Přirozený porod dvojčat, jak u vás probíhal?

dexin
25. dub 2013

Ahoj holky, moc by mě zajímalo, jak u vás probíhal přirozený porod dvojčat. Jde mi hlavně o to, jestli jste během porodu mohly pohybovat, jestli jste si mohly vybrat porodní polohu, co se děje s prvním, když tlačíte druhé, jak jste cítily příchod dalších kontrakcí na vypuzení druhého a jestli vůbec kontrakce po narození prvního ustaly, abyste se mohly s prvním dostatečně přivítat.

lv
25. dub 2013

@dexin nemám osobní zkušenost, blízká kamarádka mi popsala svůj porod, kontrakce témeř neustaly, jedno miminko je od druhého "starší" o 4min..čekali je dva týmy pediatrů, pochovat, pomazlit jí je dali po kontrole..

dexin
autor
30. dub 2013

žádná maminka dvojčat se nechce svěřit, jak vypadal její přirozený porod?

blajik
22. kvě 2013

Ahoj, také by mě zajímalo, jak probíhal porod u dvojčátek...

ivulla
22. kvě 2013

To je otázka... To by mě taky zajímalo. 🙂 Asi je přirozených rodiček dvojčat málo...? 😕

dexin
autor
24. kvě 2013

tak kopíruju příspěvek od barusmackova 🙂 Zacnu teda tim ze mi pan primar sam osobne byl v pul desate vecer zavest tabletku na uvolnovani cipku rano se pry zastavi skontroluje nalez a podle toho by zavedl provokacku na bolesti jenze to jaksi se nekonalo pul hodinu po zavedeni me napojili na monitor a ja uz mela pravidelne docela snesitelne boledti sestra toho mela zrovna moc byla sama na nocni tak ze zavola dr at na mekouknou a kdyztak mi daji na bolesti neco co je bud zastavi jako plane kontrakce nebo ne a bude tu porod jenze nez sestra stacila neco zaridit rupla mi voda to ti vam byla rana jak z dela ze byla slyset tak me okamzite zbalili a presunuli o patro vyse na porodnici tam rozjete dva porody voljy jen nejmensi sal no na dvojky ideal jatocili monitor a kontrakce razantne zesilili ze sem se na koze kroutila jak had hyly po dvou minutach des takze me zavedli na propravnu udelali klistyr ty bolesti silily tak ze se mi zaclo az blbe dejchat fuj myslela jsem ze se udusim neslo to rozdychavat protoze uz jsem mela boledti v kuse skoro bez prestani tak jsem zarvala na sestru jedte z ty pripravky kde jsem byla sama zrovna se rodilo na dvojce jedna dr dve asistentky a ja sama desnej pocit sestra vydesena okamzite ke pomohla na kozu zdesena ze uz to je k tomu nic pripravene ja neosprchovana nemela jsem ani kanilu zavedenou nic prilitla dr od odrozene holcicky a ja uz tlacila v tom me pridelavaly nohy kdyz uz mel jirik hlavu venku chaos jako blazen na tri byl na svete bobik pak se tam objevil primar celej udejchanej co tam uz delam jeste ze tak protoze venousek si tam spatne stocil rucicku ja uz v mdlobach ze me riznou nakonec ho tam porovnal a cekalo se co sr bude dit no nejdelsich mych 6 minut na svete nez se neco delo pak uz jsem necitila skoro zadnou bolest cesta byla volna a stacilo lehce take 3x zatlacit a bylo po vsem joooo a samozrejme me kluky jen ukazali a odnesli protoze u dvojek se to tak pry dela kdyz se deka na druheho pak mi je uz prinesli umyte placenta sla ven sama pak ze se bude sit no ale ono nebylo ani co takze mam jen dva stehy ale povrchove omlouvam se za vsechny preklepy pisu z telefonu a kluci uz ee hrabou snad to pujde po me precist

iris81
3. čer 2013

Ahojky pokud chcete vědět jaké to je rodit přirozeně dvojčátka napíšu vám moji zkušenost.rodila jsem v brně v bohunicích.Vzhledem k tomu že jsem čekala dvojčátka a měla jsem špatné jaterní testy šla jsem do porodnice dřív.a pak už jsem jen čekala kdy to vypukne.Porod začal nečekaně asi z nervů protože to čekání je nejhorší.začal mě pobolívat podbříšek asi bolest jako když to máte dostat.tak jsem šla za sestrů a už to jelo točily se ozvy a poznaly kontrakce tak jsem se zbalila a jela na porodní box.jestly vám to můžu doporučit tak si vemte soukromý porodní box.máte tam sprchu a záchod to budete potřebovat věřte mě 😵 .můžete si chodit sprchovat se to hodně pomáhá když máte bolesti.manželovy jsem volala až jsem tam ležela,ale stihl to.začala jsem rodit v 23.hod.asi a skončila ráno 5.30 šlo to celkem rychle na to jak všichni straší že můžu rodit i 2 dny.hodně jsem se bála,ale měla jsem skvělou porodní asistentku byla fakt super hodně mě pomohla.poradila mě abych si nechala dat klistýr že mě to pomůže a nebudu mět tak silné bolesti a měla pravdu,ale stejně jsem si nechal pichnout epidurál. 😝 to víte strach.,ale vzhledem k tomu že mám alergii na anesteziii tak mě nemohly dat větší dávku takže něco jsem cítila ,ale dalo se to vydržet.nebylo to tak hrozné.první holčičku jsem vůbec necítila že už je venku bylo to šup šup.myslela jsem že i druhá bude v pohodě,ale nastaly komplikace nechtělo se jí ven a to vám řeknu byla to pěkná fuška skákaly po mě dvě sestry a pak i doktor,ale nic se nedělo už jsem byla pěkně vyčerpaná a na převoz na sál bylo pozdě.tak na konec vzaly kleště a vytáhly ju klešťama naštěstí byla v pořádku daly mě ju za tu dřinu na chvilinku na břicho byla to nádhera po takové fušce.byla jsem šťastná že to mám za sebou,ale neměla jsem to za sebou.ještě měla jít ven placenta a té se nechtělo musely mě ju na silu tahat ven dvě sestry to vám řeknu mazec fakt.No a co nám ještě chybí jo šití teda holky to vám řeknu myslela jsem že to bude už jen taková banalita,ale bylo to horší než celé to drama u porodu.vzhledem k tomu že druhá se sekla a nechtělo se jí ven ve vnitř mě hodně rostrhala takže šítí trvalo fakt dlouho a bolestné to bylo hrůza to už vám pak nic nepichnou.prosila jsem je aby už konečně přestaly že už nemůžu.ale měla jsem obrovskou podporu v manželovi chudák ten skončil z namoženou rukou jak jsem mu ju bolestí mačkala.byl tam pořád semnou.no na konec vás tam nechají odpočívat dostanete antibiotika a trošku se prospíte.pak vás převezou až budete moc na pokoj.nechají vás odpočinout a pokud nemají děti problémy tak vám je vozí na kojení nebo chodíte vy za něma.to je taky mazec to vám povím,ale vše se dá zvládnout jen se nebát.a jak budete doma už to bude jen dobré najedete svůj řád.akorát se teda moc nevyspíte,ale stojí to za to za ty dva poklady co budete mít doma.no to je tak asi vše hlavně ať jsou děti zdravé a my to nějak vydržíme jsme silné. 😵 tak se mějte pěkně a držte se.jo a přeju všem ať máte lepší zážitky z porodu než já.ahojky

iris81
3. čer 2013

To jsem ještě já mě ani na výběr nedaly jestly chcu přirozený porod nebo chcu celkovou anestezii pokud nemáte nějaké viditelné problémy nechají vás rodit přirozeně.teda pokud nejste nějaká celebrita.tak se holky držte

dexin
autor
4. čer 2013

@iris81 děkujeme za info. A tu první ti po porodu na chvilku přiložili? A v jaké poloze jsi rodila?

iris81
5. čer 2013

ahojky není zač ne tu hned odnesly byla slabší o kapku hned šla do inkubátoru.viděla jsem ju až druhý den a strašně jsem brečela jak jsem ju viděla nenechaly mě na ni ani šáhnout.bylo to strašné.slunila se nakojit jsem ju mohla až za pár dní tak jsem jí nosila odstříkané,ale pak moc nechtěla pit z prsa bylo to těžké,protože jí naučily na flašku a prso odmítala,ale za pár dní to už bylo dobré.ta druhá byla dobrá tu mě daly myslím druhý nebo třetí den ke mě,ale dostala žloutenku tak se šla taky slunit ale kojit jsem ju chodila.takže dobré,ale pak jak ti dájí obě za ráz na pokoj tak je to šok poprvé jsem brečela že to nezvládnu,ale najdeš si systém a pak je to už dobré.jo a rodila jsem v leže bylo to asi nejlepší protože si ráda že ležíš pohodlně.kdyby jsi chtěla něco vědět tak ještě písni.zatím ahojky děti volají. 😵

dexin
autor
5. čer 2013

@iris81 teda řeknu ti, že bych teda chtěla bondovat a ne si je nechat odnést! Uf, musím je mít v bříšku, co nejdéle!

ivarei
5. čer 2013

@dexin Já rodila sekcí (příčná poloha a konec pánevní u A+A a preeklampsie u mě), ale kamarádka normálně, tak zkusím předat její zkušenost. Do porodnice jela 40 km, byl to její třetí porod (druhý byl bohužel předčasně a nedopadl dobře). Děti se narodily do dvou hodin po odtoku vody, tým porodníků tak tak stačil dorazit 😉 . Narodili se 37+4 s váhou přes 3 kg, takže šli po 4 dnech domů a mohla je mít rovnou u sebe. Jsou 3 minuty od sebe.
Moji A+A jsou od sebe minutu, narodili se v 36+0 s váhou 2550 a 2610 g. Jednu noc byli v inkubátoru. Viděla jsem je hned na sále, hned jak mě došili, zkusili je oba přiložit. Držím palce 🙂 😉 🙂

marketa2013
5. čer 2013

Dobrý den, já rodila dvojčata přirozeně 38+5, vybrat mezi císařem a normálním mi dali, chtěla jsem přirozený, mmj kvůli bondingu, ale porod museli vyvolávat, dlouho se nerozjížděl a já byla moc vyčerpaná. polohy jsem střídala dle doporučení lékaře, mohla jsem do spchy, ale porod moc nepostupoval. A jsem viděla, ale bylo celé od krve, že je to dítě vidět nešlo, jen krvavá hrouda a hned na B, porod ale nepotupoval, tak šlo kleštěma, opět jen krvavá hrouda.. přiložení neproběhlo, mě nevyšla placenta, tak jsem šla o narkozy a operace. celkově porod hrůza, nic nefungovalo. Po operaci jsem hodinu musela ležet, pak jsem si vyřvala, že děti uvidím. Měly váhu 2,5 a 3,1 kg, takže plně donošení, přesto raději v inkubátoru asi 2 noci. Jen chci říct, že pokud budete chtít rodit normálně, tak je to vhodné jen pokud můžete v těhotenství chodit a jste v dobré kondici, bude se vám to hodit. já měla rizikové, chodit téměř nemohla a nedošlo mi, že svaly atrofují a já to nezvládnu. Navíc je hloupost vyvolávat dvojčata, většina porodnic to nedělá, je to příliš riskantní, v podolí to udělaly, ale po mých zkušenostech vím, že je to hloupost. Mě i doktor na sálu přemlouval na sekci a byl hodně naštvaný, že jsem to odmítla, ale já už nebyla schopná rozhodovat, tak jsem nedala svolení.. takže u mě tak: normální jen pokud jsou obě děti hlavičkami dolů, vše funguje, jste v kondici a děti chtějí na svět spontánně, jinak sekci. Držím palce!

dexin
autor
6. čer 2013

holky, moc děkuju! Doufám, že tady napíše některá maminka i pozitivní zkušenosti. Mě můj gyndař naopak řekl, že pokud chci rodit přirozeně, tak jedině plánovaně vyvoláním. Což teda nechci, proto jsem se byla domluvit v jiné porodnici. No zatím jsou děti nenatočené, ale jestli se natočí, taky to zkusím určitě přirozeně!

iris81
6. čer 2013

ahojky můžu říct i přes to co jsem zažila u porodu bych šla rodit znovu přirozeně teda pokud bych do toho ještě někdy šla 😵 ,protože když jsem vyděla holky jak dopadly po císařu jak se nemohly hýbat všechno je bolelo tak mě jich bylo líto.já bych taky určitě odmítla porod vyvolávat pokud je vše jak má být tak by to mělo byt přirozené a né to ještě dráždit nějakým vyvoláním.já myslím že každý porod má i své klady i zápory .jen někdy ty zápory převládají. ☹ ale nemocnica se dá přežit a doma už je to jen krásné 😅 tak vám holky přeju hodně síly při porodu ahodně po porodu.hlavně zdravíčko pro děti. 😵

daska23
10. čer 2013

Ahoj holky, jsem kmotrou dvou chlapečku, dvojčátek, tak si dovolím přispět za kamarádku. Kluci se narodili v Brně na Obilňáku, ve 3 hodiny ráno kamarádce praskla voda, poté 2-3 minutové kontrakce a první chlapeček byl narozený v 6:05, a druhý v 6:10. Jen placenta jí nevyšla celá. Celkově porod krásný, v 6:20 mi už volala, že leží na koze a že jsou malý na světě.

dexin
autor
24. črc 2013

Ahoj holky, moc přispivatelek se tady nenašlo, takže jsem si počkala a zažila na vlastní kůži. Tady je můj popis porodu https://www.modrykonik.cz/fotoblog/dexin/clanek... Pokud se najde maminka, která nosí pod srdcem miminka a chtěla by rodit přirozeně, ráda ji předám všechny informace, aby nemusela tápat jako já. 😉

tehulemamule
1. srp 2013

Ahojky dexin já budu rodit 24.10. 2013 mám problémy s tím jak to dopadne můžu se na to nějak připravit? Předem díky za odpověď 🙂

verysa
28. srp 2013

zdravím holky..až budu mít víc času..popíšu svůj porod dvojčátek....ve zkratce-procházka růžovým sadem!!!! 😉

delina81
28. srp 2013

Ahoj, já mám teda termín až 31.12., ale rodit bych chtěla taky přirizeně. Pokud budou mimi správně otočená a vše bude OK. Jsou nějaké tipy, co chtít, nechtít nebo dělat/nedělat? @dexin tvůj popis porodu mě trochu uklidnil, že to jde. Hlavně si říkám, že se nebudu ničeho dopředu bát, pozitivní myšlení. U prvního to snad zafungovalo.

megan18
29. srp 2013

@marketa2013 proč neni dobré u dvojčat vyvolávat porod?? mě tenhle týden doktor řekl, že druhej prcek je šikmo, že by možná šel přirozený porod,ale já se ještě vůbec neotvírám a čípek tvrdej a prostě zamknutá na sto západů,tak mám strach aby mě to nezačali vyvolávat, ptž dvojčata tě nenechají asi přenášet a kord když dle uz z minulého týdne už mají přes tři kila každej..

ivarei
29. srp 2013

@megan18 Tuším, že u dvojčat vyvolávají nejpozději ve 38+5 ;)

megan18
29. srp 2013

@ivarei no to mám za 14dní 😀

haferka
30. srp 2013

Holky radši nic nečíst... Já měla načteno, před porodem jsem byla vynervovaná jako blázen, bo sem věděla co všechno se může stát... Nakonec šlo vše bez problému... V 7.00 ráno tabletka na vyvolání, v 10.00 epidural (chtěla jsem), ve 12.00 jsem začla rodit, ve 12.20 Vojta (2350g) a 12.23 Michal (2490g). 36tt. Žádné problémy ani po porodu. Cca za 5 let chci holku :D

haferka
30. srp 2013

@haferka Jo a kluky mi dali hned na břicho 🙂 A vím o holčinách co rodily dvojky v termínu ;)

dexin
autor
1. zář 2013

@megan18 jsi skvělá, že jsi tak dlouho vydržela. Přirozeného porodu se neboj a neříkej si, co nechceš, aby se stalo, naopak si říkej:"Chci přirozeně porodit bez komplikací, chci si užít tu nádheru porodit dvě děti najednou přirozeně apod! Komplikace můžou nastat vždycky, ale se strachem v hlavě si je akorát tak přivoláš! Takže se pozitivně nalaď a těš se na ty své prcky! 😵

maladama
1. zář 2013

@megan18 vyvolávání u dvojčat je nebezpečné proto, že děloha už je hodně rozepjatá tak jako tak a stahy při vyvolávaném porodu jsou prudší, nástup porodu delší, a proto hrozí hypotonie dělohy (nadměrné krvácení). Absolutně proti lege artis je to u monochoriálních dvojčat (pokud mají společnou placentu), tam může dojít i k odloučení placenty. Neříkám, že nejsou porodnice, které si to lajsnou i tak (Podolí třeba...), ale to, že to v 98 případech ze sta neskončí průserem neznamená, že je potřeba riskovat, že zrovna já přijdu o dělohu nebo o dítě.
Další komplikace je, že dvojčata by měla ven dřív (extrémně to platí u monochoriálních, kde hrozí selhání placenty), ale vyvolávací tablety fungují většinou jen tehdy, pokud už je tělo víceméně připravené na porod, takže takové vyvolávání v 37tt nebo 38tt je pak dost často naprázdno.

baramas
4. zář 2013

Ahojky maminky. I já se svěřím se svým porodem. Byla jsem prvorodička. Čekala jsem monochoriální biamniální dvojčata - tedy měly společnou placentu. Nikdy jsem si nepřipustila žádné komplikace. i můj obvodní gynekolog mě chválil, že všechno beru sportovně a pozitivně. Myslím že tohle všechno přispělo k tomu, že vše probíhalo tak jak má. Rodila jsem v týdnu 36+5. Ležela jsem na rizikovém oddělení. V pondělí 2.7.2012 v půl osmé ráno mě dr. prohlédla, řekla že jsem na 1 prst otevřená, a že musím do středy téhož týdne určitě porodit (monochoriální dvojčata i u nás nechávají max. do 37.týdne). Souhlasila jsem s tabletkou, tak mi zavedla tzv. "malou tabletku" a do hodiny nastoupili kontrakce. Po desáté hodině mi udělali UZ, zda poloha hlaviček je stále dole, píchli mi vodu a udělali přípravu. Po jedenáctné mě dali na porodní box, infúzi s oxytocinem (bohužel, na to se mě nikdo neptal). Následovala malá infuze na bolest (chtěla jsem být statečná, ale nešlo to). Ve 14 hod jsem byla asi na 2 prsty, a pak to šlo hodně rychle, něco se tam nade mnou domouvali, zda neudělat raději císaře, to bylo chvíli před porodem. Když mělo dojít na tlačení, nějak jsem nedokázala rozpoznat kontrakce a pauzy mezi nimi, sestry mi říkali kdy tlačit. První šla těžko, připadalo mi to věčnost. Anetka se narodila v 15:39hod, Andrejka šla za ní o 3 minuty později. Ta už šla lehce, na jednu kontrakci na dvě zatlačení a to mě doktoři ještě brzdili. Anetka prý razila cestu, tak byla chudák celá hotová (apgar 7 - 8 - 9 ). Hned po porodu mi je neukázali, nejdřív proběhlo vážení atd, pro mě to bylo hrozné, slyšela jsem plakat jen jednu... Pak mi přišla neonatoložka říct co a jak, a Andrejku (druhou) mi pak dala zabalenou jen v jednorázové podložce asi na minutu do náruče, Anetku tak na 10 vteřin. to mi bylo líto... Viděla jsem je až druhý den po deváté hodině...Až na to, že byly malinké (1870 a 1855g) byly v pořádku. Takže jediné co mě mrzí, ten bezprostřední kontakt porodu. Ano, chápu, že maminky po císaři jsou na tom hůř (aspon u nás, ani ve spinále jim jmimčo neukáží). Celkově personál chválím, jak na rizikovém, tak na porodním, a především na neonatologii.
Vše se odehrávalo v nemocnici v Českých Budějovicích.

dexin
autor
9. zář 2013

@maladama s tím vyvoláváním je to blbost! Ráda bych, aby se v této diskuzi budoucí rodičky nestrašily a psaly se tady jen prožité zkušenosti, děkuji za respektování.

maladama
9. zář 2013

@dexin je to tvoje debata, tak máš právo si to moderovat, jak chceš, ale to, co jsem psala, blbost není, jde o informace z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Já ti tvůj přirozený porod přeju (nezávidím, ale přeju, protože vím, jak moc to pro tebe znamenalo), ale to neznamená, že rizika přirozeného porodu dvojčat neexistují (stejně jako samozřejmě existují rizika císařského řezu, která nezpochybňuju).

dexin
autor
9. zář 2013

@maladama o to tady nejde, jestli přirozeně nebo císařem, ale kdo zvažuje přirozený porod, ať čte skutečné zkušenosti a ne dohady. Mě totiž celé těhotenství třeba doktor tvrdil, že u nich v nemocnici se rodí dvojčata převážně plánovaně, tudíž vyvoláním.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru