První dítě po 35. roce věku - rodily jste přirozeně?

papalinka
4. únor 2014

Ze zkušenosti své i kamarádek mi připadá, že "staré" prvorodičky rodí velmi často císařským řezem. Buď je naplánovaný kvůli komplikacím a nebo přirozeně rozběhlý porod skončí akutní sekcí. Tvrdí to i můj známý lékař, že "staré" tělo už přirozený porod často nezvládne. Jaké máte zkušenosti vy?

snecek.v
4. únor 2014

Znám jen jednu kamarádku, která měla první dítě ve 33 letech a rodila akutním císařem, ale těžko říct, víc žen neznám 😉

dadushe
4. únor 2014

Rodila jsem ve 25 a skončilo to císařem i s "mladým tělem"....myslím, že to není určitě pravidlem, hromada kamarádek to zvládla a dala normoš 😎

ajina17
4. únor 2014

Tak já rodila skoro ve 20 letech a po dvou dnech pro nepostupující porod jsem skončila na císaři 😒

zazana81
4. únor 2014

Mě připadá, že rodí císařem každá druhá bez ohledu na věk ...

jaajaa
4. únor 2014

Ja rodila poprve ve 33 a 3/4, porodila jsem prirozene bez zadne medikace. Urcite to neni pravidlem.

nadja73
4. únor 2014

je to pekna blbost !!! ten tvvuj znamy lekar trcohu zaspal dobu.
prvni jsem rodila ve 37. a druhe v 39. letech a oba porody prirozene. Kdyby se prvni dcera nesprajcla rucickou, tak by oba byly bez nejmensich kompliakci, takhle jen ten prvni trval trochu dyl. Druhy porod byla megarychlovka a absolutne bez nejmensiho problemu.
Nevim, jak ostatni starsi rodicky, ale ja nikdy nekourila, nefetovala, nebyla obezni,...atd a da se rict, ze jsem si teda telo na pozdejsi rodicovstvi setrila a ono se mi takhle hezky odvdecilo🙂

maruja
4. únor 2014

poprvé jsem rodila skoro ve 34 a přirozeně, bez komplikací

blondynka400
4. únor 2014

Bohužel je to praxe některých doktorů, porodnic. Dokonce nad nějaký věk (ale víc než 35 přesně nevím jestli 38 nebo 40), je to i přímá indikace k CS, stejně jako poloha koncem pánevním, nebo malá výška (pod 155 cm).
Já bych se ani do jednoho natlačit nenechala, když to bylo po přirozeném otěhotnění. Po umělém je to už maličko něco jiného, ale i tak to za přirozenou "zkoušku" stojí a rozhodně si nemyslím, že to přirozeně nejde. Ano šance na CS je maličko vyšší, ale opravdu jenom maličko ale není to o tom, že starší tělo porod nezvládne 😉

melodygirl
4. únor 2014

Já rodila první skoro v 35 nakonec kůli přenášení a nepostupujícímu porodu císařem, ale nemyslím si, že by to bylo věkem. Záleží na dispozicích každé z nás, samozřejmě na zdravotním stavu, já brala koncem těhu nutně určitý lék a ten patrně způsobil necitlivost receptorů děložních svalů na oxytocin a právě i přes vyšší dávky byly kontrakce minimální a vůbec jsem se neotvírala. Také jsem měla příliš hypertrofované svaly pánevního dna - moc cvičení, tak prý moje velká dcera (por.hm.4,40kg) by neprošla. To by nastalo myslím i v mnohem mladším věku, protože onemocnění mám chronické již od 17 let. Moje kamarádka rodila poprvé v 38 a porod přirozeně a ukázkový 🙂 Pokud je žena zdravá a udržuje se přirozeně v kondici, nemyslím si, že by 25 a 35 let byl co se dispozic týče až zas takový rozdíl.

lucieandrlova
4. únor 2014

Tak "stará prvorodička" mě fakt pobavila... 🙂
Především jsem si nikdy nepřipadala stará, dokud jsem neotěhotněla a nezačala chodit po doktorech, především těch z gynekologie... Moje těhotenství v 35-ti letech bylo ukázkové. Jen nevolnosti na začátku a občas otoky ke konci (pokud tedy neberu nárůst tloušťky 30 kg, ale to asi s věkem nesouvisí...). Lecjaká mladá maminka s komplikacemi mi mohla průběh těhotenství závidět... Vše probíhalo v pořádku až do doby než mě převzali do péče asi podobně chytří doktoři jako v úvodu uvedený...
Jsem si jistá, že kdyby alespoň trochu poslouchali názor jiných, odrodila bych normálně. Jenže oni mě v pátek odmítli přijmout, že mají plno, v sobotu měli pořád plný sál a nakonec v závěru vyslovili to, co jim můj doktor vzkázal už dřív - že dítě je velké a neprojde... Mimo to dcera nechtěla dolů (i když byla ukázkově hlavičkou dolů). Takže moje staré tělo toho mělo po 15 hodinách porodu dost a sama jsem přijala nabídnutou sekci... Na JIPce mi bylo mizerně, ale úplně stejně jako kdysi v 18-ti letech po narkóze při operaci.
Myslím, že spíš jde o práh citlivosti bolesti než o věk. Někomu můžou řezat ruku a bude držet a někdo se píchne špendlíkem a omdlí...

olivv
4. únor 2014

Myslím, že to není pravidlo, ale spíš alibismus doktorů. Já rodila poprvé v 37 a bez komplikací. Malá byla za tři hodiny na světě a já bez poranění, bez nástřihu... Kamarádka rodila první v 37 a druhé v 39 a taky přirozeně.
Svůj podíl má určitě i psychika. Pokud celé těhotenství posloucháš, že jsi stará a určitě to bude císař, tak to jistě nepřidá...

katkahrubesova
4. únor 2014

Mám kamarádku která rodila v 39 letech prvního potomka přirozeně. A prý to byl nejúžasnější zážitek v jejím životě (bez ironie). A teď se o malou stará tak, že nám ji nechce ani půjčit pochovat 🙂 K.

katja77
4. únor 2014

Blbost....🙂Rodila jsem první dítě v 36ti letech a šlo krásně přirozeně, rodila jsem v Hořovicích, byli jsme tam tři a já to měla zmáknutý z deset hodin sakum prdum. Největší bolesti trvaly cca 20 minut, dalo se to krásně rozdejchat..... Bylo důležitý krásně dýchat do břicha, měla jsem homeopatikum pro překonání strachu z porodu, masírovala jsem bradavky pro urychlení kontrakcí a na třetí zatlačení byl prcek venku. Vážil 3,5kg..... Takže pokud jsi těhotná a jsi ve věku 35plus rozhodně se nenech nikým a ničím rozhodit. Lékaři, jak známo, rádi vidí komplikace, je to bohužel jejich povolání☹ Najdi si nějakou svou porodní asistentku nebo dulu, která Tě před porodem hodí do klidu a která Ti dodá sebevědomí a rozhodně z ničeho neměj strach! Všechno dopadne jen tak, jak budeš chtít. Ničeho se neboj......

kotcheva
4. únor 2014

Ahoj, taky rozhodne nepotvrzuji - dcera se mi narodila v 36, a prestoze to bylo moje prvni dite, porod probehl pomerne rychle a bez komplikaci. Ja mela tehotenstvi "za odmenu" - zadne nevolnosti, nechutenstvi nebo naopak silene chute. Vonelo mi vsechno, chutnalo zrovna tak, nebyla jsem ospala ani prilis unavena🙂. Myslim, ze by mi pres me "stari" hodne zen zavidelo🙂)))

ankava
4. únor 2014

Rodïla jsem ve 40, začala jsem přirozeně a skončila na akutním císaři, holčičce se nechtělo ven a při každé kontranci ztrácela puls... byl to nervák se šťastným závěrem...
Jestli to bylo věkem, příliš úzkými porodními cestami nebo něčím úplně jiným.. to dnes nikdo neřekne.. Nikdo mi císaře dopředu nenavrhoval, záleží na doktorech, porodnici. NIc není pravidlo a každá jsme jedinečná.
Můj názor je, že pro doktory je bezpečnější "postarší prvorodičku" odrodit císařem a nevystavovat se jakýmkoli komplikacím. A celkem to chápu.. já bych dneska raději cisaře navrhla rovnou sama než zažívat ty nervy, co jsem měla.

dasa2412
4. únor 2014

já jsem rodila v 38, na vlastní žádost sekcí, kterou jsem si musela vyběhat, nikdo mi ji nenabízel ani nedoporučoval a nikdo nikde se nad mým věkem nepozastavoval....myslím si že na věku až tak nezáleží, je to všechno hlavně a nejvíc o psychice, o tom, jak a na co se ty sama cítíš....

odkorkova
4. únor 2014

Rodila jsem v 37 přirozene bez větších komplikacich,malej chvatal,chtel mit narozeniny s maminkou ve stejny den🙂. Leta jsem nemohla otěhotnět,az 37 a je to nejkrásnější období mého zivota!!!

krokkyna
24. únor 2014

já rodila ve skoro 39 letech poprvé a přirozeně, jen porod byl vyvolávaný o 3 týdny dříve pro špatn= CTG monitory, prcek se narodil s vrozenou vadou srdíčka, o které jsme nevěděli,jinak byl porod v pohodě,velmi rychlý - po prasknutí vody byl malej za necelé 2,5 hodiny na světě

purplecrow
24. únor 2014

Rodila jsem poprvé a přirozeně v 38 letech. Jediný v mém okolí, kdo rodil císařským řezem byla má švagrová v 27 letech a sestra mé kamarádky v 19 letech. Statistiky neznám, nicméně je jasné, že čím starší prvorodička, tím větší je pravděpodobnost komplikací. Paradoxně kamarádky, které rodily před čtyřicítkou, rodily přirozeně a porody nebyly komplikované.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru