Pupečníková krev. Má někdo zkušenost s odběrem?

lenulka_333
20. led 2022

Má tady někdo zkušenost s odběrem pupečníkové krve? Zajímá mě, jak moc dopředu to řešit. Budu mít i zadanku od hematoonkologa a krev by šla do všeobecného registru a bude určena pro starší dceru,pokud by se nevyužila může být darovaná, tohle mi v rychlosti sdělil dceřin lékař,ale mě napadají otázky vždy až později 🤦 ale předpokládám že si odběr i se zadankou budu hradit, o to nejde, ale spíš organizačně jak dlouho před porodem to řešit. Děkuji

hezz17
20. led 2022

@lenulka_333 hlavne si vybrat porodnici, ktera odbery dela. Dost od toho uz ustupuje. Urcite rict minimalne na prenatalni kontrole uz v porodnici.

kathy_k
30. led 2022

@lenulka_333 Zvazila bych zda do toho jit, ta krev patri miminku a potrebuje ji, pokud ji nedostane, prijde az o 1/3 celeho sveho objemu krve. Osobne bych mu ji nechala.

hezz17
30. led 2022

@kathy_k pokud je dulezita pro lecbu starsi dcery, tak ji asi potrebuje 🙄

kathy_k
30. led 2022

@hezz17 Nemelo by na to byt pohlizeno jako na neco k darovani, od zacatku to patri novorozenci, bez toho muze byt pozdeji anemicky.

lenulka_333
autor
30. led 2022

@kathy_k samozřejmě že pokud bych nebyla v situaci v jaké jsem,tak o odběru ani neuvažuji. Přeji vám ať se nikdy nemusíte rozhodovat, kterému dítěti dáte přednost. tohle je pro mě taková střední cesta,kdy věřím že odběr miminku neublíží ale za to může dost pomocí dalšímu mému dítěti,které si prošlo 14mesicni léčbou chemoterapií a je pravděpodobné,že nemoc propukne znovu. Proto pupečníková krev mi přijde menší zásah, než třeba odběr kostní dřeně.

kacka1994
30. led 2022

@lenulka_333 Nevím jak je to ve vašem případě, malému odebírali jen vzorek kvůli genetice, měli jsme žádanku. Jen jsem je na to upozornila při příjmu a raději ještě v průběhu porodu, když se střídaly PA. Zkumavku s krví v našem případě dostal po porodu manžel a sám ji odvezl do reprodukčního centra, kde nám vystavili žádanku a oni ji odeslali do své laboratoře. Nic jsme neplatili, ale nejednalo se o uchování, jen o test.

lenulka_333
autor
30. led 2022

@kacka1994 Děkuji za informaci. Pro uchování je třeba to zmrazit a převáží se to v tekutém dusíku. Už mám informace od soukromé společnosti,která odběr provádí,jenže ne na zadanku. Ještě čekám odpověď z národní banky pupečníkové krve, což je státní a tam by to na zadanku šlo,ale z webovek sem pochopila,že ty odběry dělají ve 3 českých nemocnicích, což pro nás znamena 400 km,takže nereálné.

pettypet
3. únor 2023

@lenulka_333 ahoj,řeším něco velmi podobného. V mém okolí už odběr porodnice také neprovádí. Buď budu cestovat 90 minut do porodnice nebo se zdá,že ve větší fakultní nemocnici tady poblíž by ten odběr po domluvě udělala, i když je běžně neprovádí. Ještě to nevzdávej a zkus si zavolat do nějaké větší porodnice v okolí a vysvětli jim situaci. Jestli to dobře chápu, tak tu sadu na odběr dodá ta banka na uchování pupecnikove krve, takže pak už je to víceméně jen na ochotě.

lenulka_333
autor
8. únor 2023

@pettypet Už máme pupečníkovou krev odebranou, bylo to teda přes tu soukromou společnost, vše mi vysvětlili po telefonu. Při příjmu jsem řekla, že budu chtít odběr, nic předem jsem řešit nemusela, jen papíry s tou společností. Státní banku pupečníkové krve se mi nepodařilo zkontaktovat, neodpovídali na maily, takže jsme si odběr zaplatili. Kdyby jsi měla nějaké otázky, klidně napiš.

pettypet
8. únor 2023

@lenulka_333 já to nakonec řeším přes hematologii, pan doktor, co se tam o moje děti stará, vypsal nějakou žádanku na sourozenec odběr a nakonec mi to asi odeberou i tady v nejbližší veliké porodnici, kde to normálně neodebiraji. Vůbec jsem v ní rodit nechtěla, ale pod vlivem okolností jsem ráda, že mi vyšli vstříc. Teď jen čekám, až to všichni potvrdí, snad se to stihne, termín mám v březnu. Prosím, napsala bys mi jak vto probíhalo? Máš z toho dojem, že novorozenec přišel o něco, co mu pak chybělo...jak se tu pár diskutujících snažilo naznačit...?

lenulka_333
autor
9. únor 2023

@pettypet tak super,že ta možnost je,tak ať vše klapne. Odběr proběhl v pohodě,jak se malá narodila, přestrihli šňůru a krev odebrali, bylo ji dost, trvalo to chvilku. Nemám pocit,že by malá o něco přišla, je zdravá. Pak asi měsíc jsme čekali na výsledky,zda je krev v pořádku a může se uchovat.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru