Přirozený porod. Vaše zkušenosti a tipy?

terrestriss
10. zář 2008

Ráda bych znala Vaše zkušenosti a tipy na přirozené porody v porodnických zařízeních v ČR.

Já sama se chystám na porod prvního dítěte a porod vnímám jako zázrak zrození, přirozený akt, který zdravá žena ve většině případů je schopna zvládnout sama. Nicméně bych si první dítě zatím asi netroufla rodit doma a proto mi zatím vychází jako nejlepší metoda "přirozený porod v porodnici" předpokládající poučenou rodičku a porodní plán, případně dulu (já sama zatím s žádnou v kontaktu nejsem, mám nějak pocit, že to zvládnu sama 🙂

Za základy přirozeného porodu považuji:
- intimní prostředí
- neurychlování průběhu porodu, žádné invazivní zásahy lékařů
- volný pohyb matky
- jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho, položení na břicho a ponechání alespoň 2 hodin v klidu s rodiči, dotepání pupečníku před přestřižením

Prosím tedy maminky, které již takový porod prožily nebo mají zajímavé tipy k tématu, aby se o ně se mnou podělili, případně svůj prožitek popsaly.

madelen
11. říj 2010

@petuli80 - já rodila před 5ti lety v Bohunicích. Nemám z toho nějak pěkný zážitek, přijela jsem s kontrakcema po 2 min. Proběhlo vyšetření, monitor, vyptávání, vypisování a podobné věci. Pak mě dali na box a nechali být , ještě udělali klystýr. Manžela jsem tam neměla, nechtěla jsem. Personál se mi v podstatě nevěnoval, PA neporadila nic, pouze ať si lehnu na bok, že to bude rychlejší. Ale to bylo přímo šílené. Vždy jen po určité době přišla, zkontrolovala. Ještě na začátku mi píchla vodu. Pak už jsem byla tak vyřízená, že bych si nechala dát cokoliv, jen abych necítila tak příšerné bolesti - ale na epidurál už bylo pozdě. Malou mi teda po " vymáčknutí " z břicha dali na mně a nikam neodnášeli. Ošetření mimi proběhlo přímo na sále. Uklizečka mi taky zkontrolovala poporodní poranění, ale neměla jsem sílu ji poslat do .......
Takže tentokrát mám domluvenou dulu, abych měla u sebe někoho odborně zkušeného a nemusela se nikoho o nic prosit. Budu ji tam mít, aby myslela za mně, protože jsou chvíle, že se myslet prostě nedá. Bude to o něčem jiném. Původně jsem měla z porodu hrůzu ale po první schůzce s dulou už se docela těším - pokud to půjde dle mých představ. A na tom 6ti nedělí už to zvládnu, chci jít na nadstandard, aby za mnou mohl manžel s malou chodit na delší návštěvy. Minule to byla taky tragédie, měla jsem problémy s kojením a to se sestrám nelíbilo, tak mě sprdly, že jsem měla být připravená z kurzu o kojení a hotovo 😖 .KOjo jsem pak doma nastudovala z příručky, prsa si zvykla cca po 14ti dnech. KOjení se prostě dopředu naučit prakticky nedá. Ostatně jako porod. Jsou ženské, které to zvládnou za chvilku a jsou ženské, které se trápí, mají horší bolesti - prostě každá jsme jiná. Přístup personálu dělá strašně moc. TAkže jsem zvědavá, jaké to bude v porovnání s porodem minulým. Navíc každé těhu a každý porod je jiný. To znamená, že když je první porod v pohodě, druhý bude taky. Např. teď se mi mimino nechce otočit hlavou dolů, ještě má chvíli čas ale pro jistou se psych. připravuju i na variantu " B " , abych nebyla zklamaná. Přeju nám všem, ať vše dopadne dle našich představ a hlavně bez problémů 🙂

petuli80
11. říj 2010

@nevestinka2010 Na tom, co říkáš, určitě také něco je. Aktivní přístup a informovanost se ve všech směrech mamince vyplatí, u mě osobně to mj. znamená také to, že čím víc informací o porodu samotném mám, tím obavy z něho odcházejí (velmi dlouho jsem měla zažité pouze porod = hrůza) a tím víc se na něj začínám těšit.
O dublinské porodnici National Maternity Hospital jsem četla, měli tam výborný přístup už před mnoha lety 🙂 Nevím, jestli bys rodila tam, nebo jinde, pokud se rozhodneš pro porodnici, ale věřím, že jsou snad v neignorování dokázaných výhod při přirozeně vedeném porodu dál a mají zájem v prvé řadě o spokojenou maminku a miminko 🙂

@madelen, díky za Tvůj příspěvek. Když si tu scénu z Tvého porodu představuji, bohužel cítím obrovskou lítost nad tím, co jste musely s holčičkou absolvovat. Skutečně zkušený a empatický personál by už konečně mohl pochopit a dát prostor také péči o psychický stav maminky, pomoci jí svou tichou podporou, ujištěním, že se vše děje, jak má, poradit vhodnou polohu atd. Jistě, že je v klasické porodnici na jednu sestru či porodní asistentku většinou více rodících žen, ale jde o to, vyměnit strohost za vlídnost a přátelskost, radu za příkaz a úsměv za zamračení, to by pro začátek udělalo hodně. Mj. četla jsem hezký názor na to, co se děje s energií při porodu:

"V době porodu jsou maminka i děťátko obklopeny velikým silným polem energie, která je určena oběma hlavním aktérům během celého procesu, ale i po něm. Při současném klasickém přístupu tedy na této energii participují, byť nevědomě, všichni zúčastnění, často včetně kolem zrovna "náhodou" procházející uklízečky."

Je až neuvěřitelné, na kolik se může úcta k osobnímu prostoru a intimitě rodící ženy srazit, resp. úplně eliminovat.

A ještě jedna věc mě napadá, a to potřeba bezpečí. Nevím, jak kdo, já si samozřejmě vše představuji na sobě, ale přijde mi víc než logické, že pro optimální a přirozený porodní proces se žena musí cítit maximálně bezpečně a koncentrovaně. Proto tím méně chápu např. přijímací papírovou proceduru, při které nemá být přítomna další osoba. Nebo je pro mě nasnadě, že budu-li ve stresu z častých kontrol a vnitřních vyšetření, budu spíš stažená a to porod rozhodně neurychlí. A už vůbec nemluvím o upozorňování na kontrolu vokálního projevu, který ruší ostatní...

Dalo by se o tom debatovat nekonečně. Napadlo mě ještě, jelikož jsme v tématu přirozeného porodu a konkrétně jsem nedávno vložila dotaz na zkušenosti v JM kraji, kdo neví, tak v Brně se koná konference na téma Aktivní rodičovství http://aktivnirodicovstvi.cz/. Nejen pro příznivce přirozeného porodu, ale pro všechny přemýšlející aktivní i třeba budoucí rodiče to budou, jak věřím, velice zajímavě prožité necelé dva dny 😉

petuli80
11. říj 2010

@madelen Ještě k té poloze KP, máš ještě čas, ale napíšu Ti sem pár tipů 🙂:
Podle zkušené porodní asistentky I. Stadelmann miminko takto nutí rodiče, aby se více zabývali porodem a nadcházejícím životem; pokud zde nejsou další komplikace, je potřeba klidu, víry a soustředění na děťátko, kterému je důležité vysvětlovat a připravit jej na to, že je lepší vrhnout se do života po hlavě. Je dobré si představovat, jak dělá kotrmelec. Zkušené porodní asistentky dokážou pomoci i fyzicky určitými hmaty a jinými způsoby.
R. Dahlke velmi pěkně přirovnává tuto situaci ke skoku do vody z věže plaveckého bazénu. Pokud jsme připraveni a jisti sami sebou i prostředím, do kterého skáčeme, skočíme po hlavě. Pokud jsme k tomu dotlačeni, skočíme spíše po nohou, samozřejmě i s příslušnými následky. Za letu se můžeme převrátit a velmi bolestivě přistát na břiše nebo zádech. Pokud přece jen přistaneme na nohy, nakonec se dostane i na hlavu - voda se dostane i do nosu a budeme mít co dělat, abychom se neudusili.

nevestinka2010
11. říj 2010

@petuli80 > v Dublinu rodit nebudu, jsme na druhe strane ostrova, uvidime, zatim vyckavam, ctu Inu May Gaskin a podobne lazene autory, a verim, ze to i napoprve zvladneme s dobrym pocitem...
zdravotnictvi tu na nejake extra urovni neni, ale zase lidsky pristup jim tu nastesti nechybi....

madelen
11. říj 2010

@petuli80 Díky za moc hezkou odpověď 🙂 . Teď už vím, do čeho jdu, takže se na to náležitě připravuju. Jsem objednaná k paní, která sezabývá předporodním cičení a posouzením, jakou " vadou " bych mohla miminku při porodu " dělat problémy " . Začátkem listopadu jdu k dule sepsat porodní plán, na to už se těším.
O těch hmatech na otočení miminka jsem četla, že můžou i ublížit. Jsou na to cviky, které se naučím a budu se uvádět do poloh, které mimčo nasměruje 😀 , snad to pomůže, pevně tomu věřím.
Uvidím taky, v které porodnici nakonec skončím, mě to je celkem jedno, pevně budu věřit dule, od které právě očekávám to bezpečí. A případně odežene i zvědavou uklizečku nebo údržbáře, kdyby šel náhodou něco opravovat 😀 😀 . PA tam bude opravdu jenom do počtu a na to nejnutnější. Při tom minulém porodu nebyl personál vyloženě nepříjemný ale prostě chladný , nevstřícný přístup a to mě děsně zklamalo. A když PA přišla, omrka " stav " a prohodila " no moc to nepokročilo,lehněte si na bok ...... tak to mě spíše děsilo a nevěděla jsem, co se bude dít dál. Neočekávala jsem od zdějšího zdravotnictví žádné zázraky ale na porodním by se měli trochu více snažit. ALe uvidíme, třeba to bude lepší nebo budu mít štěstí na lidi. Byla jsem před skoro rokem v Bohunicích na infekčním - to byl přístup na 1 - úžasný personál. Každopádně dám pak vědět,jak to vše dopadlo, kde jsem vůbec rodila a jak moc přirozeně to probíhalo 😉 🙂 .

sussanah
12. říj 2010

@petuli80 Bastrizeni museli udelat, byla jsem pomerne uzka a maly mel sirokou hlavicku (po manzelovi 😒 Moje gyndarka to komentovala slovy, ze se dii, jak malo j\me nastrihli, ze me nechtela pred porodem lekat, ale ze to videla mnohem hur. Od 36tt jsem masirovala hraz, PA mi potom rikala, ze to poznat bylo, ale ze opravdu mela pocit, ze je to potreba udelat, ze byla hraz uz uplne napnuta. Ono tezko ted soudit, sice jsem chtela bez nastrihu, ale zas maly sel fakt rychle a byla jsem potrhana vevnitr, takze tezko rict, jak by nakonec dopadla hraz. Kazdopadne podruhe budu chtit zkusit Epi-no (stve me, ze jsem o nem nevedela driv). Co se toho tlaceni na bricho tyce, ja jsem nelezela spis napul sedela oprena o mm, no a dr prisla, na nic se nezeptala a v kontrakci, kdyz jsem tlacila, tak mi zatlacila taky a bylo po porodu. Tohle konkretne me dost nastvalo, ale ja ani nevedela, kde se tam vzala 😖 Jinak s tebou naprosto souhlasim, ze je to fakt slozite a taky naprosto chapu uz domaci porody a jake motivy ty matky k tomu vedou. Kazdopadne souhlasim s @nevestinka2010 , zkus si najit v brne vlastni PA, ktera te nejen doprovodi (dula toho moz nesvede krome podpory), ale ktera te primo odrodi. Jestli chces, muzu ti na jednu kontakt dat, chodila jsem k ni na predporodni kurz, je fakt vyborna, bude ted rodit moji kamaradku. Rodi jak na obilnaku, tak uz i v bohunicich 🙂

nevestinka2010
13. říj 2010

taky souhlasim se @sussanah ze dula bohuzel nebude respektovana jako rovnocenny partner, ale PA ano, muze opravdu nabidnout odbornost, samozrejme zalezi do jake miry je ochotna porodnice nechat "nevlastni" PA vest porod, ale s fyziologickym by snad nemel byt az tak velky problem...
no nic, potom si reknem ...
😉

sussanah
14. říj 2010

@nevestinka2010 ona prave ta PA primo pracuje na obilnaku a bohunicich a ma to proste zarizene tak, ze s nekteryma rodickama prijede a odrodi, i kdyz vlastne nema sluzbu 🙂

petuli80
14. říj 2010

Ahoj 🙂 PA bych stopro chtěla mít u domporodu, vzhledem k tomu, že brát si ji do porodnice mi bohužel přišlo, že ze strany personálu by nejspíš došlo k nepochopení většímu než v případě duly. Pokud ale přímo pracuje na obilňáku, budu za kontakt ráda, minimálně promluvit bych si s ní mohla 🙂 Děkuju za IP 😉 .

nevestinka2010
15. říj 2010

no to je fajn, jasne ze nema cenu tahat drivi do lesa pokud by se nevyuzilo 😅 , ale prave jsou takove pripady, ze proste PA muze do nektere porodnice prijit s klientkou a starat se o ni...
ja pockam na vysledky brzke vetsi kontroly a utz a pokud bude nadale vse ok, tak zacnu resit porod konkretneji....

demoisellem
14. lis 2010

Přináším nové informace, nakolik je možný přirozený porod v českých porodnicích.
Zde (http://www.uzis.cz/system/files/62_10.pdf) se můžete dočíst, že až 90% rodiček dostane nějaký druh uterotonik (většinou oxytocin). Když k tomu přičteme překotné porody, kdy se to nestihne, plánované císaře... tak z toho vyplývá, že není možné porodit přirozeně... 😠 To není JPP, to je statistika... 😖

melis7
14. lis 2010

@demoisellem .To je od tebe trochu dezinformace.Uterotonika se používájí i u plánovaných císařských řezů i u překotných porodu, např při porodu placenty a u císařských řezu na stažení dělohy.Statistika je dobrá,jen interpretace výsledků chybná.Mel

demoisellem
15. lis 2010

@melis7 Fajn, o těch plánovaných mi to nedošlo... Ale to nemění nic na tom, že 90% je sakra moc!

hanyzka_zel
15. lis 2010

@demoisellem zajímavá statistika...ještě by bylo fajn, kdyby bylo někde rozdělení, jaké přímo léky rodičky dostaly...tady z toho jsem pochopila, že jde o všechny léky, tudíž i léky na bolest a jiné, nejen např. oxytocin. Každopádně je to hodně vysoké procento...tak doufám, že se "povejdu" do těch 10% 😀

demoisellem
16. lis 2010

@hanyzka_zel Kdysi to bylo krásně rozdělené, všechny detaily, i kolik procent nástřihů a já nevím co všechno ještě. Byl to obrovský dokument o desítkách stránek. Ale za loňský rok to děsně odbyli. Tak nevím, jestli ještě ten rozsáhlý bude nebo už budou vydávat jen takovéhle nic...
Zde sezname všech ročníků: http://www.uzis.cz/taxonomy_vtn/term/87
Ale když si vezmu, jak je to vlastně s pravdivostí, tak se o to opírat moc nelze (v tom negativním slova smyslu, že těch procent u všeho bude asi víc). Protože když si vezmu, že sestra měla nástřih a v těch papírech pro ÚZIS ten nástřih neměla... A nebyla to jediná "opomenutá položka". Když si vezmu, že je doktorka, která tomu rozumí - co pak píšou ostatním, kteří o tom nemají šajnu a neví, jestli skutečně dostali to, udělali jim to, nebo ne... 😖

hanyzka_zel
16. lis 2010

@demoisellem jo tak to by bylo přehlednější. Jukla jsem do tý zprávy rok před a i tak těch uterotronik je až moc ☹
S tím, jak to dktoři vyplňují je to jiná otázka...a samosebou to celou zprávu potom zkreslí...věřím, že při výkazu práce pro pojišťovnu nezapomenou ani ň 😖 Tam si možná na druhou stranu spíš přidají 😅

demoisellem
16. lis 2010

@hanyzka_zel Přesně tak. Kde se hodí, aby toho bylo co nejméně, tam se ubírá, kde se hodí toho nejvíc, tam přidají 😠

hanyzka_zel
17. lis 2010

@demoisellem a to je škoda, protože pak nejde brát jakoukoliv statistiku za jasný ukazatel 😠

boruuvka
17. lis 2010

@terrestriss já bych to všechno nechala na doktorech a na konkrétní situaci, jak se bude porod vyvíjet. Já jsem rodila rychle a to i díky klistýru, protržení plodové vody a ve vypuzovací fázi mi dali oxytocin. Epidural jsem nechtěla, ale kdybych rodila 12 a více hodin, tak bych určitě mluvila jinak. Pokud jde porod urychlit, tak bych neváhala využít všech možností - proč si nezkrátit bolest, že? Představu můžeš mít všelijakou, ale realita může být úplně jiná 😉

demoisellem
17. lis 2010

@hanyzka_zel Tak tak. Hlavně že se ti naši páni doktoři pořád ohánějí nějakými čísly... 😠

petuli80
21. lis 2010

Koho by zajímal seminář s následnou diskuzí na téma Návrat k vědomému mateřství a rodičovství - porody, který se bude konat 12.12. odpoledne v Brně, napište mi do ip svou mailovou adresu, pošlu vám leták 🙂

Hlavní body:

- Setkání s autorem knihy Nová doba porodní, p. Vlastimilem Markem
- Současný přístup českých žen k těhotenství a porodu. Jde to i jinak?
- Jaká je informovanost rodičů s postupy při lékařsky vedeném porodu?
- Jaký může být vliv lékařských zásahů a rutinních postupů na psychiku rozeného dítěte?
- Možnosti spolupráce s vlastní porodní asistentkou, svobodná volba místa porodu, poloh, pomoci otce a porodní asistentky rodící ženě.
- Diskuze s p. Markem a por. asistentkou z Mamicentra, prostor pro Vaše otázky.

lakshmi
21. lis 2010

Ahoj, založila jsem už zde vlastní téma, ale nikdo se mi neozval, tak to zkusím ještě u Vás, třeba se s tím uchytím zde 🙂

studuji sociální pedagogiku a píšu bakalářku o přirozených porodech, ne ale ze zdravotnického hlediska, ale z toho sociálního - zajímá mě, proč se maminky rozhodnou takto rodit a jakou mají pro své rozhodnutí podporu ze strany rodiny, přátel, nemocnic a jiných zařízení ... Ráda bych dosáhla praktických výstupů, tj. aby budoucí maminky měly možnost získat informace o všech způsobech porodu, scházet se a sdílet zkušenosti v předporodních kurzech vedených nejen porodními asistentkami, ale i sociálními pracovnicemi v rámci volnočasových a vzdělávacích aktivit. V tomto oboru totiž oficiálně těhotná žena neexistuje.
Nyní dělám výzkum mezi ženami, které za sebou přirozený porod mají (nebo alespoň o něj usilovaly). Potřebovala bych s Vámi udělat rozhovory. Pokud by byla mezi Vámi nějaká ochotná, prosím, ozvěte se. Jsem z Brna, nejradši bych provedla rozhovor osobně, ale pokud by se některá z Vás chtěla zapojit a je z větší dálky, můžeme jej provést i přes email.
Velice děkuji a přeji krásné mateřství!

petuli80
22. lis 2010

@lakshmi To je super téma, držím pěsti, ať se ti ozve dost maminek 🙂 Sama ti osobní zkušenost můžu popsat (doufám, že zůstane u pp) až v březnu, což asi nepotřebuješ. Každopádně by mě závěry tvé práce zajímaly, kdyby bylo možné je po čase nějakým způsobem třeba publikovat...

lakshmi
22. lis 2010

Moc děkuji za letáček 🙂 , na p. Markovi jsem byla letos na konferenci Aktivni rodičovstvi, nevíš, zda to bude zhruba stejné?
Maminek zatím moc nemám, myslela jsem, že se budou shánět jednodušeji 😒 v březnu to mám mít odevzdané, škoda 😒 Práce bude určitě dostupná na internetu, když se povede, dám odkaz 🙂

hanyzka_zel
22. lis 2010

@lakshmi no tak to Ti taky moc nepomůžu...rodit bych měla až právě v březnu, jinak bych klidně pomohla. Dneska není mnoho mamin, co rodí přirozeně, tak se asi tak snadno hledat nebudou. Já mám jen jednu známou, co rodila jakš takš přirozeně...před asi už třemi lety, ale nevím, jestli by měla možnost pomoct s prací...je opět těhule a ještě má za sebou pořád malou...jen aby my dvě se sešly, tak to není snaný, ale optat se můžu 🙂
Jinak přeju, ať maminky najdeš 😉

petuli80
23. lis 2010

@lakshmi Taky jsem na té konferenci byla 🙂 Ano, mělo by to být zaměřeno podobně, ale s tím, že vzhledem k nižšímu počtu účastníků bude prostor pro diskuzi, event. osobní zážitky atd., plus diskuze s porodní asistentkou. Navíc pan Marek přiveze nové vydání Nové doby porodní, takže proběhne i křest, a knížka bude k dispozici ke koupi 🙂 .

lakshmi
23. lis 2010

@petuli80 zní to lákavě, třeba bych narazila i na výzkumný materiál 🙂 děkuji, asi dojdu

lakshmi
23. lis 2010

@hanyzka_zel v Brně určitě jsou, ale člověk se k nim musí propracovat 🙂 díky

sussanah
23. lis 2010

@lakshmi ahoj, ja bych se klidne prihlasila, ale nevim, co si predstavujes pod prirozenym porodem ty a co ja, jestli bych ti vlastne "vyhovovala" 😀 Bydlim kousek od Brna, takze mobilita by nebyl problem 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru