale ono i když jsem rodila třetí,tak mi řekli,že mezi druhým a třetím dítětem je rozdíl pět let,a že to je,jako bych rodila poprvé,protože tělo to zapomíná.Pokud prý nejsou děti do tří let po sobě,tak to nemá vliv,kolik jich bylo předtím. 😒 😕 Taže mezi třetím a čtvrtým mám 3 roky a mezi posledníma jen 2 roky věku.-neplánovaně 😀 😀

karotky
3. únor 2008

Tak to si mě moc nepotěšila.................další dítko plánujeme tak nejdřív za 3 roky! 😅

mamina
autor
6. únor 2008

Tak to mě mrzí,že jsem tě nepotěšila.Ale zase na druhou stranu,i kdyby jsi šla rodit po osmi letech,tak budeš z koně tak sečtělá,že to pro tebe bude brnkačka!Prostě jen využiješ rady a zkušenosti jiných holek a tím si to sice nezkrátíš,ale dovedeš si tak zmírnit bolesti,že to bude v poho. 😉 😀

cqrend
23. únor 2008

Takže, svoje práva by mal poznať každý, muž,žena, rodička. Takže ich netreba nikam nosiť. V jednom príspevku som čítal že veď sa ohradím. Tažko, radšej to nebudete komplikovaťa budete ticho. Tiež som čítal že nebude zasahovať do činnosťi lekára. Hm... pravda, pokiaľ bude robiť zákrok na sebe nech sa páči. Ale pokiaľ to bude robiť na mojom tele (priateľkynom) tak zasahovať musí. Len rodička vie čo je pre ňu a dieťatko najlepšie. Nakoniec doplatiť na chybu môže len mamička a dieťatko.
Zabúdate ale ešte na jedno, aj keď ste rodičkami, je pri Vás niekto kto má s dieťatkom veľa spoločné. Nezabúdajte na prítomnosť svojich manželov príp. priateľov. Myslím že ani jeden lekár ani sestra nemá chuť naštvať manžela chrániaceho rodičku. Kamarátka mala dva pôrody, na prvom bola sama. setra ju okrýkla aby nekričala, boli k nej drzí, a brali ju ako vec. Nastrihli ju ešte pred pôrodom a injekciu proti bolesti jej dali až počas zašívania. Na druhom pôrode už bol jej manžel. Celí lekársky tím chodil po špičkách. To ukazuje že už len prítomnosť manžela môže zmeniť prístup lekárskeho týmu.
Pamätajte POROD JE PRIRODZENÝ, NA PÁR VÝNIMEK NETREBA ŽIADNY ZÁSAH.

bihan
23. únor 2008

Keby to bolo len na "pár" výnimiek, asi by v minulosti nebola taká vysoká úmrtnosť počas pôrodov 😉

cqrend
23. únor 2008

Vysoká úmrtnosť bola kôli zlým higienickým podmienkam. Nič viac nič menej.

bihan
23. únor 2008

hm... tak potom prečo je z biologického zhľadiska pôrod ľudského mláďaťa najriskantnejší v prírode? v porovnaní s inými cicavcami je hlava v nepomere k telu... S koncepciou "prirodzených" pôrodov absolútne nesúhlasím, lebo vďaka lekárom môj pôrod netrval 30hodín a hlavne porodila som živé dieťa, ktoré by tam bez nich zoseknuté.. a vôbec si nepripadám ako výnimočný prípad. 😉

cqrend
23. únor 2008

A presne o tom sa tu píše. Každý má slobodnú vôlu voľby. Keď nechceš tak nemusíš. Ale je treba vedieť aké máš možnosti, aké riziká to má a pod. Ale keď je raz lekár "truhlík" tak sa volba vytráca. Tebe pomohli, potrebovala si to a pomohli Ti. To je to ča má byť. Ale sú taký čo nepomôžu a to je zle. Najhoršie je keď narazíš na človeka ktorý svoju prácu robí a nemá na ňu "cit". O to horšie keď takýto človek môže ovplyvniť celý Tvoj život.

bihan
23. únor 2008

jj, s tým samozrejme môžem len súhlasiť.. ide však o to, že keď sa na lekára pozrieš, tak nemáš šancu zistiť, či svoj diplom dostal "za dobré správanie", alebo na ňom naozaj makal...

A tiež súhlasím, že prítomnosť partnera pri pôrode veeeľmi pomáha 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru