Přirozený porod. Vaše zkušenosti a tipy?

terrestriss
10. zář 2008

Ráda bych znala Vaše zkušenosti a tipy na přirozené porody v porodnických zařízeních v ČR.

Já sama se chystám na porod prvního dítěte a porod vnímám jako zázrak zrození, přirozený akt, který zdravá žena ve většině případů je schopna zvládnout sama. Nicméně bych si první dítě zatím asi netroufla rodit doma a proto mi zatím vychází jako nejlepší metoda "přirozený porod v porodnici" předpokládající poučenou rodičku a porodní plán, případně dulu (já sama zatím s žádnou v kontaktu nejsem, mám nějak pocit, že to zvládnu sama 🙂

Za základy přirozeného porodu považuji:
- intimní prostředí
- neurychlování průběhu porodu, žádné invazivní zásahy lékařů
- volný pohyb matky
- jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho, položení na břicho a ponechání alespoň 2 hodin v klidu s rodiči, dotepání pupečníku před přestřižením

Prosím tedy maminky, které již takový porod prožily nebo mají zajímavé tipy k tématu, aby se o ně se mnou podělili, případně svůj prožitek popsaly.

sussanah
22. kvě 2011

@erinka83 jj jde o jr, ale uz jsem se s ni dohodla, ze zustanu u ni a nejak to spolu zvladneme. No a pokud s tim budou mit v porodce problem, tak je to jejich problem, ne muj 😀 Precejen mi dava smysl, aby PA, ktera o me bude pecovat po porodu byla i u samotneho porodu ze ano...
No holka, ted se divam, ty uz jsi 33tt 😲 to teda leti 🙂 A ty planujes rodit kde?
mmch maly se porad jeste ode me neodlepil a asi ani neodlepi 🙂 Sice mliko fakt kleslo, ale zajem je stale, vzdycky udela "prosim prosim" a pak podekuje, no nedej mu 😀 Ale myslim, ze to neni zavislacky vztah, kdybych s tim chtela prastit, tak by to bylo v pohode. Ale asi to tak necham a po porodu se uvidi.

sussanah
22. kvě 2011

@konsa no pokud se s ni sejdu, tak dam vedet, ale mozna se na to vyprdnu a zustanu u te stavajici a bude. A resit se bude az v porodce, resp. at si oni resi, ja budu hekat 😀

konsa
23. kvě 2011

@sussanah jestli je to tak jak píše erinka, že o ní už v porodce vědí, že tam občas s někým dochází, tak je to něco jiného. To bych to taky riskla. Tak hodně štěstí při rozhodování 🙂

erinka83
23. kvě 2011

@sussanah no letí to letí 😅 Tak to vypadá, že nakonec onen proklínaný Vyškov 😀 Je to blíž z domu, a hlavně potom pro návštěvy, já nakonec ten ambu vzdala 😢 Když sebou budu mít svoji PA, tak věřím, že to tam bud v pohodě 🙂
@konsa říkala mi, že je tam s nima domluvená, že jim tam bude vozit maminy s pokročilým nálezem 🙂 a ony prý aspoň budou mít míň práce 😀

sussanah
23. kvě 2011

@erinka83 necitis se na ambu? Ja jsem taky rada, ze ji na obilnaku znaji, takze kdyby neco, tak proste budu mits sebou odborneho poradce 🙂
@konsa ona je v podstate zatim jeste zamestnanec porodky, takze tam ty lidi zna. Asi to bude ok, jen me to prvni info udelalo trochu caru pres rozpocet.Ted uz jsem si zase jista, ze to bude ok. Je mi proste sympaticka a verim, ze s ni bude vsev pohode 🙂

erinka83
23. kvě 2011

@sussanah už jsem to psala dřív do diskuze o ambu porodu, právě že jsme zjistila, že necítím, asi bych se pak pořád trochu bála, jestli je vše OK a taky nemám pořádnou oporu v rodině, m by do toho sice šel, ale asi si nebude moct vzít dovolenou ze dne na den a moje mamka sice ji, ale ta by se právě bála 🙂 a pak jsem si říkala, že mně to vlastně minule v porodnici nevadilo, že jsme teda chtěla, ab yse Baru s mimčem seznámila co nejdřív, ale právě když budu rodit ve Vyškově, tak tam mi ji mamka zaveze kdykoliv a když klapne nadstandard, tak to bude fajn.... Možná u toho třetího do toho pudu 😀 jo a já se totiž hlavně bojím zeptat Dr., jestli by vzala novoška do péče 😒

sussanah
23. kvě 2011

@erinka83 no prave to ses mi zdala jeste ne uplne rozhodnute. Ale fakt je, ze treba Vyskov nebude tak narvany, jako byvaji bohunice. Budu drzet palce, at vyjde nadstandard, at mas obe holky co nejvic u sebe 🙂
U nas sice moji rodice docela remcali, ale kdyz jsem jim vse vysvelila, vcetne toho, jak probihaly kontroly v porodce a jak budu mit zajistenou PA a pediatricku, tak i mamka zdravotak uznala, ze v tom fakt zasadni rozdil neni. Takze uz to tak nejak zpacovali 🙂

erinka83
23. kvě 2011

@sussanah a ještě k tomu kojení - trochu ti závidím, chtěla jsem zažít tandem 🙂

sussanah
23. kvě 2011

@erinka83 no vidis a ja pritom po tom tandemu nijak zvlast netouzim, jen je nam proste s malym takhle dobre 😅

erinka83
23. kvě 2011

@sussanah však uvidíš, jak se to ještě vyvine, času do porodu hafo 🙂

sussanah
23. kvě 2011

@erinka83 presne tak 🙂 Jsme ted ve fazi, ze uz me to neboli (nebo aspon ne moc), nevadi mi to a maly pije docela malo, takze neresime. Vsak nejsem ani prvni ani posledni. A to, jak jsem se bala toho tvrdnuti bricha, tak to je ted uplna pohoda 🙂 Sem tam neco, ale oproti minulemu tehu je to prochazka ruzovym sadem 😎

rozarka65
29. kvě 2011

@sussanah Ahojky, tak to Tě obdivuji....🙂 Já chtěla kojit,dokud se malá sama neodstaví....ale poslední dobou mě to nějak rozčiluje...a nevím,co s tím....možná je to tím,že už se to blíží a že je málo mléka a že to má spíš psychické...uvidím po porodu,kdy tam konečně bude zase mléko....🙂 A musím stanovit nějaká pravidla...

sussanah
17. říj 2011

Kdo mate zajem, podporte vyzvu za prirozeny porod http://www.normalniporod.cz/

gabina26
27. čer 2012

Obnovuji diskusu... máte to někdo za sebou? Tedy přirozený fyziologický porod?

hamma
27. čer 2012

@gabina26 Já doufám, že to mám před sebou 🙂
Jak a kde se k tomu chystáš?

hamma
27. čer 2012

@sussanah Ahoj, koukám, že jsi tu psala, že ses chystala rodit ambulantně. Můžu se zeptat, jak to dopadlo? Já to mám taky jako jeden z plánů.

gabina26
27. čer 2012

@hamma ahoj, já se teda připravuji, zatím teoreticky. Mám v plánu rodit v Ostravě Porubě, mít porodní přání, prostě pokud vše půjde hladce bez problémů a bolesti budu zvládat, tak bych nechěla žádné léky, zásahy - rupnutí blan, nástřih apod, tlačit podle sebe apod.. Přeji si bonding, žádné měření a vážení dítěte hned po narození. Taky jsem už slyšela o ambulantním porodu, ale toho se celkem bojím, ikdyž to musí být supr jít za tři hodiny po porodu domů a mít klid...

gabina26
27. čer 2012

ještě uvažuji nad dulou... ale s tímto si nejsem pořád jistá...

hamma
27. čer 2012

@gabina26 A máš nějaký zprávy, jak to v té vaší porodnici chodí? Co já vím, tak ve většině porodnic se sice tváří, že porodní přání respektují a že jsou vstřícní a blablabla a když pak přijde na věc, tak při prvním náznaku něčeho, co by pro ně mohla být komplikace se uchylují ke svým standardním postupům a zásahům...
Myslím, že je fajn mít s sebou někoho, kdo to bude za tebe řešit - ať už je to dula nebo manžel, ale musí být ten člověk schopen stát za tebou hájit tvoje přání i proti personálu, protože to teda vím z vlastní zkušenosti - opravdu na to při porodu nebudeš mít náladu, i kdybys byla předem sebeodhodlanější. A navíc to ani nestojí za to, kazit si porod dohadováním se.

gabina26
28. čer 2012

@hamma Dle soukromé porodní asistentky, která chodí jako doprovod k porodům a u které jsem měla předporodní kurz, v té nemocnici kde budu rodit porodní přání respektují, minimálně si prostě řeknou, aha bacha, tady se musíme více ptát a více konzultovat s rodičkou, případně partnerem. Každopádně to taky závisí na jakou porod. asistentku natrefíš, spousta je už pro přirozený porod a dodržují všechny zásady (pokud jde všechno hladce). Oni mají totiž v povědomí to, že ty porodní přání jsou vymahatelná zpětně a pak by byl problém, kdyby bylo něco špatně kvůli tomu,že to nerespektovali. Proto taky ti během porodu dávají podepsat spoustu papírů, pokud už je změna a nemohou se řídit tvým porodním přáním. Takto aspoň je praxe, tam kde bych chtěla rodit. Ovšem za předpokladu, že je vše s rodičkou a miminkem v pořádku. Dokonce tam fungují i ambulantní porody, sice ne hodně, protože dle přednosty kliniky se spousta maminek pak zalekne té velké zodpovědnosti, co by kdyby.... co vím, tak jich tam ambulantně rodilo od té doby, co to povolili asi před 10 maminek.

hamma
28. čer 2012

@gabina26 Tak to je snad fajn, ale stejně bych na to moc nespolíhala a vzala si s sebou někoho, kdo bude schopen "dohlídnout" na personál, aby nedělali zbytečné zásahy - ono je totiž dost velký rozdíl v tom, co zdravotníci považují za normální porod, kdy jde všechno hladce = podle tabulek, a co za normální porod považují porodní asistentky.
Jakmile se odchýlíš od těch předepsaných tabulek, tak obvykle začnou tlačit na nějaké to urychlování ("přece už chcete mít miminko u sebe, že?") nebo další léky ("musíte už být unavená, maminko, dáme vám něco do žíly a vy si trochu odpočinete"). Já už bych do porodnice bez silné podpory nešla (a taky tam snad nebudu muset jít).
A to už vůbec nemluvím o tom, co se pak děje na šestinedělí - rozhodně to ale nemá moc společnýho s nějakým bondingem a klidným vítáním miminka na světě.

gabina26
29. čer 2012

@hamma Tak samozřejmě, že na to člověk spoléhat nemůže, ale už jsem v té nemocnici před třemi lety rodila, sice předčasně císařem, ale nějaké zkušenosti mám a hlavně jsem tam na porodním oddělení ležela téměř měsíc, takže mám některé věci okouknuté. Vzhledem k tomu, že to není mé první dítě, nezájem o maminky na šestinedělí (což se o této nemocnici traduje) mi až tak nevadí, neb pomoc snad nebudu potřebovat. A bonding se na šestinedělí neprovádí, je ještě na porodním sále, takže z toho obavy také nemám, pokud bude vše se mnou a mimčem v pořádku. Ono je taky důležité hlavně myslet pozitivně a neříkat si, že to bude blbé, že ti něco budou nutit, že se něco zvrtne. Spíš si myslím, že je lepší se na porod těšit a tím si tak usnadnit spoustu věcí. Ono, když je člověk na něco připraven pozitivně, jde to snáz, to je už dokázané. 🙂

hamma
19. črc 2012

@gabina26 No já se na porod těším a chci si ho užít a proto nechci do porodnice, abych si ho nemusela kazit případnými dohady s personálem nebo prostě jenom tím, že nebudu moci být ve své posteli, chodit na svůj záchod a do své sprchy.
Na oddělení šestinedělí mi nezájem o maminky vůbec nevadil (naopak!), ale vadilo mi, že s námi nemohl být manžel, že mě nutili dítě vážit před a po každém kojení, nechtěli mi dovolit mít ho v posteli a tak podobně... Teď se k tomu ještě navíc přidává to, že bych musela nechat doma prvního syna, což rozhodně nechci - ne, že by to s tatínkem nevydržel, ale myslím si, že i pro něj bude lepší, když se bude sžívat z miminkem hned od začátku a nebudou tomu předcházet čtyři dny separace.
Podle mě tedy k "provedení" bondingu nestačí strávit s miminkem jeho první dvě hodiny (to je samozřejmě velmi důležité), ale neméně důležité je trávit s ním i všechen další čas a stejně tak je to důležité pro ostatní členy rodiny.

petkula
29. srp 2012

@hamma holky, přeji vám ať máte porod podle svých představ. Já jsem si takový užila při druhém dítěti.
Při prvním klasika: holení, klystýr, prasknutí vody, oxytocin a zakončen VEXem. První byl přesně podle představ doktorů a druhý byl téměř podle mých představ. Sice jsme to do porodnice skoro nestihli, rodila jsem do 20 minut od příjmu ale žádné urychlováky, žádný klystýr, žádné holení aní prasknutí vody. Tu mi chtěli prasknout ale trvala jsem na tom že ne, doktor sice nechápal ale nechal mi ji prasknout přirozeně. Takže porod perfektní, i když bez bolesti se to neobešlo ale mělo to smysl. Horší to pak bylo na oddělení šestinedělí ale přežít se to dalo, jen se člověk moc nevyspí a nenají že 🙂

kinsi
31. říj 2012

@sussanah Ako nakoniec prebiehal tvoj porod? Som v podobnej situácii - tiež som z Brna a rada by som rodila prirodzene, ambulantne...ďakujem

lucie777
26. únor 2013

@nevestinka2010 Ahoj, četla jsem tvůj první porod a prostě nádhera! Jak plánuješ druhý?

nevestinka2010
27. únor 2013

@lucie777 zatim moc neplanuji, samozrejme bych moc rada, aby byl stejny nebo jeste lepsi nez s Filipkem, abych si treba mohla miminko sama chytit, nebo mozna rodit do vody, idealne samorzrejme zase doma... ale jeste je to dlouha cesta a uvidime, co nas na ni potka 🙂
ja si celkem myslim, ze se to planovat proste neda, da se pripravit na ruzne veci a vyjasnit si preference, ale samotny porod je vysledkem toho jak v tu dobu pak spolupracuje mnoho faktoru dohromady a mnoho z nich proste nenaplanujes 😉
preji ti pekne tehotenstvi 😉

lucie777
19. zář 2013

@nevestinka2010 Ahoj, asi už to máš taky za sebou, tak by mě zajímalo, jak to proběhlo tentokrát? 😉 Napiš, když budeš mít chvilku..

nevestinka2010
21. zář 2013

@lucie777 ahoj, jen velmi rychle... vse probehlo paradne, porod byl v podstate velmi podobny tomu prvnimu, akorat mnohem kratsi, jen 5h od prvni kontrakce a maly se narodil na jednu kontrakci, hned po tom, co praskla na konci voda, casem dam cely popis... zustali jsme doma... miminko jsem si ale nechytila a do vody sem take nerodila, protoze poloha ve vane mi vubec nevyhovovala, takze z te jsem po jedine kontrakci lezla rychle zase ven 😉 ale bylo to krasne a doufam, ze to nebylo naposled 😉

maya23
7. srp 2016

Ahoj, ráda bych rodila přirozeně, ale s výběrem porodnic v čr je to těžké. Nikde se neuvádí kolik procent v které porodnici mají nástřihů, kolik císařů atd... Podle čeho si pak rodička má vybrat?
Máte zkušenosti s přirozenými porody v českých porodnicích? Je možné v některé z nich dodržet porodní plán a respektovat jej? A taky...kdy se takový porodní plán sepisuje? Až ve vybrané porodnici?
Díky moc za všechny přínosné příspěvky 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru