Přirozený porod. Vaše zkušenosti a tipy?

terrestriss
10. zář 2008

Ráda bych znala Vaše zkušenosti a tipy na přirozené porody v porodnických zařízeních v ČR.

Já sama se chystám na porod prvního dítěte a porod vnímám jako zázrak zrození, přirozený akt, který zdravá žena ve většině případů je schopna zvládnout sama. Nicméně bych si první dítě zatím asi netroufla rodit doma a proto mi zatím vychází jako nejlepší metoda "přirozený porod v porodnici" předpokládající poučenou rodičku a porodní plán, případně dulu (já sama zatím s žádnou v kontaktu nejsem, mám nějak pocit, že to zvládnu sama 🙂

Za základy přirozeného porodu považuji:
- intimní prostředí
- neurychlování průběhu porodu, žádné invazivní zásahy lékařů
- volný pohyb matky
- jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho, položení na břicho a ponechání alespoň 2 hodin v klidu s rodiči, dotepání pupečníku před přestřižením

Prosím tedy maminky, které již takový porod prožily nebo mají zajímavé tipy k tématu, aby se o ně se mnou podělili, případně svůj prožitek popsaly.

kocicinka
31. kvě 2009

Nějak jsem dostala chuť na colu 😀 Myslím, že si vezmu litrové balení, i když nám na kurzu říkali, že je lepší voda bez bublinek... Díky za tip! Chtěla jsem se zeptat, jestli je tu mezi vámi někdo, kdo pil před porodem maliník a lněné semínko a jestli má pocit, že to porodu pomohlo.

helulicek
31. kvě 2009

Díky moc za upřesnění proč colu 😉 Normálně ji nepiju,ale myslím, že při porodu mi bodne 🙂 Pak dám vědět 😉

konja
1. čer 2009

kocicinka: pila jsem od 34tt maliník. Nejprve jeden hrníček denně a od ukončeného 37tt jsem ho pila na litry! Kdykoliv jsem si během dne vzpoměla tak jsem ho vařila. Podle mě super věc, nic jím nezkazíš a je to levné pití, takže ikdyby nezabral, tak nemusíš litovat. Já na něj nedám dopustit 😉 Na koníkovi je celá diskuze o maliníku v části těhotenství. Zkus mrknout tam, najdeš tam spoustu informací a zkušeností. I se semínkem 😉

lenkicka
1. čer 2009

ahoj holky, maliník jsem pila před porodem...věřím, že pomáhal malému...už chtěl na svět, ale mi se ještě rodit nechtělo...tak z toho zůstali jen poslíčci 😀 ...takže věřím, že funguje...
Ale dávala jsem ho holkám na pokoji po porodu a říkaly, že jim to ulevuje od bolesti při zavinování dělohy...byly druhorodička a třetirodička (ta pěkně trpěla)...já nemohla posoudit...Šimonek je můj první 😀 ale při druhém (časem) ho beru určitě s sebou 😀 😀 😀

aponchie
1. čer 2009

malinik sem pila a nevim kam az pomuze ..cetla sem ,ze je to spis placebo ..ver a vira tva te uzdravi..nevim no mozna na tom neco je anebo ne ..kazdopadne kdyby to bylo tak super tak to asi gyndari plosne aplikuji a udelaji z toho kseft jak prase 😎 nicmene nastrizena nejsem oproti prvnimu porodu a to jen proto,ze me sikovna asistentka pomalu bolestive prsty roztahovala ...jinak pri porodu sem zvysoka srala na vsecko co sem mela nachystane viz CD s hudbou aromaterapie atd byla sem vdecna za napoj a hroznovej cukr a hned po porodu mit neco v tasce k zakousnuti na nasup energie pac pokud rodite v noci nekde nemusi mit nic na jidlo od vecere a navic to muze bejt takovej blaf... 😲

konja
1. čer 2009

aponchie: s tím maliníkem je to podle mě asi tak.. lidé pijí bylinkové čaje, mažou si rány přírodními mastičkami atd. a říkají jak jsou super, příroda je silná atd. a je to pravda, ale málokterý doktor ti řekne ať si na bolest v krku nakrájíš cibuli s cukrem a cucáš šťávičku,ale rovnou ti předepíše nějaký lék 😉 A kdo to zkusil tak přitom ví, že to funguje. Ale ne vždy!Záleží na vážnosti vašeho stavu. A tak je to se vším. Spoustě lidem maliník pomůže, ale není to spásonosné! Ví se, že heřmánek pomáhá proti zánětům, dr. mě doporučila heřmánkové koupele a mě se stejně stav zhoršil. A tvrdím pak, že je heřmánek neúčinné placebo? Netvrdím! Jen vím, že můj stav byl natolik vážný, že si s ním už heřmánek neporadil 😉 A stejné je to podle mě i s maliníkem. Pro někoho jsou jeho účinky asi prostě slabé.Ale to nikdy nevíš předem 😉

kocicinka
1. čer 2009

Konja: mě doporučila gynekoložka cibulový výluh(nebo cosik podobného)když jsem měla ve 30. týdnu hrozný kašel 😀
Jináč porodní asistentka z těhotenského kurzu bylinky vřele doporučovala. Krom maliníku před porodem také sedací koupele z řapíku( nebo řebříčku? Safra 😠 )a dubové kůry na lepší hojení nástřihu po porodu.

aniska
1. čer 2009

apo- naivite zdar! "kdyby to fungovalo" nemyslim si o maliniku nic svetoborneho, ale realita jeze vela veci, kt fakt funguju sa neaplikuje, pac to nie je pretlacene farmfirmou

lenkicka
2. čer 2009

Anisko, dávám Ti za pravdu 😵
A teď trochu na vysvětlenou, jak je to s bylinkami a přírodní léčbou a farmfirmami....Pokud by chtěl někdo přinést na trh čistě přírodní produkt, musel by věnovat spoooooustu peněz na výzkum a testy v rozmezí několika let...fajn, udělal by to....zveřejnil by výsledky a začal vyrábět produkt...a teď nastane ten problém...příroda je "majetkem" všech, takže si na to nemůže dát cejch "je to jen moje"...a ostatní konkurence okamžitě začne vyrábět stejný produkt...s velkými zisky...takže ta první farmfirma bude ztrátová a nevyplatí se jí to...jedině, že by se jí podařilo chemicky napodobit účinnou látku z maliníku například...ale příroda se kopírovat nedá..(a navíc to zas bude chemie !!!)...proto do toho nikdy nepude
Tím se farmfirm nechci zastávat....dělám do oboru, kdy vidím, kolik se v tom točí peněz...a pořád nechápu, proč té chemii lidé tolik věří, když spíš ublíží, než pomůže...ale to by bylo na jinou diskusi 🙂
Pořád jsme jen "lidi", tak věřím, že příroda je nám a našim tělům blíž, než chemie...takže maliníku věřím určitě víc, než multivitamínům pro těhotné... 😎

pucina
3. čer 2009

Ahoj lenki,tak už jsme do krnova objednáni na prohlídku porodnice,velmi mě překvapilo jak byla moc příjemná sestřička po telefonu,už se tam moc těším!!sice je to ze Zlína kolem 150km,ale to není zase taková hrůza,né??Sice na mě každý dívá jako na blázna,že nechci rodit ve Zlíně,hlavně tchýně ale je to přeci jenom moje volba.Jinak malínik také popiíjim aspon dva šálky denně,ikdyž mi teda vůbec nechutná,spíš naopak,a taky si dělám odvar ze lněného seminka a to je teprve hnus 🙄

lenkicka
3. čer 2009

Ahoj Pucino..buď v klidu...na mě se dodneška dívají někteří jako na cvoka 😀 ...ale co je mi po nich...dala jsem svému dítěti do žioata ten nejlepší začátek, jaký jsem mohla dát....dítě se rodí jako nepopsaný kus papíru a první, co zažije je stres...světlo, chlad...je to pro něj velký šok...a to se Ti při porodu do vody nestane 😵 . Taky je podstatně menší ztráta krve při a po porodu...a asi taky proto jsem se po porodu hned o něj mohla starat...i když si ho sestřičky chtěly vzít, abych si mohla odpočinout a pospat...nepotřebovala jsem to...byl ode mě jen chvilku na měření a vážení ( a to tam byl s tatínkem)...jinak jsem ho měla pořád u sebe...nádhera...však už brzy sama uvidíš... 😵
Jinak máš pravdu...maliník nic moc...ale pila jsem i horší bylinky...potěším Tě...zvykneš si. Semínko jsem neskusila...neměla jsem odvahu..ale moje dula radí...dávat ho do jogurtu 😀 😀 😀
Těch 150 km zas taková hrůza není...neporodíš za hoďku...taky to všichni kolem mě řešili "to nestihneš"...sice jsme vyvolávali...ale dneska už vím, že by to bylo v pohodě...umět dobře prodýchat...tak pohoda... 😀 ještě budeš prohlížet okolní krajinu 😀 😀 😀
Zkus si sehnat knihu Koncept kontinua...velice zajímavá knížka, jak vychovat sebevědomé a vyrovnané dítě....jedeme podle toho a je to super... mrkni se na tento článek:

http://spunt.centrum.cz/miminko/vychova-vzdelan...

Písni, co si o tom myslíš. 😉

ava
4. čer 2009

holky, jen napíšu moji zkušenost - rodila jsem ve zlínské porodnici - byla jsem důkladně teoreticky připravena, ale plán jsem si úmyslně nepsala - na věci, které jsem chtěla vědět, jsem se zeptala a na zbytek dohlédl manžel (například aby syna po porodu neumývali - bez problému to akceptovali).
Porod proběhl zcela bez medikamentů, pokud pominu oxytocin, který mi dali, protože moje kontrakce byly velmi slabé. Škemrala jsem o něco od bolesti, nebylo mi vyhověno (náš synáček měl 3,9 kg-bolest byla 😉 ).
Při porodu se mnou byl manžel, PA se na nás v intervalech chodila podívat, zkontrolovat.
Při tlačení mi nabídly (2 PA) všechno vč.porodu do vody - mě se tam ale velmi špatně tlačilo, protože pokoj měl sice skvělou rohovou vanu, ale madlo jen z 1 strany, nemohla jsem se dobře zapřít. Ale vyzkoušela jsem to. Dále mi automaticky nabídla aromaterapii, levadul.olej do vody apod. Péče byla skvělá i přesto, že bylo ten den plno.
Co bych ještě pochválila byl zájem sester na šestinedělí o to, abychom se rozkojily, pomoc i kontrola, jestli to děláme dobře.
Z porodu mám z velké části díky úžasné péči, které se mi dostalo, velmi dobrý pocit. Vše je v lidech - měla jsem kolem sebe opravdové profíky!

ava
4. čer 2009

lenkicka - ten odkaz je velmi zajímavý. Ale dost extrémní..ne se vším se dá souhlasit. Ale je to jiný pohled na věci, které bereme jako samozřejmé.
Co se týká šátku - moc bych ho chtěla využívat, ale malý v něm jen řve ☹

betelgeuzz
4. čer 2009

Ava, můžu vědět, jestli jsi měla dítě po porodu neustále u sebe? Nebo někdo z ostatních rodiček?
Já mám sice kroměřížskou porodnici za rohem, ale PA z kurzu říkala, že má lepší zkušenost se Zlínem. Prý jsou zvyklí podávat u porodu i homeopatika, pokud rodička chce a mají je tam, není potřeba si je přinést. Jsou tam prý vstřícnější k přirozeným porodům. Chtěla jsem původně rodit s vlastní PA, ale ta z kurzu má tak špatné zkušenosti z porodnic, že už to nechce dělat.

lenkicka
5. čer 2009

ava: taky jsem ze začátku o některých věcech v té knížce pochybovala (četla jsem ji celou), ale i přes počáteční protesty manžela se snažíme jet podle ní co nejvíc...a vedle ostatních dětí už teď vidím, že je malý trochu jiný..."podle tabulek", jak já říkám, splňuje vše 😀. Nestresuju, jestli umí to či ono...ale on to skutečně umí...
Se šátkem jsem měla obdobný problém...první měsíc nebyl problém...ale pak nastala nějaká krize...a asi měsíc a půl tam vůbec nechtěl být...ale když začal krásně držet hlavičku, tak znova šup do šátku...a teď se mu tam moc líbí...akorát já zas nemůžu nosit...mám nožku v sádře... 😀
Ale je fakt, že jsem změmila úvaz...a důvod, proč tam nechtěl být...bylo mu tam moc vedro...a na to je on velmi citlivý 🙂

http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=1&cln=6&gs...

tenhle úvaz se mi moc osvědčil...malý v něm má jen jednu vrstvu na zádíčkách 🙂

hupcza
5. čer 2009

pucina: v krnově jsem si odbyla přirozený porod ....
jen mi natáčeli ozvy ondráška, protože se narodil 30 hodin po odtoku plodovky
a když byly ozvy ok, mohla jsem setam třeba věšet za uši, kdybych měla pocit, že mi to pomůže 🙂
i ty ozvy mi natáčeli přímoi na pokoji v seděna balonu (polohu i balon jsme si sama vybrala)
a rodila jsme na zemi v takovém výklenku ve dřepu zapřena do manži - pa i dětská tam za mnou lezly po kolenou ...a nikdo to neřešil ...prostě pohoda
ségra tam rodila minulý týden a rovněž spokojenost
takže příště jen tam (taky to nemám úplněza rohem - i když o kus blíž než ze zlína - ale ty km stály za to)

f.miracle
5. čer 2009

hupcza - tak ty už máš taky prdlíska 😵 Vzpomínám si, že jsme si jednu dobu psaly na beremese.cz 😉

ava
5. čer 2009

betel - po porodu jsem musela kvůli komplikacím zůstat na sále místo 2 hodin 10 hodin. Celou dobu tam byl s námi - PA a Dr.chodily jen sporadicky. Pak po převozu na odd.jsem ho musela dát sestrám, protože jsem nebyla schopná se postavit na nohy, tj.postarat o něho. Spolurodička na pokoji měla císaře, takže po porodu taktéž dala dítě k sestrám. Pak už mi bylo líp a byl je u mně. Ale nabídly mi, že kdybych se necítila, můžu jim ho nechat. Bylo to milé, vím, že např.kamarádka v Brně je žádala, jestli by si malou noc po porodu nechali a vysmáli se jí. Někdy to prostě zdravotní stav vyžaduje, já jsem si nedovedla představit, že po porodu ho dám z ruky a byla jsem ji za to nakonec vděčná.
Jinak při porodu mi ozvy natáčeli taky tam, kde jsem se zrovna nacházela, žádné ležení. Polohy jsem si vystřídala všechny - nakonec se mi nejlíp tlačilo klasicky, po staru, na zádech - je to paradox, když jsem měla možnost volby, ale je to tak...a tak jsem jsem tušila - nikdy si to předem nenaplánuješ, nepoznáš, co ti bude vyhovovat, pokud jsi předtím nerodila. Myslela jsem, že porodím do vody nebo v dřepu, stoje..nevyhovovalo mi to...
Ta krnovská porodnice asi bude úžasná podle toho, co tady píšete. Pro někoho může být moc daleko. Prodýchávat kontrakce v autě asi není až tak pohodlné jako doma. Ale pokud ti to pak vynahradí jejich přístup a zrození tvého děťátka bude dle tvých představ, není co řešit! 🙂

lenkicka - děkuji za odkaz, prohlédnu to a znovu vyzkouším. Jak se ti podařilo zlomit si nohu? To musí být těžké teď s miminkem...

hupcza
5. čer 2009

miracle: no jo ...a koukám, že skro stejně strého jako ty 🙂

ava: souhlas 😉

je dobrý hodně toho nastuudovat, být informovaná ..ale při porodu to pak honem zapomenout a jet pocitem 🙂 ...naplánovat se to nedá

f.miracle
5. čer 2009

Nestíhám dočítat, takže možná bude můj příspěvek trochu mimo téma. Rodila jsem v porodnici ve Vsetíně a byla jsem naprosto spokojená. Pokud jde o nějaké tipy stran přirozeného porodu, nakonec jsem sice porodila císařem, ale při bolestech se mi osvědčila teplá sprcha a balon.

lenkicka
5. čer 2009

ava: to víš, neumím chodit po schodech 😀 ...a to jsem v životě nic neměla zlomenýho 😀 😀
Babičky pomáhají a taťka udržuje chod domácnosti...tak se to celkem dá v pohodě...ale už se těším, až mi ji zas sundají a budu moci konečně vyrazit aspoň na procházku s malým 😎

pucina
7. čer 2009

Holčiny,píšu až ted byla jsem mimo PC,knižku koncept kontinua mám už samozřejmě ve své knihovničče..určitě ji budu využívat!!!Jinak zítra jedeme s manželem na prohlídku krnovské porodnice,tak pak písnu zážitky,já vím že na rození musím mit absolitní pocit jistoty,a to mi doufám krnov.porodnice zajistí 🙂 navic manžel tam bude celou dobu se mnou na nadstandartu,tak to bere dokonce jako naší letní dovolenou 😀

hupcza
7. čer 2009

puci: my byli na tom rodinném pokoji (č.1)..a bylo to supr .. personál tam dokonce respektuje soukromí rodiny a říkali nám, že kdybychom měli pocit, že nás málo kontrolují, že to je proto, abychom mohli být jako rodina a pokud budeme chtít jinak, máme si o to říct (no samo, že jsme byli ádi, že nám dali svátek 😀, vykledali jsme je jen jednou za celé 4 dny, když se mi ondra neuměl v noci přisát, jak jsme měla nalité prsa, takže jsme potřebovali odsávačku)

petja
9. čer 2009

já jsem si tedy porod neodbyla,ale velice intenzivně jsem ho prožívala.Porod mi byl něčím neuvěřitelně silným a opravdu bezbolestným,v tom smyslu,že bych zažila nějaké injekce,nástřih,šití.Všechna případná bolest byla přirozená a s vyplaveným adrenalinem to šlo hladce 😉 Celé těhu jsem se zajímala o všechno co může porod přinést,ať negativního,tak hlavně pozitivního.S tim negativnim se musí člověk naučit pracovat,protože nic tě nezablokuje víc,než strach!
V Přerově,kde jsem rodila mi a manželovi všichni vyšli max.vstříc!Zcela rodinné prostředí,které porodník a PA akceptovali jsme velice ocěnili,přitom jsme věděli,že tam jsou zcela pro nás! 😵 Porodila jsem rychle,ač to tak na příjmu nevypadalo,otevřená jsem byla sotva na prst,pak co hodina to cm.Myslim,že za to z většiny vděčím ricinovému nápoji,který jsem vypila,hnali mě totiž následující den na vyvolávání,což jsem nechtěla dopustit! Uměle vyvolaný porod jsem nechtěla ani zanic. Filípek vážil 3,51 a měřil 51cm.Porodila jsem ho bez nástřihu a jakéhokoliv poranění.Za to vděčím epinu na posilování hráze,je to úžasná věc a měly by o něm být informovány všechny možné PA,co jich tu máme a s možností půjčení jako v Olomouci by se přdešlo mnoha epizotomiím.Samozřejmě na začátku musí být zájem!To se týká naprosto všeho!
Během porodu mi moc pomohla teplá sprcha.Nejvíc sem uvažovala o vaně,tak se PA pořád pak ptala,tak co maminko,mám ji teda napustit? 🙂 a já sem se nemohla z tej sprchy hnout 🙂 ,hned mi pak byla zima 😖

lenkicka
9. čer 2009

petji....byla jsem na tom podobněa zážitky mám nádherné...ale to už jsem tady psala výše. Taky jsem se na porod připravovala celý 3. trimestr...cvičila, plavala, tančila břišní tance, chodila na přednášky 😀 ale přesto jsem ten strach nezvládla tak, jak bych chtěla a výsledek byl...vyvolávání...taky jsem ho nechtěla...ale nakonec jsem byla ráda...přenášela jsem skoro 14 dní a kdybych ho nosila ještě dýl, mohl by se porod zkompikovat...v tom jsem věřila primáři...rodila jsem v Krnově a věděla jsem, že tam pro přirozený porod udělají maximum...nakonec se to podařilo až na podruhé....vůbec jsem neměla připravené porodní cesty...malý měl 3,77 kg a 52 cm. Porodila jsem do vody bez komplikací, jen 2 mašličky (výsledek masáže hráze 😀 ), bezbolestné šití...tak vyvolávání nezatracuj...někdy člověk míní a Bůh mění 😀
Ale věřím, že teď když vím, jaké to je, tak další porod už bude celý, jak má být 😀 😀 😀

petja
10. čer 2009

Jo Lenkicka,nikdy nevim,jaký porod mě čeká,to jo,vyvolávání nezatracuju,určitě má své místo,ale u mě ne 🙂 Porod do vody musel být úžasný,už kvůli případnému poranění hráze,tam myslim nehrozí.V Přerově je vana,ale jen na 1.dobu porodní,jinak není dobře umístěná a nemá potřebné náležitosti...

Porodní cesty jsem neměla připravené den před vyvolávačkou,proto jsem rozhodla o nápoji.Bylo to super,celou dobu jsem byla velice aktivní,což všichni ocenili,ne,jak LIddka psala,že přijela do Benešovské porodnice,kde ji div neseřvali,že je v dobré náladě,že takto rodička nevypadá a jelikož ji nepraskla voda,porod ji uměle zastavili!No to je na žalobu!Takový zásah do skvěle rozběhnutého porodu! Já pociťuju jako hlavní věc mého skvělého porodu právě personál,který jsem měla to obrovské štěstí poznat a který přivedl našeho syna na svět!

lenkicka
10. čer 2009

Petji a co je to ten ricinový nápoj...ať si ho na příště popř. připravím 😀 😀

petja
11. čer 2009

Lenkni,mrkni se na diskuzi porod a Nápoj na vyvolání porodu podle Ingeborg Stadelmann...Jinak se ukázalo,že nejen mě pomohl k porodu bez zásahu.

cirrusa
11. čer 2009

Holky, co vše jste dělaly před porodem, aby to "klaplo" co nejpřirozeněji? Vím, že to je asi u každé jiné, sto žen, sto nápadů...Ale budu ráda za každý.... 🙂

Já osobně se snažím čerpat co nevíce rad ohledně přir. porodu (což je velmi složité), vybrala jsem si co nejlépe porodnici, aby plně akceptovala (doufám) mé požadavky, ujasnila jsem si co chci a co ne (add. klisma a spol), ale dál mne nic nenapadá a ráda bych se připravila.

lenkicka
11. čer 2009

promiň Cirrus, stále se asi na ICQ míjíme ☹ ...ale ráda Ti své zkušenosti předám i kontakty...jen přes léto to teď bude horší...většina aktivit nefunguje...cvičení, plavání , břišní tance...Jana, která to vede má 6 týdnů volno...ale taky jsem začala na začátku 3. trimestru a bylo to super a v pohodě...ale určitě mi hodně dobře dělalo plavání...miluju Čapkárnu...v létě se koupe i uvnitř, je tam teplá vodička a v poledne tam třeba můžeš být úplně sama...to se mi několikrát stalo...prostě nádhera 😀
jo a ještě měla jsem termín 17. listopadu a malý se narodil 25. listopadu 😀 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru