První porod císařem, druhý chci taky. Jaké máte zkušenosti?

milik75
10. říj 2009

Ahoj holky, pred 2 lety jsem rodila cisarem (syn byl koncem panevnim). Byla jsem moc spokojena, vse probehlo hladce. Ted jsem tehotna podruhe, termin mam zacatkem listopadu a momentalne nemam zadnou indikaci k cisarskemu rezu, ktery bych opet preferovala. Co mi radite, pripadne jake jsou Vase zkusenosti? Dekuji.

glimmer
18. srp 2012

Ahoj, já měla první porod taky císařem (nepostupující porod + hypoxie plodu). Nyní jsem 27tt, a doktor mi dal vybrat, jestli chci rodit klasicky nebo sekci. Sama jsem si vybrala sekci, a jsem ráda, že mi doktor dal sám na vybranou, už jsem řešila jak si o sekci říct :o). Kdyby mi nedal na výbšr, byla jsem rozhodnutá se ho sama zeptat a nějak to udělat, aby to zase byla sekce. 😉

glimmer
18. srp 2012

@milik75 Vím, že v Praze v Podolí, pokud se tam zaregistruješ k porodu a měla jsi před tím sekci, tak ti jí udělají automaticky taky, ať byla předtím z jakéhokoliv důvodu. 😉

zdenikmar
16. pro 2013

taky by mě zajímalo podle čeho se rozhoduje císař,poprvé jsem rodila normálně ani jsem jinak nechtěla,měla jsem ztrach z cisaře,nakonec jsem málem rodila císařem,kůli špatným ozvům,pak řekl doktor že zkusíme vyvolat a pak teprve císař,po 4 hodinách od kapačky byla malána světě,ten nádherný pocit když vám říkají že vidí vlásky a máte toho drobečka na břiše a mazlíte se a hlavně jsem mohla normálně fungovat.Za 4 týdny mám termín doufám že budu mít tak krásný a pohodový porod jako s dcerou,ikdyž ted čekáme obříka-dle doktora to zvládneme.Mě vždy doktor říkal,že císař je rizikovějčí je to operace amoc jim do nich nechce.Kamarádka má švagrovou gynekoložku a ta jí napsala při obou porodech vzpříčená poloha a rodila císařem,prý ani neví jakby rodila normálně.

miriama15
19. pro 2013

Ahojte prosím chcela by som sa opýtam či na pôrod cisárskym rezom musím mať ja alebo moje bábo problemy alebo si to môžem vyžiadať sama! chcem rodiť cisárkym rezom preto sa pýtam dakujem za odpvede🙂

zuzana76
19. pro 2013

@miriama15 myslim,ze staci indikacia - strach z porodu- ale zrejme to musis mat potvrdene od psychiatra

miriama15
19. pro 2013

@zuzana76 to ako fakt ? nedá sa tak, že normálne prídem za lekárom a chcem cisárkym ked si za to zaplatim ?

zuzana76
19. pro 2013

@miriama15 myslim,ze takto to u nas nefunguje, mozno ak najdes velmi " ústretového " lekara, co pochybujem

miriama15
19. pro 2013

no tak vďaka najvyšší čas zájsť za známymi neviem je to moje prvé dieťa a proste nejak od malička žijem s tým že ak dieťa tak jedine na cisárky rez:(

gepe
19. pro 2013

@miriama15 v CR neni ze zakona mozne.
@zuzana76 indikace ze ma strach z porodu nemusi byt duvodem k sekci. To by pak mela kazda Druha rodicka sekci.

zuzana76
19. pro 2013

@miriama15 nemusis hladat vyhovorky, kludne to tak povedz doktorovi a uvidis jeho reakciu,

miriama15
19. pro 2013

noo skúsim to tak držte palce 🙂

zuzana76
19. pro 2013

@gepe no, ja si myslim, ze ak ma zena neprekonatelny strach z porodu a rodit prirodzene nechce , tak to dovod k sekcii je? a prirodzene urcite neporodi, pretoze ak sa od zaciatku programuje, ze neporodi, tak ku komplikaciam prijde a bude to sekcia tak ci tak.

rory_g
19. pro 2013

Já se Ti nedivím, můj pokus o porod byl příšerný zážitek, jestli budu znovu těhotná, taky bych chtěla rodit rovnou sekcí a doufám, že se s doktory domluvím.
@miriama15 zaplatit se to dá, ale ne oficiálně. Rodí takto "celebrity" a nejen ty...

miriama15
19. pro 2013

@rory_g no a presne preto som sa pýtala čí s tým bude alebo nebude problem mamka sa so mnou trápila 5 hodín a zo sestrou 4 preto mám totálne panický strach:(

jenny.kay
19. pro 2013

První dceru jsem rodila plánovaným císařem pro polohu plodu KP. Teď jsem chtěla rodit přirozeně a v Hořovicích jsem narazila na doktorku, která aniž mě prohlédla mi skoro mezi dveřmi vpálila, kdy se tedy chci dohodnout na toho císaře, že když nemám ani dva roky od prvního porodu, tak jdu znovu rodit císařem. Pěkně mi tím vyrazila dech a zkazila náladu. Naštěstí jsem pak v Podolí narazila na super mladou doktorku a příjemného doktora, kteří mě oba uklidnili, že můžu klidně přirozený porod zkusit. Nakonec jsem rodila v Hořovicích, přirozeně a bylo to milionkrát lepší než císař, i následná rekonvalescence zcela nesrovnatelná. V papírech co mi dali je ale napsáno, že už první sekce může být indikací k druhé sekci a ona doktorka mi rovnou řekla, že jestli se rozmyslím, tak mám zavolat, že mi po první sekci druhou nikdo neodmítne. No, zaplať pán bůh to opravdu nebylo třeba a jsem šťastná, že jsem rodila normálně. Pokud ale máte někdo z prvního císaře dobrý pocit a chcete do něj jít znovu, tak by to neměl být asi ve většině porodnic problém, pravidla mají nastavená dost podobně a po prvním císaři vám toho druhého asi klidně udělají.

luba28
19. pro 2013

@miriama15 ja som mala prvu sekciu a druhu som si poprosila u lekara a urobili mi ju,...

crawler
19. pro 2013

Týjo, tohle nechápu 😅 😅 😅 já rodila1. císařem a druhý přirozeně a ten přirozený je o tolik lepší,že nechápu,jak někdo může dobrovolně žadonit o sekci 😕 a to podotýkám byla sekce ukázková, hojení taktéž...

kriistin
19. pro 2013

@miriama15 po cisaři mužeš mi komplikace trombozu nebo embolii.ja jsem po prvnim cisaři měla trombozu.u druhyho cisaře mi zjistili že mam srusty na močaku.malou nemohli dostat ven ,nedychala.zkoušela jsem podruhy rodit přirozene a mala měla abnormalní rotaci.

rory_g
20. pro 2013

@miriama15 no jak říkám, záleží na dr a na částce asi...podle mě třeba v Praze to určitě jde

maminuska
23. pro 2013

ja mám dva porody normálne , prvý uplne v pohode a druhý bol menší horor - 24 hodín silných kontrakcii , tretí pôrod som mala sekciu pre nepostupujuci pôrod a náhlu hypoxiu.
Zodpovedne ako viacrodička prehlasujem že radšej horší pôrod ako cisársky. Neviem a nechápem prečo to ženy dobrovolne chcete.Ja som bola po cisárskom týžden uplne v prdeli , nemohla som sa poriadne vystrieť, nemohla som ist na velku , každé kýchnutie ma bolelo ako šlak . Ďalšie tri týždne mi muž v noci musel pomôct na posteli sa obrátit ak som chcela vstat ku kojeniu, trištvrte roka som mala znecitlivené brucho do pupka.....
Teraz čakám štrté a dufam že ho porodím normálne , aj keby som mala silné bolesti ,ale to pôrodom okamžite končí a jediné čo je nepríjemné je že ste trocha možno pozašívaná a asi 3 -4 dni sedíte a jednej polovičke zadku.
Cisársky pôrod je neprirodzený a mal by sa používať skutočne len v nevyhnutných prípadoch , príroda na to uspôsobila iný orgán cez ktorý sa má dostať hlavička plodu a nie brucho .

des
3. led 2014

Indikaci k druhému císaři nemám, ale nabyla jsem dojmu, že pokud bych na druhém císaři jednoznačně trvala, tak se se mnou hádat rozhodně nebudou...Naopak se chci pokusit porodit normálně a Dr. mi řekla, že právě jedna z podmínek pro přirozený porod po císaři, je že rodička si to přeje.

petrajurinova
3. led 2014

@maminuska ono je to u každého trošku jiné, já mám za sebou jeden porod SC a jeden "přirozený", po tom nepřirozeném císařském řezu jsem byla v pohodě do 2 dnů, bez nějakých velkých bolestí a omezení a dokázala jsem normálně fungovat kolem dítěte, sebe i domácnosti. Po porodu cestou, kterou na to "uzpůsobila" příroda, jsem byla týden neschopná samostatného pohybu, nedej bože abych se měla v tu dobu sama starat o obě děti, jenom běžná chůze představovala čínské mučení a ještě i teď po více než 4 letech mám zdravotní komplikace, problémy a bolesti.

@des tak mě se nikdo neptal jestli chci po prvním porodu SC podruhé rodit přirozeně nebo SC, můj gynekolog císaře doporučoval a porodník prohlásil, že o tom rozhoduje on a že pro císaře nevidí důvod.

rheia27
3. led 2014

@milik75 na Slovensku su nemocnice kde ti automaticky doporucia cisarsky (najme po tak kratkej dobe), ziadny normalny doktor nebude riskovat rupturu maternice...ale samozrejme pacient ma pravo odmietnut vysetrenie/zakrok

rheia27
3. led 2014

@maminuska nesuhlasim so vsetkym, ja som mala sekciu (kvoli chrbtici) a ked som sa prebrala tak mi lekar povedal ze mala nebola fixovana, a to uz bol 40ty tyzden...keby som dostala kontrakcie tak by bol ohrozeny jej zivot aj moj...takze vdakabohu za sekciu
planovana sekcia je lepsia ako ked sa nieco poserie a musia pouzit pomocky, klieste ci zvon alebo skacu na brucho..samozrejme pre sc musi byt indikacia a rodicka si musi uvedomit ze je to operacia a v sazke su 2 zivoty, ale stejne to niekedy moze byt to najlepsie..

po mojich skusenostiach si myslim ze to najdolezitejsie je dohodnut si porodnika a neist na blind

rheia27
3. led 2014

@miriama15 na cs musi byt indikacia, treba zajst za porodnikom a zistit, strach z porodu moze byt indikacia ale nejaky psycholog by ti nan musel napisat odporucanie a to neviem ci takeho najdes🙂 cisarsky sa robi ked je ohrozena matka alebo dieta, nie na poziadanie 🙂

maminuska
3. led 2014

@rheia27 ano napísala si musí byt dôvod na sekciu a to pádny. Strah z pôrodu nie je podla mna indikáciu , ak to nie je nejaká panická porucha a tu ti stanoví psychiater a nie psycholog.
Ja tu narážam predovšetkým na dobrovolný cisársky , bez indikácii len preto " aby som to už mala za sebou " , nikto nevidí že riziko ako embolia, zápal pobrušnice , rozapd štichov , prasknutie , vnutorné krvácanie je do dutiny brušnej nie je zanedbatelné .
Na to aby sa dieta narodilo prirodzene pri predpokaldaných nekomplikáciach je vagína na nie brušný otvor.

Takže cisársky ano v indikovaných prípadoch , ale dobrovolný cisársky nie ! . Na jednom českom fore požadovala dievčina cisársky z dôvodu aby sa jej neroztiahla vagína a mohla muža naďalej obštastnovat tak ako predtým , tak to je choré.

rheia27
4. led 2014

@maminuska si napísala to co ja ale je rozdiel prvorodicka a cisársky a druhorodicka už po prvom cisárskom. Sekcia je dôvod na ďalšiu a závisí to od viacerých faktorov. Autorka témy je druhorodicka. Ja si myslím že plánovaná sekcia je bezpečnejšia ako porody ktoré som písala bližšie. No ale nik nevie dopredu aký bude pôrod. Sú tu lekári aby poradili a budem sa opakovať, stačí ked si zapnes správy že čo sa zase stalo v porodniciach. No a z toho vyplýva aký dôležitý je výber pôrodnice a lekára. Tiež si myslím že by to tak nemalo byť, pretože určité veci máš garantovane ústavou či zákonmi. Aby som to zhrnula, všimla som si že tu na MK často mamičky do niečoho tlačia akoby len ten ich názor bol správny. Posúdenie určitých veci je záležitosťou lekárov

maminuska
4. led 2014

@rheia27 tak ano sekcia je aj nie je dôvod na ďalší cisársky. Záleží v akom stave máš jazvu . Napríklad tu v TN nemocnici nechávaju rodit po prvom cisárskom úplne bežne. A to táto nemocnica vyhrala v roku 2012.
Samozrejme pokiaľ je jazva moc tenká , tak nie som samovrah aby som rodila normálne. V tomto by som jasne posluchla lekára.

korma
14. led 2014

Ahoj holky, tak při mém prvním nezdařilém porodu , který skončil císařem po 24 hodinách trápení, jsem se rozhodla , že druhý půjdu taky na sekci . To nakonec doporučili i doktoři, protože jsem měla úzkou pánev a malý byl na mě moc velký. Teď jsem v očekávání po 3 a jdu jasně na císaře a jsem ráda, navíc si nechám udělat sterilizaci, protože mám vysoký tlak a nemůžu antikoncepci a ani další porod, který teda už taky nechci. Neměla jsem nikdy po císaři žádné komplikace, ba naopak, po pár dnech mi bylo fajn. jizva občas bolela, ale to bylo v pohodě 🙂

jana_x
14. led 2014

Já měla první porod císařem z vlastní vůle a druhý po 2,5 letech jsem si taky určila císař. Prostě každému vyhovuje něco jiného. Záleží na domluvě s doktorem, který by tě měl na sále.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru