Přirozený porod. Vaše zkušenosti a tipy?

terrestriss
10. zář 2008

Ráda bych znala Vaše zkušenosti a tipy na přirozené porody v porodnických zařízeních v ČR.

Já sama se chystám na porod prvního dítěte a porod vnímám jako zázrak zrození, přirozený akt, který zdravá žena ve většině případů je schopna zvládnout sama. Nicméně bych si první dítě zatím asi netroufla rodit doma a proto mi zatím vychází jako nejlepší metoda "přirozený porod v porodnici" předpokládající poučenou rodičku a porodní plán, případně dulu (já sama zatím s žádnou v kontaktu nejsem, mám nějak pocit, že to zvládnu sama 🙂

Za základy přirozeného porodu považuji:
- intimní prostředí
- neurychlování průběhu porodu, žádné invazivní zásahy lékařů
- volný pohyb matky
- jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho, položení na břicho a ponechání alespoň 2 hodin v klidu s rodiči, dotepání pupečníku před přestřižením

Prosím tedy maminky, které již takový porod prožily nebo mají zajímavé tipy k tématu, aby se o ně se mnou podělili, případně svůj prožitek popsaly.

petkula
27. únor 2011

@lakshmi aha, děkuji...doprovod moc nepotřebuji, spíš jsem tam chtěla mít osobu, které můžu důvěřovat a zeptat se jí na cokoliv (ohledně porodu 😉 U prvního porodu totiž PA byla hrozná a teď se bojím, že na ni třeba zase narazím...místo aby mě doprovodila na WC, tak mě chtěla hned cévkovat, protože měla strach, že ji cestou zkolabuju a tak si to nechtěla komplikovat...a to se nechci rozepisovat, jak se chovala během porodu brr 😒

sussanah
27. únor 2011

@petkula 3 moje kamaradky to tak mely. Nasli si soukromou PA, ktere mimo svou soukromou praxi (napr predporodni kurzy apod) byli zamestnane i v porodnicich. Tzn kdyz jim zacal porod, zavolali jim a pokud nahodou zrovna nebyly u jineho porodu, tak bud se potkali az v nemocnici nebo za nimi jela domu a pak spolecne do porodky. Tam je odrodila jako kazda jina PA, tzn v podstate mela hlavni slovo pokud nebyla patologie, to pak v jednom pripade zasahoval lekar, jako v podstate pri beznem postupu u porodu (porod vede hlavne PA, lekar v podstate "asistuje").

katchi
27. únor 2011

@sussanah jo a jeste k tomu prenaseni - oni to prave neberou jako prenaseni, je to "zastaraly" vyraz, protoze o skutecne prenaseni je az od 42+0tt. Takze do tohodle terminu chtej mit mimco venku, ale rozhodne nepospichaj.

lakshmi
27. únor 2011

@petkula no jo, teď podruhé, když už vím, jak to v porodnici chodí, tak bych tam sama jen mužem rodit nešla, to je fakt nepříjemné, když nikoho neznáš a nevíš, kdo na tebe zrovna padne 😒

sussanah
27. únor 2011

@lakshmi ja jsem prave s Ladkou domluvena, ze se domluvime nekdy v kvetnu. Vi muj TP, tak snad se mnou bude pocitat, ale o tom, ktera konkretni PA by to byla (nevim, jestli ona sama jeste porody vede) jsme se zatim nebavily (resp jen jsme si dopisovaly po emailu). Tak ted nevim, jestli ji jeste nemam napsat, at me omluvi k te Jane Ruzickove, kdyz jsou na ni tak dobre reference (uz jsem na ni nasla odkaz i jinde). Kazdopadne ona je docela mlada, ze?

lakshmi
27. únor 2011

zajímalo by mě, jak často se stává, že se miminku nechce ven ani po ukončeném 42.tt! 😀

lakshmi
27. únor 2011

Je mladá tak něco přes třicet 🙂 jestli Ladka chodí do porodnice, to nevím, ale myslím, že teď, když je ta třetí z mamicentra na mateřské, tak se domlouvá s tou Janou R., každopádně za to nic nedáš, když se janě ozveš, i třeba ne přes Laďku. Ony spolu hodně spolupracují, třeba že chodíš na poradnu k Ladce (Jana nedělá) a rodíš s Janou...

sussanah
27. únor 2011

@katchi hm, tak to maly fakt nebyl zadny tunta 🙂 Me porad strasili, ze maly bude velky ( u manzela v rodine se rodi jedine 4kg deti), dokonce kdyz uz sem byla na 10cm, tak me pa presvedcovala, at zkusim jeste chvilku vydrzet, at se cesty poradne otevrou, ze maly bude urcite 4kg. Nakonec mel jen 3.65kg ale zato hlavicka 35,5cm 😖 Ted ma hlavicku obvod 50cm, coz mivaji tak 3lete deti 😀

Z jakeho duvodu je tam vyssi riziko novor. zloutenky,nejak nevidim souvislost? jedine snad v tom, ze v podstate dostatedo sebe mimco decentne vice krve, tj vice cervenych krvinek se potom rozklada, ale to mi prijde vcelku zanedbatelne (resp. podle me se ze zloutenky dela obcas trochu vetsi strasak, nez ve skutecnosti je..)

lakshmi
27. únor 2011

@sussanah vidíš zrovna my dvě máme stejný termín, rozhodovala jsem se mezi Janou R. a Petrou, tak kdybych byla pro janu, tak už jí máš fuč 🙂

sussanah
27. únor 2011

@lakshmi hmm, asi ji teda napisu, at si me hodi do diare 🙂 dik

sussanah
27. únor 2011

@lakshmi dobra, opravdu ji napisu, pochopila jsem 😀 Nevis, kolik kolem TP si blokuji casu? jakoze treba +- tyden, ale pak uz mas smulu nebo to je proste zajistene a pokud zrovna nebude nekde u jineho porodu, tak me vezme? Jo a urco budes mi i info, kolik tak zhruba pocitat financi pro PA (radeji do IP 😉 ). Na strankach maji cenik akorat navstevni sluzby po porodu, ale o tomhle ani zminka 😒

lakshmi
27. únor 2011

popravdě nevím, jak natěsno si to plánují, jestli vezme i víc rodiček zhruba se stejným termínem, to by mě taky zajímalo...

katchi
27. únor 2011

@sussanah presnet tak, kvuli te krvi...ja vim, ze zloutenka neni zas takovy problem...ale pro me tam zas nejsou zadna vyrazna pozitiva, abych pupecnik nechavala dotepavat nebo ho nechala odstrihnout az po porodu placenty. I kdyz i v tom by v Havl. Brode vysli v stric.

sussanah
27. únor 2011

@katchi no podle me ( a toho, co jsem nacetla) prave dotepani pomaha mimcu se aklimatizovat na svete. Nejen, ze uz se poprve nadechne, ale nez dychani plne prevezme okyslicovani, tak prave jeste v krvi prichazi diteti kyslik, takze pro me to ma smysl v tom, ze v podstate pupecnik stale pomaha diteti "dychat".
Vcera jsem prace cetla od Odenta, ze on doporucuje prestrizeni az po porodu placenty
"Přerušení pupečníku není z fyziologického hlediska nezbytné. Když se nechá dotepat, postupně zaschne a sám upadne. V pupečníku jsou dvě malé tepny vedoucí ze srdce dítěte do placenty. Jejich průměr se po narození dítěte velice rychle zmenšuje, nehrozí tedy, že by dítě ztratilo krev. Z placenty k dítěti naopak vede žíla, jejíž průměr se nezmenšuje rychle. Při děložních stazích ve třetí době porodní přichází dítěti další krev z placenty. Do tohoto fyziologického procesu není vhodné zasahovat. Když přetneme pupečník, který nedotepal, ochudíme dítě o 30 - 50 ml krve. To může mít znatelné následky, pokud jde o jeho hladinu železa, i dlouho po porodu. V roce dítěte má hladina železa silnou korelaci s přerušením pupečníku. Krev z pupečníku je nesmírně bohatá svým obsahem, dítě o ní nemá být ochuzeno. Přetínat pupečník před porozením placenty je vyrušováním matky, která se tou dobou má soustředit na dítě. Narušilo by to u ní vylučování oxytocinu. Je tedy mnoho důvodů proč pupečník nepřetínat dřív, než se porodí placenta. "

jasekd
27. únor 2011

@katchi
@sussanah V tomhle souhlasim s Katchi, ja bych si to taky nenechavala dotepavat. Te krve je pak vic, vetsi rozpad krvinek, vice bilirubinu, ikterus... Ta zloutenka neni zas takova banalita, sice neurologicke poskozeni hrozi u deti nedonosenych, nemocnych a pri vysokem rozpadu krvinek treba pri Rh inkompatibilite, asi ne u ditete zdraveho, donoseneho, ale z vlastni zkusenosti vim, ze nam to pridelalo akorat starosti a nechci to zbytecne podporovat. To jen pisu, ze jsem zahledla, ze resite tohle tema 😉

sussanah
27. únor 2011

@jasekd urcite, kdybych mela predcasny porod, tak to je opravdu jina situace, ale v pripade zdraveho ditete a nekomplikovaneho porodu v tom vidim prave spise prinosy nez rizika.

jasekd
27. únor 2011

@sussanah Ja prave mela zdrave donosene dite a zadnej prinos jsem v te zloutence nevidela, mel ji i tak, ale nechci riskovat jeste silnejsi. Komplikovalo nam to hodne kojeni atd.

sussanah
27. únor 2011

@jasekd nerikam, ze je zloutenka prinosna 😉 Otazka je, co je pro dite prinosnejsi, jestli prave ty ziviny, ktere mimco dostane tou pupecnikovou krvi nebo jestli je to opravdu prevyseno riziky zloutenky 😕 Kazdopadne taky to jeste studuju, jsem zvedava, jaky nazor na to ma ta PA, co se s ni chci domluvit
Me prave zaujala zase ta souvislost s hladinou zeleza v krvi deti, kterym se necha pupecnik opravdu dotepat. My jsme zase meli ( a mame) problem s hladinou hemoglobinu, takze proto me to prave zaujalo.

sussanah
27. únor 2011

hezky napsane rizika a vyhody pozdejsiho podvazani pupecniku http://maminkam.blogspot.com/2010/05/vliv-nacas...

valentinuska
27. únor 2011

ahoj holky, zaujala mě vaše diskuze a další zajímavé náměty a postřehy, kdybych se rozhodla pro druhé dítko
@petkula s PA mám podobnou zkušenost a kdybys rodila taky v Praze, tak bych si skoro myslela, že to byla ta samá :-/

jasekd
27. únor 2011

@sussanah Ja jsem bohuzel ovlivnena zkusenosti se zloutenkou, ktera se navic rozbehla po propusteni a malem jsme se vratili do nemocnice, prvni dny doma byly hrozne, zadne radostne si uzivani miminka a tepla domova. Vsichni radi na tohlento kojit, kojit, kojit, jenze dite se zloutenkou udela vse pro to, abys nekojila. Spi tak silne, ze nejde vzbudit, nepije, usina pri kojeni, nepomahal ani mokrej hadr, stimulovani pod celisti, mnuti ousek, nic. Tim, ze malo pil, tak i tu smolku mel v sobe dlouho, nakonec zakrocila sestra, masaz, teplomer... Coz sice taky neni prirodni metoda, ale konecne se toho svinstva zbavil, byl chudak strasne zaspuntovanej. Takze pro me zaklad, zbavit dite co nejdriv smolky, budu se snazit kojit co nejcasteji a masirovat. Blejt zacal nastesti az doma, v porodnici nemel co, jen obcas trochu plodovky. Ze jsem si vzpomnela na nase spolecne tema (blinkani x masirovani a ulevove polohy atd), vis? 😀

jasekd
27. únor 2011

@sussanah Hm, hezky napsano a stejne nevim, co bych si teda mela vybrat. Martin byl zdravej, i kdyz konec porodu byl kvuli spatnym ozvam urychlovan (roztahovani branky, oxytocin atd) a hned s nim chvatali pryc, tak Apgar mel ukazkovej. Co jsem pochopila, rodis li s oxy, tak podvazat hned. Coz byl teda i muj pripad. Ja jsem i chtela darovat pup. krev, ale pak na to nebyl cas a nikdo se se mnou o tom nebavil. Uvidime, jak to bude ted.

sussanah
27. únor 2011

@jasekd jj je to o tom, jaka zkusenost nas ovlivni.. Je fakt, ze kdyz ma dite dlouho smolku v sobe, tak to opravdu neni dobre. U nas s tim problem nebyl, smolku mel nekdy po 4-5h po porodu, zato se mi u toho malem udusil, protoze, jsem ho rozbalila, on zacat kakat a pritom zvracet (proste mi to dal vyzrat uz od zacatku 😀 ) plodovou vodu 😖 Ja nevedela, co mam delat, nikdo mi nic nerekl, nastesti priskocila spolulezici maminka po cisari, zkusene mimco natocila na bok, aby se neudusil a pak jsme spolecnymi silami zacali uklizet vsechnu tu smolku kolem 😀 Takze pro me dalsi duvod pro amb. porod, vim ze na tyto veci nebudu sama, ale budu mit po boku manzela. Sestry na 6-ti nedeli proste nemuzou byt kdykoliv k dispozici..

S tou zloutenkou a kojenim, to je fakt zacarovany kruh, musi se kojit co nejvice, ale zaroven to se spavym ditetem jde opravdu spatne. Ja zase treba vim, kde jsem na uplnem zcatku udelala chybu ja a proste tentokrat jsem naprosto presvedcena o tom, ze kojit budu uplne od zacatku a s nastartovanim laktace proste problem mit nebudu, takze proto se spise klonim k dotepanim a pozdnimu prestrihnuti z duvodu predani co nejvice pup. krve mimcu a hladiny fe. Sice mi to trochu krizi plany na darovani pup. krve, ale holt budu sobecka a radeji tu krev necham natect mimcu nez darovat 😅

petkula
28. únor 2011

@valentinuska možná to jsou příbuzné 😀

jasekd
28. únor 2011

@sussanah Zajimave, ze treba ten tvuj argument pro ambu porod je presne pro me argumentem pro pobyt v porodnici 🙂 Proc ja bych chtela ambu porod je, ze se mi bude stejskat po Martinkovi, ale par dnu to vydrzim, budu mit aspon klid jen na mimco. On se manzel dokaze postarat, ale kdyz jsem po ruce ja, furt se pta, co kde je, co mu ma dat, podas mi tohle a tohle... Takze si deti rozdelime. A jeste by se mi nechtelo vyrizovat vsechny ty vysetreni, metab. vady, sluch, kycle, ev. ledviny, i kdyz ty ted snad nebudem potrebovat 🙂 Vas pediatr je ochoten si dite hned prevzit? Protoze kazdymu se do toho nechce. V cem jsi udelala chybu? Ja si myslim, ze ja nikde, proste dite bylo silnejsi nez ja 😀 Sestra drzkovala, ze snad neni problem probudit mimino, zkousela to teda taky, a kdyz neuspela, proste jen vystekla, snazte se, a odesla 😀 Ta smolka mu odchazela jak ma, do tech 48 hodin, ale nejak po castech a ne vsechna a pak se uplne zacpal, bolelo ho brisko a sam by si s tim asi neporadil, tak jsem byla vdecna za pomoc. A jak mu masirovala to brisko, mela jsem pocit, ze ho rozmackne, clovek se boji na nej pomalu sahnout a oni takhle. Ale pomohlo to 🙂

betelgeuzz
28. únor 2011

Ahojte, mám tuhle diskuzi v oblíbených a vidím, že se to tu nějak rozhýbalo 🙂 A hned tu potkávám známe @jasekd @sussanah 🙂 K tomu @lakshmi , která má skoro stejný TP 🙂

Já jsem chtěla i první porod co nejvíce přirozený, ale bohužel dcera měla svoji hlavu. Budu doufat, že u druhého to bude jinak.
S dotepáním pupečníku souhlasím se sussanah. Hodně jsem dřív chodila do diskuze k domarodkám, dotepání se tam také hodně probíralo a zajímavé je, že při domaporodech se žloutenka vyskytuje velmi zřídka, přitom dotepání pupečníku je téměř pravidlem.
@sussanah někde jsem vyčetla, že dotepání pupečníku není překážkou k darování pupečníkové krve. Ale asi to ten doktor musí umět, není to tak jednoduché, jako při nedotepání.
A závidím brňačkám, že si můžete domluvit PA k porodu. Tady (zlínsko) je to problém. V předporodním kurzu PA říkala, že to dělala, ale byla z toho hodně hustá atmosféra na sále a škodná na tom byla nakonec ta rodička, takže to přestala dělat. Přemýšlím, že bych si tentokrát vzala s sebou dulu.

sussanah
28. únor 2011

@jasekd no ja prave mela pocit, ze jsem na vsechno sama.. Sice ano, kdybych asi chtela, tak by maleho vzali sestry na novorozenecke, ale to jsem zase nechtela, protoze si nedelam iluze, jak to tam vypada, ze ano.. Takze ja v podstate3 dny nespala, maly plakal od briska a ja vycerpanim.. Manzel je s malym plne samostatna jednotka, takze spis myslim, ze budeme spokojeni vsichni jako rodina, i mm s tim souhlasi a preferuje. Navic by to bylo probematicke s navstevama, opravdu bych tam byla 3 dny sama a to ja proste moc nedavam 😖 Takze pokud bude vse ok, tak uz mame rozhodnuto. S dr jsem o tom jeste nemluvila, ale necekam problem, je vcelku vstricna a vim o tom, ze prevzala ditko do pece po domacim porodu bez problemu (bavila jsem se o tom s jednou maminkou v cekarne), takze v tomhle problem nevidim. S tim kojenim treba vim, ze prvnich cca 12-16h byl maly relativne v pohode, ale ja proste nevedela jak ho kojit, za cely den se tam nikdo neukazal, koho bych se zeptala a ta maminka, co tam byla rano, odesla hnedka domu (rodila jsem tesne nad ranem). Takze az vecer teprve chtela sestra videt, jak ho kojim a zjistila, ze vlastne nepije (ja do te doby myslela, ze trochu pije 😅 ). Takze vim, ze jsem tech prvnich par hodit proste prokaucovala ja a i dalsi 2 dny jsem ho kojila dle "rozpisu" nez mi zase jina matka doporucila ho kojit v podstate co hodinu, kdykoliv je trosku vzhuru, aby se mi mleko rozbehlo. Takze pro me byl proste prinos na sestinedeli (krome jedne jedine sestry, ktera mi ukazala polohu fotbalisty, ve ktere se maly chytl) vcelku nulovy..

jasekd
28. únor 2011

@betelgeuzz Kdyz to nechaji dotepat, tak to treba pak odebiraji jen z placenty, i to jde. Nekde se dela odber jak z pupecniku tak potom z placenty. Takze mam dalsi argument pro nedotepani, ten odber 😀 Ale co vim, nedela se ten odber az tak casto, ja jsem se nepripomnela a nikdo se me neptal, ja na to zapomnela. Jinak si myslim, ze by problem nebyl, dite odnesli, pupecnik byl podvazanej hned, ja byla v poradku, jen mi ke konci davali kyslik, spis kvuli malymu nez mne. Ze by se jim s tim nechtelo delat? No byl na oddeleni fofr, vim, ze spolubydlici mi pak rikala, ze kvuli mne musela cekat. Uz temer rodila a PA prisla rict doktorce, ze vedle je to na spadnuti, zda muze pichnout vodu, zda je Dr. k dispozici, a ta rekla, ze ne, ze nejdriv musi dodelat nas, ze u nas je to akutni. Mam pocit, ze spolubydlici nakonec porodila jen s tou PA, ale mam to v mlze... V podstate z mych kamosek nevim o nikom, ze by daroval, bud byl fofr na oddeleni nebo komplikace u nich.
@sussanah U nas v JBC prave dost s kojenim pomahaly, sice ta jedna mura protivna je zrovna laktacni poradkyne, s tou to bylo horsi, ale ostatni se snazily hodne, i kdyz bylo plno. Plus spolubydl. byla druhorodicka. Jinak jsem taky byla vyrizena a unavena, za ty 4 dny jsem naspala asi 6 hodin celkem, a na navstevy se taky tesila, taky se mi stejskalo, a co teprv ted, bez Martinka...

sussanah
28. únor 2011

@betelgeuzz mam pocit, ze o tom jednou uz mluvila Iva na latkovkach, ze pokud neni zloutenka zpusobe tim rh faktorem, ale ta klasicka novo, tak prave nejlepsi je zacit co nejdrive plne kojit, aby se bilirubin co nejrchleji dostal z tela ven. A zoutenka kumuluje prave vetsinou ten 3-4 den po porodu, coz uz drtiva domorodek v pohode plne koji, protoze ta laktace se v dusledku prirozeneho porodu, nepodavani oxytc. atd spousti pomerne snadneji a rychleji nez uz porodu, kde byla medikace a navic stres na 6tinedeli atd.. Takze prave proto, ja se proste te zloutenky tentokrat fakt neobavam, proste jsem rozhodnuta, ze driv nez bude mit zloutenka sanci kuminovat, my uz budeme davno plne kojit 🙂
@jasekd teda v brne se vetsinou rodi jen s PA, dr je pritomna jen na kontroly (pokud neni problem). Ke mne dr dosla akorat na zacatku tlaceni se podivat, co noveho, potom na posledni zatlaceni (asi uz ji to prislo dlouho, tak prislo, zmackla bricho a zase sla), pak jen na kontrolu placenty po jejim porozeni a na siti. Jinak celou dobu tam byla jen PA + jedna zaucujici se PA.

jasekd
28. únor 2011

@sussanah U nas to taky jde jen s PA, si myslim, ale ja Dr. potrebovala. A spolubydlici byla jeji pacientkai v ambulanci, tak mozna byly domluvene, ze tam bude, a ja jim to prekazila 😅 Nebo tam mozna odbehla, ja fakt nvim, si to moc nepamatuju. Jeste k te zloutence, Martin ji mel celou dobu pobytu v porodnici pod tou hranicni hodnotou, a stejne furt spal jak Sipkova Ruzenka, a doma uz byl zlutej hrozne, byl to boj. Mozna si to spatne kojeni zpusobil ciste svou lenosti, on doted neni zadnej aktivista 😀 Jinak prisaval se dobre, to mi rikali i v porodnici, ze technika dobra, jen holt brzo odpadnul.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru