Rajský plyn nebo epidurál. Máte zkušenost?

aneta15
25. čer 2011

Ahoj, za 14 dní mám termín porodu druhého dítěte, po prvním porodu bez jakékoli "chemie" jsem se rozhodla,že si nechám při druhém píchnout epidural, při sepsání porodopisu mi nabídli, že můžu využít rajský plyn...nemáte někdo zkušenost ? Ještě jsem se chtěla zeptat jak přesně funguje epidural při spontálním porodu, můžu během porodu chodit?

jasekd
25. čer 2011

@aneta15 Byl prvni porod tak hroznej? Ja bych se na to neupinala, treba ti to nestihnou dat, nebude anesteziolog atd... Osobni zkusenost nemam, oba porody, ac celkem dlouhe a druhy vyvolavany, byly bez epi, nechtela jsem a navic jsem se pomalu otvirala, tak mi by mi to ani nemohli dat, dlouho jsem nebyla ani na ty 4 cm resp. jako druhorodicka na 3... No a pak porod nabral takovy spad, ze by to bylo zbytecny a navic bolesti tak sileny, ze bych nevydrzela v klidu 😝 . Pokud bych se mela rozhodnout, tak jednoznacne epidural! Dobre napichnuty a nacasovany epidural by mel pomoci i s otviranim, odpocines si od bolesti, napriklad kdyz to trva dlouho, pritom jsi zcela pri smyslech, nemel by byt problem chodit, sedet na mici atd, kontrakce na tlaceni bys citit mela a mohlo by to stacit i na pripadne siti, i kdyz neni problem to opichnout zvlast. Co vidim jako nejvetsi vyhodu epiduralu, nedostane se k diteti, coz ten rajskej plyn urcite ano, navic bych nechtela byt pri porodu ditete nejak oblbla, i tak je clovek zblblej a ne uplne pri smyslech a vsechno ma v mlze 😀 O epiduralu jsou tady toho mraky a ne kazda ma az tak idealni zkusenost, jak jsem to napsala, ze by to melo byt, ale to je se vsim.. Ja ti osobni zkusenost napsat nemuzu, jen svuj nazor, co bych si vybrala ja. Hrozil mi u druheho ditete cisar kvuli KP (mala se pak stihla otocit) a jednoznacne jsem si vybrala spinal (i kdyz to je neco trochu jineho nez epi)pred celkovou anestezii, z vyse uvedenych duvodu.
Drzim palce, at si vyberes ke sve spokojenosti, pripadne abys to vubec nepotrebovala a mela rychlej pohodovej porod...

mikulka
25. čer 2011

@aneta15 Ahoj, já epidural měla po 11 či 12 hodinách porodu indikovaný. Porod nepostupoval.
Doporučila bych ho!
Při epidurálu můžeš normálně chodit, hýbat nohama a vším, necítíš, že ho máš, neznehybní tě to. Jen se ti uleví od bolestí, od kontrakcí.
To byla rajská úleva. Sice se pak porod zpomalil, ale to oni tak chtěli a dali mi oxytocyn, který porod zase naplno rozjel a to tak dobře, že jsem pak asi za 2 hodiny porodila.
Tlačení dítěte normálně cítíš, to mám pcit, že vliv nemělo (nebo už nepůsobil epidurál?), ale na kontrakce to pomohlo.

Jediné, co bylo horší, že po porodu jsem měla bolesti v zádech na místě vpichu a kolem. A měla jsem je asi 5 týdnů. Nebyla to velká bolest, ale když jsem déle chodila, cítila jsem to.
I přesto bych do toho šla znova 😉
Já pak už bolestí ztrácela vědomí, křísili mne, dávali kyslík, já taky bolestí zvracela, byl to nářez 😉

mikulka
25. čer 2011

Jinak o rajském plynu jsem neslyšela, že by se v dnešní době ještě dával! Do toho bych teda nešla.

aneta15
autor
25. čer 2011

V Kolíně se tvářili, že je ten rajský plyn novinka a jak jdou z dobou. Porodní asistentka mi vysvětlila, že dostanu kyslíkovou masku a budu si to dávkovat sama. Prý to působí 3 minuty a pak si musíš dýchnout znovu, celej porod stojí 1200 a šití 280 korun. Na dítě to prý nemá vůbec vliv. Já hledala informace na netu a našla jsem, že se to hodně využívá v cizině hlavně ve Švýcarku..ale zajímalo by mě jak pak člověk vnímá celé to kolem...nechci přivést dítě na svět zfetovaná 😀

dana3262
25. čer 2011

@aneta15 ja teda rajskej plyn u porodu videla jen ve filmech, ale na zakladce jsme to dychali z balonku ze slehackovej bombicek a trva to sice par sekund, ale je to fakt sila. Slysis divne, vidis divne..epidural vnimani vubec neovlivnuje. Ale treba je ten stav jinej kdyz daj rajskej plyn v nemocnici a kdyz ho vydejcham z balonku (kdyz jeste pominu omrzly prsty, nez jsme to do balonku dostali 😀 ) ale to je z jinyho soudku..

jasekd
25. čer 2011

@aneta15 Anet, ja teda nevim, ale do toho bych nesla 😅 @mikulka ti tady popisuje osobni zkusenost, ktera se v podstate shoduje s tim, co jsem psala. Pokud je epi indikovany, ani nic neplatis, je otazka, co je indikovany 😉 Nekde ti ho vpohode daji, nekde ne, nekde platis tucny penize... To, ze rajsky plyn (bude to smes oxidu dusneho a kysliku) neovlivni dite, je blbost! To, co vdechnes, se do obehu dostane a tim padem i k diteti. Muze byt apaticke, muze byt hypoxie, tobe muze byt zle, kolikrat clovek zvraci i pri porodu bez medikace 😅 A za tohle jeste platit... Pouziva se to tusim v UK napriklad. Jinak na siti si necham pichnout Mesocain a je to! Ja doufam, ze kazde zdravotnicke zarizeni u nas siti opichuje automaticky, pokud ne, pekne bych se ozvala. Obcas tu holky pisou, ze opichnuti nemely, jenze to muze bejt i tak, ze ten opich necitily. Ja ho necitila, pridavali mi i davku, presto jsem pak vnejsi siti trochu citila, je to normalni a Mesocain ne vzdy stopro zabere (znam i ze sve praxe, ne vzdy plne sedne), proto si mozna holky myslej, ze opich nedostaly. Pokud nekdo sije bez umrtveni, je prase 😠 Nebo spolehaji na epidural, ze jeste neodeznel, pak se opichovat nemusi. Opichnuti na zasiti trzne/rezne rany neni zadnej nadstandard a neplati se 😉
@dana3262 Rajskej plyn je porad rajskej plyn, i kdyz jasne, vase davkovani bylo ponekud sverazne, ale ty ucinky, to bylo ono 😀 😝

hojda
25. čer 2011

Kamarádka ve Švésku měla rajský plyn i epidurál a doporučovala ho. Já neměla nic a taky bych to doporučovala🙂. Ba ne záleží, jak to půjde, no uvidíš....

dana3262
26. čer 2011

@jasekd tak to bych fakt nechtela mit tyhle stavy u porodu.. 😀 Epidural byl supr.

jasekd
26. čer 2011

@dana3262 Ja verim, ze az takhle cloveka zfetovat nenechaji, ale oblbovak to proste je 😉

dana3262
26. čer 2011

@mikulka me zas epidural porod urychlil, ale ty tlaky (jako kdy mam tlacit) jsem moc necitila..ale rikali mi. A pichli mi ho a ja asi za 5-10min porodila. Vpich jsem citila tak tyden, ale jen kdyz jsem na to primo lehla.

ffiinnkkaa
26. čer 2011

@dana3262 Tak mě to porod epidural už pak totálně zastavil ☹

zmrzlinka
20. čer 2012

Je tu niekto kto rodil s rajskym plynom?Dakujem za odpovede.

kaeth01
20. čer 2012

@zmrzlinka rodila jsem v roce 2008 s rajskym plynem.. za sebe muzu rict ze mi nejak extra nepomohl - snad jen ze se clovek soustredil na nadechy a inhalaci.. ale jestli to pomohlo od bolesti nemuzu s urcitosti tvrdit.. i kdyz!! prvni porod byl sice narocny ale co se bolestivosti tyce tak ten druhy byl milionkrat horsi. doted me nenapadlo pripisovat pohodovost prvniho porodu tomu plynu - ale ted jak to pisu co kdyz to bylo ono 🙂 fakt tezko rict.. kazdy porod je jedinecny, takze to s urcitosti nerekne asi nikdo ze mu pomohl/nepomohl..
rozhodne za me je to nic proti nicemu..

veroussek
20. čer 2012

@aneta15 Ahoj, já jsem rodila s epidurálem a neměnila bych. Rajský plyn mi taky nabízeli, ale to jsem odmítla, měly ho dvě kámošky a stěžovaly si, že jim z toho bylo zle. Epidurál můžu jenom doporučit. Ohromná úleva po 30 hodinách kontrakcí.

zmrzlinka
20. čer 2012

jeeej holky dakujem za rychle odpovede......mne rajsky plyn dnes nukali,ked som sa bola natocit v nemocnici a tak som chcela vediet ake mate skusenosti.....tiez sa bojim,aby mi z toho nebolo zle od zaludku.....no uvidim,ci este nejaka mamina ozve 🙂

eficenka
20. čer 2012

@aneta15
nevím zda se jedná o onen rajský plyn, který se používal kdysi... ale právě ho přestai dávat, protže je rakovinotvorný... tak nevím co je to za novinku, jen to třeba stejně pojmenovali...

aneta15
autor
21. čer 2012

já nakonec porodila ani nevím jak 🙂 rodila jsem na chodbě celej porod trval 15 minut byla jsem ráda, že jsem vůbec v nemocnici 🙂 takže nedošlo ani na epidural ani na plyn

lucille85
21. čer 2012

Teda rajský plyn žádna novinka není! V zahraničí (Anglie aj.) se používá běžně, u nás už skoro ne, protože má malou účinnost (dle literatury cca 30%)a ovlivňuje CNS plodu...Epidural jako jediná z farmakologických metod tišení bolestí (samozřejmě kromě místní- pudendální a paracervikální analgezie) nemá vliv na miminko, ale jen na matku. Ovšem má také svá rizika a není pro každého a také záleží na průběhu porodu. Může porod urychlit, ušetřit mamince síly na tlačení, ale bohužel i zkomplikovat II.dobu porodní (maminka neví kdy má zatlačit, necítí kontrakce)...Mě teprve osobní zkušenost čeká, do rajského plynu bych nešla ani náhodou, epidural nevím, u císaře asi jo, jinak to zkusím zvládnout bez....

luciebx
21. čer 2012

ja osobne mam zkusenost s rajskym plynem a nemuzu si to vynachvalit.. opravdu to bylo super.. moje nejvetsi hruza u porodu byla ta obr jehle cim se picha epidural.. takze kazdy to mame jinak. me rajsky plyn od bolesti pomohl.. opravdu vrele doporucuji

luciebx
21. čer 2012

@zmrzlinka ja rodila s plynem.. a bomba.. po druhe jdu zase do nej.. a dam dychnout i muzi.. 😀 😀 sem se smala jak naduta koza 😀 😀

zmrzlinka
21. čer 2012

@luciebx ja mam z toho trochu strach,aby som tam potom nejak nevystrajala 😀 pokial by sa dalo,tak by som chcela rodit bez nicoho.....z tej ihly na epidural mam tiez hrozu.....no uvdime ako to bude prebiehat....v najhorsom si cuchnem 😀

dakujem vsetkym za opovede

luciebx
21. čer 2012

@zmrzlinka na tom rajskym plynu je super to .. ze jakmile to prestanes dychat tak to z tela odejde.. proto se to ma dychat pravidelnych intervalech.. ale jak rikam.. nekomu je z toho zle ale ja si to uzivala jako po dobre lahvince vinka.. bolest tam je.. ale nejak ji nevnimas. asi jak kdyz mas vic vypito.. proste me to vyhovovalo.. a nic vic sem nepotrebovala.. takze uvidis.. zkusit muzes vse.. kdyz ti to bude vadit.. muzes prestat.. a do 3 min si jako kdyby nic..

katerinanov
22. čer 2012

Rodila jsem s epiduralem a velká úleva od kontrakcí. Odpočinula jsem si a jak přestal působit tak jsem už byla otevřená a mohla tlačit.

zmrzlinka
22. čer 2012

@luciebx tak to je super,ze to tak rychlo vyprcha......uvidim ako to pojde.....este ma napadlo,ze maju len jednu bombu na skusku a keby nas tam bolo viac,tak je moznost,ze sa k tomu ani nedostanem 😉

luciebx
22. čer 2012

@zmrzlinka aha.. jen jednu bombu? tak tu v uk to ma kazdy pokoj teda.. oni to hodne pouzivaji i pri bourackach aby ulevili rychle od bolesti.. pac to se 3x dlouze nadechnes. a uz to funguje.. 😵 😵

tehulka12
23. čer 2012

@aneta15 Já bych šla do toho Rajskýho plynu.Je to opravdu novinka,je to vylepšený to , se podávalo kdysi.Doktorka mi to vysvětlovala,tak,že si to dávkuješ sama maskou a za asi 2 minuty to vydýcháš.Jmenuje se to myslim Entonox,je to v kombinaci s kyslíkem a USA a v některých zemich západní Evropy se to používá už dlouho.Šla bych raději do tohohle než do epidurálu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru