Rozdíl diopitrií při nošení kontaktních čoček a brýlí

alterna
25. lis 2010

Holky poradte. Ja mam na brejlich dioptrie - 2.25 a 2.75 podle doktorky a normalne pekne vidim. A z opitky od opticky mam kontaktni čočky -2.75 na obe oči. S mensima dioptriema sjme videla na kontakních čočkách hůř. Bavila sjem se ale s jenou pani z optiky a ta řikala že dioptrie kontk, čoček a brylí by neml byt. To je tedy divny.
Nosite nektera čočky a bryle jak se liši dioptrie?dekuji

editah222
26. lis 2010

@alterna Nosím brýle a občas i čočky a dioptrie mám stejné tam i tam. Mám to stejně jako ty, na jednom oku 2,5 a na druhém 2,75 takže kupuju 2 balení kont. čoček. Optička mi řekla, že stačí když si koupím jen to nebo to, ale mě to nesedělo, přišlo mi, že furt špatně vidím.

agnny
26. lis 2010

Ahoj, no já nevidím důvod proč mít na čočkách jiné dioptrie naž v brýlých, to je divné, ne? Já teda mám stejné tam i tam a líp vidím s čočkami, ale to je tím, že jsou přímo na oku, kdežto skla přece jen kousek dál, tak mi to vysvětlila mudr. Ale ty píšeš, že s menší dioptrií v čočce vidíš hůř, tak asi nemáš co řešit 🙂

kacab
26. lis 2010

noooo... to je tak trochu složité... jsem vystudovaná optička a přemýšlím, jak nejjednoduššeji to vysvětlit... Oko je optický systém s určitou lámavostí paprsků vniklých do oka... Ta lomivost zálaží na hodně na délce oka (ale i na "materiálu" oka a zakřivení jednotlivých ploch (rohovky, čočky...)) je to v celku hodně složité a má to přesná pravidla a každá desetina mm hraje roli... Obecně ale platí... že pokud se pomocná optická plocha - třeba brýlové čočky - pohybuje od oka a k oku... Mění se tak lomivost celé soustavy.... V praxi když si sundáte brýle a budete je oddalovat a přibližovat od oka, bude se vám ostrost mírně lišit... Popisované dioptrie jsou relativně slabé, takže ten rozdíl nedude tak vyýrazný, jako když má někdo třeba 10Dp... U mínusových a plusových diopriií se to ale liší.... U mínusek, vzdalováním od oka jejich účinek klesá a přibližováním roste... To znamená, že pokud vám lékař vyměří brýle třeba na -2.75 tak pokud by to mělo být převedeno na KČ, tak by měla být o trošičku slabší, aby ve výsledku měla na oko stejný účinek jako v brýlých.... Plusové dioptrie to mají naopak - KČ by měly být zase o chlup silnější... Ale tohleto platí v tom smyslu, že čím silnější dioptrie, tím více je potřeba, aby se hodnota KČ upravila... Vaše hodnoty nejsou až tak asi vysoké, aby se to řešilo... (dioptrie jsou v optické praxi po 0,25Dp a váše zeslabení je asi menší... proto zůstává hodnota jako v brýlích....) Ale obecně je to pravda... Já se kontaktní čočky učila jen teoreticky a v práci jsem zaměřená přes brýle... Přesně vám ty hodnoty nezjistím, ale je to pravda!!!! A jinak u mínusových korekci - co jste vy se dává nejsilnější dioptrie se kterou vidíte lépe než s předchozí slabší... Od určitého bodu vám mohou zesilovat a zesilovat a zesilovat ...a vy vidíte pořád stejně a to je zle....... čočka v oku vám to kompenzuje a zbytečně se namáhá... Takže pokud by jste s o chlup slabšíma čočkama viděly hůře, držte se svých stávajících... ale pokud by jste se slabšíma viděly stejně... Berte zásadně slabší.... No... je to guláš, co? Proto jsem to tři roky studovala, abych si v tom jasno udělala, ale vysvětlovat to někomu je v celkem zbytečné.... Je to holt věda 🙂

misi78
26. lis 2010

Ja mam silnejsi bryle a slabsi cocky. Ale vidim hur v cockach.

kacab
26. lis 2010

@misi78 kolik máš dioptrií a plus číi mínus....? už jsem psala kámošce, co aplikuje čočky a zjistím ten přepočet, o kolik by se to mělo měnit....

misi78
26. lis 2010

kacab ja presne nevim :D mam to nekde na papirku, protoze bryle mam uz x-let a nosim je vyjimecne tak vim spic cocky tam mam myslim 3,75 a 2,5 ale musim se nechat premerit, flakam to 😝

kacab
26. lis 2010

něco přesnějšího jsem našla překopírovávám....

"Tak doufám, že jakožto optometrista se mi podaří vám to ujasnit.Vždy záleží na počtu dioptrií.Obecně platí, že pokud máte v brýlích do +- 3,0 Dpt měla by být korekce stejná jak v brýlích tak na kontaktních čočkách.Pouze za případu, že se k tomu nepřidruží nějaká astigmatická korekce, to je pak trochu složitější.Pokud máte více jak -3,0 Dpt pak se postupně s velikostí dioptrií v brýlích dioptrie v čočkách snižuje tzn. pokud mám v brýlích -4,0Dpt v čočkách by mělo být -3,75Dpt.Pokud mám v brýlích -6,0Dpt v čočkách by mělo být -5,5Dpt.U plusových dioptrií je to naopak.Pokud mám +4,0 Dpt v brýlích, v čočkách by mělo být +4,25Dpt.U +6,0Dptv brýlích je to +6,5Dpt v čočkách.Je to dámo tím , že kontaktní čočka sedí blíže k oku a proto tam dochází vlivem vzdálenosti ke změně síly dioptrií.Ale samozřejmě vše je individuální, takže to nemusí platit vždy.Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému.Ale toto je běžně zavedená praxe."

někde jsem tu hranici viděla až 3,75D, takže
@misi78 možná by jsi snesla stejnou hodnou v brýlích i čočkách... stalo by to za konzultaci s optometristou, co aplikuje KČ

petruna110
2. čer 2011

Ahojky, já mám dioptrie stejné v brýlých i v čočkách. Vidím dobře v obojím, ale o něco lépe v čočkách, kupuji si http://www.cockyshop.cz/zbozi/kontaktni-cocky-f.... Brýle už mám hodně dlouho z optiky a tedy nosím jen vyjímečně, protože mi už trochu nebaví je nosit. Pohodlnější jsou jednoznačně čočky.

jenomja
27. srp 2012

Dobrý den,chtěla bych se zeptat..když mi naměřili na brýle dioptrie 6,tak mi doporučili čočky 6 a půl.a na internetu když si chci čočky koupit tak je bud jenom 6 nebo 6.75.které čočky si tedy mám koupit?Děkuji moc za odpověď 😉

d_anica
27. srp 2012

@jenomja ja by som si zobrala určite slabšie. Aj moja dr. mi poradila trošku slabšie šošovky, ako mi namerala.

jenomja
28. srp 2012

@d_anica jo dobře děkuji 🙂

sandam
12. bře 2013
Uživatel sandam je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od sandam.

Ahoj, také nosím čočky i brýle a každý se dioptriemi trošku liší. Ale chtěla jsem se zeptat, jestli někdo jste byl na Iridologii? Můj očař to dělá, tak jsem o tom přemýšlela, že bysem to zkusila.

bacovaa
25. bře 2013
Uživatel bacovaa je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od bacovaa.

Prosím ke komu chodiš? Také na to chci jít, ale nevím absolutně kam :/

sandam
26. bře 2013
Uživatel sandam je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od sandam.

K Liboru Němcovi do Vyškova. Ale nevím od kud jsi ty :/ A ty o tom něco víš už ?

bacovaa
12. dub 2013
Uživatel bacovaa je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od bacovaa.

No z Vyškova nejsem, ale daleko to nemám, klidně si tam zajedu, díky. Má webovky?

sandam
25. dub 2013
Uživatel sandam je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od sandam.

jj má, tady tyto http://iridologie.webnode.cz/
Tak uvidiš 🙂

bacovaa
13. kvě 2013
Uživatel bacovaa je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od bacovaa.

díky moc. Už jsem si tam zavolala a domluvila prohlidku. Tak pak uvidím🙂

placka85
9. kvě 2014

Též nemám rozdíl mezí brýlemi a kontaktními čočkami. Používám 14 denní http://eshop.fokusoptik.cz/kontaktni-cocky/acuv... téměř od začátku. Ale postupně uvažuji nad laserem. Čím dál tím více lidí do laseru kolem mě šlo a výsledky jsou dobré. Vzhledem k fin. náročnosti zákroku ale zatím ještě chvíli budu muset skousnout čočky🙂

honza33
Odpověď byla odstraněná
Zobraz