Riziko předčasného porodu. Měly jste?

lendy1
14. čer 2007

Ahoj holky,

chtěla jsem se zeptat, zda je tu někdo, kdo má nebo měl riziko předčasného porodu nebo porodil před termínem a napsal mi něco k tomuto tématu.
Já osobně jsem si od 5.měsíce ztěžovala na velmi časté tvrdnutí břicha, ale jak má gynekoložka, tak v nemocnici mi řekli, že je to normální. Nakonec jsem v 28.tt skončila v nemocnici, kde jsem strávila 14dní na kapačkách a pak ještě týden na práškách. Hrozil mi podle doktorů předčasný porod (měla jsem silné, bolestivé a velmi časté kontrakce), ale přišlo mi, že ani sami nevědí, co se mnou-každý doktor mi říkal něco jiného a každý by mě léčil jinak. Kontrakce někdy byli, někdy ne, absolutně neměli vliv na zklidňující léky v kapačce a navíc jsem se ani neotvírala, takže za celou dobu strávenou v nemocnici se můj stav o moc nezlepšil, ale pořád mám strach z toho, že bych mohla porodit předčasně. Sice chodím na kontroly každý týden a jsem už na začátku 34tt, ale stejně...Měl jste někdo podobný problém...Díky za jakékoliv info. Lendy.

janazzz
3. črc 2013

@mm_mm Vypadá to se mnou tak, že mám pořád klidový režim, doktor mi do průkazky napsal už jenom CS3, čípek je prý měkčí, ale zatím je hrdlo uzavřené, takže snad ok. Ale klidový režim mám hlavně kvůli tomu, že mi dost tvrdne břicho. Beru Utrogestan a Magnosolv. Dneska jsem 31+0, tak snad ještě tak měsíc vydržím a pak kdyby se prckovi zachtělo ven, tak je to už dobrý 🙂 Třeba ještě nakonec budu přenášet, to jsem tu někde četla, že to se taky stává 🙂

mm_mm
3. črc 2013

@janazzz Já jsem dnes podle UTZ 24+0, podle MS o 6 dní dál, takže žádná sláva. V pondělí jdu zase na kontrolu a pak se uvidí, jestli mě pošlou do nemocnice. Mám hrůzu z toho, že porodím v nějakým 26.tt a že to celý dopadne blbě. I představa nemocnice je šílená, protože mám doma malý dítě. Sice se o ní může starat manžel, protože má 2 měsíce dovolenou, ale vůbec si neumím představit jí pár hodin nevidět. No, četla jsem, že podobný příběhy mají i šťastný konce, tak snad to bude i náš případ. 31+0 je už paráda, za týden už budeš mít úplně vyhráno. Po dokončeným 32.tt je víc než 90% šance, že bude dítě bez následků.

janazzz
3. črc 2013

@mm_mm já jsem před 2 týdny ležela v nemocnici, naštěstí jenom 4 dny. Když jsem viděla, jak malý miminka se tam rodili, tak si říkám, že doktoři jsou fakt machři a už i teď by bylo miminko v pořádku. Ale stejně se budu snažit donosit co nejdéle. Každý týden si dávám nové a nové cíle, do kdy aspoň musím donosit 🙂 Teď mám cíl 2 kila miminka, to bude tak za 10 dní. Já slyšela, že po 34tt je to už ok, ale raději to moc nestuduju, akorát bych se stresovala. Tak držím palce, ať donosíš co nejdéle. Já znám i miminko narozené ve 26tt a je v pořádku 🙂

mm_mm
3. črc 2013

@janazzz Tak s těma cílema to mám podobný. Dnešek - 24+0 - byl první. Teď bych ráda 26+0, to by byl fakt průšvih, kdyby to přišlo už teď a pak budu doufat ve 28+0...Mám kolem sebe víc nedonošenců, vesměs dobrý konce, ale hodně trnitá cesta. Tak se drž.

bonavoxa
3. črc 2013

Taky jsem ležela v nemocnici 14 dní, od 28. týdne a pak doma až do 37. týdne. Brala jsem Magnosolv a Utrogestan. Čípek jsem měla měkký, otevřená na prst, 1,5 cm z venku a jenom 6 mm zevnitř. Znala jsme jen cestu na záchod.Hruza..nedelat nic. A i tam jsem byla jen pár minut, netlačila jsem. Se mnou ležela holka, co měla zdravou holčičku z 25. týdne. Už jí byly dva roky. Naše Míša je ze 37. týdne, doktoři fakt ty děti dokážou vypiplat, ale je to jiné...Nejdřív se chodíte koukat do inkubátoru a piplačka je to...hodně dětí nemá vyvinutý sací reflex. Naše Míša ho měla, ale stejně tomu jídlu moc nedala a nedá. První tři měsíce proječela kvuli kolikám, moc nepila, každý týden jsme se vážili a furt něco řešili s doktorkou. Jen si říkám, jestli by to bylo stejné, kdyby byla ještě trochu dopečenější. Dalšího těhotenství se docela bojím.

janazzz
3. črc 2013

@mm_mm taky si každý týden ty cíle posouvám tak o týden až dva dopředu 🙂) velký cíl jsem měla 30tt, ted další velký 34 tt. Ale nejdřív ty dvě kila miminka, to bude už brzy 🙂

mm_mm
3. črc 2013

@bonavoxa Tak já si říkám, že je to druhý a zároveň poslední těhotenství, tak prostě musím vydržet, co to jde a natahovat to co nejvíc, abysme měli do budoucna co nejmíň problémů. Zaráží mě, že ve 37.tt nebylo tvoje miminko 100% fit. No, je to důkaz toho, že je to celý dost nevypočítatelný, 25.tt může přinést zdravý dítě a 34.tt nemusí...

mm_mm
3. črc 2013

@janazzz Až doteď mi to těhotenství strašně rychle utíkalo. Nestačila jsem se ani nadechnout a byla jsem v 6. měsící, teď už mám ale pocit, že jsem měsíc ve 24.tt. Já mám teď taky mimojiné cíl ustát pondělní kontrolu tak, abych nemusela do nemocnice. To bych se fakt zbláznila...

janazzz
3. črc 2013

@mm_mm Já měla do konce 6. měsíce taky všechno bez problémů a od prvního dne 7. měsíce to začalo. Tak snad to úspěšně doklepeme 🙂

pointp
30. říj 2013

Ahoj vsem, chtela bych se podelit o sve zkusenosti s hospitalizaci v dusledku predcasnych stahu a zkracujiciho se cipku. 2.10. (29+4 tt) jsem sla na beznou kontrolu. Mela jsem docela hekticky vikend a i toto rano. Citila jsem lehkou nervozitu, ale nezdalo se mi to nejak strasne... Po ctg a kontrole cipku mi dr.sdelil, ze mam stahy a cipek se zkratil ze 3,2 na 2,8 cm, takze me chce okamzite poslat do nemocnice. Nervozita+toto sdeleni=plac. Po uklidneni jsem na nic necekala a sla do nemocnice. V nemocnici kolotoc vysetreni a okamzite magnesium do zil. Po 3 hodinach se nic nezlepsilo. Podle pristroju a lekaru jsem mela nejsilnejsi stahy ze vsech maminek, ktere tam cekaly na porod. No a ja jsem citila jen obcasne tvrdnuti bricha bez jakekoliv bolesti!!! Nakonec si me tam nechali 10 dnu. Dostala jsem preventivne atb, lek na utlumeni stahu (partusisten; ziju v nemecku, nevim, jestli je ten lek i v cr pod timto nazvem) a kortikoidove injekce na dozrani plic miminka. Za dva dny prisly vysledek steru z del. hrdla, ktery prokazal vyskyt infekce gardnerella vaginalis. Takze zmena atb, na ktere tyto bakterky reaguji. Postupne mi snizovali davky leku proti stahum, az je vysadili uplne. Atb dobehlo, stahy bohuzel pretrvavaly a kontrola ukazala dalsi zkraceni cipku na 2,4 cm. Museli me prelozit do univerzitni nemocnice, kde je detska klinika, pro pripad, ze by nastal porod. Nervy mi pracovaly a bricho taky. Po prevozu opet vsechna znama vysetreni a opet partusisten. Vedlejsi ucinky: tresot, buseni srdce a hrozna zizen. Dalsi stery potvrdily vznik nove infekce. Bakterie clebsiella pneumoniae se kvuli podani prvniho atb mela sanci rozmnozit, bo byla na to predchozi atb rezistentni. Takze jsem dostala nove atb. V poradi jiz treti. Partusisten mi pak vysadili kvuli vedlejsim ucinkum a stale mi opakovali, ze kdyby mimi prislo na svet, tak o nej bude dobre postarano. S jejich vyroky jsem si kazdy den myslela, ze uz porodim. Stahy na ctg byly stale, ale ja jsem je nikdy nevnimala jako bolestive. Po tydnu mi vysadili i posledni atb a delali vysetreni. Nastesti se ukazalo, ze se cipek nezmenil. Zustal na 2,4 cm, tak me propustili. Dobre vse dopadlo, ale nekdy se mi zdalo, ze ani dr. netusi, jak to zkonci. Ted lezim doma v posteli (33+4) a jsem vdecna za kazdy dokonceny tyden. Je tezky jen tak lenosit. Ale vcera jsem se nesetrila a vecer o sobe dalo brisko radne znat. Vsem vam, ktere jste na tom podobne, preji pevnou vuli to vydrzet co nejdele! A pro ty, co se zrovna trapi v nemocnici, ne vzdycky to konci predcasne!!!🙂 Ted si hlavne preji zdravou holcicku.

sylvar
30. říj 2013

Mě dr říkala od 24tt, že jestli nebudu ležet, porodím..řvala jsem, řvala, co týden kontrola, děs, ty samá slova od dr,v 28tt jsem byla v nemocnici asi 14 dní, pak doma a dotáhla jsem do 36tt, kdy jsem spontálně porodila zdravou holčičku s apgar 10-10-10 😉

ined77
10. pro 2013

Dobrý den těhulky a maminky 🙂 ,

do naší Wiki knihovničky byl právě přidán nový článek https://www.modrykonik.cz/tvrdnuti-bricha/.
Budu moc ráda, pokud si vyšetříte chviličku a napíšete Vaše zkušenosti s tvrdnutím bříška v těhotenství. Vaše poznatky a zkušenosti jistě ocení i ostatní maminky a těhulky, kterých se toto téma třeba aktuálně týká.
Své postřehy, rady a příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje osobní zkušenost s ...".
Mockrát děkuji a přeji všem krásný den 🙂 .

@sylvar @pointp @janazzz @mm_mm .. a další 🙂

miminko2014
24. led 2014

ahojky holky dnes jsem byla u doktorky a ta mi rekla ze se mi zkracuje delozni cipek jeho delka je 2.3cm asi se i oteviram prohledla me a delala mi ultrazvuk ze spod uz po druhe v tomhle tydnu moc tomu nerozumim rekla mi ze mi hrozi predcastny porod napsala mi magnesko a mam jen odpocivat odpocivat odpocivat a zedny stres nic jsem ve 33+1 tt opravdu tomu nerozumim 😕 vite nekdo o tom vice

venakab
3. bře 2014

ahoj holky,taky se asi přidám do diskuze. Jsem teď 31+3 a mám podobné zážitky. Od cca 25 tt mi začalo častěji tvrdnout bříško, tak mi nasadili Magnasolv a nařídili klid na lůžku. V 30 tt jsem měla blbé tři dny (víc než 20 tvrdnutí denně) a jelikož jsem riziková (sama předčasně narozená,prý to hraje roli), tak si mě doktor nechal v nemocnici. Diagnostikovali mi dráždivou dělohu, po deseti dnech na mou prosbu jsem zase doma, kde pokračuji v léčbě z nemocnice- poctivě ležím na posteli se zvednutýma nohama (dá se a to zvyknout) , beru 1x Magnasolv, 2x3 denně Guajacuran a 2xdenně Utrogestan. Ale čím dál víc přicházím na to, že mi nejvíc pomáhá udržet si klid a pohodu. Jakmile začnu myslet na špitál a předčasný porod nebo se nenápadně snažím něco dělat v domácnosti, mám bříško v pozoru... Takže všem doporučuji udělat si zásobu pohodových filmů a knížek, zahodit na chvíli literaturu ohledně porodu, slušně odmítnout sýčkující návštěvy a užít si co nejvíc rozmazlování sama sebe, tím miminku prospějete nejlíp. Držím všem palce!!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru