Rodily jste v 31+2? Jak dlouho mimi zůstalo v nemocnici?

kirax
11. srp 2007

přeji pěkný večer.na minulé kontrole mi lékař řekl že jsem otevřená na 1.cm a mám ležet.poslední dobou si ale všímám že mi klesá bříško.jsem 31+2.rodil někdo takto brzy?jak dlouho pak mimi muselo zůstat v nemocnici?a byly ste tam s ním?děkuji za jakoukoli zkušenost

lendy1
12. srp 2007

Ahoj,

já jsem předčasně porodila v 34tt. Od 28tt jsem ležela 3 týdny v nemocnici s předčasnými kontrakcemi. Po propuštění z nemocnice jsem hodně odpočívala a nikam nechodila a nic nedělala, přesto mi praskla voda a musela jsem jít rodit. Rodila jsem v Ml. Boleslavi, jelikož u nás v Liberci nebylo místo. Malý měl 2.500g a 48cm, po porodu se zdálo být vše O.K., jen byl maličkej, tak byl v inkubátoru. Po pár hodinách nastali u něj komplikace s dýcháním, měl žloutenku, krmený byl infuzí a mohla jsem se na něj na JIP vždy jen přijít podívat. Po týdnu mi ho dali na pokoj, 1.den dobrý, pak opět komplikace a na základě špatné diagnozy ho okamžitě převezli do Prahy,kde nám ho dali "do kupy". Pak po dalším týdnu nám ho dovezli do Liberce a tady jsme si týden na sebe zvykali než jsme šli domů - celkem tedy díky komplikacím byl malý 3 týdny v nemocnici a já s ním cca 14dní s přestávkami. Bohužel všechny ty potíže a mé nervy na pochodu, kdy nám oznamovali samé šílené a špatné diagnozy a prognozy přežití spolu s krmením malého infuzí a poté lahvičkou zapříčinilo to, že jsem neměla mléko, malý ani nechtěl sát, takže jsme na umělém mléku.
Když jsem ležela v nemocnici s kontrakcemi, tak mi říkali, že je lepší vydržet to min. do 32tt, tak bych ti doporučila fakt jen ležet a odpočívat. Ty předčasně narozený děti mají potíže s dýcháním, mají žloutenku a celkově jsou takový nezralý, pak to ale většinou vše rychle doženou. Malému je teď 7týdnů a vypadá (díky tomu, že jí skoro pořád) a vyvýjí se úplně jako normálně narozené děti v termínu.
Z nemocnice většinou předčasně narozené děti propouští když jsou úplně v pořádku, přibýrají a mají váhu cca 2.500g, ale asi jak kde. Držím palce, ať vše dopadne dobře.

musko
12. srp 2007

Ahoj!
Všeobecne platí - najkritickejšie obdobie medzi 30-34 týž!
Takže lež, nohy navrch, nič nerob a nechaj sa obskakovať. V tomto období mimi nemá vyvinuté pľúca, nie je dostatok surfaktantu - to je akási tekutina, ktorá drží pľúca po prvom nádychu rozopnuté - dá sa to samozrejme podávať predčasne narodeným deťom, ale je lepšie, ak sa mimi narodí po tom 34 týž. A ak by bolo nutné, tak sa dohodni, že pojdeš ležať do nemocnice, kde majú s takýmito deťmi skúsenosti - my tomu hovoríme transport miminka v maminke - vačšinou sú to krajské alebo Fakultné nemocnice. Ale verím, že to Ty aj miminko zvládnete a mimi počká. Opatruj sa a fakt nič!! nerob! 😉

kristi
12. srp 2007

kirax, ja jsem byla otevrena na 1 cm uz od 26 tydne, chce to klidecek, moc se nenamahej a odpocivej. Ja jsem nakonec porodila 37+2

myschka
12. srp 2007

Ahojky, já se otvírala v 28 tt tak hodně, že doktor nevěřil, že prijdu na další kontrolu. brala jsem kupu léků a magnesium a bála se na záchodě zatlačit a nakonec vydržela malá do termínu na svět se jí moc nechtělo. takze pěkně odpočívej a uvidíš, že to bude ok.

kirax
autor
12. srp 2007

holky děkuju za odpovědi aspon jste mě uklidnily,že i když sem otevřená tak nemusím hned rodit. 😉
ležím,nedělám nic tak doufám že mrnous ještě chvíli počká 🙂

doriska
16. srp 2007

Ahoj,
za hranici životaschopnosti plodu lékaři považují 24tt, ale když porodíš takhle brzy, je to stejně nalevačku. I když miminko zachrání, má často trvalé následky. Já jsem byla v nemocnici s paní, která porodila v 6. měsíci (nevím přesně týden), holčička měla necelé kilo a následovaly velké komplikace - těžká žloutenka, praskla jí jedna plíce, pak krvácení do mozku, ale nakonec jí zachránily a brzy jí budou dva roky. Jak je na tom zdravotně ale netuším. Já jsem rodila na začátku 34. týdne, holčička měla 1 900gr, 45 cm, dobré vyhlídky na zdravý vývoj. Přesto nám po týdnu zemřela. Chytla na JIPce nějakou infekci a během několika hodin byl konec. "Díky" tomu vím ale jejich výsledky - ptala jsem se na úmrtnost v kategorii 1500gr - 2000gr v tom roce a řekli mi, že přijali 80 dětí, 4 zemřely, z nich 2 měly vady neslučitelné se životem.

johanda
17. srp 2007

Kirax, neboj, já jsem byla u prvního porodu otevřená ve 31. týdnu na 2 cm a rodila jsem ve 38 týdnu. Doktorka mi říkala, že pokud ženská nemá pravidelné kontrakce nebo velké bolesti, zapáchající výtok nebo nekrvácí, nemusí porodit předčasně ani když je takhle otevřená. Na druhé straně předčasnému porodu nezabráníš ani ležením a vysokýmu dávkami magnézia. To potvrzuju, druhou dceru jsem málem porodila ve 32. týdnu přes klidový režim 6 Mg denně, jen kapačky ji udržely v bříšku do 38 týdne.

liaa
25. srp 2007

Ahoj!Teď mám knížku těhotenství v otázkách a odpovědích.Tam se píše,jak říká Doriska,že od 24tt může mimi přežít.Ale je to velmi komplikované.Od 28tt riziko pro dítě výrazně klesá a jeho vyhlídky na přežití jsou velmi dobré.(více než 90%)Od 37tt jsou už plně vyvinuty bunky tvořící sliznici dých.cest a při předčasném porodu už by tedy nemělo dojit k výrazným komplikacím.

olielka
28. srp 2007

ahoj holky, docela mě to teď zajímá, jak mám nějáké problémy a je to tak, 24. týden je hraniční, vlastně před tím i z právního hlediska je to potrat, ne porod (souvisí s tím mateřská, možnost pohřebu, matrika apod) má celkem i velkou možnost přežít, tedy hlavně ve velkých, dobře vybavených centrech, hovoří se o 60% a z toho 20% má pak jedničky ve škole (-žádné následky). S každým týdnem se tyto možnosti zlepšují a miminka narozená nad 28 týdnů jsou už na tom celkem dobře (ale taky - JAK KDE - dobrý je převoz do veliké nemocnice, Apolinář, Podolí, Motole apod), je cca 99% že miminko přežije a velikanská pravděpodobnost, že bez následků. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, také záleží na okolnostech, za jakých se narodí. Není třeba 600 g jako 600 g - zda měla maminka např. infekci, zánět, jaký byl porod apod. To záleží také. V Praze se říká, že každé miminko nad 1000 g je už malý obřík. Ale to jsou čísla z těch nejlepších porodnic, okresní a podobně na tom asi tak dobře nebudou... (ale je pravdou, že pokud to jde, miminko se převeze) Přeji všem zdravá a donošená miminka !!

doriska
28. srp 2007

No, nedělala bych si iluze. Občas se nezadaří i ve vyhlášené nemocnici. Nedávno jsem si přes internet povídala s maminkou, která přišla o jedno z dvojčátek narozených ve 35tt a rodila v Podolí. Zemřelo na infekci, kterou chytlo několik dní po narození.

dashak
28. srp 2007

Ahoj kirax, nevím jestli je to ještě aktuální, snad jsi zatím v pohodě 🙂
Já jsem rodila 31+6 tt, ale císařem kvůli preeklampsii.
Všechny ty řeči o tom, že životoschopnost je od 24. týdne - ano, opravdu hraniční, dá se zachránit i mladší miminko, otázkou je pak jakou kvalitu bude mít jeho život - vysoké riziko poškození zraku, mozku, nezralost orgánů... Nicméně i ve vyšším týdnu se může stát, že nebude 100% O.K.
Jenže tohle ti nikdo dopředu neřekne 😉 Takže na to vůbec nemysli, snaž se v klidu ležet, myslet a těšit se na miminko a povídat si s ním. Psychická pohoda vám oběma jen prospěje, protože zbytek stejně neovlivníš, takže tomu nech volný průběh.
Ideální je vydržet do 34. týdne, kdy se vyvíjejí plíce a pak čím déle tím lépe 😉

Tak držíme pěstičky 🙂 😵

kirax
autor
29. srp 2007

dashak-ano je to aktuální 🙂 pořád jsem ještě v celku.zatím jsem otevřená pořád stejně,tak uvidím příští středu na kontrole.snad to dotáhnem co nejdál 🙂

dashak
31. srp 2007

ahoj kirax, no tak to je super, že se pořád držíš 🙂 Hlavně odpočívej a mysli na pěkné věci 🙂

sariss
13. zář 2010

ahoj kirax, jsenm na tom podobne, zkraceny cipek - 15mm- a zacinam se otvirat ale nevim na kolik. stravila jsem tyden v nemocnici, dali mi injekce na urychleni vyvoje plic male, ted jsem doma a snazim se fakt lezet a nic nedelat. dnes jsem 34+3 a pry to chce aspon ukonceny 36 tt, idealne 37tt, tak se modlime aby to jeste aspon tech 14 dni mala vydrzela vevnitr. me konkretne rekla Dr ze ted je to ted z 50 procent otazka gravitace, ze proste musim lezet jen na zachod + sprcha. je to tezky ale lezim...fakt chci udelat max pro to aby nase mala nemusela do inkubatoru.
tak se drz co nejdyl 2v1, ja se zabavuju dvdcky...to mi pomaha vypnout a nemyslet na spatne veci...komedie, serialy...a chci zacit cist male nahlas, pry to je dobre...tak pa

mat31
23. lis 2010

@kirax Ahoj, já jsem rodila v 32.t. Vše záleží na okolnostech. V našem případě dopadlo vše dobře. Byli jsme v nemocnici cca měsíc a půl. Rodila jsem v Brně v porodnici Obilní trh. Je to už ale osum let a podmínky se jistě mění. Syn tenkrát nepotřeboval ani plicní ventilaci, dýchal hned sám. Myslím, že za 32.týdnem už je to docela v pohodě. Znám i chlapečka, narozeného v 26.t., který je zdravý, vidí, slyší a ani se nejeví, že by měl být mentálně pozadu. TAkže zázraky se dějí.

kikimaruska
23. lis 2010

Jukni třeba do dalších témat o nedonošeňátkách 😉 . Jinak já byla hospitalizovaná celkem deset dní, důvodem byly nulové toky v pupečníku, neodpovídající váha miminka (zaostávání o 3 týdny)...po 10 dnech žádné změny k lepšímu a rizikovému stavu hrozící úmrtí dítěte (nešla krev a okysličení do hlavičky a do mozku) jsem šla na akutní SC. Malý se narodil 28+3 tt, 930 g, 35 cm...(pak spadl na 840g) ale v tomto týdnu bývají mimi už větší a víc váží, ale on neměl 4 týdny výživu z pupečníku. Celkem byl 2,5 měsíce v nemocnici, domů jsme šli takřka v termínu porodu na 2045 g. V inkubátoru a na kyslíku byl asi 68 dní....ale každé dítko je jiné a má nebo nemá příp.jiné problémy se startem do života. Anebo taky mít nemusí. Pokud chceš vědět víc a popovídat, nakoukni do diskuze 😉

lenkaaa
19. pro 2012

@dashak ahoj, cetla jsem, ze jsi rodila driv kvuli preeklampsii. Prosim, odepis mi co nejdriv, jak dlouho jsi vydrzela s preeklampsii? moje sestra je ted v 30 tydnu, zatim je v nemocnici jen tyden s preeklampsii a prave me psala, ze ji hrozi porod pokud ji vyjdou spatne vysledky testu. Ja sama jsem z toho uplne nanic a neumim si predstavit to miminko, jak to vse zvladnou pokud se mimi narodi ted. Neda se preeklampsie udrzet co nejdele, aby mimi vyzralo? a co Tvoje miminko?

ivaanka
19. pro 2012

Se mnou byla na JIP holcina, ktera porodila 34 tt. Miminko melo ale 48 cm a kolem 3 kilo, takze fakt obrik. Rikali, ze je maly v pohode, ze sam dycha. Za nekolik hodin prisla detska doktorka, ze zacaly problemy s dychanim a ze ho okamzite prevazi do fakultni nemocnice do Ostravy.
Kdyz jsem s ni mluvila 5.den po porodu na chodbe, rikala, ze ji dalsi den propousti a ze bude s malym ve fakultce, pry jeste asi tyden. V te dobe uz maly dychal bez problemu sam a byl naprosto OK.

dashak
21. pro 2012

@lenkaaa Ahoj, to máš celkem štěstí, protože já jsem tu na modrého koníka vlezla před 2 dny snad po 3 letech🙂 jsem chtěla kolegyni v práci ukázat nějaké fotky.
Moje preeklampsie se udržet nedala, protože jsem měla stále vyšší a vyšší tlak a hrozilo, že se utrhne placenta a nebo že mi praskne nějaká céva v mozku. Takže mě sanitkou převáželi z jedné nemocnice do druhé, lépe vybavené pro tak malé nedonošence (odhad byl 1350g, ve skutečnosti měla jen 1180g). V nemocnici zůstala měsíc a půl, pouštěli ji s váhou 2,10 cm...to je propouštěcí váha u nedonošenců, pokud nemají nějaké komplikace, takže jsme byli o 14 dní doma dříve než před původním termínem porodu.
Pokud budeš chtít něco více, napiš mi na facebook Dagmar Matoušková (Ostrava), protože tady si toho všimnu zas tak za rok

misadof
6. led 2013

@ivaanka Teda tak to měla holčina těžké dítě v 34.týdnu. Já tak porodila taky a můj syn vážil 1870.g a měřil 45.cm. Jinak mi porod hrozil v 26.týdnu,kdy měl malý necelých 890.g,ale naštěstí jsem ležela v nemocnici pod přísnou kontrolou a nakapačkách. Není to nic příjemného,ale než porodit tak brzo tak radši ležet v nemocnici,vždyť už člověk nezodpovídá jen sám za Sebe,ale za svoje miminko. věřím,že to zvládneš a narodí se ti zdravé,krasné miminko,držím palečky 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru