Rozhodla jste se některá rodit doma? Znáte někoho?

womann
19. zář 2006

Ahoj,je tu nektera,ktera se rozhodla rodit doma,nebo jste vsichni pro porodnice?Nebo znate nekoho,kdo rodil doma?Dik za odpovedi 🙂

dendulka1
14. zář 2007

Androna, máš pravdu. Opravdu zmutoval a má několik "podob". Nicméně ale zbytečná není, protože používaná vakcína stále chrání proti vyskytující se TBC, rezistence nebyla vůbec prokázána.

listicka77
14. zář 2007

dendulko, tady máš ofisiální stanovisko české pneumologické společnosti: http://www.pneumologie.cz/odborne/doc/Stanovisk...
Můj omyl byl ovšem v době posunu. Oni doporučují posunutí do 2. půlroku života (tedy ne do dvou let, jak jsem psala; spletla jsem si to, ve dvou letech se proti TBC očkuje v některých evropských zemích).
Co se týká nárůstu výskytu TBC - to je pravda. Ale: za prvé, pro nakažení je třeba intenzivní styk s nemocným, ne jedno prsknutí v MHD; za druhé, problém je s přílivem TBC z východu, jsou to jiné kmeny, u nás se očkuje pořád stejnou vakcínou už od 50. let a ta je pravděpodobně na ty "východní" formy neúčinná.
Tady je např. článek na rodině s bohatou diskusí: http://www.rodina.cz/clanek5857.htm
Já jsem taky neřekla, že bych své dítě nenechala očkovat (kdyby to u nás bylo možné), jde mi jen o to, že je u nás toho očkování hodně a nahuštěné do hodně krátké doby, počínaje TBC v porodnici. Využiju aspoň té zákonné možnosti a posunu to do 6. týdne.

listicka77
14. zář 2007

Koukám, že už mě s něčím předběhla androna...

Problém je, že v takhle raném věku se ještě neví, zda dítě nemá nějakou vrozenou poruchu imunity. A pro takové dítě bohužel můžou být následky očkování fatální.

androna
14. zář 2007

No a mam kamosku v nemecku a nedavali malu vobec ockovat.oni si mozu vybrat. 😎

vendulka
14. zář 2007

Já jsem naprosto proti tomu rodit doma...

dendulka1
14. zář 2007

Listicko, moc děkuju za odkaz na pneumologické stanovisko. Ráda si jej pak v klidu přečtu. To nahuštění očkování je právě z důvodů , aby dítě mělo co nejdřívě protilátky, protože se nejčastěji jedná právě o dětské nemoci.
Trošku diskutabilní je to "prsknutí". Téměř všichni nemocní TBC totiž vůbec netuší, kde se nakazili, tudíž se jedná o "náhodný kontakt".Pokud se pak pátrá v rodině a okolí, téměř vždy se jedná o negativní nálezy.
Máš pravdu, že v novorozeneckém věku nikdo netuší, zda se u dítěte nevyskytuje porucha imunity. Já jsem se setkala se dvěma dětmi, kterým porucha imunity byla prokázána až později (u jednoho klučiny v 5 letech zjištěna tzv. agamaglobulinemie, což je absolutní ztráta imunity a druhého chlapečka v cca roce, kdy prodělával opakované, těžké zápaly plic tzv. hypogamaglobulinemie , těžká forma, což je zjednodušeně, snížená imunita) Bylo zajímavé, že obě děti byli očkovány dle očkovacího kalendáře bez problémů. Ale to jen tak na okraj.

listicka77
14. zář 2007

Bylo by to na delší diskuzi. Vadí mi i to, že povinných očkování je čím dál tím víc - např. proti "normálním" dětským nemocem - trojkombinace příušnice, spalničky, zarděnky (vím, že onemocnění v dospělosti může mít dost hrozné následky - neplodnost mužů u příušnic, poškození plodu u zarděnek, ale to jde vyřešit očkováním v pubertě, pokud dítě nemoc neprodělá - tak jak to bylo za nás). A očkování proti planým neštovicím, to už mi přijde fakt šílené (zatím naštěstí povinné není). Doufám, že se nedožijeme toho, že bude povinné i každoroční očkování všech proti chřipce.

Omlouvám se, že tady rozvíjím takhle dlouze tuhle "odbočku" od tématu... 😉

kacka79
14. zář 2007

Ahojky, nechci nikoho strašit, jen bych ráda všechny varovala.. moje těhotenství bylo nejlepším obdobím v mém životě, žádné zvracení, žádné komplikace, tabulkové miminko...nikdy bych nemyslela, že budu mít nějaké komplikace. Ale porod byl opravdu dost těžký, ale zvládli jsme to.. ale neodloučila se mi placenta a začala jsem hodně krvácet..dál už si to nepamatuju, museli mě rychle uspat a operovat. Holky, kdybych byla doma, nevím jestli bych stačila dojet do nemocnice.. je to opravdu riziko a nikdy neodhadnete, jestli budete nebpo nebudete mít nějaký problém!! Já nemocnice nesnáším, ale po téhle zkušenosti bych NIKOMU!!! nedoporučila rodit doma. Hodně štěstí všem Kacka

dendulka1
14. zář 2007

Listicko, neomlouvej se, od toho diskuse je 🙂 Já osobně jsem zásadně PRO očkování všech dětských nemocí, ono , bohužel, co se týká těch příušnic, pokud je dostane i malý chlapec, často bývá provázen zánětem varlat a to, bohužel, zanechává neplodnost. Zarděnky, je pravda, že je možné očkovat v pubertě, nicméně, málokdo by se "až" pak nechal naočkovat, každý si neuvědomuje to obrovské riziko pro plod, protože je "neviditelné".
Nepovinné očkování - plané neštovice, to už se mně zdá taky hodně, chřipka - spíš u seniorů, kardiaků, onkologicky nemocných atd., které chřipka může ohrozit na životě. Vhodné mně přijde očkování proto klíšťové meningoencepfalitidě - následky hluchota, obrny, bohužel může být i smrtelná. Dále meningokoková meningitida - ročně zemře několik dětí.
No, ale už toho fakt nechám 😉

listicka77
14. zář 2007

Dendulko: Tak třeba omezit ty příušnice jen na kluky...
Ale ne, že by se v pubertě nikdo nenechal očkovat - vždyť očkování je u nás pořád povinné! My jsme taky byly očkovány ve 13 letech (já zarděnky taky v dětství neměla). A jsou i jiné nemoci, které se v tom věku přeočkovávají.
S encefalitidou nevím... kamarádka ji vloni měla a bylo to dost hrozné. Ale dítě bych asi očkovat nenechala, protože průběh nemoci se zhoršuje s věkem, u těch dětí to prý není tak hrozné. Taky záleí, v jakých oblastech se člověk pohybuje, jaký je tam výskyt...
Mým snem prostě je, že očkování u nás nebude povinné. Bude samozřejmě hrazeno z pojištění a bude třeba povinnou podmínkou pro přijetí do školky. Bude existovat nějaký doporučený očkovací kalendář, ale rodiče budou mít možnost volby... Prostě že to třeba budu moci udělat tak, aby dítě mělo všechna očkování (která budou tou podmínkou pro vstup do školky) ve třech letech, ale aby se nemuselo začínat tak brzo... No ale toho se asi nedožiju...

marcax
14. zář 2007

Tak já jsem využila i nepovinné očkování proti pl. neštovicím, meningokoku a klíšťové encefalitidě i nově proti pneumokokovi.Kdybych měla holčičku, nechala bych jí očkovat proti rakovině děl. čípku. Něco člověk neovlivní..., ale ochránit děti, když je ta možnost, proč ne?Ale to jsme se opravdu odklonily hodně od tématu. 😕 kacka, dávám ti za pravdu.Já jsem měla všechny porody rychlé,jeden překotný a jeden hodně předčasný, přesto bez problémů,ale rodit doma je pro mě noční můra.Doufám, že i tentokrát to do porodnice stihnu včas! 🙂

nika70
14. zář 2007

Přidávám se ke všem maminkám, které by do porodu "doma" nešly.... Oba moje porody byly bezproblémové, první trval od příjezdu do porodnice do narození dcery 6,5 hodiny, druhý 2,5 hodiny. Přesto si neumím představit, jak bychom to zvádli doma, například co všechno bych musela mít připravené..... Teď mě třeba napadá, co šití? O nebezpečí komplikací pro miminko ani nemluvě.... Ne, já osobně bych doma nikdy nerodila. Ostatně, v Plzni máme teď tak krásnou porodnici, kdo by odolal? 😀 😀

musko
15. zář 2007

Pridávam sa k tým, čo by doma nerodili.... Tak ako tu už mnohé z Vás napísali, može byť veštko bez problémov, ale potom - v priebehu niekoľkých sekúnd sa situácia zvrtne o 180 stupňov a može byť neskoro.... Som za alternetívne porody, rodiť s dulou a por. asistentkou, ale v nemocnici, kde je všetko po ruke a može sa akútna situácia riešiť... Len na okraj - nap. v USA je nedostatok porodníkov a tí čo sú, si platia najvačšie poistky, pretože ich špecializácia sa považuje za najrizikovejšiu a sú medzi najviac žalovanými lekármi.... ( info z odborných kruhov ). Pretože, ak sa čokoľvek stane, nakoniec to zlízne lekár - má proste zodpovednosť.....

lenkabu
15. zář 2007

Ahoj, jsem ráda že se tahle diskuse takhle rozjela. Nevím přesně kdo co psal, tak nebudu reagovat jmenovitě, snad se v tom vyznáte.

Země, ve kterých jsou porody doma běžné, nemají nějak vysokou úmrtnost rodiček a novorozenců, s tím souhlasím. Nevěřím ale, že neexistují vážné komplikace. Jenom se okolo toho tolik nedělá jako by to bylo u nás, protože ta žena si prostě zvolila riziko.Mně osobně připadá moc smutné a zbytečné, kdyby mělo zemřít nebo být poškozené jediné dítě nebo rodička kvůli tomu že se včas nedostali do porodnice. Je pár komplikací, které se mohou objevit i u beproblémového porodu a během pár minut dopadnout fatálně. Jsou to třeba vzácné komplikace,ale stává se to a i kdyby to byl jeden případ z desetitisíc,tak pro mne je to důvod s porodem doma nesouhlasit. Mimochodem...zazněl tady argument že do 15 min může být žena na porodním sále..je to pozdě!!!!Masivní krvácení nebo hypoxie plodu se řeší ve vteřinách ne patnáctiminutovkách!

Přidala bych můj osobní postřeh: připadá mi že porod doma si vybírá žena kvůli sobě,ne kvůli dítěti. Kvůli nepříjemnému personálu v nemocnici, cizímu prostředí apod. Jakou výhodu má dítě? I přes všechna vyšetření se stále rodí děti s nezjištěnými srdečními vadami, které se musejí hned po porodu řešit, i kdyby třeba jen podáváním kyslíku. Jak tohle vyřeší PA doma?

Co se týká porodu jen s PA...nejsem proti, ale v porodnici a ať je lékař blízko. Mám k PA úctu, rozhodně věřím že dokážou odvést porod a velmi dobře,ale prostě na některé zákroky je potřeba doktor.

Co se týká očkování: souhlasím s lištičkou,že náš očkovací kalendář je hodně nahuštěný a o spoustě komplikací se nemluví. Mně by se líbilo aby děti byli naočkované tak do dvou let věku,ale třeba v prvním půlroce je těch očkování opravdu hodně. Líbí se mi přidání vakcinace proti hepatitidě B a haemophillu influenzae, myslím že očkovací kalendář máme proti jiným zemím velmi dobrý. Jen by to chtělo trochu zvýšit odstupy mezi vakcinacemi.

Pracovala jsem na plicním a co můžu říct k TBC...očkovat!!!Je skupina lidí kterým se očkování neujme(jsem jedna z nich 😉 ) a virus může být zmutovaný,ale není to přece důvod s očkováním přestat. I tach chrání velkou skupinu populace.
listicko: můžu tě ujistit, že jedno prsknutí stačí bohatě na nakažení, pokud má prskající otevřenou formu TBC. A pokud má nakažený zrovna v té době třeba jen blbou rýmu nebo jinak porušenou imunitu, má smůlu.

mikca
15. zář 2007

ahoj lenkabu, musims tebou naprosto souhlasit jak s porodama tak s očkováním....souhlasím s alternativníma porodama, ale v nemocnici, dneska jsou už na takové urovni, že mám někdy pocit že ty pokojíčky mají zařízené líp jak doma...ja fakt, že když najednou nastane komlikace, tak je to věc která se má řešit okamžitě a ne po době převozu kdy následky mohou být děsný..
no a očkování, je fakt že mrnata to mají první dva roky dost nahuštěný, možná by nějaké časové posunutí neškodilo, ale zrušit uplně povinné očkování jak tu někdo psal mi přijde padlé na hlavu...už vidim jak si dítě samo vytváří obranyschopnost třeba proti černému kašli nebo obrně..

lenkabu
15. zář 2007

Tak očkování bych nerušila v žádným případě, země který to udělaly, většinou pak dost litovaly...protože migrace prostě je a někdo tam vždycky zavleče i "vymýcené" nemoci.

Když vidím dnešní porodnice...vypadá to tam mnoheml íp než u mně doma 😀 A personál klidně nemusí být přívětivý, na to budu mít manžela, ale ať je především kompetentní.

Naskakuje mi teda husí kůže i při pomyšlení jak rodinní příslušníci převážejí krvácející rodičku do porodnice...

musko
15. zář 2007

Lenkabu, krásne si to napísala, aj o tom očkovaní, tiež som pľúciar a tak viem o TBC svoje a o puruchách imunity detto. Očkovací kalendár, dispenzarizácia a preventíva sú ešte stále na vysokej úrovni - chvala Bohu 😉

lenkabu
15. zář 2007

musko: já říkám,že to je to jediné dobré co nám tady nechali komunisti 😅

mikca
15. zář 2007

aspon že to 😀 ..koukám jsme se shodly zdravuchy co 😀 😀 😀

lenkabu
15. zář 2007

Já neznám zdravotnici co by chtěla rodit doma...že by protože znají rizika?

listicka77
15. zář 2007

Myslím, že se tu občas slučují dvě úplně různé věci - rodit doma SAMA a rodit s PA. PA je samozřejmě schopná zašít i porodní poranění (to jen tak na okraj pro Niku).
Těch 15 minut na sál, to bylo hlavně srovnání s tím, že dřív ženy při porodech doma umíraly. Umíraly taky na spoustu komplikací, které nejsou časově tak akutní, ale ony se do lékařské péče nedostaly vůbec...

A nemyslím si, že ženy, co rodí doma, to dělají jen kvůli sobě. To, co se v mnoha porodnicích tak strašně těžko vydobývá - aby miminko nebylo od mámy po porodu odděleno ani na chvilku (a taky to, aby se do porodu vůbec nezasahovalo, pokud to není opravdu nutné), je stejně důležité pro dítě i pro mámu (a pro dítě možná ještě mnohem důležitější). Není to jen o prostředí. Opravdu v mnoha porodnicích už vše vylepšili tak, že to tam vypadá skoro líp jak doma. Ale nejdůležitější je přístup zdravotníků! Co mi bude platné krásné prostředí, když tam kolem mně bude furt někdo brousit a říkat, že se pomalu otvírám a že už to trvá moc dlouho a že by bylo lépe píchnout oxytocin a mě to bude znervózňovat a tím pádem se otvírat fakt nebudu.....

Lenkabu, nemysli si, že nejsou zdravotnice, co chtějí rodit doma. Že žádnou neznáš... a kolik znáš osobně jiných žen, co chtějí rodit doma?

kamhajek
15. zář 2007

Souhlasím s Lenkabu, nikdy bych doma nerodila. Vždyť dnes si můžete porodnici vybrat. Neumím si představit, že bych rodila doma, vždyť já když jsem rodila placentu, tak byl doktor a podlaha pěkně (s prominutím) zasviněný a to bych měla mít doma? Vždyť kdo by to uklízel? Nechat všechno na manželovi nebo příbuzných? Děkuji ne.I ta příprava na porod doma musí být náročná. Ne to není nic pro mě a hlavně si myslím, že je to zbytečný hazard. Taky je dobře, že si nás nechávají po porodu v porodnici min.72 hodin. Maminka i mimčo jsou pod kontrolou, kdyby nastal nějaký problém. Já byla ráda, že mi sestřičky se vším poradili a těsně po porodu se o mimčo postarali a já si odpočinula a načerpala síly.
Je to samozřejmě každého věc, ale chápu doktory, že jsou proti.

sisstin
15. zář 2007

listicka: jen tak na okraj..u nás v PCE se taky praktikuje totální rooming, dítě ti nesmí vzít ani na pět minut, což mně teda zrovna moc nevyhovuje.. 😉

marcax
15. zář 2007

listicka, co máš proti oxytocinu? Ty čekáš první miminko?

nika70
15. zář 2007

Tak myslím, že jsme se vcelku shodly.... Co je vlastně na porodu doma pro ženu, která se tak rozhodla, největší argument? Já nemám zdravotnické vzdělání, takže nebudu mluvit o odborných věcech, jsem laik a spíš se to pokusím pojmenovat po té psychické stránce. Podle mě jde především o to, že chceme, aby se k nám v porodnici personál a lékaři chovali lidsky, aby se tam mámy necítily jako KUS, se kterým je jednáno jako na běžícím pásu. Upřímně, miminku přece nezáleží na tom, KDE vykoukne na svět, ale JAK to všechno kolem něj proběhne, a to je to důležité. Ano, uričtě jsou ženy, které si troufnou rodit doma za asistence PA, já mezi ně opravdu nepatřím, proto jsem rozhodně pro porod v porodnici, kde budu mít jistotu odborného dohledu s tím, že budu spokojená jako blecha, když se setkám s lidským přístupem sester. Postup lékařů si netroufnu komentovat, beru to tak, že oni musí vědět, co dělají a pokud by mi lékař řekl, že oxytocin je nutný, je to on, kdo v tu chvíli rozhoduje, ne já.
Nevím, jestli listicka má děti, nebo je zdravotník.....ale snad každá maminka je při porodu ráda za všechno, co jí pomůže přivést dítě na svět, když už třeba nemá sílu.... to jen jako příklad. Opravdu nemohu mluvit konkrétně, protože jsem obě děti porodila spontáně, bez epidurálu, bez jakéhokoliv zásahu....ale když by nastaly komplikace, určitě by jsme všechny byly setsakramensky rády v porodnici a ne doma v ložnici, s vyděšeným manželem.....

magdalenka1
15. zář 2007

přidávám se k těm, oc jsou jednoznačně proti porodům doma....shodou okolností jsem dnes v Mladé frontě četla, že nějaká paní rodila doma s porodní asistentkou amimčo bylo zadečkem napřed. Paní ho nedokázala vytlačit a prtě jí uvízlo skřípnuté v porodních cestách...výsledek je, že miminko bylo patnáct minut bez kyslíku a jestli přežije, tak bude s největší pravděpodobností těžce postižené. Nezlobte se na mě, ale ta paní by měla jít za mříže, protože ona je vinna tím, co se tomu prtěti stalo.

K tomu přidávám ještě svůj vlastní porod....porod začal odtokem plodové vody, asi po dvou hodinách se dostavily kontrakce...všechno se vyvíjelo docela normálně. šli jsme tlačit a mě to prostě nešlo prcka vytlačit ven....PA říkaly, že tlačím místo do břicha do obličeje...já trvala na tom, že ne...malý byl kousíček od vchodu a pořád se nechtěl hnout...a pak PA přiložila naslouchátko na břicho a zjistila, že malému netepe srdíčko a začalo běhání....přilítl doktor, dovezli nářadíčko...v kontrakci nasadili malému na hlavu vakuovou pumpu, rozstříhli mě a už mi PA skákala po břiše...řvala jsem jak pardál, ale malý byl venku. Prcek měl omotanou šňůru kolem krčku a já se zatáhla a placenta mi zůstala nahoře a nesestupovala s ním dolů, takže jsem ho tlačením škrtila a málem uškrtila. Kdybych rodila doma..i když bydlíme kousek od nemocnice, dřív než za deset minut by nedojeli...myslít si, že by to malý zvládl bez kyslíku?!

maart
16. zář 2007

Holciny, neda mi to, abych taky nerekla svuj nazor. No v podstate NAPROSTO souhlasim s Nikou....Ano, nejde o to KDE, ale JAK prijde miminko na svet! Prijemny a odborny pristup personalu je uplne to nejdulezitejsi, co budouci nebo cerstva maminka ocekava a ja opravdu doufam, ze se s takovym pristupem v porodnici setkam.

Jeste Listicko, k tomu oxytocinu...no holka bez neho bych asi moje 2 chlapiky nemela. Bohuzel jsem oba prenasela (prvniho chlapecka 12 dni a druheho dokonce 14 dni) a oba porody musely byt vyvolane. Proste jsem nezacla spontanne rodit, takze se vse rozbehlo az po zavedeni oxytocinu. Porod prvniho kloucka museli jeste "popohnat" vakuoovou pumpou (lezel sikmo ke vchodu...nebo spis vychodu? 😀 ), druheho jsem uz vytlacila bez problemu sama a bez jakehokoliv nastrizeni nebo roztrzeni. Za pomoc doktoru i za ten, Tebou v podstate zatracovany oxytocin, jsem byla velmi vdecna. Jeste chci podotknout, ze oba porody se odehravali v Nizozemi, ktere je zname svym prirodnim pristupem k tehotenstvi a porodum, takze by urcite nepouzili tyto prostredky, kdyby nebylo potreba (40% tehotnych v NL rodi doma, ale maji v tomto smeru velike zkusenosti a tradici, to se k ceskym podminkam opravdu neda prirovnat...ale ta vetsi cast zen rodi poliklinicky v porodnicich).

Vsem preju v porodnicich mile, trpelive a i pres jejich tezkou a narocnou praci usmevave sestry a pri porodech doma vzdelane a soudne porodni asistentky.

lenkabu
16. zář 2007

Ahoj, díky za názory.

listicko: já myslela celou dobu porod doma s PA, bez ní je to už snad úplné šílenství 😖 Přiznám se ti rovnou, neznám žádnou ženu co by chtěla rodit doma, ať už mezi kolegyněmi nebo "nezdravotnicemi". Oxytocin nijak nezatracuju, naopak může hodně pomoci. Samozřejmě nesouhlasím s tím, aby se píchal jen proto že to už doktora nebaví a chtěl by si to urychlit.Mám za sebou stáž na porodním sále a teď samozřejmě i spoustu hovorů o porodech s ženami co je mají za sebou a ani jednou jsem se s takovým přístupem nesetkala. Lékař vždycky vysvětlil proč bude porod urychlovat oxytocinem (vymizení nebo zeslábnutí kontrakcí, ohrožení dítěte při vleklém porodu).

Co psala magdalenka je ukázkový případ toho jak se může bezproblémový porod najednou zkomplikovat. Tohle je důvod proč rodíme v porodnicích.

Zůstat v porodnici po porodu mi teda nevadí vůbec, aspoň mi poradí s kojením, odpočinu si bezprostředně po porodu apod. Dnes už za námi může taťka i příbuzní denně,takže těch 72 hodin není žádná hrůza. A aspoň lékaři pohlídají můj a prckův stav bezprostředně po porodu.

Co se týká odloučení miminka od matky, mně osobně nevadí že ho odnesou ošetřit,ale pokud to někdo nechce, jsou i porodnice které vyhoví. V tom máme nesmírnou výhodu proti porodům našich maminek.

listicka77
16. zář 2007

Maart: já přece neříkám, že porodnice jsou špatné a že oxytocin se má zakázat! To je jasné, že když přenášíš a vyvolává se porod, tak se použije oxytocin. A samozřejmě to musí proběhnout v porodnici... Já jenom upozorňuju na to, že se prostě může stát, že porod se zpomalí proto, že žena se v té porodnici necítí dobře, je ve stresu atd. A když kolem ní ještě pořád někdo chodí a říká, že by se to teda mohlo popohnat, tak se tuplem neuvolní a ten porod pak nepostupuje. Oxytocin má svá rizika (může se např. stát, že po podání oxytocinu nastoupí velmi rychle příliš silné kontrakce, na které není mimčo připraveno a má pak problém s nedostatkem kyslíku, poklesnou ozvy... a roztočí se celý kolotoč porodních komplikací, který někdy končí až císařským řezem; neříkám, že je to "obvyklý" scénář, ale může to tak fungovat).

Magdalenko, ten novinový článek se tu probíral někde na předchozí stránce. Opravdu je velmi nerozumné rodit doma dítě, které je koncem pánevním. Dost se divím, že u toho byla nějaká PA ochotná asistovat. Ale to přece není argument proti všem porodům doma!

Pro porod doma musí být (mimo zdravotních podmínek) splněna taky jedna moc důležitá podmínka - ta žena musí opravdu chtít a musí si být "jistá", že to zvládne a že se doma bude cítit bezpečně. Proto taky u nás nikdy nebude porodů doma tolik, protože jsme jinak vychované. Pokud v Holandsku žena ví, že doma rodila její matka, sestra, sestřenice, kamarádka, sousedka a že je to prostě "normální" tak z toho asi nemá strach... Problém pak je, když má v Holandsku doma rodit Češka (četla jsem v nějaké diskusi na rodině, jak si vyměňovali zkušenosti dvě Češky v Holansku a samozřejmě byly úplně vedle z toho, že by měly rodit doma, protože na to prostě nejsou výchovou připravené). Ale na druhou stranu jsou i ženy, které mají opravdu velkou fobii z "bílých plášťů" a těm nepomůže ani to, když nemocnice budou dokonale přívětivé. To pak může komplikace vyvolat už jen ten nucený pobyt v porodnici, protože jsou totálně vystresované. A jiné zas tu nemocnici potřebují, nejlépe "velkou", s JIPkou, aby měly jistotu, že jsou opravdu v bezpečí... Každý je prostě jiný...

Taky přeju všem příjemné porody, ať už to bude kdekoli... 🙂

maart
16. zář 2007

Jasne Listicka, souhlas 😉 ...jeste k tem porodum doma...tady se nejedna jenom o opravdu vzdelane PA s praxi a maminky, ktere si porod doma preji, ale take o naslednou peci doma. Ja jsem rodila poliklinicky, tzn. ze jsem do nekolika hodin po porodu byla doma, ve sve nocni kosili, ve sve posteli, pouzivala jsem svoji koupelnu a WC a musim rict, ze to bylo velmi prijemne. Kdyz jsem to vypravela kamaradkam v Cechach, tak jenom kroutili hlavam, jak jsem mohla byt tak brzo doma (i proto, ze muj prvni porod byl vcelku komplikovany). V Nizozemi ma tatiz kazda sestinedelka ze sveho pojisteni narok na "poporodni osetrovatelku" - je na nekolik hodin denne, na kolik hodin denne a na kolik dnu, to zalezi na kvalite pojisteni. Tato osetrovatelka se stara o matku a o dite a take o denni provoz cele rodiny. Tady je to nezvykle, v NL normalni praxe.

PS: Oxytocin ma sva rizika samozrejme, ale od toho jsou v porodnici doktori, kteri si musi velmi dobre pohlidat stav rodicky a miminka, maji na to prostredky a pomucky....+ pochopitelne souhlasim s tim, ze by se oxytocin nemel pouzivat jenom proto, ze porod probiha pomaleji a ze toho Dr. uz ma dost, na tom se urcite shodneme vsechny!

Je jasne, ze tady ma tradici porodnice, takze proste porody doma se tady jeste urcite dlouhou dobu nebudou povazovany za neco normalniho a prirozeneho. No a jak je videt, tak to tak taky vetsina mamin bere, nikdo se nad tim (zatim) nepozastavuje, coz je vicemene jasne.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru